WAARIN OPGENOMEN OE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT mmmm «UïflKSïüa NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ijffs&aüy Vrijdag 26 Mei 1939. No. 21 Zes en vijftigste jaargang Vorstelijk bezoek te Brussel Zondagsblad/ 1,375,franco 1 holen, roortvliet, ocherpenisse, ot-IViaartensdijk, otavenisse, ot-Annaland en Uud-Vossemeer letters naar plaatsruimte. per post ƒ1.05 15 cent-Bij abonnement aanmerkelijke Jisp- kosten' UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prij^-inden,,. Voedt Uw huid 's nachts met Purol THOOLSCHE COURANT ƒ0.80; met Geïllustreerd ti i d i- o i o. iv/| q. e. 11 1 meer '176 ct. Grootte der PUBLICATIEN TER-INZAGE-LEGGING VAN LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Tholen maakt bekend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, met vermelding van de nummers der lijsten. De Voorzitter voornoemd, A. J. VAN DER HOEVEN. Tholen, 20 Mei 1939. 14 LIJST VAN KIEZERS, DIE EEN GEMACHTIGDE AANWEZEN. De Burgemeester van Tholen maakt bekend,dat tersecretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder gelegd, en tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld een lijst, vermel dende kiezers, die voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad een gemachtigde hebben aangewezen, met aanteekening daarop van de gemachtigden. 15 Gevonden voorwerpen. Een kindertaschje met inhoud, te bevragen l'olitie bureau. 1 Jurk, 1 blouse, 2 sleutels, dames- tasch, daraesspeld (hondje). Terug te bekomen Zaterdag 27 Mei des avonds 7 uur aan het politiebureau. Een draagbare accubak. Een hall versleten hakmes. Terug te bekomen Hof straat 14. Koningin Wilhelmina is in België's hoofdstad ontvangen met een spon tane gulheid, welke een blijden weer klank vindt in de harten van ons Noord-Nederlanders. Een verrassing is dat niet voor ons geweest; wij hebben er geen oogenblik aan ge twijfeld, of onze Vorstin zou daar ginds een even hartelijke ontvangst worden bereid als Koning Leopold te onzent ten deel is gevallen. In Brussel, de aloude stad, die een zoo groote rol heeft gespeeld in de geschiedenis der Nederlanden, is bet leest; na vele jaren klinkt weer ons aloude Wilhelmus door de straten als een symbool van hetgeen de Zuid- en Noord-Nederlanders bindt. Van groote en gunstige beteekenis is dit Vorstelijke bezoek voor de verdere toenadering tusschen België en Nederland en elke toenadering tusschen deze beide landen beteekent een verzwakking van andere invloe den, welke zich daartegen verzetten. Vergeten wij niet, dat zich in België twee verschillende oriénteeringen afteekenen, die elkander den voor rang betwisten. Hel bezoek van Koningin Wilhel- mina kan en zal zeer zeker niet na laten een invloed uit te oefenen ten gunsle van den Nederlandschen geest I in België; en het zal ook den Vla mingen Nederlanders aan 'gene zijde van de grens zeer welkom I zijn, daar iedere steun van Neder- landsche zijde bun moed geeft, om dezen taaien strijd voort te zetten, dien zij strijden voor de volledige I verovering van hun cultureele rech ten. In menig opzicht verkeert Koning Leopold in een moeilijke positie, als hoofd van een staat, waarin twee elkaar geheel vreemde volksdeelen wonen, die het moeilijk met elkaar kunnen vindenVlamingen en Walen. Men moet evenwel met waardeering en erkentelijkheid toegeven, dat hij ernstige en welgemeende pogingen in het werk stelt om het Neder- landsch meer recht te doen weder varen. Gemakkelijk is dit niet. Integen deel, het is een moeilijke taak, zelfs voor een Vorst als Leopold Hl, om in korten tijd een gronüigen omme keer te weeg te brengen in een thans reeds meer dan een eeuw bestaanden toestand. Doch de eerste schreden zijn gezet op den weg, die naar het Recht leidt. De bakens zijn verzet van Zuidelijke in Noordelijke richting. Nederland's Koningin in Brussel I liet wekt oude, zeer oude herinne ringen bij ons op herinneringen aan eeuwen terug, toen van Brussel, de oude Nederlandsche stad, de op stand tegen Spanje, onder leiding van den eersten Oranje, wiens nazate er thans met hartelijk gejuich is ontvangen. Zoo knoopen wij aan dit koninklijke bezoek nog ganseli andere gedachten vast, dan die van trompetgeschal, eerepuprt'en, redevoeringen, toejui chingen en banketten. Wij zien er in een versteviging van het Neder landsche element aan de andere zijde van de grens, waar wij de bevolking stamverwant weten aan ons, Neder landers; hardnekkig strijcend voor en vasthoudend aan onze taal, die ook de hunne is, in het land waar mannen onvermoeid en onversaagd op de bresstaan voor de onvervreemd bare rechten van het Nederlandsch in België. (Nadruk werboden). De tuinbouw opnieuw zwaar getroffen. Upnieuw heelt een zware slag den Nederlandschen tuinbouw, die het tegenwoordig toch al zoo moeilijk heeft, getroffen. Duitschland, be vreesd voor besmetting met den Colo radokever, heeft voor den invoer van sommige tuinbouwproducten uil landen waar deze kever voorkomt, een tweetal certificaten verplicht gesteld, die ook voor ons land plaat selijk den export aan banden zullen leggen. Het eene certificaat houdt een verklaring in van den Planten- ziektekundigen Dienst van het uitvoe rende land, dat de zending is onder zocht en vrij bevonden van den coloradokever, alsmede dat in het iand van herkomst in een kring van 50 K.M. om de groeiplaats tot dusver geen coloradokever is geconstateerd. Dit certificaat wordt vereischt voor verschillende producten, o.a. voor aardappelen en diverse versche groen ten, die niet onder glas zijn geteeld. De voorgeschreven kring van 50 K.M. .die vrij van den coloradokever most zijn, maakt, dat uit een groot .deel van ons land, namelijk het ge- heele gebied ten zuiden van de lijn Noord wijkVoorhout—Sassenheim, de hoofdvaart vandellaarlemmermeer Haarlemmermeertrekvaart, het IJ het IJsselmeer, Doornspijk, Oldenbroek lieerde, langs de provinciale grens tot Deventer, Gorssel, Warnsveld, Zelhem, Doetincbem, Dinxperlo de producten waarvoor dit certificaat wordt vereischt, niet meer naar Duitschland uitgevoerd zullen kunnen worden. Belangrijke tuinbouwstreken als het Westland en de omgeving van Venlo worden derhalve door deze maatregelen getroffen. Het tweede certificaat vermeldt de plaats waar de producten zijn geteeld en bevat eveneens een verklaring, dat de zending vrij is bevonden van den gevreesden kever en dat geen andere planten en deelen van planten dan de omschrevene in de zending voorkomen. De gevolgen. Nu een zoo groot gebied vooreen aantal artikelen van export verstoken zal zijn, ishct te verwachten, dat de handel zijn behoeften elders zal want zij wordt et zoo zacht en mooi. zuivet en gezond door. Doe dit I of 2 x per week Ook vetwormpjea, vlekje», pukkel» en uitvlag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 6030 ct. 48875 9 trachten te dekken en wel buiten de grens van het besmette gebied. Voor het zeer belangrijke tuinbouwcen trum in Noord-Holland bij voorbeeld met zijn uitgebreide volle gronds- cultuur zal de door Duitschland ge- trolfen maatregel waarschijnlijk een aanzienlijke opleving kunnen brengen. In exporteurskringen verwacht men, dat dit gebied een der voor naamste leveranciers voor Dnitschland zal worden, zoodat geen vrees behoeft te bestaan, dat de beschikbare be- talingscoutigenlen naar Duitschland ten gevolge van de nieuwe verbods bepalingen niet uitgeput zouden kunnen worden. Men verwacht dan ook voor den tuinbouw als geheel geen nadeel, doch wel plaatselijk en gewestelijk ernsüge schade, zoo bijv. in de streken rondom Rotterdam, en in Zeeland b.v. waar veel vroege aardappelen en natuursla worden geteeld. Signaleert iederen kever 1 Dat nauwgezette bestrijding van den Coloradokever van het hoogste belang is, bewijst de door Duitsch land genomen maatregel overigens opnieuw. Met kracht gaat de Planten- ziektekundige Dienst te Wageningcn hierin voor. Daar de eerste kevers in het Zuiden van het land reeds weer zijn gevonden, doet Wageningen een dringend beroep op de geheele bevolking van ons land en de aard appeltelers in het bijzonder, om geen middel ongedruikt telaten.dat den kever kan bestrijden, t.w. nauwlettende controle, bespuiting der aardappelvelden met lood arse- naat en mededeeling van eventueele vondsten aan bet gemeentehuis (politie) opdat de Plantenziekte- kundige Dienst de bestrijding ter plaatse op zich kan nemen. De kever is te herkennen aan zijn gele dek schilden, waarop 10 zwarte, over- langsche strepen voorkomen hij is 1 cM. lang en rond van vorm als een lievenheersbeestje in het groot. De larven van den kever zijn rood van kleur en hebben een sterk ge zwollen achterlijf. Kevers en larven voeden zich met de bladeren van aardappelenplanten en andere nacbt- schadegewassen, als zwarte nacht schade en bitterzoet, beide veel voor komende onkruiden. Wanneer men in deze planten dus gaten ziet of grijze vlekken op de bladefen (ver oorzaakt door de uitwerpselen van den kever,) kan dit wijzen op aan wezigheid van den Coloradokever. De wilde bussen exit In den maandenlange strijd tus schen de exploitanten van z.g. „wilde" aulobusdiensten is dezer dagen een beslissing gevallen, die het einde van den strijd opeens zeer nabij heeft gebracht. In de laatste weken zijn voor ver schillende kantongerechten tal van zaken tegen wilde-busondernemers behandeld, waarbij het vonnis nu eens ten gunste, dan weer ten on gunste van de exploitanten uitviel. Begin dezer week werd nu echter voor den Hoogen Raad een zaak be handeld tegen een Apeldoornschen autobusondernemer, die in beroep was gegaan van een uitspraak van den Arnbemschen kantonrechter, die art. 39 van het Reglement Auto vervoer Personen verbindend had verklaard. De Hooge Raad sloot zich echter bij deze uitspraak aan, zoodat deze ondernemer zich definitief den pas zag afgesneden. Hoe de vonnissen van de kan tonrechters eu de rechtbanken in de nog hangende autobuszaken nu ook verder mogen uitvallen, de Hooge Raad zal, dergelijke zaken in cas satie behandelende, dus telkens het R.A.P. verbindend verklaren en nu van de hoogste instantie geen steun meer is te verwachten, ishetexploi- teeren van wilde bussen feitelijk on mogelijk geworden. Eenige onder nemingen, door hun advocaten in dien zin geadviseerd, hebben de diensten dan ook reeds stopgezeten dit voorbeeld zullen de anderen wel spoedig moeten volgen. Meer landbouwonderwijs gewenscht. Voor de te Breda gehouden ver gadering van den Christelijkeu Boeren- en Tuindersbond beeft miuisler Steen- berghe gesproken over de beteekenis van een goede voorlichting voor den land. Het feit, dat alleen de meest rationeel gedreven bedrijven be hoorlijke resultaten kunnen afwerpen ook in tijden van economische moei lijkheden, aldus de minister is [Jreden, dat volle aandacht gewijd moet worden aan het landbouwkun dige onderzoek, de landbouwvoor lichting en het landbouwonderwijs, want deze drie te zamen leiden tot het gewenschte doel. De belang stelling voor het landbouwonderwijs is in de laatste jaren reeds sterk toegenomen. De cursussen, vakscholen landbouwwinlerscholen en middel bare scholen zijn flink bezet. Iedere school, waar ook, is een zegen voor den boerenstand. Persoonlijk zou de minister nog verder willen gaan maar ons volk gaat reeds onder zulke zware financieele lasten gebukt, dat met bet doen van nieuwe uitgaven voorzichtigheid geboden is. L Te Genève is de Volkenbonds raad weer eens bijeengekomen. Vroeger waren in een dergelijk geval aller oogen op de stad aan het Lac Léman gericht tegenwoordig echter gaan de zakeu in Europa verder, zonder dat men merkt, dat er in het Volkenbonds-paleis vergaderd wordt. Toch is de zitting, boe onbelangrijk overigens ook de behandelde onderwerpen waren, ditmaal niet geheel zonder be teekenis geweest. Zij heeft n.1. onomstootelijk aangetoond, dat de actie van Engeland tot het groepeeren van een staten bloc onder den naam anti-agressie front geenszins een herleving der collectiviteitspolitiek betee kent, zooals velen oorspronkelijk hadden aangenomen I Wat toch is er gebeurd China, het slachtoffer van een voortgezette agressie, heeft weer eens een beroep op den Volkenbond gedaan. Dat dit beroep weinig zou baten, wisten ook de Chineezen wel. Het werd dan ook hoofdzakelijk om tactische redenen gedaan. Een schoonklinkende resolu tie was alles wat men er van ver wachtte. Groot moet dan ook de teleur stelling der Chineezen zijn geweest, dat zij zelfs deze kleine voldoening niet kregen. Halifax wees botweg alle verdere hulp aan China van de hand en alsof dit nog niet genoeg was, bood bij Engelands bemiddeling aan voor het verkrijgen van een rechtvaardigen vrede. Een goed ver staander heeft slechts een half woord noodig: De oorlog in het Verre Oosten begint den Britten te vervelen. Het liefst zouden zij maar zien, dat de strijdbijl daar werd begraven en dat op zulk 'n wijze, dat de banden tusschen Londen en Tokio er niet strakker door gespannen worden. Engeland is bereid aan bepaalde wenscben van Japan tegemoet tekomen als de Japanners maar niet samengaan met Duitschland, indien Londen een pact met Moskousluit.Immersjuist op het oogenblik zijn de kansen op het sluiten van dit pact aanmerkelijk gestegen,- wijl Londen zijn verzet tegen een drievoudig verbond ten slotte heeft opgegeven. Voor China en de voorstanders van een algemeene collectieve veilig heid breekt thans een moeilijke tijd aan. Het front tegen de agressie zal slechts daar actief zijn, waar Enge land zulks in de eerste plaats noodig en ook mogelijk oordeelt. De idea listische Volkenbondspolitiek hoort voor goed tot het verleden. Een zuiver realisme is er voor in de plaats getreden. Het Duitsch-Italiaansche verdrag. Ongetwijfeld zien Duitschland en Italië de gevaren, welke voor hen uit de nieuwe Engelsche politiek voortvloeien, ten volle in. De hoop, welke men aanvankelijk koesterde, dat Engeland in zijn blocvorming niet zou slagen, is na de deelneming van Turkije daaraan, den bodem ingeslagen. Toch meenen Berlijn en Rome, dat zij desondanks hun doeleinden zullen kunnen bereiken. Mussolini, die verklaarde thans voor de laatste maal te spreken en den volgenden keer te zullen handelen, zeide, dat de totalitaire staten zich niet in hun opmarsch zullen laten tegenhouden. Zij wenschen den vrede, maar zijn zoo noodig bereid „den vrede aan anderen op te leggen". Om aan hun verlangens kracht bij te zetten, hebben Duitschland en Italië thans een veelomvattend mili tair verbond gesloten, dat het bloc de beide volken, samen 150 millioen menschen omvattend, hecht aaneen- smeedt. Over de clausule van het verdrag zelf is weinig te zeggen, Belangrijker schijnen de geheime bepalingen te zijn, waarop Gayda zinspeelde. Daarin moet nauwkeurig aangegeven zijn, wat en hoe Duitsch land en Italië in Europa en Afrika nog wenschen te bereiken. Met dit alles is Europa in een critiek stadium gekomen. Twee staten- groepen staan tegenover elkaar met geheel verschillende wenschen en bedoelingen. Laat ons hopen, dal overleg alsnog mogeiijk zal blijven om de tegenstellingen te overbruggen. Een lichtpunt is elk geval, dat men aan beide zijden ongetwijfeld den vrede wil en tegen onderhandelingen geen bezwaar heeft. De Vlamingen weren zich. Te Gent heeft Zondag jl. een VlaamschNationale landdag plaats gevonden, die door duizenden Vla mingen werd bijgewoond. De leider van dezen landdag de Clerq sprak vrees uit over het vormen van een oorlogsmentaliteit in België, die angstwekkend was. Voor het leven van het Vlaamsche volk, voor zijn vrijheid en voor den vrede heeft Vlaanderen zelfregeering noodig. De sterkte van het Vlaamsch Nationalisme ligt in het stijgende bewustzijn van het Vlaamsche volk. De Clerq ver wierp de dictatuur voor Vlaanderen. Er wordt zeide hij in Vlaanderen een nieuwe demoratie geboren, een organische democratie, waarvoor wij het model zoeken in onze eigen Dietsche geschiedenis. Het Belgische kamerlid Leuridan zeide nog: Wij wenschen de bevrij ding uit de Belgische Staatsbanden terwijl het kamerlid Thomas de Backer uitriep, dat de grens tusschen Noord en Zuid in 1830 kunstmatig werd getrokken. Aan beide zijden leven kinderen van hetzelfde volk. Het Congres werd besloten met het zingen van het Wilhelmus.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1