WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT SBMITENLAP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 21 April 1939. No. 16 Zes en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 W HcUvty* MIJNHARD THOOLSCHE COURANT )it blad verschijnt eiken /rijdag. Prijs per kwartaal '0.80; met Geïllustreerd londagsblad 1,375, franco ter post /1.Ó5 -f '5 cent lisp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER van Tholen mengt het volgende ter openbare tennis. Op Dinsdag, 9 Mei aanstaande, zal daats hebben de candidaatstelling 'oor den gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voor- niddags negen uur tot des namid- lags vier uur, bij den burgemeester, er secretarie der gemeente worden ngeleverd lijsten van candidaten, als redoeld in artikel 35 der kieswet. Op dezellde lijst mogen ten hoogste waalf candidaten worden geplaatst, edere lijst moet worden ondertee- tend door ten minste '25 personen, lie volgens de kiezerslijst, geldende >p bet oogenblik der inlevering, ltie- :ers zijn voor den gemeenteraad in le gemeente. Dezellde kiezer mag niet meer dan ;én lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met ver- nelding van bun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door le onderteekenaars aan ben de voor- ceur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde trouw of weduwe, wordt zij op de ijst vermeld met deu naam van haar ichtgenoot ol overleden echtgenoot jnder toovoeging van haren eigen figen naam, voorafgegaan door het voord „geboren" of een afkorting ran dit woord. Bij de vermelding van een candi- laat mogen de voorlettors geheel of en deele door de voornamen worden /ervangen. Dezelfde candidaat mag niet voor tomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overge- egd de in artikel 4 van hetkonink- ijk besluit van 12 December '1917 staatsblad nr. 692) bedoelde schrif- .elijke verklaring van iederen daarop /oorkomenden candidaat, dat hij be willigt in zijn candidaatstelling op leze lijst. Indien de candidaat zich ruiten het rijk in Europa bevindt, tan de hierbedoelde verklaring tele- jraphiseh worden gedaan en is zij liet aan liet officieele formulier ge- ronden. De inlevering der lijst moet ge schieden persoonlijk door één der inderteekonaars. De candidaten kun- ten daarbij tegenwoordig zijn. Van le inlevering wordt een bewijs van rntvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor le schriftelijke verklaring van be williging, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht iriikel 148 der kieswet, luidende als volgt Hij die eene lijst, als bedoeld in irtikel 35, inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, terwijl tonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, lie wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderieekend. 405 Tholen, 15 April 1939. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Pet <Tuk 5 ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Burgemeester en Wethouders van Tholen gelet op liet bepaalde in artikel 112 van liet besluit bevolkingsboek houding, staalsblad 1930, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de artikelen 3 (ol en met 16 van ge noemd besluit; brengen als voornaamste ter open bare kennis: 1°. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsregisters 2°. dat ieder moet worden opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalden lijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten 3°. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2°. vermelde bijzondere voorschriften gelden; 4°. dat, behoudens afwijkingen,ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van de bevolkingsregisters moet worden afgevoerd 5°. dat bij adrosverandering binnen de gemeente de noodige wijzigin gen in bet bevolkingsregister moeten worden aangebracht. Voorts, in verband met het boven staande a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de ge meente, mondeling of schriftelijk moet geschieden op den dag van, of uiterlijk vijf dagen na liet vertrek (bij hel verlaten van Nederland, ten hoogste vijl dagen tevoren) of na de adresverande ring, met opgave van het laatste adres en van den naam der ge meente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en liet nieuwe adres (zoo noodig met opgave van den naam van liet hoofd van liet gezin); b. dat aan den aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, onmiddellijk een ver huiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur der Nederlandsche gemeente, in wel ker bevolkingsregister de persoon moet worden opgenomen c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkings register is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkings register eener andere gemeente fs opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het gemeen tebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteits bewijs, indien bij uit een plaats buiten Nederland en van een verhuiskaartof legitimatiebewijzen indien hij uit een andere ge meente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrij gesteld van aanmelding; d. dat bestuurders van instellingen, gestichten of schepen, waarin personen onder eenig bestuur inwonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuur ders uiterlijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mededeeling moeten doen van den geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, als mede van ieder zoodanig persoon, die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voor schriften wordt gestraft volgens de wet f. dal voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 lot en met 12'/2 uur ter gemeente secretarie. Tholen, 15 April 1939. 128 OPNEMING VAN VOETPADEN EN KUNSTWERKEN. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis, dat, te beginnen op 27 April a.s., vanwege de Gemeente een Algemeene Opneming zal worden gehouden van de voetpaden en de daarin gelegen kunstwerken in die Gemeente. Tholen, 18 April 1939. 13 De wijziging van de Dienstplichtwet. De voorzieningen tot verhooging van de weerbaarheid van ons land volgen elkaar thans in snel tempo op. Nauwelijks aangekondigd, is liet wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet reeds bij de Tweede Kamer ingediend. Zooais verwacht werd, beoogt het in boodzaak ver hooging van de vredessterkte van het leger en wel door verlenging van den eersten oefeningstijd tot hoogstens twee jaar. Wordt door de voorgestelde wijziging dus de bevoegdheid ge schapen, de eerste oefening tot twee jaar te verlengen, dan beteekent dit no'g niet, dat hiervan steeds tot liet volle maximum gebruik gemaakt zal worden. Zelfs bestaat de mogelijkheid, dat de verlenging, wanneer de om standigheden dit toelaten, geheel achterwege zal blijven of tot een deel van de weermacht beperkt wordt. De verdere wijzigingen, die het wetsontwerp inhoudt, betreffen de kustwacht, voor welke de eerste oefentijd eveneens wordt verlengd, teneinde de manschappen van dit onderdeel der marine behoorlijk voor hun taak berekend te makenden duur der herhalingsoefeningen, die van hoogstens 40 op hoogstens 85 dagen zal worden gebracht en ten slotte het aantal reserve-officieren bij de zeemacht, dat belangrijk zaLworden uitgebreid. Andere maatregelen. Veel zal thans voor de belangen van de weermacht moeten wijken. Zoo wordt het publiek eraan herinnerd dat men zich bij het voeren van telefoongesprekken, zoowel wat het aantal als wat den duur der gesprek ken betrefl, zooveel mogelijk dient te beperken. Mocht deze aanmaning niet voldoende blijken, dan zal natuurlijk tot verbodsbepalingen moeten worden overgegaan. Een aantal zoo juist afgekondigd Konin klijke Besluiten verleent den Chef van den Generalen Staf daartoe bevoegdheden betreffende bet tele grafisch en telefonisch verkeer. Deze bevoegdheden betreffen het afbreken van telefoongesprekken, het uitslui ten van abonnés en het voorrang verleenen aan diensttelegrammen. Voorloopig blijft de normale verkeers afwikkeling ten aanzien van telegraaf- en telefoongesprekken echter ge handhaafd. Wat er reeds aan grens en kust- versterkingsmaatregelen tot stand is gebracht, heeft de minister van Defensie, dr. J. J, G..van Dijk, de beide eerste dagen der week in oogenschouw genomen. Maandag begaf de minister zich achtereenvolgens naar Iloek van Holland en IJmuiden ter inspectie van de kustverdedigings maatregelen, den dag daarop bezocht hij het Oosten en Zuiden van het land om zich op de hoogte te stellen van de in het grensgebeid genomen maatregelen. Niet overal schikt men zich even gewillig in de verhoogde eischen die weermacht in deze dagen stelt. Te Oldenbroek wenschte Defensie terrein aan te koopen voor uitbreiding van het artillerie schietkamp, heigeen in deze gemeente zeer veel verzet uit lokte, daar een groote strook grond, die rijk is natuurschoon en die be bouwd is met villa's en buitenhuisjes, daardoor ontoegankelijk zal worden. Alle protesten zijn echter vergeefsch gebleken de uitbreiding was noodig en zoo moesten bier gemeentebelan gen voor landsbelangen wijken. De gemeenteraad van Oldenbroek gaf dan ook haar verzet op en keurde met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. goed, waarbij 34 ha grond, gelegen ten Zuiden van de spoorlijn ZwolleUtrecht aan het rijk worden verkocht, Nederland verwerft twee aethergolven. Op de internationale radioconfe rentie te Montreux heeft ons land een belangrijk succes weten te boeken. Op deze conferentie zijn aan de ver schillende Eurpeeschestalen defreqen- lies voor bun omroepstations toe gekend en ons land zag zich daarbij dank zij het werk der Nederlandsche delegatie twee vrije, d.w.z. niet ge dupliceerde golven toegewezen, nameiij'k die van 413 en 356 m. hetgeen volgens de deskundigen voor de behoeften van den Nederlandschen omroep alleszins bevredigend is. Practisch blijft hierdoor de golf van Jaarsveld onveranderd, terwijl de golf van Hilversum er beter op is geworden. Op deze conferentie heeft de Neder landsche delegatie tevens besprekingen gevoerd ter verkrijging van een nieuwe iudeeling van de kuststations in de voor liet mobiel verkeer beschikbare golfbanden. Een nieuwe regeling werd getroffen voor den Atlantiscben Oceaan en de Noordkust van Afrika voor de Noordzee en het Kanaal, voor de Middellandsche Zee en voor de Oostzee. Aan de Nederlandsche administratie werd verder de taak opgedragen, op te treden als cen- traliseerende administratie voor in de toekomst gewenschte wijzigingen, alsmede voor het geval, dat nieuwe kuststations moeten worden op gericht. Reisfaciliteiten voor werkloozen. Spoorwegen doen wat zij kunnen om het reizen per trein aantrekkelijker Werkloozen zullen namelijk, indien zij moeten reizen, een belangrijke korting kunnen krijgen. Daarbij is vooral gedacht aan hei maken van reizen bij hel zoeken naar werk en het reizen voor dringende familieaange- legenbeid, enz. De werkloozen in zulke gevallen voor den halven enkeie-reisprijs kunnen reizen, doch om daarop aanspraak te kunnen maken in het bezit moeten zijn van een legitimatiebewijs, dat hun door sleun verleenings organisatie zal worden verstrekt. De vakcentralen hebben reeds hun instemming met dezen maatregel betuigd en mede werking der verschillende gemeente besturen is door de Spoorwegen ingeroepen. Een groote tooneelfiguur heengegaan. Dinsdagmorgen, op den dag van haar 89sten verjaardag, kwam het bericht, dat in breede kringen in ons land, vooral onder de oudere gene ratie ontroering zal hebben gewekt: Mevrouw Mann-Bouwmeester is over leden. Een der grootste tragédiennes van bet Nederlandsche tooneel een markant figuur als mensch en als actrice is met deze telg uit het be roemde tooneelspelersgeslacht der Bouwmeesters heengegaan. Onvergetelijke herinneringen zullen de ouderen onder ons bewaren aan haar indrukwekkende creaties in tal van bekende en veelgespeelde drama's als Lady Macbeth, Madame Sans-Géne, Badeloch uit den Gijsbreght van Amstel en zoovele andere grootsche vertolkingen, die in dien glanstijd van het Nederlandsche tooneel liet publiek telkens opnieuw in vervoering brachten. En al trad zij zelf niet meer op, tot in aile vezelen van haar warm belangstellend hart bleef de de grijze actrice met het wei en wee van het Nederlandsche tooneel mee leven, waarvan zij het laatst nog ge tuigde bij de herdenking van het 300-jarig bestaan van den Amster- damschen schouwburg in bet vorig najaar. —*«f' -i» J Roosevelts boodschap aan Hiller en Mussolini heeft niet het resultaat gehad, dat eenige naieven wellicht ervan verwacht hadden. Weer eens is gebleken, dat in deze lijden van rede voeringen en boodschappen,ook wanneer zij van de hoogste persoonlijkheden afkomstig zijn, geen ai le groote waarde meer mag worden gehecht. Op het oogenblik immers kan reeds worden vastgesteld, dat Roose velts actie niets meer is dan een vergeefsche poging, in Europa toestanden, die nu een maal tot het verleden behooren, te hersteilen. Houdt men rekening met de feiten, dan kan men zich daar ook moeilijk over verbazen. Er liggen in ons werelddeel immers bepaalde landen, die zich verongelijkt achten door het Verdrag van Versailles. Zij wenschen koloniën, grondstoffen, enz., kortom, wat zij met een nieuw woord „levensruimte" noemen, een begrip, dat intusschen zeer rekbaar blijkt te zijn. Hebben zij zich niet ter berei king van dit doel zelfs aan onaf hankelijkheid van andere volken vergrepen Nu kan men de wenschen van deze staten al dan niet gerechtvaar digd achien, maar noch het een noch het ander verandert iets aan een bestaanden stand van zaken. En deze ziet er aldus uit: Bedoelde staten, die zich militair zeer sterk voelen, zullen blijven aansturen op de verwezenlijking hunner wenschen. Dat zij dit het liefst door onder handelingen en zonder gebruik van de wapens te maken bereiken, be hoeft geen betoog. Maar zij schijnen in elk geval het laatste middel niet te schuwen, indien het eerst niet zou mogen baten. Daarbij willen zij hun wenschen op korten termijn in vervulling zien gaan en staan zij uitermate wantrouwend tégenover de andere mogendheden, die hun naar hun meening in het verleden zoo zeer tekort hebben'gedaan. En derhalve kon ook de reactie op de boodschap van Roosevelf aan Hitier en Mussolini, die als prijs voor de opgave van wat Duitschland en Italië hun „dynamisme" noemen in vage termen economische voor- deelen aanbood, geen andere zijn dan zij in deze landen is. De wen schen van Berlijn en Rome gaan veel verder en niels wijst er op, dat men deze hoofdsteden van hun ver langens zal kunnen afbrengen. Wat zal Hitier antwoorden? Nog in een ander opzicht zal Roosevelts boodschap waarschijnlijk het effect missen, dat optimistisch aangelegde lieden ervan verwachten. Deze menschen hopen,, dat de af wijzing van Roosevelts voorstel door Duitschland en Italië alle andere mogendheden tegenover deze beide landen zal vereenigen. Hoewel Engeland tot nog toe met zijfï* nieuwe anti-agressiepoiitiek reeds bepaalde successen heeft kunnen boeken, blijft het toch naief dit aan te nemen. Want Hitier, wiens

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1