'S£(MS. ONZE FEUILLETON i Eindelijk verzoend Verkouden - Grieperig! 'ampo lucht op en geneesti toe waarin tarwe, gerst en koolzaad zijn opgenomen. 7. Pas een diepe grondbewerking toe indien dit mo gelijk is. 8. Zorg voor een goede onkruid bestrijding, daar verschillende onkruidplanten een voedingsbron voor aaltjes zijn. 9. Poot op een perceel waar aalljesziekie wordt verwacht bij voorkeur aardappel rassen met de meeste resistentie of een zeer vroeg ruimend aardappel gewas. Men raadplege hiervoor de rassen lijst. Dhr de Ronde had de welgemeende dank van de vergadering in ont vangst te nemen voor zijn leerzaam betoog. Hierna was het woord aan ir Dorst algemeen secretaris van de Z.L.M. die een lezing hield over het onder werp„Landbouw eti Ordening". In een uitvoerig, gedocumenteerd betoog gal de spreker een overzicht van de mogelijkheid van het al of niet overnemen van de Landbouw crisismaatregelen. Het is aan de Z. L M. gebleken dat met deze overname weinig goeds zal zijn te bereiken. In wezen zal er niets veranderen. Bij het voorstel van overname zou men toch zeker in de eerste plaats moeten komen bij die genen, die er belang bij hebben. Dit is echter niet gebeurd. Zooals de maatregelen nu zijn, kunnen zij niet aanvaard worden. Wil men de landbouwpolitiek iets verbeteren en wil men meer landarbeiders te werk stellen, dan moeten de richtprijzen worden verhoogd. Anders zal men noodgedwongen de productiekosten moeten verminderen. Nadat de spr. nog enkele vragen op afdoende wijze had beantwoord, sloot de voorzitter deze algemeene vergadering met een woord van dank voor de belangstelling van de aanwezigen. THOLEN, 3 Maart 1939. Dinsdag jl. hield de Boerenleen bank alhier in de zaal van wed. M. J. Hoek haar jaarvergadering. De voorzitter de heer W. L. Klompe riep de aanwezigen welkom toe, in het bizonder hel eerelid de heer Dorst en de pers. Bij een terugblik op het afgeloopen jaar memoreerde spreker de leden die de vereeniging door den dood ontvielen, in het bizonder den eere-voorzitter den heer C. li. A. Stoutjesdijk, mede-oprichler der Bank, die tal van jaren zoo veel voor de Boerenleenbank hier heeft gedaan. Mededeeling werd gedaan dat twee leden zijn uitgetreden. 1938 werd door het bestuur niet optimistisch ingezien, de rentevoet onderging vermindering, terwijl de Bank zelf zeer weinig rente maakte. Gelukkig voor de Bank was het af geloopen jaar zeer goed en werden de sombere gedachten die het bestuur had, gelogenstraft, zooals straks uit de cijfers zal blijken. Spreker slipte nog de bewogen Septemberdagen aan en sprak zijn leedwezen uit dat het bestuurslid de heer van 't Hof wegens ongesteldheid niet aanwezig kan zijn, terwijl hij zijn medebe stuursleden dank zegt voor het ver vullen van hun plicht als zoodanig. Hierna geeft spr. met een reeks cijfers, die straks weer in het verslag van den kassier tot uiting komen, duidelijk aan dat de Boerenleenbank alhier er goed voorstaat en goed heeft geboerd over 1938. Nadruk legt hij op het feit dat de Bank Naar het Engelsch. 3 Mrs. Grilleths had nu weer haar zelfbeheersching in voldoende male herwonnen, zoodat ze dan ook vol zelfvertrouwen kon zeggen Kijkt u eens hier, Master Basil, doktoren zijn ook niet onfeilbaar; ze hebben al meer fouten gemaakt en ze zullen er wel meer maken. U kunt immers veel langer leven, dan ze een van allen gedacht hebben. Zeker, dat is ook zoo Het oude huis kan mij nieuwe krachten schen ken, wil je wel gelooven, ouwetje? Kom, laten we samen eens rond wandelen en vertel mij dan intusschen al het nieuws, dat je mij te zeggen hebt. Hoe maken onze vrienden, de Halliwels het Nog altijd even druk en vroolijk en geen provisie noch zegels berekent De kassier, de heer D. H. van de Velde brengt daarna verslag uit betredende de rekening over 1938. Wij ontleenen er aan dat in de spaarbank f332.718,43 is ingelegd, aan rente werd f 10.147,8(5 bijge schreven, het tegoed op 31 Decem ber bedroeg f 424.453,72. Aan voorschotten werd f 2200 verstrekt, afgelost is f21.839,20, 31 December stond nog uit f 153 958,18 Per rek. courant werd uitbetaald f 2.080.220,80, ontvangen werd f 2.015.198,58, per 31 December stond uit f249.101,83. Dat de toestand van de Bank zeer goed is blijkt wel uit het netto winst cijfer dat over 1938 een som van f2083,18 aanwijst. De voorzitter onderstreepte dit nog door te zeggen dat als het winstcijfer het derde deel had aan gewezen van deze som, het bestuur nog zeer tevreden was geweest, het bewijst dat de Bank het vertrouwen van het publiek steeds in hooge mate ondervindt. DDaa Dampo inwrijven en diep inademen* I Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Hij brengt dank aan den kassier voor diens goede werk en voor de coulance die hij steeds betoont ten opzichte van de leden en van hen die zaken met de Bank doen. Hierna brengt de financieele com missie bij monde van den heer V.J. Roggeband verslag uit. De voorzitter dankt de commissie voor haar werk zaamheden. Ingevolge art. 34 der statuten worden door de' vergadering de be sluiten genomen inzake bepaling der rentevoet. Als bestuurslid wordt herkozen de heer W. L. Klompe, als lid van den raad van toezicht de heer C. H. C, de Wit en als plv. bestuursleden de h.h. A. J. Roggeband en T. Dijkslag, die allen dank zeggend voor bet in hen gestelde vertrouwen hun functies weder op zich nemen. Als afgevaardigde naar de algem vergadering werd benoemd de heer D. H. van de Velde en als plv. de heer W. I.. Klompe, die onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen, zich hiertoe bereid verklaren. De voorzitter deelt mede dat de rente voor spaargelden wordt bepaald op 2,52 vrijblijvend, die voor gelden in rek. ct. voor niet leden 2%, bij groote bedragen kan dit tot 1% worden teruggebracht. De rente voor opgenomen gelden blijft op 4% bepaald. Bij de rondvraag meent een lid dat gezien de vermeerderde werkzaam heden van den kassier veroorzaakt door uitbetaling der tarwegelden, den kassier wel een gratificatie toekomt. De voorzitter acht dit niet noodig, doch dringt aan dat de leden deze zaken vlugger afwerken, omdat dit den kassier veel last en extra werk geeft. De heer van de Velde deelt mede hij geen prijs stelt op een gratificatie, hij dringt er hij de leden wel op aan om toch spoediger af te komen reke nen en zegt tevreden te zijn met zijn tegenwoordig salaris. De heer D. W. Klompe deelt namens de raad van toezicht mede dat de zaken door den kassier correct worden behandeld en alles steeds in orde wordt bevonden. Een der leden zou wenschen dat niet-leden bij inbreng van gelden levendig. Maar hoe kan dat ook anders met een huishouden van acht personen? Ik zal ze maar eens heel gauw gaan opzoeken. Ik vnoi er mii altijd zoo prettig, misscblee omdat ik juist zeif meer terugge trokken van aard ben. Er moeten gasten zijn op Greencroft en ze maken er altijd veel pleizier, Dat is een goed ding. Ik smacht naar wat huiselijk genoegen Weet e ook, wie de gasten zijn Menschen, die ik ken Ik zou 't u niet kunnen zeggen, sir. Ik heb de namen niet gehoord. Er komen en gaan er zoovelen op Greencroft. Maar zooals u zei, u moet er zelf eens heengaan. Ze zullen wat blij zijn, dat u terug is. U weel niet, hoe wij u allen gemist hebben En als u nu maar llink en wel terug gekomen was Maar, ouwetjeJe zult mij veel aardiger en interessanter vinden, zooals ik nu ben I lk zal nooit weer je zenuwen op de proef stellen, door bijvoorbeeld een wild paard te berij den. Ik zal een model jongeman worden en je zult mij 's winters naar ook minder rente behooren te trekken, de voorzitter meent dat dit een zaak voor het bestuur is. Op een gedane vraag deelt de voorzitter mede dat het aantal leden 206 bedraagt. Na een woord van dank voor de goede opkomst en een opwekking om anderen op te wekken lid te worden van de Boerenleenbank sluit de voorzitter de vergadering. Vrijdagavond 24 Febr. werd in de zaal van mej. Wed. Hoek alhier, de jaarvergadering gehouden van de afd. Groene Kruis alhier. Na opening door den voorzitter dr. Duinker volgden het finantieel verslag en het jaarverslag over 1938. Hieruit stippen wij aan dat het aantal leden d.d. 31 Dec. 1938 be droeg 632 welke een bedrag aan contributie betalen van f957. Uitleeningen hadden 300 keer plaats. Het tarief der hoogtezon blijft 10 ct. per uur of gedeelte hiervan, voor onvoormogenden gratis. Door de zoster werden bezocht voor wijk verpleging 82 gezinnen met 88 patiënten, aantal verpleegdagen 5493 en bezoeken 6079. Voor T. b.c. bestrijding 11 gezinnen met 11 patiënten 458 verpleegdagen en 864 bezoeken. De vereeniging droeg bij voor uitzending T. b. c. patiënten naar sanatoria 1 75. In 1938 werd totaal ontvangen f2582 755 en uitgegeven f2389.605 alzoo een goed slot van f 193.15. Door een bedrag af te schrijven op ge bouwen en materiaal van totaal f273.89 is het batig saldo veranderd in een nadeelig slot van f80.74 De begrooting 1940 werd voorlopig vastgesteld op een ontvangen uitgaaf van f2720 48. Waarbij een post on voorzien van f45.48. In een nader aan te kondigen vergadering zal een definitieve vaststelling der begrooting plaats hebben. Uit het rapport der commissie tot nazien der rekening bleek, dat alles keurig in orde bevonden was, zoodat de Secr.-Penningm. kon worden ge dechargeerd. Tot bestuursleden werden herkozen de heerrn J.J. Kramer, mr. A. J. v. d. Hoeven en dr. P. J. Duinker, welke onder dank hun herbenoeming aan namen. De heer Vos informeerde of de post salarissen niet kon worden ver laagd doch na eenige inlichtingen door den voorz. trok hij zijn voor stel in. Een uitvoerige bespreking had plaats, hoe te handelen bij vacantie en ziekte der zuster, daar plaats vervanging dan toch beslist nood zakelijk is. De voorzitter merkte op dat dit een moeilijke doch urgente zaak is, doch de fiinanciên maken het aan stellen van een pi. vervanger on mogelijk, intusschen zal het bestuur deze kwestie nader bezien. Een lid stelt voor, de contributie in den zomer te innen, daar dit voor velen gemakkelijker is. De Voorz. zeide dat de ervaring heeft geleerd, dat Januari de beste maand is, terwijl het ook noodzakelijk is, voor aanvulling der kas. Hierna sluiting. Dinsdagavond hield de afdeeling Tholen van Volksonderwijs onder voorzitterschap van den heer J. Overbeeke in de bovenzaal van A. Engelvaart haar algemeene jaarver gadering. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Daar er vorig jaar geen vergadering is ge houden doet de penningmeester rekening en verantwoordiging over hartelust kunnen vertroetelen -U maakt van alles toch een grapje, master Basilantwoordde mrs. Grilleths met een hoofdschudden. Maar toen ze bij hem weg was en hij nog een tijd lang stond uit te kijken in den tuin, lag er een innig- droeve uitdrukking te lezen in zijn diep-grijze oogen. HOOFDSTUK II. Dus we zijn dan toch echt weer thuis, Basil! Ik begin juist weer zoo'n beetje het gevoel te krijgen, of we nooit weg geweest zijn Als je toch zoo'n heerlijk huis bezit als dit, is het wel dwaasheid, dat je er ooit uit gaatNiets, wat wij onderweg gezien hebben, kan ooit de vergelijking doorstaan met Vale Royal. Ik weet niet, of jouw reizen andere erva ringen hebben bezorgd Mijn reizen leidden mij hoofd zakelijk naar zwavelbronnen en der gelijke aangelegenheden en in zooverre de behandeling daar aan de ver wachtingen voldeed, kan ik niet anderszeggendandat ik zeer tevreden was met de kennismaking. Olive Hamilton lachte haar wel- 1937 en 1938. Over 1937 hadden de ontvangsten bedragen f 69,64 en de uilgaven f 48,28, zoodat er een batig saldo was van f 21,36 en over 1938 resp. f 04,21 en 71,99, zoodat er een nadeelig saldo was f7,78. Deze saldo's bijgevoegd en afgetrokken van vorige saldo's geeft nog een totaal aan van f213,895. Het bewaarschoolfonds wijst aan eeri bedrag van f 3776,53, hier onder is begrepen het bedrag dal op een boekje staat van het departement tot 't nut van't Algemeen. De heeren Voets en van Vessem die de boeken van de penningmeester hebben ge controleerd, verklaren dat alles in orde is, zoodal de rekeningen worden goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd voor zijn accuraat beheer. Als bestuursleden worden herkozen de heeren J. Overbeeke en L. M. de Heer. Tot eerelid van de afdeeling wordt benoemd de heer M. Overbeeke, die sedert de oprichting lid is geweest en nimmereeu vergaderingverzuimde bij te wonen. Wij maken opmerkzaam dat Woensdag a.s. één der bussen B.B.A. 's morgens 7.50 vertrekt ten behceve reizigers speciale trein B. O. Z. Amsterdam. Prov. Staten verkiezing Zeeland. Door de Chr. liist. Unie zijn voor de a.s. statenverkiezing de volgende candaten gesteld. 1. van der Wart, A. D. F. Goes. 2. van der Feltz, Mr. W. F. E. Baron Middelburg. 3. Stemerding, A. H. S. Oost- en West-Souburg. 4. Philipse, C. 's fleer-Arendskerke. 5. deFeijter A. Zaamslag. 6. van Duin, G. Zierikzee. 7. de Looze, M. Goes. 8. de Looiï, H. M. Kamperland. 9. Brakman, H. 1. Retranchement. 10. Jause, A.zn., P. Biggekerke 11. Kousemaker, Mr. G. Kloetinge. 12. Kaan, C A. Terneuzen. 13. van Oeveren, S. A. M. Wolphaar's- dijd. 14 de Mul, B. G. Kruiningen. 15. den Boer, M. Haamstede. 16. Steendam, L. M. Zierikzee. 17. Krijger, M. Bruinisse. 18. de Kruiter, Joh! Goes. 19. van Eldik, Dr. J. H. Noord- gouwe. 20. Flipse, Abr. Middelburg. Door de A. R. kiesvereeniging alhier zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren I. T. Dijkslag, 2.J'J. Wagenaar, 3. H. Jansen, 4. PI. de Heer, 5. M. van Oostende, M. W. Verkamman. Het aftredend bestuurslid van de A. R. kiesvereeniging de heer H. Jan sen werd herkozen. POORTVLIET. In de zaal van dhr. W. .1. Gunter hield de Coöp. Boerenleenbank Maandag haar jaar vergadering. De voorzitter dhr flerm. Uijl, opende met een welkomswoord tot de 35 leden en deelde mee dat het ledental hetzelide was gebleven maar dat het uitgegeven voorschot iets is teruggeloopen. Het spaargeld is mei f 10.000 toe genomen. De rentevoet voor niet- leden is verlaagd van 2.64 pet. tot 2.25 pet., voor leden is de rentevoet hetzelfde gebleven of deze rentevoet voor 1939 kan worden gehandhaafd is nog onbekend. Van de Raitleisen- bank ts Utrecht is bericht ontvangen dat hun rentevoet weer met '/s pet. is verlaagd. Op 31 Dec. stond'ruim f85000 van niet-leden aan spaargeld op de Bank. In omloop zijn 212 spaarboekjes. Het reservefonds, dat op ruim f20.000 stond is verhoogd met f980 winst over 1938, zoodat het reservefonds f21000 bedraagt. Het jaarverslag van den kassier luidde als volgt ontvangsten f 332.316,41uitgaven f332.816,41, saldo winst f980,24. De balans ver meldde in debet en credit f 198.662,90. luidende parellach, dien Basil zoo lang gemist had, gedurende al den tijd, dat hij van zijn ouders en hun pupil gescheiden was. Het diner was afgeloopen, maai de warmte van den Meiavond had de jongelui op de veranda gelokt. Olive had een wit sjaaltje om hals en schouders geslagen. Zij droeg een amberkleurig satijnen toilet, want ze was altijd zeer kostbaar en stijlvol gekleed. Ze was niet groot, maar bevallig gebouwd haar gelaat had een matte tint; het haar was diep kastanjebruinhaar wenkbrauwen en wimpers waren zwart. Er waren violette schaduwen onder de oogen, wat haar iets teers van uiterlijk gaf, terwijl ze in waarheid toch een zeer gezond en sterk gestel had. Alles bij elkaar genomen, had Olive Hamilton iets zeer interessants over zich en wekte zij daardoor grenzelooze bewondering. Gedurende de laatste twee jaren had Basil de pupil van zijn vader slechts bij enkele gelegenheden ge zien. Als kinderen en later als aan komende jongelui waren ze als broer srv h W( ot 1 rbi en. Ctl mi iel ie de C.tl De lieer G. Mosselman we bestuurslid herkozen met 34 36 st. Op voorstel van het b c zal de gemaakte winst weer reservefonds worden gevoegd lid van de raad van toezicht, d J. G. Vos werd met 33 van de herkozen. Als plaatsvervangem stuursleden werden bij acch herkozen de heeren Joh. Deurl C. K. vao der Slikke. Tot lede commissie voor hoekonderzoek den benoemd de heeren H. manlsverdriet, W. J. Gunter W. Kesteloo. De kassier deelde mee, dat loopig geen nieuwe spaarders w aangenomen. De heer D. VV. Ke stelde voor om den Directeur April a.s. 75 jaar wordteen soi aan te bieden. Met alg. st. dit besloten. Hierna sluiting. Vrijdag 24 Febr. jl. had openbare school de jaarlijksche o avond plaats. Om zeven uur o| de voorzitter van de oudercomi de heer A. Verburg, de vergtid met een woord van welkom to talrijke ouders. Vervolgens li secretaris de heer J. Monte: notulen voor, die zonder op- o: rnorkingen werden goedgek Daarna bestuursverkiezing. De dende leden de heeren Verbur Monteau, werden met groote. i derheid van stemmen herk Daarna volgde een lezing doo hoofd der school de heer J. van B melen, getiteld „naar de hoogst der aarde", rijkelijk geïllustreerd lantaarnplaatjes. De heer L. Blaas hield nog causerie over het groote nut va schoolartsendienst, die hier in gemeente binnenkort zal wo ingevoerd. Gedurende de pauze heston legenheid om het werk van de lingen te bezichtigen. Na de ge kelijke rondvraag sloot de voorz omstreeks elf uur deze uitstel geslaagde ouderavond. Op de gehouden jaarvergade van de muziekvereeniging naar kracht" alhier, werd wei het bedanken van den heer I.. i als voorzitter on bestuurslid gek ae heer J. A. van Nieuwenbuij Bij de gedane rekening bleek het voordeelig saldo was f 17,34. eere-veorzitter werd benoemd heer VV. Carels. Besloten werd toestemming van den burgemee dit jaar een festival te houden dat de trekking der verloting bepi is op Woensdag 8 Maart a.s. Vrijdagavond werd in de school alhier de jaarlij ksche out avond gehouden onder voorzit schap van den heer G. K.J. Krijl Aanwezig waren 70 personen, bijeenkomst werd geopend met zingen van psalm 36 vers 2. Geit werd Spreuken 8 waarna over w gegaan in gebed. De voorzitter schetste de hou van ouders tegenover hun kinde waarbij hij tot voorbeeld nam priester Eli en zijn zonen. Spr. wl verder op de verplichting in opv ding en onderwijs-samenwerk tusschen gezin en school. Dhr Looyenga leverde een refe getiteld: „Verkeerd en toch goe waarin hij vooral aandrong op derwijs met den Bijbel. In de pai werd het werk der kinderen hekelt Na de pauze werd gezongen pss 105:5, waarna door dhr J. Uijl referaat werd gehouden over „Oi roeping" Ook sprak deze over schillende takken van opvoedi waarin spr. volgens Gods woord w op den juisten weg. en zuster met elkaar omgegaan nu, terwijl ze slechts vier uren wi samen waren, na hun lange scheid leek het hun wel, of ze in het gein nooit gescheiden waren geweest Ik hoop, dat nu we eenmi hier zijn we ook blijven zullen Olive, droomerig voor zich starend. Ik geloof, dat ik o begin te worden, Basii. Het reiz in het buitenland heeft z'n bekor voor mij verloren ik geef de vo< keur aan de kalme, huiselijke vreu den. Je ouders ook, maar ik gek niet, dat zij ooit weer hun intr hadden genomen op Vale Royal, jij er niet bij was. Ze gaan gehe in je op; kannen feitelijk niet buil' Je- Dit kweekt slechts de overti ging bij mij, dat ik een persot van groot gewicht ben I Je wordt ijdel Basil; hopelo ij del. Neen, hopeloos nog niet. Ma; ik geef toe, het wordt tijd dat jij weer eens met mijn opvoedins sa bemoeien. Wordt vervolg

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2