WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Persil Persil tVOROL m Vrijdag 3 Februari 1939. No. 5 Zes en vijftigste jaargang Een Koningin tot Haar Volk. PUROL er op! Soetö met tOat aoedLb De ingebruikneming zondagsblad /G^37^franco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer fep-koste"- UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL INTERC. 16 - POSTREK. 1043 spreekt Het verzacht en geneest van de nieuwe school voor het land- bouw-huishoudonderwijs te Tholen fraSpatietii THOOLSCHE URANT Dit blad verschijnt eiken NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN iedere r°ege1 Vrijdag. Prijs per kwartaal per post ƒ1,05 15 cent 7— meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van M. G. Deurloo, hroodbakker alhier, om vergunning tot het plaatsen van een electrische kneedmachine met electromotor in het perceel, kadas traal bekend gemeente Tholen, sec tie F no. 2048, gelegen aan de Ver brande straat no 1. Op Donderdag 9 Februari a.s. des voormiddags 11 uur, zal op het Ge meentehuis gelegenheid bestaan, orn bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Tholen, 26 Januari '1939. De aandacht van belanghebbenden wordt er op eevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. 41 Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden, op de secretarie der gemeente, ter lezing voor een ieder, is nedergelegd de op 29 November 1938 vastgestelde VERORDENING op de heffing van opcenten op je hoofdsom der personeele belasting in de ge meente Tholen, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 16 Januari 1939, No. 21. Tholen, 28 Januari 1939. 16 De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat gewone dienstplichtingen van verschillende lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen in 1939 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst moeten komen. Voor deze lichtingen, korpsen en korpsonderdeelen, de tijdstippen van opkomst, alsmede nadere bijzonder heden raadplege men de aangeplakte publicatie. 12 Tholen, Februari 1939. Gevonden voorwerpen. 1 heerensok bij A. A. v. Stee Dal. straat. 1 huissleutel pol. bureau. 1 damesring. 1 glacé heerenhandschoen. Als er één ding is, waarin onze tegenwoordige tijd zich onderscheidt van vorige tijdperken, dan is het wet door het meer persoonlijke contacl tusschen regeeringshoofden en volk. Is het niet een heerlijke, verheffende gedachte dat wij, zooals enkele dagen geleden, de stem onzer Koningin knnnen beluisteren, die een persoon lijk woord van diepe beteekenis tot al Haar onderdanen had te richten? Welk een gelukkige gedachte was het van onze Vorstin, om tot ons allen te spreken in een red.e, die zoo regelrecht tot ons aller hart ging! Reeds de eerste woorden doen ons Als üw handen ruw zijn of gespron gen en Uw lippen schraal en pijnlijk maar vooral ook bij brand- en snij- wonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen. 10 48524 beseffen, hoe nauw de aanraking is tusschen Vorstenhuis en volk „Van zelf zal dit dan tevens een antwoord op enkele van de vele vragen zijn, die mij naar aanleiding daarvan(n.1. de gedachte der geestelijke en moreele herbewapening) langs verschillende zijden bereikten." Dit reeds is ons een verheugend bewijs, dat de Koningin dergelijke vragen wel zeer ernstig opneemt, en ze de eer waardig keurt, daarover haar aandacht te laten gaan. En het moet Haar een bron van voldoening zijn geweest te kunnen getuigen van den stroom van persoonlijke be tuigingen van instemming, die Zij mocht ontvangen, zoowel als de ge meenschappelijke adressen, blijk gevend van den ernsligen wil, als mensch, en als kring, den schouder onder deze herbewapening te zetten. Zeker, wij moeten, zooals de Vorstin zeide, in dit ernstige tijdgewicbt werkelijk eerlijk zijn tegenover ons zelf, en ook als volk, en de oogen niet sluiten voor onze tekortkomingen en feilen als mensch en als gemeen schap. Immers, dan verliezen wij hel hooge doel, hetwelk wij ons hebben gesteld, uit het oog. En ook, als wij niet krachtig optreden tegen de ver deeldheid en de voortschrijdende versnippering, waarvan wij om ons heen getuige zijn, zullen wij nooit kunnen hopen datgene te be reiken, wat een Koningin ons voor houdt. Er behoort moed toe, een groote moreele moed, om op deze openhar tige wijze den vinger te leggen op de wonde plekken in onze heden- daagsche samenleving; doch zouden wij aarzelen te volgen, waar onze Landsvrouwe zelf voorgaal? Er zullen weinigen onder ons zijn, die den diepen zin der edele, tot ons volk gerichte worden, niet hebben verpeinsd en die zich niet in stilte hebben voorgenomen, waar de mate hunner kracht bij te dragen tot de mogelijke verbetering in den he staanden toestand, en wien de be zielende taal van Koningin Wilhel- mina niet een hart onder den riem heeft gestoken. Zij heeft de ware toon weten te treffen in de ziel van ons volk Zij heeft het zoo eenvoudig en toch zoo over tuigend gezegd: „Alleen de overtuiging van een geheel volk van de noodzaak van den door Mij bedoelden opbouw gevolgd door de eendrachtige poging daartoe kan verval en ineenstorting voorkomen en een beweging in op gaande lijn deen ontstaan. ft poets dus met a DeNederlandsche tandpasta DOOS 20 CT. TUBE 40 EN 60 CT. Mogen djze woorden bij het ge- heele Nederlandsche volk weerklank hebben gevonden en ons een aan sporing zijn. om naar krachten mede te werken aan het tot stand komen van die beweging in opwaartsche lijn! Laat ons de geheele wereld het voorbeeld geven van die groote een dracht, welke moet leiden tot de geestelijke en morele herbewapening welke die wereld van den ondergang kan redden dan zal de stem onzer geliefde Vorstin niet zijn geweest de stem eener roepende in de woestijn Nadruk verboden. Het is de Zeeuwsche Landbouw- maatscbappij, die op het gebied van landbouwiiuishoudonderwijs in onze provincie baanbrekend werk heelt verricht door het tot standbrengen van dit onderwijs in verschillende deelen van onze Provincie. Dit heeft tot gevolg gehad dat te Tholen in 1935 een cursus werd geopend waarvoor door de gemeente Tholen eenige lokalen der o. I. school ten gebruike werden verstrekt. Er werd een commissie van toezicht gevormd bestaande uit de dames Klompe de Lange voorzitster, van der Hoeven- Tom Tholen, Groenewege-Nelemans St. Maartensdijk, Ampt-Knook Oud- Yossemeer en C. Hnge St. Maarlens- dijk. De lessen werden gegeven door mej. Kome, terwijl later door uir- breiding van de leerstof mej. van As en de heer A. P. Bil, die land- en tuinbouwkunde onderwees, mede onderwijs gaven. De cursus bleek in een behoefte te voorzien, doch de lokalen waarin de lessen werden gegeven beant der o. 1. school. Zoo werden bespre kingen gevoerd met het gemeente bestuur van Tholen om op de een of andere wijze een gebouw te krijgen dat meer geschikt zoude zijn om dit onderwijs beter tot zijn recht te doen komen. Het gemeentebestuur van Tholen zag het groote belang van een der gelijke schoo in en besloot de Z.L.M. ter wille te zijn. Zij werd door aan koop eigenaresse van het gebouw van de school met den Bijbel aan de Boschstraat, waarvan een gedeelte door aanbouw en verbouw is geschikt gemaakt voor het bovenomschreven onderwijs. En zoo was dan Woensdag jl. de dag daar dal de nieuwe lokalen na voorafgegane oflicieele opening ten gemeentehuize, in gebruik zouden worden genomen. Er vereenigde zich een groot aantal genoodigden ten gemeente- huize van Tholen waar de directeur generaal van het onderwijs de heer dr. G. van Poelje te Den Haag de opening zou verrichtten. In korten tijd een gulden sparen dat kunt U door de spaarzegels te verzamelen, welke zich thans op Persil, Henco, Ata, iMi en Sil bevinden een extra voordeel naast de tallooze andere voordeelen van de prachtige Persil-producten! De spaarzegels behoeft U slechts uit te knippen en op te plakken op een spaarzegel-verzamelkaart, welke Uw winkelier U gaarne gratis ter beschikking stelt; voor h<i geheel volgeplakte kaart ontvangt U van Uw winkelier een gulden. Vraag Uw winkelier om woordden feitelijk niet aan hel doel' hoewel men „onder dak" was. Later werd in de lokalen les ge geven aan plattelandsvrouwen en vrouwen van werkloozen, voor welke cursus veel belangstelling bestond. De behoefte deed zich sterk ge voelen aan lokalen die beter voor dit onderwys geschikt zijn, dan die Wij merkten o. m. op B. en W. van Tholen met den secretaris de heer V. Laban en de raadsleden, uitgezonderd de heer W. Moelker, die wegens lichte ongesteldheid ver hinderd was, prof. van Poelje, mej. Smit, de commissie van toezicht op hetlandbóuwonderw ijs, bestuur Kring Tholen Z.L.M., ir. Dorst secr. Z.L.M., bestuursleden van den Bond van boerinnen en andere plattelands vrouwen, de heeren W. van Liere en J. L. Geluk, hoofden van scholen, het personeel van de landbouwhuis- houdschool en meer anderen. De Burgemeester van Tholen opende deze bijeenkomst en sprak alsvolgt: Dames en Heeren Het Dagelijksch Bestuur derZ.L.M. heeft mij verzocht deze middag de leiding op mij te willen nemen van deze bijeenkomst ter gelegenheid van deopening van hetschoolgebouw, dat bestemd is voor de door de Z.L.M. op het eiland Tholen te geven land- buuwhuishoudcursussen. Ik heb die taak gaarne aanvaard omdat de plechtigheid der opening door plaats gebrek ten stadbuize geschieden moet en ook omdat ik door dit te aan vaarden, daarmede toch niet de plaats inneem van den eminenten voorzitter der Z.L.M. den heer Dieleman. Immers de ongesteldheid van den heer Dieleman is de oorzaak, dat hij deze dag niet alhier aanwezig kan zijn. Ik wil dan beginnen met U allen dank te zeggen, dat U aan de uit- noodiging van de Z.L.M. om aan wezig te zijn bij de plechtige opening van de schootj gevolg hebt willen geven. En ik heet U allen hartelijk weikom in onze goede stad Tholen. In het bijzonder heet ik welkom in ons midden Prof. van Poelje, directeur-generaal van bet onderwijs. Wij stellen bet zeer op prijs, dat U zich bereid hebt verklaard de offlcieele opening der nieuwe school te verrichten. Voorts heet ik in het bijzonder welkom Mej. Smit. In- spectrice van het Laudbouwhuis- houdonderwijs. Wij waardeeren het zeer, dat U door uw aanwezigheid blijk wilt geven van Uw belang stelling ook in dit deel van Uw Inspectie. Het spijt ons zeer,dat de Com missaris der Koningin in Zeeland en Mevr. Quarles van Ufl'ord, eere presidente van de Stichting Huis houdelijke voorlichting ten platte- landen door verblijf in het bnitenland niet aanwezig konden zijn. Ook spijl bet ons zeer, dat Ir. Hof- slede Inspecteur-Generaal van het Nijverheidsonderwijs en de beer Bolten, chel van den Rijksgebouwen dienst van liet dep. van Financiën door ongesteldheid verhinderd zijn dezen middag hier te zijn. Voorts moet. ik nog met leedwezen mededeeleri de verhindering om aan wezig te zijn van den lieer Moelker, lid van den Raad, den heer Schuller, burgemeester van St. Maartensdijk, dan heer Versluijs, burgemeester van Ond-Vossemeer. Dames en Heeren. Met is thans bijna 4 jaar geleden, dat de ZL.M. bij request aan den gemeenteraad van Tholen verzocht een besluit te nemen als bedoeld in art. 25 lid 2 der N. O. net; een besluit dus waarbij de noodzakelijk heid van het geven van Landbouw- huishuudonderwijs te Tholen werd uitgesproken. De Raad deelde de meening van de Z. L. M. en besloot op 29 April 1935 conform liet verzoek. Bij Kon. besluit van 6 Aug 1935 werd het besluit goedgekeurd en daarmede werd aan den reeds eenigen tijd tevoren aangevangen cursus de noodige sanctie verleend. De eerste cursus werd onderge bracht in bet Gymnastieklokaal der IJ.L.O. scl.ool, een lokaal weliswaar groot genoeg maar overigens voor het beoogde doel' feitelijk in elk opzicht ongeschikt. Reeds spoedig verhuisde de cursus dan ook naar andere lokalen de- o 1. school. Dit gaf eenige verbeter ring wat betreft licht en lucht doch een ideale huisvesting was dit nog allerminst. Al gauw werd vanwege de Z.L.M. opnieuw gevraagd om beter onderdak, en op 7 Dec. 1936

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1