Arbeidsduur op het land. ^•/ry7m„MIJNHARDTJES"^>^> Voor trouwfoto's atelier Serré n iveel|Groep II le pr. Josephina Baaij, pr. Gerrit Boender. waarlGroep III 1e pr. Abraham van oven|lten, 2e pr. Matheus Verkamman. Groep IV '1e pr. Sara Zachariasse, prijs Adriaan Bout. ^Openbare School: Groep 1 le pr. n^n Geuze, 2e pr. Louis Voets. Groep II le pr. Nelly van Oeffelen, ,Q-,-g pr. Piet Duine. iq .'ISchool m. d. BijbelGroep I pr. Dirk Jansen, 2e pr. Marietje d. Hoeven. POORTVLIET. In de zaal van J. Gunter hield Vrijdag 3 Maart Ver. tot steun bij ziekenhuisver- ieging haar jaarvergadering. Aan- zig waren 50 leden. Voorzitter van Brummelen. '°gis|[jet jaarverslag van den pennm. 'ees aan als volgtLedental 255 in 137, hetwelk nu is gestegen tot 12 betalende leden. Ontvangen was 315,19, uitgaven f 1525,98, nadee- slot 1209,21, gedekt uit reserve- nds. Dit fonds is ontstaan door de i September en October 1938 ge- uden bazar. Deze heeft opgebracht 149,64. Na aftrek van het nadeelig ldo 1938 is het reservefonds op den nog groot f 940,42. De controlecommissie bracht een nstig verslag uit. Verder werd een ïjziging gebracht in art. 22 van het iglement. Dit wordt aangevuld met evoeging dat de controlecommissie oor de leden moet worden benoemd, a veel bespreking werden benoemd I. Hollebrandts met 30 st. J. J. d. Slikke met 2(5 st. en A. Murre 8 st. Het voorstel van het bestuur im de contributie op 4 ct. per lid houden voor het jaar 1939, wordt iet alg. st. aangenomen. Daarna [luiting. Zaterdagmiddag bemerkte de 1-jarige wed. W. de Groen, terwijl lij pap kookte, niet dat onder uit de achel vuur viel, waardoor haar okken vlam vatten. De vrouw was Heen thuis en trachtte het vuur te ooven, waardoor zij ernstige brand- onden aan de handen opliep. Op aar hulpgeroep kwamen spoedig de uren toegesneld, die de nog bran- ende kleeren doofden. Bij nader nderzoek bleek dat zij op haar iorst en rug ernstige brandwonden ad bekomen en zich onder genees- undige behandeling moest stellen. Het bestuur van het waterschap 'oortvliet heeft op Vrijdag 3 Maart aanbesteed de levering van 1345 ,on steenslag. Ingeschreven werd voor porfier teen doorA. Prins te Sliedrecht oor f3.84. N. V. De Hoop, Terneu- eu voor f 3.02. W. Sadelkouls, Rot- erdam voor f3.35. D. Versloot, Bode raven voor f3.80. Jac. de Dreu te nes voor f 3. 11. Levering Belgische steenslag door Prins, Sliedrecht voor f 4.04. [Basaltmij. Rolterdam voor f3 50. V. Basaltmij. Zaandam voor f3.70, Nederlandsche steenslag door Jteenbrekerij „Maastricht" voor f3.20. 'ed. Steenslagmij. te Urmond voor if3.10. Gegund aan N. V. „De Hoop" Terneuzen voor f3.02. Alles per ton. Tevens werd door het bestuur van het waterschap Poortvliet aan besteed het vervoer van 1345 ton steenslag vanaf de haven te Strjjen- liam naar de wegen. Inschrijvers warenP. Jansen, Poortvliet voor f 0.31. C. L. v. d. Klooster id. f0.34. A. van Poortvliet, eil|Oud-Vossemeer voor fO.30. Gegund aan laagsten inschrijver. Alles per ton. Als ambtenaar van den burger lijken stand wordt dit ambt, wegens het overlijden van burgemeester VV. Dronkers, die ook deze functie bekleedde, waargenomen door den heer W. Carels. SCHERPEN1SSE. In de gehouden vergadering van de ald. Scherpeuisse van de B.V.L. welke door verschillende leden met hun dames werd bezocht heette de voorzitter Dr. A. C. Polderman de aanwezigen welkom inzonderheid overste Bierman oud comm. van het verbond Zeeland. Deze hield daarna een rede waarin hij het 29 jarig bestaan van de B.V.L. naar voren bracht, waarna de heer C. Hartog plaatselijk leider zijn jaarlijks verslag uitbracht, waaruit bleek dat het aantal leden der plaatselijke afdeeling 34 bedraagt. Vervolgens was het woord aan dhr. Eckhardt die een lezing hield over ,,'t Is Oranje blijft Oranje" welke lezing met lantaarn plaatjes werd toegelicht. De voorzitter sloot hierna de interesante en geslaag de bijeenkomst met een kort woord. ST. MAARTENSDIJK. Vrijdag- F| avond 24 Febr. kwamen de leden van de aankoopvereeniging „Eendraht Bindt" in jaarvergadering bijeen in hotel van Iwaarden alhier. Nadat de voorzitter de heer A. Kloet de ver gadering had geopend en de notulen waren vastgesteld, volgde verantwoor ding van het financieel beheer. Con form het voorstel van de controle commissie werd de rekening in ont vang vastgesteld op f25906.62, uit gaaf op f25565.05. De leden hadden in het afgeloopen jaar betrokken 627777 kg. diverse kunstmeststollen benevens 130 hl. pootgoed. Het aftredende bestuurslid de heer A. W. Geluk werd herkozeu. Besloten werd tot toelating van vier nieuwe leden. Door den secretaris der vereeniging de heer P. C. Koopman was een keurig historisch overzicht samenge steld naar aanleiding van het 10-jarig bestaan der vereeniging. Uit het overzicht vermelden we dat de omzet in het oprichtingsjaar f9600 bedroeg het ankeren in de Oude Maas ver boden is. Deze bepaling is nl. voor zeilsche pen zeer bezwaarlijk. 2. Aan te dringen op het door trekken van de waterleiding naar de vluchthaven te Dintelsas. 3. Het plaatsen van een stormsein in genoemde vluchthaven. Nadat den aanwezigen nog een verrassing was aangeboden, werd de vergadering door den voorzitter, onder dank voor de aangename be sprekingen, gesloten. In de Woensdag gehouden buitengewone vergadering van inge landen van het Waterschap Stavenisse werd op voorstel van het bestuur besloten om tot afdoende verbetering van de wegdekken in den Kerkweg en op den Molendijk over te gaan en wel door het aanbrengen van een klinkerbestrating. Aanvankelijk en tbans reeds gestegen is tot ruim 125000. De voorzitter werd als de stuwende en leidende kracht geprezen. De saamhoorigheid in de vereeniging komt tot uiting in den bloei en wel stand. Reeds sedert 1934 wordt de levering van kunstmeststoffen niet meer aanbesteed, maar onderhands opgedragen aan de N. V. Kooman te Dirksland. Deze firma heeft de ver eeniging steeds tot volle tevredenheid bediend en wel tegen concurreerende prijzen. Bij de rondvraag drong de voor zitter aan de benoodigde meststoffen zooveel mogelijk gelijktijdig te be stellen. Besloten werd a.s. zomer een excur sie naar hef proefbedrijf in den Wilhelminapolder te organiseeren. Naalloop van de huish. vergadering werd het woord gegeven aan den heer Spaan uit Amsterdam, die een lezing hield over kalksalpeter, een uitne mende snelwerkende stikstofmest. Deze lezing werd verduidelijkt met eenige mooie films, die in beeld brachten de fabriekmatige bereiding, de groei en bloei der planten, het uitstrooien en de rosultaten bereikt op diverse proefvelden in ons land. STAVENISSE. Donderdagavond 23 Febr. werd in hotel Potappel de jaarvergadering gehouden van de schippersvereaniging „Schuttevaer" afd. Stavenisse. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer A. G. van ljssel- dijk het overlijden van de heeren Hortensius uit Bodegraven en Buijze, resp. vice-voorzittei van het hoofd en afdeelingsbesluur. Op verzoek van den voorzitter nam de vergadering eenige oogenblikken van stilte in acht om de nagedach tenis van de afgestorvenen te eeren. Het afgeloopen jaar is weer een uiterst moeilijk jaar geweest voorde kleine binnenscheepvaart. De Rijn vaart maakte echter een goede peii- ode mee. In het jaarverslag gewaagde de secretaris van den harden strijd om het bestaan, die de binnenschippers moeten voeren. Uit het finantieel overzicht bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 167.25 en de uitgaven 186.32; goed slot f 80 93. Naar aanleiding van één aan het gemeentebestuur gegeven advies om trent de vaststelling van haven- en kadegelden merkte de voorzitter op, dat er op het eiland Tholen nog een gemeentebestuur is, n.1. dal te Sint Annaland, dat het onjuiste standpunt huldigt, dat een afdeelingsbesluur een advies kan geven, zonder dat het inzage krijgt van de betrokken bescheiden. Gememoreerd werd, dat over het algemeen de haven- en kadegelden in de provincie Zeeland zeer hoog zijn. Medegedeeld werd, dat de hoofd vergadering dit jaar gehouden zal worden te Roermond. De aftredende bestuursleden de heeren G. v. d. Berg en E. H. Roo- zemond werden bij acclamatie her kozen. In de vacature Buijze bleek, na gehouden schriftelijke stemming, met groote meerderheid gekozen te zijn de heer S. Stoel. Alle heeren aanvaardden hun benoeming, onder dank voor het in hun gestelde ver trouwen. Tot leden van de finantieele com missie werden benoemd de heeren C. v. Beveren,Leenhoutsen JSmits Jz. Besloten werd voor de hoofdver gadering de navolgende voorstellen in te dienen 1. Te trachten wijziging te krijgen in het betreffende artikel van het Binnenaanvaringsreglement, waarbij lag het in de bedoeling een Eshalite bedekking aan te brengen. Na uitvoering van het werk, zullen genoemde wegen in eigendom aan de gemeente worden overgedragen. Besloten werd voorts om over te gaan tot asphalteering van den Hoogen Kadéweg. Niet ingegaan werd op een verzoek van het gemeentebestuur om voor gezamenlijke rekening de kade op den Stoofdijk te vervangen door een tetonmuur, waardoor de rijweg aldaar aanmerkelijk verbreed zou worden. Men achtte dat het Water schap daar geen belang bij heeft. OUD VOSSEMEER. Onder voor zitterschap van ds. Vreugdenhil ver gaderden in de o. 1. school deleden der afd. van het Groene Kruis. Aan wezig waren ongeveer 100 leden. Nadat de vergadering door den voor zitter op de gebruikelijke wijze ge opend was, werd door den secretaris dr. Lindenbergh voorlezing gedaan van het jaarverslag, waaruit wij aan- teekenen, dat op 31 Dec. jl. 465 ge zinnen waren aangesloten. In 107 gezinnen werden 211 artikelen uit geleend. Door de zuster, die ook het afgeloopen jaar weer tot aller tevre denheid haar taak heelt verzorgd, werden in 53 gezinnen 2483 bezoeken afgelegd. De financieele toestand van de afdeeling baart helaas nog steeds zorg. De dienst 1938 moest met een nadeelig saldo worden afgesloten, groot f260.27 (v. j. f287.38). Over eenkomstig het rapport van de con trolecommissie werd de rekening van den penningmeester goedgekeurd in ontvang op f 1735.98, in uitgaaf op f 1996.25. Hierop kwam aan de orde de ver kiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren L. de Laater, A. J. Gelok en J. G. de Leeuw, die allen werden herkozen. Van dhr. M. den Engelsman was bericht ingekomen, dat hij wegens zijn hoogen leeftijd met meer voor bestuurslid in aanmerking wenscht te komen. De Voorz. bracht dhr den Engelsman, die sinds 1911 deel uit maakt van het bestuur, in hartelijke bewoordingen dank voor de door hem in die functie bewezen diensten. In die plaats werd met 46 van de 94 stemmen tot bestuurslid gekozen dhr. A. Klippel, Dhr. J. v. d. Houten verkreeg 45 stemmen, 3 stemmen blanco. Dhr. Lindenbergh vestigde met het oog op de nadeelige saldi, waarmede de vereen, reeds eenige jaren te kampen heeft nogmaals de aandachtopeen vrijwillige verhooging van de contributie. Dhr. Daane stemde hiermede in en zag gaarne in het belang Yan het Gr. Kruis, dat ieder naar draagkracht het zijne deed tot vermeerdering van de inkomsten. Besloten werd per circulaire de wenschelijkheid van verhooging der contributie onder het oog van de leden te brengen. Hierna sluiting. De heer C. M. v. T. alhier ge raakte met een door twee paarden voortgetrokken wagen in de sloot. Van T. kreeg daarbij den boom in het gelaat en moest zich met vrij ernstig letsel onder geneeskundige behandeling stellen. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN 3 t/m 9 Maart 1939. Geboren: Willem Arie z.v. H. J. Donken en J. G. Meerman. Leendert Pieter z.v. L. P. v. d. Hoofd en M.J. Baaij. Aaltje Esther Maria d.v. J. Laban en H. Dijkslag. Gehuwd H. Cornelisse 25 j. en M. Quist 23 j. Overleden Catharina J. v. Nieu- wenhuijzen, vr. v. L. J. Mol 65 j. Naar men weet, heeft het Inter nationaal Arbeidsbureau te Genève zich het vorige jaar reeds bezig ge houden met den arbeidsduur in den landbouw. Deze aangelegenheid is sedert in studie genomen en de kans is dus groot, dat men weer eens een internationale conventie zal aan nemen zonder dat er rekening mede wordt gehouden, dat tal van landen zich uit het Internationaal Arbeids bureau hebben teruggetrokken. Al wordt er aan dergelijke conven ties dikwijls maar heel slap de hand gehouden. Is men in Genève blijkbaar van meening, dat een papieren conventie toch altijd nog beter is, dan heelemaal niets. En men vindt daarin steun in hetgeen onze Minister van Sociale Zaken in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag nopens de begrooting van Sociale Zaken heeft verklaard. Deze .bewindsman heeft namelijk medegedeeld, dat het bij hem een punt van overweging uitmaakt, of hij in de gereed liggende regelingen betreffende den arbeid van jeudige personen en vrouwen in den Land bouw tevens bepalingen zal opnemen, welke een redelijke beperking van denarbeidsduur van volwassen manne lijke landarbeiders bevorderen. Het gevaar voor een wettelijke regeling van den arbeidsduur in den landbouw komt dus nader en daarom achten wij het noodig daaraan enkele woorden te wijden. Immers de arbeidsduur hangt af van zooveel verschillende factoren, dat het bijna tot de onmogelijkheden behoort, dien op uniforme wijze te regelen. Bij den akkerbouw bijvoorbeeld moet worden rekening gehouden met het klimaat van het betreffende gebied waardoor de groei periode der gewassen wordt bepaald, evenals de tijd van het zaaiklaar maken van den bodem en die van het oogsten. Hoe korter de beschikbare tijd voor de werkzaamheden is, hoe meer haast er moet worden gemaakt; in dien tijd wordt het aantal werkuren per dag, in algemeenen zin gesproken, bepaald door de lengte der dagen. Ook de aard van den grond be hoort tot de natuurlijke omstandig heden terwijl zekere gronden alleen maar geschikt zijn om in het voor jaar te worden bewerkt na zware regens, veroorzaken andere gronden bijvoorbeeld onze zware kleigronden, dan juist groote moeilijkheden en zijn oorzaak dat grondbewerking en zaaien dan in een klein aantal dagen moet worden uitgevoerd. Bij de veehouderij bepalen de natuurlijke factoren nog meer de indeeling van den werkdag. Het ken merkende van de veehouderij is, dat dag in dag uit, jaar in jaar uit, een regelmatige hoeveelheid werk moet worden verricht. De tusschenpoozen tusschen de tijden van verzorging en melken van het vee zijn te kort om te kunnen worden beschouwd als vrije tijd. Zoo zouden wij nog tal van andere factoren kunnen opnoemen. Het aan tal uren, dat er wordt gewerkt, is b. v. ook afhankelijk van de grootte van het bedrijf. Verder is soms in collectieve arbeidsovereenkomsten de bepaling is opgenomen, dat de patroon ook in den winter een zeker aantal arbeidsuren moet uitbetalen, zelfs al maakt hij er geen gebruik van, enz. Van sociale en economische factoren die den werktijd beinvloeden, zwijgen wij hier maar, omdat de ruimte ons ontbreekt. Het lijdt echter geen twijfel, of het geheele probleem van den arbeidsduur in den landbouw is zoo ingewikkeld, dat er bijna geen sprake van kan zijn, dat de wetgever het vraagstuk op bevredigende wijze kan oplossen. Naar onze meening dient het aan de georganiseerde landbouwers-werk gevers en werknemers te worden overgelaten om regelingen aangaande den arbeidsduur te treffen. Men ont gaat dan pe kans, dat er onpraktische, voorhet bedrijf schadelijke regelingen van den arbeidsduur ontstaan. De meeste C.A.O's, welke voor het het landbouwbedrijf gelden, bevatten reeds dergelijke regelingen. Als de overheid zich er mede gaat bemoeien, bestaat alle kans, dat deze ontwikkeling zal worden gestuit. Daarom geven wij den minister van sociale zaken in overweging „hands off" van de beperking van den arbeidsduur in den landbouw voor volwassen mannen. (Nadruk verboden) KERKNIEUWS. Oud-Vossemeer. In de Ned. llerv. Kerk is benoemd tot lid van het collage van kerkvoogden de heer J. v. d. Houten. ZONDAG 12 MAART 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Batelaan en 2 nam. uur ds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Fraanje te Bar- neveld. Nam. doopsbed. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds. Baaij. Woensdag 15 Maart Biddag. Ned. Herv. Kerk. Voorm. en nam. ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. en 's avonds dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds ds. Neerbos te Rilland-Bath. Vrije Ger. Gem. voorm., nam. en 's avonds ds. Baaij. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Doopsbed. Coll. Ziekenfonds. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en 's avonds 6 uur ds. Bate laan. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. Dinsdag 14 Maart Biddag. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Batelaan. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Fraanje te Barneveld. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. Woensdag 15 Maart Biddag. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 5 30 ds. Fraanje. Bijeenkomst in de bewaarschool op Maandag '13 Maart 's avonds0.30 de heer Wijne te Kamperveen. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskeik. MARKTBERICHTEN THOLEN, 10 Maart 1939. Roomboter f 0.77 per pond. Boereboter f 0.72 Eieren f 3.30 per 100. St. Maartensdijk. Uienveiling van 9 Maart 1939. Groote ajuin f2,14, bonken f2,20, drielingen f 0,74, Picklers f0.84. Alles per 100 kg. Graanbeurs van 9 Maart 1939. Schokkers f 10.50f 11 50 alles per 100 kg. Witte eigenheimers 1 50 Bonten 2.50—,, 2.60 Blauwen 2.803. Poters 1.00—,, 1.25 alles per 70 kg. Uien, groote 1.001.10 Geperst hooi f 40,per 1000 i<g. Geperst stroo f 9. ST. ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 9 Maart. 320 balen rijns burger gewone f 2,15,20 halen idem grove f 2,25 3 balen idem drielingen f 0,71. 5 balen idem picklers f0 69 20 balen stekf'1,.Alles per 100 kg UW adres 14 48658 Bredaschestraat 6 Telefoon 1 50 Bergen op Zoom BAKERBUREAU Langedelft 127, Middelburg. Uitzending bakers. Spreekuur Donderdags van 3—4. 5 48654

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3