ElfJtieutilSi RECHTZAKEN. (lat Litvvinow is ontheven van zijn functie als Volkscommissaris voor buiteulandsche Zaken. Dit aftreden kan wel eens verstrekkende gevolgen hebben op de besprekingen de reeds door Engeland met Rusland zijn gevoerd en men meent dat door aftreden er wel eens een geheel andere politiek zal kunnen worden gevolgd dan de gehouden besprekingen zouden doen verwachten. Nieuwe onrust in Midden-Europa. De verlegenwoordigei s van de llongaarsche regeering zijn te Berlijn op bezoek geweest en tegelijk is de onrust in Midden-Europa en viel in Slowakije weer gestegen. Slowakije is het eenige land, dat hier nog een soort zelfstandigheid heeft behouden, maar de Hongaren blijven begeerige blikken werpen op dit land en schrijven openlijk, dat het Slowaak- sche „broedervolk" spoedig tot het rijk der Magyaren zal terugkeeren. Heeft Berlijn dit werkelijk aan de Hongaren als loon voor hun toetreding tot de spil, waardoor zij zich de vijandschap van hun eeuwenoude vrienden, de Polen, op den hals dreigen te halen, beloofd Uit het communiqué, dal na de Duitsch llongaarsche besprekingen is uitge geven. blijkt dat niet, maar uit Bratislave wordt gemeld, dat het Slowaaksche „broedervolk" in angst en vreeze verkeert. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van Donderdag 27 April 1939. Over den weg geslingerd. Voor de arr. rechtbank te Breda moest Donderdag in hooger beroep terecht staan de 51-jarige autobe stuurder P. C. H. uit St. Maartensdijk die door den kantonrechter te Bergen op Zoom bij vonnis d.d. 9 Februari veroordeeld werd tot 7 dagen hech tenis met 1 jaar intrekking van zijn rijbewijs omdat hij op Zaterdag 21 Januari jl. 's avonds om ruim 11 uur zeer onvoorzichtig met een auto door Halsleren heeft gereden. Bovendien was den roekeloozen bestuurder nog een boete opgelegd van tlO subs. 10 d. hechtenis omdat H. bij dien rit stukken heeft gemaakt. Toen hij zigszagsgewijze en slinge rend over den Halsterschen weg reed naderde op een gegeven oogenblik uit de tegenovergestelde richting een andere auto waarvan de bestuurder door H's rijden genoodzaakt werd uiterst rechts uit te wijken, doch daardoor een langs den wegstaanden betonnen paal aanreed. Een der inzittenden dezer auto, Mevr. v. R.—B. is tengevolge daarvan licht gekwetst, waarom de Kanton rechter H. nog een schadevergoeding oplegde van f 3.80, aan mevr. v. R.B. uit te betalen. Bij de behandeling dezer zaak in hooger beroep werden te Breda twee getuigen gedagvaard, agenten van politie te Bergen op Zoom; verdachte H. was er present met twee getuigen a décharge en Mr. van Hasselt uit Bergen op Zoom als verdediger. Daar verd. de feiten toegafwat trouwens ten kantongerechte door ver schillende getuigen bewezen was werd afgezien van het hooren van alle getuigen en kreeg direct de OIT. van Justitie Mr. G. J. B. v. d. Dussen het woord voor zijn requisitoir. Z.Ed Gestr. achtte het een zeer ernstig feit dat nog veel te veel voor komt en waartegen het dringend noodzakelijk is strenge straffen op te leggen. Daarom vorderde de Off. dan ook de bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. De verdediger voerde verschillende goede referenties aan voor zijn cliënt: Alles in aanmerking nemend be pleitte Mr. v. Hasselt clementie en veroordeeling lot alleen een matige geldhoeie, met desnoods een voor waardelijke intrekking van het rijbe wijs. Uitspraak der rechtbank volgt over 14 dagen. THOLEN, 5 Mei 1939. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Tholen en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand April 1939 ingelegd f 15.470,51 en terug betaald f31.215,25. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10444. Ter gelegenheid van de verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana woei Maandag van de offieieele gebouwen en particuliere woningen de driekleur en maakte Coucordia een muzikale wandeling door de ge meente. Het volgend telegram werd op Maandag 1 Mei verzonden Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, Soestdijk. Wij bieden Uwe Koninklijke Hoog heid onze eerbiedige gelukwenschen aan met Hare Verjaardag. De Thoolsctie Oranjevereeniging, M. C. van der Stel, voorz. L. Meerman, secr. Hierop werd namens de Prinses dank gebracht aan het bestuur en de leden "voor deze gelukwenschen, in een daartoe bestemd schrijven. Het bekende: Help U zélve Kan óók worden toegepast Als U en dat is vaak noodig Uwe wollen dekens wascht. Het bekende koud Persilsop, Dat zoo véle wond'ren doel, Wascht ook Uwe wollen dekens Vlug, voordeelig, helder, goed. 13 48816 Clinge Doorenbos. Zondag 30 April jl. herdacht de heer M. C. van Elsücker het feit dat het 35 jaar geleden was dat hij benoemd werd tot deurwaarder bij de Arr. Rechtbank te Zierikzee, die na de opheffing is gevoegd bij de Arr. Rechtbank te Breda. Op '17 Februari jl. was het 25 jaar geleden dat hij was benoemd als deurwaarder hij het Kantongerecht Tholen, dat na de ophefling is ge voegd bij het Kantongerecht te Bergen op Zoom. Deze betrekking van deurwaarder is nu ruim lOüjaar door de familie van Elsaeker vervuld. Op 24 Mei 1836 werd wijlen zijn grootvader de heer M. C. van Els aeker door het Provinciaal Gerechts hof te Middelburg benoemd tot deurwaarder hij de Arr. Rechtbank te Zierikzee en het Kantongerecht te Tholen. Op 24 Mei 1886 mocht deze zijn 50-jarig ambtsjubileum vieren en werd bij de gelegenheid door Z. M. Koning Willem 111 be noemd tot Ridder van de Eikenkroon. Na diens overlijden in 1888 is zijn zoon de heer J van Elsaeker hem opgevolgd en op 30 April 1904 volgde diens zoon de heer M. C van Elsaeker dezen op. Woensdag jl., bij de aanvang van de civiele zitting van het Kantonge recht te Bergen op Zoom, heeft de Kantonrechter, de heer Mr. van Blaricum, den jubilaris gehuldigd en vooral gewezen op het feit, dat wel een unicum in Nederland zal zijn dat deze betrekking van deurwaarder meer dan 100 jaar door een familie werd bekleed. POORTVLIET. De landbouwer H. Uijl Cz. had Maandag bij het afrasteren van een weide het ongeluk even voordat de hamer op de paal neerkwam, ongemerkt zijn rechter hand boven op de paal te leggen, met het gevolg dal de hamer opzijn hand terecht kwam. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek dat de hand ernstig was verwond en dat twee vingers noodzakelijk moesten worden gehecht. SCHERPEN1SSE. Ten verzoeke van de erven van wijlen Wed. J. Muller werd alhier verkocht een woonhuis staande in de Kerkstraat aan .1. M. Muller voor f 2950 twee woonhuizen op de Lenteput samen voor f 1000 aan H. Paulusse Gz. Een zitplaats in de Ncd. Herv. Kerk aan J. Muller voor f 80 een voor f60 aan M. M. Muller en voor f 72 aan A. Hage en een voor f64 aan J. Muller. Tot opzichter 2e klasse bij de proY. Waterst in Zuid Holland standplaats Middelharnis is benoemd de heer H. J. Quaak Gz. thans te Wieringen. In de gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der muziekver. Eendracht werd besloten de eigendommen der vereeniging nog niet te verkoopen doch nogmaals te trachten een vereeniging op te richten. Uitslag duiven wedvlucht uit Vilvoorde afstand 68 km. Gelost 8.05 aankomst le 9.10.11. Laatste 9 30.45 uur M.J.Steketee 1 16. C. Bijnagte 2. C. Andriesse 3 13 14 17. J. v. d. Werf 4. J. de Graatl 5 8 10 21. C. Priem 615. J. v. Bezooijen 7. G. Lindhoudt 9 18 19. Gebrs Bevelander 11 12. 1'. v. Geveren 20. ST. MAARTENSDIJK. Woensdag avond 26 April jl. hield de Coöpera tieve electrische centrale in de zaal van den heer Nelisse alhier haar algemeene jaarvergadering. Van de 174 leden tellende vereeniging waren slechts 35 tegenwoordig. Na opening had voorlezing plaats van notulen welke onveranderd wer den vastgesteld. Door de commissie bestaande uit de heeren C. A. Lind- hout en D. L. Hage werd met be trekking tot hel nazien der rekening over 193S gunstig verslag uitgebracht. Ter zake van stroomlevering is in 1938 ontvangen f 13053.41. Wegens rente is over 1938 betaald f2985.32. De schuld per 1 Januari 1939 bedroeg f62348.75. De exploitatierekening gaf aan baten en lasten een bedrag te zien van f 13776.77. De exploitatie winst heeft over 1938 bedragen f4-36644,- terwijl voor aflossing be schikbaar is gesteld een bedrag van f4567,44. Medegedeeld werd dat de schuld bij de coöperatieve boeren leenbank thans geheel is afgelost. Uit het jaarverslag bleek dat de toestand der coöperatie gezond mag worden genoemd. Uitloting had plaats van twee obligaties groot elk 11000. Deze obligaties dragen de nummers 42 en 55. Getracht zal worden voor de nog loopende schuld een lagere rentevoet te verkrijgen. Herkozen werd tot bestuurslid dr. J. Tazelaar, eveneens alslid van den raad van toezicht de heer P. J. Noom en als plaatsvervangende bestuurs leden de heeren G. .\driaansen en J. M. Muller. Deze herbenoemingen hadden hij acclamatie plaats. Door het bestuur werd medege deeld dat was ingekomen een schrijven van de weduwe C. van Drielde Graaf houdende verzoek om een wekelijksche uitkeering van f3 in verband met het wijlen haai man overkomen ongeluk. Bij deze mededeeling toonde de heer Bout zich vurig voorstander voor inwilli ging van het verzoek. Medegedeeld werd echter dat in de Statuten met betrekking tot pensioen of periodieke uilkeeringen aan per soneel bij de centrale werkzaam niets is vermeld. Het bestuur voelt zich niet gerechtigd tot het doen van eenige uitkeering ter zake zonder daarin de algemeene vergadering te hebben gekend. Opgemerkt werd dat de wijze waarop het adres was samengesteld niet gelukkig mag worden genoemd. Na nog eenige besprekingen ter zake volgde sluiting. STAVENISSE Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging voor het eiland Tholen en St. Filipsland In hotel van Dalen te Stavenisse werd Dinsdagavond jl. dé algemeene vergadering gehouden van hovenge noemde vereeniging. Na een kort openingswoord door den voorzitter dr. Duinker te Tholen werden notulen voorgelezen. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een heele discussie over een geval, waarbij geen operatiekosten waren uitbetaald. Door den voorzitter werd er echter nadrukkelijk op gewezen, dat slechts dan recht op uitkeering bestaat, wanneer een operatie gevolgd wordt door verpleging in een zieken huis. Aan de discussie werd ook vast gekoppeld een nadere uitleg van artikel 2 van liet Huisb. reglement. Volgens hel bestuur moet dit artikel aldus opgevat worden,dat ondereen huisarts verstaan moet worden de behandelende geneesheer. Zooals te verwachten was, sloot de rekening met een nadeelig saldo van f909,50. De totale inkomsten hadden bedragen f7589,33" en de uitgaven f8498,94. Aan contributies was in zeven gemeenten in totaal ontvangen f7559,95\ aan verplegingskosten was uitbetaald f 4269,40 en aan operatie kosten f 3010,55. Op de gehouden afdeelingsverga- deringen was dhr. 11. P. Kleppe te St. Philipsland als bestuurslid her benoemd en in de vacature Fluijt te Oud-Vossemeer gekozen ds. Vreug- denhil aldaar. De alg. vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. In de vacature voor de gemeente Stavenisse, welke vacature ontstaan is door het bedanken van dr. Bern- hardi, werd na gehouden schriftelijke stemming gekozen dhr. S. Stoel alhier die de benoeming aanvaardde. In de vacature van bestuurslid voor St. Annaland zal in een aldeelings- vergadering te dier plaatse voorzien worden. De begrooting voor het dienstjaar 1939 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 9450 met een geraamd nadeelig saldo van f250. Het nadee lig saldo over 1938 is hier echter in verwerkt, terwijl getracht zal worden een bedrag van f500 ineen te stichten reservefonds, te storten. Als lid van de (inantieele commissie werd benoemd de heer P. C. H. van Oost te Stavenisse. Waar alle afdeelingen zich unaniem voor verhooging der contributie heb ben uilgesproken, zal deze nu be dragen 5'/2 cent per week en per lid De uilkeeringen blijven bepaald op Verplegingskosten f 2 per dag; bijkomende kosten maximum f 10 in de operatiekosten tot een maximum van 1 50; voor Röntgenfoto 115, noodig voor een aaneensluitende operatieve behandeling. Omtrent het tijdstip, waarop het aannemen van nieuwe leden stopgezet zal worden, zal het Bestuur zich nader hétaden. Nadat nog was besloten dat de volgende algemeene ledenvergadering- in 1940 te St.Annaland gehouden zal worden, werd de vergadering, onder dank voor de aangename discussies, gesloten. STAVENISSE. In het café van den heer A. Hendrikse werd de jaarver gadering gehouden van de IJsclub „Eendracht Bindt" onder voorzitter schap van den heer S. Stoel. Aan wezig waren 88 leden. Uitvoerig stond de voorzitter stil bij de sombere financieele aspecten der vereeniging. Mocht hierin in do a.s. winter geen verbetering optreden, dan zullen drastische maatregelen genomen moeten worden, want een hechte financieele basis is een eerste vereischte voor een gezond en krach tig vereenigingsleven. Uit hel jaarverslag bleek dat het ledenaantal met I 4 teruggeloopen is en thans 219 bedraagt. Door het storten van eenige renle- looze voorschotten werden de ont vangsten opgevoerd tot f2(9,75, ter wijl de uitgaven bedroegen f217.59. Een goed slot van f22,16. Hiervan moeten echter nog verschillende be talingen gedaan worden. Met alg, stemmen werden de af tredende bestuursleden de heeren S, Stoel en P. C. II, van Oost her kozen. Besloten werd, dat voortaan, onge acht de weersomstandigheden, de banen in het begin van Dec. onder water moeten staan. Hieraan zal nauwgezet de hand gehouden worden. Te dezer plaatse gehouden Emmabloemeolleete heeft in totaal een bedrag van f35,50 opgebracht. Dit bedrag komt in zijn geheel ten goede aan de plaatselijke afd. van hel Groene Kruis. Ijsbond „Eiland Tholen In hotel van hvaarden te St. Maar tensdijk werd Vrijdagavond jl. een algemeene vergadering gehouden van den lisbond „Eiland Tholen", waarhij verschillende ijscluhs op het eiland aangesloten zijn. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dat dooreen plotseling strenge vorst in Dec. '1938 een twee- lal aangesloten clubs totaal verrast waren, zoodat die vereenigingeu over geen banen de beschikking hadden, waarop de vastgestelde wedstrijden gehouden konden worden. De voorzitter van de St. Annaiand- sclie IJsclub betreurde zulks en sprak de hoop uit, dat de nalatige vereeni gingeu in den vervolge meer activi teit aan den dag zullen leggen. Van de ijsclub le Oud-Vossemcer was bericht ingekomen, dat men aldaar tot ontbinding der vereeniging moest overgaan, waardoor Oud-Vos semeer automatisch van de ledenlijst van den Ijsbond werd afgevoerd. De aangesloten ijscluhs tellen thans nog 802 leden. De afdracht aan den Bond werd bepaald op '1 cent per lid. De reke ning sloot met een goed batig saldo van f 109.77. Besloten werd de volgende jaar vergadering te houden in de eerste helIt van .Maart 1940 ie St. Annaland. ST. ANNALAND. Na afgelegde proef van bekwaamheid werd een getuigschrift voor machineschrijven uitgereikt aan de navolgende personen A. J. llage 257 aanslagen per minuut A. Ketting met 210. Job. Kaashoek met 210. Joh. Gunter Az. met 201. Zij genoten hun opleiding bij den heer K. Ivoetsdijk. Door de gemeentepolitie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen H. van tl. Deze had op meerdere plaatsen in deze gemeente getracht door het uitgeven van waardelooze penningen, in het bezit te komen van geld. Maandag jl. kwam de ongeveer 60-jarige vrouw A van Z. door een misstap te vallen waarbij zij een diepe wond aan de knie opliep welke doordr. van Es moest worden gehecht. Deze week zijn een tiental werkloozelandarbeiders naar Duitsch- land vertrokken om aldaar in het landbouwbedrijf werkzaam te zijn. Onder hen bevinden zich ook enkele gezinnen. OUD-VOSSEMEER. De verkoop van Emmabloempjes heeft dit jaar opgebracht de som van f 41.70. De P.D.V. „De Zwaluw" hield een wedvlucht uit Vilvoorde. Afstand 74 km. Gelost 8.05. De uitslag was: J. Klippel 1, 3, 7 en 14, A. v. Driel 2. J. Verhees 4, J. v. Daalen 5, 16 en 20, Gebrs Hoek 6, 10 en 25, J. Geuze 8, M. v. d. Zande 9,13,15, 17, 21 en 22, VV. Stormezand 11, C. Plandsoen 12, J. F. Boogaart 18 en 24, P. v. Diiel 19, G. Havermans 23. Aankomst eerste duif 9.02.00, aatste 9 14.34. Er blijkt onder de landarbeiders dit jaar meer animo le bestaan voor tewerkstelling op Duitsche landbouw bedrijven, dan vorige jaren. Reeds tien arbeiders zijn vertrokken, waar onder 2 met hun gezin. Dat de arbeidsvoorwaarden bevre digend zijn moge blijken uil het feit dat alle een vorig jaar tewerkge- stelden ook nu weer over onze oost grens aan den slag zijn gegaan. Op 1 Mei jl. zijn tot de o.l. school toegelaten 25 leerlingen, R.K. Purocb. 14, School met den Bijhei 8. Deze scholen worden thans respec tievelijk bezocht door 156, 110 en 64 leerlingen. In deze gemeente heerschl in ernstige mate pest onder de varkens. Reeds 30 dieren zouden aan deze ziekte bezweken zijn. Ook de sterfte onder veulens is abnormaal groot. Naar raming blijft slechts 40°/o in leven. Het bezoek van H. M de Koningin aan België. De voorbereidingen voor het offi eieele bezoek, dat Koningin VVilhel- mina deze maand aan België zal brengen, zijn volop aan den gang. Allerwegen is men druk in de weer om de ontvangst van de Nederland- sche vorstin in het bevriende huur land tot een spontaan antwoord te maken op de hartelijke ontvangst, welke Nederland den Belgischen koning heeft bereid. Teneinde de luisteraars in België en in Nederland in de gelegenheid te stellen, oorge tuige te zijn van de wijze, waarop België onze Koningin inhaalt, heeft hel N.I.R. (Nationale Instituut voor Radio Omroep) in België een omvang rijk programma opgesteld, dat de uitzending van de voornaamste mo menten van het Koninklijk bezoek omvat. Dit programma wordt op Zondag21 Mei ingeleid met een lezing, des middags om 16 uur op de Vlaam- sche golflengte uitgezonden. De heer Paul Huf zal daarbij als voordracht kunstenaar zijn medewerking ver- leenen. Om 17.30 uur zal onze gezant baron Van Harinxma thoe Slooten naar aanleiding van het bezoek van H. M. de Koningin een toespraak tot het Belgische volk houden en des avonds om 2Ü.45 uur zal er een klankbeeld NederlandBelgië worden uitgezonden. Op 23 Mei zal het N I.R. een radio-reportage geven van de aan komst van Koningin Wilhelmina aan het Noord station te Brussel en voor de volgende dagen vermeldt het pro gramma reportages van het koninklijk bezoek. Ten slotte zullen de redevoeringen die Koning Leopold en Koningin Wilhelmina aan het gala-diuer ten paleizezullen uitspreken,door't N.I.R. uitgezonden worden. De Zwitsersche vrouwen moeten hamsteren. Hamsterplicht, dit is de korte samenvatting van de boodschap van het Departement van Economische Zaken in Zwitserland aan de bevol- king. In geval van oorlog zal onmiddellijk rantsoeneering ingevoerd worden. Derhalve is het noodig dat allo ge zinnen, restaurants, ziekenhuizen etc.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3