Gaat Ge Trouwen tflw r Q Brandwonden IUROL. gencetC xonder Uttcchcn» vd ind 0 ken ata ibbi leei wo 1 itva rov igz O! 181 slrt wordt deze van een den beer vacature ygiëne. De heer Gunst stelt de vraag hoe PeU[|et staat met personen die geen neej aard en wagen hebben. Is de ver- 00 j oeding zoo laag voor het brengen euri] al daarvan de huur voor paard en agen niet kan betaald worden, dan lebben zulke menscheu dubbele cbade. De heer Daane zegt dat het niet ewenscbt is het huisje in Tholen ft plaatsen, noodig is dal het cen- I -aal gelegen is, b.v. te Scherpenisse. ilaar als er een varken van 300 I ond van hem dood is, dan kan hij loo'n cadaver niet op een kruiwagen I aar Scherpenisse brengen, het ver loer zal voor een particulier lastig lijn. De heer van Gorsel acht centrale gging gewenscht, men kan moeilijk erlangen dat iemand uit Stavenisse en cadaver naar Tholen brengt. De Voorzitter zegt dat men op de aak vooruitloopt, dit alles moet nog ekeken worden, het gaat nu om de hn| ijziging der Verordening. Niemand bezwaren legen de ver rdening hebbende, astgesteld. Door het vertrek C. Heijboer, is er ls plaatsvervangend lid van Stem- ureau I. Benoemd wordt de heer J. Gunst met 5 stemmen. De Rekening-courant overeenkomst iet de bank voor Nederlaridsche emeenten wordt gewijzigd. Besloten wordt de vergoedingen oor de bijzondere scholen, zooals ie 2 November 1938 zijn bepaald, oor 1939 beschikbaar te stellen. De heer van Gorsel wijst er op at het Erlje in den Molenstraat oor schandaal ligt. De voorzitter zegt dat dit de aan- acht heeft, het was niet mogelijk bestrating daar in orde te maken. De heer Daane licht toe dat daar en uitgraving heelt plaats gehad, m een olietank aan te brengen. grond is op de olietank gegaan, och aanstampen van den grond is r niet bij geweest. De heer Duine roeg en kreeg keien voor de be- rating, en moest de keibedekking én jaar in onderhoud nemen Burg. n weth. konden de zaak .niet ter land nemen omdat alles eerst goed jezeten moest zijn, als het geed weer s zal er begonnen worden. De heer Lindhout merkt op dat et met het oog op den winter uit- steld is. De heer Gunst acht de melkver- )op op Zondag een groot kwaad, ouwens alle winkelnering op Zondag, u ziet hij des Zondags, vooral in :n voormiddag, dikwijls met melk- ssen rijden. Hij vraagt zich af of e handel op Zondag niet stilgelegd n worden. De voorzitter zegt dat burg. en elhouders dit bekijken zullen. De heer Jeroense vraagt hoe het lomt, dat de steunregeling anders dan vorig jaar. Sommigen komen iet in aanmerking voor boter, ande ren weer niet om te sparen. Trekt en uit de werkloozenkas, dan is en van alles verstoken. Een circu- aire van min. Slotemaker schreef loepel toepassen, maar van soepelheid emerkt hij niels. Zijn tweede vraag is wie het Crisis comité B samenstelt, en of er per sonen van de Diaconiën in zitten. Thans heeft de toewijzing plaats gehad, ongeveer 64 personen krijgen niels, 50 personen krijgen wat. Er zijn er onder die 50, die niet eens als werkloos bekend staan. De per sonen die op de gepubliceerde lijst staan kunnen het gebruiken, maar er zijp. er die niet op de lijst staan en het veel beter kunnen gebruiken. De voorzitter meent dat de steun regeling niet veel anders is, maar hij zal het nakijken. Het dan voorkomen, dat men niet direct, na aanvraag, aan boter ge- j holpen kan worden. Per 4 weken wordt besteld. Komt men kort na de bestelling zich melden voor boter, en dit is gebeurd, dan kan aan de vraag niet voldaan worden, daar een suppletieaanvraag niet kan. De heer Jeroense verklaart dat dit bekend is, hij bedoelt dat de kas- trekkers niet krijgen. De voorzitter licht toe dat de kastrekkers, wanneer zij uit de steunregeling geen toeslag krijgen, bij de gemeente niet in zorg zijn, en dus ook niets krijgen, tot de spaarregeling niet toegelaten kunnen worden. De heer Jeroense begrijpt dit niet want 't is voor hem gelijk of hij uit de kas trekt, of vanwege de steun regeling. De voorzitter antwoordt dat dit voor den heer Jeroense gelijk kan zijn, maar volgens de ministerieele voorschriften is dit niet gelijk. De heer Jeroense merkt niets van soepelheid, doch als de heer Jeroense 4 dagen werkt in een week heeft hij maar recht op 2/6 van het quantum boter. Soms krijgt men toch het volle quantum. Soepel toepassen mag men nooit zoover doorvoeren, dat een beschik king niet meer toegepast wordt, en dat schijnt wel de bedoeling te zijn. De heer Jeroense zegt dat hij zich niet met die zienswijze vereenigt, hij blijft het verkeerd vinden dat een kastrekker zijn boter niet kan be komen. De heer Daane verklaart dat er zeer veel is, waarmede hij zich niet kan vereenigen, maar wij zijn nu eenmaal gebonden aan de ministe rieele circulaires. Laatst was hij op't gemeentehuis, hij vroeg hoeveel spaarders er waren, het antwoord was„zoo goed als allen op een uit zondering na." De heeren gelooft hij, hoe is het nu mogelijk dat er velen zijn, die niet mogen sparen. Zoo is het ook met de boter. Hij was op 't gemeentehuis, een aanvrager kwam om boter, de bestelling was verzonden, maar de man werd genoteerd voor de volgende bestelling. De man was niet tevreden dat hij wachten moest, en wenschte dat zijn quantum genomen zou worden van andere personen, dit werd geweigerd en terecht. Zoo wordt er nu dikwijls geknord en gefoeterd, en ze weten er niets van. Tusschentijds een paar kilo boter bestellen gaat nu eenmaal niet, dat moet toch een ieder proeven. Snijwonden, Ontvellingen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Komt men te laat met vragen, dan zit er niets anders op, dan op een volgende bestelling te wachten en zoo'n bestelling is dikwijls nog ruimer dan noodig is. Zelf dringt hij dikwijls op soepelheid aan, hij is er van overtuigd dat het noodige gedaan wordt, doch men kan onmogelijk verlangen dat te ver gegaan wordt, de ministerieele circulaires zijn er ook nog. Maar als er nu zooveel personen zijn volgens den heer Jeroense, laat hij dan eens namen noemen. De heer Jeroensedie geen steun trekt, spaart niet. De heer Daane: juist, maar dat ligt aan de circulaire. De heer Jeroense daar ga ik niet mee accoord. De heer Daane Ik ook niet, maar wat doe je eraan, 't is de circulaire en de rijkscontroleurs komen ook kijken. De heer Jeroense verklaartdat die rijkscontrolenrs dikwijls een eigen meening hebben, hetgeen de heer Daane niet ten volle kan toegeven, ook die menschen moeten zich aan de circulaires houden. De heer Jeroense zegt dat men te Stavenisse eerst bjj f 700 wachtweken krijgt, hier reeds bij f 500. De voorzitter licht toe dat dit niet juist is en de f700 van Stavenisse zal ook wel niet juist zijn. De voorzitter wil den heer Jeroense nog inlichtingen geven over het Crisiscomité. Inderdaad zitten in dit comité personen die bij de diaconiën betrokken zijn. Het is mogelijk dat er iemand overgeslagen is, maar voor dergelijke gevallen wordt immer een bedrag gereserveerd. Mogelijke fouten, en die blijven bestaan, kunnen dus altijd opgevangen worden. Weet u menschen die toegewezen zijn en het niet toekomen, noem dan hier de namen maar. De heer Jeroense antwoordt dat hij geen controleur is, naar aanleiding waarvan de voorzitter opmerkt dat de heer Jeroense dan ook niet moet beweren dat het niet op de juiste plaats komt. U kunt de namen noe men, dus doen. De heer Jeroense zegt gehoord te hebben dat de goederen van het Departement van Sociale Zaken be trokken worden. Dat goed is niet goed, iemand heeft daarvan een jas gehad, liep er mede in den regen en er regenden gaten in. De centen komen uit Oud-Vossemeer, althans de f 2 en moeten ook in Vossemeer besteed worden. Iemand is laatst hij U geweest en die heeft toch zijn groot misnoegen daarover kenbaar gemaakt. De voorzitter zegt dat er inderdaad iemand geweesf is. maar die man reclameerde niet dat de goederen in Den Haag besteld werden. Die men schen waren bij dien man geweest om de maat te doen nemen, en zoo was hij in den waan gebracht dat hij leveren mocht. Maar na toelich ting was hem gebleken, dat het alleen om de maat te doen geweest was, en daarover heeft de man zijn mis- Het geld is voor de werkloozen, maar dan spreekt het toch van zelf dat nagegaan wordt hoe en waar men voor die gelden zooveel mogelijk kan koopen, opdat zooveel mogelijk gegeven kan worden. De prijsver schillen zijn te Vossemeer wel eens tamelijk groot geweest. De heer Lindhout vraagt of de bedoeling fs alle goederen van het Rijk te betrekken, hetgeen de bedoe ling is. De heer Lindhout vraagt of het prijsverschil dan groot is. De voorzitter deelt mede dat er iemand van Sociale Zaken met mon sters is geweest, deze heeft de prijzen vergeleken met die welke te Oud- Vossemeer besteed zijn. Er was aan merkelijk verschil, het getoonde goed was van goede kwaliteit. De heer Lindhont verklaart dat er dan veel voor is om bij de Regeering te koopen. De beer Gunst wijst er op dat er onbillijkheden zullen blijven, de dienstbodenloonen zijn nu vrij, een steuntrekker die geen dochters als dienstbode heeft, staat nu ver ten achter bij hem die er wel heeft. De voorzitter licht toe dat ook dat ministrieel voorschrift is. De lieer Daane zegt dat sommigen nog van meening zijn dat de steun B over burg. en weth. gaat. God dank niet, want 't is eeu ondankbaar baanlje. Er is naar gestreefd, dat personen uit de diaconiën zitting zouden nemen. Als nu zoo een armmeester zich niet op de hoogte stelt van den nood in de gezinnen, dan schiet zoo een armmeester te kort en dat ge beurt ook. Zoo een armmeester zit dan in het comité en is niet op de hoogte. Sommigen denken dat als ze werk loos zijn er ook recht op toewijzing is, maar dat is niet zoo. De minis terieele' bepaling zegt, dat die het noodig hééft krijgen kan. Om nu na te gaan wie het noodig heeft, moet feitelijk huisbezoek ge daan worden, men moet het kabinet open laten maken en zien wat erin ligt, men moet naar de bedden kijken doch dat gebeurt niet en is nooit gebeurd. Hij kent er waar voor deksel oude balen liggen en kleeding. Krijgt nu zoo'n gezin twee dekens, dan is dat wat, maar men is niet geholpen. Een gezin dat er beter voor staat krijgt 1 deken, maar dat is weer te veel gerekend naar twee dekens en waar slechts een tipje van den nood gelenigd is. Een gezin met 2 kinderen krijgt wat en terecht soms, maar een ander gezin met 2 kinderen krijgt niets, ook terecht soms, en zulke dingen nu brengen ontevredenheid, doch'dat ligt aan de menschen zelf. Gaat het over de nooden en daar moet het om gaan, dan krijgen de groote gezinnen veel te weinig, in verhouding tot de kleinere gezinnen. Hij gelooft dat hoofdzakelijk de menschen uit de Diaconiën niet goed op de hoogte zijn, want zoo een armmeester moet onderzoeken en daar wijt bij het aan. Hij geeft toe dat iedereen wil hebben, maar de groote gezinnen komen dan in het gedrang en staan ver achter bij de kleinere die ook krijgen. Een gezin met 2 of 3 kinderen, dat voldoende heeft, heeft niets noodig, maar de groote gezinnen die moeten het hebben. Te Roosendaal loopt een geheel jaar door een juf de gezinnen af, gaat na wat er noodig is, bekijkt inhoud kasten en bedden, daar wordt ook meer dan eens uitgekeerd. Het blijft een moeilijke zaak, maar men moet rekening houden met de nooden, vooral van groote gezinnen. De voorzitter wijst er op dat eenige dames vorigjaar hier ook huisbezoek gedaan hebben, maar voor dit jaar waren de dames niet te vinden. Moet het huisbezoek geschieden zooals dat door den minister verlangd wordt dan gelooft hij gaarne dat men niet meer wil. De heer Daane heeft gelijk dat men op de nooden moet letten Deed men dit hier uitsluitend, dan zouden met de beperkte geldmiddelen mis schien 5 of 6 groote gezinnen wat behoorlijk geholpen kunnen worden, doch waar bleven dan de 115 overige aanvragers, waaronder er ook zijn, waar nood heerscht. Een gezin met f2 helpen is niets, 't wordt dan al spoedig f5 voor een paar schoenen, een broek of een jas. Ieder kan nagaan, waar de groote gezinnen meer krijgen, wat men dan met f350 kan doen. Vervolg op de vierde pagina. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN 20 1/m 26 Jan. 1939. Geen inschrijvingen. De Koningin spreekt tot Haar Volk Heden heeft Koningen Wilhelmina voor de radio gesproken over de moreele en geestelijke herbewapening in welke rede Zij opwekte tot nauwer samengaan tusschen de verschillende volksgroepen, op Gods vertrouwen, leniging van den den grooten nood ontstaan door de werkloosheid. Op samenwerking van allen zonderonderscheid van richting werd een ernstig beroep gedaan. Aan het einde van Hare rede herinnerde H.M. aan de woorden die Haar steeds tot richtsnoer hebben gediend „Cbrist avant Tout" Christus voor alles, die woorden die voor Haar een leid ster zijn geweest en zullen blijven. Heeft men opgemerkt, dat alle verjaardagen van afstamme lingen ons huidig Vorstenhuis op den laatsten dag der maand vullen. Koningin Wilhelmina verjaart 31 Augustus, Prinses Juliana 30 April, Prinses Beatrix 31 Januari. Prinses Beatrix-fonds. Door het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden is, zooals bekend, op den geboortedag van Prinses Beatrix opgericht het Prinses Beatrix fonds, dat hulp biedt in gezinnen, waar door geboorte, ziekte of onvol waardigheid van een kind bijzondere nood is ontstaan. Dit fonds heeft gedurende zijn 1-jarig bestaan reeds ontvangen in Nederland f 13.297, in Oost-Indië f7375, in Suriname f75, in Curapao f2485. Verdronken. De 40-jarige P. van der Jagt uit Ierseke is in de Schelde verdronken De man was bezig met het lossen van een mosselbak, ongeveer 2 K.M. uit den wal. Door onbekende oorzaak is de bak gezonken. De drie andere opvarenden konden worden gered. Door de justitie te Middelburg wordt echter een onderzoek ingesteld. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 26 Januari. Scherpenisse. Onverlichte fiets. C. G. te Scherpenisse had bij donker met een fiets gereden welke niet verlicht was, hetgeen hem twee processen-verbaal bezorgde, namelijk een voor bet rijden zonder een licht uitstralende lantaarn en een voor het rijden zonder achterlicht. Het snoertje was losgegaan, merkte verdachte te zijner verontschuldiging op, maar de ambtenaar van het O. M. wees er op dat dit voor den wielrijder toch zichtbaar is. Het kan wel eens aan de aandacht ontgaan wanneer het achterlicht niet brandt, maar de lantaarn voor aan de liets kan men steeds controleeren. Ik kwam een auto legen, zegt verdachte en door het licht hiervan zag ik het aanvankelijk niet. Toen ik den auto gepasseerd was wel en toen stapte ik af om de fout te herstellen. Het afstappen had echter eerst plaats toen hij werd aangehouden... 2 x f 2 subs. 2x2 dagen werd voor deze dubbele overtreding ge- eischt, waarna verdachte tot 2 x f150 subs. 2x1 dag veroordeeld werd. PUBLICATIEN. Gevonden voorwerpen Een huissleutel. B. Nelisse Hoog straat 50. Een damesring Pol. Bureau. Een kosteloos belastingmark Pol. Bureau. 1 doublé ringetje Pol. Bureau 1 rawlplug Kruitttoren 6. 1 porte- monnaie met gaspenningen Markt 26. KERKNIEUWS. ZONDAG 29 JANUARI 1939. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. W'olfensberger en 2 nam. uur ds. v. Griethuijzen. In beide beurten maandelijksche collecte voor de kerk. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 uur en 's avonds 6 uur ds. Baaij. Ned. Protestantenhond afd. Tholen Voorm. 10 uur ds. Prins van Wijn gaarden. POORTVLIET. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Drenth te Nun- speet. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Woensdag 1 Febr. 's avonds 6 uur ds. Verbage. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. STAVENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Batelaan. Beide beurten collecte voor het klee derfonds. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. van Griethuijzen en nam. 2 uur leeskerk. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. Maandag30Jan. nam.2 en 's avonds 6 uur ds. Verhage te Middelburg. OUD-VOSSEMEER. "Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Coll. Zie kenfonds, Bed. H. Doop, Voorber. H. Avondm. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskeik. MARKTBERICHTEN THOLEN, 27 Januari 1939. Roomboter f0.79 per pond. Boereboler f 0.74 Eieren f 4.per 100. St. Maartensdijk Uienveiling van 20 Januari 1939. Groote ajuin f7,33, bonken f7,40, Drielingen f 4,04, Picklers f 3.51, Stekajuin f 2.50. Aanvoer 35000 kg. Graanbeurs van 26 Januari 1939. Schokkers „10.„1125 alles per 100 kg. Witte eigenheimers 1 65 Bonten 2.50 Blauwen 2.80—,, 2.90 Poters 1.1.40 alles per 70 kg. Groote ajuin 4.25--,, 4.40 Kleine ajuin 1.80 alles per 60 kg. Geperst hooi f 27,50 per 1000 kg. Geperst slroo f 8. ST. ANNALAND. Uienveiling van Donderdag 26 Januari 1939. 880 balen Rijnsburger gewone f 7.53 50 balen id. grove f7.34 25 balen idem drielingen f 3.51 12 balen idem picklers f 3.68, 60 balen stek 12.91. Alles per 100 kg. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Januari Graden C. Zaterdag 21 5,3 Zondag 22 5,2 Maandag 23 5,2 Dinsdag 24 5,2 Woensdag 55 5- Donderdag 26 4,4 Vrijdag 27 4, Bestelt dan Uw Trouwkaarlen of Circulaires bij ons of onze Agenten Lage prijzen, nette uit voering en bovendien wordt Uw onderlrouwadverlentie gratis geplaatst in de Thoolsche Courant Firma J. M. C. Pot Tholen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 5