WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT %u NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Uren, dagen, maanden, jaren...., Saterdag 31 December 1938. No. 52 Zes en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 :n en Griep M IJ H H A R DTJ E S1 THOOLSCHE COURANT )it blad verschijnt eiken (rijdag. Prijs per kwartaal (0,80; met Geïllustreerd [ondagsblad f I,375, franco ier post ƒ1,65 15 cent lisp. kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 176 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Burgemeester en Wethouders van r h o 1 e n maken bekend dat tegen Jonderdag, 5 Januari a.s. gelegen- leid beslaat tot aangilte voor ruiming an privaatputten. In den voormiddag van dien dag uilen scherven enz. door den reini gingsdienst worden opgehaald. Tholen, 29 December 1938. 11 De Burgemeester en Wethouders van Tholen doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn ver gadering van 29 November 1938 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging van de verordening op den keurings dienst van Vee- en Vleesch in de gemeente Tholen. Artikel 1 Artikel 1 wordt gelezen „Deze verordening verstaat onder „slachtdieren", dooden in nood" en „keuringsveearts", wat daaronder wordt verstaan in en irachtens de Vleeschkeuringswet, staatsblad 1919 no. 524 onder „keuringsdienst", den ge meentelijken keuringsdienst van vee en vleesch onder „Vleeschkeuringswet", de Vleeschkeuringswet, Staatsblad 1919 po. 524 onder „destructor" de zich te Son bevindende inrichting van den N.C.B. gevestigd te Tilburg." Aan artikel 8 wordt toegevoegd een derde lid, luidende Het eerste lid is niet van toe passing op vervoer van vleesch naar den destructor, wanneer dit geschiedt in een vervoermiddel, ingericht volgens de daaraan door de bevoegde regeerings-autoriteit te stellen eischen." In artikel 9 wordt opgenomen een nieuw derde lid, luidende In geval van afkeuring wordt de ontheüing slechts verleend onder voorwaarde, dat liet eadaver, met inachtneming van de bepalingen van de Veewet, door of vanwege den eigenaar, houder of hoeder binnen den door keuringsveearts, hoofd van dienst, te bepalen termijn worde vervoerd naar de door dien ambte naar aan te wijzen plaats, teneinde vandaar te worden afgehaald voor vervoer naar den destructor". Het tegenwoordig derde lid van artikel 9 wordt vierde lid. Artikel 2 Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1939. 70 Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 23 December 1938, no. 167 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 Dec. 1938. De Burgemeester en Wethouders van Tholen doen le weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 29 November 1938 is vastgesteld de volgende verorde ning VERORDENING tot wijziging van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeente Tholen. Artikel 1. Na artikel 30 wordt ingevoegd het volgende artikel. Artikel 30a. De eigenaar of houder van een afgekeurd slachtdier of van afge keurde deelen van een slachtdier is verplicht dit dier of deze deelen binnen 6 uren na de afkeuring, met inachtneming van de bepalingen der Veewet, langs den kortsten weg te vervoeren of te doen vervoeren naar een door Burgemeester en Wethou ders aangewezen plaats om vandaar naar den destructor te worden ge bracht. De keuringsveearts, hoofd van dienst, kan van deze verplichting schriftelijk ontheffing verleenen, in dien bedoeld dier of bedoelde deelen zich bevinden op een langs den verharden weg gelegen plaats. Ingeval een ontheffing ah in het vorige lid bedoeld is verleend is de eigenaar of houder verplicht het dier of de deelen beschikbaar te houden en op de eerste vordering van de door Burgemeester en Wet houders aangewezen personen af te staan, ten einde naar den destructor te worden vervoerd. De in dit artikel omschreven ver plichtingen gelden eveneens voor den eigenaar, houder of hoeder van doodgeboren o( gestorven dieren, als bedoeld in artikel 4, derde lid, der Vleeschkeuringswet. Artikel 2. In artikel 31 wordt het voegwoord „en" voor het getal 30 geschrapt en wordt na het getal 30 ingevoegd „en 30a". Artikel 3. Deze verordening ireedt in werking op 1 Januari 1939. Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 23 December 1938, no. 167, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 December 1938. 72 Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden, op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing zijn ufcdergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar' zijn gesteld de op 29 November 1938 vastgestelde VERORDENINGEN tot wijziging van de verordening op de keu ringsdienst van Vee en Vleesch in de gemeente Tholen, goed gekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zeelandd.d.22Decem ber 1938, no. 107. Tholen, 28 December 1938. 20 Weder staan wij aan het einde van een jaarkring. Het oude jaar ligt achterons; 1938 heelt zijn taak vol bracht en die van 1939 neemt een aanvang. Er ligt altijd iets weemoe digs in dien terugblik bij gelegenheid van de jaarwisseling; zelfs wanneer velen onzer eigenlijk een zucht van verlichting moeten slaken, omdat weder een jaar van beproevingen zijn loop heeft beëindigd. Ja, een jaar van beproevingen is 1938 helaas in vele opzichten geweest. De rust en de vrede, waaraan de geheele wereld zoo voor alles be hoefte heeft, lieten zich wachten. Nu hier, dan daar, deden zich wrij vingen van meer of minderernsligeh aard voor. Niemand onzer heeft de bvnge dagen van September en Oc- tober vergeten, toen de oorlogsdrei ging over ons werelddeel hing; nie mand heeft ook den zucht van ver lichting vergeten, die ons ontsnapte toen staatsmansbeleid het ontzettende onheil wist af te wenden. Ook ons land, al was het er niet rechtstreeks bij betrokkeu, heeft den terugslag der gebeurtenissen onder vonden. 's Lands belang eisehte, dat wij paraat waren. De gedeeltelijke mobilisatie was daarvan het bewijs; Ieder heeft blijk gegeven, dat men den ernst dier dagen inzag niemand heeft zijn plicht verzaakt verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks SOct. Proef doosje 2 stuks JOct aan de oproep om zich gereed le houden Nederlands vrijheid te ver dedigen is in de grootste orde vol daan een feit, dat ons vertrouwen doet stellen in de toekomst, doch met de hoop dat een herhaling van deze maalregelen in afzienbaren tijd niet noodig zal blijken. g in vele met kinderen gezegende gezinnen heeft het afgeloopen jaar ziekte en dood gebracht door de gevreesde kinderverlamming, die op een gegeven oogenblik sterk om zich heen greep en lal van onschuldige kleine slachtolïers heelt geëiseht,die meedoogenloos aan hun ouders wer den ontrukt. Deze zwaar beproefden zullen op Oudejaarsavond met tranen in de oogen de hoofden der hunnen tellen. Doch naast de smart over hun onherstelbaar verhes zullen zij dank baarheid in hun hart voelen opkomen voor hetgeen zij mochten behouden. Doch naast al deze zorgen en droef heid bracht 1938 ons ook veel, dat onze harten met blijdschap heeft vervuld. Hoe hebben wij niet allen met ons Vorstenhuis en vooral met het Prinselijke paar medegeleefd, toen de blijde gebeurtenis op Soestdijk werd verwachtEn de geheele we reld heeft met ontroering toegezien, toen zij getuige was van de over stelpende vreugde, waarmede het. Nederlandsche volk van hoog tot laag, in alle klassen en geledingen, de- geboorte. van een nieuwe Oranjetelg, Prinses Beatrix, heeft begroet. Met even diep gevoelde vreugde, blijdschap en hartelijkheid hebben wij het veertigjarig regeeringsjubi- leum gevierd van onze geëerbiedigde Koningin. Geen wanklank heeft die dagen van onvergetelijke betuigingen van Irouw en aanhankelijkheid aan geliefde Vorstin en Haar huis ver stoord. Zij hebben opnieuw het over tuigend bewijs geleverd, hoe Neder land en Oranje werkelijk één zijn, in vreugde en smart, in lief en leed. En, voor de derde maal in den loop van dit jaar heeft het Neder landsche volk daarvan getuigt hij gelegenheid van de 125-jarige her denking van Nederland's onafhanke lijkheid, in het begin van de December maand. Waarlijk, wel hebben wij getoond, dat een klein volk groot kan zijn in zijn liet de voor het Vorsten huis, waarmede het zich verbonden voelt. Ook de maand November heelt ons noggelegenheid geboden, Koningin Wilhelmina te bejubelen, ditmaal in haar hoedanigheid van gastvrouw van het hoofd van het met ons be vriende Zuidelijke buurland. Koning Leopold heeft in die toejuichingen gedeeld en hij moet er het bewijs uit „hebben geput, dat de verhouding tussclien beide landen niets te wen- sclien overlaat. De Belgische en Neder landsche vlaggen, welke in die dagen broederlijk naast elkaar wapperden, de klanken van de Brabanponne en het Wilhelmus, die zich met elkaar vermengden, hebben dit overduidelijk doen uitkomen. De bij dit konkinklijk bezoek gevoerde besprekingen zullen den band ongetwijfeld nog verstevigen Zoo wentelen de wielen der dagen en jaren en voerden ons naar "het eind van het lief en leed in 1938, Weer ligt een nieuw jaar voor ons, waarvan nog niemand kan bevroeden, wat het ons brengen zal vreugde en voorspoed, of leed en bange vreeze. Het ligt alles nög besloten in de toekomst, die het ons niet gegeven is te doorgronden. Elk nieuw jaar is weder als een rad van avontuur, dat winst en ver lies brengt; als het begint te draaien, weet men nooit, of er een geluks- of een ongeluksnummer zal uitkomen. Doch de menschheid is gelukkig be gaafd met een onuitbluscbbaar opti misme. Elk nieuw jaar gaan wij in de hoop, dat alles zich ten goede zal keeren. Die hoop brengen wij reeds op den eersten dag tot uiting in de woorden „Gelukkig Nieuwjaar waarmede wij elkaar begroeten. En is het niet een zegen, dat deze hoop jaar in, jaar uit in ons hart blijft voortleven Uren, dagen, weken maanden zullen hun slagen loop vervolgen, tot ook 1939 weder in volbracht en wij opnieuw de balans van goed en kwaad gaan opmaken en een zucht en een traan zullen worden algewisseld door een blijden lach, zooals dat ook bij deze en alle voorgaande jaarwisselingen hetgeval is geweest. Met hoop en vertrouwen in het hart treden wij de toekomst tege moet gereed om met dankbaarheid het goede dat 1939 ons zai brengen, te aanvaarden, bereid ook om de tegenslagen hoewel wij hopen, daarvoor bewaard te mogen blijven met bèrustiug te dragen. Goed en kwaad, vreugde en smart zijn in dit leven zoo nauw dooreengeweven d.a-t ze niet te scheiden zijn. Ook 1939 zal, zonder eenigen twijfel voor de meesten onzer dit beold te zien geven. Laten wij ons opmaken om het góede dankbaar te aanvaarden en onder het tegendeel zonder morren het hoofd te buigen. Wanneer wij ons dit ernstig voor nemen, zal 1939 voor u, voor ons, voor allen datgene zijn, waarmede wij deze regels besluiten een „Ge lukkig Nieuwjaar!" (Nadruk verboden). Koning Winter geeft respijt. Koning Winter is een grillig heerscher. Even onverwacht en grim mig als hij ons land kwam binnen vallen, even plotseling heeft hij in den nacht na Tweeden Kerstdag weer den aftocht geblazen. De steden kregen nu gelegenheid zich te ontdoen van de hinderlijke sneeuwmassa's die, hoe mooi ook in het begin, in de stad al gauw een last en belemmering voor bedrijf en verkeer worden. Voor het verkeer te water is de normale toestand echter minder snel hersteld. In de rivieren dreigt na ingevallen dooi altijd het gevaar van ijsgang. Reeds heeft het afzakken van het ijs ten gevolge gehad, dat verschillende scheepvaart- stations die tijdens de vorstperiode vrij van ijs waren gebleven, nu moeilijkheden ondervinden. Zoo waren [kort na het invallen van dooi Maassluis en Batli aan de Westerschelde voor zeilschepen gesloten. Bij Lobilh kwamen door het kruien van het ijs vier Rijnaken in gevaar, die aan den grond geloo- pen waren. Twee ervan kondendoor sleepbooten weer vlot gemaakt worden doch bij de heide andere slaagde men hierin niet, zoodat men ertoe moest overgaan, de lading ijzererts over boord te zetten. In de Zeeuw- sche wateren hebben vorst en dooi ook veel slagnatie in het scheepvaart verkeer veroorzaakt. De tonnen, die de scheepvaartroutes aangeven, waren nl. alle van hun plaats verdwenen en toen ze de een na de ander weer werden terug gevonden, bleken alle lampen stuk te zijn. Met het demonteeren van de boeien en het herstellen van de lichten zullen wel enkele weken heengaan, zoodat ook het normale verkeer nog niet zoo spoedig zal zijn hersteld. Tusscher Rotterdam en Gorinchem werd hard gezwoegd door twee ijsbrekers, de Spitsbergen en Siberië, die met een zevental sleep booten de Dordtsche Kil weer be vaarbaar maakten en verscheidene vastgevroren Rijnschepen ontzetten. Zeer zwaar was hun taak bij Werkendam, waar ijs van enorme dikte geforceere moest worden. Toch nog ijsverkeer, maar geen sport. Voor de liefhebbers van de ijssporl was het plotselinge einde van de vorstperiode natuurlijk een groote teleurstelling. Vooral geldt dit voor Friesland, waar de beroemde Elf stedentocht nu opnieuw uitgesteld moest worden. Toch hebben de orga nisatoren van deze belangrijke sport gebeurtenis den moed nog niet opge geven. Op grond van door De Bilt verstrekte inlichtingen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de temperatuur weldra weer beneden het vriespunt zal dalen en zoo bleven alle ingekomen inschrijvingen gehand haafd Hoe groot de belangstelling voor deze zoo hij uitstek Friesche sportgebeurtenis is, blijkt wel uit het getal der inschrijvingen, dat op het oogenblik dat wij dit schrijven, reeds 320 voor den wedstrijd en 475 voor de toeristenklasse bedraagt. Was de ijssport dus al dadelijk door den dooi uilgeschakeid, met het verkeer over het ijs was dit nog nietaanstonds het geval. Meer dan een etmaal na het invallen van den dooi konden vier CJrkers nog per slede naar Enkhuizen gaan een tocht van bijna zeven uur om vroeg in den ochtend van den volgenden dag met 500 kilogram vleesch naar het kleine eiland in het IJsselmeer, dat nu beter IJsmeer kon heelen, terug te keeren. De Reiger weer naar zijn nest. Vijftien dagen heeft de Reiger met zijn bemanning hij onze broeders in Zuid-Airika vertoefd, dagen die door de geestdriftige ontvangst, door de overal betoonde hartelijkheid, voor passagiers en bemanning tot een onvergetelijken tijd zijn geworden. Met die herinnering aan de warme vriendschap door het Zuid Afrikaan- sche broedervrlk aan den dag gelegd, vertrokken passagiers en vliegers, onder wie ook weer de officieele Nederlandsche vertegenwoordiger jhr. Beelaerts van Blokland, voorde terugreis naar het vaderland, om daar nog in het oude jaar terug te kunnen zijn. Emigratie naar overzeesche landen. De emigratie als een der middelen tot bestrijding der werkloosheid heelt nog altijd de volle aandacht der regeering. Opnieuw blijkt dit uit de Memorie van Toelichting van minister Romme op liet wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van Sociale Zaken voor 1938, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer is ingediend, in deze Memorie zegt de minister, dat het wenschelijk is gebleken, in de daar voor in aanmerking komende over zeesche landen ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden, welke deze landen bieden voor Nederlandsche emigran ten en naar de voorwaarden, waar onder een eventueele emigratie zou kunnen geschieden. Dit onderzoek zal worden ingesteld door de Stichting Landverhuizing Nederland, die daarvoor een extra subsidie van f 10.500 zal ontvangen, met welk bedrag de begrooting van Sociale Zaken dus moet worden verhoogd. Verder is ern regeling getroffen voor de vertegenwoordiging van genoemde stichting in Argentinië. De voor 1938 hieruit voortvloeiende kosten bedragen f2400. Men ziet, het zijn alles slechts pogingen op zeer bescheiden schaal en dit is jammer, want in emigratie heeft men tenminste een middel tot blijvende vermindering der werk loosheid. Zeer te betreuren is daar om ook, dat het werk ten behoeve

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1