FORD Koop eerst een andere tandpasta Eindelijk verzoend WINT HET BETROUWBAARHEID Zomersproeten SPRUTOL in WIE REKENT KOOPT FORD □□00 N.V. AUTOMOBIEL MIJ „DIF0GA" gen. Dit is het, wat de Engelseh Russische onderhandelingen niet ge makkelijker maakt. Overigens zijn de Engelsehen en Fransehen met hun voorstellen aan de Rassen wel zeer ver gegaan. De drie onderteekenaars zouden zich immers niet slechts verplichten,elkaar bijstand te verieenen, wanneer een hunner wordt aangevallen, maar tevens, wannee. een hunner door de noodzaak van zijn verplichtingen jegens derden (Polen, Griekenland en Roemenië) in een conllict wordt gewikkeld. Nog interessanter is in- tussehen, dat men ook gezamenlijke hulp wil geven aan elke andere Europeesche mogendheid, die zich tegen een aanval op zijn gebied verzet en om steun vraagt. Dat Enge land bereid is, zulk een vérstrekkende en aulom. tische verplichting op zich te nemen en samen met Frankrijk en Rusland p.litie-agent voor heel Europa wil gaan spelen, toont nog weer eens duidelijk, welk een enorme omwenteling zich in enkele maanden tijdsin zijn traditioneele buitenland- sche politiek heeft voltrokken. Onder deze omstandigheden kan men ook wel verwachten, dat de laatste kleine meeningsversehillen verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten tusschen Londen en Moskou spoedig uit den weg geruimd zullen zijn 'en de mogelijkheid is zelfs groot; dat liet nieuwe pact reeds in kannen en kruiken zal zijn, op het oogenblik, dat dit overzicht onder de oogen van den lezer komt. Amerikaansche neutraliteit. In Amerika zijn thans de lang verwachte voorstellen tot wijziging van de neutraliteitswet door staats secretaris Huil aan de voorzitters van Huis en Senaat voorgelegd Na alle meeningsversehillen, die daar over in Amerika zijn uitgevochten, kan men niet anders zeggen, dan dat hier een berg een muis gebaard heeft. Inderdaad hinkt de Ameri kaansche politiek op iwee gedachten. Eenerzijds wil men het liefst buiten eenEuropeesch conflict blij ven, ander zijds echler verwacht men van een politiek van isolatie rampspoedige gevolgen. Steeds krachtiger wordt overigens de groep van hen, die meenen, dat men zicli op den duur niet van inmenging zal kunnen ont houden, en dat men met Engeland en Frankrijk moet mareheersn. Tot deze groep behoort ook Roosevelten hij heeft meer dan eens getracht in zijn redevoeringen een basis te leggen voor een stemming van medewerken met de Europeesche democratieën. Maar de vredestijd is niet geschikt voor een dergelijke keuze. Eerst in geval van ernst komt het oogenblik dat de Amerikaan over oorlog of vrede zal beslissen. En zoolang dit oogenblik nog niet gekomen is, houdt hij zich aan dat, wat hij neutraliteit gelieft te noemen. Deze neutraliteit is echter geenszins strikl, maar veel eer welwillend voor Engeland en Frankrijk. Ook de nieuwe voorstellen, waarvan het belangrijkste in een opheffing van het wapenembargo voorziet, bewijzen dit. Daarbij moet het „cash and carry"-principe worden toegepast. D. w. z. men moet de wapens contant betalen en zelf af halen. Dat dit principe gunstig voor Engeland werkt, behoeft geen betoog. Huil verklaart nu, dat zijn politiek een oprechte neutraliteitspolitiek is. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. D i neemt U waar Koe Ivorol in reini gend-, witmakend- en schuimend vermogen aile andere Verre overtrefl. Tube 60, 40 en 48903 25 ct. 9 (15 Naar het Engelseh Glive Delvyn was ook op het bal. Het was voor den eersten keer, dat hij zich op Vale Royal vertoonde. Om de een of andere reden was t^ij er nooit te voren geweest, ofschoon hij de bewoners wel had ontmoet op Greencroft en op andere buitens en lady Stormont zeer met hem ingenomen scheen. Glive was nu al een heelen tijd bij de Halliwels geweest en zou daar nog zoo gauw niet weggaan, want bij had uit zichzelven aangeboden, om dienst te doen als gouverneur van de beide jongens en zoo wonderlijk goed had hij die weten te treffen, dat ze nu zelfs met plezier werkten. Er heerschte een prettige geest in het levendige, zorgelooze huishouden, De vraag blijft echter, of hij dit meent en de Amerikaansche pers meent hel zeker niet, want zij ziet in de veranderingen een vergrooting van de mogelijkheid Engeland en Frankrijk vrijelijk te helpen. Dat de Amerikanen dit wenschen, is natuur lijk hun goed recht. Jammer is slechts, dat zij dit doen onder het mom van neutraliteit. De positie is den wer kelijk neutralen is op het oogenblik al moeilijk genoeg en aan de ge volgen van onoprechte neutraliteit hebben zij werkelijk geen behoefte. Mantsjoerijsche incidenten. Het verre Oosten vraagt weer eens de aandacht. Daar hebben zich aan de grens tusschen Mantsjoekwo en Buiten-Mongolië incidenten voorge daan, die een grooter omvang hebben dan die van Tsjangkoefeng. Aangezien Buiten-Mongolië geheel onder Rus- sischen, Mantsjoekwo onder Japan- schen invloed staat, heeft men bier natuurlijk opnieuw te doen met een Russisch-Japansche botsing. Dat een dergelijke botsing niet onderschat mag worden, blijkt uit het wapen- materiaal, dat in den strijd wordt geworpen. Honderden vliegtuigen en tientallen tanks woiden gebruikt; het aantal dooden en gewonden zou reeds in de vele honderden loopen. Zooals altijd is het uiterst moeilijk na te gaan, wie de schuld aan dit incident heeft. In Mongolië gaan de geweren gemakkelijk af, maar zooals reeds meer dan eens is gebleken, tot een oorlog ontaardt een dergelijke strijd niet. Deze regel schijnt ook Ihans weer te zullen worden bevestigd. Vergadering Provinciale Zeeuw- sche vereeniging „Groene Kruis" te St. Maartensdijk Dinsdag 30 Mei jl. hield de ver eeniging in de zaal van den heer Nelisse alhier haar algemeene ver gadering. Benevens verschillende hoofdbe stuursleden en afgevaardigden waren ook aanwezig de secretaris-generaal van de Ned. Ver. Het Groene Kruis ds. Bijerman en burgemeester en wethouders van St. Maartensdijk. De ontvangst had plaats door het gemeentebestuur en burgemeester Mr. Sehuller sprak hierbij. Spr. heette namens het gemeentebestuur allen welkom en het speet het gemeente bestuur dat het niet in staat was zoo'n groot gezelschap op het ge meentehuis te kunnen ontvangen en is het daarom dat wij U thans in deze zaai het welkom moeten toe roepen. Spr. zeide ook dat de gemeente St. Maartensdijk het zich tol een eer mag rekenen, dat binnen haar poor ten, hoewel men ze niet meer aan zal treffen, een dergelijke vergade ring gehouden wordt. Spr. memoreerde dat 30 jaar ge leden op initiatief van dr. Tazelaar de afdeeling St. Maartensdijk was opgericht, een daad waarvoor de inwoners zoowel als hét gemeente bestuur van St. Maartensdijk dr. Ta zelaar nooit dankbaar genoeg kunnen zijn, waardoor het den menschen hier mogelijk gemaakt werd geza- melijk de zorg voor zieken en ouden van dagen ter hand te kunnen nemen. Later kon zelfs overgegaan worden tot het aanstellen van een wijkver pleegster. Gelukkig is dit door velen zoodat Glive, van zijn kant, er zich ook op zijn gemak voelde. Dien avond was hij gekleed in een Spaansch costuum van zwart fluweel met witte zijde. Hij was een van de meest in-het-oog-vallende figuren en zeker behoorde hij tot de aantrekke lijkste. Zijn gelaat stond zoo fleurig en levendig, dat dit op zichzelve al een genot was om er naar te kijken. Hij was een van de beste dansers uit de zaal, maar hij had het zich eenmaal tol taak gesteld, om de „muurbloempjes" ten dans te vragen. Als hijzelve niet in beslag genomen was, dan kon hij met het grootste genoegen Olive gadeslaan, die niet veel danste, maar de gasten hielp onderhouden. Twee of driemaal had hij haar zien ronddwarrelen met den bloedrooden arm van Vandeleur om haar heen en wat Olive nog het meest hinderde, was dat air van recht-op-haar-hebben, dat er uit den blik van dien Mephistoles sprak iederen keer, dat hij zich over haar heenboog. Wel, Clyve, hoorde hij een stem achter zich, hoe vind je Vale Royal? Omkijkend zag hij Basil, die tegen aangevoeld en zijn thans 90% van de inwoners lid van de aldeeling. Spr. zeide verder dat ook een afdeeling ziekenhuisverpleging werd opgericht, waardoor ook de menschen voor zich zelf kunnen zorgen en niet meer zijn aangewezen op armbes uur of diaconie en hetgeen ook vuort de gemeente een groot financieel voor deel is. Spr. hoopt dat het besluit van de algemeene vergadering om dit jaar te St. Maartensdijk de vergadering te houden geen teleurstelling mag zijn en namens het gemeentebestuur wenscht spr. de vereeniging een prettige en aangename vergadering toe. Spr. wenscht het bestuur de lust en de kracht om het zegenrijk werk ten bate van de lijdende menschheid in onze provincie onder Gods zegen te kunnen verrichten. Wethouder Quakkelaar sloot zich bij de woorden van den burgemeester aan. De voorzitter dr. L. G. Gelderman van Kortgene dankt den burgemees ter voor de gesproken woorden en wenscht de afdeeling St. Maartensdijk geluk met haar 30-jarig bestaan, en hoopt dat niet 90 maar 100% van de inwoners lid van de afdeeling zulle worden. Hierna werd de eerewijn aange boden. Daarna opende de voorzitler de vergadering met een welkomswoord en sprak de beer Bastiaanse, voor zitter van de afdeel ng St. Maartens dijk enkele woorden, waarin hij uit liet komen dat het hem een eer en genoegen was dat deze vergade ring te St. Maartensdijk werd ge houden als attentie voor het 30 jarig bestaan van de afdeeling. Spr. memo reerde in het kort wat er in die 30 iaar was gedaan en welke moeilijk heden er moesten en zijn overwonnen geworden. Hoe ook is gekomen een afdeeling ziekenhuisverpleging, welke zeer zegenrijk werkt. Spr. prees alle bestuursleden die steeds gereed staan om alles te doen in liet belang van de vereeniging en bracht ook dank aan zuster Vellekoop voor de vlijt en de toewijding die ze steeds be toont. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken dat het bestuur en de gan- sche vergadering tevreden mogen zijn over de bemoeiingen ten dezen en dat het een aangename vergade ring moge zijn. De voorzitter dankt ook den heer Bastiaanse voor de gesproken woor den. De notulen van de vorige verga dering worden gelezen en ongewij zigd vastgesteld. De secretaris de heer C. Dieleman best het jaarverslag voor, waarin de verschillende feiten die het afgeloo- pen jaar zijn gebeurd worden ge memoreerd en vooral werd daarin naar voren gebracht het feit dat de provinciale vereeniging in het begin van hel jaar, door een foutief cou rantenbericht, niet al te gunstig werd beoordeeld, omdat men volgens dat bericht het neutraal standpunt had verlaten en had medegewerkt aan de oprichting van een lagere school voor bijzonder onderwijs. Dit berustte op een misvatting, omdat dit bijzonder onderwijs was aan zwakzinnige kinderen. Deze kwestie is echter zeer goed opgelost geworden. Verder teekenen wij nog aan dat thans 57 afdeeiingen zijn aangesloten. Het verslag wordt goedgekeurd. den muur geleund, het schouwspel stond gade te slaan. Het is een mooi, oud goed, zei Glive waardeerend, en verviel toen in stilzwijgen, want het was niet makkelijk voor hem, om tegenover Basil van Vale Royal tg spreken. Het was een heele opoffering voor je, om te komen dat weet ik heel goed. Maar ik was er op gesteld, dat je eens kennis zoudt maken met Vale. Je zult gauw genoeg wennen aan de gedachte. Bovendien: „waar er twee kijven.hebben er twee schuld zegt het oude spreekwoord. Je vader is zeker slecht behandeld, maar hij heeft ongetwijfeld grootvader's toorn ook opgewekt! Je neemt het mij toch niet kwalijk, dat ik dit zoo ronduit zeg? Je bent hier nu niet als een Stormont. Neen en als een Stormont zal ik Vale Royal nooit betredenIk hoop, dat je daar ten volle van doordrongen bent. Tk eerbiedig je ouders en ik ben er trotsch op, je mijn vriend te noemenmaar de verwantschap zal nooit door mij erkend worden. Mijn vader werd verstooten en ik ben zijn zoon. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester blijkt dat er is ontvangen f4170,78 en uitgegeven f205i,69, zoodat er een batig saldo is van f 2122,09. Voorgelezen wordt het rapport van de Controlecommissie waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. De rekening wordt goedgekeurd. Aan de orde komt benoeming 3 leden van het Hoofdbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren Dieleman, Gelderman en Hage. Candidaat werden gesteld door de afd. Bruinisse de heer Hage, dooi de afd. Aardenburg, Nieuwvliet en Oosterland de drie aftredenden en door de afd. Oudelande de heeren A. W. Nieuwenhuijze te Oudelande en S. A. de Regt te Ellewoutsdijk, De atd. Oudelande had nadat ze de candidatenlijst had ingeleverd, op 9 Mei nog een toelichting gegeven, dat deze candidaatstellina'was tegen- Als U thans een Ford V-8 koopt, dan is deze het pro duct der ervaring, opgedaan bij het bouwen van de meer dan 27 millioen Ford-auto mobielen, die daaraan voor afgingen. Op zulk een ervaring kan geen enkele andere fabriek bogen en die ervaring maakt den Ford V-8 tot den betrouwbaarsten wagen in zijn prijsklasse. Alle in een Ford V-8 ver werkte materialen worden op betrouwbaarheid beproefd, de maten van alle bewegende deelen zijn met ingenieuze precisie-instrumenten ge controleerd om aan de stren ge Ford-eischen te voldoen. Dat Ford niets aan het toe val overlaat, bewijzen de resultaten der internationale wegwedstrijden, waarin de Ford V-8 door zijn betrouw baarheid steeds triomfeert. De Ford V-8 is ook de wagen voor U, want: Laat U door een proef rit overtuigen van de waarheid onzer woor den. Maak nog heden een afspraak met ons. Official Dealer 8REDASCHESTRAAT 25 TELEFOON 4S3 BERGEN OP ZOOM over den secretaris den heer Diele man. Daar volgens het reglement geen twee candidaten mogen gesteld worden tegenover één candidaat, werd de vraag geopperd of deze Dat zal ik niet ontkennen A propos, heb je je portret al ge zien Neen, natuurlijk niet. Nu, ga dan eens met mij mee, dan zal ik liet je laten zien. Het souper staat klaar in de schilderijengalerij, maar op het oogenblik zal daar niemand zijn. Glive volgde zijn vriend naar de galerij, die schitterend verlicht was, maar waar zich op het oogenblik niemand bevond. Basil stelde den jongen man zijn dubbelganger voor. De gelijkenis was nog ééns zoo sterk, nu Clive in maskeradecostuum was; behalve de pruik dan, kon hij hebben doorge gaan voor het origineel van het portret. Tegenover dien stillen getuige kan je toch moeilijk je Stormont- bloed verloochenen, is 't wel? Een licht geritsel deed hen beiden omkijken. Het was Olive, die onge merkt naderbij was gekomen en die nu Basil een waarschuwenden blik toewierp, naar het hem voorkwam. Zij zag zeer bleek en had blauwe kringen onder de oogen, zoodat Clive in zijn bezorgdheid over haar candidaatstelling wel reglementair was. Na eenige discussie werd be sloten de toelichting ter zijde te leggen, omdat deze geen waarde 1 had en de candidaatstelling te hand haven en tot stemming over te gaan. Na stemming bleek dat uitgebracht zijn op den heer Gelderman 58 stemmen, den heer Dieleman 47 stemmen, op den heer Hage (50 stemmen, op den heer Nieuwen- huijzen 14 stemmen en op den heer de Regt 7 stemmen, zoodat de af tredende heeren zijn herkozen. Deze heeren nemen ook hun her benoeming aan. In behandeling komt de begrooting voor 1939 Eerst de uitgaven. Bij de post ziekenvervoer Zuid en N. Beveland wordt de vraag gesteld hoe het nu wordt met het tarief van dit vervoer. De voorzitter licht deze zaak toe en zegt dat de heer Krijger thans een geheel moderne ziekenauto gaat bouwen en dat ook van verschillende afdeeiingen subsidies zijn toegezegd, zoodat het tarief kan worden voor leden van de afdeeling Groene Kruis en Ziekenhuisverpleging 8 cent per K.M. voor alleen lid van de afdeeling Groene Kruis 15 cent en voor niet leden 25 cent per K.M. Voor Goes moet nog een maximum tarief wor den bepaald. En er wordt opaange- drongen dat alle afdeeiingen van Zuid- en N. Beveland aansluiten. Met deze toelichting gaat de ver gadering accoord. Voordat men verder gaat wordt er gepauzeerd en wordt er een koffie maaltijd gehouden in hotel van lwaarden. Na de pauze gaat men verder met de uitgaven van de begrooling voor 1939. Gevraagd wordt waarom het eiland Tholen geen subsidie ontvangt voor het ziekenvervoer. De voorzitter antwoordt dat door de andere afdeeiingen hieraan betaalt wordt. Dr. liman afgevaardigde van Brouwershaven zegt toe dat de afdeeling Schouwen en Duiveland wel bereid is een gedeelte af te staan aan Tholen. Deze zaak zal onderling worden afgedaan. Na toelichting van den penning meester wordt het voorstel om het Quotum met 1 cent per lid te ver- 1 lagen ingetrokken De penningmees ter wees er vooral op dat de verla ging alleen ten goede zou komen aan de groote vereenigingen en dus ten nadeele van de kleine. De begrooting wordt hierna z.h s. vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f3160. Door de afdeeling Oosterland wordt voorgesteld om art. 15 te wijzigen en door de afdeeling Borselle art 17. Beide voorstellen worden niet aangenomen, zoodat de artikelen ongewijzigd blijven. Bij de rondvraag wordt in het midden gebracht om de vergadering van de algemeene vergadering te bepalen op een centraalpunt. De voorzitter zegt dat op elke algemeene vergadering de plaats van de volgende vergadering wordt vastgesteld, zoodat er rekening mee kan worden gehouden. Een lid van het hoofdbestuur wijst er op dat op de agenda niet vermeld staat het vaststellen van de plaats van de volgende algemeene vergade- eing. De secretaris meent dat dit niet noodig was, omdat het altijd de ge- woonte is, dat wanneer een vereeni- gir.g een jubileum viert en de pro vinciale vereeniging viert het volgend het feit vergat, dat zij waarschijnlijk meer had gehoord van zijn familie geschiedenis, dan het hem wel aan genaam zou zijn. U ziet er moe uit, zei hij vriendelijk. Ik had u eerst om een dans willen verzoeken, maar zeker zult u liever wat rusten op een koel J plekje. Mag ik u naar den tuin ge leiden Het is een prachtige avond. Dat is een goed idee, zei Basil j toen Olive nog even aarzelde. Ja, laat haar in den tuin wat rusten, Clive. Dat zal haar opknappen. Olive verzette zich niet hiertegen. Ze legde de hand op Clives arm en samen traden ze in den tuin. Laten wij zoover mogelijk van het huis gaan, drong zij. De gesloten vensters lijken net zoovele oogen, 1 die je in stilte gadeslaan. Laten wij naar de fontein gaan op het groote grasperk daar is het zoo mooi en zoo licht in den helderen maneschijn en daar kan niemand je onverwacht naderen. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3