ONZE FEUILLETON Eindelijk verzoend bepaald resultaat dezer besprekingen moeten afwachten, alvorens het aan de nieuwe banden, die het met Turkije wenscht aan te knoopen een meer definitieven vorm kan geven. Dat kan wellicht nog enkele dagen duren, maar nog geenszins behoeft men daaruit te coneludeeren, dat de nieuwe Engelsciie politiek dreigt te mislukken. Dienstplicht in Engeland. Inderdaad doet Londen alles om aan te toonen, dat het het met de nieuwe anti agressiepolitiek ernstig meent. Op het aandringen van zijn bondgenooten Frankrijk, Polen, Roe menië en Griekenland heeft Engeland zijn traditioneel verzet legen den dienstplicht opgegeven. Dit is een maatregel, welke vooral in Frankrijk groote vreugde heeft opgewekt. De ï'ranschen znllen zich thans niet langer in de positie voelen van lieden, die geheel alleen onder groot bloed verlies den eersten stoot moeten opvangen. Hitiers rede in voorbereiding. Ook aan de andere zijde, die der spilmogendheden, zii men niet stil. Hiller bereidt zijn groote rede, die als antwoord op de boodschap van Roosevelt moet dienen zeer zorg vuldig voor en daartoe zijn nog vele diplomatieke betrekkingen en acties noodig gebleken. Dezer dagen werd Markowitsj, die zoojuist de belang rijke besprekingen met graaf Ciano in Venetië had gehad, te Berlijn ontvangen, waaruit opnieuw de steeds nauwere toenadering tusschen de spil-partners en Zuid-Slavië bleek. Verder heeft Berlijn aan de in de boodschap van Roosevelt genoemde staten een aantal vragen gesteld, waarvan de belangrijkste is, of „zij zich bedreigd voelen". Vele regee ringen hebben daar met „neen" op geantwoord, andere lieten zich op deze vraag minder rechtstreeks uit. De Engeische bladen kennen aan deze antwoorden weinig waarde toe. Zij wijzen er op, dat het tenslotte voor geen regeering mogelijk is, openlijk te verklaren, dat zij zich bedreigdacht. De feiten echter spreken een andere taal. Geen klein neutraal land zal zonder reden de uitgaven voor zijn defensie enorm verhoogen. En juist dit is het, wat men op het oogenblik ziet gebeuren, waaruit de Engeische en Amerikaansche pers concludeert, dat deze landen zich wel degelijk bedreigd achten. Veel opzien heelt het gebaard, dat de Engeische Ambassadeurte Berlijn, Neville Henderson, plotseling naar zijn standplaats is teruggekeerd. Oor spronkelijk wilde men daarin een zwakheid van Engeland zien. Nader hand lekte echter uit, dat Londen nog voor de rede van Hitier aan het Duitschestaatshoofd wildelaten weten dat Londen in zijn nieuwe politiek onwankelbaar is. Tot nog toe heelt Henderson echter nog geen gelegen heid gekregen, dit mede te deelen. Naar men uit Berlijn hoort, heeft Von Ribbentrop hem op het matje laten staan. En aldus zal Hitier zijn rede afsteken, zonder nog eerst met de Engelschen in contact te hebben gestaan. GEMEENTERAAD THOLEN, 24 April 1939. Voorzitter Burgemeester mr. A. J. van der Hoeven. Secretaris de heer V. Laban. Afwezig met kennisgeving de heer W. Moelker. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. Voordat tot behandeling van de (10 Naar het Engelsch Na een tijdje trad Delvyn toch op Olive toe en zei Dit moet wel heel onaangenaam voor u zijn, Miss Hamilton Gaat u liever eens met mij mee naar de bloemen kijken. Ze hebben op liet oogenblik enkele prachtige orchideeën in bloei. Ik weet er zelf nu niet zooveel van, maar ik kan toch wel eenigszins de honneurs waarnemen. En in ieder geval zal het amusanter voor u zijn, dan naar al die Oxford- verhalen te moeter, hooren. O, ik vind het wel aardig. Hebt u Basil goed gekend in Oxford? Ja, heel goed. Toch herinner ik mij eigenlijk niet, dat ik hem wel eens van u heb hooren sprekenenkele van zijn agenda wordt overgegaan wordt de heer D. W. Klompe beëedigd als raadslid. De heer D. W. Klompe legt in handen van den voorzitter de ver- eischte eeden af. De voorzitter wenscht den heer Klompe ook namens den raad geluk. Een heelen tijd geleden was ook in deze omgeving, dus de sfeer is niet vreemd voor en ik hoop datU weer spoedig geactiveerd zult zijn en in den korten tijd die U in deze periode zitting zal hebben de belan gen van de gemeente te behartigen. De heer Klompe dankt den voor zitter voor de gesproken woorden en hoopt en zal trachten als raadslid zijn plicht te doen. De notulen van de vorige verga- deringworden ongewijzigd vastgesteld Ingekomen stukken Van Ged. Staten eenige missives be treffende goedkeuring raadsbesluiten. Van het centraal bureau voor verificatie het rapport van de controle van de boeken en kas van het Pot Meijerfonds over het le kwartaal 1939 en van het woningbedrijf over het lo halfjaar 1939. Van het bestuur van de z'eken- huisverpleging dat zij niet kan aan vaarden de toegestane subsidie. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van het bestuur van de vereeni- ging tot instandhouding van scholen op Ger. grondslag om een bedrag van f109 voor aanschaffing van leermiddelen. Burg. en weth. stellen voor dit verzoek in te willigen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Van J. Lievisse Adriaanse dat hij wegens vertrek ontslag neemt als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Van Ged. Staten terugontvangen de precarioverordening met verzoek enkele wijzigingen daarin aan te brengen. Burg. en weth. stellen voor aan dit verzoek te voldoen en het betreft de schrapping van de parkeergelden en een wijziging van art. 16 betref fende de P.Z.E.M. In hoogste instantie is uitgemaakt dat voor de geleidingen niet betaald moet worden, zoodat er geen belang bij is dat artikel zoo te handhaven. De heer Bogert zegt daar is loch niet in begrepen het opbreken van straten. De voorzitter zegt dat dit afzon derlijk blijft het gaat alleen over de precariorechten. De heer Overbeeke zegt de P.Z.E.M. moet nu eerst vragen om een straat op te breken en kan men dit dan door een of andere metselaar weer dicht laten maken of moet de ge meente dat doen. De voorzitter antwoordt dat dicht maken gebeurt door de gemeente maar de P.Z.E.M. moet dit betalen. Met algem. stemmen worden de wijzigingen aangebracht. Een verzoek van P. Goedegebuure en J. J. van der Zande om een abonnement in te voeren voor het betalen van bruggeld. De voorzitter zegt dat meermalen dergelijke verzoeken zijn ingekomen ook in 1935 en toen is er inderdaad in overweging genomen abonnemen ten in te voeren, maar gelet op de consequenties die daaruit zouden voortvloeien is dit niet doorgegaan. Zooals de heerer. weten berust bij burg. en weth. volgens de verorde ning de bevoegdheid een afzonderlijk tarief toe te slaan. Toen is aan adressanten gevraagd de boeken vrienden kende ik bij name en er zijn er ook wel eens een paar jonge lui op Vale Royal geweest, maar u nooit Neen, ik nooit. Maar nu zult u toch wel eens komen? Zij was zoo geheel dochter des huizes, dat zij best zulk een invitatie kon doen. Basil zou het heel prettig vinden en ik ook en ieder van zijn vrienden is zijn ouders welkom. Basil is een persoon van gewicht in huisdat verzeker ik u. Dat geloof ik best. Ik hoop dat hij sterker is, dan hij er uitziet. Hij is veel veranderd, sinds ik hem het laast zag. Hij is toch wel weer geheel hersteld na dat ongeluk Ja, dat geloof ik zeker. O, als u hem eens gezien hadt, voor hij ging Het moet een zeer bijzonder geval zijn geweest en we hadden nooit durven hopen, dat hij weer herstellen zou. Zijn verlies was iets onoverkomelijks geweest. Hij is de spil, waar alles om draait op Vale Royal, moet u denken. Terwijl zij deze woorden uitsprak, liep haar ineens een koude rilling door de leden, en, opkijkend, ont- over te leggen, maar daar is tot op heden nog niet aan voldaan. Daar steeds afwijzend op deze verzoeken is beschikt, stellen burg. en weth. voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Vessem vraagt of het moedwil van die mensehen is om de boeken niet ter inzage te geven. De voorzitter denkt dat de resul taten zoo gunstig zijn, dat ze het niet durven. Het is een feit dat het is gevraagd en nog- steeds is het niet gedaan. De heer Overbeeke zegt het zit juist met die twee menschen. Deze onderhouden dagelijks een dienst en moeten het gewone tarief betalen, terwijl een vreemde, nl. de B.B.A., minder moet betalen en hoeveel bussen passeeren daarvan niet dagelijks de brug. Er zit wel een onbillijkheid in en het zou wel goed zijn hiervoor ook een speciaal tarief te maken. De voorzitter zegt dat juist daar voor de boeken ter inzage gevraagd zijn, omdat daaruit dan zou blijken dat door het betalen van het brug geld hun diensten in het gedrang zouden komen, maar aan dit verzoek is tot op heden nog niet voldaan. Ten opzichte van van de Zande is reeds een bijzonder tarief -toegepast, waarvan hij nog dagelijks geniet. Wethouder, van den Berge zegt dat de billijkheid bij burg. en weth. aanwezig is. Omdat Goedebuure reeds nu ging profiteeren van de verlaagde tarieven voor auto's, was de billijk heid om van de Zande die met paard en wagen rijdt en daarvan niet kon profiteeren een verlaagd tarief naar mate daarvan toe te passen, omdat anders de een bevoordeeld zou worden boven den ander. De heer Klompe vraagt wanneer deze heeren hun boeken ter inzage hebben gezonden, dit zaakje nog wel eens ter behandeling komt. De voorzitter antwoordt dat dit niet meer in den raad komt, want de bevoegdheid van vermindering berust bij burg. en weth. Alleen wij zullen rekening houden met de wensehen van de raadsleden. De heer Klompe vindt toch dat het vreemd gaat, hij heeft onlangs gezien dat een koopman uit Bergen op Zoom een kaart liet zien en zonder te betalen de brug passeerde. De voorzitter kan dit niet begrijpen, want niemand buiten Tholen zoover hij weet heeft een abonnement. De heer Klompe kan de naam noemen, maar de voorzitter verzoekt deze straks na de vergadering dan te noemen. Met alg. stemmen wordt het ver zoek voor kennisgeving aangenomen. Burg. en weth. stellen voor een stukje grond aan de Dalemschestraat voor f 1 van Iz. Lindhout over te nemen. De heer Overbeeke meent er op te moeien wijzen dat dit niet ter0vcr- breeding van de straat kan gen men worden, omdat aan deze huizen twee overstekken zijn gemaakt en wanneer daar straat gemaakt zou worden en een auto zou tegen deze over stekken rijden en daar komt schade dan zal de gemeente dat moeten betalen. En ook zal daar voor pre cariorechten betaald moeten worden. De voorzitter zegt dat JAndhout deze grond aan de gemeente wilt verkoopen voor f 1 en wij hebben daar belang bij. In de hveede plaats komt of daar precariorechten voor betaald moeten worden. Met alg. stemmen wordt het voor stel van burg. en weth. aangenomen. De voorzitter zegt 11 April is er hier een vergadering geweest met moetleu haar oogen den slrakken blik van iemand, wiens tegen woordig- heid zij zich tot nog toe niet bewust was geweest: Dan trad Balwin Van- deleur achter een palmengroep te voorschijn. Men heelt mij gezegd, dat ik u hier vinden zou, Miss Hamilton, en u begrijpt wel, wat een genot mij dit is. na al dien tijd, dat ik u niet gezien heb. Clive Delvyn stond er zwijgend bij, terwijl Vandeleur de bezoekster be groette. Hij wist niet, dat zij elkaar al kenden, maar als ze waarlijk oude vrienden waren, dan kon zijn tegen woordigheid wel eensoverbodig wezen. Rovendien voelde hij een natuurlijke antipathie voor Vandeleur en wilde dus liever eens gaan kijken, of Basil er ook was. Langzaam liep hij weg, zóó lang zaam, dat hij alle gelegenheid had, om op te merken, dat Olive dien groet met geen syllabe beantwoord de. Hij vond dit zoo vreemd, dat bij onwillekeurig het hooid even om wendde en naar haar keek, terwijl hij de oranjerie verliet. Ze stond tegenover Vandeleur met onbeweeg- waarbij tegenwoordig waren alle burgemeesters uit het eiland, de hoofden van dienst der luchtbescher ming en eenige hee.en van het departement. In die vergadering heeft de commissaris der Koningin er op aangedrongen dat alle burge meesters binnen de 14 dagen een raadsvergadering zouden beleggen, teneinde het crediet voor de lucht bescherming te verhoogen, om de noodzakelijkste dingen aan te schaffen Nu vragen burg. en weth. een crediet van 1700, waarin dan tevens be grepen is het aanschaffen van ver schillende benoodigheden voor het inrichten van de kelder. De heer Overbeeke zegt gezien de tijdsomstandigheden er voor te zijn dat alles zoo goed mogelijk wordtin orde gemaakt. Met alg. stemmen wordt het crediet verleend. Bij de rondvraag wijst de heer Klompe op de straat voor het huis van Wed. van Westen en vraagt wie dit in orde moet maken, want dat is een onhoudbaren toestand. De voorziiter merkt op dat de heer Klompe niet weet, dat spr. zulke zaken niet gaarne in den raad behandeld, omdat dit onnoodig lijd neemt, maar als er zoo iets is, dan even persoonlijk bij hem op zijn kamer te komen, dan kan deze zaak in overleg worden afgedaan. Wat echter de kwestie bij Wed van Westen betreft kan spr. antwoorden dat biervoor reeds een aanschrijving is gedaan. De heer Klompe zal met deze opmerking rekening houden. Hierna sluiting. POORTVLIET, 21 April 1939. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed en gaat over tot de beëediging van het toegelaten raads lid P. J. Vroegop. De notulen van de vorige vergadering geven den heer Boogaart aanleiding tot de opmerking dat deze onvolledig zijn. Zij worden goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stuk ken Een besluit van den Min. van Financiën tot vaststelling van het quotiënt bedoeld in art. 21, 2e lid van het Financieele Verhoudingsbe- sluit. Een circulaire van den Inspecteur van den tuinbouw, betreffende steun- verleening aan kleine tuinbouwers in geval van ziekte. Een bewijs van beëediging van den griffier der Rechtbank van G. J. Steenpoorte, als derden ambtenaar van den burgerlijken stand. Op een vraag van W. J. Boogaart zegt de voorzitter dat diens reiskosten naar Breda worden vergoed. Een besluit van den minister van financiën, tot vaststelling van de uitkeering ingevolge art. 3, sub c van de Wet Fin. verhouding over 1937/38. Een schrijven van de gemeente Scherpenisse dat voor 1938 in de kosten der o.l. school moeten worden betaald f 163,65. Een circulaire van den Rijksin specteur voor den werkverschaffing in Zeeland, betreffende werkverschaf fing aan alleenwouenden van het zelfde adres een schrijven dat in de kosten van bet dempen van drie slooten, rijkssubsidie zal worden verleend. Hiervoor moeten echter een plan met begrooting worden ingediend. De heer Boogaart vraagt welke werken dit zijn, of ook de sloot van Niemantsverdriet naar de N. Achter weg daaronder valt. lijk gelaat en ook leek het hem, dat ze doodsbleek was... Hoe het kwam, wist hij niet, maar hij had Balwin wel bij den kraag willen pakken en hem de deur uitgooien. Maar natuurlijk bedwong hij zich en ging terug in de hall, waar hij zich nu verdienstelijk kon maken met thee en cake te helpen ronddie nen, want 't gezelschapje was terug gekeerd. Even later voegden Olive en Vandeleur zich bij hen en de Halliwels legden onmiddelijk beslag op haar en schenen zich toch in het minst niet gedwongen tegenover haar te voelen, zooals ze dit wel eens te kennen hadden gegeven. Vandeleur kwam nu niet weer bij baarhij voegde zich bij de groep om Basil heen en vroeg naar sir Hugh en lady Stormont, terwijl hij nu wel, zooals hij dit bij een vorige gelegenheid niet had gedaan, er van sprak, dat hij al eens eerder met hen had kennis gemaakt. Als hij vischte naar een uitnoodiging, dan slaagde hij toch niet. Basil was heel beleefd, maar heel koelhij kon den man eenmaal niet uitstaan en het Wethouder van Ast zegt dat daar kolkputten noodig zullen zijn en groote buizen. De voorzitter zegt dat wij niet teveel vooruit moeten loopen. De heer Vroegop vraagt wie de rioleering moet betalen. De voorzitter zegt dit nog niet te weten, bet is nog een vraag of daar- voor subsidie zal worden gegeven. De heer Niemantsverdriet gelooft van niet. Ontvangen is een circulaire van den Min. van Soc. zaken, dat er geen groenten in blik meer is, maar alleen vatgroenten. Een circulaire van Ged. Staten betreffende oprichting plaatselijke commissies van samenwerking voor bijzondere nooden. Een circulaire van den Min. van Soc. zaken betreffende uitbetaling steuu aan B-boeren over meerdere weken tegelijk. Een verzoek van M. J. van der Klooster om vergoeding ingevolge art. 13 L.O. wet 1920. De heer Boogaart zegt dat slechts kan worden verleend vanaf de datum van aanvraag. Burg. en weth. willen het verzoek eerst nog nader onder zoeken, hetwelk wordt goedgevonden. Ingekomen is verder een verzoek van P. Geene om teruggaaf van vergunningsrecht wegens verkoop der herberg. Besloten wordt f20 te restitueeren. Van dezelfde persoon een verzoek om vaststelling van schoolgeld voor zijn kinderen over 1938/39. Weth. van Ast zegt dat ook vorig jaar een gedeelte oninbaar is ver klaard. De heer Krijger is het daarmede eens. De heer Niemantsverdriet zegt dat de een niet voor den ander moet betalen. De heer Boogaarl zegt dat over J939 naar de nieuwe positie kan' worden aangeslagen. Besloten wordt; de aanslag met f 12,76 te verminderen De voorzitter leest vervolgens voor I een schrijven van den Comm. der Koningin om meer gelden beschik baar te stellen voor de luchtbescher ming. De voorzitter zegt dat door 1 den Commissaris met de burgemees-1 ters van het eiland in Tholen een I vergadering is gehouden en dat aan- schaffing verplicht is van hetgeen de Luchlbeschermings-autoriteiten1 noodig achten. Wethouder van Ast somt een en ander op. f De heer Krijger zegt dat het triplex voor de ramen voor het gemeente- huis door karton vervangen kan worden. Weth. van Ast denkt dat dit niet j zal worden goedgekeurd. De heer Krijger merkt op, dat wij zoo voordeelig mogelijk moeten 1 handelen. Hij vraagt waarvoor de gasmaskers zijn. Weth. van Ast antwoordt voor het luctitbeschermingspersoneel die moe- - ten daarmede oefenen. Besloten wordt de post van f 100 met f 350 te verhoogen en als memorie post le ramen 1 140 voor i beschermende kleeding. Weth. v. Ast i zegt dat er bij bom aanvallen i patiënten zijn, die verpleegd zullen moeten worden. De bedoeling is een plaats in het eiland daarvoor aan te wijzen. De heer Krijger wijst op de plaat selijke dokter voor eerste hulp bij ongelukken. Weth. van Ast zegt, dat de burgemeester verplichte aanwij zing kan doen. Vervolgens wordt behandeld de door den heer Boogaart ontworpen j instructie voor den schoolarts. was hem dan ook ten eenenmale onmogelijk, om vriendelijk tegen hem te zijn. Tot zijn verrassing hoorde hij Olive, hem te dineeren noodigen voor den volgenden avond. Hij vond het toch verwonderlijk, dat zij dit deed naar aanleiding van een kennismaking van zooveel jaren her en die zij toch zeker niet verlangend zou zijn om voort te zetten. i Hoe broederlijk intiem hij was met Olive, zou hij haar toch nooit willen dwingen tot een vertrouwelijkheid, die zij hem niet uit zichzelve schonk. Zoodra ze buiten waren, vroeg hij zoo gewoon mogelijk: Hoe vond je Delvyn? - Voor zoover ik er in dat korte oogenblik over oordeelen kon vondik hem heel sympathiek. Hij is zeker ook zeer knap? Ja, knap is hij. En het doet mij plezier, dat hij in je smaak valt. Ik hoop, dat dit bij vader en moeder ook het geval is. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 11