WAARIN OPGENOMEN OE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ©BUITENLAi NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 28 April 1939. No. 17 Zes en vijftigste jaargang Eigen Heer m Eigen Land Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Zomersproeten SPRUTOL THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal ƒ0.80; met Geïllustreerd Zondagsblad 1,375, franco per post f 1.65-)- 15 cent disp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN De Burgemeester van Tholen brengt op verzoek van den Garni zoenscommandant te Bergen op Zoom ter algemeene kennis, dat op 26 April a.s. van 8.00 tol 10.00 uur, schiet oefeningen zullen worden gehouden met scherp op het terrein Hildernisse (gemeente Woensdrecht). Tholen, 22 April 1939. 11 Burgemeester en Wethouders van Tholen herinneren de ingezetenen aan den inhoud van artikel 73 der Algemeene Politieverordening, waar hij het verboden is straten, stoepen of verhoogde voetpaden te schuren of met water af te spoelen, behalve wanneer de verplichting daartoe vol gens genoemde verordening bestaat. Tholen, 25 April 1939. 12 De Burgemeester van Tholen brengt op verzoek van den Garni zoenscommandant te Bergen op Zoom ter algemeene kennis, dal op den Donderdag van iedere week, aan vangende 27 April a.s. van 9.00 tot 17.00 uur, door de 5e Compagnie Luchtdoel mitrailleurs, schietoefenin gen zullen worden gehouden met scherp op het terrein Hildernisse (gemeente Woensdrecht). Tholen, 25 April 1939. 14 Gevonden voorwerpen. Een gabardine regenjas, v. d. Kaai Plantagestraat. 4 Burgemeester en Wethouders van T h ol e n maken bekend dat tegen Donderdag, 4 Mei a.s. gelegen heid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Tholen, 27 April 1939. 11 JACHTAKTEN. Het hoofd van plaatselijke politie te Tholen maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie verkrijgbaar zijn blanco aanvraagformulieren ter beko ming van jachtakten, voor het tijdvak, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar. Belanghebbenden worden uit- genoodigd hun aanvragen ter beko ming dier akten, zooveel mogelijk vóór 1 Juni e.k. in te dienen. Voor minderjarigen van achttien jaar en ouder worden de jachtakten aange vraagd door hun ouders cf voogden. Ingezetenen van het Rijk, houders van een groote jachtakte, kunnen ten behoeve van niet in bet Rijk woonachtige personen, onder over legging van dezer portret, een jacht akte, logeerakte genaamd, verkrijgen geldig gedurende veertien opeenvol gende dagen. Betaald moet worden a. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, dertig gulden b. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, met uit zondering van de valkenjacht, vijftien gulden c. voor een logeerakte, tien gulden d. voor een kleine jachtakte tot het vangen van waterwild met netten waarvan het gebruik geoorloofd is, vijf gulden. Bovendien moet de aanvrager be talen het zegelrecht, dat, ook bij met-afhaling van de aangevraagde jachtakte, ten laste der verzoekers blijft, alsmede de gemeentelijke leges. Tholen, 26 April 1939. 50 Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de reinigingsrechten (wisselton over het eerste kwartaal 1939) voor of op 1 Mei 1939 moeten zijn voldaan. De Gemeente-Ontvanger 9 van Tholen, Onrustige lijden als die, waarin wij thans weder leven, geven steeds aanleiding tot allerlei wilde geruchten. Wilde men de ergste pessimisten gelooven, dan zou men niet anders rr.eenen, dan dat de oorlogsgod reeds op pad was in Europa, zoekende wien hij zou verslinden. En daarbij zou zijn oog dan onder meer gevallen zijn op Nederland.... Wij behoeven slechts te herinneren aan de radio-rede van Minister Colijn om Ie weten, dat er geen direct ge vaar dreigt voor ons land. Dat wij ons voorbereiden op mogelijke ge beurtenissen is zeer begrijpelijk. Welk land doet dit niet, in de huidige omstandigheden? Dat zijn wij ver plicht aan onszelf en ook aan anderen. Wij willen tot eiken prijs onze onzijdigheid handhaven. De hangende conflicten tusschen verschillende vol ken belri llen ons niet rechlstreeks en daarom hebben wij ons te houden aan den wijzen regel, om ons niet te bemoeien met andermans aange legenheden. Daarbij behoeven wij er ons niets van aan te trekken, wat het huilen- land over ons land zegt of denkt of schrijft. Aan den eenen kant zien wij ten deele verachtelijke, ten deele belachelijke situaties. Aan den ande ren kant zien wij een bezorgdheid voor het welzijn van Nederland, die ons wel eens wat zonderling en over dreven aandoet. Wij zijn er ons niet van bewust, dat er reden bestaal voor die overdreven bezorgdheid. Men schijnt ons te verstaan te willen geven, dat wij op bescherming kunnen rekenen. Met alle waardee ring voor de goede bedoelingen der „beschermers" willen wij opmerken, dat wij geen aanleiding zien voor protectie. Wij staan nog altijd op eigen beenen en wenschen ook op eigen beenen te blijven slaan. Vriendschappelijke gevoelens weten wij te waardeeren doch voor opge drongen vriendschap zijn wij wat huiverig. Er zijn van die vrienden, die er eigenaardige opvattingen op na hou den betreffende vriendschap. Zij zijn meer bemoeial dan vriend. Zij schij nen bet zich tot plicht te rekenen, om hun meeningen en zienswijzen aan hun „vrienden" op te dringen. Dit heeft een wijs man dan ook de verzuchting in den mond gelegd „Behoed mij voor mijn vrienden met mijn vijanden zal ik het zelf wel klaar spelen". Die overdreven vriendelijkheid van verschillende zijden werkt eenigszins benauwend. Wij Nederlanders zeggen bet den Luxemburgers na: „Wij willen blij ven, die we zijn", d. w. z. een vrij en onafhankelijk volk, dat vriend schappelijke betrekkingen wenscht te onderhouden met de geheele we reld, doch dat zich de keuze van zijn vrienden zelf wil voorbehouden. Nederland acht zich nog altijd in staat, om zelf die maatregelen te treffen, welke het noodig en nuttig acht, zonder zich door buitenstaan ders in een bepaalde richting te laten stuwen, waardoor andere landen den indruk zouden kunnen krijgen alsof wij partij tegen hen kozen. Daarom houden wij ons ook buiten bondgenootschappen, waardoor wij zouden kunnen werden medegesleept in verwikkelingen, waar wij niet rechtstreeks bij zijn betrokken en waarbij wij ook niet betrokken wen schen te worden. Wat wij willen is heer en meester te blijven in eigen land en zelfstandig, zonder vreemde inmenging, van welke zijde ook, alle verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten maatregelen te nemen, welke ons goeddunken. Op die wijze kunnen wij de schouders ophalen over hot in enkele buitenlandsche persorganen opduikende verwijt, dat wij ons van deze of gene zijde laten beïnvloeden. Er is in ons land geen sprake van vreemde invloeden. Wat wij doen en wat wij laten, doen en laten wij uit eigen beweging. Wij zenden troe pen naar onze grenzen en naar onze kust, niet om daardoor te kennen te geven dat wij de bedoelingen van dezen of genen nabuurstaat niet vertrouwen, doch eenvoudig omdat wij dit in liet belang van ons eigen and achte1. En laat het buitenland ook niet uit bet oog verliezen dat wij, door de onschendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied te verzekeren, ook het algemeen belang van Europa dienen. (Nadruk verboden). De reorganisatie der werkverschaffing Omtrent de plannen tot reorgani satie van de werkverschaffing zijn thans nadere bijzonderheden bekend gemaakt. In de Memorie van Toe lichting tot liet onlangs ingediende wetsontwerp tot verhooging van het werkfondscrediet met 30 millioen gulden, was, zooals men weet, een gewijzigde organisatie van de werk- verruimingsaangelegenheden aange kondigd. Thans wordt bekend gemaakt, dat voor de taak, die tot nog toe door het Werkfonds en de departementale werkverschaffingsafdeeling is verricht een zelfstandig bedrijf in het leven zal worden geroepen onder verant woordelijkheid van den minister van sociale zaken. Dit lichaam zal de verschillende onderdeelen in onder ling verband regelen, terwijl de leiding zich uitsluitend zal bezig houden met dezen tak van over heidszorg, welke uit de werkloos heidssfeer zooveel mogelijk wordt losgemaakt. De oprichting van dit bedrijf ver- eischt echter de noodig wettelijke voorzieningen. Zoolang deze nog niet getroffen zijn, zal voorloopig de taak van het op te richten bedrijf worden toevertrouwd aan een dienst voor de werkverruiming, die bij K. B. is ingesteld. De urgentie van centrali satie der werk verruim ingsmaat regel en maakt zulk een tijdelijke regeling noodzakelijk. Door de instelling van dezen dienst komt de afdeeling werkver schaffing en steunverleening van liet departement van sociale zaken te vervallen. Tevens vervalt hiermede de functie van het hoofd dezer afdeeling, den directeur-generaal van de werkverschaffing en steun verleening. Voorts wordt door deze reorganisatie de directeur-generaal van den Arbeid, die tot nog toe tevens was belast met de leiding van het Werkfonds, ontheven van den tijdroovenden arbeid dezer leiding en aan zijn eigenlijke functie weder geheel teruggegeven. De Bond Westland 50 jaar. In den tuinbouw werd deze week een belangrijk jubileum gevierd. De Bond Westland, de organisatie van de Westlandsche tuinders, zag terug op zijn 50-jarig bestaan, in welken tijd uiterst nuttig werk ten bate van den tuinbouw kon worden verricht en tal van misstanden in den afzet der tuinbouwproducten konden wor den weggeruimd. Vooral in de oorlogsjaren bleek, hoe groot de beteekenis van de or ganisatie washet bondsbestuur werd da schakel tusschen regeering en kweekers, een functie die het tot op dezen dag behouden heeft. Zeer veel heeft de Bond in de afgeloopen 50 jaar gedaan voor het vakonder wijs, voor wegen- en vaart verbetering transport per spoor en per as, credietverleening, enz. De steeds hoogere eischen van den uitvoer hebben den Bond in de laatste jaren de banden vol gegeven en veel werd reeds bereikt op het gebied van uitvoercontrole, verbete ring van verpakkingen en reclame. Hel gouden jubileum van den Bond Westland werd gevierd met een feestelijke bijeenkomst en maaltijd in hotel Wittebrug te Den Haag, waarbij ook de directeur-generaal van den Landbouw namens de regeering gelukwenschen aanbood en mededeeling deed van het voornemen der regeering ter gelegenheid van dit jubileum aan den proeftuin te Naaldwijk een geheele nieuwe, het Westland volkomen waardige onder- zoekinrichting te verbinden, waar door de proeftuin in staat zal zijn nog beter dan tot dusverre aan zijn doel te beantwoorden. Na de schaarschte weer overvloed. Sedert in den tuinbouw het systeem der minimumprijzen is inge voerd, hetwelk inhoudt, dat tuinders die op de veiling een zekeren mini mumprijs voor hun producten niet kunnen maken voor steun in aan merking komen, doet zich op de tuinbouwveilingen telken jare het verschijnsel van de doordraaiende groenten voor. Immers, wanneer vroeger de groenten geen loonenden prijs opbrachten, namen de tuinders niet de moeite ze naar de veiling te brengen, doch werkten ze als groen- bemesling onder den grond. Thans wordt alles naar de veiling gebracht, om het bewijs te kunnen leveren, dat de vast-gestelde minimumprijs niet gemaakt kon worden, waarna de regeering te hulp komt. Het gevolg is, dat zoodra er weer groente in overvloed is, het aanbod op de veilingen veel te groot wordt, zoodat de minimnmprijs niet meer bedongen kan worden en een groot deel doordraait. Thans is dit met spinazie en sla weer het geval en reeds in niet geringe mate. Op één dag draaide over het geheele land al tusschen de 80 en 100.000 kg. spinazie door, ondanks het feit, dat de conservenlabrieken reeds groote hoeveelheden uit de markt namen. Arbeidsdienst voor jongeren. Op verzoek van het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft een com missie, geïnstalleerd door het depar tement's Gravenhagedier maatschap pij, een rapport uitgebracht over het vraagstuk van den arbeidsdienst, dat op de eind Juni te Maastricht te houden algemeene vergadering van de maatschappij behandeld zal worden In dit rapport wordt de invoering van den arbeidsdienstplicht in ons land bepleit, en wel onder den naam van burgerdienstplicbt voor jongeren" (B V.J.). De commissie meent, dat met een diensttijd van 5 a 5'/2 maand kan worden volstaan. In verband met den eisch om den B.V.J algemeen te maken, meent de commissie dat alle jongelingen gedurende een periode van 5'/2 maand bun burgerdienstplicbt moeten verrichten en wei in een tijdvak voorafgaande aan dat van den militairen dienst. Het aantal perso nen, dat per jaar voor den B.V.J.in aanmerking komt, wordt geschat op 75.000. Daarvan zal naar schatting 20 pet. afvallen wegens ongeschikt heid, zoodat er jaarlijks 60.000 voor den dienst zouden overblijven. In voering van den arbeidsdienstplicht voor jónge mannen en meisjes ge lijktijdig acht men niet wel mogelijk, maar vóór alles zal een B.V.J. voor jongemannen moeten worden inge voerd. De organisatie denkt de com missie zich als die van de Neder landsche padvindersbeweging, dus een hoofdleider met een centraal bureau, gevestigd in Den Haag, in verband met het noodzakelijke contact met regeeringsorganen. Vele instellingen van voor den oorlog, die men na den wereldstrijd om bepaalde redenen afschafte, zijn in de laatste jaren weer in eere her steld. Daartoe behoort ook die der geheime diplomatie, waarover na 1918 de banvloek werd uitgesproken, wijl zij naar veler overtuiging mede een der oorzaken van de catastrophe van 1914 zou zijn geweest. Op deze meening is men in den loop der jaren weer teruggekomen, men heeft inge zien, dat ook een te veel aan publi citeit zijn nadeelen heeft en zoo kan het op het oogenblik gebeuren, dat een intense diplomatieke activiteit gepaard gaat aan een inachtneming van de grootst mogelijke discretie. Daar zijn in de eerste plaats de onderhandelingen, die Londen met Rusland en Turkije voert en waarvan tot nog toe niets vaststaands is uit gelekt. Het is bekend, dat Engeland ook deze staten in zijn vredesfront wenscht op te nemen. Beide landen schijnen niet ongeneigd te zijn, aan dit Engelsche verlangen toe te geven, maar er doen zich een aantal moei lijkheden voor, die in het Russische geval van de zijde van Polen en Roe menië komen, die twee buurlanden van de Sovjet-Unie, die een bepaalde vrees voor de achtergronden van Moskou's buitenlandsche politiek hebben en onder geen beding willen toestaan, dat Russische troepen hun gebied passeeren. In dit geval is bet natuurlijk moeilijk een eventueele Russische hulp effectief te maken. Desondanks blijft men ijverig zoeken naar een mogelijke oplossing. Anders weer is de kwestie in het geval Turkije. Tegen de opname van Turkije in het Engelsche vredesfront heeft geen enkele andere partner een bezwaar. Maar dit land, dat met het Duitsehe Rijk goede economische betrekkingen onderhoudt en op den Balkan bepaalde verplichtingen heeft, scbijnt vooralsnog huiverig te zijn, zich al te openlijk aan Engeland te binden. Daarbij komt nog, dat alvo rens het daartoe kan overgaan, eerst de posities op den Balkan zich dui delijker moeten afteekenen. Zuid- Slavië, misschien wel het voornaamste lid van de Balkan-Entente, komt na het bezoek van zijn minister van buitenlandsche zaken aan Venetië en Berlijn meer en meer onder den invloed van de spil te staan, een omstandigheid, die hoofdzakelijk voortvloeit uit zijn geografische lig ging. Als tegenwicht zou men nu gaarne Bulgarije in de Balkan-Entente opnemen, maar dit land, dat in den wereldoorlog aan de zijde van de verliezers stond, en door de vredes verdragen zwaar werd getroffen, heeft vele onbevredigde verlangens, welke zich in hoofdzaak tegen Roemenië en in minder mate ook tegen Grieken land, dus tegen twee leden van de Balkan-Entente richten. Ankara stelt thans alles in het werk om de tegen stellingen tusschen Sofia, Boekarest en Athene te overbruggen. Men meent, dat Bulgarije zich voor de nieuwe plannen zou laten winnen, indien Roemenië een deel van de Dobroedzja wil afstaan. Hoever de onderhande lingen op den Balkan intusschen reeds gevorderd zijn, is met geen mogelijkheid vast te stellen dat be hoort tot de geheimen van de geheime diplomatie Ook Londen zal thans eerst een

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1