WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN NEUTRALITEIT IS KRACHT Vrijdag 14 April 1939. No. 15 Zes en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 gel daj dai De THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag: Prijs per kwartaal ƒ0.80met Geïllustreerd Zondagsblad 1,375, franco per post ƒ1.05 -f 15 cent disp. kosten. Advertentiën van 1 tot regels 75 et.: iedere rege meer 175 ct. Grootte dei letters naar plaatsruimte Bij abonnement aanmerkelijki prijsvermindering. PUBLICATIEN STEMMING De burgemeester van Tholen brengt ter openbare kennis, dat op Woens dag, 19 April 1939, van des morgens acht uur tot des namiddags vijl uur, zal geschieden de stemming Ier ver kiezing van de leden van deProvin- ciale Staten. Herinnerd wordt aan de verplich ting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die vol gens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden hij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met een geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere ver oordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht geves tigd op Artikel 128 van het wetboek van strafrecht, luidendeHij die opzet telijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste een jaar. Artikel 150a der kieswet, luidende Hij die hij eene verkiezing als ge machtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Tholen, 12 April 1939. 54 STEMMING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. De liurgemeester van Tholen maakt bekend, dat ter secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar wordt gesteld, de lijst van de kiezers aan wie is gezonden de oproepingskaart, bedoeld in art. 53 der kieswet, voor de stemming in deze gemeente, te houden op 19 April aanstaande, ter verkiezing van de leden van de pro vinciale staten en wier naam niet voorkomt op de kiezerslijst dezer gemeente. 22 Tholen, 12 April 1939. Opnieuw begint de politieke hemel te betrekken; en sommigen die den toestand altijd zwarter inzien dan hij is,zouden ons willen doen gelooven dat wij aansturen op een crisis, minstens even ernstig is als in de achter ons liggende Septemberdagen. Het zou echter zeer verkeerd zijn, als men zich door deze sombere voorspellingen in de war liet brengen. Zeker, wij zijn nog ver verwijderd van pais en vree over de geheele wereld, doch er bestaat vooralsnog geen aanleiding om ons zorgen te maken die, naar wij hopen, spoedig weder zullen voorbijgaan. In tijden als deze kan er niet ge noeg op worden aangedrongen om toch vooral liet hoofd koel te houden en zich niet te storen aan opge wonden praatjes en aan geruchten. En vooral hoede men zich er voor dergelijke praatjes en geruchten verder te vertellen, want dat kan medewerken tot het wekken van on rust, van een paniekstemming zelfs Wat wij noodig hebben in tijden van politieke verwikkelingenis: nuchter heid, koel overleg en objectiviteit. Vooral aan die objectiviteit ont breekt het velen ook in ons land. Voor zulke menschen, schijnt het onmogelijk te zijn, zich een onbe vooroordeelde meening te vormen. Zij laten zich te veel beïnvloeden door hun voorliefde van een of ander partij, voor een of ander land, voor rooden of witten of gelen of zwarlen. En dut is funest, vooral in een land als Nederland, dat het nut van neu traliteit inziet en deze dan ook wil handhaven. Neutraliteit is onze kracht Aan haar hebben wij het te danken gehad dat wij in het vorige conflict buiten den wereldbrand zijn gebleven, dat wij niet met de wapens in de hand onze grenzen hebben behoeven te verdedigen. Wij hebben het geweer bij den voet gehouden, bereid op alle gebeurlijkheden doch wij hebben ons er niet van behoeven te bedienen. Onze regeering heeft den laatsten tijd herhaaldelijk haar standpunt uit eengezet strikte neutraliteit is de eenige politiek, die past voor een land als het onze. De richtlijn, waarvan ieder denkend Nederlander de juist heid zal erkennen, is niet alieen de richtlijn van onze regeering, doch moet ook die van ieder onzer per soonlijk zijn. Geen partij kiezen in geschillen, die ons niet aangaan. Wie anders handelt en medewerkt tot h£t. maken van stemming in een be-f paalde richting, tot het ontketenen van een Hetze, handelt in strijd met ^Rborzaak vindt in eenige directe 7 - hnd xnim n/t r,A 1 het volksbelang en saboteert de wijze politiek onzer regeerders. Wie zich dit goed inprent, zal zich er voor wachten om de klakkeloos verspreide meeningen van bepaalde volksmenners tot de zijne te maken en ze nog verder rond te bazuinen. Een dergelijke handelwijze kan slechts dienen tot het stichten van verwarring in eigen land en het zaaien van wievel en haat in de aldus aan gevallen landen. Wij behoeven geen slot op den mond te nemendoch wij behooren onze woorden te wikken voordat wij ze uitspreken. Door ons te laten verleiden tot het bezigen van heftige taal en het verspreiden van alar- meerende, vaak van allen grond ont- bloote geruchten, spelen wij in de kaart van elementen, die op ver warring aansturen en verwarring is juist datgene, wat wij in bewogen tijden in de eerste plaats dienen te vermijden. Men kan het eens zijn of oneens zijn met het optreden van een of meer buitenlandsche mogendheden. Men kan er kritiek op uitoefenen doch dan moet deze kritiek binnen betamelijke perken blijven en niet zoodanige vormen aan te nemen, dat zij geen aanspraak meer kan maken op objectiviteit, op neutraliteit. Wij moeten logisch en bedaard redenen kunnen aanvoeren voor hetgeen wij denkeu en zeggen. Wanneer wij ons lalen meesleepen door gevoelens van blinde sympathie of onsympathie vervallen wij vanzelf tot heftigheid en zeggen wij vaak onverantwoorde lijke dingen. Dit zou nu niet zooveel te betee- kenen hebben, als iets dergelijks zich beperkte tot eenlingen doch voor elke meening zijn aanhangers te vinden en indien deze aanhang een sterke uitbreiding aanneemt, kan daaruit een groot gevaar voortvloeien voor ons geheele land en volk. Laten wij dit voor oogen houden en bedenken, welke ernstige gevolgen het kan hebben, wanneer wij niet het hoofd koel houden en wanneer wij er ons geen rekenschap van geven, welke zware verantwoordelijk heid op ieder onzer rust in tijden van groote politieke beroering. (Nadruk verboden). Grensbataljons opgeroepen. Voor de tweede maal binnen een jaar tijd heeft de politieke spanning in Europa onze regeering genoopt den toestand van oorlogsgevaar af te kondigen. Met het oog op den verontrustenden klank die deze term voor ouingewijden nog immer heeft, is het misschien niet overbodig er nog eens aan te herinneren, dat dit slechts een wettelijk vereischte for maliteit is, noodig, om bepaalde maatregelen ter beveiliging van het land mogelijk te kunnen maken. Het beteekent dus geenszins, dat er inderdaad reeds oorlogsgevaar bestaat. Krachtens dit besluit werden tweeden Paaschdag de bataljons voor de grensbeveiliging opgeroepen, het geen overigens na de voorafgaande waarschuwing aan de betreffende militairen om zich gereed te houden, niet geheel onverwacht kwam. De radiorede van dr. Colijn. De genomen maatregelen waren voor den minister-president, dr. H. Colijn, aanleiding in een korte radio-rede tot het Nederlandsche volk een uiteenzetting te geven van den toestand, voornamelijk wel ten doel hebbend, misverstanden te voor komen en noodelooze ongerustheid bij voorbaat te bezweren. Met grooten nadruk en bij her haling betoogde de premier, dat het oproepen der grensbataljons niet zijn bedreiging van onze grenzen, doch jlat het slechts bedoeld is als voor zorgsmaatregel en wel als overgang tot een permanente toestand van grootere paraatheid, die ons land sterker zal doen staan temidden van de vele spanningen en woelingen, die tegenwoordig ons werelddeel verontrusten. Telkens wanneer deze spanningen een acuut karakter krijgen, staat de regeering aldus dr. Colijn voor de moeilijke vraag: moeten we bijzondere maatregelen treffen of kunnen we ze nog achterwege laten. Deze toe stand mag in het belang van onze veiligheid niet voortduren. De mo derne wijze van oorlogvoeren maakt uiterst snel optreden noodzakelijk en op het ooge'nblik is de normale vredessterkte van ons leger onvol doende om een snel verloop van de mobilisatie, zoo deze geboden mocht worden, mogelijk te maken. Er zullen dan ook verdere voorzieningen moeten worden getroffen en deze zullen een permanent karakter dragen. Waarin deze zullen bestaan, daar omtrent bestaat thans nog geen zekerheid. Volgens de deskundigen staan de regeering hier drie wegen open om de vredessterkte van het leger te verhoogen, n.1.verhooging van de lichtingssterkte, verlenging van den eerste-oefeningstijd en ten slotte nog uitbreiding van de her halingsoefeningen. Vermoed wordt, dat de tweede weg gekozen zal worden. Intusschen zal ons volk als geheel en ook ieder lid in eigen kring af zonderlijk, goed doen, den raad van den premier ter harte te nemen, den toestand kalm onder de oogen te zien en rustig aan het werk te blijven. Uit de wijze waarop het buitenland op de hier te lande ge nomen maatregelen heeft gereageerd, blijkt reeds dat zulk een rustige, maar krachtige houding de eenige juiste is, om de wereld duidelijk te maken dat het ons vaste voornemen is onze neutraliteit en onafhankelijk heid te handhaven met vermijding van alles wat aanleiding zou kunnen geven tot het zaaien van nieuwe onrust. Zoo zijn de Nederlandsche beveiligingsmaatregelen in de ons omringende landen kalm opgevat. België vond aanvankelijk geen reden, zijn grensverdediging, die altijd paraat is, meer te versterken, docli heelt Donderdag weer sommige technische troepen onder de wape nen geroepen. Prins Bernhard op bezoek. Voor de vele militairen die ten gevolge van de bovenvermelde maat regelen der regeering van Paasch- verlof verstoken waren, is het ongetwijfeld een prettige verrassing geweest, dat Prins Bernhard van zijn belangstelling voor de wachters aan de grenzen deed blijken. Beide Paasch- dagen kwam de Prins bij de grens bataljons op bezoek en wel in liet Zuiden, iii Westelijk Noord-Brabant en in Overijsel. Verschillende plaat sen werden bezocht en overal, waar men den Prins herkende, werd hij hartelijk toegejuicht. Met groote be langstelling liet de Prins zicli in verschillende garnizoensplaatsen van de getroffen beveiligingsmaatregelen op de hoogte brengen, terwijl hij ook de kwartieren van de manschappen en onderofficieren bezichtigde. Het Paaschcongres der S.D.A.P. Voor de sociaal-democratie in ons land stonden de Paasohdagen weer in het teeken van het groote jaar- lij ksche Paaschcongres, waarvoor duizenden leden en aanhangers van deze partij naar de Hofstad waren gestroomd. Een voorstel van het partijbestuur om bij wijze van proef m 1940 geen congres te houden, werd aangenomen, onder voorwaarde, dat zich geen buitengewone omstandig heden voordoen. Up den Tweeden Paaschdag vond onder den naam „Nationale demonslratie voor werk en welvaart" een groote betooging plaats, welke georganiseerd was door het N.V.V. en de S.D.A.P. en waaraan tienduizenden uit alle deelen van het land deelnamen. Na de opening van de betooging voerde de lieer Kupers, voorzitter van het N.V.V,, het woord. Hij besprak de verschillende regee- ringsmaatregelen tot bestrijding der werkloosheid, met name het plan Westhoff, dat aan 100.000 menschen direct en aan 40 000 indirect werk kan brengen. Er zal echter nog veel meer moeten gebeuren en volgens den spreker zullen nog vele millioenen- voor de bestrijding der werkloosheid moeten worden uitgetrokken. De landbouwcrisispolitiek. De minister van economische zaken, mr. M. R. L. Steenberghe, hield de eerste van zijn serfe vier lezingen, gewijd aan de landbouwcrisispolitiek der regeering, waarin een overzicht werd gegeven van de redenen, die de regeering lot deze politiek hebben gebracht, van den inhoud der ge nomen maatregelen en hun doel. De afzetmoeilijkheden voor onze landbouwproducten op de buiten landsche markten maken 4e land bouwcrisispolitiek nog altijd onmis baar en het is niet te verwachten, dat hierin spoedig verbetering zal komen. In den vorm, waarin deze politiek wordt gevoerd, zal echter wel eenige verandering komen, want het is gebleken dat het thans toege paste gecentraliseerde systeem tal van bezwaren voor den landbouw oplevert. Het ligt in het voornemen der regeoring hij de bepaling en uitvoering der maatregelen meer en meer terug te treden en het geor ganiseerde landbouwbedrijf zelf de regelingen in handen te geven, waar toe het eigen organen zal moeten vormen. Wellicht zal dan ook een betere belooning in den landbouw kunnen worden bereikt. De reactie op den onverhoedschen aanval van Italië op Albanië is toch sterker geweest dan zich aanzien. Scheen het onmiddellijk voor di Paasohdagen nog, alsof Londen ziel bij het voldongen feit zou neerleg gen Cbamberlain gaf immers oorspronkelijk te kennen, dat hi zijn vacanlie in Schotland niet zoi onderbreken Zondag echter ont plooiden zoowel Londen als Parij plotseling een geweldige diploma tieke activiteit en de Britsche premiei keerde haastig naar Londen tem om daar op Maandag den kabinets' raad, de eerste sinds vele jaren oj Bank Holiday, bij te wonen. Wa was de reden van deze onverwacht! nervositeit? Het antwoord op deze vraag heef men ons niet rechtstreeks gegeven maar uit de verschillende berichtei uit Londen en Parijs kan men we opmaken, dat het niet zoozeer dl toestand in Albanië is, hetwelk reedi lang geheel onder Italiaanschen in vloed stond, zoodat de Italiaanschi bezetting eigenlijk niet zoo'n hee groote verandering heeft gebracht Veel meer bevreesd schijnt mei ten rechte of ten onrechte voo de positie van Griekenland te zijl en meer in hel bijzonder wat he eiland Korfoe betreft. Korfoe lig voor de Zuidpunt van Italië. Dit eiland is in de Adriatische Zei van de grootste strategische betee kenis en vandaar, dal de vrees schijn te zijn gerezen, dat de Italianen bi wijze van voorzorgsmaatregel Korfoi en de bijhoorende eilanden zoudei bezetten. Zooals bekend hebben Italianen dat reeds eens gedaan namelijk in '1923, onmiddellijk n: het aan de macht komen van Musso lini, maar toen was er nog eei sterke Volkenbond, die daarvoor eei stokje kon steken. Het is niet zeker of Athene Enge land's hulp heeft ingeroepen, zooal in sommige bladen wordt beweerd maar het schijnt wel juist, da Engeland een waakzaam oog houd op Korfoe en dat de onverwacht! vlootbewegingen in de Middellandschi Zee daarmede verband houden. Engelsche maatregelen. Dat de huidige enorme spannin; in de Middellandsche Zee, nog ver hoogd door een anderen factor waarover wij het dadelijk zullei hebben, niet kan blijven voortbestaai zonder tot een uitbarsting te komen is duidelijk. Maar hoe dezespannin: te verminderen? Daarvoor is volgen: Londen in de eerste plaats de garan tie noodig, dat de status quo niei opnieuw aan een gewelddadige veran dering zal worden onderworpen. Da is het, wat de Britten tot eiken prij willen voorkomen en derhalve zijl zij ook bereid naast Polen thans ooi de veiligheid van Griekenland ei Turkije te garandeeren. Op dez: wijze willen zij hun z.g anti-agres siefront, waarin zij ook Roemen! en eventueele Zuid-Slavië wenschei op te nemen, uitbreiden. Maar hoi zal daarop Italië reageeren? Romi heeft verklaard, dat het de deelnami van Griekenland en Turkije aan he anti-agressiefront als een onvriende lijke daad zal beschouwen. Het meent dat zijn optreden in Albanië gerecht vaardigd was en dat er geenszim reden tot vrees bij de andere naba rige mogendheden behoeft te bestaan Het heeft zoowel tegenover Belgradi als tegenover Athene geruststellendi verklaringen afgelegd. Maar Londei is zoo langzamerhand door gerust stellende verklaringen niet meer tl sussen en het ziet er dan ook nie naar uit, dat het zich daardoor vai zijn nieuwe politiek van den afwee Berlijn en Rome noemen haar politiek der omsingeling zal latei afbrengen. Wat gebeurt er in Spanje Nog dreigender wordt de toestam door hetgeen er in Spanje geschiedt Daar is de burgeroorlog thans tei einde en volgens het Britsch-Itali aansche accoord zouden thans d

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1