WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ^BUITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN •luk i]m Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant §1*11 Vrijdag 2 Juni 1939. No. 22 Zes en vijftigste jaargang Onze kaasexport in gevaar Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 •J '1 VtT 1vl"au THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal /■0.80; met Geïllustreerd Zondagsblad 1,375, franco per post Zl.65 15 cent disp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN BESTRIJDING VAN DEN COLORADO KEVER. De Burgemeester van Tholen brengt bet volgende onder de aandacht van belanghebbenden Indien zich op een perceel de colorado kever bevindt, is de gebrui ker van het perceel verplicht daarvan onverwijld kennis te geven aan den burgemeestor van de gemeente, waarin dat perceel is gelegen. De colorado-kever is een voor het aardappelgewas zeer schadelijke kever Daarom is het voor onze aardappel cultuur en voor onzen uitvoer van land- en tuinbouwproducten van het hoogste belang, dat alle haarden, ook de kleinste, zeer spoedig na hun ontslaan worden ontdekt, daar zij dan alleen nog volledig kunnen worden uitgeroeid. Niemand moet echter deze uitroeiing op eigen ver antwoording doen. Onmiddellijke kennisgeving aan den burgemeester is noodzakelijk, waarna in overleg met den plantenziektenkundigen dienst te Wageningen de noodige maatregelen voorgeschreven zullen worden. Het is een ieder verboden levende colorado-kevers of eieren of levende larven daarvan in zijn bezit te hebben of te vervoeren Ook is het verboden loof van aardappelplanten te vervoe ren of te doen vervoeren van een perceel, waarop de aanwezigheid van den colorado-kever is vastgesteld of wordt vermoed. liet vervoeren of doen vervoeren van aardappelen en andere gewassen afkomstig van een perceel, waarop de aanwezigheid van den colorado kever is vastgesteld of wordt vei- moed, is slechts toegestaan met schrif telijke machtiging van den burge meester. Overtreding dezer voorschriften is strafbaar. Nadere inlichtingen zijn te be komen ter secretarie. Tholen, 1 Juni -1939. 00 De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat de datum, waarop met de eerste bespuiting van de aardappel velden in de gemeente moet worden aangevangen, vastgesteld is op Maan dag 5 Juni a.s. De bespuiting van alle aardappelvelden moet zijn ge ëindigd op Donderdag 15 Juni a.s. Met de tweede bespuiting zal moeten worden aangevangen op Donderdag 22 Juni a.s., terwijl deze zal moeten zijn beëindigd op Maandag 3 Juli a.s. Deze bespuiting zal voor elk veld op zoodanig tijdstip moeten worden uitgevoerd, dat zij ongeveer twee en een halve week na de eerste valt. De datum voor de derde bespuiting zal later worden bekend gemaakt. De bespuitingen moeten zorgvuldig worden verricht, zoodat de geheele oppervlakte van alle bladeren der aardappelplanten bevochtigd wordt. Tijdens de uitvoering der bespui ting moet nauwkeurig toegezien worden of zich op de aardappel planten een of meer Coloradokevers bevinden en als dit het geval blijkt te zijn, moeten deze onmiddellijk worden verzameld en gedood, en van deze vondst moet ten gemeente huize aangifte worden gedaan. Tholen, den 1 Juni 1939. 39 De BURGEMEESTER van Tholem zal op Zaterdag den 10 Juni 1939, des middags te 12 uur, ten Gemeente huize aldaar 10 48696 EEN HOOP COMPOST publiek verkoopen. Inlichtingen bij den Gemeente- bouwmeester. Amilda-crême. die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde leinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. 48906 12 DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat gedurende tien dagen, van 3 Juni tot en met 12 Juni as. ter gemeen tesecrelarie voor een ieder ter inzage ligt het inschrijvingsregis ter voor de lichting 1940 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden inge bracht. Het verzoekschrift wordt ingediend bij den Burgemeester der daarbij betrokken gemeente. Deze zendt het aan den Comissaris der Koningin, die beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Tholen. 1 Juni 1939. 29 Eigenlijk hadden wij boven dit artikel moeten plaatsen„Onze kaasexport in nog grooter gevaar", want de gevaren, waardoor de uit voer van dit product zich reeds bedreigd ziet, zijn op dit oogenblik niet weinige. Scherpe contingenteeringen in landen, welke vroeger tot onze grootste afnemers behoorden, samen gaande met de fabricage van namaak Nederlandsche kaas in die landen, zijn wel de grootste hinderpalen op den weg naar den eertijds zoo be langrijken uitvoer van dit bij uitstek Nederlandsche product. Men kent de nieuwe ramp, welke kort geleden onzen kaasexport heeft getroffenAmerika heeft besloten tot het heffen van compensatierech ten op onze zuivelproducten, omdat men in de Vereenigde Staten de meening is toegedaan dat wij ons schuldig maken aan „dumping", dit wil zeggen dat wij b.v. de kaas in Amerika verkoopen tegen een prijs, liggende beneden den eigen kostprijs in Nederland, hetgeen natuurlijk alleen mogelijk is, wanneer de regeering de kaasfabrikanten steunt. Wij hebben gewezen op de nood zaak om tegen dezen maatregel te protesteeren, daar deze geacht kan worden inbreuk te maken op vroeger te dien aanzien met Amerika gesloten overeenkomsten Tot een dergelijk protest is onze regeering dan ook inderdaad overgegaan. Zij heeft daarmede in zekeren zin een matig succes behaald, in den vorm van een kleine, door de Vereen. Staten gedane concessie. Deze concessie bestaat hierin, dat bedoeld compensatierecht niet meer zal worden geheven van zuivelpro ducten, die rechtstreeks uit Neder land worden ingevoerd en waarbij een verklaring wordt overgelegd, dat de Nederlandsche regeering geen premie verstrekt op den uitvoer van zuivelproducten naar Amerika. Wij vreezen echter, dat er op die wijze weinig is bereikt en dat onze uitvoer er weinig of in het geheel geen gunstigen terugslag van zal ondervinden. Er zijn zelfs zakenlieden die voorspellen dat de uitvoer er eer nadeel dan voordeel bij zal hebben. Zij verdedigen hun meening met er op te wijzen dat men tot dusverre op indirecte wijze onze producten in Amerika kon invoeren, door dit b.v. via Engeland te doen. Zoodoende verviel de verplichting om er het compensatierecht op te betalen. Daaraan zal nu echter wel een einde komen, omdat er strenger op dezen indirecten uitvoer naar de Vereen. Staten zal worden gelet. Uit een en ander> vloeit alleen als schrale troost dit eene voor deel voort, dat onze boter niet goed- kooper naar Amerika zal mogen worden verkocht, dan de prijs, welke wij zelf betalen, het verschil tusschen den prijs op de wereldmarkt en den binnenlandscben prijs zal derhalve niet ten voordeele komen van de Amerikaansche schatkist in den vorm van compensatierecht, doch in het Landbouw-crisisfonds terecht komen, evenals dit het geval is met de binnenlandsche heffingen. Met dit al zijn wij evenwel weinig gebaat. Het feit blijft bestaan dat onze afzet van kaas opnieuw een veer heeft moeten laten, na al de slagen die den uitvoer daarvan tot dusverre reeds hebben getroffen. Welke landen blijven er nu nog over, die voor vrijwel ongehinderden invoer van Nederlandsche kaas in belangrijke hoeveelheden in aan merking komen Niet anders dan Engeland en België. En wat dit laatste land betreft, ziet de toestand er ook niet zoo rooskleurig uit, want in het begin van dit jaar heeft men daar bepaalde maatregelen getroffen, waardoor een soort stelsel van in voervergunningen is ontstaan, naar het heet om een einde te maken aan ongewenschte toestanden bij den invoer en den verkoop Het bestaan van zekere wantoe standen op dat gebied kan inderdaad niet worden ontkend, doch het is de vraag, of men daaraan niet op andere wijze den kop had kunnen indrukken dan door het kiezen van den thans ingeslagen weg, die de vrees wettigt dat de invoer er den beperkenden invloed van zal gaan ondervinden. Dit te meer, daar tnen tegelijkertijd in België de binnenlandsche productie van kaas aanmoedigt. Dit laatste is trouwens ook in Engeland het geval. Neen, bemoedigend zijn de voor uitzichten niet voor onzen kaasexport. (Nadruk verboden) il f Ifl Prinses Beatrix uit varen. Wat de eerste Pinksterdag ons onthield, heelt de tweede ons met gulle overdaad geschonken zon en een stralend blauwen hemel, alles wat de werkende menschheid noodig heeft, om er welgemoed op uit te trekken en met volle teugen te ge nieten van de vrije natuur. Ook de vorstelijke bewoners van Soestdijk deden niet anders en zij zochten met het motorjacht Piet Hein de wijdheid der watervlakten op. Tegen het middaguur verscheen het Prinselijk jacht onverwacht in de haven van Muiden, waar eenigen tijd later een hofauto arriveerde met Prinses Beatrix en haar verzorgster jkvr. Feith. Het Prinsesje werd aan boord gebracht, waarna het jacht weer uitvoer en den geheelen dag op het IJselmeer bleef. Des avonds om negen uur keerde de Piet Hein terug en vertrok bet Prinselijk gezin per auto naar het Paleis Soestdijk. Debetposten op de Pinksterbalans. Voor het overige ziet de balans van de feestdagen er niet al te roos kleurig uit. Verkeersongelukken en branden waren de sombere posten, die geboekt moesten worden. Het verkeer op den weg, dat vooral Tweeden Pinksterdag in verband met het betere weer zeer druk was, eischle weer bet noodige aantal slachtoffers, namelijk zestien zwaar en tien lichtgewonden. Doch ook de overwegen vroegen hun tol. Op den onbewaakten overweg bij het Loo werd een echtpaar uit Apeldoorn gegrepen doorden locaaltrein Zwolle Apeldoorn en gedood. Ook in het Noorden van het land, op den onbe waakten overweg bij Mantgem, vond een ernstig ongeluk plaats. Een vrachtauto werd daar door den snel trein LeeuwardenSneek gegrepen en geheil vernield, terwijl de beide inzittenden ernstig werden gewond. Alweer bosch- en heidebranden. Nog voordat de zomer zelfs zijn intrede heeft gedaan, hebben alweer verscheidene bosch- en heidebranden op verschillende plaatsen in ons land gewoed en niet alleen deerlijk het natuurschoon geteisterd, doch ook aanzienlijke materieele schade aan gericht door het verloren gaan van groote oppervlakten bosch en veen. Bij Leersum woedde een bosch- en heidebrand, die gelukkig door het snel en doortastend ingrijpen van de brandweer uit Amerongenen Doorn, geassisteerd door burgers en pad vinders uit Maarn, tot een opper vlakte van ongeveer 3 h.a. beperkt kon blijven. Ernstiger was een boscii- brand, die in de uitgestrekte ge- meentebosschen van Meliek en Herkenbosch uitbrak. Het geheel met dennen beplante terrein stond spoedig in lichterlaaie. Hoewel de bestrijding onmiddelijk ter hand werd genomen, mede met hulp van de marechaussee uit Vlodorp en van soldaten der grensbewaking uit Roermond, gingen bij deze brand ongeveer 50 H A. bosch verloren. Verder verwoeste het vuur nog een complex woeste heide grond bij Nuenen (bij Helmond) waar ongeveer 5 hectaren aan de vlammen ten offer vielen. En ook daarbij is het nog niet gebleven. Dinsdagmiddag ontstond nog brand in de heide van Oost- Brabant tusschen de plaatsjes Asten en Meyel. Door de groote droogte plantte het vuur zich snel voort, zoodat ook het veen van de Peel werd aan getast. Honderden hectaren heide en veen zijn aan de vlammen ten offer gevallen. Met vereende krachten slaagde men er in op 2 k.m. afstand van de Zuid Willemsvaart bet vuur tot staan te brengen, nadat het niet minder dan 4 k.m. had afgelegd. 400 h.a. fraaie natuur, waar zich veel wild ophield en waar een groote verscheidenheid vogels, zooals kor hoenders, patrijzen en roofvogels zich nu juist in den broedtijd op hielden, werden verwoest. De schade van dezen brand, die wel de grootste is, moet zeer aanzienlijk zijn. Ten slotte ontstond in een complex heide te Kraloo (gemeente Ruinen in Drente) nog brand, vermoedelijk opzettelijk gesticht. Ook hier werd het blusschingswerk door den sterken wind zeer bemoeilijkt. In de omgeving van Arnhem werd 400 h.a. bosch en heide door brand vernield niettegen staande eeuige duizenden militairen en burgers het vuur bestreden. Op nieuw leeren al deze noodlottige bran den, dat men, vooral met het droge, winderige weer jder laatste weken, in bosch en heide niet voorzichtig genoeg kan zijn. Brand in de staatsmijn Hendrik. Om nu het sombere hoofdstuk branden maar meteen af te handelen, zij hier ook nog melding gemaakt van een brand, die in den avond van Tweeden Pinksterdag in de nabijheid van schacht 600 der Staatsmijn Hendrik te Brunssum woedde. Direct werd de reddingsploeg der Staats mijn gerequireerd en met man en macht toog men aan het werk om het vuur te blusschen. Niettegen staande het over een lengte van 300 a 400 meter brandde, leverde het vuur geen direct gevaar voor de mijnwerkers op. Gelukkig zijn dan ook bij dezen brand geen menschenlevens te be treuren, doch het blusschingswerk heeft meer dan een etmaal geduurd. Stichting tot bevordering van den uitvoer. Enkele weken geleden is te 's Graven- hage van den minister van econo mische zaken de Stichting tot Be vordering van den Uitvoer opgericht, naar de Regeeringspersdienst eerst thans meldt. Deze stichting heeft ten doel, werk zaamheden op het gebied der econo mische voorlichting te verrichten, ter aanvulling van heigeen de econo mische voorlichtingsdienst op dat gebied verricht. Gelijk bekend, heeft de economische voorlichtingsdienst tot taak, aan bet bedrijfsleven koste loos voorlichting en hulp op econo misch gebied te verstrekken. In de practijk is gebleken, dat bij het bedrijfsleven meermalen behoefte bestaat aan meer uitgebreid en in grijpend dienstbetoon, hetgeen nu door den nieuw opgerichten dienst tegen betaling zal worden verricht. Gedacht wordt speciaal aan meer diepgaande onderzoekingen naar af zetmogelijkheden in het buitenland, waaraan onderzoek ter plaatse in het te bewerken marktgebied kan worden vastgeknoopt. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er opgewezen, dat de normale werkzaamheden van den economischen voorlichtingsdienst zooals tot dusverre kosteloos zullen worden verricht. Als directeur van van de stichting treedt op de chef van den Economische Voorlichtings dienst dr. T. P. van der Kooy, terwijl de stichting ook aan hetzelfde, adres als deze dienst, Rijnstraat 24 te Den Haag, is gevestigd. Na een Pinksteren, waarin eindelijk eens niets gebeurd is, wat op een vacantiedag niet behoort te gebeuren voor het slechte weer kan men de staatslieden moeilijk verantwoor delijk stellen wordt thans over de geheele lijn weer een groote diplomatieke activiteit ontplooid. Het meest intensief is deze activiteit op het oogenblik ongetwijfeld in Londen, Parijs en Moskou, waar men de laat ste hand legt aan de voorbereiding van het te sluiten bijstandspact. Meer rust kan men zich aan de zijde van de spil gunnen. Daar heeft men zijn militair verbond reeds gesloten en pogingen, ondernomen om Japan en wellicht ook Hongarije en Zuidslaviê daarbij te betrekken, schijnen voor- loopig mislukt en opgegeven te zijn. Misschien echter, dat in dit opzicht op Zuidslaviê, welks regent Prins Paul op bet oogenblik in Berlijn vertoeft, nog eens een bijzonderen aandrang kan worden nitgeoefend. Ten aanzien van hel sluiten van het EngelschFransch—Russ'sche bijstandspact schijnen nog enkele bezwaren te zijn, die in hoofdzaak van Russische zijde komen. Uit Rus sische verklaringen kan men opmaken dat Moskou de bedoeling beeft moge lijke gapingen in het anti-agressie front, die gevormd worden door de neutrale positie der randstaten te dichlen en dat het daarvoor de hulp van alle mogelijke bondgenooten wil hebben. De moeilijkheid ligt nu in het feit, dat de randstaten niet graag beloften van hulp aanvaarden, welke hen, naar zij vreezen, in een ongemak kelijke positie zouden kunnen bren-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1