Msé Coaranl Tweede Blad. VAN VRIJDAG 3 MAART 1939. GEMEENTERAAD SGHERPENISSE, 28 Febr. 1939. Voorzitter Burgemeester W. L. Klos. Secretaris de heer A. L. G. van Doorn. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige verga dering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van D. Brand dat hij zijn herbenoeming tot lid van het burg. armbestuur aanneemI. Van Ged. Staten goedkeuring wijziging begrooting van 1938 De kon. goedkeuring op de ver ordening heffing opcenten pers. belasting. Van den minister van Soc. zaken betreffende een regeling voor plaat sing in de werkverschaffing welke ingaat 2 April 1939. Wethouder Hartog merkt op niet accoord te gaan met de tegenwoor dige regeling. De voorzitter antwoordt dat er gehandeld wordt naar de voor schriften. De heer van Ast weet iemand die totaal niet in de werkverschaffing heeft gewerkt en tooh is hem een wandelvveek gegeven. Als hij het oppervlakkig beziet dan meent spr. dat de een meer werkt dan de ander. Spr. zou dan ook burg. en weth. in overweging willen geven met de Inspecteur in overleg te treden om wat verzachting te krijgen, zoodat de menschen in de gelegenheid ge steld worden meer te werken. Spr.s inziens is dat ze thans onbillijk worden behandeld. De voorzitter zegt dat alles op kaarten wordt ingevuld en deze worden opgestuurd naar den Inspec teur die dan aan de hand van de cijfers bepaalt, wie er aan het weik kan. Is dit volgens ons niet precies juist, dan wordt den Inspecteur daar attent op gemaakt. De bereke ningen zijn dus bij den Inspecteur en wij hebben er niets over te zeggen. Wij doen alles zoo soepel mogelijk en ook stelt de inspecteur de wandelweek vast en dus niet wij. Is het dan ook naar ons idee een beetje te kras, dan wordt daar over geschreven. Wethouder Hartog meent dat er thans een hoop menschen gedupeerd worden. Nu zijn er met veel grootere inkomens aan het werk. De voorzitter merkt op dal de lieer Hartog als wethouder toch precies weet hoe het gaat en dat wij volgens de voorschriften moeten handelen. Wethouder Hartog zegt dan toch op de onbillijkheid te mogen wijzen. De heer van Ast merkt op dat er door den wethouder dan zeker op moet worden gewezen, want die weet de cijfers en hij houdt echter vol dat volgens zijn zienswijze er onbil lijk wordt gehandeld. De vóorzitter antwoordt dat het woord onbillijk niet juist is, wij doen alle moeite om te trachten voor de menschen de soepele kant te nemen. Spr. aanvaardt dan ook niet dat aan zijn adres het woord onbillijk wordt gegooid, want als wethouder weet men dat men de voorschriften moet opvolgen. Wij hebben ook geschreven over de steunnorm en die mag nu een geheel jaar zijn Ml. De heer van Ast acht het niet goed en spoort burg. en weth. aan nog eens met aandrang te trachten dit te brengen op f 12. De voorzitter antwoordt dat nu toch gedaan is gekregen dat het voor het geheele jaar fll is De heer van Ast blijlt echter aandringen dat burg. en weth. nog maals zullen trachten dit te krijgen op f 12 en het uurloon op 24 ct, hij meent zeker te weten dat als dit i met ernst wordt gedaan, de minister toe zal geven. Do voorzitter zegt dat er getracht kan worden de zaak verbeterd te krijgen maar de beslissing is ten slotte bij den minister. De heer van Ast meent dat er dan aangehaald moet worden het woord van de Koningin over de geestelijke en moreele herbewapening en er dan wel dergelijke verbetering mag komen ook voor de arbeidersklasse. Met alg. stemmen wordt besloten de nieu e regeling aan te nemen. Een beschikking van de minister van Waterstaat betreffende het doorgra ven van het schor. De heer van Ast zegt nu dit werk toch in werkverschaffing wordt uitgevoerd, zou het niet goed zijn die sloot ook maar in eens te dempen en te rioleeren. (Iet zal anders een vuile boel worden en steeds elk jaar uitgedaan moeten worden. De voorzitter is daar ook voor, maar het is een groot bezwaar dat de watei stand in de polder hooger is dan in die sloot, dus is het een groot bezwaar om het water weg te krijgen Na eenige discussie wordt echter besloten dat dit nader onder oogen zal worden gezien en indien eenigs- zins mogelijk dan zal de sloot worden gedempt De kon. goedkeuring op de veror dening heffing hondenbelasting. Van Ged. Staten bericht van de goede ontvangst van de vastgestelde instructie voor den gemeente ge neesheer. Van hetzelfde college dat de goedkeuring van de hegrooting voor '1939 is verdaagd. Burg» en weth. stellen voor, in verband met de verzekering van de gemeentegelden, de zekerheidsstelling van de gemeente ontvanger op te hellen. Met alg. stemmen wordt dit aangenomen. Burg. en weth. stellen voor het gedeelte Spuidamstraat voor f 1 over te laten gaan aan de Provincie. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Burg. en weth. stellen voor het bedrag per leerling voor de openb. school voor 1939 te bepalen op f 8,55. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. In verband met een schrijven van Ged. Staten stellen burg. en welli. voor enkele wijzigingen van de leges verordening, welke met alg. stemmen worden goedgevonden. In dit verband moet ook de ver ordening begrafenisrechten gewijzigd worden wat ook met alg. stemmen wordt goedgevonden. Aan de orde komt verpachting vischrecht in de vaargeul. De voorzitter vraagt de leden hoe dit te doen bij inschrijving of onderhands. De heer Bolier is er voor het te verpachten aan dezelfde pachter maar dan voor 5 jaar, want anders is hij bevreesd dat de tegenwoordige pachter het niet zal nemen, als het weer voor 2 jaar is. Na eenige onderlinge discussie wordt besloten dat de voorzitter zal trachten het aan de tegenwoordige pachter te verpachten voor f 20 per jaar en voor 5 jaar. De voorzitter zegt dat er van hoogerhand aangedrongen wordt om zich klaar te maken voor de lucht bescherming en nu vragen burg. en weth. een crediet van f 200 en dit te verdeelen over 2 jaar. dus dit jaar f 100 en volgend jaar f 100. Hier het noodzakelijkste voor aan te schallen zoodat men kan zien dat er iets aangedaan wordt. De heer van Ast vraagt wat men er voor aan wil schaffen. De voorzitter antwoordt om te beginnen 12 gasmaskers en verschil lende gereedschappen, die noodig zijn voor de te geven cursus. De heer van Ast vraagt hoe deze cursus zal worden gegeven. De voorzitter antwoordt dat bur gemeester Schuller van St. Maartens dijk dit op zich heeft genomen en daar voor een cursus van drie weken te Gorkum gevolgd heeft en juist nu er overkwam spreken maar dit ging niet om dat het vergadering was. De heer van Ast vraagt hoe de luchtbescherming is samengesteld. De voorzitter antwoordt dat volgens de wet iemand die niet dienstplich tig is, aangesteld wordt en dat is verplichtend. De heer van Ast vraagt of daar ook geen vrijwilligers bij kunnen en waarom aarvoor geen oproep is gedaan. De voorzitter antwoordt dat ieder, die daarvoor in aanmerking komt zich vrijwillig kan opgeven, maar het is eigenlijk begonnen met aan ver schillende personen te vragen. De heer Piijstenbil zou liever eerst wat anders aanschaffen dan 12 gas maskers, dat is zoo weinig. De voorzitter antwoordt dat die juist het eerst noodig zijn. Met alg. st. wordt het voorstel om een crediet te verleenen aan burg. en weth., te verdeelen over 2 jaar, aangenomen. Goedgevonden wordt een wijziging van de begrooting voor 1938 en'1939. De heer van Ast spreeut zijn spijt er over uit dat men deze wijzigingen niet toegezonden krijgt. Wij moeten nu zoo maar dit goedvinden en het is een onthouding om meer kennis te nemen van de begrooting. Nu volgt benoeming leden stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Prov. Staten en Ge meenteraad. De burgemeester is ambtshalve voorzitter. Tot plaatsvervangende voorzitter wordt gekozen de heer C. G. Hartog en tot leden de heeren Hartog en Rijstenbi 1 en tot plaats vervangende leden de heeren Bolier en Vos. Bij de rondvraag vraagt de heer Vos naar de ventvergunningen voor eigen inwoners. De voorzitter antwoordt dat dit niet mag. De heer Vos vraagt naar de sloot bij de tuin van den dominé. De voorzitter anlwoordt dat dit in bespreking is met de Heidemij. om die zaak daar in orde te maken. De heer van Ast vraagt of' er bij burg. en weth. een idee is om de Kerkstraat te verbeteren. De voorzitter zegt dat deze zaak de aandacht van burg. en weth. heeft. Hierna sluiting. STAVENISSE, 27 Febr. 1939. Voorzitter-Secretaris Burgemeester A. F. Hanssens. Aanwezig alle leden behalve de heer J. W. v. d. Slikke, die zonder kennisgeving afwezig was. Na opening hield de Voorzitter in deze eerste vergadering in '1939 zijn Iraditioneele Nieuwjaarsrede. Hij zei o.m. dat het hem verheugde, dat hij alle leden weer een. weerzien kan toeroepen. Hij spreekt den wensch uit, dat 1939 voor hen en hunne gezinnen, alsmede voor de gemeente een gezegend jaar moge zijn. Hij doet een ernstig beroep op aller spontane medewerking en de ge meentezaken, die zullen worden voorgelegd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 3