'AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT ©BUITENLAMP NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ien taak van lringend actueel belang;. 7 ïijdag 20 Januari 1939. No. 3 Zes en vijftigste jaargang 3 broertjes en 2 zusjes waren héél erg verkouden, 48"8 Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 >o| ie 41 it 1 1 tl THOOL COURANT v lEt blad verschijnt eiken •ijdag. Prijs per kwartaal ,80met Geïllustreerd ndagsblad ƒ1,375, franco r post ƒ1,05 -j- 15 cent Isp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. LIJST VAN EIGENAARS EN HOUDERS VAN PAARDEN. >00 tetta g allél ts dJ I De Burgemeester van Tholen maakt ^kend, dat gedurende de maand EBRUARI voor ieder ter secretarie fezer gemeente ter inzage is gelegd alphabetiscbe lijst van de namen hn eigenaars en houders van paar- bn, welke 1 ijst is- opgemaakt inge- blge artikel 17 van het inkwartie- Ingsbesluit. 10 Tho en, 14 Januari 1930. De BURGEMEESTER van Tholen, op Zaterdag den '18 Januari 1939, es middags te 12 uur, ten Gemeente- ïize aldaar 10 48479 EEN HOOP COMPOST ïbliek verkoopen. Inlichtingen bij den Gemeente- juwmeester. n vol ordej >eti inte| tel inz ildet t mi n I. maar Moeder wiat raad. Zij haalde 'a avonds de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 weer beier' Doos 30 ct. Het Algemeene Zuivel- en Melk- ygieniscb Weekblad brengt in zijn ummers 51 en 52 van 23 en 30 ecember '1938 een uiterst belang- ckkende beschouwing over onze onomische betrekkingen mei Duitseh ind. Het uit daarin de klacht, dat i Nederland, dat in de richting van uitschland zulke groote economische «langen heeft liggen, veel geschiedt, at den Duitschen klant afkeering roet maken om bij ons te koopen. et is niet toevallig, dat het juist it weekblad is, hetwelk op dit on- feld ernstige feit wijst. Het is tamers een bekend verschijnsel, dat e mensch, zeer gevoelig voor directe Rade, voor indrect nadeel dikwijls lind is. En het is in de eerste plaats elde Nederlandsche melkveehouderij n zuivelbereiding, die rechtstreeks hade ondervindt van de verschrom- eling, der economische relaties [lisschén Nederland en Dnitschland, ie in de laatste jaren vast te slellen is. Het blad, dat zich niet wil mengen n staatkundige of politieke problemen icht zich als vertegenwoordiger van ien der belangrijkste economische roepen onzer bevolking, gerechtigd p twee cardinale fouten, waaraan eze verschrompeling der handels- lelrekkingen en de daar uit voort- loeiende schade te wijten is, te wijzen n de middelen aan te duiden, die |ot een verbetering moeten leiden. De eerste fout dan is gelegen in et feit, dat men zich in Nederland at overigens toch zoo nuchter is, e veel laat leiden door politieke artstochten.Zeker, het is begrijpelijk, at de Nederlander, die vaak een ndere mentaliteit hezit dan de uitscher, bepaalde dingen, die er n het rijk van onze Oosterburen eschieden, afkeurt, maar de vraag of men werkelijk het recht heeft ich op zoo intensieve wijze, als -egenwoordig gebeurt, te bemoeien et de manier, waarop Duitschland ijn staatshuishoudingheeftingericbt. Moet men zich niet eens afvragen, at dat ons eigenlijk aangaat? Men leeft het recht en zelfs de plicht, :en nieuw systeem te bestuceeren er in negatieven of positieven in leeringen uit te trekken, maar aarbij mag men niet slechts enkel n alleen naar fouten zoeken, naar itwassen, die in elke staatshuis- ouding te vinden zijn. Doet men dit, at wekt men een geest van verzet p. En dat ziet men op het oogen- Jik in Duitschland ook gebeuren, 'ederland neemt op het oogenblik 011- etwijfeid een tweeslachtige houding an. Men wii het economisch verkeer unet Duitschland in i-~*inine en zoo mogelijk uitbrdes voormiddags land daarbij belang heefl. „Men heeft een klant," zoo schrijft het genoemde weekblad, „men wil hem behouden en meer zaken met hem doen. Maar men houdt er eenige bedienden op na, die niets anders doen dan dag aan dag de beste manier opzoeken, om dien klant onaangenaam te zijn. Een vreemde firma, die dit toelaat De tweede fout is gelegen in het stelsel van clearing en handelsver drag, waarmede iniusschen nog geens zins gezegd is, dat dit onder de huidige omstandigheden gemist kan worden. Maar naast de zeer officieele onder handelingen over transfer en handels verdrag, zal het honderdvoudige dagelijksche contact tusschen de kooplieden uit beide landen hersteld moeten worden. Het is duidelijk, dat de twee landen elkaar op economisch terrein nog veel te vertellen hebben. Duitschland toch heeft levensmiddelen en grond- stolfen noodig. Nederland en zijn koloniën hebben daaraan een te veel. Duitschland wil industrieproducten uitvoeren Nederland en zijn koioniën zouden deze goed kunnen gebruiken. Duitschland wil exporteeren naar landen, die betalen in levensmiddelen grondstoffenen vrije deviezen. Neder land wil Duitscbe producten koopen, want het kan betalen met producten, waar het land en zijn koloniën een te veel aan heeft. Uit deze stand van zaken had men aan beide zijden groot voordeel kunnen trekken, Het tegendeel is echter geschiedt, wijl er fouten zijn gemaakt, ongetwijfeld aan beide zijden Aan ons is het echter, in de eerste plaats de eigen fouten te verbeteren en zich niet blind te staren op die van den partner. Zoo zal het een eerste vereischte zijn, een middel te vinden, dat met behoud van de essentie der vrijheid van drukpers door wettelijke be palingen een einde maakt aan de kleinzielige en dikwijls onrechtvaar- digde critiek van bepaalde propa gandisten. Dit immers behoeft geenszins in te sluiten, dat Nederland niet zelfbewust en zelfstandig zijn eigen weg volgt. Integendeel. Deze bepalingen zullen het niet onmogelijk maken, dat de pers gelegenheid krijgt, de grondslagen van bepaalde buiten- landsche regimes voor ons volk te verduidelijken hetzij als voor of tegenstander. Slechts wordt daar door voorkomen, dat de dag- en weekbladen gevuld worden met tendentieuze berichten en beschouwin gen, die den lezer vaak misleiden en twee landen op onverantwoorde lijke wijze van elkaar vervreemden. Tegen het stelsel van clearing en handelsverdrag opperthet Aig. Zuivel- en Melkgyhiënisch Weekblad (en rechte het bezwaar, dat het wel is waar voldoet aan den eiscb tot behoud van het bestaande, maar geenszins recht laat wedervaren aan het ont- wikkelingsstreven. Eisch is dus met de mede werking der beide regeeringen die onder de huidigen omstandig heden absoluut onmisbaar is de dynamica weer een plaats ie geven in het economisch verkeer tusschen Nederland en Duitschland. Dit zal dan de taak moeten zijn van het be drijfsleven zelf en dat niet per groep, maar in zijn totaliteit. Genoemd weekblad stelt voor„een machtige organisatie (te) vormen, die zich ten doel stelt om in samenwerking met de beide regeeringen mogelijkheden te zoeken en Hot in bijzonderheden te exploreeren en voor te bereiden. liet weekblad meent, dat dit denk beeld praktisch zeer wei uitvoerbaar is Het stelt voor van de bedragen, welke het handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland uitmaken, één pro mille in een dergelijke onder- wuiui-i^ investeeren Want dit geld moet vrucht dragen, wijl men daar mede in staat zal zijn de met zeker heid aftakelende verhouding nieuw leven en nieuwen bloei te ver schaffen. En ook de menschen, die deze taak zouden kunnen volbrengen, zijn in Nederland zeker te vinden. Het Aig. Zuivel-en Melkbygiënisch weekblad besluit zijn interessant hoofdartikel met de mededeeling, dat deze taak thans spoedig ter hand zal moeten worden genomen. Het bepleit, om een einde te maken aan het noodloos geprikkel van Duitsch land ter wille van kleine binnen- landsche politiek, voorloopig de stichting van een goed georganiseerd voorlichtings- en persbureau. In de tweede plaats moet een goed met personen en hulpmiddelen ge outilleerde exploratie-onderneming gesticht worden, die contaetontwikkelt mogelijkheden opzoekt en voorbereidt en bij de beide regeeringen voor zoover noodig moreelen en for- meelen steun zoekt ter verwezenlijking van de gedachte, dat er weer nieuw leven moet komen en niet uitbreiding en ontwikkeling in het Nederlandseh- Duilscbe economische verkeer. Ge schiedt dit niet, dan zal dit voor de economische toekomst van ons land schadelijke gevolgen hebben. Nadruk verboden. tl A Tegenslag voor de „Tromp". Nauwelijks enkele dagen onderweg voor het maken van een oefenreis naar de Middellandscbe Zee, is Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", door tegenslag getroflen, die den Neder- landschen oorlogsbodem zal nood zaken, het reisprogramma te onder breken. De Tromp lag in de haven van Lissabon, toen het Duilsche ss. Orinoco bij het verlaten van de haven met den Nederlandschen bodem in aanraking kwam, die daarbij ter hoogte van de waterlijn op 12 meter van den achtersteven een deuk van 1 meier lengte opliep. De oorzaak van het ongeval was gelegen in den hevigen slorm, die het Duitsche schip juist op het oogenblik toen het de Tromp pas seerde, opzij drukte en tegen de Tromp aansloeg. De llottieljeleider werd met kracht tegen het remmingswerk langs de kant gedrukt, zoodat de schok van de 3350 zware Orinoco toch werd opgevangen. Hoewel de schade minder ernstig blijkt dan zich 'aan vankelijk liet aanzien, is de Tromp tocl) Woensdag in het dok te Lissa bon opgenomen, waar de herstel werkzaamheden een dag of vijf in beslag zullen nemen. Dat het ongeval niet zeer ernstig is geweest blijkt ook wel hieruit, dat liet noenmaal aangeboden door den President van Portugal kon doorgaan. Bij de ontvangst ten paleize van het Portugeesche regeeringshoofd reikte president Garmona aan den gezagvoerder van den Nederlandschen oorlogsbodem, kolonel Doorman de versierselen van de Militaire Orde van St. Benedictus van Aviz. De tuinders in moeilijkheden. De tuinders hebben het op het oogenblik moeilijker dan ooit. Wei ontvangen zij regeeringssteun, maar deze wordt niet gegeven tot aan den productieprijs, maar tot een prijs 10 tot 15 daar beneden, waardoor een achterstand is ontstaan, die voortdurend grooter wordt. Over 1937 is 12 millioen aan steun uitgekeerd en dit cijfer was ook als maximum voor 1938 genoemd, doch het laat zich aanzien, dat voor laatst genoemd jaar dit bedrag niet toe reikend zal zijn, temeer daar de achter ons liggende vorstperiode de vooruitzichten voor de tuinders weer veel slechter heeft gemaakt, nog af gezien van de directe schade, daar door reeds geleden. De veilingorganisalies, vereenigd in het Centraal Bureau voor de Yeilingen in Nederland, in samen werking met de neutrale, Christelijk en R.K. standorganisatie zullen dan ook bij den minister aandringen op verhooging van den tninbouwsteun. Richtprijzen voor akkerbouwgewassen* De minister van economische zaken heeft de teelt- en steunregelingen voor den oogst 1939 voor akkerbouw gewassen vastgesteld. Wat de richt prijzen botreit, zullen dezelfde be dragen gelden als voor den oogst 1938 het geval was. Voor de meeste producten zal ook de wijze van uitvoering der maatregelen geheel of grootendeels dezelfde zijn, hoewel de omstandigheden natuurlijk wijzigin gen noodzakelijk kunnen maken. Voor tarvve-oogst van 1939 zal de richtprijs dus weer f 10 per 100 kg. bedraden, voor rogge en gerst f7.25 lot f8.25, voor groene erwten en veldboonen f9.25 per 100 kg, terwijl voor haver en bruine boonen geen bijzondere maatregel worden geno men. De regeling voor aardappelen zal gelijk zijn aan die voor den oogst 1938; de teeltheffing blijft op f50 per ha. gehandhaafd. Het beperkitigspercentage voor de teelt van fabrieksaardappelen is nog niet vastgesteld. Het areaal is bepaald op 26.500 ha. met dien verstande, dat voortaan de toewijzingen voor nieuwe ontginningen niet meer ten laste komen van de bestaande be drijven. Het areaal, noodig voor gronden welke in 1939 eerste vrucht zullen dragen, valt dus buiten de genoemde 26.500 ha. Voor suikerbieten blijft de garan tieprijs f 10.25 .per 1000 kg.de hoeveelheid is nog niet definitief vastgesleld. De siluatie op de vlas- markt is van dien aard, dat ook voor den oogst 1939 voorloopig geen maatregelen zullen behoeven te worden getroffen. Wel zal de op brengst van het te velde staand gewas worden getaxeerd. De regeling voor chicorei is nog niet vastgesleld, doch de prijs zal gelijk zijn als die van oogst 1938. De Rijksmiddelen in 1938. Het overzicht van den stand der rijksmiddelen op het einde des jaars is weer verschenen. Er blijkt uit. dat ultimo December van het dienst jaar J938 de opbrengst der directo belastingen f 123.274.577 bedroeg tegen f 1105.64.848 over '1937, dus bijna 13 mihoen meer. Van alle di recte belastingen is de opbrengst vergeleken bij 1937 gestegen. Ook de overige middelen brachten meer op dan in 1937hier bedroeg de vooruitgang ruim f3.3 millioen, ter wijl de raming over 1938 met bijna 11 millioen werd overtroffen. Uitbreiding van de K.L.M.-vIoot. De K. L. M. heeft weer belangrijke plannen tot uitbreiding van haar luchtvloot. Er zullen vier vliegtuigen van het type Douglas DC 5 worden besteld, die tegen September geleverd zullen worden. Met dit type zal de hoogdekker zijn wederverschijning in onze burgerluchtvaart maken, d. w. z. het vliegtuig, waarbij de vleugel boven de passagiersverblijven is gelegen. Een bijzonderheid van het toestel is nog, dat het voorzien is van een neuswiel, dat in den bodem van den bestnurderscockpit kan worden ingetrokken. De DC. 5 is uitgerust met twee motoren en biedt plaats aan 12 passagiers met bagage en 280 kg. vracht. Met een dergelijke belasting kan een kruis snelheid van 325 km. per uur worden gemaakt en een afstand van 1287 km. kan zonder landen worden afgelegd. Verder onderhandelt de K L.M. nog over den aankoop van eenige DG 4 toestellen. (Nadruk verboden). L. Minister-president Chamberiain is met zijn gezelschap in Londen terug gekeerd en heelt Woensdag niet Halifax, die eerst nog de opening van do 104e zitting van den Volken bondsraad heeft bijgewoond, in een ministerraad verslag over de in Rome gevoerde besprekingen uitge bracht. Na een aanvankelijk pessimist me, krijgt de openbare meening thans langzamerhand een eenigszins ander inzicht in datgene, wat zich te Rome heeft afgespeeld. Het is de vraag, in hoeverre invloeden van de hooge bureaucratie van liet Foreign Office voor liet oorspronkelijk opgewekte pessimisme aansprakelijk zijn te stellen. Men weet, dat in het groote gebouw aan de eene zijde van de Downing Street vaak geheel andere opvattlingen heersclien, dan in liet tegenoverliggende eenvoudige bak- steenen huis, waarin de minister president woont. Chamberlains bezoek aan Rome kan in het kort als volgt gewaardeerd wordende besprekingen tusschen Chamberiain en Mussolini zijn zonder grijpbaar resultaat beëindigd; daar concrete onderhandelings thema's tusschen Engeland en Italië niet bestonden, konden ook geen concrete resultaten in het onderhoud worden bereikt. Men had slechts te doen met problemen, die derde mogendheden aangaan en waarin derhalve geen onmiddellijke besluiten genomen konden worden. Bij Chamberiain ging het er vooral om, het in München begonnen wenschelijke contact met Mussolini te vernieuwen en (e ver stevigen. In het algemeen helt men thans over tot de opvatting, dat dit contact tusschen Chamberiain en Mussolini en de openhartige uitwisseling van meeningen tusschen de Britsciie en Italiaansche ministers voor de toe komst van groote praktische betee kenis zal zijn. Weliswaar toont men zich in Engelsche oppositie kringen teleur gesteld over het feit, dat Chamberiain de terugtrekking der Italiaansche vrijwilligers uit Spanje niet van Mussolini heeft gedaan gekregen, maar anderzijds hecht men in Engeland en ook daarbuiten groote waarde aan Mussolini's belofte, dat hij zulks oumiddelijk na het einde van den burgeroorlog zal doen en er dan tevens toe zal bijdragen, dat de status quo in de Middellandsche Zee gehandhaafd blijft. In diplomatieke kringen verwacht men thans, dat nu in de komende weken achter de schermen de Engelschen besprekingen met de Franschen zullen hebben om de door Londen zoo dringend gewenschte verbetering der Fransch-llaliaansche betrekkingen en een oplossing der Middellandscbe Zee-vraagstukken voor te bereiden. De besprekingen tusschen Halifax en Bonnet, die Maandag tezamen naar Genéve zijn gereisd, vormen daarvan een begin. De 104e zitting van den Volkenbondsraad Het feit, dat Halifax en Bonnet naar Genève zijn gereisd, om daar de opening van de 104e zitting van den Volkenbondsraad hij te wonen, is slechts in zooverre belangrijk, wijl dit aantoont, dat de Engelsche en Fransche regeering, ondanks de zoo aanzienlijk verminderde politieke

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1