■rk 'ii ■Mltt'IIUitt'l Eindelijk verzoend M Hedenavond half acht propaganda- avond van de Luchtbescherming luiliaansche vrijwilligers teruggetrok ken moeten worden. Tot nog toe is llit echter niet gebeurd. Integendeel. Italië heeft nieuwe contingenten in [ladiz aan land gezet. Oorspronkelijk heette het, dat lleze troepen zouden moeten deel- liemen aan de groote militaire parade, welke op 20 April te Madrid £ou worden gehouden. Maar deze parade is intusschen weer uitgesteld [tot 2 Mei. Tegelijkertijd komt het bericht binnen, dat aan de Spaansch- Transche grens, in lrun en Pamplona jsterke strijdkrachten worden gecon centreerd. Op een vraag van maarschalk Pétain, Frankrijks ambassadeur te iBurgos, is geantwoord, dat het hier 1de vorming van gewone garnizoenen jzou betreffen. Maar dit komt de iFranschen toch wat te „Spaansch" Ivoor. Pétain heeft Burgos verlaten, leen langdurig onderhoud met Dala- Idier gehad en daarop is de militaire [bedrijvigheid in Frankrijk noggrooter [geworden. Bij dit alles komt i.og, dat Italië lop het oogenblik een groote troepen- Imacht onder de wapenen heeft ge lroepen, naar Stefani zelf toegeeft. fOok dit is natuurlijk weinig geschikt |om de spanning te verminderen. De staatslieden spreken. I Met groote belangstelling heeft de lgeheele wereld kennis genomen van |de rede die Chamberlain voor het Lagerhuis gister heeft gehouden. Hoofdzakelijk wees de premier er lop dat Engeland aan Griekenland en I Roemenië bijstand zal verleenen indien door geweld of bedreiging het Ievenwicht in de Middellandsche zee lof op den Balkan zou worden ver- Istoord. In zoo'n geval zal Engeland |gewapenden bijstand verleenen. Ook Daladier heeft zich in denzelf- I den geest uitgelaten, zoodat hiermede I een ernstige waarschuwing aan die Istalen is gericht die hun belangen sfeer zullen willen uitbreiden in ge- noemde gebieden. Het verdrag met Italië wenschte I Chamberlain niet op te zeggen, aan gezien hij van meening is dat Italië zijn vrijwilligers binnenkort uit Spanje zal terugtrekken. De reacties in Duitschland en I Italië zijn niet malsch en de critiek groot. Mussolini beeft een rede voering gehouden waarbij bet publiek schreeuwde dat het Tunis wenscht, terwijl de Duce verklaarde dat hij I zich niet zal weerhouden om voor waarts te gaan. De rust is nog op lange na niet wedergekeerd, terwijl ook de aan wezigheid van nieuwe Italiaansche troepen in Spanje, die naar men I beweert in de nabijheid van de Fran- sche grenzen zich bevinden, hiertoe bijdraagt. Hoe de toestand zich na de ver klaringen zal ontwikkelen, dient te worden afgewacht. Amerika en Rus land staan aan de zijde van Engeland en Frankrijk, zoodat uit deze hoek bezien, de kracht van de totalitaire staten in de minderheid raakt. De positie van Nederland. Onder de huidige, welhaast on dragelijke spanning houdt Nederland vast aan zijn beproefde politiek van I neutraliteit, zooals onze minister- I president reeds in zijn redevoering I uileenzette. Wij onderhouden uit- I stekende betrekkingen met alle 1 mogendheden en zoojuist hebben de I Duitsche bladen ten aanzien van [ons land geruststellende verklaringen I afgelegd. In antwoord op de rede I van dr. Colijn schrijft b.v. de D.A.Z. I'Jat „de spilmogendbeden zeer wel Naar het Engelsch Als het item tenminste niet ai te druk is! lachte mrs. Ilalliwel. Mr. Vandeleur heeft er zich opperbest in [geschikt. Maar toen ik hem eerst zag, 'lacht ik,'dat hij het geen week zou [uithouden De logé was te ver af, om te ver daan, wat er gezegd werd. Hij slond achteloos tegen een boomstam geleund maar met den blik strak gericht op Jflasil. Niemand scheen speciaal op [hem te letten, maar zoodra dit wel het geval werd, liep hij een eind verder den tuin in, waar Clayton heli bij hem voegde. Basi! bleef theedrinken onder de schaduw van de olmen en toen hij tenslotte vertrok, werd hij uitgeleide gedaan door heel het huisgezin, want weten te onderscheiden tusschen de noodzakelijke beveiliging van hun levensgebied en liet recht op veilig heid en onafhankelijkheid van andere naties". Ondanks onze goede betrekkingen met alle landen is het onder de huidige omstandigheden natuurlijk een eerste vereischte op alle even tualiteiten te zijn voorbereid. Dat dit onder een krachtige regeering inderdaad geschiedt, is voor ons een reden de toekomst in elk geval zonder een te groot pessimisme tegemoet te zien. THOLEN, 14 April 1939. -Maandag slaagde in het Ant- werpsche muziekcollege voor pirflio- spelen Middelb. Hooger mei onder scheiding de heer Gerard Weslerweel St. Maartensdijk. Aan Joh. Deurloo, zetlersleerling bij firma J. M. C. Pot, is het getuig schrift van den Typografencursus 'te Middelburg, die ingevolge de Nijver heidsonderwijswet aldaar wordt ge houden, uitgereikt, met mededeeling dat hij deze cursus met goede uilslag heeft gevolgd. Voor Deurloo een mooi succes daar de cursus een vier-jarige is, terwijl hij den cursus nog slechts drie jaren bezocht. Vereeniging voor Luchtbescherming te Tholen. Met het oog op de hedenavond te houden propaganda avond zij er nogmaals uitdrukkelijk op gewezen dat opkomst zeer dringend gewenscht is en dat aanwezigheid van dames ten zeerste zal worden op prijs gesteld. Waar o.a. ook de eerste hulp bij ongelukken ter sprake zal worden gebracht komt het ons voor dat verschillende dames hiervoor belang stelling hebben en daarvan op dezen avond blijk kunnen geven door het stellen van vragen enz. Dinsdagavond bracht de Com missaris der Koningin in Zeeland, vergezeld van een hoofdambtenaar van het Ministerie van Binneni. zaken het reeds geruimen tijd geleden vast gestelde bezoek, teneinde op het stadhuis een bespreking te houden met de burgemeesters en de hoofden van dienst voor de luchtbescherming in ons eiland. Woensdag 5 April jl. hield de muziekvereeniging „Concordia" bij den heer L. C. de Jonge onder voor zitterschap van den heer W. L. Klompe een algemecne vergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de ontvangsten over 1938 waren f 597,20 en de uitgaven f 669,07, zoodat er een nadeelig saldo was van f 71,87. Tot bestuurslid werd herkozen de heer W. L. Klompe en gekozen in de vacature van den heer G. deu Ouden de heer W. Blaas Tot commissaris werd herkozen de .heer H. Nelisse en gekozen in de plaats van den heer P. Blaas de heer D. Burgers. Besloten werd dit jaar toestemming te vragen tot het houden van een rondgang met wagen door de ge meente. De contributie der leden bleef gelijk, terwijl besloten werd dat de aspiranten geen contributie meer zouden betalen. SCHERPENISSE. Toen mej. M. zich Donderdagmorgen in den koe stal begaf om ie melken kreeg zij van een der dieren een zoodanigen zijn paard was een nieuwe aankoop en wekt% natuurlijk groote belang stelling, zoowel onder de jongens als onder de meisjes. Horace' mocht het eens „probeeren", vandaar dat Basil nog even achterbleef. Van deze gelegenheid maakte Betty, de oudste dochter gebruik, om een vertrouwelijk gesprek met hem te houden. Zij was was de scherpzin nigste en de kalmste van hen allen en zij was het, die in waarheid de huishouding leidde. Basil, begon zij, wat denk je toch van Ciayton's nieuwen vriend mr. Vandeleur? Ik heb maar een paar woorden met hem gesproken dus kan ik nog geen oordeel over hem vellen. Ken je hem in hel geheel niet Heb je hem nooit eens gezien Niet dat ik weet. Wat deed hem dan zoo naar je kijken, of hij je wel door en door wilde zien Heb je dat niet opge merkt De kat kijkt den keizer wel aan. nietwaar, Betty? Waarschijnlijk voelde hij zich getroffen door mijn behoor lijke persoonlijkheid. klap dat zij door den stal werd ge worpen, waardoor haar been brak. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Polderman. ST. MAARTENSDIJK. In de Don derdagmorgen alhier gehouden spoed- eischende raadsvergadering werd de post „Bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen" met f500 verhoogd en gebracht op fGOO. Voor het diploma kantoorsteno graaf is te Breda o. m. geslaagd de heer J. de Bres. STAVENISSE. Ook in onze ge meente heeft de door het bestuur der Vereen, voor Ziekenhuisverple- ging voor het eiland Tholen en St. Philipsland aangekondigde afdee- Iingsvergadering plaats gehad. Het eerste voorstel nl. verhooging der contributie van 4 op 5 cent per week en per persoon, werd met alge- meene stemmen aangenomen, terwijl het tweede voorstel om na verloop van enkele weken het stopzetten van de aanneming van nieuwe leden te doen ingaan, met 4 stemmen tegen werd aangenoman. ST. ANNAUAND. Voetbaluitslagen van Maandag jl. Vrederust (Bergen op Zoom) Xerxes combinatie te Rotterdam 2 W.H.S. I—Vrederust 2 2—3. W.H.S. Xerxes combinatie 24. OUD-VOSSEMEER. De P.D V. „De Zwaluw" hield een concours uit Brussel. Afstand 80 K.M. De uitslag was: W. Stormezand, 1 J. Deurloo, Th 2 29 31. F. v. Loenhout N.V. 3 50. P. de Klerck N.V. 4 7 25 57. Abr. v. Driel 5 26 51 63. Gebrs. Hoek 6 8 34 36 62. A. Wagemaker Th. 9 12 i 7 19 60. J. Boogaarl 10 21 23 24 46 47. M. v. d. Zande il 38 40 49 5 2 64. J. Klippel 13 18 30 33 48 65. J. Geuze 14 16 41. P. v. Driel 15 42 59 61. opgemaakt in verband met de a.s. raadsverkiezingen. 1 P. van Driel Mz. 2 S. J. Polder man. 3 L. J. v. Dijke. 4 J. W. den Engelsman. 5 Jac._ v. Dienst. 6 Jac. Mijnheere Jac.z. 7 L. Voshol. Het aflredend raadslid dhr. L G. Vroegop wenschte geen plaats op de lijst. GEMEENTERAAD Slot raad Oud-Vossemeer van 4 April 1939. Burg. en weth. stellen voor eer, aanvulling van de alg. politieveror dening met een bepaling toezicht wilde dieren. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Burg. en weth. stellen voor om aan M. Minheere een bedrag van f2430 beschikbaar te stellen voor overname van het plaatsje volgens de landarbeiderstichting, van Driel. De heer van Gorsel zegt de be doeling is dit over te dragen, maar dan loopt het toch zeker door met de annuïteiten. De voorzitter antwoordt dat het weer aangegaan wordt voor 30 jaar. De heer van Gorsel meent dat het voordeeliger zou wezen ais hel doorloopt, want er is toch zeker al afgelost,. De voorzitter zegt dit niet te kunnen zeggen wat voordeeliger is, maar dit zullen ze wel op het depar tement uitmaken. Met alg. stemmen wordt het voor stel aangenomen. De voorzitter zegt dat er nog een verzoek van G. J.Hoek is ingekomen voor f3150. Daar dit nog geheel onderzocht moet worden, stelt spr. voor dit in handen te stellen van burg. en weth. ter afwikkeling, dan kan dit in de volgende vergadering afgehandeld worden. Met algem. In verband met de ernstige tijdsomstandigheden geeft het Gemeentebestuur iedere man en iedere vrouw dringend in overweging deze bijeenkomst te bezoeken J. Elsevier N.V. 20 27. Soomers Th. 22 37, Gebrs. de Wit N.V. 28 44. A. J. Rijnberg Th. 32 58. G. Plandsoen 35. G. Havermans 39 43 53. A Aarden 45. G. Lindhout St.M.dijk 54 66. ,1. Verhees 55. Gebrs. Bevelander Scherp. 56. Aankomst eerste duit 10.56.32. Laatste 11.7.28.. De hoofdprijs, be staande uit een fiets werd gewonnen door P. de Klerck N.V. Door den bouwkundige dhr. A. Beije alhier werd voor rekening van D. M. v. d. Zande aanbesteed het bouwen van een nieuwe land- bouwschuur. Er werd als volgt ingeschreven Metselwerk: A. v. d. Maas f2350, L. de Later f2338, A. Gunler f2295, J. Vaders f2168. Timmerwerk Joh. Nuts en T. M. flage f 1673, Joh. Engelvaart en J. G. v. Driel f1598, M. C. van Driel f 1468. Smidswerk J. Gelok f312,70, N.V. Gebraad Zn. f310, G. J. Rombouts f283. Schilderwerk: H. C Ridderhof f74, H. H. Ridderhof f05, M. Hommel f58. RieldekkerswerkC. 1,. Leij- dekkers, Halsteren f138, P. Luijks Lepelstraat f131. De gunning is aangehouden. -Door de Ghr. Hist. Kiesvereen' is de navolgende candidateniijst Neen, dat was het niet, Basil. Wil je wel gelooven, dat ik dien man niet kan uitstaan Ik heb zoo'n idee al berust het dan ook nergens op dat hij hier is met een booze bedoeling. Het klinkt belachelijk dat weet ik ook wel, en over het geheel houden wij er ook niet zooveel ver beelding op na, maar deze gedachte wil mij maar niet loslaten. Basil keek een oogenblik peinzend naar haarhij was niet met zicli- zelven eens, in hoeverre het verstan dig zou zijn, iets tegen haar te zeggen. Betty was in ieder geval zeer be scheiden. Ik begrijp, wat je bedoelt, begon hij, maar toch geloof ik, dat het meer een gevoel van afkeer is dat ik met je deel. Voor zoover ik weet, heb ik den man nooit tevoren ont moet en hij heeft een gezicht, dal je niet makkelijk vergeet. Maar op zichzelve vind ik het anders zoo verwonderlijk niet, dat hij graag hier zou zijn. Hij is eenmaal de vriend van Clayton en het bevalt hem hier goed. Ja, maar dat is liet juist, zie je. Ik kan me niet begrijpen, dat hij de stemmen wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor een wijziging van de begrooting voor 1938 welke eveneens met alg. stem men wordt goedgevonden. De voorzitter zegt er zijn al eens eenige werkobjecten ter sprake ge bracht en thans is er van twee van de Heidemaatsch. een begrooting binnengekomen en dat is van de Buurtstraat voor het verleggen van de buizen, maar gezien de tijd reeds vergevorderd is daarvoor, zouden burg. en weth. dit liever tot het na jaar houden, maar dan is daar de het dempen van de sloot aan de begraafplaats, dat zou men dan willen doen. De begrooting wijst aan een bedrag van f2000 loon en f700 materiaal, dan zijn er nog enkele punten waar inlichtingen over ge vraagd moeten worden dat zijn 8000 klinkers en 180 palen, men vermoedl dat dit voor heiwerk is. Nu wilde burg. en weth. den raad vragen deze uitgaaf te mogen doen. Weth. Lindhout vraagt of er al bericht is ingekomen omtrent het leggen van de buizen. De voorzitter antwoordt dat de sloot van den polder is en die kunnen eisclien hoe de buizen gelegd zullen worden. Onze bedoeling was deze te vriend van Clayton zou zijn en ik geloof het niet ook. Clay vertelde mij, dat Vandeleur eigenlijk zicli- zelven geïnviteerd heeft. Hij moet zooveel van die zijdelingsche wenken hebben gegeven, dat Clay eindelijk liet gevoel kreeg, of hij het niet durfde laten, om hem te vraden. En nu helpt Vandeleur vader met zijn catalogus van oude munten en andere dingen, waarbij hij weet, dat vader hem niet graag missen zou dus voelt hij zich hier meteen ingeburgerd. Basil glimlachte, maar moest toch ook toegeven, dat er wei iets vreemds in was. Ja, zie je, en tegen de anderen durf ik er niets van zeggen, ging Betty voort, want die zouden het toch niet voor zich houden. Maar 't is mij een verlichting, dat ik mij tegen iemand althans eens heb kunnen uitspreken. En ik weet, dat bij jou altijd alles veilig bewaard is. ik ben echt blij, dat je terug bent, Basil Even later reed hij weg en het luidruchtig „vaarwel" van de jongens klonk hem nog lang in de ooren maar nog langer bleef hem hij het bleeke gezicht van Vandeleur. leggen in een zandlaag van 30 cMt De heer van Gorsel meent dat di. niet gewenscht is, het is beter een fundeering te maken en ze daar op te leggen. Spr. vraagt hoe lang het is waar de buizen in moeten. De voorzitter antwoordt ongeveer 80 M. De heer van Gorsel zegt dat wor den buizen van 50 cM. en die sluiten aan bij Veraart en ook komen daar verlaatputten op. Hij acht het dan beter deze te leggen op een fun deering, want op een zandplaat be staat alle kans van verzakking en wij hebben al eens meereen rioleering gelegd, die nergens op lijkt, laten wij daar niet mee doorgaan. De heer Jeroense vraagt of het water niet achterom liet kerkhof kan worden geleid, door de sloot een M. uit te diepen. De voorzitter antwoordt dat het de bedoeling is de sloot eerst uit te modderen en dan de zandlaag te leggen, maar dit kan dan nader met het Waterschap worden besproken. Weth. Daane had ook eerst ge meend dat het wei zou kunnen het water achterom liet kerkhof te leiden, en dan deze sloot te dempen zonder buizen maar dat mag niet en daar mede af. Nu loopen echter de kosten wel hooger, maar er komt voor 6 of 7 weken werk voor 20 man en dan komen we daarmee een heel eind in den zomer. Nu vragen dan ook burg. en weth. een mandaat voor deze kosten. De heer van Gorsel merkt nog op dat als men hot water achterom liet kerkhof wil leiden, rekening moet houden met andere menschen. De bedoeling is toch deze sloot voor eigen rekening te houden. De heer Jeroense meent dat de bewoners van de Buurt er wel tegen op zuilen komen dat dit werk bij hen niet gebeurt. De voorzitter antwoordt dat juist door de bewoners is gevraagd niet te beginnen daar de tijd reeds ver gevorderd is in verband met de de tuintjes. De heer Jeroense heeft vorige week gezien dat daar veel water stond. De heer Vroegop nreent dat dit in Januari al behandeld was. De voorzitter zegt dat dit zoo is, maar de begrooling is pas vorige week ingekomen en anders was het reeds gebeurd. Weth. Daane merkt op dat de be doeling was het in het vorig najaar te doen, het is blijven draaien en nu heeft hij ook aan verschillende menschen gevraagd wat ze wilden en zij achten het ook nu beter te wachten tot het najaar. Het water dat er nu nog komt dat is niet zoo erg. De heer Vroegop vraagt wat de bedoeling is van die klinkers. De voorzitter weet dit ook niet, maar dit zal worden gevraagd. De heer van Gorsel vraagt wie de buizen aankoopt. De voorzitter antwoordt dat dit dooi de gemeente zelf gedaan wordt. Met alg. st. wordt besloten dit werk uit te voeren. De voorzitter zegt nog een vraag te beantwoorden te hebben van den heer Gunst betreffende de melkver- koop op Zondag. Spr. heeft gezien dat in andere gemeenten zoo een bepaling was gemaakt, maar noch volgens de winkelsluitingswet noch volgens de gemeentewet is dit moge lijk en de bepalingen zijn dan ook door de Kroon vernietigd en wat voor andere gemeenten geldt, is ook voor onze gemeente van kracht. Vandeleur Vandeleur vroeg sir Hubert, toen zijn zoon toevallig den naam noemde van den logé op Greencroft. Zoo heette immers de knappe jongeman, die een paar jaar geleden in Tyrol was, toen wij daar ook waren Ik was in 't begin bang dat hij het op Olive voorzien had maar dit was toch niet zoo. Na een paar weken was hij weg. Ja, ik geloof ook, dat die Vandeleur heette, zei lady Stormont Maar Olive zal het wei met zekerheid kunnen zeggenzij kan altijd zoo goed namen onthouden. HOOFDSTUK IV. Olive, begon sir Hugh, toen de lamilie dien avond aan het diner zat. Herinner jij je nog, hoe die knappe jongeman heette, die we éen paar jaar geleden in Tyrol ontmoet hebben? Jullie beiden hebt neg heel wat bergen beklommen, als ik mij niet vergis. U bedoelt zeker Vandeleur,... Baldwin Vandeleur, antwoordde zij zonder op te kijken. (Wordt vervolgd)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 4