WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 'ieuvs. NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Vrijdag 7 April 1939. No. 14 Zes en vijftigste jaargang dlsp-kosten'UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 tófs» THOOLSCHE COURANT Zondagsblad f 1 j375, franco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer per post 1.Ó5 15 cent Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.: iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN MOLLEN-, EGELS- EN KIKVORSCHEN- WET. De Burgemeester van Tholen ves tigt de aandacht op de volgende be palingen van de mollen egels- en kikvorschenwet. Het is verboden op gronden, bij anderen in gebruik, mollen of egels te vangen of te dooden, tenzij met schriftelijke machtiging van den Com missaris der Koningin in de provin cie, waar de gronden gelegen zijn. Bovendien is schriftelijke toestemming noodig van den gebruiker der gron den, tenzij het vangen of dooden geschiedt in gezelschap van dien gebruiker. Het verbod geldt niet voor personen, die behooren tot het gezin van den gebruiker der gronden of die zich bij dezen in dienst bevinden. Het is verboden mollen of egels of huiden van mollen ten verkoop in voorraad Ie hebben, te koop aan te bieden, te verkoopen of te ver voeren, tenzij met schriftelijke mach tiging van den Commissaris der Koningin in de provincie, waar het feit gepleegd wordt. Machtigingen als vorenbedoeld wor den slechts verleend aan personen, die te goeder naam en faam bekend zijn. Formulieren voor hel aanvragen van machtigingen betreffende mollen en huiden van mollen zijn ter ge meentesecretarie verkrijgbaar. Verder is verboden kikvorschen of deelen van kikvorschen ten ver koop in voorraad te hebben, te koop aan te bieden of te verkoopen of kikvorschen ten getale van meer dan tien of deelen van kikvorschen te vervoeren. Van dit verbod kan in bijzondere gevallen door den Com missaris der Koningin in de provincie, waar het feit gepleegd wordt, ont- heffing worden verleend. Tholen, 4 April 1939. 56 VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen brengen belang hebbenden in herinnering, dat alle rechtsvorderingen Ier zake van geld schulden ten laste van het Rijk, een provincie, een gemeente of een wa terschap, veenschap of veenpolderin elk geval verjaren door verloop van 5 jaren na den Sisten December van het jaar, waarin de schuld opvorder- baar is geworden, tenzij zij reeds ingevolge de bepalingen van het Burgerlijk Welhoek aan een kortere verklaring onderworpen zijn. Het vorenstaande is niet van toe passing op vorderingen wegens rente en aflossing van geldleeningen en wegens pensioenen. Belanghebbenden worden verzocht niet den uitersten termijn af te wach ten, maar de indiening hunner vor deringen zooveel mogelijk te bespoe digen. Met betrekking tot den dienst 1938 worden de vorderingen ten laste der gemeente gaarne ingewacht ter gemeentesecretarie vóór 1 Mei a.s. Tholen, 4 April 1939. 33 Regeling van de Rijnscheepvaart. Een jaren lang sleepende kwestie tussehen België en Nederland, de regeling van het scheepvaartverkeer op den Rijn, is eindelijk uit de wereld geholpen. De strijd ging hier zooals men weet tussehen de twee grootste havens van beide landen, Rotter dam en Antwerpen. Van nature heeft Rotterdam door zijn gunstiger ligging een voorsprong op zijn Belgischen concurrent, doch Antwerpen heeft dit nadeel weten te compenseeren door met staatshulp premies te stellen op de Rijnvaart via de Belgische haven. Van deze Rijnvaartpremies heeft Rotterdam gevoelig de uitwerking ondervonden. Een tweede handicap voor Rotterdam was gelegen in hel feit, dat Frankrijk de Belgische haven bevoorrechtte en wel door haar ontheffing te verleenen van de verhoogde invoerrechten, waaraan dit land goederen onder werpt, die niet rechtstreeks uit de productielanden, maar uit de entre pots van niet Fransche havens worden ingevoerd. Terwijl Antwerpen dus geheel als Fransche haven werd beschouwd en vrijgesteld was van deze zgn. surtaxe d'entrepót, werd Rotterdams concurrentie vermogen door deze hefling aanzienlijk bemoei lijkt. De thans tot stand gekomen regeling is nu vooral daarom van belang, wijl zij aan dezen voor Rotterdam nadeeligen toestand een einde maakt. Wel is waar niet onmid dellijk, doch geleidelijk in vijl peri oden verdeeld over vijf jaar, zal Rotterdam vrijgesteld worden van de Fransche surtaxe d'entrepót. Als concessie van Nederlandsche zijde blijven de Rijnvaartpremies daar entegen gehandhaafd, en wel is overeengekomen, dal de toestand op dit punt zal blijven zooals deze thans is, waarmee dus een verdere ontwikkeling ten nadeele van een der beide partijen wordt voorkomen Ten slotte is nog tussehen de regee ringen van beide landen overeenge komen, dat een gemengde commissie zal worden ingesteld, die de moge lijkheid zal bestudeeren om tot in onderling overleg vastgestelde haven tarieven voor Rotterdam, Amsterdam, Antwerpen en Gent te komen. Dit laatste wordt algemeen toegejuicht als een zeer gewenschte slap in de richting van internationale samen werking. Fokkers voor de Marine. Nadat de Fokkerfabrieken reeds een serie van vijf torpedowalervlieg- tuigen van het type Fokker T.8W. voor de Marine in aanbouw hadden, is deze bestelling thans uitgebreid met een nieuwe ser e van niét minder dan 31 toestellen van hetzelfde type. Van de eerste serie hebben de proef vluchten inmiddels reeds met goed gevolg te Schellingwoude plaats gehad Het bijzondere van deze nieuwe opdracht is, dat een deel van de bestelling, nl. 42 van de 31 vliegtui gen, voor de eerste maal in ons land in geheel metalen constructie zal worden uitgevoerd. De bestelde machines zijn drijvervliegtuigen, uitgerust met twee motorenzij kunnen naar verkiezing torpedo's of bommen meevoeren en bieden plaats aan drie of vier personen bemanning, ter bediening van de aanvals- en afweerbewapening, welke laatste in alle richtingen gebruikt kan worden. Het luchthavenvraagstuk. Ten aanzien van het vraagstuk van de stichting eener centrale luchthaven blijkt de regeering niet over een nacht ijs te willen gaan. Te verwonderen is dit niet, want de aanvankelijk bekend gemaakte plan nen te dien aanzien eerst het Eeiderdorpplan en later, toen dit werd opgegeven, de weer groeiende onzekerheid hebben zooveel stemmen doen opgaan, zooveel ver schillende meeningen en inzichten aan het licht gebracht, dat begrijpe lijkerwijs thans aarzeling is ontstaan, om eenige oplossing als de juiste door te zetten. De minister van Waterstaat heeft daarom besloten, een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben, de regeering van advies te dienen nopens de vraag, welke maatregelen wenschelijk te achten zijn ter bevor dering van een uit een oogpunt van algemeen belang zoo gunstig moge lijke oplossing van het luchthaven- vraagstuk voor het groote internati onale luchtverkeer. In deze commissie zullen o.m. zitting hebben dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal van de Posterijen, generaal-majoor Best, commandant van de luchtverdediging, de heei Plesman van de K.L.M., de heer van Ede van der Pais, directeur van den luchtvaartdienst, alsmede eenige fmancieele en economische deskun digen. De commissie zal onder leiding staan van het lid van den Raad van State, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, terwijl jbr. O. A. E. E. L. Wittert van Hoogland, hoold van de afdeeling luchtvaartterreinen en luchtvaart- personeel van den luchtvaartdienst als secretaris zal optreden. Zorgen der bloembollenexporteurs. Zooals in vrijwel alle voor den export werkende bedrijven baart ook in de kringen der bloembollen kweekers de toenemende moeilijkheid om de productie in het buitenland afgezet te krijgen, de grootste zorg. De moeilijkheden van de bloembol lenexporteurs werden dezer dagen uitvoerig besproken in de algemeene vergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, welke te Haar lem plaats vond onder leiding van den voorzitter der vereeniging, dr. A. J. Verhage. Deze herinnerde allereerst aan de moeilijkbeden die van Engelsche zijde hebben gedreigd, waar plannen tot beperking van den bloembollen- invoer werden aangekondigd. Dank zij de besprekingen met de Neder landsche belanghebbenden is dit gevaar echter afgewend kunnen worden. Verder komen er uit Amerika verontrustende berichten, namelijk dat Nederlandsche narcissen slechts na een warmwaterbehandeling in de Ver. Staten zullen worden toegelaten. Deze slag zou te meer treffen, daar de bollenkweekers na de opheffing van bet embargo iuist op Amerika al hun hoop hadden gesteld. Verder geven ook de uitvoermo- gelijkheden naar Duitschland reden lot bezorgdheid, want de compen saties die dit land zich bij het nieuwe handelsverdrag heeft weten te ver schaffen tegenover de nieuwe be schermende maatregelen van Neder landsche zijde treffen in de eerste plaats den Nederlandschen tuinbouw- export en met name den bloembol- lenuitvoer. De zitting van het Britsche Lager huis in het begin van deze week is voor Engeland en de geheele wereld een der belangrijkste geweest, welke dit imperium ooit heeft gehouden. En de eindindruk van dit historisch debat is, dat het zegel van unanieme goedkeuring heeft gedrukt op een revolutie in de buitenlandsche politiek die als een mijlpaal in de ontwikke- liug van Engeland's houding tegen over het vasteland moet worden be schouwd. Chamberlains verklaring van de vorige week, nader uiteengezet in het bovenbedoelde debat en door den minister-president zelf genoemd „een volledige verzekeringspolis" voor de anden in Oost- en Zuidoosteuropa, vormt inderdaad een zoo sterke af wijking van de Engelsche traditio- neele denkbeelden, dat men met Chamberlain kan zeggen, dal het een hoofdstuk op zichzelf zal zijn, wan neer de geschiedenis zal worden ge schreven. Wat Engeland thans voor de eerste maal in zijn geschiedenis doet, is een vast omlijnde verplichting op zich nemen geldende voor een zekere omstandigheid namelijk dat een poging zou worden gedaan om de wereld (lees Oost- en Zuidoost- Europa) door geweld teoverheerschen. Engeland verzet zich er legen er, dat aan deze nieuwe politiek den naam van omsingelingspolitiek zal worden gegeven „die gedachte is fantastisch. Wat wij voeren is een politiek van zelfverdediging", ver klaarde de premier en hij voegde er aan toe, dat wanneer Duitschland werkelijk geen agressieve plannen zou hebben, de uit de nieuwe En gelsche politiek voortvloeiende over eenkomsten nooit in werking zullen treden en Europa geleidelijk in een toestand van rust zal komen, waarin het bestaan der overeenkomsten zelfs zou worden vergeten. Becks bezoek aan Londen. Beek, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, die op het oogenblik, dat deze regels worden geschreven in Londen onder de grootste geheimhouding met de En gelsche staatslieden confereert, be vindt zich in een weinig aangename positie. Zijn land heeft van Engeland de verzekering van bijstand in het geval van een niet uitgelokten aan val gekregen, een verzekering, die in Warschau nit den aard der zaak op hoogen prijs wordt gesteld. Deze verzekering is voorloopig eenzijdig gegeven, maarongetwijteld verwacht Londen, dat zij zal worden veranderd in een wederzijdsche overeenkomst. En daarbij beginnen voor Beek de moeilijkheden. Zal Dolen zich niet door zich op een dergelijke wijze te binden, de openlijke vijandschap van Duitschland, den machtigen buurman, waarmede men in Warschau het liefst goede vrienden zou zijn, op den hals halen? Uf heeft Berlijn so wie so reeds booze plannen ten aan zien van Polen en kan het dus geen verschil meer maken, wanneer War schau als contra prestatie aan Londen een bepaalde garantie geeft? Voor den leek, die niet, zooals de regee ringen over een stroom van inlichtin gen beschikt, is het onmogelijk ant woord op deze vragen te geven. Slechts het oefenen van geduld is hier op zijn plaats. Blijkt echter dat het resultaat van Becks bezoek aan Loden te zijn, dat Polen bereid is een defensief militair vorbond met Engeland te sluiten, dan mag men daaruit concludeeren, dat Warschau reden meent te hebben, Duitschland te wantrouwen. Duitschland's houding. In Duitschland wil men van do bewering, dat de nieuwe Engelsche politiek een politiek van zelfverde diging zou zijn, niets weten. In Ber lijn noemt men het eenvoudig een omsingelingspolitiek en Hit er heeft in zijn rede te Wilhelmshaven ver klaard, dat het Duitscbe Rijk zich een dergelijke politiek niet zal laten welgevallen. Deze waarschuwing is natuurlijk niet slechts gericht tegen de Westersche mogendheden, die de leiding van deze politiek op zich hebben genomen, maar vooral tegen de kleinere staten, die Londen en Parijs aan deze politiek willen laten deelnemen en die door Hitier de „trawanten" der Westersche mogend heden worden genoemd. Duitschland meent, dat de nieuwe politiek van Londen „de legitieme levensrechten van het Duitsche volk aantast" en in de Duitsche pers stelt men het nu voor, of Duitschland eigenlijk het land is, dat aangevallen wordt. „Diegene is aangevallen", wordt in eenige bladen gezegd, „dien het recht op een verzekerd leven geweigerd wordt; de diplomatieke preventieve oorlog is in Londen en Parijs reeds lang ingeleid en de ver klaringen van den Ffibrer zijn een daad van verweer en niet van be dreiging". Onduidelijk blij ft bij dit allesslechts wat Duitschland zich onder zijn" legitieme levensrechten" voorstelt. Wellicht het tot stand brengen van het door minister Funk omschreven „Wirschaftsraum" van de Noord-en Oostzee tot de Zwarte Zee De Belgische verkiezingen. Alle verandering is nog geen ver betering. Dit kan worden gezegd bij de beschouwing van de resultaten der Belgische verkiezingen. Al hebben zich bepaalde verschuivingen voor gedaan er openen zich geen nieuwe wegen tot de overwinning der econo mische en vooral fmancieele moeilijk heden. Wei vormen de Katholieken en liberalen thans een meerderheid, maar deze is niet krachtig genoeg om een succesrijke hezuinigings- poiitiek te kunnen doordrijven. Onder de katholieke bevinden zich immers vele Christen-democraten, die op economisch gebied hetzelfde nastreven als de socialisten. Het waarschijnlijkst is dan ook, dat er opniauw een regeering van nationale eenheid der drie groote partijen zal worden ge vormd. Of deze dan beter zal fun- ctioneeren dan de vroegere, zal af hangen van de vraag, of bet beroemde Koninklijke Woord inderdaad zoozeer heeft ingeslagen, als men voor het land mag hopen. Voor de Vlamingen is het heengaan van dr. Martens als lid van de Kon. Academie voor Geneeskunde, wijl hij het weinig verkwikkelijke politieke gedoe moede was, een harden slag. Het zal voor hen aanleiding zijn verder te strijden voor de algeheele gelijkstelling met de Walen, iets wat reeds tot uiting komt in het feit dat de Vlaamsch-Nationalisten een zetel hebben gewonnen, ondanks de tegen hen gevoerde felle campagnei De Presidentsverkiezing in Frankrijk. De Fransche Volksvertegenwoor digers hebben President Lebrun, die voor den aandrang op hem uitge oefend om nogmaals de zevenjarige periode als President der Fransche Republiek te vervullen is bezweken, met groote meerderheid herkozen. Het was ook niet mogelijk een beter Staatshoofd voor deze plaats aan te wijzen, daar President Lebrun in de buitenlandsche politiek in de afgeloopen een zekere rol heeft ge speeld en door persoonlijke relaties met buitenlandsche regeeringeti, zijn land in deze moeilijke tijd het beste dienen kan. Weer oorlogswolken Het is nu de Middellandsche zee die weer de aandacht gaat vragen Italië is bij lange na niet tevreden met zijn positie in de Middellandsche Zee, die het op aflerlei wijze tracht te verstevigen, heigeen niet met de belangen van Engeland en Frankrijk strookt. Het is thans op Albanië dat Italië het oog heeft geslagen. Sedert lang heeft het er groote financiëele be langen door zijn groote leeningen aan dat land verstrekt en nu meent Italië zijn tijd gekomen om zijn machtspositie uit te breiden. De laatsteberichten meldendater troepen voor een expeditie naar Albanië zijn ingescheept, terwijl ook oorlogschepen nabij Durazzo kruisen. De interaationale toestand wordt er niet beter op. THOLEN, 7 April 1939. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing zijn door de Chr. Hist Partij de volgende candidaten gesteld 1 J. Franke, 2 L J. van Vessem, 3 S. de Korte, 4 J. Quist, 5 J. Geluk en 6 Chr. Dieleman. Laatsgenoemde heelt echter bedankt. Door een groep kiezers onder de naam „Gemeentebelang" zijn de volgende candidaten gesteld. I D. W

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1