OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT •iBSBtüs NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 3 Maart 1939. No. 9 Zes en vijftigste jaargang Voedt Uw huid 's nachts met Purol L"1.? Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 Static Jac -7 u [ebilj All 469 THOOLSCHE URANT n vo ndagsblad f 1,375, franco r posl ƒ1,65 15 cent ,ord sp- kosten. Advertentiën van 1 tol 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. tree oon I 20 PUBLICATIEN Buvgemeester en Wethouders van h o 1 e. n maken bekend dat tegen onderdag, 9 Maart a.s. gelegen- ^id bestaat tot aangifte voor ruiming in privaatputten. In den voormiddag van dien dag jllen scherven enz. door den reini- jngsdienst worden opgehaald. Tholen, 2 Maart 1938. 11 ota f óór Brussel naar Amsterdam. Het jaarlijksche bezoek dat H. M. 3 Koningin aan de hoofdstad des iinds pleegt te brengen, zal dit larnaar verluidt aanmerkelijk eerder laats vinden dan verleden jaar. Het ihijnt namelijk in de bedoeling van ii. M. te liggen, alvorens de reis naar lelgië te aanvaarden voor hetbrengen an Haar voorgenomen officieele ezoek aan Koning Leopold, Amster- am te bezoeken. Bij de uitvoering an de restauratiewerkzaamheden an het Koninklijk Paleis op den lam wordt hiermede rekening ge- ouden. Het programma van deze werkzaamheden is zoodanig opgesteld lat pas na het bezoek van H. M. in Hei a.s. de restauratie in vollen jrnvang zal worden aangevat. De iverkzaamheden zullen dan, naar werwacht wordt, nog volle anderhalf jaar in beslag nemen en eerst in het lajaar var, 1940 zijn voltooid. Minister Steenberghe naar Duitschland. De minister van economische zaken> r. M. P. L. Steen berglie, heeft erlvaii het bestuur van de Leipziger enI.Messe een uitnoodiging ontvangen 1 Tim deze Duitsche jaarbeurs te Jbezoeken. De minister heeft deze fuitnoodiging aanvaard en zal van '■deze gelegenheid dat hij in Duitsch- ?Jland vertoeft, tevens gebruik maken rulom een bezoek te brengen aan zijn Duitschen ambtgenoot, dr. Funk te Berlijn. Het is te hopen, dat deze 00 ontmoeting tusschen de ministers 011 van economische zaken van twee -*c landen, die elkander op zoo menigerlei 'j wijze in economisch opzicht kunnen aanvullen, vruchtbare resultaten zal afwerpen en een krachtige ontwikke lingder handelsbetrekkingen tusschen beide landen ten gevolge zal hebben. Emigratie naar Argentinië. Onder de verschillende methoden, die ons land in den strijd legen de werkloosheid toepast, neemt de emigratie als meest afdoende nog altijd een voorname plaats in, ook al zijn de mogelijkheden daartoe tegenwoordig zeer beperkt, doordal de meesle landen hun grenzen voor immigranten geheel of grootendeels gesloten houden. Tot de weinige landen, waarheen emigratie, met name van Nederland- sche boeren, nog mogelijk is, behoort o.m. Argentinië, in welk land reeds een vrij belangrijke Nederlandsche kolonie is gevestigd, die een eigen maandblad uitgeeft. In dit maandblad „Nederland" wordt nu gemeld, dat de stichting Landverhuizing besloten heeft, een vasten vertegenwoordiger in Argentinië aan te stellen teneinde haar voor te lichten over kolonisatie- en immigratiemogelijkheden. Het kantoor van dezen vertegen woordiger is ondergebracht bij de Goöp. Rural Lda. Excelsior, Lavalle 552, Tres Arroyos en slaat onder leiding van de heeren J.Verkuyl en Gerardo Kraan, van wie eerstge noemde onlangs een bezoek aan Nederland heeft gebracht, waarbij besprekingen over emigratie van Nederlandsche boeren naar Argen tinië werden gevoerd. Men hoopt door deze vaste ver- want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit één of tweemaal per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag ver dwijnen er door. Tube 45, Doos 60 en 30 cent. '12 48612 tegenwoordiging de Nederlandsche emigratie naar Argentinië sterk te kunnen bevorderen. Niet alleen belast zich de dienst met voorlichting van de Nederlandsche autoriteiten over de immigratiemogelijkheden in Ar gentinië, maar deze zal ook eiken nieuw aangekomene met raad en daad terzijde staan om een geschikt bedrijf of een passenden werkkring te vinden. Reeds konden enkele families en boerenknechts in de omgeving van Tres Arroyos worden geplaatst. Miliioenenwerlc te IJmuiden. Groote publieke werken in ons land houden in den regel ve.rband met het water, of het nu gaal om bruggen over de kanalen en stroomen, om tunnels onder rivieren, om aanleg van sluizen of inpoldering van plassen of mereu. Zoo houdt ook nu weer een uiterst belangrijk project, dat in tallooze gezinnen werk zal brengen, ten nauwste verband met den strijd tegen onzen oudsten erfvijand, het water. Het betreft bet bouwen van een spuisluis te IJmuiden, welk omvang rijke werk zoo juist door den Rijks waterstaat te Haarlem is aanbesteed, De laagste inschrijfster was de Hol- landsche Beton Mij. te Amsterdam, die op zich neemt, het werk voor f 1.751.000 uit te voeren, zoodat het hoogstwaarschijnlijk aan deze maat schappij zal worden gegund. De nieuwe sluis komt ten Noorden van de Noordersluis te IJmuiden. Het kanaal, dat er voor noodig is, is reeds gedeeltelijk gegraven. Metden bouw van de sluis zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. Voorloopig geenluchtdienstop Twente De K.L.M. heeft besloten dezen zomer geen vliegdienst Amsterdam Twente te openen. Dit besluit houdt verband met de teleurstellende be drijfsresultaten, welke de lijn Twente- Amsterdam de laatste jaren heeft opgeleverd en met de omstandigheid dat beperking van het binnenlandsche luchtverkeer noodzakelijk was. Het besluit is genomen in overleg met de N.V. Luchtvaartterrein Twenl en een speciaal voor deze gelegenheid ingestelde Twentsche Commissie. De maatregel zal echter slechts van lijdelijken aard zijn. Zoodra het moge lijk is, zal het luchtverkeer op dezen lijn weer worden hervat. Waarschijn lijk zal dit het geval zijn, wanneer de nieuwe vliegtuigen van het type D.C. 5 ter beschikking komen. De afgeloopen dagen hebben eindelijk de erkenning van de regeering van Franco door En geland en Frankrijk gebracht, terwijl de meeste kleinere staten daartoe al eerder waren over gegaan. Slechts de Vereenigde Staten van Noord Amerika maken in dit opzicht nog weinig haast en willen voorloopig eerst eens afwachten, hoe de toestand in Europa zich verder ontwikkelt en vooral hoe Franco zich tegenover zijn politieke gevan genen gedraagt. Is een dergelijke afwachtende houding voor de U.S.A., die tenslotte door een grooten Oceaan van Europa gescheiden zijn, begrijpelijk, even juist is het, dat Londen en Parijs onder de huidige omstandigheden met deze erkenning niet langer meer geaarzeld hebben. Het is duidelijk' dat Franco binnen afzienbaren tijd de meester van geheel Spanje zal zijn en met dit Spanje zullen Enge land en Frankrijk, hoe dan ook, moeten samenwerken, evenals zij het met Duitschland en Italië moeten doen. Ook al stond ongelwijfeld de sympathie van de meerderheid der bevolking van Engeland en Frankrijk aan de zijde der republikeinen, men ziet in, dat de regeeringen niet anders hebben kunnen handelen en derhalve is de oppositie zoowel in het Engelsche Lagerhuis als ook in de Fransche Kamer betrekkelijk klein geweest. Zullen de vrijwilligers teruggetrokken worden Zooals wij al meer dan eens in onze overzichten hebben uiteengezet, gaal het er voor Londen en Parijs in de eerste plaats oin, dat het nieuwe Spanje van Franco een vol komen onafhankelijk Spanje, vrij van welke buitenlandsche invloeden ook zal zijn. Spanje is, strategisch bezien, een van de belangrijkste landen van Europa. Van Spanje uit kunnen de belangrijkste verbindingen van En geland en Frankrijk en hun over- zeesche gewesten bedreigd worden. Blijven ltaliaansche en Duitsche strijdkrachten zich nestelen op bepaalde Spaansche punten, dan moet dit voor Engeland en Frankrijk een onduldbaar feit genoemd worden. Franco schijnt de Engelschen en Franschen in dit opzicht echter gerust gesteld te hebben. Met den Franschen vertegenwoordiger Bérard is een Spaansch-Fransche o\ereenkomst-on- derteekend,die voorloopig nog geheim geheuden wordt, maar die voor Fran krijk en dus ook voor Engeland be vredigende bepalingen schijnt in te houden. Frankrijk heeft zich daar tegenover verplicht, het Spaansche goud en de Spransche wapens, die het in zijn bezit heeft, terug te geven. Indien het spook van de crisis dan ook nog niet geheel van Europa weggevaagd is, moet dit minder aan een gevolg van wantrouwen tegenover Franco, dan wel tegenover Italië en in mindere mate ook Duitschland worden toegeschreven. Niet geheel ten onrechte blijft de vrees bestaan, dat nu de ltaliaansche eischen tegen over Frankrijk spoedig zullen worden vastgesteld en beteekend. En in geval de eischen van Mussolini een crisis zouden ontlokken, zouden op den vervaldag de ltaliaansche watervlieg tuigen nog altijd op het strategisch zoo belangrijke Majorca zijn, Itali- aanschen en Duitsche duikbooten in de havens van den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee, ltaliaansche en Duitsche artilleristen aan de oevers van de straat van Gibraltar want in ieder geval is het vasthouden der Spaansche bases een uiterst krachtige troel in het spel van de spilpartners. Had men de vaste zekerheid, dat het Londensche en het Parijsche kabinet daaromtrent gerust zijn, dan konden ook wij, leeken, de toekomst met veel ver trouwen tegemoet zien. Nu wij deze zekerheid nog niet bezitten zal men de toekomst eerst met een gerust hart tegemoet mogen zien, zoodra de laatste buitenlandsche vrijwilliger uit Spanje vertrokken is. Ciano's bezoek aan Warschau. Veler oogen zijn dezer dagen op Polen gericht geweest. Twee welhaast tegenstrijdige dingen vielen daar op te merken. Terwijl graaf Ciano, de ltaliaansche minister van Buiten landsche Zaken een vriendschappelijk bezoek aan zijn Poolschen collega Beek bracht, vonden in vele Poolsche steden ant-Duitsche relletjes plaats. Men kan daar veel of weinig achter zoeken. Men zal echter wel het dichtst bij de waarheid komen, indien men beide feiten maar niet te hoog aanslaat. Zoowel de Duitsche alsook de officieele Poo'sche pers kennen aan de relletjes der studenten geen al te ernstig karakter toe en van het bezoek van Ciano wordt algemeen verklaard, dat het resultaat daarvan bescheiden moet worden genoemd. Anders was ook niet te verwachten. Voor Polen, met zijn gevaarlijke ligging tusschen de twee grootste mogendheden van Europa gaat het er immersom, zich nergens te sterk te binden, maar de vriend schappelijke verhouding mogelijk te maken. Zoo is het mogelijk, dat Polen, hetwelk zegt vastte houden aan zijn verbond met Frankrijk, zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie onlangs aanzienlijk heelt verbeterd en met Duitschland een verdrag van non agressie heeft, thans ook met Italië vriendschappelijke woorden wisselt. GE/ gjl_. Snel en goed riep, ftou, B^Ijn. helpen hierbij altijd een poeder oi cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd.,Mijnhardtjes"2st. 10ct.Doos50cfc De Belgische kabinetscrisis. Aan het kabinet Pierlot is wel een zeer kortstondig leven be schoren geweest. Nauwelijks aan het bewind, moest het zijn ontslag reeds weer nemen, wijl de socialisten meenden hun medewerking niet meer te kunnen verleer.en Wat was er gebeurd? Met het oog op de moei lijke economische en financieele om standigheden, waarin België verkeert, meende de minister van financiën Guit, dat een salarisverlaging van 5% voor het rijkspersoneel nood zakelijk zou zijn. Daarmede raakte hij echter aan een van de heilige huisjes van de socialisten en niemand minder dan oud-minister-president Spaak verzette zich in de kamer tegen deze maatregel. Daarmede was het doodvonnis der regeering getee- kend. Wel heeft men nog gepoogd, een compromis te vinden, maar dit mislukte. En aldus heeft België voor de tweede maal in luttele weken tijds zijn kabinetscrisis en dit, terwijl de omstandigheden dringend een krachtig bewind vereischen. Op het ougenblik, dat deze regels geschreven worden, is de socialist Soudan heiast met de vorming van een kabinet. Hij heeft verklaard te streven naar een liberaal socialisch-katholieke re geering, maar hoe hij de medewer king der liberalen wil verkrijgen is nog een raadsel, wijl deze voor alles in de zaak Martens hun zin willen doordrijven, zulks tegen de wenschen van alle Vlamingen in. De nieuwe Paus gekozen. Donderdag is te Rome door de in Conclaaf vereenigde Kardinalen de Pauskenze gedaan. De eerste twee stemmingen hadden geen resultaat. De buiten het Vaticaan verzamelde menigte zag tot twee malen toe de zwarte rookwolk opstijgen die kond deed dat de stemming geen meerder heid bracht. Omstreeks zeventien en een half uur stegen witte rookwolken op uit het schoorsteentje, als teeken dat de nieuwe Paus was gekozen. De oudste Kardinaal-diaken verscheen op de loggia en deed kond dat Kardinaal Pacelli tot Paus was gekozen, waarop de menigte in luid gejuich uitbarstte. Te 18.30 verscheen de nieuwe Paus op het balcon en verleende onder het maken van een kruis over de op het plein geknielde menigte, den zegen. De nieuwe Paus neemt den naam aan van Pius XH LANDBOUW Kring Tholen en St. Philipsland van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Maandagmiddag jl. kwamen de leden van bovengenoemde Kring in jaarvergadering bijeen in hotel van Iwaarden te Sint Maartensdijk. De voorzitter de heer J. L. Groe- newege, opent de vergadering met een woord van welkom aan de aan wezigen. Speciaal werd hartelijk welkom geheeten burgemeesterSchul- ler, die als gast de vergadering bij woonde. De voorzitter hoopt dat het contact blijvend en gunstig zal mogen zijn. Ook werd bijzonder welkom geheeten de heeren ir. Dorst en de .Ronde, die lezingen op deze ver gadering zullen houden. De voorzitter spreekt zijn vreugde uit over het voortschrijdende herstel van den algemeenen voorzitter de heer mr. Dieleman. Met den wensch, dat het jaar 1939 voor allen in alle opzichten een gunstig jaar moge zijn, opent hij de vergadering. Eenige ingekomen stukken werden aangehouden, omdat deze eerst nog in behandeling moeten komen bij het bestuur. De rekening gat als ontvangst aan f690,285 en aan uilgaven f 020,895. Door den voorzitter werd een uit voerig jaarverslag uitgebracht. Hierin werd allereerst herdacht het ver scheiden van de heeren Stouljesdijk en Doeleman. Vervolgens werden eenige beschou wingen gewijd aan de koop- en pachtprijzen van de gronden. De veel te hooge verkoopprijzen zijn voor den eigenaar-gebruiker fictief, omdat de opbrengsten der producten deze hooge prijzen niet wettigen. Over het algemeen werden de ge wassen door vele plagen geplaagd, zooals bladluizen, zwammen en colo radokever. De opbrengst van de voornaamste landbouwproducten, nl. aardappels en suikerbieten was niet loonend. De teelt van granen, koolzaad, vlas, uien en stamboonen was daarentegen wel loonend. De groole slapte in den paarden handel, de afbrokkelende veeprijzen, de schade aangericht door het mond en klauwzeer, de nuod in de schapen houderij, passeerde de revue. Alles bij elkaar is er voor optimisme geen plaats. Alle aandacht moet gericht blijven en worden of het bedrijf technisch zoo ingericht is, dat het hoogste rendement bereikt wordt. Door een daverend applaus gaf de vergadering zijn groote ingenomen heid met het keurige, uitvoerige jaar verslag te kennen. Met groote meerderheid van stem men werd het altredende bestuurslid de heer W. L. Klompe te Tholen, als zoodanig herkozen. Hierna gaf de voorzitjer het woord aan den beer F. de Ronde, die een inleiding hield over „Aaltjesziekte en aardappelen". Op een duidelijke wijze schelste de heer de Ronde de schadelijke gevolgen van de aalljes aantasling in aardappelen en uien. Helaas zijn nog geen directe bestrijdingsmiddelen bekend, althans geen middelen, die in het bedrijf kunnen worden toege past. Als indirecte bestrijdingsmiddelen werden genoemdGebruikt beslist aaltjesvrij pootgoed2. let op de aaltjeszieke planten op het veld en verwijder deze met knol en al van het perceel3. ruim bij het rooien de aaltjeszieke knollen direct van het land; 4. verwijder ook het loof en breng dit in geen geval in de mestput5. het stroo van de aard- aardappelhoopen, waarin aaltjeszieke knollen voorkwamen, mag ook niet op de mestvaalt gebracht worden 0. Pas een rationeele vruchtwisseling

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1