Gemengd Kapitale Boeren inspan te Tholen. Nutsspaarbank ^Welverzorgde handen! RECHTZAKEN. 2i Nette waschvrouw landbouwwerktuigen en gereedschappen. 23 paarden, landbouwwerktuigen en gereedschappen. 34 stuks hoornvee, ilige !11 so opge; I SU der niet te ki ozen icr. A. Gi ion J| raag •entii de h ichtei hee: deel W' gen e£.ü en bi trel naxii n prof. Minderhout alleszins billijk te achten, gelet op de uitspraken idaan in andere streken. Door de 'erkgevers is besloten de beslissing it te stellen tot 7 Februari betrelfen- |e het al of niet bestendigen van het ntract.| De bestuursleden de heeren F. tols, J. den Engelsman en C. Dijke erden herkozen. Tot controlelid erd benoemd de heer C. Ridderhof in tot bode werd herbenoemd de eer P. de Jonge. Aan den secretaris erd een gratificatie toegekend van 25.— Nu door den minister de loon- Ichaal voor het eiland Tholen is iepaald op f 10 van 1 Dec. tot 1 Juni n op f 12 van 1 Juni tot 1 Dec. of aar keuze op f 11 voor het heele jaar te stellen heeft de vereeniging lot het laatste besloten. In de vacature W. v.d. Slikke is tot diaken der Geref. gemeente ekozen de beer Iz. Gunter. Op Donderdag 9 Febr. mocht i ,jle heer J. Hage het feit gedenken, rkta voor jaar a's ouderling 'eb^Jder Ger. gemeente bevestigd werd. n iJMet Purol blijven ze zacht en mooi. 4 48538 Doos 30 en 60 ct. OUD-VOSSEMEER. Dinsdagavond jl. werd in de o. 1. school de jaar- liijksche ou f era vond gehouden. Als (gewoonlijk was het lokaal ook nu (weer tot de laatste plaats bezet. Bij (verhindering van den voorzitter der (Oudercommissie opende de heer (Fluijt, hoofd der school de bijeen- Ikomst, die met voldoening de groote Ibelangstelling in het werk van de (kinderen en het onderwijzend perso- (neel constateerde, en in het bijzonder (den Burgemeester en de aanwezige lieden van den Raad welkom heette. Evenals vorig jaar stond ook nu I kinderzang op het programma. Negen (jongens en negen meisjes betraden I het lokaal en zongen onder de goede leiding van den heer M. J. de Rijke een aantal versjes, hetgeen de aan wezigen, zooveel voldoening geschon- ken moet hebben, dat bet niet ver wonderen zou, wanneer kinderzang een vast nummer op het programma I wordt. De heer Fluijt had tot onderwerp van zijn lezing gekozen „Door de Russische sneeuwvelden", welk ver haal beoogde een indruk te geven van het verloop van den Veldtocht door Napoleon in 1812 naar Rusland ondernomen. In ademlooze stilte werd dit ver haal, waarin geweven de levensloop van een Eng. jongeman, die door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden Fransch krijgsge vangene was geworden, aangehoord. Lichtbeelden stelden intusschen een en ander aanschouwelijk voor. In de pauze werden uitstekend verzorgde ververschingen aangeboden en kregen de ouders gelegenheid daarin bijge staan door het onderwijzend perso neel, het werk hunner kinderen te bezichtigen. Na de pauze vervolgde de heer Fluijt zijn lezing en verzorgde tot slot een vertelling in Zeeuwsch dialect onder het hoofd „Twee tegen een". De menige daarin voorkomende vroolijke noot, was oorzaak van een opgewekte stemming onder de aan wezigen. De heer Fluijt sloot deze aange name tevens zoo hoogst nuttigeouder- avond met de aanwezigen een harte lijk tol weerziens toe te roepen. Benoemd tot onderwijzer aan de school „In 't Vrije" te Zierikzee, de beer M. C Deurloo, wachtgelder alhier. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van den Politierechter van Donderdag 30 Januari 1939. Drenken chauffeur. Voor den Politierechter Mr. J. Coe- negracht te Breda moest Maandag o. a. terecht staan de 21-jarige chauf feur I. K. B. uit Oud-Vossemeer wegens verzetpleging tegen de politie. Op Nieuwjaarsdag jl." had B. blijk baar te veel aan Bachus geofferd, want hij slingerde toen in staat van dronkenschap door de Molenstraat. De gemeenteveldwachter M.de Witte wilde den chauffeur, ook in 's mans eigen belang aanhouden om hem in den amigo in veiligheid te stellen en ter ontnuchtering, maar zooals veelal met dergelijke beschonkenen het geval is, B. verzette zich tegen zijn arrestatie door geweldadig rukken en trekken in de tegenovergestelde richting als de veldwachter hem wilde hebben. Zooals gewoonlijk bereikte de arre stant niets anders met zijn optreden dan dat hij nog een extra bekeuring kreeg, tengevolge, waarvan hij dan nu naar Breda moest komen, met den gemeenteveldwachter als getuige; deze was er wel maar B. liet zich niet zien, dus werd verstek tegen hem verleend. De veldwachter vertelde hoe hij B. dien dag van den openbaren weg wilde verwijderen en hoe deze daarbij is te keer gegaan. Daar B. al meer dronken is geweest en dan allerlei last veroorzaakt, achtte de Otf. van Justitie Mr. G. J. B. v. d. Dirven, een straf noodig van 3 weken ge vangenis. Conform den eisch werd de chauffeur door den Politierechter veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf. Zitting van Donderdag 2 Februari 1939. Neef contra zijn oom. Zooals onze lezers zich nog zullen herinneren kreeg op Dinsdagochtend 8 November de 21-jarige landarbeider W. C. de J. uit Sint Annaland op diens veld onder Sint Maartens dijk, ruzie met zijn oom de49-jarige W. v. Prooijen, bij wien hij inwoont, 't Ging over een bietenspade en de neef maakte zich zoo boos dat hij zijn oom met een riek te lijf ging en hem een bloedende wond in den arm toebracht. 's Avonds van denzelfden dag ont stond er weer ruzie en keerde de Jonge zich gewapend met een bijl tegen zijn oom. Toen deze de bijl slagen afweerde werd hij bloedend aan de hand verwond waarop oom bij de buren hulp zocht. De woeste ling koelde toen zijn woede aan het meubilair en hakte als een razende ramen en huisraad kapot tot hij door de toegesnelde buren en politie over meesterd kon worden en opgeborgen in den amigo. Reeds den volgenden morgen was de jongeman naar Breda overgehracht en sedert dien aldaar in het Huis van Bewaring gedetineerd, stond hij er Donderdag voor de arr. rechtbank, waarbij zijn oom en tante W. v. Prooijen en Ma. v. Prooijen als ge tuigen gedagvaard. Den verdachte werd ten laste ge legd dat hij op bovengenoemden datum eerst onder Sint Maartensdijk met het voornemen zijn oom opzet telijk van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, W. v. Prooijen met een riek heeft gestoken in de richting van diens borst, en daarna met hetzelfde voornemen te St. Annaland v.Prooijen opzettelijk met een opgeheven bijl naar diens hoofd heeft geslagen, zijnde de uitvoering van deze dooi de J. voorgenomen misdrijven niet voltooid, omdat v. Prooijen de eerste maal zich snel omdraaide en dien tengevolge slechts in zijn arm werd gelrollen en geen edele deelen werden geraakt en rle tweede maal de slag werd afgeweerd door v. P. met op heffen van zijn arm en deze slechts aan den hand werd getroffen en ook toen geen edele deelen werden ge raakt. Als verdediger in deze zaak trad op Mr. Dirven te Bergen op Zoom. De rechtbank was samengesteld als volgt Mr. J. Coenegracht, president, Mr. J. Godding en Mr. H. Andreae, rechters, Mr. J. A. Barbas, griffier, het O. M. werd waargenomen door Mr. G. J. B. v. d. Dussen, subs. off. van justitie. Beide getuigen waren present; mej. v. P. was al zenuwachtig toen zij voor den aanvang der zitting de rechtzaal binnenkwam. Oom v. P. het eerst gehoord nadat eenige rapporten over den neef waren voorgelezen, gaf een uitvoerig verhaal over de dien dag plaats gehad heb bende handtastelijkheden, 's Morgens, zoo gaf getuige toe, had bij een spa in de hand en had hij ook met een mes gedreigd toen verdachte zijn riek zwaaide. Het ging niet goed tusschen verd. en zijn oom, doch dien dag was het tot een uitbarsting gekomen. Ook de tante van verd. mej. v. P. vertelde vrij uitvoerig wat zij van de gebeurtenissen nog wister was ook een ruit gebroken in haar woning en zij was erg geschrokken toen de andars zoo stille in zichzelf gekeerde jongen zóó tegen haar broer was losgekomen. Nadat de tante huilond was gaan zitten, kreeg verdachte gelegenheid tot het afleggen van zijn verklaringen, doch hem moest, terwijl tante om uit te huilen naar buiten was geleid, even gelegenheid gegeven worden zijn tranen te drogen, daar ook hij in snikken uitbarstte. Evenals bij den rechtercommissaris gaf verd. toe dat hij de riek in de richtinq van oom's hart gooide, met de bedoeling, zooals hij ook nu koel bloedig beweerde, hem van het leven te berooven. 's Avonds sloeg neeflief een ruit in om zijn oom naar hem toe te lokken en hij had expresselijk met den bijl geslagen om oom van het leven te berooven! Waarom,dat kon verd. thans niet begrijpan. De Off. van Justitie Mr. G. J. B. van der Dussen achtle een zware straf tegen deze verdachte op*zijn plaats al was er in de onaangename verhouding tusschen oom en neef een grond voor clementie. Gezien de ernst van het feit en de bereids voorgelezen psychiatrische en reclasseeringsrapporten vorderde de Off. wegens poging tot doodslag, tweemaal gepleegd, 12 maanden ge- vanger.isstral waarvan 6 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, gedurende welke jermijn hij zich zal stellen onder toezicht van de Protes- tantsch Christelijke Reclasseerings- vereeniging, onder bijzondere voor waarden. Mr. A. Dirven, wijzend op het explotief optreden van zijn cliënt, betoogde dat er geen sprake kan zijn van poging tot doodslag, hoogstens van poging tot zware mishandeling, want na de verwonding van zijn oom ging verd. zich zelf aangeven. Zijn beweringen oom te willen dooden is niet serieus bedoeld; verd. kent de draagwijdte van zijn woorden niet. Uitvoerig ging pl. na hoe de neef, door den oom telkens teruggezet jegens zijn andere bij de familie v. P. inwonende broers, door zijn verzwe gen wrok tot zijn daad gekomen is. Tenslotte verzocht Mr. Dirven naar aanleiding ook van het psychiatrisch rapport, en omdat het jongmensch weer bij zijn patroon aan het werk mag gaan, de straf te beperken tot den tijd van het voorarrest, plus een voorwaardelijke slraf. Na re en dupliek werd de uitspraak bepaald op 16 Febru ri a.s. Mr. P. Dieleman. Woensdag jl. mocht Mr. P. Diele man te Middelburg, lid van Ged. Staten en voorz. der Z.L.M. den dag gedenken dat hij 40 jaar geleden zich als advocaat vestigde. Hij ondervond vele bewijzen van belang stelling. De Koningin naar Balgiëi (£ooals men zich zal herinneren, heeft li. M. de Koningin besloten, ter beantwoording van het bezoek, dat Z. M. Koning Leopold Haar on langs heelt gebracht, in het komende voorjaar een officieel tegenbezoek te brengen aan Brussel. Hierover weet de Brusselsche cor respondent van de Msb. te melden Volgens een niet bevestigd bericht, dat wij met het noodige voorbehoud mededeelen, zal het officieel bezoek van H. M. de Koningin Wilhelmina aan België van 21 tot 23 Mei a.s. plaats hebben. EEN PROVINCIALE PERSPENNING. De commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft dezer dagen den in Zeeland ingestelden provincialen pers penning aan een 24-tal daarvoor, vol gens het reglement, in aanmerking komende personen, doen verstrekken. Deze perspenning, gemodelleerd door den Delflschen beeldhouwer H. J. Etienne, is geslagen door Corn. Begeer te Utrecht. De penning wordt, behalve aan de ervoor in aanmerking komende leden der Zeeuwsche ver eeniging van uitgevers van bladen, uitsluitend uitgereikt aan journalisten en persfotografen, die hun persfunctie beroepsmatig en als hoofdberoep vervuilen dag-en nieuwsbladcorres pondenten, die hun taak als bijbe trekking vervullen, zijn van de ver strekking uitgesloten. De commissaris der Koningin in Zeeland, gehoord het advies van het bestuur der Zeeuwsche persvereeni- ging en, eventueel naar zijn goed dunken, ambtsberichten ter zake ingewonnen hebbende, beslist over de uitreiking van deze legimitatie- bewijzen. De in den penning vervatte en zijn handteekening dragende ver klaringen zijn drie jaren geldig. Statenverkiezing. In Zeeland zullen de door de S. D. A. P. in te dienen candidaten- lijsten in alle kieskringen als volgt luiden 1. L. Onderdijk, Middelburg. 2. A. C. de Baare, Vlissingen. 3 A. C. de Pauw, Terneuzen. 4 C. Hamelink, Axel. 5 A. Rorije, Vlissingen. 6J.de Priester, Souburg. 7 J. C. de Bruine Haamstede. 8 P. M. Kruithof, Bres- kens. 9 A. Westrate. llansweert. 10 P. M. Bayens, Middelburg. 11 C. v. Bendegom, Axel. 12 C. Hoek, Brui- nisse. 13 P. P. Burkink, Hansweert. 14 A. J. Berenpas, Middelburg. 15 J. N. 't Gilde, Terneuzen. DE STATENVERKIEZING IN ZEELAND. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat de stemming voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten zal plaats hebben op Woens dag 19 April. Liberale lijst De ondercentrales der liberale statenkieskringen Noord- en Zukl- Beveland met Tholen en St. Philips- land hebben de volgende gecombi neerde cadidatenlijst samengesteld voor de Provinciale Staten 1. J. M. van Bommel van Vloten te Goes. 2. C. G. Hage te St. Maartens dijk. 3. M. W. van Arenthals te Kats. 4. D. W. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke. 5. W. L. Klompe te Tholen. 6. Jac. Haringman te Colijns- plaat. 7. P. J. J. Dekker te Wemel- dinge. 8. L. J. van Nieuwenhuizen te St. Philipsland. 9. J. J. van Gorsel te Rilland. 10 J. van Iwaarden te Hein- kenszand. Tl. J. L. van Gorsel te Oud-Vossemeer. Veilig voor Griep en Keelpijn dei anti-septische tandpasta lvorol zuivert den mond van bacteriën en ve mindert besmettingsgevaar in tij en van griep en verkoudheden. 6 48539 BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 4 t/m 9 Febr. GeborenMaatje Neeltje, d. v. J. D. v. d. Velde en M. Korsman. Johannes, z. v. J. Quist en W. F. Beukelaar. Willem Anthon Frans, z.v. M. v. Vossen en A. Hage. Overleden Wilhelmina Potter, 00 j. vr. v. G. Verkerke. Elizabeth v. d. Velde 5üj.'-(te B. op Zoom). KERKNIEUWS. ZONDAG 12 FEBRUARI 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 2 nam. uur ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Donderdagavond 7 uurds. Ver- hage te Middelburg. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. Ned. Protestantenbond afd. Tholen 's Avonds 5 uur ds. de Jonge te Bergen op Zoom. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel Bed. 11. Doop. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Datema te Drie bergen. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Keik voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.f). Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. STAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Balelaan. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk vcorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Woensdag 15 Febr. 's avonds 6 uur ds. van Thoog te Utrecht. Temperatuur van het Scheldewater 1 te Tholen. Februari Graden C. 0, 0.3 1, 1„ 1.3 2.4 MARKTBERICHTEN THOLEN, 10 Februari 1939. Roomboter f 0.79 per pond. Boereboter f 0.74 Eieren f 3.70 per 100. Zaterdag 4 Zondag 5 Maandag 6 Dinsdag 7 Woensdag 8 Donderdag 9 Vrijdag 10 ST. ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 9 Februari 1939. 660balen Rijnsburger gewone f 4.404.61 45 balen id. grove f3.99—4.50. 20 balen idem drielingen f2.90. 10 balen id. picklers f 2 51, 45 balen stek 11.52. Alles per 100 kg. Gedurende de maand Februari zal de Spaarbank ook tweemaal per week geopend zijn en wel op Maandag en Vrijdagavond 7 uur De Vrijdagavond is meer bestemd voor het ledigen van Spaarbusjes Op iedere zitting bestaat gele genheid lot bijschrijving van rente. 15 48555 gevraagd, die genegen is, wasch aan eigen huis te doen. Te bevragen bureau van dit blad. 7 48556 Notaris D. VAN DE VELDE te Tholen zal, ten verzoeke van den heer J. L. POTAPPEL op de door dezen bewoonde Hof stede „Molenvliet" nabij de kom der gemeente Tholen, in het openbaar verkoopen A. op DINSDAG 21 FEBRUAR11939 des voormiddags 10 uur: Pongerboomeu en -touwen, ton nen, kisten, horren, zeven, grie- pen, schoppen, vorken, hand- zaaimachine, 2 wiedmachines, 2 tolhoutboren, 2 melkbussen, melkleems, mesthaken, palen, peekoppen, hooi, stroo, brug, lijnen, touw werk, 3 sleden, 4 slee pers, watertank (1000 L.), zwin gen, aarsklippels, kunstmest- breker, 2 windmolens, bekken, ladders, pomp, zakken, zakop- heffer, slijpsteenen, tolhouten, ruiters, kiemkisten, 2 kruiwa gens, kuikenrennen, akkerge- tuigen, vleesehblok, bascule en gewichten, drijfwerk en poullies, en op denzeifden dag des na middags 1 uur w.o. ingeschreven in het Stam boek, als: merrie, slamboekno. B 15954 (geb. Mrt. 1928) met hengstveulen merrie (vosbles, geb. 1930, rek. 28 Mei) merrie (grijs, geb. 1935); vosmerrie (geb. 1932, rek. 10 Apr.)merrie (No. 20831, geb. 1 Apr. 1933, rek. 1 Mrt.)merrie (geb. 1929, rek. 4 Mei)merrie (K 18004, geb. 20 Mrt. 1928, rek. 17 Apr.); merrie (K 19661, geb. 1932, rek. 20 Mei); merrie (K 19660,geb. 1932, rek 7 Mrt.); merrie (K19659,geb. 1932, rek. 12 Mrt.); merrie (IC 19658, geb. 1932, rek. 20 Mei) allen gedekt door Primera van Firma 4 in 1936 geb. paarden (w.o. No. 82202. 82201, 85412)6 in 1937 geb. paarden (w.o. No. 87010, 87688,87070, 88430); 2 in 1938 geb. paarden (w.o. No. 90828). B. op WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939, des voormiddags 10 uur: 6 veldzigzagegge, 4 veld- en 3 veld idem, kleine egge, 2 vier- balkseggen, 2 vijfbalkseggen, 3 ijzeren eggen, kettingeggen, moorploeg, wielploeg, balans- ploeg, 2 tweescharige wendploe- gen,3 wondploegen, 2 aardappel- ploegen, Listermotor 9 P.K., 2 bietensnijders, aardappelrooier stroosnijder, rolblok, kunstmest strooier, hooihark, hooischudder, maaimachine, wiedmachine, zaai machine (Smyt 2 Mr), rolslede met hekken, 3 karren, 0 boe renwagens (breed beslag) en op denzelfden dag des namid dags 1 uur als 5 koeien, 2 tweejarige vaar zen, 5 anderhalfjarige vaarzen, 10 tweejarige ossen, 7 eenjarige ossen, 4 eenjarige vaarzen, 1 ge- schelst vaarskalf. 110 48544 De verkoop geschiedt a contant.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2