WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN al^3' Vrijdag 12 Mei 1939. No. 19 Zes en vijftigste jaargang| V oedselvoorziening in Oorlogstijd. RÜ Zondagsblad TKolen, Poortvliet, Scherpenisse. St-Maaitensdijk, Stavemsse, St-Annaland en Oud-Vossemeer sy;^r+'5e,n' UITGAVE FIRMA I. M. C. POT. THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 Zomersproeten SPRUTOL E THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal 'ju f"' - j meer 176 ct. Grootte der PUBLICATIEN TER-INZAGE-LEGGING LIJSTEN VAN CANDIOATEN. De Voorzitter van het hoofdstem- bureau in de gemeente Tholen maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten der candidaten, gesteld voor do op 10 Juni a s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad,ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd. Tholen, 0 Mei 1939. De voorzitter van het hoofd stembureau voornoemd, A. J. VAN DER HOEVEN. BESLISSING OVER DE GELDIGHEID DER CANDIDATENLIJSTEN. De Voorzitter van het hoofdstem- bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Tholen maakt hekend, dat op Zater dag, 13 Mei a.s., des voormiddags 10 uur, door het hoofdstembureau in het gemeentehuis een openbare zitting zal worden gehouden, ter beslissing over de geldigheid der candidatenlijsten en over de hand having van de daarop voorkomende candidaten. 17 Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden, op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is ge- sleld de op 24 April 1939 vastge stelde verordening tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening. Tholen, 11 Mei 1939. 12 liet spook van een eventueelen oorlog spiegelt zich af in de acht wetsontwerpen, betreffende de econo mische verdedigings-voorbereiding, thans in behandeling bij de Tweede Kamer. Zij vormen een uitvloeisel van den bedenkelijken toestand in ons werelddeel, die alle volken nood zaakt, zich voor te bereiden op het ergste, indien het zoo ver mocht komen. Dat is elke regeering aan zichzelf verplicht. Ook onze regeering heeft dat in gezien men zou haar echter het verwijt kunnen maken, dat zij rijke- lijk laat tot dat inzicht is gekomen Men kan slechts hopen, dat de voor- gestelde maatregelen niet door de 1 gebeurtenissen zullen worden achter haald. Wat toch zal ongetwijfeld het geval zijn, indien een oorlog uit- uitbreekt Dat onze voedselvoorzie ning in ernstig gevaar komt. Nederland is geen land, hetwelk in dat opzicht in zijn eigen behoeften kan voorzien. Onze productie islang 1 niet voldoende om onze geheele be- volking voldoende te eten te geven. De vorige oorlog heeft ons dit pijn lijk geleerd en natuurlijk zal de regeering haar voordeel doen met de opgedane ervaring. Daarbij moeten wij opmerken dat deze ervaring niet .geheel en al als basis zal kunnen dienen, want het is niet onwaar- schijnlijk om niet te zeggen zeer waarschijnlijk dat onze betrek- kelijke vrijheid van handelen door de oorlogvoerenden dan nog meer aan handen zal worden gelegd dan in 1914 1918. Zelfs als het ons ge lukt, ook thans weder onze neutrali- teit te bewaren. In den vorigen oorlog hebben wij maar al te zeer ervaren, dat de j stelling: „Macht gaat boven recht" 'i steeds méér aanhangers begint te tellen en de gebeurtenissen van de laatste jaren hebben er zeker niet toe bijgedragen om ons in dat op zicht gerust te stellen. Wij moeten dus, wat de voedselvoorziening in tijd van oorlog betreft, veel beter beslagen ten ijs zien komen. verdwijnen spoedig door 'n pot Bij olie Drogisten Het behoort natuurlijk tot de on mogelijkheden om zoodanige voor raden aan te leggen, dat men .daar uit geregeld zou kunnen putten. Er zijn tal van factoren, welke zich daar tegen verzetten. Wij zullen deze voorraden welke natuurlijk toch binnen de grenzen van het bereikbare zullen moeten worden opgeslagen veeleer dienen te beschouwen als een aanvulling van onze oorlogsrantsoenen Buiten invoer ter geregelde aan vulling van onze behoeften aan levens middelen kunnen wij het toch niet stellen. Hierop kunnen wij ons echter met groote zekerheid voorbereiden schaarschte zal er weder ontstaan, daartegen kan ook de beste voorbe reiding ons niet behoeden. Ernstige tekorten zal men echter moeten zien te vermoeden. Een ding staat vast: mocht het groote conflict uitbreken, dan zal van den eersten dag af de regeering de verdeeling der voedselmiddelen krachtig ter band moeten nemen en alle daarmede samenhangende maat regelen dienen te treffen. Zij zal daarbij in het oog moeten houden, dat een der scherpste wapenen der oorlogvoerenden weder zal zijn de economische blokkade. Ieder moge daarover zijn eigen meening hebben, doch de elkaar be oorlogende mogen heden zullen er weder onmiddellijk hun toevlucht toe nemen. Dit houdt voor ons de waar schuwing in om dadelijk den uitvoer uit ons land te beletten van alles wat wij voor eigen levensonderhoud noodig hebben. Verder zal onder toezicht der regeering de invoer moeten worden geregeld en aange past aan de behoeften. Haar zorgen zullen zich eveneens moeten uit strekken tot het tegengaan van ver kwisting en tot het den kop indrukken aan de pogingen van speculanten om de prijzen op te drijven. Men ziet dat het vraagstuk, hetwelk thans als het ware aan de orde van den dag is, tal van aspecten vertoont en dat er zorgvuldig gekwikt en ge wogen zal moeten worden om de ons eventueel wachtende moeilijkheden op bevredigende wijze op te lossen. Men mag hopen, dat do aanhangige wetsontwerpen het beste zullen weten te bereiken, wat in die richting te bereiken valt. (Nadruk verboden) Handelsaccoord met Frankrijk. Na de voorloopige regeling der handelsbetrekkingen met België is thans ook met Frankrijk een handels overeenkomst tot stand gekomen en wel voor den tijd van 7'/j maand, namelijk tot ultimo December van dit jaar. Het nieuwe verdrag komt in de plaats van de per 31 Maart jl. afgeioopen wederzijdsche regeling van 22 Juli 1938 en van de eveneens verstrijken van den geldigheidsduur voor den tijd van een jaar kan worden verlengd, regelt de Neder- landsch—Fransche handelsbetrekkin gen en bevat bepalingen omtrent het wederzijdsche contingenteeringsregi- rae. Het tweede gedeelte bevat rege lingen omtrent de handelsbetrekkin gen met de Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen en de Fransche kolo niën. In hoofdzaak is dit gedeelte van de nieuwe overkomst gelijk aan de voordien geldende, waarhij met name bet bestaande contingent voor den afzet van Indische koffie in Frankrijk gehandhaafd werd. Nieuw is een bepaling volgens welke de afzetmo gelijkheden van Surinaamsche rijst in de Fransche Antillen geregeld worden. Natuurschoon wordt gered. Voor de liefhebbers van natuur schoon en wie zijn dat eigenlijk niet? is er een heuglijke lijding te meldende bekende bosschen van Wolfheze, toebehoorende aan de N.V. Exploitatie Maatschappij „De Bilderberg en Wolfheze", waarvan in den loop der jaren dooi bebouwing reeds menig stukje is verloren gegaan, doch waarvan de aloude kern met de vermaarde Wodanseiken nog steeds ongeschonden bestaat, zullen dank zij de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten bewaard kunnen blijven. De tegenwoordige eigenaars hebben deze Vereeniging namelijk in de gelegenheid gesteld, de bosschen die door verkaveling werden bedreigd, voor een lagen prijs over te nemen. In totaal is hiervoor een bedrag van f 60.000 noodig. Om hierin le voor zien, doet de Vereeniging thans een beroep op alle natuurminnaars in ons land, teneinde gezamenlijk de koopsom in giften en rentelooze voorschotten bijeen te brengen. Het is te hopen, dat men er in zal slagen het vereischte bedrag bijeen te brengen, opdat dit kostelijk stuk natuurschoon het betreft een complex van 110 ha dat dichters en schilders reeds bij herhaling heeft geïnspireerd, voor ons land behouden kan blijven. Particuliere luchtafweer. Sedert de spanning in Europa bij wijlen tot angstwekkende hoogte steeg, is men zich ook in ons land gaan afvragen, wal gedaan moet worden om het bedrijfsleven tegen eventueel dreigend gevaar uit de lucht te beschermen. Daarbij deed zich reeds spoedig de vraag voor, of luchtafweer uitsluitend overheidstaak is, dan wel dat ook particulieren voorzorgsmaatregelen op dit gebied moeten nemen. In eenige steden van ons land beeft men tot het laatste besloten. Er werden plannen gemaakt, die ten deele ook reeds ten uitvoer zijn gebracht, tot aanschaffing van luchtafweergeschut. In Rotterdam hebben de groote bedrijven tot dit doel de handen ineen geslagen. Dezer dagen kwamen de vertegen woordigers van de aldaar gevestigde bedrijven bijeen om te overleggen, wat ter beveiliging der bedrijven gedaan kan worden. Besloten werd om gezamenlijk afweergeschut aan te koopen. Voor deze particuliere luchtdoelartillerie werd voorloopig ruim 2'/i millioen gulden toegezegd, aldus over de bedrijven verdeeld, dat elk 2 pet. bijdraagt van het be drag, waartegen het verzekerd is. Steun voor de werkloozen. Ieder jaar, nu reeds voor de vijfde maal. wordt een beroep gedaan op de milddadigheid van het werkende deel der bevolking ten behoeve van het nog altijd benauwend groote deel, dat onder den last der werk loosheid gebukt gaat. Als inzet voor de vijfde collecte-actie van de Cen trale voor Werkloozerizorg, die ge sticht werd op initiatiel van den raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, wekten Maan dagavond een drietal autoriteiten de bevolking op om den belangrijken arbeid van dit lichaam te steunen. Het waren de minister-president dr. H. Colijn, de commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid Holland jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en Amsterdams burgemeester, dr. W. de Vlugt, die door de radio ieders hulp inriepen om deze collecte-actie zoo goed mogelijk te doen slagen en tot slot sprak de heer Hemmes, voorz. der Centrale nog een enkel woord over het werk der Centrale, dat van zoo onschatbare waarde is om het beklagenswaardige lot der werkloozen eenigermate te verzachten. Het is in dezen tijd van latente spanning verheugend, dat tenminste een instantie, universeel en bovan alle partijen staande, een positieve poging onderneemt om in Europa den sterk bedreigden vrede te redden. Tegen Roosevelt mocht men als bemiddelaar in Berlijn en Rome bezwaren hebben hij is de vertegen woordiger van een groote mogend heid, met eigen eenzijdige belangen en dus kan eenig wantrouwen tegen hem op zijn plaats zijn. Dit bezwaar kan echter niet geldend worden gemaakt tegen bet Vaticaanzijn belangen liggen meer op geestelijk, dan op politiek gebied. Vandaar ook, dat van alle zijden het initiatief van den H. Stoel wordt toegejuicht, ook al is men er niet van overtuigd, dat een conferentie tussehen Engeland, Frankrijk, Duitschland, Ilaliëen Polen op het oogenblik goede resultaten zal kunnen opleveren. Wat men tot op het oogenblik ziet gebeuren, ligt waarlijk niet in de lijn van 's Pausen wenschen. Beide par tijen in Europa gaan voort hun po sities zooveel mogelijk te versterken en dit met zooveel baast, of zij ver wachten, dat de beslissing spoedig zal komen. Zoo hebben Duitschland en Italië eindelijk bun militair accoord gesloten. Wel is waar brengt dit weinig verandering in den be- staanden toestand, maar als demon stratie van de onherroepelijkheid van de Duitsch-Italiaansche samenwer king is het bondgenootschap toch niet zonder beteekenis. Aan alle speculaties van Londen en Parijs, waar men nog steeds op eenige ver koeling in de vriendschap van de spil - partners hoopte, maakt het een einde. Desondanks is men in West Europa weinig onder den indruk van het sluiten van dit bondgenootschap, want, zooals al gezegd, er wordt weinig door veranderd. In Londen en Parijs is men zelfs tot op zekere hoogte verheugd Japan, dat Berlijn en Rome graag in hun militair bond genootschap hadden opgenomen, heeft in elk geval voorloopig voor de eer bedankt. Nog steeds bezit de gematigde richting in Japan een grooten invloed en zij voelt er weinig voor het bij de groote democratieën geheel te verbruien. Wel schijnen Duitschland en Italië op het punt te staan een nieuw succes in Spanje te boeken. Na zich bij het Anti-Kominternpact te hebben aangesloten, is Spanje thans ook, onmiddellijk voor de zitting, die Maandag begint, uit den Volkenbond getreden. En op het oogenblik, dat deze regels in druk verschijnen, heeft het zich wellicht ook reeds aahge- sloten bij de Duitsch-Italiaansche militaire alliantie. Dat zal dan het werk van Goering zijn, die zoo juist een bezoek aan Yalencia heeft ge bracht. En weinig goeds voorspelt het dat de Duitsche bladen reeds thans de Tangerkwestie aan de orde stellen. Dat toch is een punt, waar over Londen te Parijs te kennen hebben gegeven, dat zij tot geen toegevendheid bereid zijn. Hier ligt nieuwe stof voor een conflict, dat langen tijd sleepende kan worden gehouden. De neutralen. Als verweer tegen de nieuwe poli tiek van Engeland heeft Berlijn twee maatregelen genomen in de eerste plaats heeft het het zoojuist bespro ken militaire accoord geslotenin de tweede plaats echter tracht het zich te verzekeren van de neutrali teit van bepaalde staten. Het heeft daartoe aangeboden wederkeerige non-agressiepacten te sluiten met de Scandinavische landen de eenige stalen, die daarvoor met de Baltische op het oogenblik in aanmerking komen. Aan België en Zwitserland immers had het reeds een garantie verstrekt en een voor stel in dien zin aan Nederland ge daan, is indertijd door onze regeering na een grondige bestudeering van de hand gewezen, wijl zij meende, dat onze neutraliteit het best gemar keerd zou worden, wanneer wij geen enkele overeenkomst van die soort ook indien het slechts een garantie betrof zouden hebben. Op ditzelfde standpunt hebben zich thans de Scandinavische staten gesteld. Hun ministers van buiten- landsche zaken, te Stockholm con- fereerend, hebben verklaard, dat de Noordsche landen onveranderd vast houden aan de verklaring van Oslo, volgens welke deze landen zich buiten de machtsgroepeeringen in Europa wenschen te houden en dat zij in geval van oorlog alles zullen doen om neutraal te blijven. De onderhandelingen met Rusland en Turkije. Aan de andere zijde worden de onderhandelingen tussehen Londen, Moskou en Ankara voortgezet en men mag thans aannemen, dat deze spoedig resultaten zullen afwerpen. Gebleken is, dat het heengaan van Litwinoff geen verandering van de huitenlandsche politiek van de Sov jetunie heeft gebracht. Litwinoff schijnt een fout te hebben gemaakt en die is hem noodlottig geworden. Moskou heeft geen bezwaren tegen een bepaalde samenwerking met de Westersche democratieën, maar het wantrouwt bun regeeringen van wie het gelooft, dat zij Rusland en Duitschland gaarne zouden zien vechten en daarbij zelf buiten schot blijven. Litwinoff moet nu een oogen blik dit wantrouwen hebben laten varen en daardoor de positie van Moskou bij de onderhandelingen ietwat hebben verzwakt. Daarom dwong Stalin hem tot aftreden. De onderhandelingen met Turkije zijn intusschen afgesloten, maar met een communiqué moet men nog wachten op het resultaat van de besprekingen met Rusland. Vast staat evenwel al, dat Ankara in het Oosten van de Middellandscbe Zee een bepaalde laak zal vervullen. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat men in breede kringen in Enge land en Frankrijk twijfelt aan de waarde van de Sovjet-medewerking. Juist in Fransche officierskringen, die ietwat nader met de Sovjetunie hebben kennis gemaakt, geeft men uiting aan de vrees, dat deze samen werking slechts in een korten oorlog van beteekenis zou kunnen zijn. De gedesorganiseerde Sovjet-industrie zou niet in staat zijn tijdig het in een oorlog vernielde materiaal te vervangen. met 3ER THOLEN, 12 Mei 1939. Maandagmorgen jl. had op hel speelterrein plaats de keuring van merries voor het stamboek van het Ned. Trekpaard (B. T.).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1