Lotisico f 2.50 Verkooping te Tholen. l,Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar." Uw zenuwen ui Mijnhardt's Zenuwtabletten. kerknieuws: H. Bakker - Goes Inboedel Timmermans gereedschap t va bes Wj gd. de ie nde da® irloi den ek I. ei Vervolgens sprak dhr C. N. Krijger er het onderwijs. Aan het einde rd door den voorzitter tot allen j woord van dank gebracht, waar tot slot werd gezongen psalm 72 s 11. Met dankzegging door Jac. lerbeeke werd de vergadering ge iten. SCHERPENISSE. In de gehouden jemeene vergadering van de uziekvereeniging. Eendracht waar le leden tegenwoordig waren bleek l de rekening van den penning- ister dat er nog een klein batig io was. Op het verzoek om naar concours te gaan naar Dreisehor •d niet ingegaan. Door het uit- len van eenige leden kwam nog sprake om tot ontbinding over jaan. Door omzetting der partijen nog getracht worden de vereeni- op gang te houden, hoewel reesd wordt dat tot opheffing zal joten moeten worden. Door het bestuur der water- ring van het Cal. Waterschap lerpenisse werd aanbesteed het stel, de vernieuwing en het lerhoud aan genoemd waterschap April 1940. inschrijvers waren n Vossen St. Annaland f 16200, den Ouden Zierikzee f '16200, A. Ast Gz. Scherpenisse f 16010, van Oost St. Maartensdijk f16000, Andriesse, Scherpenisse f J5927, v. d. Werff Scherpenisse f 15780, Warrens Üssenisse f 15420. Joh. rkeij Zierikzee f15400, L. v. Doven lewoutsdijk f 15320, J. de Maagd ntenisse f 15319, Geb. Kievit lijnsplaaL f 15299, M. v. d. Velde uinisse f 14580. I— Toen de heer D. H. aan de loofdijk thuiskwam bemerkte hij kt ongenoode gasten hem een be- lek hadden gebracht tijdens» zijn Iwezigheid. De politie onderzoekt nu lie het geweest zijn of is. Vermist lordt er echter niets. VOROL De Nederlandsche tandpasta 5 48614 ST. MAARTENSDIJK. In het lotel van den heer Nelisse heelt Dinsdag de 5e uitvoering plaats gehad |an het Sint Maartensdijksche kinder- loor. De zaal was geheel gevuld net belangstellenden. Terecht mocht le burgemeester bij de opening den leer Brevet gelukwenschen met zijn kinderkoor dat nu zijn eerste lus- |rum vierde. De belangstelling bleef steeds Inverflauwd. Na een vaderlijke vermaning om fle jonge kinderen die om 7 uur in bedje moeten liggen en niet om 9 [uur bij een uitvoering van de muziek nog op straat loopen en de mede- deeling dat getracht zal worden voor |het kinderkoor een eigen piano te verkrijgen werd met het programma Ibegonnen. Het koor heeft zich van zijn taak Igoed gekweten. De liederen van IJacob Hamel vielen zeer in den smaak. [De kleppermarsch was uitstekend (ingestudeerd, de kinderen volgden |met hun oogen voortdurend dirigent. Op veler verzoek werd dit stuk Ivoor het einde nog eens herhaald. Ook de duo's en samenzangen voldeden aan de te stellen eischen. De heer Brevet mag terugzien op I een zeer geslaagde avond. Wij hoorden vele Nationale en I Nationaal getinte liederen waarvan de opv adende waarde niet moet worden onderschat. De muzikale begeleiding van den beer Westerweel liet als steeds niets te wenschen over. De onderwijzeressen hadden voor deze gelegenheid een handwerkten- toonstelling geerganiseerd. Het was duidelijk te zien met welk een ijver tijd en geduld hier gewerkt was. Het tentoongestelde bleek zoo zeer in den smaak le vallen dat ingevolge veler verzoek besloten werd Donder dagnamiddag 2 Maart a.s. voor de laatste maal de ingezetenen nog eens in de gelegenheid te stelien het vervaardigde handwerk te be wonderen. Een woord van dank ook aan mevr. Brevet die door haar mede leven met de school zeker ook veel heeft bijgedragen tot het welslagen van dezen avond. Zij had o.m. een kleedje en een kussen vervaardigd, welke voorwerpen tijdens de uit voering werden verloot waarvan de opbrengst mede ten bate kwam van het St. Maartensdijksche kinderkoor. STAVENISSE. Afscheid van den heer Oudesluijs. Vrijdagavond 24 Febr. werd een ouderavond gehouden in de openbare lagere school alhier. De voorzitter der oudercommissie, de heer van IJsseldijk, die in zijn openingswoord een speciaal woord van welkom richtte tot den burgemeester en wethouder Tazelaar, deelde vervol gens mede, dat deze avond speciaal was belegd om de ouders gelegenheid te geven om afscheid te nemen van den heer Oudesluijs, het hootd der school, wien tegen 1 Maart a.s. op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend wegens het bereikon van den pensioengerechtigden leeftijd. De voorzitter zegt gaarne de gelegenheid open te stellen om de ouders gele genheid te geven een dankwoord uit te spreken. De heer C. L. Potappel brengt namens de aanwezige ouders den heer Oudesluijs dank voor de opvoeding hunner kinderen. Het lid van de oudercommissie de heer van 't Veer, bracht zijn dank over in dichtvorm. De secretaris van de oudercom missie, de heer van der Slikke, bracht den heer Oudesluijs dank voor de aangename samenwerking in de com missie. De burgemeester stelde in het licht de groote waarde van de ouder avonden. Indien ieder ouder daarvan doordrongen was, zouden dergelijke avonden veeldrukkerbezocht worden. Voorts wees de burgemeester, en wel in het verband met uitgesproken gedachten en wenschen op deze ver gadering, welk terrein de ouderavond niet kan en mag betreden. De heer Oudesluijs bracht dank voor de tot hem gesproken woorden, waarna de heer van IJsseldijk de vergadering sloot. Na afloop van bovengenoemde ver gadering kwamen de leden van de zangvereeniging „Nieuw Leven" de heer Oudesluijs, die directeur van deze vereeniging was, een afscheids- aubade brengen. In welgekozen woorden dankte de fungeerende directeur, de heer M. J. Leune, namens de vereeniging den heer Oudesluijs voor de eminente leiding. Hierna werden eenige liederen, indertijd getoonzet door den heer Oudesluijs, ten gehoore gebracht. Als stoffelijk blijk van waardeering werd den scheidenden directeur een prachtige lees-schemerlamp aange boden. Door den heer Oudesluijs werd in welgekozen dank gezegd voor de hem gebrachte hulde en het fraaie cadeau. ST. ANNALAND. 27 Februari hield de heer H. G. van Heusden, die een achttal jaren in Z. Midden Gelebes als Zendeling-leeraar onder de To- radja's heeft gearbeid, een lezing over zjjn arbeid. Nadat ds. van Heusden de bijeen komst had geopend op de gebruike lijke wijze, vertelde de spreker over het werk daar onder de heidenen. Door de kolenvereeniging „Ons Belang" werd aanbesteed het vervoer door de gemeente van een scheeps lading stuk- en eierkolen. Laagste inschrijver was de heer L. Snoep voor 14.08 per 100 HL. Tot bestuurslid van de Ghr. school werd herkozen de heer P. Quist benoemd werd als lid van de com missie van toezicht de heer H. Duij- zer Cz. In een gehouden bijeenkomst is het bestuur van het kerkelijk ge mengd zangkoor „V. Z. O. S." als volgt samengesteldK. Koetsdijk, voorzitter, D. Hendrikse, secretaris, C. van der Klooster, penningmeester, A. Dake en A. van Luijk, alg. adjunct. Als directeur zal fungeeren de heer K. Koetsdijk. De vereeniging telt momenteel 32 leden, terwijl de con tributie f0.20 per maand bedraagt. TREKKING VLIEGKRACHT-VERLOTING 6 APRIL a.s. Hoofdprijs t.w.v. f6000. Ruim 100.000 km. gratis eigen auto-rijden 1 Voor de Vliegkrachtverloting van de Kon. Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart blijkt zooveel animo en medewerking te bestaan, dat de trekking is bepaald kunnen worden op 6 April a.s. Deze verloting, welke in 1937 in enkele weken tijds was uitverkocht, biedt ook thans weer een keur van prijzen, terwijl de Lotprijs binnen ieders bereik ligt, n 1. 66 ct. Voor de hoofdprijs heeft men de keuze in een vliegtocht per K.L.M. voor 2 personen naar Sidney v.v., benevens een reis door Indiêhet landhuis „De Rozenhof'12 stam boekkoeien, en als zeer bijzondere prijs: ruim 100.000 km. gratis eigen auto rijden, d.w.z. de gelukkige winnaar wordt eigenaar van een auto en krijgt daarenboven benzine, olie, banden, e.d., terwijl van de zijde van de Verloting ook de belasting en verzekering wordt betaald. Bij den verkoop van de loten heeft het Comité zeer veel hulp. Tot in de kleinste plaatsen van ons land zijn de vliegkraehtloten verkrijgbaar benevens per giro (vliegkracht giro 241.000, Den Haag). Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat van de Vliegkrachtver loting 1937 nog steeds niet is afge haald het F. N. Motorrijwiel. Deze prijs is nog disponibel voor den gelukkigen winnaar. Lotnummer 52853. Ook aan het bureau van ons blad kan men de vliegkraehtloten ad 60 cent bemachtigen. Een advertentie in dit nummer vermeldt nadere bijzonderheden. GEMEENTERAAD THOLEN, 1 Maart 1939. Voorzitter Burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven. Secretaris de heer V. Laban. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. Verder deelt de voorzitter mede dat met kennisgeving afwezig is de heer Franke, wegens ongesteldheid. Hij hoopt dat deze spoedig hersteld mag zijn en zijn werkzaamheden in het belang van de gemeente kan hervatten. Ook is afwezig de heer Potappel, die gisteren wegens vertrek uit de gemeente als lid van den raad heeft bedankt, het is jammer dat hij niet aanwezig is om hem persoonlijk te bedanken voor hetgeen hij in het belang van de gemeente al dien tijd beeft gedaan. Hierna spreekt de voorzitter als volgt Mijne Ileeren Bij den aanvang van de eerste vergadering in 1939 wensch ik te voren enkele dingen te memoreeren uit het achter ons liggende jaar. Het bevolkingsaantal daalde in 1938 met 20 en bedroeg 31 December alzoo 3028. Er werden 50 kinderen geboren en er stierven 25 personen. Er vestigden zich van elders 92 personen en er vertrokken 137 per sonen. De landbouw had in 1938 niet te roemen. De productie was weliswaar normaal, maar de prijzen waren laag. Alleen de uien hadden een redelijke prijs, maar konden de rest niet goed maken. De tuinbouw was evenmin schitte rend. Vooral deed de late vorst in het voorjaar veel nadeel. De prijzen waren redelijk. De visscherij is over het algemeen zeer slecht geweest, nog slechter dan in 1937. In 1938 werd aangevoerd 2000 K.G. bot met een opbrengst van f11000, tegenover een aanvoer in 1937 van 29000 K.G. met een op brengst van f14.500. Er werden totaal 1210 kreeften gevangen met een opbrengst van f 1085, tegen 1677 stuks in 1937 met een opbrengst van f2400.Paling en herdervisscherij irl niet meer als bedrijf uitgeoefen Hetlaatste varl het seizoen 1937/193 was de oesterindustrie nog loonend Het nieuwe seizoen 1938/1939 was veel minder. De prijzen waren aan merkelijk lager, de groei minder en de sterfte grooter, vooral het laatst van het jaar door de felle vorst. De mosselteelt was beter. De kweekers hebben reeds meer dan 80% van hun geschatte mosselen kunnen leveren tegen behoorlijke prijs. De kwaliteit der mosselen was zeer goed, hoewel dit niet van invloed op de prijs is geweest. In totaal werd verzonden 16 674 400 K.G. tegen 15.868.800 K.G. in 1937. De mossel- handel, die door de onderlingen con currentie op verschillende belangrijke markten nagenoeg niet heeft kunnen verdienen, heefteen extra schadepost gehad door de strenge vorst, waardoor zeer veel mosselen op de verwater, plaatsen zijn dood gevroren. De haveninkomsten bedroegen f2043 tegen f2116 in 1937..Het liggeld f276 tegen f465 in '1937, alzoo een achteruitgang. De brug passeerden plm. 370.000 personen, 67500 antomobielen of een gemiddelde per dag van ruim '1000 personen en 180 automobielen. Toe name van hel verkeer is in 1938 nagenoeg niet te constateeren geweest. De verlaging van het tarief sedert October 1938 veroorzaakte een be langrijke daling der inkomsten. Het gasverbauik isin 1938nagenoeg betzelfde gebleven en beliep 167006 M3. tegen 166857 M3 in 1937 dit ondanks het feit dat het aantal meters daalde van 610 op 595. Het verbruik per gewone meter steeg van 332 op 342 en per muntmeter van 250 op 262. De grootste dagafgifte berd0eg 1003 M3. Tegenover een verlies n 1937 van 1417.33 staat in 1938 een- vermoedelijke winst vanpl.m. f 500. Het woningbedrijf heeft niet le klagen gehad. De woningen werden vrijwel steeds verhuurd. De werke lijke winst beloopt dan ook ruim 1 500. De opheffing van het burg. arm bestuur en de stichting van een afdeeling sociale zaken ter gemeente secretarie is overtuigend van belang gebleken voor de gemeente. Door het contact dat voortdurend is onder houden met de instellingen van wel dadigheid is de besteding van do beschikbare gelden zeer doelmatig kunnen geschieden. Bij het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin had een extra uitkeering aan alle armen plaats. Door de beschikbaarstelling van goed- koope levensmiddelen, werd verstrekt 936 kg. boter, 552 kg. vet, 450 kg. gebakken, 20 kg. gezouten en 200 kg. gerookte zeevisch, alsmede 355 kg vleesch in blik. Door toepassing van verhaal op onderhoudsplichtigen werd ontvangen een som van f839.91. Uitgekeerd werd totaal aan armen zorg pl.m. f 6000 en verzorging krank zinnigen ruim f5000. Beliep het aantal werkloozen op 1 Januari 1938 66, dit daalde op 1 Juli tot 33 en op 1 September tol 6. Aan werkverschallingsloon werd uitbetaald f 4500. In '1938 kwam er een nieuwe groep van gesteunden bij n.1. kleine boeren- en tuinders, aan wie werd uitgekeerd f823.32. De financieele toestand der ge meente over 1938 is dan ook niet ongunstig te noemen. Ik eindig met den wensch dat 1939 voor onze ge meente en haar inwoners onder Gods zegen een voorspoedig jaar moge zijn. Vervolg 4e pagina. slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth.en Drogisten Gevonden voorwerpen. Een armband bij DeurlooStoffels Wal. Zoo goed als nieuwe zweep, D. Schot. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 24 Februari t/m 2 Maart 1939. Geen inschrijvingen. Oud Ger. Kerk voorin. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur de heer Dorrestein te Rotterdam. Woensdag 8 Maart Biddag. Ned. Herv. Kerk voorm. en nam. ds. van Griethuijzen. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. v. Eist. en nam. 2 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam.- 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskeik. Woensdag 8 Maart 1939. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm.. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30 en nam 2 nnr ds. Baaij. St. Annaland. De heer lz. Gunter heeft voor zijn benoeming als diaken der Ger. Gemeente bedankt. ZONDAG 5 MAART 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfensberger en 2 nam. uur ds. van Eist. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrijdag 10 Maart's avonds 7 uur ds. Verhage te Middelburg. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds. Baaij. Namiddag Bed. 11. Doop. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Bed. H. Doop. Beide diensten collecte centr. verwarming. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Steenblok te Rot terdam. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Woensdag 8 Maart Biddag. Ned. Herv. Kerk voorm. eu nam. ds. van Zandt te Delft. Ger. Kerk voorm. en nam. ds Da- tema te Driebergen. Donderdag 9 Maart Biddag. Voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 0 uur ds. Fraanje te Barneveld. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur de heer de Heer te 's Gravenmoer. Collecte noodlijdende kerken en personen. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Dinsdag 7 Maart, 's 6.30 ds. Hon- koop. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. Gebou.v „Rehoboth" Donderdag avond 7 uur ds. J. H. Mulder le Charlois. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Batelaan. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 930 en nam. 2 uur ds. van Griethuijzen. Bed. H. Doop. MARKTBERICHTEN THOLEN, 3 Maart 1939. Roomboter f0.77 per pond. Boereboter f 0.72 Eieren f 3.30 per '100. Ondertrouwd J. K. van Nieuwenhuijzen Az. 7 en 48000 A. W. Stoutjesdijk Md. Tholen, 2 Maart 1939. Hierbij geven wij met groote droefheid kennis van het plotseling heen gaan van onzen lieven Zoon, Broer en Kleinzoon KEES GELDERBLOM, op den leeftijd van 15 jaar. Uit aller naam, T. GELDER BLOM— 18 48617 Slageu. Eindhoven, 24 Febr. 1939. Merellaan 12. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en bij het overlijden van mijn innig geliefde Echt- genoote 17 48611 Mejuffrouw MAATJE PAPE, betuig ik mijn hartelijken dank. Inzonderheid aan dr. Looijsen, Zuster Viergever, mej. J. Geluk en M. C. Deurloo voor de hulp tijdens baar ziekte verleend. J. A. VAN BENDEGOM. Tholen, Maart 1939 Te koop beste BRABANCONNE WENTELPLOEG G 2. Voo"r2 3 p. Proef Bet. '1 Oct. Half geld. J. MOL Oudemolen (N. B.) 5 b trekt Maandag a.s. T oekomstspaarstrooken f 3.60 Haco Premie Affaires f 4 Hoofdagentschap Nieuwstr. 36, Giro 242323 en bij de bekende agenten 17 4862Ü Notaris D. VAN DE VELDE te Tholen zal, ten verzoeke van Mejuffrouw Weduwe en erfgenamen van wijlen den Heer W. J. WALPOT, op Donderdag 9 Maart 1939, 's namiddags 2 uur, aan bet huis aan den Doehveg, in het openbaar verkoopen a contant: als eikenh. kast, tafels, stoelen, veeren bed, ledikant, kapstok, parapl. stander, kachels, baro meter, kastje, antieke piano, sierrek met potjes. als: zagen, schaven, beitels schaafbanken, spijkerbakken ladders, trap, spaden, draag- burrie, 4 takels, w.o. 2 met, ijzeren schijven, gazendeur,, droogstokken, kolenbakken, groote buizen, enz. 40 48637 Gelegenheid tot bezichtiging 's voormiddags 11 tot '12 uur.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 5