VAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT HUNNENLAND^ tJ&tiïkh 'iEUUS: NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN xl'^1 rijdag 17 Februari 1939. No. 7 Zes en vijftigste jaargang ooii Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer "fters^naar p^sruinfe stteip me! Jlééi s dai du kos: THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken ijdag. Prijs per kwartaal ,80; met Geïllustreerd ndagsblad ƒ1,375, franco r post ƒ1,05 15 cent ;p. kosten. 3 Bij abonnement aanmerkelijke UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. PUBLICATIEN. De Burgemeester der gemeente iolen brengt ter algemeene kennis, t bij beschikking van den minister n Defensie dd. 11 Februari 1939 n Jacob Johannes Elenbaas, dienst- ichtige der lichting 1938, voorgoed ijstelling van den dienstplicht is rleend wegens kostwinnerschap. Voor verdere bijzonderheden raad- ege men de aangeplakte publicatie. Gevonden voorwerpen. en paar dameshandschoenen, terug hekomen bakkerij „de Toekomst" !en krielkipje, terug te bekomen Goedegebuure, Dalemschestraat. !en fluweelen damesceintuur met esp, Politiebureau. 21 VOOI rdei eeki n li 'it het parlement. Beide Kamers van de Staten-Gene- aal herdachten in hun zitting van insdagmiddag op plechtige wijze en grooten doode, om wien de ge- eele Katholieke wereld thans rouwl. e voorzitter van de Eerste Kamer r. W. E baron de Vos van Steenwijk, iracht hulde aan de nagedachtenis au Paus Pius XI, in wien een man au hooge eruditie, een veelzijdig eleerde en scherpzinnig staaisman lis heengegaan. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Schaik, leerde in den heengeganen Kerkvorst vooral den prediker, den grooten voorganger in het Christelijk geloof. De Eerste Kamer maakte vervolgens een aanvang met de begrooting van Onderwijs,Kunstenen Wetenschappn voor 1939, terwijl men zich aan de overzijde van het Dinnenhof bezig hield met de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van het recht van vereeniging en vergadering dat met 50 tegen 38 stemmen werd aangenomen Hieruit blijkt, dat het w.o. heel wat verzet ondervond, hetgeen niet te verwonderen is, daar het ingrijpende veranderingen inhoudt. Het is hoofd zakelijk bedoeld om politieke agitatie van vreemdelingen in ons land legen te gaan. Daartoe geeft het de politie het recht, besloten vergaderingen van meer dan J0 personen, allen of voor een deel vreemdelingen bij te wonen. Verder stelt de gewijzigde wet strafbaar, dat een vreemdeling in een vergadering, ook een niet- openbare, „waarin uitsluitend of mede de Nederlandsche staatkunde in alge- meenen zin wordt behandeld", het woord voert. 1 H. M. de Koningin inspecteert de Huzaren. '13 Februari was voor het 3de Regiment Huzaren, gelegen in de nieuwe Alexanderkazerne teDen Haag een gewichtige dag. Dien dag was het 125-jaar geleden, dat het regiment werd opgericht, welk feit natuurlijk met de noodige feestelijkheid werd herdacht. Daar kwam nog bij, dat H. M. de Koningin van Haar belang stelling voor dit jubileum door een persoonlijk bezoek aan de kazerne deed blijken, waar zij alle gebouwen bezichtigde en de jubileerende eska- drons op het voorplein der kazerne inspecteerde. Een feestmarsch door de stad na afloop van het bezoek der Koningin deed ook de burgerij der Residentie deelen in de feestvreugde. Nederland en het Spanje van Franco. Nu de ontwikkeling van den burger oorlog in Spanje zulk een beslissende wending ten gunste van Franco heeft genomen en de groote mogendheden als om strijd de vriendschap van den overwinnaar trachten te verwerven, dringt zich de vraag op, welk stand punt ons land tegenover de regeering van Franco zal innemen. Zeer dringend is de kwestie overigens niet, omdat ons land, zooals Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Ivorol-gebruikers zijn zelden ver kouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. 6 bekend, reeds een agent te Burgos heeft benoemd. Maar op den duur zal natuurlijk ook Nederland de regeering van Franco, wanneer deze eenmaal de algeheele heerschappij in Spanje zal hebben, dejure moeten erkennen. Voor het oogenblik is de toetand nog zoo, dat alleen het Repuhlikeinsche Spanje normale diplomatieke vertegenwoordiging bij ons hof heeft, terwijl van het rechtsche Spanje hier slechts een agent ge vestigd is. Limburg krijgt zijn vliegveld. Het is thans definitief heslist, dat Limburg zijn eigen vliegveld krijgt, lil de Maandag te Maastricht gehouden vergadering van de commissie van bijstand van het economisch techno logisch instituut in Limburg, is mede gedeeld, dal de keuze van het Zuid- Limburgsche vliegveld nu vaststaat. Het nieuwe vliegveld komt bij Beek- Geverik, enkele kilometers ten Zuiden van Sittard en een kilometer of tien ten Noorden van Maastricht. Het ligt dicht bij den auto eg MaastrichtSittard en hij den nog aan te leggen nieuwen autoweg HeerlenGeleenEindhoven, zoodat het mijncentrum Heerlen, dat op nog geen 15 K.M. afstand ligt, een be hoorlijke verbinding met hel vliegveld zal hebben.Nietalleende Limburgsche industrie, die hierdoor een snelle verbinding met het centrum van het land zal krijgen, steunt dit vlieg- veldplan, maar ook in industrieele kringen buiten Limburg en vooral ook bij de K.L.M. bestaat groote be langstelling voor dit toekomstige gewestelijke luchlvaartcentrum. Vele Limburgsche gemeenten hebben reeds hun steun toegezegd, zoodat de uit voering van het plan wel niet te lang op zich zal laten wachten. Er is in de afgeloopen week hard, zeer hard gewerkt door de ministers van Buitenlandsche Zaken en hun departementen in de YVest-Europee- sche hoofdsteden. Terwijl de Spaan- sche kwestie reeds de geheele aan dacht vroeg, zorgden de Japanners op het eiland Hainan, het Minorca van het Verre Oosten, voor een onaangename verrassing, en ook deze kwestie moest natuurlijk onder werp van bespreking uitmaken. Bovendien kon men dan nog bij geruchte vernemen, dat er bespre kingen zijn gevoerd tusschen voor aanstaande Duitsche en Fransche persoonlijkheden en het is vanzelf sprekend, dat Parijs ook over dat onderwerp in nauw, contact met Londen is geweest. Deze nauwe samenwerking van Londen en Parijs schijnt in de Spaansche kwestie niet zonder eenig succes te zijn gebleven. Franco bleek geenszins onhandelbaar te zijn, zooals velen verwacht hadden. Naar men hoort, heeft hij herhaalde verzeke ringen gegeven met betrekking tot het vertrek der buitenlandsche strijd krachten, welke bevredigend blijken te worden geacht. Ook de bijzondere besprekingen van den Franschen afgezant met Franco hebben een gunstig resultaat opgeleverd. Franco is bereid afstand te doen van het oorlogsmateriaal dat door de republikeinen naarFrank- rijk is gebracht en zal tevens de kosten van de verpleging der vluch telingen betalen. Uit het feit, dat beide partijen er in hebben toegestemd dat het oorlogsmateriaal als betaling zal dienen en een eventueel tekort zal worden gedekt uit Spaansch goud, dat bij de Bank van Frankrijk gedeponeerd is, kan men de conclusie trekken, dat de Fransche autoriteiten hebben toegegeven aan Franco's wensch, dat dit goud te zijner be schikking zal worden gesteld. De tegemoet komende houding van Franco is voor Londen en Parijs aanleiding geweest, ditmaal eens op de feiten vooruit te loopen en lot een erkenning van Franco over te gaan, hoewel nog niet alle buitenlandsche vrijwilligeis vertrokken zijn en bovendien de regeering van Madrid te kennen heeft gegeven, dat zij den strijd tegen Franco zal voortzetten. Dit voornemen van Madrid wordt echter ook in Londen en Parijs beschouwd als een laatste poging om van Franco zoo gunstig mogelij ke vredesvoorwaarden af le dwingen ln het hijzonder Londen schijnt hierbij wel bemiddelaar te willen spelen. Dat de Engelsch-Fransche plannen ten aanzien van Spanje eenige kans van slagen hebben, blijkt misschien wel het best uit de ontstemming van de Itaiiaansche en Duitsche pers. Vooral de eerste trekt heftig van leer tegen de „Franco's vrienden van het laatste oogenblik" en verbergt haar teleurstelling achter een ver scherping der Itaiiaansche eischen en een dreigen met oorlog, indien deze niet ingewilligd zouden worden. Het wachten is thans in de eerste plaats op de stappen die Mussolini zal ondernemen, want dat hij deze dingen op zijn beloop zal laten, kan zelfs geen kind gelooven. Hij heeft immers geen Italiaansch goed en bloed opgeofferd in Spanje om Engeland en Frankrijk daar de vruchten van te laten plukken. De bezetting van Hainan. Is men in Londen en Parijs blijk baar niet ontevreden over het verloop van de Spaansche kwestie, ovei den toesland in het Verre Oosten is men heel wat minder optimistisch gestemd. Men vreest niet ten onrectile, dat Japan, nadat het het strategisch zoo belangrijke eiland Hainan eenmaal heeft bezet, niet meer bereid zal zijn dit te ontruimen. En de doorTsjiang Ivai-sjek uitgesproken vrees, dat Japan thans een begin tracht te maken met overheersching van den Stillen Oce aan. wordt in de West-Europeesche hoofdsteden maar al te zeer gedeeld. Parijs en Londen hebben zich nu met protesten tot Tokio gericht, maar deze zullen daar natuurlijk den weg naar de prullemand vinden, want voor papieren protesten zijn dejapan- ners werkelijk niet bang. De Belgisehe kabinetscrisis. De zaak Marlens de vroegere Vlaamsche activist, die wegens zijn groote verdiensten op wetenschap pelijk gebied benoemd is tot lid van de nieuwe Vlaamsche Academie van Geneeskunde, zulks tot verontwaar diging var. de Waalsche oudstrijders houdt de gemoederen in België wel zeer bezig. Dat deze kwestie van toch betrekkelijk ondergeschikt belang kon leiden tot een zeer hardnekkige kabi netscrisis is al veelzeggend genoeg voor de huidige verscherping van den strijd tusschen Vlamingen en Walen. Het is in het kader van dit overzicht niet mogelijk, nader op dezen strijd, die natuurlijk nog vele andere aspecten ook buitenlandsch- politieke heeft, in te gaan. Wij als Nederlanders kunnen slechts de hoop uitspreken, dat aan de Vlamin gen in hun strijd voor de Nederland sche taal en cultuur, de grootst mogelijke voldoening mag worden geschonken. Na het overlijden van den Paus. Het heengaan van Paus Pius XI is voor de Katholieke wereld een groote slag geweest. De overleden Kerkvorst was een uiterst bekwaam en edel mensch, die tot op den laaj- sten dag van zijn leven tegen de groeiende anarchie in de wereld ge streden heeft. Van katholiek stand punt bezien is zijn grootste werk ongetwijfeld het herstel vande wereld lijke macht der Pausen geweest. In Rome is men thans druk bezig de voorbereiding voor de keuze van een nieuwen Paus te treffen. Zooals bekend gaat deze keuze met een groot ceremonieel gepaard. Intusschen heb ben tienduizenden geloovigen de laat- sle eer aan den overleden Paus ge bracht. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 9 Februari St. Maartensdijk. P. H. te St. Maartensdijk was ge verbaliseerd omdat hij als bestuurder van een auto de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Verdachte was met mr. Maerer, advocaat te Bergen op Zoom, aan het toeren geweest en H. moest zijn passagier naar Bergen op Zoom brengen. Op de Halstersche weg werd een tegenlegger gedwongen over het fietspad naar rechts uit te wijken, tengevolge waarvan deze wagen tegen een boom was opge reden. De ten laste gelegde feiten kwamen in alle opzichten vast te staan en wanneer de ambtenaar van hetO.M. daarom meent een hechtenisstraf van 14 dagen te moeten requireeren met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar voor het eerste feit en f 10 subs 10 d. voor het tweede feit, merkt de verdediger mr. van Hasselt te Bergen op Zoom dan ook op geen aangename taak te hebben, waar de feiten vast staan en ook juridisch er niets is tusschen te krijgen. Hij spreekt daarom uit sluitend over de strafmaat en pleit voor zijn cliënt de uiterste clementie, speciaal aandringend op geen in trekking van het rijbewijs, waar zijn cliënt dat voor zijn zaak niet kan missen. De kantonrechter kon daartoe echter niet besluiten. Ei ij vond dit geval ernstig en daarom veroordeelt hij verdachte tot 7 d. hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaai en tot f 10 boete subs. 10 d. hechtenis. Scherpenisse. Wat er afvalt is voor jou. Men kent wellicht het liedje dat een uitnoodiging inhoudt om mee te gaan een karretje mest te rijden onder de belofte dat men wat er afvalt als belooning mag houden. P. M. le Scherpenisse had blijkbaar speciaal aan die gulle belofte gedacht toen hij mest moest rijden, want wat er bij het laden van zijn kar retjes naast was gevallen had hij, mogelijk uit pure menschenliefde, voorden eerlijken vinder laten liggen. En de hoeveelheid die zoodoende op de straat was terechtgekomen was tot een karretje aangegroeid. Maar inplaats van een dankbare vinder te treffen was hij voor deze daad voor het kantongerecht gedaagd. Verdachte noemde het een onmo gelijkheid om mest te laden zonder te morsen. Allemaal goed mogelijk, werd hem gezegd, zoo iets kan men natuurlijk best gelooven zonder de proef op de som te nemen, maar dan was je nog verplicht geweest het op te ruimen. Daar kan verdachte niet bij, hij doet het zoo al 40 jaar en nooit is er een bemerking op gemaakt. Hij dacht er blijkbaar niet aan dat andere tijden in deze ook andere zeden hebben gebracht en wat vroeger geoorloofd was, thans wel eens verboden kan zijn. Na een eisch van 1 1.50 subs. 1 dag werd hij tot f 1 subs 1 dag veroor deeld. Zitting van Donderdag 16 Febr. 1939. Bedreiging. Omdat de '21-jarige landarbeider YV. de J. uit St. Annaland op 8Nov. jl. onder St. Maartensdijk bij een ruzie met zijn oom YV. van Prooijen over een bietenspade met een riek bedreigde en in den arm stak om 's avonds bij oom thuis dezen weer te lijf te gaan met een bijl, om ver volgens het huisraad te vernielen, is tegen den driftigen neef ter terecht zitting van '2 Febr. jl. wegens be dreiging met doodslag althans met zware mishandeling 12 maanden gevangenisstraf gevorderd waarvan maanden onvoorwaardelijk met af trek van den tijd in voorarrest door gebracht en 6 maanden voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd onder bijzonnere voorwaarden. Bij de Donderdag gegeven nit- spraken heeft de Bredasche rechtbank het driftige jongmensch veroordeeld tot de gevorderde '12 maanden maar hiervan 5 maanden onvoorwaardelijk opgelegd met aftrek van den tijd door de J. in voorloopige hechtenis doorgebracht en 7 maanden voor waarlijk met 3 jaar proeftijd. THOLEN, 17 Februari 1939. Onder zeer groote belangstelling werd Dinsdagavond in de zaal van mej. wed. Hoek alhier een propa ganda avond gehouden door de B.Y'.L. De leiding der vergadering be.uslte bij den burgemeester mr. A. .1. v.d. Hoeven. In zijn openingswoord heette spr. i.b.z. welkom overste Bruins en den heer Eckard, voorz en secr. van hel Gewest Zeeland der B.V.L. Voor de pauze werden vertoond de films: Het bezoek van koning Leopold en Daar is een Prinsesje geboren 1 Hierna sprak overste Bruins een propagandistisch woord. Spr. memo reerde de rumoerige dagen van 1918 toen Troelstra naar de macht wilde grijpen en door welke actie toen de B.V.L. geboren is, een baby die nu uitgegroeid is tot een corps van 94000 leden w.o. ruim 3800 Zeeuwen. Spr. wekte op, aan te sluiten en steun te verleenen aan de B.V.L.zéér drong hij bij de aan wezige vrouwen aan het zaad te zaaien in de kinderziel, dat Neder land een vrij en vrijheidlievend volk is, dat niet wil en zal hukken onder een regiem, dat onnederlands en niet het onze is. Trouw aan Koningin en Vaderland zij en blijve de leus der B.V.L. en als het moet tot den laatsten man in de laatste loopgraaf met het geweer in den arm voorde vrijheden van ons Volk en voor onze geliefde Vorstin. Na de pauze kwamen op het doek de bekende Landstormfilms betref fende eenige Hitsen uit het 40-jarig jubileum onzer Koningin en het deel dat de B.V.L. hieraan heeft gehad. Het vieren van het 20-jarig bestaan enz. enz. Na een slotwoord van den burgemeester zong men staande twee coupletten van hel Wilhelmus. - Woensdagavond had in hotel Engel vaart een openbare vergadering plaats van de Thoolsche vereeniging voor luchtbescherming, welke bijeen komst onder leiding van mr. A. J. van der Hoeven stond. Deze opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de aan wezigen en wees op de noodzakelijk heid dat de burgerij zich paraat maakt tegen eventueele aanvallen uit de lucht, daar de mogelijkheid van het uitbreken van een Euro- peeschen oorlog nog steeds bestaat. Spreker wekte op tot eendrachtig samengaan.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1