ItfAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT WBIMEIOI!* g'SSS NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ëUWjS Vrijdag 27 Januari 1939. No. 4 Zes en vijftigste jaargang 'rinses BEATRIX eerste verjaardag Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudlieid bf steun van buiten valt voor de republikeinen niet meer te rekenen. De Fransche regeering diedeeenige is, die dezen steun kan bieden, heeft daarvan, onder dreigementen van Mussolini's zijde, afgezien. THOOLSCHE COURANT ondagsblad 1,37°, franco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer er post ƒ1,65 15 cent isp.jcosten.UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bijabonnementaanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. .ei K0STEL00ZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der emeente Tholen maken bekend dat p Woensdag, den 1 Februari aan- taande, des middags te 12 ure, de elegenheid zal zijn opengesteld tot ostelooze inenting en berinenting an de ingezetenen, die zich daartoe het lokaal der Openbare Lagere ïchool aanmelden. Tholen, 25 Januari 1939. 15 Burgemeester en Wethouders van holen maken bekend dat tegen londerdag, 2 Februari a.s. gelegen- eid beslaat tot aangifte voor ruiming Jjfan privaatputten. In den voormiddag van dien dag uilen scherven enz. door den reini- ingsdienst worden opgehaald. Tholen, 26 Januari 1938. 11 Nog nooit heeft het einde der maand anuari een zoo feestelijk karakter ui ;edragen als thans. Immers, sedert erleden jaar heeft de 31 ste Januari 'oor geheel Nederland een beteekenis [ekregen als nimmer te voren. Nog looren wij het jubelend gebeier der lokken, het gedonder der saluut- ichoten, het feestgedruisch en de lankgezangen, waarmede de geboorte an de eerste telg, gesproten uit bet luwelijk van onze geliefde Prinses 'uliana en Prins Bernhard, werd legroet. Met hoeveel teedere belangstelling ïeeft het geheele Nederlandscbe volk, van hoog tot laag, het voorspoedig ipgroeien van ons kleine Prinsesje Beatrix gadegeslagen „Ons Prinsesje Beatrix". Welkeen wereld van weelde n van liefde voor het Oranjehuis preekt uit deze arie woorden Wij illen, zooals wij zijn, maar voor alles Nederlanders voelen ons nauw ver tonden aan ons Vorstenhuis, het iloude Huis van Oranje, welks vreugde en leed wij deelen. Thans is het de groote vreugde van het jonge ouderpaar en ook van le Hooge Grootmoeder, onze geëer- tiedigde Koningin Wilhelmina, welke tns het hart sneller doet kloppen en iet gansche volk met blijdschap vervult. 31 Januari, de eerste verjaardag van ons kleine Prinsesje 1 Hoe leven dig herinneren wij ons nog de dagen van spanning, welke wij een jaar ;eleden doorleefden, en den diepen zucht van verlichting, toen op dien ;edenkwaardigen laatsten dag van Bouwmaand een gelukkig einde kwam lan die spanning. Er was een prin sesje geboren, een nieuwe loot aan den alouden Oranjestamen het jeheele Nederlandsche volk, in al zijn geledingen, was trotsch en gelukkig. Bijna dag voor dag hebben wij fedurende het jaar, dat achter ons igt, al de kleine gebeurtenissen in dit jonge leven gevolgd alle berich ten, welke er over in onze krant verschenen, zijn met belangstelling gelezende tallooze foto's, die van de kleine Beatrix verschenen hebben ons „Nederland's populairste baby getoond, met de stralende Moeder, met den trotschen Vader, met de gelukkige Grootmoeder. En thans is het eerste levensjaar van het kleine Koningskind bijna volbracht. Opnieuw zullen de klokken luiden en de vlaggen wapperen, zal geheel het Nederlandsche volk jui chend dezen eersten verjaardag van Prinses Beatrix vieren, en daarbij van harte den wansch uitspreken, dat haar nog een lang en gelukkig leven beschoren moge zijn. De der Na het kruiende ijs is het thans het wassende water, dat op de rivieren steeds grooter moeilijkheden en gevaren gaat veroorzaken. Niet alleen zijn de rivieren door het dooi water sterk gestegen, maar daar is in de laatste dagen de sterke regen val nog bijgekomen, met bet gevolg dat de waterstand thans een veront rustend peil heeft bereikt. Daarbij komt, dat de was luidens berichten uit België vermoedelijk nog zal aan houden. In verband met een en ander heeft de algemeene dienst van den rijkswaterstaat sinds Dinsdag de radiohoogwaterberiehtgeving voor de Maas ingesteld. Dijkwachten werden toen nog niet noodig geacht, maar de toestand van de Maas is toch in ieder geval zoo, dat waakzaamheid geboden blijft. Voor den Rijn is de toestand iets minder ernstig. Keulen meldde Dinsdag nog val, doch ver wachtte daarna weer was. Ernstig bedrijfsongeval. In bet laboratorium van de N.V. Pharmaceutische Producten-maat schappij Philips van Houten, een onderdeel van de bekende Van Houtens cacaofabrieken te Weesp, heeft Dinsdagmorgen een ernstig bedrijfsongeval plaats gevonden. Een kolf, vermoedelijk met aether gevuld, kwam tot ontploffing, waardoor vijf personen ernstig en tien licht gewond werden. Van de ernstig gewonden is in middels reeds een overleden. Tot de licht gewonden behooren ook de directeur der N.V. Philips-van Houten de heer van Marken en de heer van Houten jr. Door de ontploffing ontstond brand in het laboratorium, die echter door de fabrieksbrandweer met schuim- blusschers gemakkelijk onderdrukt kon worden. De verwoesting, door de ontploffing in het laboratorium aangericht, is onbeschrijfelijk. Alles werd door elkaar geworpen, men- schen vielen op den grond, terwijl alle ruiten sprongen. Storing bij de staatsmijn Maurits. Ook elders kwam een bedrijfs storing voor, gelukkig evenwel niet met zulke noodlottige gevolgen als te Weesp ln de staatsmijn Maurits moest door het onklaar raken van befboomen de schacht tijdelijk buiten bedrijf worden gesteld. Voor het werk bracht deze op zichzelf vrij onbelangrijkestoring nog ernstige gevolgen, daar het bedrijf in deze schacht tijdens de herstelwerkzaam heden geen voortgang kon vinden. Dit beteekende voor niet minder dan honderd vijftig arbeiders een gedwon gen vacanlie van enkele dagen. Zelfstandigheidspolitiek en verdedigingsvoorbereiding. In een te Utrecht gehouden lezing over de economische verdedigings voorbereiding heeft dr. W. K. H. Feuilleteau de Bruyn, oud-kolonel, belangrijke dingen gezegd over de noodzakelijkheid, het weerstandsver mogen der burgerbevolking te ver sterken. Zelfstandigheidspolitiek, zooals ons land thans nastreeft, is niet te voeren zonder een goed georganiseerde ver dedigingsvoorbereiding. En deze voorbereiding moet tweeledig zijn zij moet zoowel het militaire appa raat als de burgerbevolking omvatten. Wat het eerste betreft achtte spr. het dringend noodig, dat wij zelf voor een groole kern van offensieve bombardementsvliegtuigen de be schikking krijgen, om aan onze zelf standigheidspolitiek kracht bij te zetten Dochdaarnaast moetook de burger bevolking op haar oorlogstaak worden 485OI Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten 12 voorbereid en daarvoor achtte spreker invoering van luchtbeschermings plicht, zooals b.v. Duitschland die* kent, noodzakelijk. Verder bepleitte spreker een sterke luchtafweer van onze groote havens door geschut, mitrailleurs," zoeklichten, en vlieg tuigen, kortom een afdoende ver dediging voor alle in economisch op zicht meest kwetsbare plekken van het land. Daartoe behoort natuurlijk in de allereerste plaats ook Limburg Uit voerig zette spreker de zeer groote beteekenis welke deze provincie voor onze economische verdediging heeft uiteen en hij wees op de noodzake lijkheid, dit gebied zoodanig te ver dedigen, dat bet uitgesloten is, dit Limburg onder den voet wordt ge- loopen, voordat het veldleger kan iugrijpen. Natuurlijk zal dit alles enorm veel geld kosten, maar geven wij niet jaarlijks 250 a 300 millioen uit aan werkeloozensteunEen be drag, dat verbruikt wordt, zonder dat wij er iets voor terugkrijgen. Is het nu niet mogelijk, zoo vroeg spreker, een stelsel te scheppen, waarbij men belangrijke sommen op den werkloozensteun bespaart, om deze ten goede te laten komen aan de versterking van ons oorlogspoten tieel Een Holland House in New York. Langen tijd is er voorbewerk! en geogeerd, om ons land in de grootste stad der wereld, in New York, een waardige vertegen woordiging te geven Thans hebben deze plannen vasten aangenomen. Als centrum van de Nederlandsche cullureele, commer- cieele en (inancieeie belangen zal te New York een Holland House gesticht worden, een zestien verdiepingen hoog kantoorgebouw in Rockefeller Center. Er is door Nederlandsche en Nederlandsch-liidiscbe belanghebben den een Amerikaansche naamlooze vennootschap gevormd, onder wier toezicht het Holland House zal staan, Hat Nederlandsche centrum zal verrijden in een wijk, waar ook andere landen Engeland, Zweden, Frankrijk en Italië hun cullureele verlegenwoordigingen hebben. In het gebouw zullen de kantoren van den Nederlandschen consul-generaal en van den Handelscommissaris voor Nederlandsch-lndië worden onderge bracht, alsmede die van de Neder- landsch Amerikaansche Kamer van Koophandel en van de Nederlandsche Spoorwegen. Verder komen er ver gader- en tentoonstellingszalen, zoo dat er exposities gehouden kunnen worden van producten van Neder landschen bodem. Verssehillende Nederlandsche instellingen, banken, handelsondernemingen, enz. zijn voorts uitganoodigd, hun kantoren in het nieuwe gebouw te vestigen. In Midden-Europa worden op het oogenblik ongetwijfeld belangrijke dingen voorbereid. Dat blijkt reeds uit de groote diplomatieke activiteit, die in het bijzonder in Midden en Oost-Europa aan den dag wordt ge legd. Na het bezoek van Cliano aan Boedapest, van den Hongaar Csaky aan Berlijn en van den Tsjech Chval- kovsky aan Hitier, zijn thans Ciano en Von R'bbentrop weer öp het pad getogen, de een naar Belgrado, de ander naar Warschau. Wat de Duit- scher en de Italiaan in Midden- en Oost-Europa zoeken, is nog niet heelemaal duidelijk, maar men slaat den plank niet ver mis indien men aanneemt, dat men in de eerste plaats een welwillende bouding van de Donaulanden en Polen tegenover de politiek van de „spil" nastreeft. Het wordt al duidelijker en duide lijker,dat Rome en Berlijn een nieuwe groote actie op touw hebben gezet. Of deze actie nu op de Oekraine of op Afrika gericht zal zijn, is nog niet met volkomen zekerheid te voor spellen. Wellicht ook gaat de activi teit van de „spil" tegelijk in beide richtingen. Maar het waarschijnlijkst is toch in het bijzonder deFran- sche pers toont zich voor deze moge lijkheid ten zeerste bevreesd dat de aandacht in de allereerste plaats op het koloniale vraagstuk geconcen treerd zal zijn. Ook 'n de politiek kiest men den weg van den minsten weerstand en hoe zeer de Sovjet unie ook verzwakt moge zijn, alle militaire deskundigen zijn hetovereeris dat een leger, hetwelk de Oekraine zou willen „bevrijden", vooreen uiterst zware taak zou komen te staan. Bovendien is het duidelijk, dat een op het tapijt brengen van de Oekrain- sehe kwestie, Polen in een scherpe tegenstelling met Duitschland zou brengen. Veel gemakkelijker schijnen daarentegen voor de spilpartners de koloniale doeleinden te bereiken. Hoe hun koloniale wenschen er uit zien, is bij benadering reeds bekend. Italië heelt er in den laatsten tijd toch geen geheim van gemaakt, wat het in Afrika eischt en Duitschland houdt voorloopig vast aan de inte grale teruggave zijner oude bezittin gen. En schuiven Rome en Berlijn hun koloniale eischen op den voor grond, kunneu zij daarbij dan niet den steun verwerven van Polen, dat, naar Beek nog zoo juist te kunnen heeft gegeven, ook aanspraak op buitenla.idsc.be bezittingen maakt? E11 is bet tenslotte niet weinig waar schijnlijk, dat de landen van Midden- en Zuidoosteuropa tegen een vervul ling van de koloniale eischen groote bezwaren zonden hebben, en deze in elk geval veel liever zouden zien, dan een verdere Duitsche machtsuit breiding naar het Oosten (Oekraine) Deze dingen, alsmede de algemeene houding van de Duitsche en Jtaliaan- sche diplomatie, wijzen er op, dat inuerdaad binnen afzienbaren tijd, het koloniale vraagstuk in het mid delpunt der Europe:sche politiek zal komen te slaan. Barcelona voor den val. Wanneer dit precies zal gebeuren, is nog niet te zeggen, maar zeker is wel, dat men voorloopig nog het verdere verloop van den Spaanschen burgeroorlog wenscbt af te wachten. Op het oogenblik, dat deze regels worden geschreven, staat Barcelona voor den val. Hoewel dit nog niet het einde van den oorlog beteekent, is toch moeilijk in te zien, hoe bet republikeinsche bewind zich in de hem resleerende deelen van Spanje nog langer zal kunnen handhaven- Hetgeen onafwendbaar scheen is gekomen, Barcelona is in handen der rechfschen, waardoor het einde van dezen afschuwelijken burger krijg in liet zicht is gekomen. Lucht aanvallen onderstennde den aanval van Franco's troepen en ondanks den wanhopigen tegenstand van de Redublikeinsche troepen w-as de stad niet te houden en weldra rukten Franco's legerscharen zegevierend Barcelona binnen eu hoewel geheel Spanje nog niet is veroverd, is de toestand der tegenwoordige regeering ,Hians zoo geworden dat het einde van dezen binnenlandschen oorlog in zicht is. Reeds op het oogenblik kan men dan ook wel zeggen, dat het nieuwe Spanje, een Spanje onder Franco zal zijn en dat ook Londen en Parijs niet zullen aarzelen, dan de natio- nalisliscbe regeering te erkennen, tenzij Ja, tenzij Mussolini zijn woord niet houdt en zich volkomen in Spanje desinteresseert. In Londen heeft men overigens meer vertrouwen in het woord van den duce, dan te Parijs. In de Fransche hoofdstad gelooft men nog steeds niet, dat de duce zoovele zware offers in Spanje heeft willen brengen uit pure onbaatzuchtigheid. Men blijft daar op het ergste voor bereid en heeft reeds min of meer duidelijk te kennen gegeven, dat indien de Italianen zich in Spanje zouden trachten te nestelen, Frank rijk verplicht is bepaalde strategische punten te bezetten. Welk deze pun ten zijn is duidelijkMinorca en Spaansch-Marokko. Dit is een van de eerste keereri, dat in de iaatste jaren uit Parijs een krachtigen wind waait. Dit wijst er op, dat de Fransche regeering van meening is, dat de grens van het toelaatbare is bereikt. Maar de Italianen laten zich daar door blijkbaar niet afschrikken. In antwoord op dezeFransche verklaring heeft de Italiaansche pers laten weten, dat de eischen, welke aan Frankrijk gesteld zijn, ingewilligd moeten worden en geschiedt dit niet, dat dan de wapenen zouden moeten spreken De oorlogsdreiging wordt dan nog wat nader uitgewerkt en men eindigt met de bemoedigende verklaring, dat het niet zeker is, dat Italië eventueel nog grooter eischen zal stellen. Of Rome nu werkelijk bereid zou zijn, de wapens op te nemen, is nog niet zeker. Velen zijn van meening, dat de Italianen bluffen, maar ander zijds kan men er wel van overtuigd zijn, dat zij zich militair de meerde ren van de Franschen achten. En dat in zulk een geval de weg van blnl naar ernst niet lang is, is maar al te bekend. Inderdaad, in Europa staan in de komende maanden belangrijke din gen te wachten. Chili geteisterd door een aardbeving. De berichten die uil Chili komen over een heftige aardbeving zijn ont zettend. Volgens de berichten zijn er meer dan vijftienduizend slacht offers te betreuren, ter vijl er steden zijn waar alle gebouwen totaal zijn verwoest. CRISISPUBLICATIE. De Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland heeft dezer dagen aan hare georganiseerden, die in 1938 aardappelen en/of suikerbieten heb ben geteeld (een) aanvraagformulier (en) gezonden voor de teelt van deze producten in 1939. Bedoelde formulieren moeten vóór 11 Februari 1939 (volledig en duidelijk ingevuld) bij de L. C. 0 voor Zeeland ingediend zijn. Voor degenen, die er geen hebben ontvangen, zijn de formulieren op aanvraag verkrijgbaar bij den dis- trictssecretaris of bij de L.C.O. voor Zeeland te Goes. 16 48510 THOLEN, 27 Januari 1939. Vechtpartij. Dinsdagmiddag ontstond lusschen de Bergen op Zoomsche koopman Iz. v.L.P. en de Oud-Vossemeersclie koopman C. v. V. een woorden wisseling op de Markt alhier. Ej

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1