Met de 3 Dampo-producten bestrijdt U alle verkoudheden wijl deze lot een dergelijk verzet den tnoreelen grondslag misten. En aldus is liet Uuitsche Rijk weer ge worden tot dat, wat liet voor 1914 waseen land welks groeiende macht, de overige groote mogendheden be angstigt. En de verdediging, die men daartegen toepast is al niet anders dan voor den wereldoorlog oorlogs alliantie. De algeheele ommezwaai in de politiek van de groote democratiën, die zich onder leiding van Londen heeft voltrokken, is wel van zeer verrassenden aard. Nog onmiddellijk na het gebeurde in Tsjecboslowakye verklaarde Chamkerlain iu het Lager huis, dal de verzoeningspolitiek nog geenszins dood behoefde te zijn en dat Engeland niet van plan was verdere verplichtingen, die een nieuwe collectieve veiliglieidspolitiek met zich zou brengen, op zich te nemen. Maar reeds '24 uur later was het Engelsche kabinet als een blad van een boom omslagen. HelForeignOfl'ice ontplooide een ongekende activiteit, de ambassadeurs en gezanten van Frankrijk, Rusland, Puien,Roemenië enz. enz. gingen in en uil, felle pro testen van Londen, Parijs en Washing ton werden te Berlijn overhandigd en op het oogenblik bereidt men een ge- zamenlijken stap, van Engeland, Frankrijk, Polen en Rusland voor, waarbij men de veroordeeling van de Dnitscheaanvalspolitiekzal uitspreken en bovendien zal waarschuwen, dat een voortzetting van deze politiek gemeenschappeujken weerstand zal ontmoeten. Men hoopt, dat later anderelanden men denkt natuurlijk aan de Staten van Zuid-Üost-Europa zich daarbij zullen aansluiten en dat dan aan deze coalitie praktische be- teekenis zal kunnen worden gegeven door overleg tusschen de verschil lende leden omtrent de militaire, politieke en economische maal regelen, welke zii in staat en bereid zijn in Duitschland zoodanig te oinsingen, dat de honger het lot overgave zou dwingen. Tegenover een Duitschland, dat volkomen autark is, zou dit machtsmiddel natuurlijk komen te vervallen. Het komt nu Engeland bij de verdediging van zijn overheerschende positie te stade, dat de landen van Zuid-Oost-Europa, zoo zij misschien al geen bezwaar tegen zeer nauwe economische banden met het Duilsche Rijk mogen hebben, vreezen, dat daarbij ook hun politieke onafhanke lijkheid in het gedrang moet komen. Berlijn geeft wel is waar te kennen, dat het daarop geenszins uit is, maar daar tegenover slaat, dat inderdaad economische afhankelijkheid maar al te dikwijls automatisch in politieke afhankelijkheid ontaardt. Bovendien heeft Engeland de beschikking over groot linancieele middelen, waardoor het op hot zoo arme Zuid-Oosten een groote aantrekkingskracht moet uit oefenen. Het zal inteiessant zijn, de strijd, die tusschen Duitschland en Engeland Maar de wethouders geven echter wel aanleiding tot deze dingen, omdat ze sedert het overlijden dagelijks op de secretarie zitten en de waarnemend secretaris steeds op-de vingers zitten te zien en dit belet de goede gang van zaken. Spr. geeft dan ook in overweging dat indien bet niet noodzakelijk is dat de wethouders hun houding wijzigen. Is de waar nemend secretaris niet voor zijn werk geschikt, laat men dan niet overgaan tot beëediging, maar is hij wel ge schikt laten de wethouders dan hun houding wijzigen. Hij stelt dan ook nog deze vraagis de waarnemend secretaris bekwaam voor zijn werk ja of neen De voorzitter antwoordt dal de zaak op de secretarie geheel in orde is. De laatste dagen is er zeer veel werk geweest en ook gisteren was het kasopname van de boeken van den gemeente-ontvanger. Ook waren er veel ingekomen stukken en wat betreft de waarnemend secretaris, die is voor zijn taak bekwaam. De heer Boogaart doet het genoegen pliment voor de eenvoudige woorden die de voorzitter aan het graf heeft gesproken, waarin het leven van den overledene werd geschetst, hetgeen ook indruk maakte, maar het is jammer dat dit verduisterd werd door het optreden van wethouder van Ast. Weth. van Ast interrumpeert en verzoekt den voorzitter den heer Boogaart het woord te ontnemen daar dit persoonlijk wordt en hij aan niemand hoeit te vragen of hij zal spreken. De voorzitter ontneemt den heer Boogaart dan ook het woord. Verder is ingekomen een schrijven van Ged. Staten om alsnog mede werking te verleenen tot het stichten van een borgstellingsfonds. Den heer Krijger doet het genoegen datdit schrijven is gekomen. Verleden jaar is dat ook reeds geweest en toen heeft spr. reeds er op gewezen dat dit noodig is dat dit komt in het belang van den middenstand. Deze wordt toch al zoo verdrukt en het zou zeer goed zijn dat men aansloot. De heer Niemantsverdriet zou voor 12 Dampo-verkoudheidsbalsem, Pot 50. Doos 30 ct. Dampo-hoestbonboni, Doos 25 ct. Dampo-neuidruppels, Flacon met druppelspuitje 60 ct. op het oogenblik in Zuid-Oost-Europa wordt gevoerd, verder te volgen. Het resultaat daarvan zal voor Europa van de grootste beteekenis zijn. Voorloopig schijnt Engeland in Roemenië een slag gewonnen te hebben. De Duitsche handelsdelegatie onder leiding van Wohltat, waarover zooveel te doen is geweest, is uit Boekarest onverrichter zake vertrok ken, wijl Boekarest gezien den hui- digen crisis toestand het sluiten van een overeenkomst voorloopig ouge- wenscht acht. Maar dit neemt niet weg, dat. zich nu wel een Engelsche handelsdelegatie naar Boekarest begeeft. Dit geeft te denken. ra - - kol Momolhnd dit te hooren, dus laten de wethou ders hun houding wijzigen. De voorzitter antwoordt dat zij moeten weten hoe ze doen. De heer Boogaart zegt dat weet hij wel, maar dan zal hij ter plaatse waar dit hoort een klacht indienen. De heer Dronkers iegt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De notulen worden met enkele opmerkingen van den heer Boogaart vastgesteld. Ingekomen stukken Een verzoek van M. J. de Witte om vergoeding volgens art. 13 der I. o. wet. Burg. en weth. stellen voor de 100% met den heer Krijger meegaan als men hem overtuigde dat er één middenstander te Poortvliet mee werd geholpen. Als men de zaak goed beziet en ook in de gemeente stem heeft men dit kunnen lezen dan kan het niet anders dan de gemeente geld kosten, maar niemand wordt er mee gered. Het is absoluut niets. De heer Krijger is het daar niet mee eens, want hij weet dat het goed werkt en dat er menschen mee ge holpen zijn. Als men de zaak secuur stelt en er zijn goede gronden die men aan kan toonen, dan wordt men ter dege geholpen. Spr. zegt maar zoo als er maar één te Poortvliet mee geholpen zou worden dan is dit 1'lnln kn/Jvwirr ar\ oor» rrrv.nf liolnncr bij de stukken gezien en stelt dit dan aan te houdeu tot de gende vergadering, zoodat de lj^' eeist deze in kunnen zien. Met stemmen wordt dit goedgevonde De voorzitter zegt dat er moet hebben in verband mèl overlijden van den burgemeestei noeming van een plaatsvervanj lid voor het stembureau. De heer Boogaart maakl nog aanmerking op de benoeming de leden van het stembureau, n de voorzitter antwoordt darhet sl bureau, steeds zoo benoemd is orden. Tot plaatsvervangend lid wi gekozen de heer W. J. Boogaart Aan de orde komt wijziging de instructie van den gemeente; De heer Boogaart stelt voorin artikel over de waarneming te palen dat de waarneming zal schieden door dr. C. J. Poorlvlie Weth. van Ast vraagt of deze b deling wel fair is tegenover dr. T; laar. Dr. Tazelaar moet op zijn kos iemand nemen als plaatsvervan en nu is spr. bevreesd dat de 1 dan mis zal loopen, want dr. T; laar neemt natuurlijk iemand wi mee hij kan praten. Dr. Tazel heeft reeds 33 jaar de gemee gediend en het is nog maar afzienbaren tijd of hij zal zijn I: neerleggen en dan kan deze zi vanzelf geregeld worden. Spr. wa 0, schuwt om geen unfnire handelin; te doen tegenover dr. Tazelaar. (J heeft dr. Tazelaar hier zijn bezitl gen en verpacht dit land ook i te hoog en ook worden doorenke hier hun brood verdient. Spr. persoonlijk tegen om de instrui zoo te wijzigen. De heer Boogaart handhaaft i J voorstel. Hij acht het in het bela van de patiënten dat zij dadel goede hulp hebben als het noodig De voorzitter acht het dwingen Weth. van Ast acht het ook Ie Vervolg van het Iste blad. Ingekomen is nog het proces-ver baal van kasopname bij den gemeen te-ontvanger. Nu wordt aan de orde gesteld een brief van vier raadsleden om zoo spoedig mogelijk een raadsvergade ring te beleggen en ze zouden dan gaarne zien dat de volgende punten aan de orde werden gesteldle wijziging instructie gemeente-arts, 2e instructie schoolarts, 3e directe aankoop hegraaftoestel, 4e opruiming van de gemeente-mestvaalt. De voorzitter zegt punt 1 en 2 zijn reeds afgedaan en wat betreft punt 3, er is prijs van een hegraaftoestel gevraagd en de prijs is f 105 voor een toestel dat 2 meter kan zakken en f 190 voor 3 meter. Burg. en weth. stellen voor dat te nemen van f165. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De voorzitter zegt betredende de opruiming van de gemeentewei, dat is nu ook geregeld. De heer Krijger vraagt of hel niet mogelijk is dat dit in werkverschaf fing kan gebeuren. De heer Boogaart vraagt hoe dat moet gebeuren dan met een emmer of wat ook, (hetgeen onder het tal rijke publiek hilariteitverwekt.) De heer Krijger antwoordt liefst zakelijk te willen blijven en men moet niet trachten de zaak belache lijk te maken. Als men leest dat op Oud-Vossemeer de verhooging van het kerkhof ook in werkverschaffing is gebeurd en dat het daarvoor benoodigde zand aangevoerd werd met karretjes dan zou dit hier ook kunnen gebeuren. Wethouder van Ast merkt op dat de kosten voor rekening van de gemeente zijn want hier wordt geen subsidie voor gegeven. De heer Krijger zegt dat het toch beter is te laten werken, want dan wordt er toch meer verdiend, dan dat ze krijgen van de steun en ook toen U de eerste raadsvergadering meemaakte, heeft U oók gezegd voor werkverschaffing te zullen ijveren. Wethouder van Ast antwoordt dat hij alleen heelt willen wijzen op de fin. gevolgen. Dif moet geheel betaald worden uit de gemeentekas. De heer Boogaart zegt niet de be doeling gehad te hebben de hilariteit op te wekken, daar is hij te jong voor en laat dit over aan bejaarde menschen, maar eris werkverschaffng en werkverschaffing, maar spr. gelooft dat de werkloozen dit niet zoo toe zullen lachen om met een karretje die rommel daar te moeten brengen. Hij wil gaarne dit offer brengen. De heer Krijger meent dat de schadepost van de gemeente niet moet bezien worden, want als de menschen meer verdienen dan zijn de neringdoenden daar ook goed. Spr. gelooft toch wel dat de menschen liever met werken f 10 verdienen dan 1 8.50 steun trekken. De heer Niemantsverdriet zou dit op hooge prijs stellen als de steun trekkers dit konden verdienen, maar spr. acht dit geen werkverschaffing. Wil men werkverschaffing laten wij dan een ander werkobject opzoeken. Wethouder van Ast zegt er zijn verschillende bezwaren om dat in werkverschaffing te laten doen. Het zou alleen doenbaar zijn met paard en kar. De heer Boogaart stelt voor de vergadering te schorsen en enkele menschen die er kennis van hebben te vragen. De vergadering wordt geschorst. Na heropening der vergadering wordt besloten dat burg. en wetb. die rommel zoo spoedig mogelijk zullen laten opruimen en dan moeten zij maar uitmaken wat de beste manier is. Bij de rondvraag zegt de heer Boogaart datart. 115dergemeentewet zegt dat het salaris van Burgemeester en Secretaris in overleg met Ged. Staten kan worden vastgesteld. Nu deze betrekking vacant is stelt hij voor met Ged. Staten in overleg te treden om dit salaris dan te verlagen. De voorzitter zegt dat wij daar geen baas over zijn dit is reeds door Ged. Staten vastgesteld. Wethouder van Ast licht dit nog nader toe door te zeggen, dat dit geldt wanneer salarisherziening is, maar thans is daar niets aan te doen, daar ze vast zijn gesteld. Laten wij geen belachelijk figuur maken bij Ged. Staten. De heer Krijger zou liever een andere voorstel doen en wel om het ambt van burgemeester en secretaris weer te scheiden, gezien de salarissen thans zoo zijn dat zij beide behoorlijk er van kunnen leven. Wanneer het ambt vereenigd blijft dan moeten wij toch een ambtenaar op secretarie hebben en zijn wij dus hetzelfde bedrag kwijt. Hij zou dit verzoek schrift aan Ged. Staten willen doen De voorzitter meent dat dit nie zal heipen, want het is in de wet vastgesteld dat een gemeente benedet de 2000 zielen een burgemeester secretaris krijgt. Wethouder van Ast voelt meer voor het voorstel Krijger dan van Boogaart. De heer Niemantsverdriet wil het voorstel Krijger ondersteunen, en hij zou het op hoogen prijs stellen als dit verzoek verzonden werd, want hij is tegen cumulatie van functies. Met alg. stemmen wordt het voor stel van den heer Krijger aangenomen. De heer Boogaart vraagt of de woning van de vroegere secretaris ambtswoning blijft en dan stelt hij voor de huur te brengen op f350.— De voorzitter zegt dat het ambts woning blijft, maar acht de huur van f300.— hoog genoeg, want daar is geen enkel gemak aan. Dit voorstel van den heer Boogaart wordt dan ook aangehouden tot de volgende vergadering, zoodat de leden eerst eens kennis van de woning kunnen nemen. De heer Boogaart stelt voor om te trachten het salaris van de ambte naar van den burg. stand te verlagen en deze functie dan ambtshalve te laten doen door den a.s. burgemeester. De voorzitter zegt dat deze salarissen ook geregeld zijn door Ged. Staten dus daar is niets aan te doen. Wethouder van Ast merkt nog op dat wij juist bezig geweest zijn de ambten te scheiden en nu zouden wij ze weer gaan verbinden. Ook is dit salaris geregeld door Ged. Staten. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 1 tegen 5 st. Voor den heer Boogaart. De heer Boogaart stelt voor een wijziging te brengen in het regle ment van orde en wel dat aan een aanvraag tot spoedvergadering moet voldaan worden in 5 dagen. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de beide wethouders. De heer Boogaart zegt dat art. 96 zegt dat wanneer het noodig is er een tijdelijk wethouder kan benoemd worden. Hij stelt voor dit te doen. Over dit voorstel staken de stem men, zoodat het wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Boogaart zegt er reeds eerder op te hebben aangedrongen om voor de ambachtslieden een vast bedrag te bepalen en stelt dit weer voor en wel voor den metselaar f150, de timmerman f135, de schil der f '100 en de smid f50. De voorzitter raadt aan hiermede te wachten tot er een nieuwe burge meester is. Dit voorstel wordt echter onder steund en in stemming gebracht wordt het aangenomen met 4 tegen 2 st. Tegen de beide wethouders. De heer Boogaart vraagt of de stukken die daar in de raadszaal liggen waarde hebben, indien dit zoo is stelt hij voor daarvoor een kast te maken. De voorzitter zegt toe dit in orde te zullen laten maken. De heer Boogaart vraagt om in het vervolg aan de correspondenten van de couranten die hier geregeld de vergaderingen bij wonen een agenda te zenden. De voorzitter zal dit laten doen. De heer Boogaart zegt dat bij een betonbeschoeiïng gewapend beton is gebruikt, nu is een van deze platen kapot en spr. heeft er deze draad uitgehaald, die hij den voorzitter ter hand stelt. Dit is veel te licht en of dit volgens voorschrift was en als het blijkt dat die man ons bij den neus heeft gehad, dan verdient die niet meer het vertrouwen van de gemeente. De heer Krijger zegt dat het moge lijk is dat dit is aanbesteed geworden en dat dit was voorgeschreven. De voorzitter zal dit echter nagaan en later mededeeling doen. De heer Niemantsverdriet heeft een nota gezien dat een plan is opge maakt voor de luchtbescherming en dit heeft gekost f26.50, hij vraagt of het mogelijk is dit eens te zien. De voorzitter zegt dat dit kan ge beuren. De heer Niemantsverdriet vind het jammer dat hij verschillende stuk ken van den Minister van soc. zakei niet gezien. Hij acht dat het rech van den raad te kort wordt gedaan dat deze stukken niet zijn behandeld omdat men zoodoende niets wee' omtrent de werkloozen en de steun regeling. Hij meent dat men als raads lid daar toch ook precies van op di hoogte moet zijn. De voorzitter zal zorgen dat ze di volgende vergadering aanwezig zijn De heer Niemantsverdriet vraagt of er ook aanvraag is gedaan vooi busgroenten voor de werkloozen. De voorzitter antwoordt dat ei bericht is ingekomen dat er geen busgroenten meer zijn. De heer Niemantsverdriet vind dat de werkloozen hier hoogst ern stig te kort worden gedaan, wan ook vleesch in blik is er niet. Andert gemeenten hebben dit volop gehac en hij verzoekt dan ook burg. en weth. hier meer aandacht aan te schenken. Dan ook zou er voor gezorgd wor den dat hier 4 of 5 vaten eshalite in reserve waren, maar het schijnt dat er niet één is. De voorzitter zegt dat dit als het noodig mocht zijn toch dadelijk er kan zijn. Het is echter geen bezwaar een paar vaten te bestellen. De heer Krijger vraagt nu de sloot bij Heijboer ook gedempt wordt, de sloot aan Slikkot ook niet ineens kan gebeuren. Er is nu een mogelijkheid die te dempen en de heer Holle- brandts en de kerk hebben toch ook reeds te kennen gegeven dat ze daar oen heining willen zetten en de helft van den grond af te staan voor ver betering van den weg. De voorzitter meent dat dit nog niet kan, want het is nogpolderwe Weth. van Ast merkt op dat de vorige vergadering besloten is te wachten totdat de concessie van Ged. Staten er is tot overname. Ook heeft spr. gehoord dat er in den kerkeraad der Ger. gemeente niet over gespro ken is. Spr. acht het dus het beste af te wachten tot de gemeente deze wegen kan overnemen. Dit is ook de vorige maal als besloten. Hierna sluiting. paar mnKe, sievrge jongens, uie precies een jaar scheelden en een gouverneur hadden gehad, wien ze het leven te benauwd hadden gemaakt zoodat ze nu lijdelijk zonder zaten wat zijzelven niet al te zeer betreur- lode, ofschoon ze door dien tijd negloopen er niet gemakkelijker in HO ll ivCl fu bbiuiiciciiu, uisi/iiuuii ci misschien op aan te merken was, dat ze wat te dicht bij elkaar stonden. Zijn gelaat drukte zelden iets anders uit dan een minzame hoffe lijkheid en zijn optreden getuigde van goede opvoeding en manieren. Hij kleedde zich met groote zorg, in en wist hij er zich uitstekend aan te passen. Hij kende heil wat anecdotes en aardige gezelschapsspelen zelfs goocheltoeren, zoodat hij zich heel aangenaam wist te maken en niemand er dan ook aan dacht, om hem het recht te benemen, om zoo lang te Weduwenhuis, aan den overkant van het Park. Olive is bijzonder mooi, of de omgang met haar nu meer of minder kan vlottenriep Clayton. Zeg, Vandeleur, als ik jou was, dong ik naar de hand van die rijke erfge- zijn, om liefde voor elkaar op vatten; dus kan een ander nog een een kansje wagen. (Wordt vervolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 6