©BUITENLAP tstkisk\ 'iEUWS. fM/rtere,>JIJNHARPTJES" Eindelijk verzoend aulden.<=; sn^rpni guldens sparen! 'I" Gaal- van zèlF, mei- gróól- gemak! Trouw de zegeltjes bewaren! Koop 't Persil-produd (f en plak1 ten opzichte van de agrarische producten in de laatste maanden gevolgd, is volgens adressant in lijnrechten strijd met de opheffing der wanverhouding, die tusschen de belooning van landbouw- en andere arbeid is ontstaan, omdat door ver hooging der prijzen van landbouw producten de koopkracht van de plattelandsbevolking zal toenemen, waardoor om twee redenen hijge dragen zal worden lot vermindering van de werkloosheid in ons land. Ten eerste, omdat de bewerking van den bodem intensiever zou worden en dus arbeidskrachten in het productieproces in den landbouw zouden worden opgenomen. Ten tweede, omdat de verhoogde koop kracht vermeerdering van het gebruik van industrieproducten zou mee brengen. Drie groote branden. In enkele dagen lijds vonden in ons land drie hevige branden plaats. Terwijl de stationsbrand nog versch in het geheugen ligt, werd de Stichtsche hoofdstad opnieuw geteis terd, thans door een feilen brand in een der grootste warenhuizen, dat tot den grond toe afbrandde. Daarop was Den Haag aan de beurt, waar een ernstige binnenbrand in een der groote hotels, het histo rische „Oude Doelen", groote ver woestingen aanrichtte, terwijl ten slotte als derde in deze sombere reeks het prachtige oude kasteel Dergh te 's-IIeerenberg, dat uil de dertiende eeuw dateerde en een kostbare verzameling kunstschatten bevatte, doorliet vuur werd vernield. Het geheel uiteenvallen van het geen er nog over was van een Midden- Ëuropeeschen staat, tijdens de be sprekingen van Versailles misschien wat haastig ineengezet door staats lieden, die meer blijk gaven van haatgevoelens dan van een vooruit- zienden blik dat is liet resultaat van de elkaar snel opvolgende ge beurtenissen der laatste dagen, welke opnieuw wijziging zullen brengen in de sinds 1914 sterk mishandelde kaart van ons werelddeel. Het zou over dreven zijn, te zeggen dat de ge beurtenissen, zooals zij zich thans hebben ontwikkeld.de wereld hebben verrast. Na het accoord van Miinchen moest de onderlinge verdeeldheid der overgebleven volksdeelen inTsjecho- slowakije bijna noodwendig tot deze „ontleding" leiden. Wel is waar werden de grenzen van hetgeen er van het Tsjechoslowaaksche rijk was overgebleven, gegarandeerd tegen niet uitgelokte aanvallendoch van een niet-uitgelokten aanval kon in dat geval in den letterlijken zin des woords niet worden gesproken, zoodat de Westersche mogendheden zich, zjj het dan met zeer gemengde ge voelens, moesten beperken tot de rol van werklooze toeschouwers. Inderdaad zou men hier de houding kunnen begrijpen van den belijder van den Islam, die bij alles wat er gebeurt, berustend zegt: „Het stond geschreven". Het lot van het Tsjechi sche volk mag met dat al, tragisch worden genoemd. Het ziet zich terug gebracht tot wat voortaan vrijwel zal worden beschouwd als „quantité négligeable". Het zal geen stem meer hebben in het concert der Europee- sche mogendheden. De ontknooping van deze tragische episode in de geschiedenis van Midden Europa is sterk verhaast door den drang van Slowakije, om zijn algeheele vrijheid te veroveren, onafhankelijk te, staan tegenover Tsjechië. De loop der ge beurtenissen is bekend. Slowakije heeft zich losgemaakt van het broe dervolk, zijn dorst naar onafhanke- heid is gelescht. Zal het later blijken, dat het een Pyrrhus-overwinning heeft behaald Het is thans niet de tijd om zich te wagen aan voorspel lingen, welke voorbarig zouden zijn alleen de tijd kan het leeren. Voor het oogenblik kan men niet anders zeggen dan dat de onafhan kelijkheid van Slowakije blijft binnen zekere grenzen, bepaald door factoren waarvan men thans de draagwijdte nog niet geheel kan overzien. Im mers, hoewel dit deel van het voor malige Tsjec'ioslowakije thans een eigen regeering heeft, welkedebinnen- landscheaangelegenhedenzal regelen, waarbij evenwel naar het zich laat aanzien rekening zal moeten worden gehouden met de wenschen der Duit- sche hooge commissarissen, die aan Hongaarsche wenschen in deze ge bieden doch daaruit vallen nog geen bepaalde gevolg trekkingen temaken. Er is thans in Midden Europa een gisting ontstaan, welke Duitschlands aandacht opeischt. De opmarsch naar het Oosten. Onverschillig in welken vorm de toestand zich verder zal ontwikkelen dit is zeker, dat Duitschland door het gebeurde zijn belangensleer in de richting van het Oosten aanmer kelijk heeft uitgebreid en niet zal nalaten, zijn stellingen naar die zijden krachtig te consolideeren. Wij her halen dit: het zou voorbarig zijn, op dit oogenblik reeds bepaalde ge volgtrekkingen te willen maken. Een eerste vereischte voor het verkrijgen van een helderder inzicht in den stand van zaken en de gevolgen daarvan is, dat de rust wederkeert. Wapengekletter is niet de aangewezen sfeer, om daarin de meest tegen strijdige en meestal overdreven ge ruchten aan de waarheid te toetsen. Daartoe behoort meer geduld. Bij de rondvraag komt de heer van Ast wederom met de verbetering van de Kerkstraat. Hij weet thans uit zeer goede bron dat deze straat ook op het wegenplan voorkomt en dat de provincie dus bij zal dragen in de kosten. Na eenige discussie wordt besloten dat burg. en wetb. hiernaar zullen informeeren. Hierna sluiting. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 9 Maart. STAVENISSE Strooperij. Wordt er op Tholen niet meer ge stroopt of weten de stroopers de politie beter te onlloopen, vroegen wij ons af, doordat geen Thoolsche strooperszaken meer aan de orde kwamen, 't Was natuurlijk mogelijk dat de stroopers zich door de hooge boeten hadden laten afschrikken. Toch was zekere M. W. met de lichtbak op stap geweest. Lel op den hartvorm. 12.stuks 50 cl. 2 slPlO cl. de regeering zijn toegevoegd als ge volg van Tissot's beroep op Hitier. Men zal moeten afwachten of deze tusschenkomst zal woideti bezegeld door een tol- en valuta unie, zooals door velen wordt voorspeld en waar door de zoo vurig begeerde vrijheid en onafhankelijkheid een vrijwel denkbeeldig bezit zouden vormen. Het lot van Roethenië. Hoe zal de beslissing ten aanzien van Roethenië luiden Dit probleem is nog ingewikkelder dan nat van Tsjechië en Slowakije. Nu Tsjechië een vrijwel gelijke gedragslijn heelt gevolgd als Slowakije, in dien zin, dat het zich eveneens tot het Derde Rijk heeft gewand, omdat de Tsjechi sche regeering dit beschouwde als de beste weg om den toestand te redden, met hot gevolg, dat men de Duitsche troepen liet binnenrukken, is aller aandacht gevestigd op hel kleine stukje der kaart van Europa, waarvan in de naaste toekomst wel- lichtzooveel afhangen zalRoethenie. Hier komen verschillende belangen sferen met elkaar in botsing, terwijl weer andere elkaar zoeken. Al werd de strijd niet openlijk gestreden, toch werd van minstens drie ver schillende kanten hard gewerkt, om te zorgen dat de tegenpartij geen voordeelen van belang zou kunnen behalen. De belanghebbenden waren in twee kampen verdeeld eenerzijds Duitsch land, anderzijds Rolen en Hongarije. Eaatstgenoemde beide staten vvensch- ten elkaar via het betwiste gebied de hand te reiken door het scheppen van een gemeenschappelijke grens een verlangen, dat werd tegen gewerkt door Duitschland. Naar veler opvatting wenschte Duitschland daar de handen vrij le houden om dit hoekje van Europa te bezigen ais springplank naar de zooveel grootere Poolsche en Russische Uekraine, welker enorme bodem schatten het uitstekend te stade zouden komen. Daar stonden de West-Europeesche mogendheden vrij onverschillig tegenover, omdat een conflict tusschen Duitschland en de Sovjetrepubliek Londen en Parijs niet onwelgevallfg zou zijn. Naar den huidigen toestand oor- deelende, zou men geneigd zijn te meenen, dat Duitschland momenteel een meer passieve houding gaat aannemen tegenover de Poolsch- Waarop wij hier evenwel willen wijzen is dit: Duitschland ziet zich thans de gelegenheid geopend om zijn expansiedrang naar het Oosten te bevredigen. Het concentreert zich geheel daar op, en dit leidt op wel dadige wijze zijn aandacht af van het Westen, waardoor ook ons land de moeilijkheden blijven gespaard, welke vele Nederlanders vreezen. En al mogen ook Londen en Parijs niet bijster in hun schik zijn rnet de nieuwste ontwikkeling van den toe stand in Midden-Europa, toch zal hun wellicht dit intermezzo, waarbij zij met rechtstreeks betiokken zijn of kunnen worden, niet geheel on welgevallig zijn, daar het 't zwaarte punt der politieke belangstelling van het Westen naar het Oosten heeft verplaatst. GEMEENTERAAD Naar hel Engelsch Ja, dat geloof ik eigenlijk ook en ik zou er mijzelve ook geen plezier mee doen. Maar hoe kom je er dan hij Wel, uit plichtsgevoel. Juist het feit, dat ze zoo goed voor mij zijn, doet mij de gedachte opperen. De genen die ons het meest lief hebben, grieven ons het diepst. Verbeeld je nu eens, dat ik hun nog een grooter leed aandeedzouden ze dan niet i gewenscht hebben, dat ik vóór dien I tijd maar weggegaan was? Wat een onmogelijke veronder stelling Dat weet ik nog niet. Hoe dik wijls gebeurt niet het onwaarschijn lijke. Maar nu in ernst Rasil, denk J.-* ïl. 1.1 ïiI r» je dat ik blijven kan? Natuurlijk! Zelfs met de risico, die ik noemde Ja zelfs met de risico daaraan verbonden. Ze liet een zucht van verlichting hooren en ging voort: Nu nog één ding Basil. Als er ooit soms iets gebeuren mocht, als... waar ik zooeven op zinspeelde..., zal je je dan herinneren, welke raad je mij gegeven hebt? Je zult je dan toch niet tegen mij keeren Ik zou mij niet kunnen voor stellen, dat er ooit iets gebeuren zou, waardoor ik mij tegen je keeren zou, Olive. Dit geloof ik Basil. Er is iets over je ik weet niet wat maar iets, dat mij steeds vertrouwen in boezemt. Zou je mij nu vanavond nog één belofte willen doen En wat behelst die dan wel Dat je altijd mijn vriend zult zijn en mij altijd ter zijde zult staan onder alle omstandigheden niet enkel vandaag of morgen, maar heel je leven lang, wat ik ook doe of zeg. Ik ben zwak en jij bent sterk. Ik heb SCHERPËNISSE, 13 Maart 1939. Voorzitter burgemeester W.L.Klos. Secretaris de heer A. L. G. van Doorn. Afwezig de heer Bolier. De notulen van de vorige vergadering worden aangehouden. Ingekomen is een verzoek orn tegen woordig te willen zijn bij de oprich tingsvergadering van de afdeeling Zeeland van de Heidemij. De voorzitter zegt dat deze verga dering geweest is Dinsdag 7 Maart jl. maar niemand is geweest, er is echter een aldeelitig opgericht en burg. en welh. stellen voor lid te worden voor f2.50 per jaar. Met alg. st. wordt dit goedgevonden De voorzitter zegt dat deze verga dering is belegd naar aanleiding van het raadsbesluit tot verpachting van het vischrecht. Hij stelt voor even over te gaan m besloten vergadering, wat wordt goedgevonden. Na heropening der vergadering stellen burg. en weth. voor om het besluit betredende het vischrecht in te trekken. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. stellen nu voor om het vischrecht in het openbaar te verpachten en wel vóór 25 Maart a.s. op een nader aan te geven dag. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Op een verzoek om een schoollo kaal voor het geven van een cursus in koken en naaien voor plattelands vrouwen wordt gunstig beschikt en dit lokaal zal gratis beschikbaar worden gesteld. En als je als strooper bekend staat, zoodat je steeds de bizondere aan dacht van politie en jachtopzieners geniet, dan valt het niet mee om lang uit handen van de politie te bliiven. De verdachte had ook op ander gebied al veroordeeling achter den rug. Dat waren antecedenten welke den heer ambtenaar niet in een milde stemmingjegens hem brachten, vooral ook waar hij lichtbakstrooperij een buitengewoon ernstige overtreding acht. Hij eischte daarom f75 boete subs. 50 dagen hechtenis. De kantonrechter uitspraak doende veroordeelde hem tot f75 subs. 30 dagen. Verdachte gaf te kennen in hooger beroep te zullen gaan, maar hij heeft 14 dagen tijd om zich daarover te bezinnen, zoodat hij nog maar niet direct een beslissing nam. een sterken vriend noodig, of althans ik kan zijn hulp wel noodig hebben. Zal ik dien in je vinden Dat hoop ik, antwoordde Basil, die opgestaan was en nu met den rug tegen de balustiade geleund, haar stond aan te kijken. Ik beloof heel gewillig, al wat je vraagt Olive. Ik beloof dat ik tot aan het eind van mijn leven je kampioen en je vriend zal wezen. Ze was nu ook opgestaan en stond vlak bij hem, terwijl ze zei Je hebt mij beloofd, meer dan ik had durven hopen Basil. Maar ik houd je aan je woord. II; zal later waarlijk bij je aankloppen, als ik een kampioen of een vriend noodig heb. Je zult niet vergeefs aankloppen. Een moment legde zij de hand in de zijne, wendde zich om, trad ijlings het huis binnen en liet hem alleen daar staan. Toen hij haar even later in den salon volgde, zat ze aan de piano en speelde zacht en droomerig. Ze was nu weer volkomen kalm, waar haar voordracht blijk van gaf. Basil stond aan het instrument en keek op haar neer. THOLEN, 17 Maart 1939. Ouderavond U.L.O.-school Tholen. Op Vrijdag 10 Maart had alhier in het gymnastieklokaal van de u.l.o. school een druk bezochte ouderavond plaats. Toen de voorzitter van de ouder commissie, de heer M. van Elsacker, de vergadering opende, met een woord van welkom aan het dage- lijksch bestuur dezer gemeente, sprak hij dan ook zijn voldoening uit over de groote belangstelling, die blijk baar voor de U.L.O.-school bestaat en hij voegde hieraan toe een op wekking, om de school in stand te houden, die het eenige instituut voor voortgezet onderwijs op het eiland is. Nadat het hoofd der school een korte inleiding had gehouden over het doel van het U.L.O.-onderwijs, gaven een paar leerlingen een bij drage ten beste en vervolgens werden door de meisjes-leerlingen een 4 tal zangnummers ten gehoore gebracht Het was goed gezien van de ouder commissie, dat ze de pauze zeer ruim had genomen. De echtge- noote van den voorzitter was zoo vriendelijk de aanwezigen op een kopje thee met een kleine versnape ring te vergasten, met behulp van enkele meisjes, die zich deze avond buitengewoon verdienstelijk maakten. De oudelui sloegen het jonge paar gade met innige voldoening. Alles ging, gelijk zij liet gewenscht hadden hun zoon, nu weer gezond en wel, scheen er niet ver meer van af, liefde op te vatten voor hun pleeg dochter. 0 Basil, zei Olive zacht, terwijl haar handen nog steeds over de toetsen gleden, kom eens even naast mij zitten en vertel mij eens iets van jezelven. Met genoegen I Er is geen onderwerp dat mij zoo interesseert! Nu alle gekheid ter zijde, Basil, maar vertel mij eens, wat de doktoren, in waarheid van je zeggen, want je ziet er vreeselijk mager en bleek uit. Ik kan nu lang niet zoo ingenomen zijn met je uiterlijk als je moeder. En zij heeft je nu wel nadrukkelijk gevraagd naar je gezondheid, maar je lieht er zoo den slag van, om over het eigenlijke onderwerp heen te praten, zoodat men, na afloop, nog niets wijzer is! Me dunkt, dan schuilt er een politicus in mij en moet ik maar zorgen dat die niet in mij verloren gaat I Maar nu zal ik je een duidelijk Ondertusschen hadden de oude, gelegenheid in de leslokalen eenij werkstukken der leerlingen te bi zichtigen en tevens aan de leeran allerlei inlichtingen te vragen ovi gedrag en vorderingen hunner kii deren. Het behoeft niet gezegd worden, dat vooral van dit laatsl een druk gebruik gemaakt werd. Na de pauze werd nog, op ee vraag van een der ouders, een korl bespreking gevoerd over een intern school-aangelegenheid en daarn kregen ouders en leerlingen eenig leerzame cultureele films te zien. Een zeer geslaagde avond, d, zeker er toe bijgedragen heeft, oi de band tussen ouders en school versterken. Wij maken opmerkzaam da Woensdag 22 dezer een der auto bussen der B.B.A. om 7.50 vertrelj ten behoeve van reizigers die m den goedkoopen trein B. op Zoom Pi'dam—HaagAmsterdam reizen. ir Cl. D 30 Kanaalplannen en inpoldering in W. Noord-Brabant. De kanaalplannen in bovengemelde streek schijnen vaste vormen aan te nemen. Zoo zijn verschillende kanalen ontworpen, waarvan één vanuil Bergen op Zoom in het Thoolsche gat zal uitmonden. De haven van Bergen op Zoom wordt door sluizen veranderd in een len allen tijde toegankelijke haven, schorren worden ingedijkt. Of een en ander geen nadeelige gevolgen zal hebben voor de geheele oesterteelt, inbegrepen de Iersche bank Wij vreezen hiervoor zeer en dan gaat de Staat der Nederlanden duizenden en duizenden guldens derven aan pacht. Zeer zeker mag ook deze zijde der zaak wel onder oogen worden gezien Bloemenwedstrijd van hyacinten. Donderdag 16 dezer heeft de 2e keuring plaats gehad van de bloei ende hyacinten, opgekweekt door de kinderen van de lagere scholen in deze gemeente. De uitslag was als volgt Openbare school. Groep I. le prijs Jacob Prince. 2e pr. Wim Bijl. Groep II, le pr. Annie Kramer, 2e pr. Iz. van der Est. Groep III, le pr. Grela Goedegebuure, 2e pr. Mina v. Dijke. Gereform. school Groep I, le pr. Kees Kot, 2e pr. Jo Kot. Groep II, le pr. Jacob Schot, 2e pr. C. v. d. Berge. Groep III, 1e pr. Jannie van Zetten, 2e pr. Wim Baaij. Groep IV le pr. Jans van Zetten, 2e pr. Jaantie Kot. J u 1 antwoord geven op je vraag. De doktoren zeggen, en zijn het in dit geval verwonderlijk eens, dat, als ik heel trouw en zorgvuldig hun voorschriften volg, ik dan alle kans heb om le leven, tot ik sterf. Daarmee trad Basil naar zijn moeder, terwijl Ulive met den lachenden uitroep van Onverbeterlijk mensch, dat je bentde piano sloot en het drietal goeden avond wenschte. Zoo eindigde de eerste avond van het samenzijn op Vale Royal. HOOFDSTUK III. Greencroft, de woning van de Halliwells, was, zooals Basil Stormont gezegd had, een druk, opgewekt, gastvrij huis. Met acht zoons en dochters is het ook geen wonder, als het er wat heel levendig zou toegaan, maar in dit geval in het bijzonder, daar de ouders niet de minste moeite deden, hun kinderen te remmen in hun luidruchtigheid. (Wordt vervolgd).

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2