Bruggetjes Reisgidsen VEREEN1G1NG „GEMEENTEBELANG" ZEEPFABRIEK DE KL0KlX» ONZE FEUILLETON Eindelijk verzoend LEPELZEEP - KLOKZEEP en SNEEUWWIT-ZEEPPOEDER der Ned. Spoorwegen Zomerdienst 25 cent Firma J. M. C. POT geschikt vertegenwoordiger N.V. COKÖNAE familiedrukwerk trouwkaarten geboortekaarten rouwbrieven Per autobus B. B. A. Verzendt Uwe goederen per spoor K Ondertrouwd48863 6 J. J. VOS Mz. én L DE GROEN Ld. Oud-Vossemeer, 17 Mei '1939 Voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden ter gelegenheid van hun veertig jarig huwelijk, betuigen onder- geteekenden, mede namens de familie, hun hartelijken dank. Th. A. AERTSEN J. M. A AERTSEN—de Wit. 48868 10 Boekhandel Tholen Voor de zeer vele blijken van belangstelling voor en bij ons huwelijk ontvangen betuigen wij mede namens wederzijdsche familie onzen hartelijken dank. J. DEURLOO 48867 1 0 J. K. DEURLOO—v. d. Sande Tholen, 19 Mei 1939. Door een der grootste en oudste ingevoerde Nederlandsche Maat schappijen op gebied der Varia en Levensverzekering wordteen gevraagd voor het Eiland Tholen Voor hen die over vrijen tijd beschikken een aangename werkkring. De Inspecteurs staan te hunner beschikking. Bij eventueeie geschikt heid extra provisie. Brieven onder No 48857 bureau van dit blad. 23 12 8493 Zuivelstraat 35, BERGEN OP ZOOM over het Postkantoor Het adres voor alle geneesmiddelen Verband- en Verplegings-artikelen homoöpatische Geneesmiddelen van Dr. Wilmar Schwabe BESTELLINGEN OP worden aangenomen door onzen AGENT te Oud-Vossemeer den heer P. C. Lindhout MOLENSTRAAT .GEMEENTEBELANG" wat is dat? Ja, dat is iets nieuws in onze Gemeente. We willen U dit gaarne eens mededeelen. Gemeentebelang is een nieuwe vereeriiging, die zich ten doel stelt, hij voorkomende gemeenteraadsverkiezingen een lijst van candidaten in te dienen. Bijzonders is dit niet. Maar, waar dit tot nogtoe steeds geschiedde door politieke partijen, is de bedoeling van deze nieuwe vereeriiging, om hierbij de politiek uit te sluiten. Een aantal personen hebben zich statutair verbonden, om, de naam zegt het reeds, de belangen van de Gemeente, en van de gemeenschap te dienen, door te trachten mannen in den raad te brengen die zonder op eigenbelang te letten, die belangen te behartigen zooals dit behoort, heden van deze Vereeriiging kunnen zijn zoowel vrouwelijke als mannelijke kiezers. Artikel 2 van de Statuten geeft aan het doel en luidt als volgt: „Het doel der vereeniging is, om bij voorkomende verkiezingen voor den Gemeenteraad, een eandidatenlijst te formeeren, en in te dienen van menschen, die voor dit doel geen politieke strijd noodig achten, doch alleen het zakelijke op het oog hebben, met ieders vrijherd van principieele ideeën. Ziedaar het groote nieuws voor onze Gemeente. En waarom is deze vereeniging nu opgericht? Wij zullen u dit trachten duidelijk te maken. Een gemeente en vooral een kleine gemeente, is een samenstel van menschen, die veelal dezelfde belangen hebben, die allen elkaar kennen en van elkaar weten alle finesses van omstandigheden, familierelaties, moeilijkheden enz. Menschen die elkaar noodig hebben, die met en van elkaar leven, die elkaar moeten bijstaan in vele gevallen, die aangewezen zijn één geheel te vormen, om gezamenlijk het leven in klein formaat dragelijk en doenlijk te maken. Die als 't ware een vennootschap vormen waarin ieder zijn aangewezen functie moet kunnen verrichten en medewerking moet geven, om het geheel te doen werken zoo als het moet gaan. Een groote „sta in den weg" wordt gevormd door de politiek, waarin velen zich een meester wanen en weinigen een juiste definitie weten te geven. Het is deze politiek, die den menschen parten speelt, en die hun belet de ware gemeenschapszin ten volle te beoefenen. Het is deze politiek, die aan enkelen de gelegenheid geeft hun macht uit te breiden, en meenen dat dit dan voor hen een bevoorrechting behoort te zijn. Hierbij behoort dan natuurlijk een grootere of kleinere groep, die met mooie woorden om den tuin wordt geleid. En zoo zijn er verschillende aanvoerders van politieke groepen, die elkaar bij gelegenheid van de verkiezing bestrijden, met allerlei middelen, die soms van weinig gehalte zijn, en die dikwijls verre blijven van de juiste bevordering van het algemeen belang, belang voor iedereen. Hij, die dan de macht zich ziet toevallen, maakte daarvan een dankbaar gebruik en vraagt niet te veel naar de wenschen van de minderheid. Vele inwoners vinden dit ongewenscht, vandaar de oprichting van „Gemeentebelang" met de bedoeling dit euvel weg te werken. De bedoeling van „Gemeentebelang" is dat geen meerderheid, noch een minderheid in den raad tot uitdrukking komt. Wel moeten er zijn 7 gemeenteraadslede!) die elkaar verslaan, die daar zijn, om te zoeken, gezamenlijk, naar datgene, wat het beste gedacht wordt, oor hel welzijn van de gemeenschap te zijn. Men schakelt hiermede de persoonlijkheid in, en sluit het instituut van meeloopers uit. Zoo moeten we komen tot een beter gehalte, een beter functioneeren van den raad, die nu wel wat al te dikwijls als een aanhangsel wordt beschouwd van B. en W. Dit moet niet zijn. De raad met den Burgemeester aan het hoofd, moet zijn de uitvoerende macht. En dat kunnen we alleen krijgen, als we raadsleden hebben, die dit niet als een eerebaantje beschouwen, doch zich de opoffering van het raadslid zijn willen getroosden, in de overtuiging, dat zij de gemeenschap hiermede dienen, en niet zichzelf. Hebben we dan geen strijd meer Zeker blijven we strijd houden, een mensch kan niet zonder strijd. Allereerst heeft ieder mensch de strijd om het bestaan, een strijd, waaraan ieder zich geheel en met zijn volle persoonlijkheid moet geven; maar hoe dikwijls ziet men niet, dat die inzet belemmerd wordt door politiek. En vooral in kleine bevolkingscentra, waar ieder bekend, waar ieder kwetsbaar is, daar doet een politieke meerderheid soms veel kwaad, daar wordt de broodvraag er soms terdege bij uitgespeeld. Dat moeten we niet hebben. Wel moeten we hebben gezonde, opbouwende critiek, doch geen achterhandsche politiek. Kiezers van Tholen, we hebben in dit eenvoudig geschrift getracht, u de bedoeling van ons streven kenbaar te maken. We hopen, dat we daarmede geslaagd zijn. Lees dit en lees het nog eens over; bewaar het, het kan later nog eens te pas komen. Resumeerend kunnen we zeggen geen politiek in den raad, doch gezonde ideeën Het bestuur: W. L. KLOMPE. A. WAGEMAKER. 225 48864 Dr. L. D. A. LOOYSEN. van ivoorkleurig porselein der bekende Mosa-fabrieken, met goud-zwarte lijndecoratie in moderne lage schaalvorm tegen inlevering van slechts 30 geschenkenbons van mits afgehaald bij: M. C. van Gaans, Lindebaan 7 t.o. Garage Mazairac Bergen op Zoom. A. F. Immerrechts, Markt 19, Roosendaal. Firma Gebrs. de Waal, Boekhandel, Markt, St. Maartensdijk. 171 48854 De voorzijde van Sneeuwwit- zeeppoeder mits voorzien van deze aanduiding, heeft lijdelijk een waarde van 1 bon K. 187-2 Vh J.L.VAN APELDOORN HSÜ HEERDE Tholen—Bergen op Zoom Enkele Reis f0.26 Retour f0.42 Maandkaarten TholenB.o.Z.v.v Abonnement onbeperkt aantal ritten f5.70 Maandkaarten 6 ritten per week v.v. f4.20 Schoolkaarten 6 ritten per week v.v. per maand f3.75 NIEUWE SNELLE VERBINDING BERGEN OP ZOOM—ANTWERPEN Aankomst Victorieplaats nabij Centraalstation. B. op Zoom Antwerpen 95 cent retour. Op Woensdag 31 Mei vertrekt de bus van Tholen-- Bergen op Zoom 7.50, teneinde aansluiting te geven op de goedkoope treinen naar Rotter damDen HaagAmsterdam, vertrek Bergen op Zoom 8 21. Fa. AUG. VAN DIJK-Petit MARMERENSchoorsteenmantels Speciale aanbieding van een zéér groote partij Schoorsteenmantels in prijzen van 20 a 30 Qulden, geheel compleet, zeer mooie mo dellen, diverse afmetingen en marmer soorten. BEZOEKT ONZE MAGAZIJNEN STATIONSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM Snelleren goedkooper dan Postpakketten Het station Tholen B.B.A. staat in rechtstreeksche verbin ding met alle stations der Nederlandsche Spoorwegen, men betaalt alléén zoowel voor aankomende als vertrek kende zendingen niets dan de spoorvracht van of naar Tholen. Een spoorzending die tot Bergen op Zoom bevrach r b.v. f0.50 zou kosten, kost tot station Tholen hetzelfde Geeft dus op te zenden Station Tholen B.B.A. Zendingen voor plaatsen in het eiland Tholen, te Tholen aankomende, worden verder vervoerd met den voerman uit die plaatsen. Doet Uw voordeel, en vervoert Uw goederen rechtstreeks, Agentschap B.B.A. gevestigd Hoogstraat 1 Tholen, Telefoon 16 kantoor geopend van des voormiddags 8 tot des avonds 20 uur per 20 woorden 35 cent iedere 2 woorden meer 5 cent, uitsluitend tegen vooruitbetaling. Mevr. Looijsen, Plan tage, Tholen, vraagt een flinke dienstbode voor dag en nacht. 48858 Mooiemodernesiêraden met juweel of half edelsteen. Ziet onze etalages. 48830 Antoine Andriessen, Gr. Markt 25, Telef. 265. Bergen op Zoom Voor aanschaffing van een nieuw rij wiet naar Gebr. Vis de grootste keuze en billijkste prrjs. Nog een prima gebruikte kinderwagen als nieuw. 48869 Hooge Bijverdienste In 't belang van 't eiland Tholen in iedere Gemeente een net en bespraakt persoon. Bij gebleken ge schiktheid toelage Brieven onder no. 48865 Met Pinksteren een nieuw custuum, maat werk en confectie, sportcosluums aan sterk concurreerende prijzen. Stalencollec- tie ter inzage. G. L. de Korte, Stoofstraat, Tholen. 4887 Nu is de tijd voor uw voorraad brandstoffen in te slaan. Alle soor ten brandstoffen aan zomerprijzen. Jac. Jansen. Doelweg 10. 48870 Tholen. Terstond gevraagd een leerjongen bij M. Oerlemans, Tholen 48866 (13 Naar het Engelsch Niet lang duurde het, of Van- deleur stond op en en nam af scheid. Basli begeleidde hem tot aan de deur. Het spijt mij, dat miss Hamilton ongesteld is, zei hij, terwijl hij zijn overjas aantrok. Ik heb haar juist vanavond nog even in den tuin gezien, eer ik u tegenkwam. Ze zei dat ze hoofpijn had en dat ze naar buiten was gekomen, om nog wat van de frissche lucht te genieten. Morgen zal ze zeker wel geheel hersteld zijn. Ja, dat zal wel. In den regel geniet zij een zeer goede gezondheid. Waarschijnlijk is het de invloed van je warmte. Tot nu voor een paar (jagen was zij heel wel. En ais ze niet gauw beter wordt, dan zullen we den dokter raadplegen. Bastil sprak heel kalm en toch was er iets dreigends in zijn toon, wat zoo eigenaardig werkte op Vandeleur, dat die weer een stap naderbij trad en vroeg Hebt u eenige reden om mij zoo toe te spreken Wat gaat mij de gezondheid van miss Hamilton aan En toen hij begreep, dat dit toch wel een dwaze uitval was, trachtte hij er zelf om te lachen en riep: U zult mijn houding wel dwaas vinden, maar u heeft mij steeds zoo nauwlettend gadegeslagen, van het oogeriblik af, dat ik uw huis betrad en vooral, wanneer ik het woord richtte tot miss Hamilton, dat ik onwillekeujig wel denken moest, hoe er meer achterschuilt, als uiets tegen mij zegt. Ik vroeg mij al af, of u er ook soms iets bijzonders in zoudt hebben gevonden, dat ik haar zoo even toe vallig in den tuin tegenkwam en dat ik toen een paar woorden met haar wis selde. Geliefden zijn altijd jaloersch, niet waar? Maar ik verzeker u, dat onze ontmoeting puur toeval was Dal kan ik toch niet aannemen. Wilt u mij opzettelijk beleedi- gen Ik wi! de waarheid spreken en als die beleedigend voor u klinkt, dan spijt mij dit zeer. [Iet was een vreemd iets, dat deze twee, die elkaar toch maar heel weinig kenden, zoo tot openlijke vijandschap overgingenmaar de wederzijdsche antipathie was zoo groot, dat het wel tot zulk een uit- uitbarsting moest komen. Na Basil's laatste woorden stond Vandeleur hem een oogenblik strak aan te kijken en zei toen Miss Hamilton bezit een flinke kampioen in u. Ik wensch u geluk met uw belangelooze hofmakerij van de rijke erfgename. Als u nog eens den naam van miss Hamilton tegenover mij noemt, antwoordde Basil met volkomen zelf- beheersching, dan verzeker ik u, dat ik u misschien wat ongewenscht vlug de treden van het bordes afhelp En u zult wel begrijpen, dat er dan niet veel kans meea voor u is, dat u op Vale Royal wordt toe gelaten. Vandeleur keek op in het bleeke gelaat, zoo hoog boven hem en hij zag, dat dit geen ijdele bedreiging was. Dus begreep hij, dat hij te ver gegaan was en veranderde ineens van taktiek. Hij barstte in lachen uit en zei Goeden avond, mr Stormont. Ik twijfel er niet aan, of wij zullen elkaar nog wel eens weer ontmoeten na deze lichte schermutseling. Mocht ik u beleedigd hebben, dan bied ik u bij deze wel mijn exuus. Ik ben niet altijd geheel zeker van mijzelven, als er onweer in de lucht zit. Boven dien zult u toch wel begrijpen, dat eenige jalouzie niet meer dan natuurlijk is. Basil hield de deur open en boog, terwijl de gast vertrok. Hij wist zeer goed, dat deze man het een of ander doel voor had, maar wat dit zou zijn, kon hij nog niet doorgron den. Hij zouintusschen niets zeggen tegen zijn ouders, van wat er voorgevallen was en of hij er met Olive over spreken zou, hing af van de omstarr- heden. Zou ze nu waarlijk dien man kunnen liefhebben Het leek hem onmogelijk. Toch had zijzelve zijn macht over haar erkend. Basil bracht een rusteloozen nacht door, zooals hij altijd deed, als iets hem hinderde. Mrs. Griffeths, die van Gervaise gehoord had, dat de „master" niet wel was, ging een paar uren voor het ontbijt naar boven met een kop kop heel sterke thee. Door dergelijke kleine onoplettend heden gaf zij graag blijk van haar nog altijd waakzame zorgen voor haar „troetelkind" maar sinds het uur van zijn thuiskomst had zij met geen enkel woord meer gezinspeeld op het geheim, dat hij haar toen toevertrouwde. Zij was maar blij, dat haar mees teres er niets van af wistdat de jonge man kans had gezien, de vragen van zijn moeder zoo te beantwoorden, dat hij zich geheel gerustgesteld voelde. (Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2