AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT .BINNENLAND mmnim NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ïijclag 10 Maart 1939. No. 10 Zes en vijftigste jaargang Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 L THOOLSCHE COURANT |t blad verschijnt eiken F f Brijdag. Prijs per kwartaal ),80met Geïllustreerd 3 vo< ndagsblad ƒ1,376, franco r post ƒ1,05 15 cent ;p. kosten. neiling den ïp zei weer 2 sluiv 2 sluiv n de «CKERT. re coml ge ir Dunt £TJES' Ge ze trog jnen, overvi Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN IEPENHOUT. 35 m i id te werk g ar 3nkk amsl ieko< m klo De Burgemeester vau Tholen stigt de aandacht van belangheb- tnden er op, dat het in deze meente verboden is tusschen 1 oril en 1 Uctober iepenhout te ten liggen, opgestapeld te houden te vervoeren. De Minister van Economische iken is bevoegd van dit verbod heel of gedeeltelijk en al dan niet lorwaardelijk ontheffing te verleenen Dit verbod is niet toepasselijk op geheel ontschorst hout; hout met een doorsnede kleiner dan 7 centimeter; hout, dat onder water ligt hout, waarvan de schors in haargeheel op door den Minister van Economische Zaken bepaal de wijze is behandeld. Verzoeken om ontheffing van het d. We ïrbod kunnen worden gericht tot sn Inspecteur van het Slaatbosch- ed rij f te Utrecht. 30 Gevonden voorwerpen. kosteloos belastingmerk. '1 hals etting van zwarte bloedkralen. 1 uissieutel. 1 kinderportemonnaie op iet Politiebureau. irom 468 rlogi weei lenw r 0 p •ooii sra 486S leed itool nai n inisters naar de wereldtentoonstelling Zoowel de minister-president, dr. Golijn, als de minister van econo- ische Zaken, mr.M. P. L.Steenberghe Mlullen op 4 Mei a.s. aanwezig zijn bij naale opening van het Nederlandsche aviljoenop de wereld-tentoonstelling :e New-York. De openingsdatum was anvankelijk op 11 Mei gesteld, doch e ministers zouden dan in verband et hun werkzaamheden te laat in deiliet land terug zijn. Om deze reden is de opening een week vervroegd, n gezelschap van een groot aantal ndere autoriteiten zullen de beide inisters de reis naar de Nieuwe (Vereld methet s.s. Nieuw Amsterdam aken. Minister Steenberghe zal de peningsplechtigheid van het Neder- andsche paviljoen verrichten. rens- en kustversterkingen. In verbanS^ met het voornemen 1"Ider regeering, om in het geheele grensgebied van ons land, in het Oosten en Zuiden zoowel als langs de kust, een belangrijke reeks grens- versterkingen te doen uitvoeren, waaraan overal gelijktijdig zal worden 'gewerkt, is een bureau Stellinghouw 'Jopgericht, dat tot taak heeft, de door de genie ontworpen grens- en kust versterkingen uit te voeren. Het bureau ressorteert onder den inspecteur der genie, kolonel F. A. Vaillant en staat onder leiding van den gepensioneerd generaal-majoor L. C A. v. d. Kasleele, oud-inspecteur der genie bij het Kon. Ned.-Indië Leger. Eenige ingenieuas en middel bare technici zijn reeds in dienst van het bureau getreden, dat onge veer een jaar zal functioneeren. De genie heeft de handen zoo vol, o.a. met het bouwen van kazernes, dat een afzonderlijk bureau voor deze werkzaamheden noodig werd geacht. Op het oogenblik werkt de genie reeds met ongeveer 500 tijdelijke krachten uit het burgerlijk leven. Steun aan den tuinbouw. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is bepaald dat uit het Landbouwcrisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale en op den dag der uitkeering hun bedrijf nog uitoefenen steun zal worden verleend tot een bedrag van ten hoogste f2.100.000. De steun zal worden verleend per hoeveelheid producten, welke in een zoowel bij U zelf als bij U kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede's avonds keel, borst en rug inwrijven dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-nsusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: 't Komt vau Mijnbardt! 48650 telkens voor elk product eangegeven tijdvak in '1937 of 1938 zijn geveild. De steuntoeslag wordt niet verleend op producten, welke administratief op contract zijn verkocht, afwijkend van kwaliteit waren of op een andere dan de verplichte veiling geveild. Nieuwe vestigingsverboden. Na het slagersbedrijf, de kantoor boekhandel, de schoenenbranche en zoo menig ander middenstandsbedrijf is thans weer aan een drietal nieuwe branches uit den kleinhandel het verbod van vrije vestiging opgelegd. Op grond van de vestigingswet klein bedrijf heeft de minister van econo mische zaken namelijk bepaald, dat het voortaan verboden is zonder vergunning van dezen minister in richtingen te vestigen in het rijwiel- bedrijf, den brandstoffenhandel en het schildersbedrijf. Aankoop van bosschen. Het Staatsboschbeheer legt in den laatsten tijd een groote activiteit aan den dag. Dezer dagen heeft het weer twee belangrijke aankoopen gedaan. In overleg met het departement van sociale zaken, dat deze aankoop financiert uit de gelden, welke ter beschikking zijn gesteld voor den aankoop van terreinen ten behoeve van de werkloosheidsbestrijding, heeft het Staatsboschbeheer ongev. 120U ha. bosch onder Zeist en Beekbergen aangekocht met het doel op deze gronden eenige honderden arbeiders gedurende enkele jaren in produc tieve werkverschaffing te plaatsen. Verder kocht het Staatsboschbeheer het ruim 600 ha. groote landgoed Spelderholt tusschen Beekbergen en Hoenderlo, gemeente Apeldoorn, aan. Het is een gebied, rijk aan natuur schoon, dat voornamelijk met dennen is beplant. Ten slotte zal waarschijnlijk nog een derde boschcomplex in andere handen overgaan. Tusschen de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten en de N.V. Mij de Tafelberg wordt nl. onderhandeld over aankoop van de bosschen bij Wolfheze door eerst genoemde vereeniging. Het complex omvat enkele tientallen h.a fraai boschlerrein, de Wolfhezer beek en de bekende Wodanseiken. Het schijnt in de bedoeling te liggen, ook aan de gemeente Renkum, waarin de bosschen zijn gelegen, enkele ge deelten van het complex te ver- koopen. Een nieuwe tak van industrie. Het particuliere bedrijfsleven van ons land zal binnenkort een nieuwe tak van industrie rijker worden. Een firma te Tilburg, die aldaar een handel in wapens, ammunitie en jachtartikelen drijft, gaat zelf de fabricage van jachlammunitie ter hand nemen. In verband daarmede zal een fabriek worden gebouwd, die. wan neer alle afdeelingen daarvan in werking zijn, een belangrijke werk gelegenheid voor Tilburg zal betee- kenen. Wanneer deze afdeelingen op volle kracht werken, denkt men aan ongeveer 300 man werk te kunnen verschaffen. Een chemisch- technisch laboratorium zal aan de fabriek annex zijn. Min. Steenberghe naar Duitschland. Dinsdagavond vertrok de minister van economische zaken, mr. M. P. L Steenberghe, met den nachttrein naar Duitschland voor zijn bezoek aan de Voorjaarsheurs te Leipzig en aan Berlijn. In het gezelschap van den minister bevonden zich de directeur-generaal van Handel en Nijverheid van het departement van economische zaken,dr. H.M. Hirsch- feld en dr. F. L. Rutgers, lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie van contact voor econo mische aangelegenheden aan het departement van koloniën. Vermoedelijk zal min. Steenberghe behalve zijn Duitschen ambtgenoot dr. Funk ook nog den Duitschen minister van landbouw Darré bezoe ken. Mogen de besprekingen met beide Duitscbe bewindslieden tot vruchtbare resultaten voor de Ne- derlandsch-Duitsche handelsbetrek kingen leiden In Spanje zal na dertig maanden bloedigen burgeroorlog waarschijnlijk niet meer gestreden worden. Daar mede komt een einde aan een der meest tragische gebeurtenissen in Europa sinds den wereldoorlog. Hoe het tot dit drama komen kon, door welke factoren de verwoesting van het eens zoo schoone land zoo lang kon worden voortgezet, op welke wijze deze burgeroorlog meermalen in een algemeenen strijd dreigde te ontaarden het is reeds honderd maal uitgesprokon, zoodat er geen woord meer over te zeggen is. De geschiedenis zal haar oordeel vellen en men kan genoegen nemen met de vaststelling, dat het tenminste een verlichting is, het gruwelijke ding, dat niet-inmenging genoemd werd, in de toekomst niet meer te zullen ontmoeten. In Madrid dan heeft een staats greep plaats gehad, die een verder strijden voor Franco overbodig maakt. Negriu en zijn regeering alsmede de communisten zijn verjaagd of gear resteerd, aan het hoofd van het republikeinsche Spanje is een defen sieraad getreden met generaal Casado aan het hoofd en meer op den achtergrond Besteiro, een van de meest gematigde socialisten, die gedurende den geheelen burger oorlog in Madrid heeft vertoefd en daarmede het vertrouwen van de Madrilenen heeft gewonnen. Het politieke programma van dezen de fensieraad gelijkt zoozeer op dat van Burgos men eischt een vrij, onaf hankelijk en sterk Spanje dat het aan generaal Franco niet moeilijk zal vallen, zich edelmoedig te ge dragen tegenover zijn vroegere tegen standers, die geheel gereed zijn zijn medestanders te worden. De opening van vredesonderhandelingen zal te gemakkelijker gaan, nu het geheele Spaansche volk eensgezind is in het verlangen om een einde te maken aan de verschrikkelijke tragedie, die het schiereiland nu reeds twee en een half jaar gevangen houd. Wel is waar zijn de beide kampen nog verdeeld over de vraag van het toe komstige regime, doch dit behoeft aan het staken der vijandelijkheden niet in den weg te staan. Men z 1 immers nog gelegenheid genoeg krijgen om uit te maken, welk regime zal komen. De troepenversterkingen in Noord-Afrika. Schijnt de ontwikkeling van Spanje voor Europa aldus een gunstige wen ding te nemen, het op het oogenblik ongetwijfeld groeiende optimisme ten aanzien van de toekomst van ons werelddeel wordt ietwat geremd door de militaire voorbereidingen, die de groote mogendheden in Noord-Afrika trelfen. Wanneer men de verslagen van onpartijdige waarnemers over de dingen, die er in de Fransche en Italiaansche bezittingen alsmede in Egypte op militair gebieden, leest, denkt men oogenblikkelijk aan de overigens nog niet officieel ge steldeeischen der Italianen tegen over Frankrijk, eischen, die nog steeds als een zware last op de Europeesche politiek rusten. Men heeft den alge meenen indruk, dat deze eischen op het oogenblik, dat Mussolini zulks gunstig acht, op het tapijt zullen komen en dat dan geenszins de stok achter de deur zal ontbreken, die aan deze eischen kracht moet bij zetten. Nog weet de leek niet, hoe deze stok er uil zal zien. Dat het slechts de militaire versterkingen in Lybië zullen zijn,is niet waarschijnlijk Frankrijk en Engeland hebben im mers hunnerzijds in Tunis en Egypte niet minder krachtige tegenmaatre gelen genomen, zoodat Lybië tusschen twee fronten ligt. Vast staat slechts, dat het laatste woord in deze aan gelegenheid niet in Rome en Parijs, maar in Ber ijn en Londen zal wor den gesproken. Italië mag op het oogenblik militair heel wat beter voorbereid zijn dan tijdens den wereld oorlog, zonder den steun van Duitsch land vermag het echter weinig uit te richten. En anderzijds is Frankrijk aan Engeland gebonden en kan het zonder instemming van Londen niets ondernemen. Het is dus in de handen van Ghamberlain en Hitier, dat de laatste beslissing ligt en aangezien de een bet „peace for our time", de ander „wij gaan een langen iijd van vrede" tegemoet heeft laten hooren, mag men ondanks de ongetwijfeld nog vele verontrustende factoren, de toekomst toch geenszins al te somber inzien. Een Koning beschuldigd. Bij onze Zuiderburen is een belan grijke beslissing gevallen. Het parle ment is ontbonden en nieuwe ver kiezingen zullen worden gehouden om, naar men hoopt, een bruikbaren grondslag voor de vorming van een nieuwe regeering te verkrijgen. Of deze hoop vervuld zal worden Men mag er voorloopig aan twijfelen, want de inzet van den verkiezings strijd is zeer verward, juist wijl in de partijen zelf de verschillen zoo groot zijn. Zooals bekend is de huidige crisis een gevolg van de nationaliteitenstrijd, d.w.z. van de z.g. zaak Marlens. Maar het zou dwaasheid zijn te meenen, dat deze kwestie nu alles overheerscht. Die periode is reeds voorbij. En het laat zich aanzien, dat men er niet meer op zal terug komen. Wanneer men Martens thans verwijt, dat hij geen ontslag heeft genomen, en aldus de vorming van een regeering met de liberalen heeft verhinderd, kan men toch de vraag stellen hoe lang deze regeering zich zou hebben kunnen handhaven. Want nog op vele andere gebieden beston den meeningsverschillen tusschen de partijen. Belangrijker nog dan het besluit tot ontbinding van de Kamer is intusschen de brief, welken Koning Leopold aan zijn eersten minister geschreven heeft. Het is de aanklacht van een vorst tegen de politieke methoden van een deel zijner onder danen, een schildering van de verwording en verkrachting van het parlementaire stelsel, waaronder de belangen der partijen bevoorrecht worden boven die van het algemeen. Het is een Vorstelijk protest tegen methoden, welke op den duur geen ander resultaat kunnen hebben, dan dat zij het geheele regeeringstelse in de war brengen en de positie van het land verzwakken. Als waarnemer van den weinig verheffende partijenstrijd heeft Koning Leopold moeten vaststellen, dat grondwettelijke beginselen werden miskend, dat de uitvoerende macht niet meer wordt uitgeoefend over eenkomstig de grondwettelijke regels, dat de verantwoordelijkheden worden verplaatst en organen zonder wette lijk mandaat hun invloed uitoefenen op het voortbestaan en de daden van regeeringen en dat het staats hoofd gedwongen wordt zijn goed keuring te hechten aan beslissingen, welke buiten hem genomen zijn. Het oordeel, dat Koning Leopold in zijn brief over de houding der politieke partijen in en buiten de regeering, zoomede die van anderen heeft gegeven, is buitengewoon hard. Maar het is ongetwijfeld een juist oordeel en harde woorden zijn, gezien den toestand in België, meer dan ooit noodzakelijk. Hopen wij, dat zij hun effect niet zullen missen. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 9 Maart. OUD-VOSSEMEER. Collecte zonder vergunning. D. A. te Oud-Vossemeer had op 3 Januari te Oud-Vossemeer een collecte gehouden ten bate van de N. S. B. zonder daarvoor vooraf gaande toestemming van B. en W. te hebben bekomen. Verdachte begrijpt dat niet, hij vindt het goed dat toeslemming ge vraagd wordt wanneer deur aan deur gecollecteerd wordt, maar hij ging slechts naar eenige vrienden en kame raden. De collecte werd gehouden voor nieuwe persen ten dienste van de N. S. B. De kantonrechter denkt dat men in Oud-Vosserneer dat klein is daar voor meer in de gaten loopt, in Amsterdam ziet men het niet. Daar is men zoo ilauw niet, zegt verdachte. Nog wordt besproken waar ver dachte voor de inzameling is geweest. Verdachte deelt nog mede dat het resultaat van zijn inzameling een kwartje heeft bedragen. Toen verba lisant hem hiernaar vroeg had hij dit reeds verklaard met de mededee- ling dat een N. S. B.er niet liegt. Toch liet verdachte doorschemeren dat het resultaat gunstiger was ge weest waardoor hij bij den heer ambtenaar van het O. M. zijn andere mededeeling op het liegen betrekking hebbende, in twijfel trok. Een boete van f2.50 subs. 2 dagen werd tegen hem geëischt waarna hij tot f2 subs. 2 dagen veroordeeld werd. ST. MAARTENSDIJK. Overtreding Jachtwet. L. G. te St. Maartensdijk had zich met een schietgeweer in het veld bevonden buiten openbare wegen en voetpaden, zonder van een jachtacte voorzien te zijn. Verdachte die niet als strooper bekend staat erkende het feit doch gaf een relaas vau het gebeurde om daarbij op de toevalligheid van de overtreding te wijzen. Hij begrijpt in overtreding te zijn geweest maar hij is gekomen om te trachten zijn geweer terug te krijgen. Dit laatste is echter niet mogelijk daar de wet bij overtreding van de jachtwet onvoorwaardelijke verbeurd verklaring van het ge weer voorschrijft. De ambtenaar van het O. M. eischte f7 50 subs. 5 dagen en verbeurd verklaring van het geweer waarna hij tot f3 subs. 3 dagen met ver beurdverklaring van hetgeweei werd veroordeeld.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1