Dadti7eer7e^„Mijnhard(je ontstond handgemeen waarbij rake klappen werden uitgedeeld. De zaak is in handen van de politie. Door Ged. Staten is bepaald dat de stemming voor de verkiezing van de leden van de Prov. stalen zal plaats hebben op Woensdag 19 April a.s. Aanranding. Donderdagavond der vorige week begaf mej. v. G. uit Scherpe- nisse zich per rijwiel huiswaarts. Nabij Steenenkruis werd zij, waar schijnlijk met minder eerbare be doelingen, door een nog onbekend persoon van haar rijwiel getrokken. Door den aanrander een harde klap te geven en om hulp te roepen ging de aanrander er van door. De politie onderzoekt de zaak. Het Postkantoor zal op 31 Jan. a.s., de verjaardag van II K.1L Prinses Beatrix, voor postzaken na 11 uur gesloten zijn. Voor de telegraaf- en telefoondienst is normale openstelling De postverzending is ook als op gewone werkdagen, evenals de ont vangst. Maandagavond is door den bouwkundige W. Blaas ten verzoeke van dr. P. J. Duinker in de zaal van mej. wed. Hoek publiek aanbesteed de verbouwing van het huis op de Hoogstraat. Inschrijvers warert in massa Vos en Burgers voor f4194. G. van Noort f3550. Timmerwerk C. van Noort f 1700. Metselwerk A. J. v. d. Boom f 1475. Schilderwerk M. Bakker f645 J. Lahan f577.77. Smidswerk Joh. v. Dijk f150. Loodgieterswerk Joh. van Dijk f148 en Ct. Contant f 145. De raming was f 4225. De gunning heeft nog niet plaats gehad. Aan de Huishoudschool te Bergen op Zoom slaagden voor de fijne keuken mej. D. Nieuwenhuijzen van St. Philipsland en mej. Gré Haaijer van Tholen. POORTVLIET. Aan de school met den Bijbel is met ingang van '1 Fe bruari a.s. benoemd tot kweekelinge met acte mej. M. P. Haaijer te Tholen. Door de Rijkspolitie van St. Maartensdijk werd tegen A. Snijders alhier daar deze juist bezig was mollen te vangen, proces verbaal opgemaakt, de man had reeds twee mollen in zijn bezit. SCHERPEN1SSE. De C.J.V. „de Jonge Samuel" hield haar zestiende jaarvergadering ten huize van mej. .1. Keur Dd. Mede aanwezig was ds. C. J. de Haan. Verschillende onder werpen werden behandeld, afgewis seld met het nuttigen van eenige versnaperingen. De vergadering werd geopend en gesloten door ds. de Haan. Dinsdagmiddag had alhier een aanrijding plaats tusschen een luxe en een vrachtauto. De luxe auto kwam uit het slopje bij slachter Slager en zag zoodoende niet dat een vrachtauto aankwam. Een aanrijding was onvermijdelijk, welke echter geen ernstige gevolgen had. Proces-verbaal werd opgemaakt. Ook had nog een aanrijding plaats lusschen een boerenkar en een bakfiets met geëmailleerde arti kelen en wel zoodanig dat de laatste omviel, waardoor veel goederen be schadigd waren. De bestuurder van de boerenkar moest de overeenge komen schadevergoeding betalen. Zaterdag werd vanwege de Ned. Blindenbond alhier in hotel de Gouden Leeuw eenpropaganda-avond gehouden. De heer Joh. v. d. Berg gaf een duidelijke explicatie van de films en declameerde eenige verzen. De vergadering werd geopend en gesloten door het Hoofd der School de heer R. Jager. ST. MAARTENSDIJK. In de zaal van den heer van [waarden hield op 23 Januari jl. de Groene kruis- vereeniging haar algemeene jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer Bastiaanse. Behalve het bestuur waren 53 leden tegenwoordig. Na een woord van welkom tot de aanwezigen te hebben gericht had voorlezing van de notulen plaats welke onveranderd werden goedgekeurd. De wensch werd uitge sproken, dat de bode der vereeniging, de heer A. .1. de Graaf, van zijn ongesteldheid spoedig mogeherstellen. Door den secretaris der vereeniging werd over 1938 een uitvoerig jaar verslag uitgebracht. Hieruit bleek o. m. dat de vereeniging over de 700 leden telt. Blijkens de door den penning meester overgelegde rekening en verantwoording hebben de ontvang sten van het Groene Kruis bedragen f 1678,87, de uitgaven f 1805,73 ge vende nizoo een nadeelig saldo van f 126,86. De ontvangsten van de afdeeling t.b.c.bestrijding hadden bedragen f 1590.19, de uitgaven f159',46, ge vende een nadeelig slot alzoo van f 1.27. Nadat door de daartoe aange wezen commissie omtrent het ge voerde financieel beheer gunstig rapport was uitgebracht werd de rekening en verantwoording met algemeene stemmen goedgekeurd. Daar de geldigheidsduur der Konink lijke goedkeuring der Vereeniging naar het einde loopt werd eveneens met algemeene stemmen besloten deze geldigheidsduur opnieuw met 29 jaar te verlengen, en daartoe de vereischte aanvraag te doen. Artikel 1 der Statuten wordt zoo danig gewijzigd, dat daaruit blijken kan, dat de afdeeling t.b.c. bestrij ding alsmede de ziekenhuisverpleging met operatiekosten mede daaronder zijn begrepen. Met betrekking tot de ziekenhuis verpleging werd medegedeeld dat in het afgeloopen jaar het aantal ver pleegden 43 had bedragen of 20 meer dan in 1937. Niettegenstaande dit ongunstiger beeld bleek dat de reke ning ziekenhuisverpleging nog een klein batig slot overliet. De ontvangsten voor de ziekenhuis verpleging hadden bedragen f1369.96, de uitgaven f 1486,25, nadeelig saldo derhalve van f9.98. De ontvangsten voor de afdeeling operatiekosten hadden bedragen f LI 22,19, de uit gaven f995,92 gevende alzoo een batig saldo van f 126,27. De respectieve begrootingen voor den dienst 1939 worden overeenkom stig de aanbieding vastgesteld. Na het gebruikelijke slotwoord volgde sluiting. STAVEN1SSE. Vrijdagavond jl. werd in hotel Polappel alhier een districlsvergadering gehouden van de afdeelingen op Tholen en Sint Philipsland van den Nederl. Chr. Landarbeidersbond. De toevloed was zoo enorm, dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Na opening ging het H.B.-lid, dhr Seuninga, voor in gebed, waarna hij een lezing hield over het onderwerp „Strijd en Zege". Op een duidelijke wijze schetste deze spr. welk enormen strijd er gevoerd is moeten worden bij de oprichting van de N. C. L B. Thans echter plukken de afdeelingen de vruchten van het onversaagde doorzetten van de voormannen. Dank zij de organisatie is er nu een goede werkloozenzorg tot stand gekomen. Spr. hoopt, dat de N.C.L.B. die thans 25.000 leden telt, mag voortgaan op den ingeslagen weg, die leidt tot behartiging van het stoffelijk en geestelijk welzijn der christelijk georganiseerde arbeiders. Als tweede spr. werd het woord gevoerd door het H.B.-lid dhr Vin gerling en wel over het onderwerp „Luctor et Emergo". Op een fijne wijze heeft deze spr. een vergelijking getroffen lusschen den alouden en voortdurenden strijd der Zeeuwen tegen de zilte baren en den Hercules arbeid, die verzet moest worden, alvorens de arbeiders van Christe- lijken huize zich in Zeeland gingen organiseeren in den N.C.L.B. Spr. spoorde de aanwezigen aan, om nauwlettend toe te zien op de richtige naleving van de contractueel vastgelegde loonnormeti. Beide spr.'s hadden de onverdeelde aandacht der aanwezigen en het lijdt dan ook geen twijfel, of deze propaganda- vergadering is ten volle geslaagd. Woensdagavond jl. werd onder voorzitterschap van dhr J. C. Droo- gendijk de jaarvergadering gehouden van de afd. Tholen van Landbouw en Maatschappij. Aanwezig waren ruim 50 leden. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 1.75. Een opgewekte toon klonk uit het uitgebrachte jaarver slag. De afdeeling telt momenteel 220 leden. Vooral in het jaar 1938 boekte men een zeer groot, aantal nieuwe leden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. C. Droogendijk en M. van Zuien. Door mevr. Groenewege-Nelemans werd een lezing gehouden over het onderwerp „Taak der Plattelands vrouw". De propagandist dhr. De Lange uit Ruinerwold hield een lezing over „De ontrechting van het Platteland en de gevolgen". Besloten werd om naar de moge lijkheid uit te zien, om te komen tot het oprichten van een jeugdclub op het eiland Tholen. Getracht zal worden binnen eenige maanden definitief tot het oprichten te geraken. Wintervergadering afd. Tholen van den B.V.G. Vrijdagavond jl. had een winter vergadering plaats van de afd. Tholen van den B.V.G. in hotel Bijl te Scherpenisse. Na opening en vaststelling der notulen werd een bespreking gehou- over de dit jaar aan te leggen proef velden. Aangelegd zal worden een inter provinciaal uienproefveld en een id. zomergerslproefveld en wel resp. op de bedrijven van de heeren P. J. v. d. SlikLe en J. Groenewege te St. Maar tensdijk. Bij medewerking van de betreffende instantie zal ook een zomer- tarweproefveld aangelegd worden. De vraagpunten .van het H.B. van den B.V.G ontlokten een langdurige discussie. Algemeen bleek echter wel, dat het zeer netelig en moeilijk en het kort te beantwoorden vragen waren. Als lid van het H. B. werd candi- daat gesteld dhr. E. Noom te Poortvliet en als diens plaatsvervan ger dhr. A. Groenewege te St. Maar tensdijk. Na een korte pauze hield dhr. A. Groenewege een causerie over stal mest. Op een duidelijke wijze schetste de inleider desamenstelling,de waai de de bewaring, de aanwending enz. Op de lezing van dhr. Groenewege volgde een aangename discussie, waaruit wel bleek, dat de aanwezigen de lezing ten zeerste op prijs hadden gesleld. OUD-VOSSEMEER. Waarde paling slechts een enkele maal ten verkoop langs de huizen wordt aangeboden, deed vischhandelaar A. die de hand op een hoeveelheid van deze visch had weten leggen, goede zaken. Zoo goed als alle koopers constateerden evenwel zoodanige afwijkingen bij de bereiding, dat van consumptie geen sprake kan zijn. Later bleek dat de paling door opgeschoten jongens uit de slooten van den Vossameerschen Polder was gehaald, welk werk vrij gemakkelijk alging, omdat ze tijdens de vorst onder het ijs was gestikt. GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER, 20 Januari 1939. Voorzitter de burgemeester, aan wezig alle leden. Na opening der vergadering zegt de voorzitter dat in de eerste verga dering van het nieuwe jaar, hij wil herinneren aan het ernstig ongeval dat een raadslid getroffen heeft, tot zijn genoegen zijn alle leden thans in gezondheid hier weer te samen. 1938 is in financieel opzicht niet ongunstig geweest, hoewel het in ander opzicht een jaar van onrust was, en hij denkt hierbij aan de veel bewogen Septembermaand. De donkere wolken zijn wel is waar afgedreven doch de algeheele buiten- landsche toestand is geenszins opge klaard. Wat de toekomst, welke in Gods hand is, ons brengen zal, we weten het niet, doch in volle ver trouwen geven we ons aan de leiding Gods over. In het afgeloopen jaar hebben steunverleening en werkverschaffing de volle aandacht gehad, het groote werkverschaffingsobject, ophooging van de begraafplaats is voltooid, naar nieuwe objecten wordt uitgezien. Van de vele vooroordeelen welke men had tegen de werkgelegenheid in Duitschland, is weinig bewaarheid. Zij, die gegaan zijn, zijn levreden huiswaarts gekomen en hebben in Duitschland een behoorlijke behande ling genoten, maar tevens voldoende gelden naar huis kunnen sturen. Deze resultaten wekken de verwachting, dat wanneer dit jaar, weer een aan bieding van werk uit Duitschland ons zal bereiken, meerdere arbeiders genegen zullen zijn daar heen te vertrekken om hun ledigen tijd pro ductief te maken. De landbouw heeft ook zijn zorgen gekend, eenerzijds de bedreiging met den Coloradokever, anderzijds de groote schade aan het gezaaide door de felle vorst. Het mond- en klauwzeer heerschte en heerscht nog onder de veestapel. Niet onvermeld mag blijven dat de bevolking zich van haar goede zijde heeft doen kennen inzake de groote offervaardigheid ten behoeve van de Joodsche vluchtelingen, Een nieuwe periode wacht ons, moge de Heere U allen kracht en wijsheid schenken, om de toebedeelde taak met wijsheid te vervullen. De heer Gunst zegt dat het hem aangenaam is, als oudste raadslid, den voorzitter dank te zeggen voor zijn goede wenschen en spreekt de hoop uit dat God hem en zijn huis gezin mag zegenen, itf verband waar mede de voorzitter dank zegt. Hierop worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een besluit van Ged. Staten waarbij de goedkeuring op de gemeenlebegrooling '1939 wordt ver daagd, en de gebruikelijke machtiging wordt verleend. Voorts een procesverbaal van kas opname bij den gemeente-ontvanger. Deze bescheiden worden voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde is een besluit van denGommissarisder Koningin waarbij deze gemeente een gemeenschappe lijke regeling wordt opgelegd nopens toelating van kinderen tot de open bare u. 1. o.school te Tholen. De voorzitter deelt mede dat reeds voor zoo'n regeling in 1936 een bevel is afgekomen van Ged. Staten, waarin vermeid was een billijke tegemoet koming toe te kennen. In verband daarmede is in '1936 met twee leden uit Gedeputeerden geconfereerd, er, is aan Tholen als billijke vergoeding 2/.3 der kosten per leerling aangeboden, welk aanbod door Tholen niet is aanvaard. De opgelegde regeling van nu is niet billijk, eerstens zal Tholen slechts leerlingen toelaten voorzoover er plaats beschikbaar is. Tweedens moet deze gemeente evenwel per leerling betalen als het Tholen per leerling kost. Daarbij is dus geen rekening gehouden met de meerdere kosten welke deze gemeente per leerling reeds heeft, en die voort vloeien uit art. 13 der L. O.wet 1920. Burg. eu weth. zijn dan ook van meening dat bij den Commissaris der Koningin op het onbillijke in de opge legde regeling gewezen dient te wor- doen. Zijn er gelijke plichten, dan ook gelijke rechten nopens toelating. De heer Daane verklaart er niet veel van te willen zeggen. Alleen wenscht hij zijn leedwezen uit te spreken over de onbillijke regeling. Gelijke monniken, gelijke kappen. Met de nu opgelegde regelinggaat hij nimmer accoord, hij hoopt dat het be roep op den Commissaris der Koningin zal helpen, anders komen de moei lijkheden misschien achteraan. De heer van Gorsel vraagt of er kans bestaat dat de school te Tholen te klein zal worden. De voorzitter verklaart dat hem dit onbekend is. Wat toelating be treft hebben de kinderen uit Tholen voorrang, maar worden er uit deze gemeente toegelaten dan zijn de kosten per leerling even hoog als voor Tholen en dat is onbillijk. De heer van Gorsel stemt dit toe. Niemand stemming verlangende, wordt het voorstel van burgem. en weth. geacht te zijn aangenomen. Door J. F. Etienne, die 4 maanden een losloopenden hond heeft gehad wordt ontheffing van hondenbelasting gevraagd. Waar Etienne toegeeft houder van een hond te zijn geweest, stellen burg. en weth. voor, afwijzend te beschikken. - Dienoverkomstig wordt besloten. Door den heer Jr.c. v. d. Klooster e a. wordt vergoeding gevraagd voor de rioolbuizen, welke in de voor tuintjes langs de woningen in de Kalisbuurt liggen. Adressanten zijn van meening dat die buizen hun eigendom zijn. Burg. en weth. stellen voor afwijzend te beschikken. De vraag betreffende het eigendomsrecht, der buizen kan buiten beschouwing blijven. De buizen liggen er ten be hoeve van de bewoners, welke buizen thans vol modder zijn. Evenals in 1923 dit is geschied, ligt het in de bedoeling die buizen voor rekening van de gemeente op te graven, schoon te maken en te heileggen. Komen er buizen uit welke stuk zijn dan worden er voor rekening van de gemeente nieuwe gelegd. De heer Vroegop zegt dat er na de toelichting voor hem geen enkele reden is voor eenige vergoeding te zijn, de buizen liggen ten behoeve der bewoners en blijven ten behoeve van hen liggen. De heer van Gorsel gelooft niet dat één raadslid voor vergoeding zal zijn. Niemand stemming verlangende is alzoo afwijzend beschikt. Aan de orde is de verordening houdende de eischen tot benoem baarheid van gemeentevelwachters. De voorzitter deelt mede dat kleedinggeld aanvankelijk f '125 was, dit moest teruggebracht worden f 100. Omdat burg. en weth. dit betreu is de Jaarwedde van den gemei veldwachter van f1350 op f1400 bracht, doch dit kon de goedkeui van een hoogere instantie nietjw dragen. Burg. en Weth. stellen nu den gemeenteveldwachter een kim toelage toe te kennen van 4% jaarwedde of f54 per kind, te reke van het tweede kind. De heer Vroegop verklaart dat ambtenaren kindertoelage hebl het doet hem goed, dat de gemei veldwachter dit nu ook heeft. Met algemeene stemmen wi hiertoe besloten. Door Ged. Staten worden instructies van de gemeente ontv gers gevraagd, waar deze ter Proi ciale Griffie niet volledig aanwezig Daar de Instructie van den o vanger alhier dagteekent van '11 is hét gewenscht een nieuwe inslt tie vast te stellen waarvan door bi en weth. een concept wordt aai boden. Volgens dit concept zal ontvanger ook zitting hebben iede werkdag van des voormiddags 8 tot 8'/j uur, uitsluitend voor aangil der vleeschkeuringsdienst betrelïei Niemand bezwaren hebbende ui het woord verlangende wordt instructie geacht te zijn vastgesti Van den heer A. Toornstra bericht ingekomen dat hij wegi vertrek ontslag neemt als lid van Commissie tot Wering van scho verzuim. Aanbevolen worden de heei P. Krijger en M. C. Deurloo. stemming blijken uitgebracht 6 ste men op den heer Krijger, en 1 den heer Deurloo, zoodat de h Krijger is benoemd. Als lid van het algemeen arm stuur treden pèriodiek af de heer L. C. Vroegop en Jac. v. d. Houl Naast de heer Jac. v. d. Houl wordt aan bevolen de heer J. Aarnoui Az. Uit de stemming blijkt dat stemmen zijn uitgebracht op d heer Jac. v. d. Houten en 1 op d heer J. Aarnoudse, zoodat de hl van den Houten is herbenoemd. Naast den heer Vroegop woi niemand aanbevolen, daar de beni ming uit en door den Raad mi geschieden. Uitgebracht worden 5 stemmen den heer Vroegop, 1 op den hi P. Jeroense en 1 op den heer J. A; noudse, welke laatste stem ongeil is, zoodat de heer Vroegop is herl noemd. Voor het Fonds Huijsen van K tendijke traden periodiek af de heei J. H. Mees en P. Jeroense, waarteg niemand aanbevolen wordt, daar ol hier de benoeming uit en door d Raad moet plaats hebben. Na stemming blijken te zijn uiti bracht 6 stemmen op den heer Me en 1 op den hoer J. Aaruoudse, wel stem ongeldig is, alzoo is de he Mees herbenoemd. Bij de volgende stemming blijk te zijn uitgebracht 7 stemmen den heer Jeroense, waardoor dl met algemeene stemmen is herl noemd. Aan de orde is wijziging van Verordening op den Keuringsdiei van vee en vleesch. Toegelicht wordt dat de gemeen is aangesloten bij het destructieb drijf te Son. Voorloopig moet cadavers bestemd voor genoemd b drijf aan den verharden weg gebrac worden. Vanwege het bedrijf wordi deze weggehaald. Later zal vermoedelijk een hui: gebouwd worden, waarheen de cad vers vervoerd moeten worden i vanwaar zo door het bedrijf wegg haald zullen worden. De noodige bepalingen moeti daarom in de verordening kome De heer van Gorsel verklaart d aangifte verplicht blij ft, begraven ai de hoeve mag dus niet meer. Onlan was hij in Zuid-Beveland en hoori dat zoo'n cadaver van 's morge tot 's avonds aan den weg lag, keurt hij af. De voorzitter zegt dat dit ook te keuren is, maar jnist daarom een huisje noodig, en de landbouwo kunnen cadavers daarheen brengf tegen vergoeding. De heer Jeroense vraagt waaro men in Brabant de cadavers vani hneve haalt en hier weer extra kosti voor een huisje gemaakt moeti worden, daar heb je nu het onde scheid al. De voorzitter meent dat er gei sprake kan zijn van onderschei want ook voor Brabant zal zoo huisje komen. De heer Lindhout acht zoo ef huisje goed en in het belang van bij Hoofdpijn, Kiespijn, Gevatfe Koude, Griep, Spit, enz. De pijn- en kouverdrijver bij uitnemendheid. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 2