AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN DAMPO m ijdag 17 Maart 1939. No. 11 Zes en vijftigste jaargang )nregeerbaar België Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 E! UW KINDJE VERKOUDEN THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken idag. Prijs per kwartaal 80met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,375, franco post ƒ1,05 15 cent kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. BIJ abonnement aanmerkelijke -ijsvermindering. PUBLICATIEN BESLISSING OVER CANDIDAAT- LIJSTEN. De Voorzitter van het hoofdstem- feau in den kieskring Tholen maakt kend, dat in een openbare zttling, [houden Zaterdag 18 Maart a.s., voormiddags 10 uur, zal worden klist over de geldigheid der lijsten over de handhaving van de daarop orkomende candidaten voor de op April a.s. te houden stemming verkiezing van de leden van de fovinciale Staten. 17 Z0( f0. wei f 3.f ND! •RPI na! >om r, |Tholen, 14 Maart 1939. bmerontbinding als middel tegen ziek i.Z.vl regeeringsapparaat. ntallotest van den Koning maakt diepen jdruk. Twijfel aan een gunstig resul- f/tl taat der nieuwe verkiezingen De teerling is geworpen de door s sinds eenige maanden voorspelde jamerontbinding is thans een feit worden, In België zullen nu één ar voor den wettelijken termijn euwe verkiezingen voor hel parie ent plaats vinden. Dit is gebleken het eenige middel zijn om een einde te maken aan !e politieke verlamming, die het geeringsapparaat ziek maakte en ijnlijke toestanden schiep in het land. Reeds de laatste maanden van de (geering Spaak hebben wij er op ewezen, dat zij lood in de schoenen roeg. Zij kon zich niet vrij meer ewegen, al was zij toen nog samen- esteld uit de groote partijen, Katho- ieken, socialisten en liberalen. Tel- ens wanneer er belangrijke zaken oor de regeering te behandelen aren, werden instanties in het werk esteld buiten de regeering om, ja elfs buiten het parlement om, die rooten invloed uitoefenden op de egeeringsbesluiten. Het is tegen dit ongrondwettelijke ysteem, dat Koning Leopold in zijn elangr ij ken brief met bittere woorden eeft gereageerd. Het duidelijkste voorbeeld was wel e kwestie van de erkenning van urgos Spaak heeft toen, hoewel hij elf voorstander van de erkenning as, de krachtdadigheid gemist de regeering zelf een besluit te laten emen, zooals dat in Nederland en in andere landen is gebeurd. Hij heeft mijde kwestie afhankelijk gemaakt van de beslissingen van een partij congres der sociaal-democratische parij, nadat deze kwestie reeds maanden lang de politieke atmosfeer had vergiftigd. De regeering Spaak miste den moed de belangen des lands boven die der partij-ideologie te stellen. Dat was een ongelukkige daad van Spaak. Maa- intusschen ontwikkelden zich ook moeilijkheden t.a.v. de econo mische en financieële politiek. Spaak zou zelfs zonder het verlangen van zijn minister van financiën Gerard, er voor te vinden zijn geweest defla- tiemaalregelen te nemen. Zijn plan daartoe was gereed, een plan van volmachten tot het treffen van be zuinigingsmaatregelen. zonder dat hij de slapende honden van zijn partij zou hebben wakker gemaakt. Want het woord deflatie zou hij angstvallig hebben vermeden. Kortom, Spaak wist, dat er op financiëel gebied iets doortastends moest gebeuren. Dat gaf aarzelingen en strubbelingen in zijn regeering. Hij kreeg moeilijkheden met sommige katholieken, die openlijk voor deflatie optraden, hetgeen hij, als socialist, moest bestrijden ter wille van de partij-ideoiogie, maar waarvoor hij in zijn hart gewonnen was, omdat 's lands belang het eischte. Dat was het dualisme in de regeering Spaak, in den persoon van den eersten minister zelf. Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. De zaak Martens. Toenisde zaak Maitenslosgebroken waarvan de huidige politieke moeilijk heden het directe gevolg zijn. Mis schien heeft de regeering Spaak ook hier hierin geen gelukkigen greep gedaan. Maar Spaak, eenmaal het besluit der benoeming van Martens genomen hebbende, heeft zijn houding flink volgehouden en zich radicaal getoond. Hij weigerde de benoeming van Martens te herroepen. Daartoe behoorde in zijn omstandigheden moed Want al is het waar, dat Martens amnestie heeft gekregen voor zijn activistische handelingen tijdens den oorlog, recht van verkiesbaarheid in België bezit hij niet volgens de wet. Daarop beroepen zich thans zijn tegenstanders, omdat Martens is ge roepen op een eerepost, die men hem niet waardig kan keuren. Maar het zou dwaasheid zijn te meenen, dat de zaak Martens nu allesoverheerscht. Die periode is reeds voorhij. En het laat zich aanzien, dat men er niet meer op terug zal komen. Wanneer de heer Martens vrijwillig ontslag zou hebben genomen, dan zou men er misschien wel in geslaagd zijn een regeering met liberalen te vormen, maai de vraag zou geweest zijn, hoelang zezouhebben standgehouden Intusschen heelt de Koning in zijn brief zijdelings een veeg uit de pau gegeven aan de groepen, die, als de Vuurkruisers en de Waalsche oud strijders, gemeend hebben op on grondwettige wijze te moeten ageereti tegen en invloed uit te oefenen op regeeringspartijen en zich niet hebben ontzien van de regeeringsdaad inzake Martens benoeming, bekrachtigd door een Koninklijke handteekening, een politieke rel le maken. Dit treft tevens de liberale partij, die pas in het ge weer tegen deze benoeming is ge komen, acht maanden nadat zij reeds was geschied. Financiéele problemen op den voorgrond Zelfs zonder een zaak Martens zou een nieuwe regeering niet lang stand hebben gehouden en evenmin zou een regeering van Katholieken en socialisten kunnen bestaan. Want in den schoot dezer partijen bestond geen overeenstemming over de te volgen financiéele politiek. Dit bleek reeds toen de heer Gutt onomwonden opkwam voor dellatie, verlaging van loonen en wedden met 5 pet. Plotse ling schoof de zaak Martens hierop naar den achtergrond en de heer Pierlot verklaarde deze zelfs voor afgedaan. Toen is de heer Soudan, socialist, er niet in geslaagd een regeering te vormen, omdat de liberalen niets wilden weten van zijn voorstel een commissie van onderzoek te benoemen die zich zou hebben bezig te houden met bepaalde daden van verraad, die Mariens volgens sommige bladen be dreven zou hebben. En opnieuw kon Pierlot, na Soudan, geen stevigheid vinden, want de conservatieven lieten hem nu in den steek. Zij meenden immers reeds sinds acht maanden, dat Kameront binding noodig was, wijl de openbare meening des lands niet meer beantwoordde aan de huidige samenstelling van het parlement. Toen is hel, langs het rijtje af, aldus gegaan: De liberalen, wetende, dat de dag van ontbinding steeds nader kwam, hebben van liet geval Martens gebruik gemaakt om een handigen zet te doen voor eventueele verkiezings propaganda. Dat is hun gelukt. Hoe de uitslag zal zijn is echter nog te bezien. De socialisten zijn spoedig gevolgd, toen zij de gelegenheid kregen te weigeren aan de loonen van het personeel in overheidsdienst te tornennaast de liberale manoeuvre is ook deze niet gespeend van demagogie. En de toestand is nu zoo, dat de katholieken, die reeds sinds geruimen tijd met veel élan de regeering hadden willen verlaten, thans alleen over blijven. Zeker is het, dat naar het uiterlijk de openbare meening in België door de zaak Marlens scherp wordt ver deeld, maar in wezen zullen het loch de financiëeie problemen zijn en de economische oriënteering des lands, die de kern van de verkiezingspro paganda zullen vormen. Partijen hebben hun posities betrokken. Reeds spilst zich deze propaganda van zekere zijde toe tot een poging „tot aanpassing van de Belgische munt aan het pond". Tegen dieze pogingen tot nieowe devaluatie van den franc wordt echter krachtig stelling genomen door de katholieken wijl zij voelen, dat de socialisten daarmede op bedekte wijze dreigen wegens aanvallen op de z.g. sociale veroveringen. Reeds nu teekenen zich scherp de posities af. De katholieken, samen met den handeldrijvenden en indus- triëelen middenstand, willen een politiek van deflatie, van verlaging der kostprijzen omjlangs den weg van economische voordeelen een hooger fiscaal rendement te verkiijgen en meer welstand. De socialisten zijn hiertegen fel gekant en werpen zich op als ver dedigers der belangen van het slaatspersoneel, gepensionneerden, enz., enz. De liberalen spelen geen rol bij de plannen tot financiëel herstel des lands. Zij hebben geen desbetreffend programma klaar en drijven nog steeds op de zaak Marlens, die zij als demagogisch verkiezingslokaas zullen gebruiken. Zij ijveren ook nog voor vrijen verkoop van alcohol en dergelijke nevenkweslies. Na zes weken agitatie hebben zij echter in de zaak Martens nog steeds bot gevangen. Om de cultureele autonomie van Vlaanderen. Ook de Vlaamsche rechtseischen spelen een geweldige rol. Het nati- naliteitenprobleem, door de liberalen onhandig op het tapijt gebracht, staat in'Vlaanderen en Wallonië aan do orde. Zij, de liberalen, zullen zich opwerpen als reactie tegen de Vlaamsche zelfstandigheid en daar voor eventueel een bepaalde aanhang in het Vlaamsche land zelf op het spel zetten. De Katholieke Vlaamsche Volks partij, de officiëele vleugel der Katholieken van België en de Vlaamsche Nationalisten zijn het eens over de cultureele autonomie van Vlaanderenook de socialisten hebben dit sinds vele jaren in hun programma geschreven. Op dit punt dreigt het dus te worden Vlaande ren tegen Wallonië. De Rex-partij heeft zich in het nationaliteiten-probleem geschaard aan de zijde der liberalen. Of in Vlaanderen nog een Rex-lijst ge vormd kan worden, is de vraag, want uit protest tegen de houding, welke Degreile in de zaak Martens heeft aangenomen, hebben alle Rex- leiders in Vlaanderen ontslag ge nomen. De verkiezingskansen. De nieuwe verkiezingen zullen wellicht één goed ding teweegbren gen, n.1. het herstellen van eeo toestand in het parlement, die in 193(3 was geschapen door de intrede van de 21 Rexisten, een positie, die waarschijnlijk in het geheel niet meer met de realiteit in overeen stemming is. De katholieken moesten in 1936 van hun 79 zetels er 16 afstaan, waarvan vele aan de Rexisten ook de liberalen verloren toen aan Rex. Waarschijnlijk hopen beide groepen nu op eeu verbetering harer posities tengevolge van de ontreddering en impopulariteit van Rex-Degregelle. Ook van de communisten verwacht men, dat zij niet meer met 9 zetels zullen terugkeeren, hetgeen in 1936 een plotselinge toename was met 6. Als gevolg van dat alles was in 1936. de grootste Kamergroep die van de socialisten met 70 zetels. Hoe deze kansen nu zullen staan Men weet, dat juist de socialisten degenen zijn, die het minst op Kameront binding gecharmeerd waren. Over de positie van het Vlaamsch- nationalisme valt weinig te zeggen. In 1936 sprong men van 8 op 16 zetels. Maar er is onder de Vlamingen zelf te veel verdeeldheid om met zeker heid speculalief te kunnen oordeelen. De houding van den Koning. Of de nieuwe verkiezingen veel zullen veranderen en een beteren koers mogelijk maken Niemand minder dan de Koning schijnt er aan te twijfelen. Daarom deed hij een beroep op de politici om minder hun partij dan wel het algemeen belang in het oog te houden anders gebeuren er rare dingen in België, waar alles door en door ziek is van partij politiek. Ook wij hebben eenigen tijd geleden reeds geschreven over de houding van den Vorst t.a.v. de politiek der regeeringen. Men schreef hem auto cratische neigingen toe en sprak zelfs van een militaire dictatuur onder 's koningsbewind. Dat ging wel wat ver, want de Koning wil blijven een grondwettelijk Vorstmaar de bittere woorden, die hij nu in het openbaar heeft gesproken, bewijzen, dat et- alle grond was voor hetgeen wij hier destijds schreven dat de leiding van het land niet altijd de volle goed keuring van den Vorst wegdroeg. Die ontstemming treedt nu duidelijker dan ooit aan het licht en zij heeft op het volk diepen indruk gemaakt. De veertigste Jaarbeurs. Met de opening van de veertigste Jaarbeurs te Utrecht is een mijlpaal bereikt, die voor het geheele Neder- landsche zakenleven van groote be- teekenis is. Veertig handelsbeurzen in het hart van het land gehouden, steeds toenemend in omvang en belangrijkheid, hebben op overtui gende wijze het nut van het jaar beursinstituut voor het Nederlandsche bedrijfsleven bewezen. Op en neer gang van de wereldeconomie hebben zich in de 22 jaar, dat de jaarbeurs bestaat, in de resultaten weerspiegeld, maar gelijken tred met de interna- onale economische ontwikkeling heeft zij toch niet gehoudeq integendeel, haar ontwikkeling kenmerkte zich door een gestadigen groei uit eigen innerlijke kracht en noodzaak, Als gewoonlijk hield de secretaris generaal van de jaarbeurs op den openingsdag een inleidende rede, die ditma 1 in verband met het jubileum niet allen toekomstverwach tingen gaf, doch zich ook bezig hield met het verleden en daardoor een belangwekkend overzicht van het Nederlandsche zakenleven der laatste 22 jaar inhield. Wat de toestand van het oogenblik betreft, is volgens den heer Graadt van Roggen weinig positiefs te zeggen. Men krijgt alge meen deD indruk, dat het op het oogenblik met de zaken wel goed gaat en dat de naaste toekomst nog wel het een en ander hoopvols in petto heeft, maar de kansen op duurzame verbetering zijn toch maar matig. Vooral de exporthandel ziet de toekomst met bezorgdheid in, daar men vreest dat de voorgestelde nieuwe invoerbelemmeringen in het buiten land haar terugslag zullen vinden ten nadeele van onzen export. Toch ziet de heer Graadt van Roggen voor de naaste toekomst nog wei mogelijkheid van partieelen vooruitgang, maar alleen onder het paroolhard werken en aanpakken Minister Steenberghe over zijn reis. Terugggekeerd van zijn vierdaagsch verblijf in Duitschland, heeit de minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, zijn in drukken over dit bezoek weergegeven. De Leipziger Messe is volgens den minister inderdaad een centrum, dat op groote schaal aan kooplieden in de geheele wereld de nieuwste pro ducten op velerlei gebied laat zien. Wat de Nederlandsche inzending betreft, deze had uitgebreider kunnen zijn, teneinde Duitschland en het overige buitenland een beter indruk te geven van wat ons land te bieden heeft. Voor de ontvangst door de Duitsche autoriteiten had de minister niets dan lof. Zoowel de ontvangst door de Deutsch- Niederlandsche Gesellschaft als de officieel receptie hij minister Funk waren zeer hartelijk en luisterrijk. „Op beide ontvangsten" aidus minister Steenberghe, „heb ik door ongedwon gen gesprekken opnieuw kunnen vaststellen, hoeveel goede viienden ons land in Duitschland heeft". Zonder twijfel heeft dit bezoek, dat van weerskanten menig misverstand heeit kunnen wegnemen, een gunstige basis gelegd voor de verdere Duitsch- Nederlandsche handelsbesprekingen. De bevroren wintertarwe. Op de audiëntie, waarin de minis ter van economische zaken de voor zitters van de drie centrale land bouworganisaties heeft ontvangen, om hun wenschen ten aanzien van het landbouwbeleid te vernemen, is behalve de vleeschposilie en de kwestie der fabrieksaardappelen ook de tarwe ter sprake gebracht. De deputatie zette uiteen, hoe de tarwesituatie op het oogenblik is. Zeker 90 pet. van de wintertarwe is bevroren. Van het grootste belang is, dat nu zomertarwe wordt gezaaid. Zoowel in het belang vau de voed selvoorziening is dit noodig, als met het oog op de moeilijkheden die zullen ontstaan, indien op het tarwe- areaal andere vruchten worden ver bouwd. Daar de landbouwcrisiswet als doel heeft, vergoeding van de onmisbare producliekosten, is er reden den richtprijs ie verhoogen. Door de in het algemeen minstens 20 pet lagere opbrengst van zomertarwe liggen de productiekosten van deze tarwe be langrijk hooger dan die van winter tarwe Een verhooging van den prijs van 10 tot 11 gulden per 100 kg, op overigens dezelfde voorwaarden, is een uitermate bescheiden wensch, welks inwilliging naar het oordeel der landbouworganisaties niet mag worden afgewezen. Da minister zegde toe te zullen onderzoeken, of inderdaad van hoo- gere productiekosten van eenige beteekenis sprake is, docli hij stelt zich op het standpunt, dat in het algemeen oogstrisico's niet voor rekening van het landbouwcrisisfonds kunnen zijn. Prijsregeling voor landbouwproducten gevraagd. Het bestuur van den Nationalen Bond Landbouwmaatschappij heeft zich in een adres tot de Eerste Kamer gewend met het verzoek er toe mede te werken, dat de overheid prijsregelend zal optreden ten behoeve van den afzet van landbouwproduc ten en wel d.m.v. regelingen aan de grens, zonder dat in de bedrijfsvrij- heid van den individueelen boer al te zeer wordt ingegrepen. De prijzenpolitiek door de regeering

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1