Üe hoofden koel Toto-k u n st-ate li e r SERRÉ Door weihouder van Ast word tot dr. Poortvliet een woord van dank gesproken, waarna hem een elec- trische klok, een sigarettenkoker en eenzilveren potlood werd aangeboden die met alle dank werd aanvaard. De heer C. Geuze Jz. had het ongeluk zoodanig door een jong paard bekneld te geraken, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Bij onderzoek bleek dat een van zijn ribben was gebroken, terwijl een andere was gescheurd. SCHERPENISSE. Door het Bestuur van het Cal. Waterschap werd aan besteed de benoodigde grind en steenslag. De hoogste inschrijver voor grind was J. A. Cornet Werkendam 1 1,08 Laagste N.V. H. Rook Zn. Ouderkerk a. d. lJssel I 1,09 (gegund) Voor steenslag hoogste inschrijver fa. D. v. Drooge en Zn. Harlingen 13,05. Laagste Steen brekerij „Holland" Amsterdam 1 2,84 (gegund). Het I lossen werd gegund aan Joh. Dijke grind 0,27* steenslag f 0,30 en bet vervoer aan M. D. Geuze grind en steenslag f 0,30 alles per ton. Door B. en W. werd verpacht het I vischrecht in de vaargeul. Inschrijvers waren A. Pikaar JJerseke 130. Z. v. d, Velde Scherpenisse f 35. aan wien het is gegund, i Na een bestaan van bijna 18- jaar hebben de leden der muziekver- eeniging besloten deze op te heffen De weinige animo voor bet lidmaat schap der vereeniging en de mini male (inancieele en moreele steun der gemeentenaren zijn hieraan niet vreemd. Alle eigendommen zooals instrumenten en muziektenten! zullen binnenkort werden verkocht. 25-jarig bestaan der Boerenleenbank te St. Maartensdijk. Met een aankondiging die iets anders zou doen verwachten dan een 25-jarig jubileum, zoo slecht was deze gedrukt, zette de Boeren leenbank te St Maartensdijk haar 25-jarig jubileum in, dat gehouden werd op Woensdag 29 dezer in hotel Nelisse aldaar. Er was veel belangstelling. Zoo waren aanwezig burgemeester en wethouder, de heer Lindenbergh van de Centrale Bank, J. L. Groe- newege, voorzitter Kring Tholen Z.L. RL, P. Noom dijkgraaf, J. H. 1 lage voor de Kring van Boerenleen banken, W. L. Klompe, Directeur der O.V.T. en vele anderen. In de herdenkingsrede werd alles wat in die jaren belangrijk was geweest, herdacht, terwijl verschil lende sprekers het woord voerden. Herkozen werden als lid van het bestuur A, L. Hage, als lid van den raad van Toezicht werd herkozen de heer J. L. Koopman, terwijl de heer, P. V. van Splunter herkozen werd als plv. bestuurslid en plv. lid van de raad van toezicht evenals de heer Ghr. Hoek Mz. Uit de rekening bleek dat er totaal was ontvangen f501.849,84 en uitgegeven f561 849.84. Uitstaande voorschotten wezen aan f228.483,35, het tegoed in loopende rekening f 220.907. Bij de reserve werd als winst gebracht f 1900,99 De balans gaf aan saldo winst f 1776,02. STAVEN1SSE. In het gebouw van de bewaarschool kwamen Vrijdag avond jl. de leden van de Groene Kruis afd. in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van den edel- achtbaren heer burgemeester. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter o. m. dat dit het eerste boekjaar is waarin de vereeniging een eigen wijkverpleegster heeft. Geconstateerd kan worden, dat het werk van de zuster allerwege waar deering geniet. Er blijkt inderdaad in een zeer groole leemte voorzien te zijn. Vanaf half Sept. tot 1 Jan. werden door de zuster 808 bezoeken afgelegd. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental gestegen is van 267 tot 317. Nog al te veel hoofden van gezinnen zijn echtjr nog steeds geen lid. Wil op den duur de zuster haar zegen rijken arbeid blijven verrichten, dan is toename van hel ledenaantal ten zeerste gewenscht. De rekening over 1938 gaf als ontvangsten aan f761,89 en aan uit gaven f936.48. Nadeelig saldo alzoo f 164.59. Gelukkig kan dit nadeelig saldo nog van de reserve worden afgeschreven. Op voorstel van de verificatie-commissie werd de reke ning goedgekeurd en den penning- meesset' décharge verleend, De begrooting werd in ontvangsten vastgesteld op f 1085 en aan uitgaven op f1600. Geraamd nadeelig saldo alzoo pl.m. f500. De heer Stoel stelde voor om de' uitgetrokken subsidie van f 10 aan de afd. Tholen van Kinderherstellings- en Vacantiekolonies voorloopig nog niet uit te keeren, aangezien'er van deze afd. in geen 2 jaar rekening en verantwoording meer plaats gehad heeft. Zelfs de bestuursleden weten niets meer van deu gang van zaken ai. De voorzitter ontraadde echter het voorstel Stoei. Wel gaf hij echter de verzekering dat, alvorens tot uitbe taling overgegaan zal worden,terdege naar een en ander geïnformeerd zal worden. Nadat de voorzitter voorts nog een duidelijke uiteenzetting heelt gegeven aangaande de pensioenverzekering van de zuster, werd de begrooting tot de voorgedragen cijfers vastge steld. Het periodiek aftredende bestuurs lid dr. Bernhardi werd bij acclamatie herbenoemd. Tot leden van de verificatiecom missie worden benoemdmej.K. Buur land en de heeren A. G. van lJssel- dijk en A. J. v. d Reest. Door ds. Baleiaan, die als bestuurs lid de zorg van het materiaal op zich genomen heelt, wordt verslag omtrent den toestand der materialen uitgebracht. Behoudens een kleinig heid bleek alles in orde te zijn. 119 maal werden materialen uitge leend, terwijl voorts 2 ligtenten in gebruik waren. De heer Van 't Veer sprak een dankwoord aan het adres van dr. Bern- liardi voor de oprichting van het Consultatiebureau voor zuigelingen, welke instelling in een groote be hoefte blijkt te voorzien. Onder dank voor de goede opkomst en de zakelijke besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. De leden van de veilingsvereen. „Stavenisse en Omstreken" kwamen in hotel Potappel in spoedeisehende vergadering bijeen onder voorzitter schap van dhr. J. C. Droogendijk. In het jaarverslag stipte de secre taris o.a. aan, dat er nog verschil lende producenten zijn, die hoewel lid der veiling zijnde, hun producten niet veilen. Dat is organisatorisch niet in orde. De rekening sloot met een klein nadeelig saldo. De waarde der aan wezige materialen overtreft echler verre de schulden. Het aftredende bestuurslid de heer J.G. Droogendijk bleek, na gehouden schriftelijke stemming, met op één na algemeene stemmen herkozen. Besloten werd aecoord te gaan met bet verzoek van hel bestuur van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland om 1% van de omzet in 1938 in een apart fonds te storten. Door deze bijdrage zal genoemd bestuur in staat zijn, die activiteit te ontwikkelen welke noodig is om het vraagstuk vati de verbetering van den alzet krachtig ter hand te nemen. Indien het fonds hiertoe niet toereikend zal zijn, dan hoopt het bestuur dat een beroep op de Regeering niet geheel vruchteloos zal zijn. Uit het reservefonds van het Centraal bureau zal, bijgoedkeuring een bedrag van f 100.000 beschikbaar gesteld worden. De veilingskosten voor aardappelen werden verlaagd en gebracht op 2% en 2 ct huur per kist. Waar uit de boezem der vergade ring vast kwam te staan, dat de telers wel bereid zullen zijn om in het a.s. najaar bun uien te veilen, werd besloten om bij voldoende deelname tot bet veilen van uien over te gaan. Dinsdagavond jl. werd in een der lokalen van de openbare lagere school de eindles gehouden van het eerste cursusjaar van den Algemeenen Landbouw Wintercursus te dezer plaatse. Aanwezig waren de heer Hofstra uit Goes als vertegenwoordiger van het Rijkstoezicht, de Commissie van Toezicht, het voltallig college van B. en W. en het hoofd der openb. lagere school de heer van Dissel. De verschillende vragen door de leerkrachten de heeren Oudesluijs en Stoel gesteld, werden voor het meerendeel vlot beantwoord. Na de ondervraging wees de heer Hofstra er o. m. op, dat de cursisten een prachtgelegenheid hebben om zich theoretisch te bekwamen. Hij wekte hen voorts op het geleerde aan de praktijk te toetsen en vooral de stof zoo nu en dan te repeteeren. Nadat de heer Hofstra voorts de heeren Oudesluijs en Stoel dank had gezegd voor het verrichte werk reikte hij de rapporten uit. Namens de C. v. T. sprak de heer J. C. Droogendijk, een dankwoord aan het adres van het college var. B. en W. voor het beschikbaar stellen van eer» verlicht en verwarmd school lokaal. De burgemeester stipte o. ui. aan, dat het college met groot genoegen de eindles had gevolgd. Het college is ten volle doordrongen van de groote waarde van dit onderwijs voor een plattelandsgemeeente. Door den heer Oudesluijs werd tenslotte de cursus gesloten. ST. ANNALAND. Het uienseizoen loopt ten einde. Op de veiling van Donderdag jl. werden slechts nog 2 partijtjes verkocht, 75 balen ge wone Rijnsburger f 1.86, 10 balen grove idem f 1.80, alles per 100 kg. De veiling „St. Annaland en Omstreken" hield Dinsdagavond ten huize van den heer F. Rijnberg een buitengewone algemeene vergadering. De voorzitter de heer J. F. Brooij- mans opende de vergadering Er was slechts een punt op de agenda, n.1. bespreking van het voorstel van het bestuur, om zich aan te sluiten bij het Centraal Bureau van veilingen tot heffing van 1 der omzet 1938. De voorzitter zeide dat dit bij het bestuur al eenige malen naar voren is gebracht en wil nu op deze verga dering hierover eens ernstig spreken, daar dit van groot belang voor de vereeniging is. De veiling moet, als zij zich bij het Centraal Bureau aansluit '1 van den omzet betalen en daar de vereeniging er momenteel niet slecht voor staat, meent spr. dat die '1 weinig bezwaar zal opleveren. Hij is van meening, dat men dit dubbel terug zal halen, daar de export zal bevorderd worden en dus meer kans bestaat hooger prijzen van de pro ducten te maken. Het bestuur werd gemachtigd om te doen wat in het belang der ver eeniging is. Deze week zal te 's-Gra- venhage een vergadering worden gehouden en daar zullen twee be stuursleden van de vereeniging heen gaan, om deze zaak nog eens uitvoe riger te bespreken met den regee- ringscommissaris de heer Valstar. Daarna sloot de voorzitter de verga dering en dankte voor de' goede opkomst en de medewerking. OUD-VOSSEMEER. Benoemd lot diaken der Ger. Kerk de heeren C. Kunst en J. M. DuineJzn. Door den bouwkundig opzichter dhr. A. Beije, alhier, werd voor rekening van de N.V. Levensverze- rings Mij. „Utrecht", te Utrecht, aanbesteed het bouwen van een nieuwe boerderij, bestaande uit huis en schuur in den Broekpolder (gem. Tholen.) De inschrijving had het volgende resultaat Metselwerk L. de Wilde O. V. f8540,—. L. de Later O. V. f8915,—. Fr. Burgers St. Annaland f 9000,—. D. Burgers en J. Vos Tholen f 9260,—. Timmerwerk Joh. Nuts en Math. v. Driel O. V. f 5826,D. Burgers Tholen, 1 6250,—. J M. Soeters, St. Annaland f 6450, SmidswerkC. Rombouts O. V. 1TI45,N. V. Gebraad Zn. O. V. f 1125,C.Gebraad,Tholen f 1145,50. Schilderwerk M. Hommel O. V. f 753,—G. Sakko, Poortvliet, f748,—. A. Engelvaart en J. A. Sakko, Tholen f 698,—. Rietdekkerswerk M. Leijdekkers Nieuw Vosmeer 1350,—. A. Suurland, Scherpenisse f 395,—. Het werk is opgedragen aan de laagste inschrij vers voor in totaal f 16539,—. Naar aanleiding van een publi catie tot een bespreking voor plaat sing van ongehuwde jongemannen in Duitschland als inwonende melk en paardenknechten verschenen in een lokaal der o. 1. school ongeveer 70 personen. De heer Melse uit Middelburg, vakkundig ambtenaar bij den Rijks dienst der Arbeidsbemiddeling, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de goede kansen, welke men in Duitsch land kan hebben. Bij de vraag wie van de opgekomenen nadere inlich tingen verlangde, trad niemand naar voren. Uiteindelijk kwamen er eenige gehuwde personen, terwijl slechts 1 ongehuwd persoon als nieuweling zich aanmeldde. De aandacht werd nog gevestigd op het nijpend gebrek aan'jongelie den bij de Rijnvaart; ook daarvoor bestond geen animo. Waar boven kost en inwoning loonen tot R.M. 60 (f42) per maand voor ongehuwde knechten verdiend kunnen worden, is het jammer, dat niet meerderen gebruik hebben ge maakt van deze gelegenheid. GEMENGD NIEUWS Prins Bernhard in Zeeland. Vorige week bezocht Prins Bern hard onze provincie. De Koninklijke gast bracht een-bezoek aan de oes tercultuur te lerseke, waar hij op- meik te nimmer zulke heerlijke oesters te hebben gegeten. De Wil- helminapolder met zijn mooie land bouwbedrijf werd in oogenschouw genomen. Zaterdag verrichtte Prins Bernhard de tewaterlating van het nieuwe m.s. der maatschappij De Zeeland te Vlissingen, waarbij het schip gedoopt werd ais Prinses Bealrix. Overal werd de Prins met gejubel ontvangen en hij heeft zeker de meest aangename herinneringen over zijn bezoek meegenomen. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS IN HET PRINSELIJK GEZIN. Gezondheidstoestand van Prinses Juliana uitstekend De geneesheeren van H. K. H. Prinses Juliana verklaren, in verband met de zwangerschap die thans tot ongeveer de helft gevorderd is, dat de gezondheid van H. K. H. in alle opzichten uitstekend is. Deze verklaring is geteekend door dr. J. de Groot en dr. L. C. de Jongh. Goed afgeloopen. Bij het plaatsen van pannen op het dak van een in aanbouw zijnd pand te Maassluis viel een arbeider van een hoogte van ongeveer tien meter naar omlaag. Op ongeveer drie meter boven den beganen grond bleel de man met zijn overall aan een spijker vasthaken en kwam met zijn hoofd naar beneden te hangen. Voorbij gangers bevrijdden hem uit zijn netelige positie. Een medicus kon slechts een paar schrammen op het lichaam constateeren en sluurde hem terstond wederom naar boven om te voorkomen, dat de man hoogtevrees zou krijgen. LIED VAN DE WEEK Ik hoor alweer veronderstellen, Dat nu de oorlog komen moet En bakker en consorten vertellen, Wat Chamberiain ol Hitier doet... Ik hoor den mensch weer in gedachten Zichzelve vragen: wanneer wij? En bij een strijd om sterkste machten, Is... Nederland daar ditmaal bij? Ik lees de angst weer in de oogen, Om wat misschien gebeuren gaat.... En het ligt buiten ons vermogen Dit te voorkomen, door een daad Ik hoor 't m'n vrienden daag'lijks zeggen, En ook ik zelf soms, met een zucht. Ik durf het niet meer te weerleggen Er hangt weer dreiging in de lucht! Maar toch... we mogen zoo niet praten, Alsof het feit, een... feit al is, We moeten het maar overlaten, We hadden het al éérder., mis! O, niet de oogen dichtgeknepen Voor wat er om ons heen geschiedt, Maar het is fout, ons op te zweepen, Wat kan gebeurt nog altijd niet! We leven in een tijd, dat uren Beslissen over ons bestaan, Maar waarom ons blind te turen, Dat het beslist... verkéérd moet gaan De hoofden koel, in deze dagen, Zoo adviseer ik U met klem, De hooiden koel, en niet meer vragen Wij hebben hierin toch geen stem Wij zijneen volk metslechts gedachten Aan vrede, welvaart en ons werk, Wij hebben dit hier... af te wachten, Maar dan ook rustig, moedig, sterk De hoofden koel, nu stormen woeden, Nadat ze nauwlijks zijn gestild, En spaar me vrienden Uw vermoeden Wanneer ge heusch... den Vrede wilt KERKNIEUWS. ZONDAG 2 APRIL 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfensberger en nam. 2 uur ds. de Bres. Collecte voor de kerk- verwarming. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. 7 April Goede Vrijdag. Ned. Herv. Kerk 's avonds 6.30 ds. Wolfensberger. Vrije Ger. Gem. 's avonds 6.30 ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv. Keik voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Bed. 11 Doop. Collecte cent. verwar ming. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Oud Ger.Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Donderdag 6 April 's avonds 6 30 ds. v. d. Berg te Krabbendijke. Bevestiging nieuwe lidmaten. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,3( en nam. 2 uur ds. de Haan. Bed.H Doop. Collecte Ziekenfonds. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 5 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerfc voorm. 9.30 ds. de Bres en nam. 2 uur leeskerk, N.1). Ger. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Batelaan. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. van Griethuijzen. Voorm. Bev. lidmaten. Nam. Bed.H. Doop, Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. 7 April Goede Vrijdag. Ned. Herv. Kerk 's avonds 6 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Kerk 's avonds 6 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 24 l.m. 30 April 1939. Overleden Marinus Leendert Ver- kerke 2 dagen, z. v. G. C. Verkerke en L. P. Deurloo. Gem. POORTVLIET over Maart 1939. GeborenElizabeth Arendje Jo- hanna, d. v. Marinus Cornelis de Groen en Helena van Tiggele. Meeu- wis, z. v. Pieter Burgers en Catharina Janna van der Slikke. OverledenW. Dronkers 64 j., echtgenoot van Cornelia Pieternella vau der Slikke. Loop der bevolking over Maart. Ingekomen: Cornelia Pieternella Quist van Bergen op Zoom. Neeltje van As van Tholen. Vertrokken: Wilhelmus Adrianus Wierikx naar Krabbendijke. MARKTBERICHTEN THOLEN, 31 Maart 1939. Roomboter f0.77 per pond. Boereboter f 0.72 Eieren f3.20 per 100. St. Maartensdijk Graanbeurs van 23 Maart 1939. Schokkers f 11.50f 12 25 „T. alles per 100 kg. VV11te ergenheinrers 1.50—,, 1.60 Bonten 2.30-,, 2.40 Blauwen 2.60—,, 2.70 Poters 1.00—,, 1.40 alles per 70 kg. Groote uien lm Geperst hooi 40;_ Geperst slroo per 1000 kg. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Maart Graden C. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 25 26 27 28 29 30 31 5. 4,3 4,3 42 4,2 5, 5, Ondertrouwd J. II. BAL 0 en 41734 ANNIE v. d. STEL Receptie: Zondag 16 April v. 35 u. DalemschestraaF 30. Ondertrouwd M. A. VAN TILBEURGH 48720 en 8 M. A. RIJK Oud-Vossemeer,) on ,„nn Dinteloord, Maart 1939 staat aan de spits met zijn fotowerk Ook de afdeeling amateurs wordt met de meeste zorg gedaan in Bredaschestr. 6 tel. 150 BERGEN OP ZOOM 15 48712

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3