1AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN oord= en uid=NederIand. ijclag 6 Januari 1939. No. 1 Zes en vijftigste jaargang Mei de 3 dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden &L 4^1 1 111 n Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. I043 ÊhTjdy THOOLSCHE COURANT blad verschijnt ellen dag. Prijs per kwartaal JO; niet Geïllust'eerd dagsblad f l,375,fanco post ƒ1,05 cent i. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer '175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICA1EN PAARDENFOKKERIJ. )e Burgemeester nn Tholen her- ert, dat volgens artikel 23 der irdenwet 1918 (Statsblad no. 419) si', die eigenaar c houder is van tweejarigen of uderen hengst, plicht is hiervan lij den Burge- ster der gemeent zijner inwoning gifte te doen binen een maand, lat de hengst twe jaar is gewor- of in zijn beit is gekomen, mede voor den ersten Februari elk jaar. )e Burgemeester geeft van deze gifte kosteloos een bewijs af, ;ens een dnor dn Minister van momische Zakenen Arbeid vast- iteld model. Oertreding wordt traft met aelboete van ten igste tien gulder evolge artike!24 der wet is de enaar of boudervan een merrie, ke een veulen heeft geworpen, plicht, zoolang let veulen niet is peend, om op virdering, onmid- !ijk bet belréfende dekbewijs armede een veldaring, gewaar- "kt door het hepegde gezag eener tenlandsche geneenle, dat de ie in die gereente is gedekt U gelijkgesteld te vertoonen aan in hel eerste li van artikel 37 oelde ambtenaen. let is dus nootzakelijk, dat be lde eigenaars q' houders bij de king van de tmrrie een dekbewijs de houders de hengsten vragen, hertreding wodt gestraft met een lboete van ten hoogsle f 100. holen. 5 Januari 1939. HONDENBELASTING. iurgemeester en Wethouders van )len maken betend, dat houders honden aan vie vóór of op ebrnari a.s. geëi beschrijvings- 3t voor de Honienbelasting 1939 uitgereikt zin, verplicht zijn, nen een week ia genoemd tijdstip •van aangifte fe doen ten kantore den gemeente-ontvanger, louders wier behstingsehuldigheid it na het verstrjken van de maand uari ontstaat, jnoeten binnen 14 en na dat ontstaan gelijke aan- e doen. e houders zijn verplicht, bet aan uitgereikte lenteeken door de den, waarvoor <e belasting betaald aan een haliand zichtbaar te n dragen. holen, 5 Januari 1939. 26 het wel noodig, dat wij er aan mieren, dat er niet alleen ten rden van onze grenzen beneden Moerdijk Hederlandsch wordt oken, doel ook ten Zuiden 'van En dat niet door tien honderdduizenden, doch door ioenen I ij herdenken steeds met warmte stamverwanteDin andere wereld en, in Oost en West, in Afrika te meer reden, om ook onze svmpathie te schenken aan de tingen. En dit te zeer, waar wij welke een zwaren strijd zij >en te strijden voor het gebruik liurtaal, die ook de onze is het ,V rlpudsch. I|è onzer kent niet den naam mens, den naam van den man, iveral op de bres staat voor de Hen van zijn mede-Vlamingen? kennen misschien niet allen tot tijzondeaheden den omvang van actie. 'ten weten weinig meer van hem 'lat hij de man is, die zich naam I verworven door met de verf- >t er op uit te trekken, om in de zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 00 ct. Uw waarborg't komt van Mijnhardt I 48428 21 Vlaamsche steden en dorpen, waar het recht op de eigen taal bij de wet is erkend, doch niet wordt toe gepast, de Fransche straatnamen van de bordjes op de hoek der straten te doen verdwijnen. Doch reeds dit feit alleen is voldoende, om ons Nederlanders, te doen zien, tot welke middelen onze stamverwanten in Vlaanderen hun toevlucht moeten nemen om hun wettig doel te bereiken. Deze aangelegenheid kan ons, Noord-Nederlanders, niet koud laten en zij laat ons ook niet koud. Het gaat er voor ons om, onze schoone taal te beschermen tot verover onze grenzen, ja, tot in het Noorden van Frankrijk. Deze beweging kanen mag ons niet koud laten daartoe zijn de cultureele banden, welke beide volks- deeien binden, te sterk De Vlaming voelt Nederlandsch, vergeten wij dat niet; welaan, laten wij ons dan ook één voelen met de Vlamingen. Wij, Noord-Nederlanders, hebben er een even groot belang bij, dat het Nederlandsch in Vlaan deren onuitroeibaar wortel schiet, als de Vlamingen zelf. Wij prijzen het in de Boeren van Zuid-Ariika, dat zij zich door geen dwingelandij, door geen onderdruk king, door geen vervolging hebben laten bewegen tot het loslaten van hunne en onze laaihet Nederlandsch Moeten wij dan niet onze volle sym pathie schenken aan hen, die in onze onmiddellijke nabijheid worstelen, om voor onze taal, voor het Neder landsch, op te komen Vernedering, vrijheidsherooving, broodroof, verguizing zijn vaak het deel geweest dergenen, die niet hebben opgehouden om met nadruk het ge bruik van de Fransche taal, officieel en niet-officieel, in Vlaanderen in de ban te doen. De vijand, die zij te bestrijden hebben, is sterk, doch niet onverwinnelijk. Dat hebben zij, Grammens en zijn medewerkers, bewezen, ten koste van veel leed, van ontelbare persoonlijke offers. Doch zij gaan uit van destelling: waar een wil is, daar is ook een weg. Een moeilijke, een onbegaan bare weg, bezaaid met distels en doornen doch zij hebben niel ge aarzeld, dien le betreden, vervuld van het vertrouwen, dat de over winning hun niet kan ontgaan ver vuld van het vertrouwen in de recht vaardigheid van de zaak, welke zij verdedigen vervuld van hel heilige vuur, dat hun de kracht verleent, om niet te versagen. Wij aarzelen niet, om dezen dapperen strijders voor de uitbreiding van het Neder landsch taalgebied hier het eere- saluut te brengen, waaropzij zoo ten volle aanspraak kunnen maken 1 Nadruk verboden Met gematigd optimisme kan Nederland het jaar 1939 ingaan". Dit ongeveer was de strekking van een Nieuwjaarsrede, waar mede de voorzitter van de Rot- terdamsche Kamer van Koop handel de eerste vergadering van die Kamer in dit jaar opende en deze kwalificatie geeft wel juist den toestand aan. Optimisme omdat er voor handel en be drijfsleven nog wel eenige per spectieven zijn, doch gematigd, getemperd als het ware door de tevens allerwegen heerschende politieke dreigingen. Want nog altijd blijft de politiek den economischen toestand beheer- schen en wanneer de politieke problemen in vreedzame samenwer king konden worden algewikkeld, zou de economische toestand daar van onmiddellijk den gunstigen weerslag ondervinden. Afhankelijk als ons land van het 'buitenland is, geldt de overal heerschende politieke en economische onzekerheid ook voor ons land. De voorzieningen voor de weer macht zullen eenerzijds meer be drijvigheid veroorzaken, anderzijds echter het land zware lasten opleggen, terwijl ook de verdere plannen lot oplossing van het werkloosheids vraagstuk groote ollers zullen blijven vragen. Doch dal in den economi schen toestand in den laatsten lijd geen verderen achteruitgang, eerder een opgaande tendentie valt waar te nemen, is anderzijds weer grond.de toekomst niet al te somber in te zien. De Rijksfinanciën. Het Centraal Bureau voor de Statistiek bracht ons als gebruikelijk Nieuwjaarsgeschenk weer zijn statis tiek van de Rijksfinanciën 1938, die van jaar tot jaar imponeerender cijlers vertoont. De gewone Rijksuit gaven stegen in de laatste 38 jaar van 149 millioen in 1900 tot 656 mill. in 1936, 664 mill. in 1937, om voor 1938 op 704 mill. te worden geraamd. Tegenover deze aan zienlijke stijging der uitgaven staat echter ook een, zij het niet evenredige vermeerdering der inkomsten. Vooral de opbrengst der belastingen is enorm toegenomen. Met inbegrip van dein het Verkeers- fotids gestorte belastingen werd voor 1938 een opbrengst geraamd van 576 millioen, terwijl de opbrengst over 1900 niet meer dan 120 mill. bedroeg. De nationale schuld was sedert hel begin dezer eeuw aan sterke schommelingen onderhevig. Op 1 Jan. 1900 slechts 1147 millioen bedragend steeg zij tot 2916 mill. op 1 Jan. 1925, om snel te dalen tot 2338 mill. op 1 Jan. 1932. Dit was echter het laagste puntsindsdien nam de schuld bijna voortdurend toe, om op 1 Jan. 1939 een geraamde hoogte te zullen bereiken van ongeveer 3200 millioen. Voorspoed bij de Post. Vroolijker klanken gaf de directeur- generaal van de Postèrijen, dr. ir. M. H. Damme; in zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede te hooren. De post heeft -aldus de heer Damme om het huiselijk te zeggen, goed geboerd. De opbrengst in October 1938 was gelijk aan die van October 1936 2.9 millioen waaruit blijkt, dat de tariefsverlaging geen nadee- ligen invloed heelt gehad op de opbrengst. Voor 1939 staan echter geen nieuwe tariefsverlagingen van belang op het programma" Wel zullen enkele kleine veranderingen worden ingevoerd, terwijl ten behoeve van de postbestelling op het platteland maatregelen zijn te. verwachten. Ook hij de telegraa'f bleek de tariefsverlaging een succes. Over het eerste halfjaar van '38 werden 130 000 telegrammen meer verzonden dan in de overeenkomstige periode van '37. De radiotelefonische verbinding met Jndië ondervond eenig nadeel van de belangrijke verlaging tusschen Engeland en het overzeesche Engel- sche gebied. Het is niet gemakkelijk een belangrijke tariefsverlaging op de Nederlandsche verbinding tot stand te brengen Een poging tot verlaging zal in 1939 worden gedaan, maar of zij verkregen zal worden staat nog geenszins vast. Het luchtposlvervoer gaat nog altijd in stijgende lijn. Wanneer in 1940 de snellere toestellen in gebruik genomen worden, zal de post in ongeveer 2'/2 dag in Indië kunnen zijn. Om deze snelleie verbinding spoedig lot stand te kunnen brengen, moet de K.L.M. belangrijke afschrij vingen doen op de thans nog ge bruikte toestellen en de P.T.T. zullen in de kosten daarvan bijdragen. De vorm waarin dit gebeuren zal slaat nog niet vast, doch de Indische en de Nederlandsche P.T.T. zullen hiertoe in ieder geval samenwerken. Crescendo ging het ook met de telefoon. De laatste elf maanden van het jaar brachten 12'/2 duizend nieuwe aansluitingen. Met de auto- maliseering werden goede vorderin gen gemaakt; het aantal geautoma tiseerde centrales steeg lot 321. Binnenlandsche tariefsverlaging zal er waarschijnlijk evenmin als in'1938 komen, maar wel bestaat de mogelijk heid, dat voor buitenlandsche ge sprekken een kleine verlaging tot stand zal komen. Zoo gaat dit be langrijke staatsbedrijf bloeiend en gezond het nieuwe jaar in. Naweeën van de vorstperide. Nog dagen na de intrede van het nieuwe jaar deden zich de onaan gename gevolgen van de vorstperiode gelden. Urk was nog steeds niet dan met groote moeite le hereiken. De Postboot „Von Geusau" raakle weer vast in het ijs, zoodat opnieuw de post met de ijsvlet naar hel eiland gebracht moest worden. In verschil lende rivieren begon de ijsgang ge vaar op te leveren. Zoo in den IJssel bij Deventer, waar een der ijsbrekers van de schipbrug onder den druk van het ijs bezweek. In het Hollandsch Diep werd het scheepvaartverkeer, dat reeds weer hersteld was, plolse- lingopnieuwdoor hel drijfijs gestremd zoodat lal van vrachlschepen de wijk moesten nemen naar de haven van Moerdijk, waar een ongewone drukte heerschte. Voor den tuinbouw blijkt de vorst nog grootere schade op te leveren dan aanvankelijk werd gevreesd. Want niet alleen hebben de winter groenten sleik geleden, maar de jonge aanplant voor het aanstaand voorjaar is geheel vernietigd. De kweekers hebben nu in allerijl nieuw zaad moeten inkoopen om opnieuw te zaaien. De jonge groente zal dit jaar dus laat komen en dan duur zijn. Tenzij een nieuwe vorstperiode ook dezen aanplant doet mislukken, hetgeen voor de reeds zwaar getroffen tuinders niet te hopen Is. In de politieke overzichten, die omstreeks de jaarwisseling in de internationale pers verschenen en waarin getracht word, ook een blik vooruil te werpen, was de toon vrij pessimislisch. Wel gelooft men nog niet aan oorlog, maar anderzijds meent men toch, dat zich reeds le vele conflictstoffen in de wereld heb ben opgehoopt om dit jaar tot een tijdperk van vrede en vvederzijdsch vertrouwen te maken. Veel optimistischer zijn er voor spellingen der economische overzicht schrijvers. Zij meenen, dat 1939 een herstel van den wereldhandel, een stijging van de prijzen der grond stoffen en een daling der werkloos heid zal brengen indien tenminste de politieke ontwikkeling geen roet in het eten gooit. Als stimuleerende factoren noemt men de bewapening en de verbetering der conjunctuur in de Vereenigde Staten. Een dei- gelijk optimistisch geluid, mag in dezen tijd van groeiend pessimisme niet onvermeld blijven. Daladiers reis naar Corsica en Tunis. Het gevolg, dat de ltaliaansclie eischen ten aanzien van Tunis, Cor- sika en Djiboeti en het Suezkanaal tot nog toe in Frankrijk hebben gehad, is slechts, dat de Franschen, tot op dat oogenblik verdeeld, plotseling de eensgezindheid hebben gevonden, waaraan het hun zoo langen lijd schortte. Van uiterst links tot uiterst rechts geeft men te kennen, dat men aan Italië geen duimbreed vau het Fransche territorium zal afstaan, hoewel men niet ongeneigd schijnt te zijn, bepaalde voorrechten aan de in Tunesië wonende Italianen toe te staan, de Suezkanaal rechlen iets te verlagen en aan eenige Ilaliaansehe verlangens in Dzjibsoeti tegemoet te komen. Maar dit alles moet dan tusschen Darijs en Rome direct worden besproken. Remiddeling van wien dan ook, zelfs van Ghamberlain, eischt men in Frankrijk niet. Confe renties a la München wenscht men in dit aeval, nu Frankrijks directe belangen op het spel staan, niet. Parijs beschouwt de heele kwestie met Italië het liefst als een soort locale aangelegenheid, zulks geheel in tegenstelling met Rome, dat niet ten onrechte meent, dat er op een conferentie, waar ook de Duitscliers en Engelsehen aanzitten, meer voor Italië te halen zal zijn. Het Fransche standpunt schijnt echter onwrikbaar te zijn en aldus heeft men ook kun nen vernamen, dat Ghamberlain te Rome de ontwerpen Tunis, Dzjiboeti en Suezkanaal slechts terloops zal aanroeren. Uiting aan het Fransche voornemen om geen gebied aan Ital af te staan, komt ook voor in het fcenden van militaire versterkingen naar Dzjiboeli en de reis, die minisler-presidentDala- dier naar Dzjiboeti Corcica en Tunis heeft gemaakt. Zoowel op Corsica als in Tunis werd de Fransche minister president met veel enthousiasme ontvangen en in elk geval is wel ten duidelijkste gebleken, dat de Corsi- canen geenszins brandend van ver langen zijn om bij het Italiaansche Imperium te worden ingelijfd. In 1 unis is de toestand natuurlijk eenigs- zins anders. Inderdaad woont daar een groot contingent Italianen, maar zeker is wel, dat ook dit niet voor de volle 100 procent onder het be stuur van Rome wenscht te komen. Worden den Italianen in Tunis be paalde rechten toegekend, dan zal Darijs hen naar alle waarschijnlijk heid wel tevreden kunnen stellen. Overigens zullen wij op deFransch- Italiaansche betrekkingen in den loop van het jaar nog vaak genoeg moeten terugkomen, zoodat wij het voor dit keer hierbij willen laten. Even slecht als de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië dreigen ook die tusschen de Angelsaksische landen en Duitschland te worden. Terwijl de Amerikaansche staats lieden voortgaan zich scherp over liet Duitsche regime uit te laten en anderzijds de Duitsche pers tegen Amerika een lelie perscampagne is begonnen, is men in Engeland op het oogenblik ontslicht over het Duitsche voornemen, de vloot van duikbooten te brengen op de tonnage van die der Britten. Wel is waar hebben de Duitscliers daartoe volgens het Engelsch-Duitsche vlootverdrag het recht, maar te Londen had men steeds gehoopt, dat Berlijn om van goeden wil blijk te geven, van dit recht geen gebruik zou maken. Nu het dit toch doet, komt Engeland eenigszins in moei lijkheden te verkeeren, want daar de Duitscliers kleinere duikbooten bouwen, dan de Britlen bezitten, zal het Derde Rijk in de toekomst over een aanzienlijk grooter aantal onder zeeërs te beschikken krijgen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1939 | | pagina 1