WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANt mm NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. Vrijdag 31 Maart 1939. No. 13 Zes en vijftigste jaargang RU Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 JA] Pe' ro( n f eh ell JEi THOOLSCHE COURANT Dit blad verschijnt eiken Vrijdag. Prijs per kwartaal /"0.80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post /'1.Ó5+ 15 cent disp. kosten. Advertentiën van 1 tot regels 75 ct.: iedere rege meer 176 ct. Grootte de letters naar plaatsruimh Bij abonnement aanmerkelijk prijsvermindering. 01 PUBLICATIEN Lijst van kiezers, die een gemachtigde aanwezen. De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ter secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld een lijst, vermeldende de kiezers, die voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland een gemachtigde hebben aangewezen, met aanteekening daarop van de gemachtigden, '18 Tholen, 28 Maart 1939. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend dat tegen Donderdag, April a.s. gelegen heid beslaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In den voormiddag van dien dag zullen scherven enz. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Tholen, 30 Maart 1938. 11 Waarschuwing. De commissaris van politie te Bergen op Zoom geeft in overweging, alvorens bestellingen voor het ver- grooten van foto's of het inlijsten daarvan, bij wijze van voorschot geheel of gedeeltelijk te betalen aan F. J. L. Lint, wonende te Bergen op Zoom, eerst inlichtingen in te winnen bij den commissaris van politie voor noemd. 14 Het nieuwe handelsverdrag met Duitschland. Dank zij veel goeden wil van weerskanten is na langdurige en moeizame besprekingen eindelijk het nieuwe handelsverdrag tusschen Nederland en Duitschland tot stand gekomen. De voornaamste verschil len met de vorige verdragen'bestaan hierin, dat de nieuwe overeekomst voor de eerste maal met het geheele Groot-Duitsehe Rijk is afgesloten en dat zij ditmaal voor langer dan een jaar is aangegaan het geldt n.1. ten einde 1940. Wat den inhoud betrelt, is duidelijk den invloed der nieuwe Nederlandsche invoertarieven merk baar. Duitschland is blijkbaar bevreesd geweest, dat onze beschermende tarievenpolitiek zal worden uitgebreid en het heeft zich tegen de gevolgen daarvan willen waarborgen dooreen aantal consolideeringen van thans geldende tarieven teeischen. Vroeger waren wij vrij in onze handelspolitiek, thans, nu wij ook de protectionis tische richting hebben ingeslagen, gaat men begrijpelijkerwijs ook van ons garanties eischen. Omgekeerd heeft Duitschland van zijn kant een aantal consolidaties ingetrokken, namelijk die voor pootaardappelen, tomaten en sla, alle voor een bepaal de periode, vallende buiten het hoofd seizoen van deze gewassen, en verder die voor glycerine, zinkwit, kunsthoorn en gloeilampen. De ge zamenlijke waarde van den export dezer producten bedroeg verleden jaar echter niet meer dan 170.000 mark, zoodat het verlies hier niet groot kan «ij». Erger is voor onzen tuinbouw, dat de clearingregeling in het nieuwe handelsverdrag er niet beter op is geworden. De clearing vertoonde een beden kelij ken achter stand (over de 30 millioen), waarom besloten werd de contingenten voor drie maanden te verlagen. Voor onzen tuinbouw is dit een leelijke tegenvaller, omdat deze ver- laging juist in het hoofd-exportseizoen komt. Wel zullen de gebruikelijke extra-uitvoervergunningen ook de jaar worden toegestaan, maar dit gewone contingenten zijn over de geheele linie verlaagd, liet nieuwe verdrag bevat ook enkele tariefs- verhoogingen voor Nederlandscbe producten, namelijk voor spruitkool, spinazie (in een bepaalde periode) en voor bloembollen, jonge boomen en "heesters. Men verwacht echter dat deze tariefsverhoogingen den Nederlandschen tuinbouwexport naar Duitschland niet noemenswaardig zullen drukken. Weer verduistering in het Noorden. Opnieuw werd in de drie Noorde lijke provincies, Groningen, Friesland en Drente een groote luchtbescher- mingsoelening gehouden. Ditmaal was de weersgesteldheid zoodanig, dat controle uit de lucht uitgeoefend kon worden, hetgeen, zooals men zich herinneren zal, bij de verduis teringsproef in Zuid Holland niet het geval was. En het nut van de controle uit de lucht bleek bij deze gelegenheid wel zeer duidelijk, want terwijl de waarnemers op den grond over de resultaten van de verduistering zeer tevreden waren, hadden de vliegende controleurs nog tal van bedenkingen. Uit de lucht gezien, bleek vooral Groningen tekort Ie schieten. In deze stad viel nog veel te veel uitstralend licht waar te nemen, hetgeen trou wens ook het geval was in Bolsward, Grouw, Beilen, Gorredijk en Meppel. Een zeer gunstige uitzondering maakte Stavoren, waar de verduiste ring in alle opzichten geslaagd mocht heeten, terwijl ook Assen een uit stekend figuur sloeg. Het blijkt dus wel, dat dergelijke oefeningen nog geenszins overbodig zijn het publiek is nog steeds niet voldoende door drongen van de noodzakelijkheid, ernstig zijn medewerking te verleenen. De moeilijkheden in den tuinbouw. Te Amsterdam hield de Nederland sche Tuindersbond zijn algerneene jaarvergadering, waarin de toestand van het tuiubouwbedrijl onder het oog werd gezien. Ondanks den iets boogeren omzet op de veilingen is ook 1938 nog een rampjaar geweest, waarbij nog komt, dat de steun aan dezen noodlijdenden tak van bedrijf is verminderd, aldus constateerde de voorzitter der vergadering, de heer W. J. van Kampen in zijn rede. De hulpmiddelen, zoo betoogde spreker, die aangegrepen zijn, om den tuin bouw over de moeilijkheden heen te helpen, werken dikwijls averechts. De vastelasten kwestie is een pro bleem voor het heele volk en het is een inconsequentie van de vastelasten- commissie, die de economische voor waarden voor den tuinbouw op eco nomische mogelijkheden fundeeren moet, om dit probleem alleen te behandelen met betrekking tot den tuinbouw. De rechtspositie van den tuinder is nog altijd niet verbeterd. De bedrijfsleider is al blij, wanneer hij voor het heden kan zorgen en kan aan de verzorging van zijn toe komst niet denken. De „rechtspositie van den ouden dag" dient volgens spr. te worden vastgelegd. Hij wees er verder op, dat vrouwen en kinder arbeid in den tuinbouw nog onbe perkt plaats vindt. De electrificatie Antwerpen-Dordrecht De voorgenomen electrificatie van het baanvak Dordrecht-Roosendaal- Antwerpen zal ingrijpende verande ringen aan de perrons en stations gebouwen in Roosendaal noodig maken. Zoo zal ook de overkapping van de perrons, gelijk ook in Eind hoven het geval is geweest, moeten worden verhoogd. De electrificatie wil intusschen nog niet zeggen, dat de stoomtractie geheel zal verdwijnen; men zal deze nog noodig hebben voor het goede renvervoer. Uit een oogpunt van defensie is het trouwens lang niet altijd aanbevelenswaardig, op belang rijke trajecten de stoomtractie geheel te doen verdwijnen, aangezien een electrisch spoorwegnel veel kwets baarder is. Kolonisatie in Suriname Nu de emigratie van Joodsche vluchtelingen naar Palestina op zoo groote moeilijkheden stuit en de mogelijkheden daartoe in dit land trouwens te beperkt zijn, zoekt de te Den Haag gevestigde International refugee colonosation Society naar andere gebieden, waar kolonisatie mogelijk zou kunnen zijn. Daarbij heeft men ook aan Suriname gedacht. De Haagsche stichting stelt zich het voorjaar, koop tijdig een pot 7 48705 op het standpunt, dat nooit definitief is komen vast te staan, of er in Suriname gelegenheid tot kolonisatie bestaat. Slechts een grondig weten schappelijk onderzoek kan dit uit maken en de stichting heeft daarom een drietal deskundigen naar Suri name uitgezonden, die de kolonisatie mogelijkheden aldaar zullen beslu- deeren. Het zijn prof. Swellengrebel (Am sterdam) als tropisch hygiënist, de heer G. Vink oud-inspecteur van den landbouw in Ned.-lndië, als tropisch landbouw-econoom en de heer S. Dijk, als kolonisatie-specialist. De toestand is er na de recente gebeurtenissen, die hebben geleid tot het uiteenvallen van den Tsjecbo- Slowaakschen staat waarlijk niet overzichtelijker op geworden. De aansluiting van het Memelland bij het Duitsche Rijk, die er op volgde, moge weinig sensationeel zijn geweest, zij verhoogde toch weer de onrust, met name in Oost-Europa, vooral in Polen, dat voor zijn belangen in Danzig vreest en voor zijn gebieden, die door een Duitsche minderheid bewoond worden. Eenige opluchting heeft wellicht het Duitsch-Roemeen- sche handelsverdrag gebracht, dat wel is waar aan Duitschland groote economische voordeelen schenkt, maar de politieke onafhankelijkheid van Roemenië onaangetast heeft gelaten. En een verder lichtpunt vormt dan wellicht nog het feit, dat Mussolini's rede, hoewel nog fel genoeg, toch minder agressief was, dan men ooispronkelijk. had aange nomen. De aarzelende houding van Londen. üp de krachtige woorden Cham- berlain, te Birmingham gesproken, zijn tot dusver nog geen daden ge volgd, Wel is er veel gesproken over de anti-agressie verklaring, maar daarbij is gebleken, dat daarvoor in bepaalde landen, die men erbij wil betrekken, weinig animo bestaat, wijl men het nut van een dergelijke ver klaring wantrouwt, zoolang Engeland geen stappen onderneemt, waaruit blijkt, dat het het land ernst is met het geven van efiect aan een derge lijke verklaring. Zoo had men b.v. gehoopt, dat Engeland zou overgaan tot de invoering van den militairen dienstplicht, maar zoowel de regee ring als de oppositie schijnen daar tegen te zijn. Een land als Polen, uiterst ge vaarlijk gelegen tusschen twee groote mogendheden, wil evenwel weten, waaraan het toe is, indien het een ongetwijfeld tegen Duitschland ge richte verklaring atlegt. De betrek kingen met den machtigen Duitschen nabuur zijn er na de aansluiting van het Memelland toch al niet beter op geworden- In het Westen van Polen, waar vele Duitschers wonen, is het tot anti-Duitsche relletjes gekomen, waardoor Warschau zich den toorn van Berlijn op den hals heeft gehaald. Hoeveel te meer zou het dit doen, wanneer het met Londen, Parijs en Moskou aan een omsingeling van het Derde Rijk zou medewerken. Inderdaad zou Warschau natuurlijk gaarne een krachtig front tegen Duitschland, waaraan het veel te verliezen heeft (Danzig, Corridor, Silezië) zien, maar dan zou het ook de garantie moeten hebben, dat het onder alle omstandigheden op nauw keurig omschreven steun zou kunnen rekenen. Tot nog toe schijnt Londen echter in dit opzicht geen geruststellende verklaring te hebben afgelegd en derhalve is de verklaring van vier uitgebleven. Londen heeft daarvoor in de plaats echter iets nieuws gevonden. Men zal zich thans beperken tot een verklaring van twee (Engeland en Frankrijk), waarin duidelijk zal worden uiteengezet, waartoe men op militair gebied bereid is. Op deze wijze wil men Polen het toetreden dan gemakkelijker maken. Of men Polen voor zich kan winnen, zal intusschen eerst de toekomst kunnen leeren. Duitschlands handelsverdragen met Zuid-Oost-Europa. Intusschen tracht Duitschland aan Londen's poging tot omsingeling te ontkomen door zijn positie in Zuid- Oost Europa zoo krachtig mogelijk te versterken. Het Duitsch-Roemeen- sche handelsverdrag biedt het Rijk- ongetwijfeld g roote economische voor deelen en nieuwe handelsovereen komsten met Zuid-Slavië en Bulgarije staan voor de deur. Duitschlands groote vrees is, dat het in een even- tueelen oorlog economisch door het ter zee nog steeds oppermachtige Engeland zou kunnen worden ge urgd. Men meent door een eco nomische samenwerking met de Do- naulanden dit gevaar te kunnen bezweren en daardoor tevens den levensstandaard in geval van vrede aanzienlijk te kunnen opvoeren. Mussolini's rede. De met spanning verwachte rede van Mussolini heeft, zooals reeds in de inleiding is gezegd, in elk geval den toestand niet verergerd. Wel ontbraken ook ditmaal de scherpe aanvallen tegen de democratiën niet en werd ook aan de spil Berlijn Rome eeuwigen trouw gezworen, maar de eischen aan Frankrijk be perkten zich tot tegemoetkomingen in Tunis, Dzjiboetien het Suezkanaal, zoodat de deur tot onderhandelingen met Parijs open blijft. Rede van Daladier. Frankrijks eerste minister heeft Dinsdag voor de radio gesproken. Frankrijk is steeds beieid de vrede te dienen zegde de premier, doch de republiek zal géén stuk grond goed schiks aan een ander afstaan. Madrid gevallen. Na zich bijna drie jaren tegen de aanvallen van Franco's troepen te hebben verdedigd, heoft de verdedi- gingsraad van de stad, nadat onder handelingen inet Franco over be paalde tegemoetkomingen aan de republikeinen waren mislukt, alsnog besloten de stad zonder verzet over te geven. Al blijven er thans eenige haarden van verzet over, toch kan tbans wel worden gezegd, dat Franco meester van geheel Spanje is. Veel verandering in den internatio nalen politieken toestand zal dit intusschen niet meer brengen. Sinds den val van Barcelona reeds be schouwde men immers Franco als het hoofd van de ware Spaansche regeering. GEMEENTERAAD 1. POORTVLIET, 29 Maart 1939 Voorzitter wethouder E. van dei Slikke. Aanwezig alle leden. Eé vacature. De voorzitter opent de vergaderini op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige verga dering worden aangehouden. De voorzitter stelt aan de ordi onderzoek geloofsbrieven van dei heer P. J. Vroegop en benoemt to commissie van onderzoek de heerei Krijger, de Graaf en Niemantsver- driet. Bij monde van den heer Krijger brengt de commissie rapport uit en y, verklaart dat de stukken in orde jl zijn, zoodat geadviseerd wordt den heer Vroegop als lid toe te laten. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Ingekomen is een verzoek van de heeren Boogaart, Niemantsverdriel en de Graaf tot belegging van een spoedeischende vergadering ter be handeling van enkele werkverschaf fingsobjecten, hoofdzakelijk hel dempen van slooten. De voorzitter zegt den heer Boo gaart reeds medegedeeld te hebben dat a.s. Maandag 20 of 25 menschen geplaatst kunnen worden in de werkverschaffing aan Kalversdam en in dit verband verzocht heeft dit verzoek in te trekken. Er is echter een nader schrijven gekomen van de drie heeren dat zij toch prijs stellen op een spoedvergadering en deze ver gadering is dan thans belegd. Tevens is nog ingekomen een verzoek van Gebr. van Oost e.a. om de sloot bij P. van der Slikke te dempen daar deze in den zomer een ondragelijke stank verwekt. Den voorzitter verwondert het dat P. v. d. Slikke en nog een ander daarop niet hebben geteekend. Ook heeft spr. v d. Slikke gevraagd of dat zoo erg is en zij hebben er nooit last van. Ook heeft spr. gehoord dat daar een schuurtje zal gebouwd worden en moet de gemeente daar voor nu de sloot dempen. Spr. is er zelf ook dikwijls geweest en heeft nooit iets geroken. De heer Boogaart neemt aan dat 1'. van der Slikke daar geen last van heeft, maar hij gelooft dat die onderteekenaars geen aardsleuge- naars zijn en ons zoo maar iets op den mouw willen spelden. Hij neemt dan ook aan dat die menschen de waarheid hebben gesproken. Ieder die die sloot gezien beeft moet be kennen dat de menschen de waar heid spreken of men moet ziende blind willen zijn. Men ondervindt veel tegenstand als men de hygië nische toesland in Poortvliet wil verbeteren. Sprekers beginsel is de hygiëne in Poortvliet te verbeteren in het belang van de menschheid Uw neef v. d. Slikke m.d.v. u zelf en wij moeten dit helpen bevorderen en dit is dan ook een schoon werk- object. De menschen die in weelde baden kennen het niet om de hand op te moeten houden, maar degenen die stempelen en gedoemd zijn dit wel te doen, die zijn blij hun eigen brood te kunnen verdienen en daar om is hij er voor het verzoek in-te willigen. Onze werkloozen verdienen veel liever hun eigen brood, dan dat ze genadebrood moeten eten. De heer Krijger is het eenigszins eens met den beer Boogaart. Zijn uitgangspunt is aliijd geweest geen steun te laten trekken, maar werk verschaffing, dan ook blijft de moraa beter. Spr. is al herhaalde malen in de raad gekomen met het dempen van de sloot bij Hollebrands, dit zou tevens verbetering van de weg zijn en wij kregen daar een betere passage en een vuile stankrommel is daar opgeruimd. Nu heeft spr. echter van den voorzitter gehoord dat er een werkobject is, waar 20

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1