Man en vrouw zijn één Overeenkomstig dit voorstel wordt met algem. stemmen besloten. Weth. Keur vraagt nog wanneer een begin zal worden gemaakt met de uit- deeling van kolen. De Voorzitter vraagt de heeren of zij er mee accoord gaan de kolenbijslag te doen aanvangen met Januari. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Vos dat hem door enkele winkelier is gevraagd of ook zij in aanmerking kunnen komen voor levering aan de gemeente van benoodig- heden voor het handwerkonderwijs. De Voorzitter merkt op dat er zooveel winkeliers zijn, dat het jaren duurt voor men weer aan de beurt is om te leveren. Weth. Hartog vraagt ot er iemand is aangewezen die belast is met het zetten der vloedbalken. De Voorzitter antwoordt dat J. de Graaf met deze werkzaamheden is belast. Weth. Hartog heeft echter van de Graaf vernomen dat hij het uit eigener beweging doet. De Voorzitter zegt dat het inderdaad zoo is De Graaf heeft geen aanstelling ge kregen. Hij stelt daarom voor hem alsnog een aanstelling te geven. Er wordt goedgevonden dathem volgende vergadering een aanstelling zal worden verleend. Hierna sluit de Voorzitter om ongeveer een uur de vergadering. BINNENLAND. DE DEPRESSIE. Alle beweringen ten spijt, dat het diepste punt der depressie bereikt is, bespeurt men van een algemeene opleving nog maar weinig. Steeds dalen de prijzen en niemand en niets schijnt in staat een einde aan deze daling te maken. Daarbij komt, dat men langzaam maar zeker den moed verliest. Men zoekt niet meer naar natuur lijke middelen tot herstel, doch stelt zijn hoop in autarki-kartels. Dat zijn kartels met als doel de binnenlandsche markt voor de binnenlandsche producenten te reserveeren. Ze zijn natuurlijk doodelijk voor iedere internationale samenwerking en die is toch noodzakelijk. Voor inter nationale regelingen voelt men tegen woordig niets meer. De petroleumbe- sprekingen te Parijs hebben nauwelijks de aandacht getrokken. De afspraken in de kunstzijde-industrie, na langdurige en moei zame onderhandelingen tot stand gekomen, oefenden niet den minsten invloed op de beurs. In de talrijke scheepvaartconferenties stelde niemand belang. Slechts de koper conferenties vermochten evenjjte boeien. Reden voor vreugde is er ook thans nog niet. ONTSLAG VAN GEZANTEN. Het voortduren van den crisis brengt het nemen van allerlei bezuinigingsmaatregelen met zich. In de afgeloopen week is de regeering er toe overgegaan verschillende gezantschapsposten op te heffen. Onder dankbetuiging voor de aan de Koningin en den lande bewezen diensten, werd aan de buitengewone gezanten en gevolmach tigde ministers te Athene, Mexico, VVeenen, Warschau, Angora en Lissabon ontslag uit den diplomatieken dienst verleend. WOEKER. In Rotterdam kwam ongewild een zeld zaam staaltje van woeker aan het licht. Door de straten van het westelijk stads gedeelte liep een man met een groot bord, waarop te lezen stond: »schuldbekentenis te koop, groot f500.ten name van...." Dan volgde de naam van een bewoner van Rotterdam en de mededeeling, dat deze schuldbekentenis was over te nemen tegen ieder aannemelijk bod. De betrok kene staat bekend ais een rechtschapen, fatsoenlijk mensch en de buren verbaasden zich over het verschijnen van het bord. Deze boden den drager van het bord f 100.aan, onder voorwaarde, dat hij de schuldbekentenis zou afgeven. Maar dat was niet de bedoeling. De betrokken voorschotbank eischte het geheele bedrag van 1500.—. Later heeft de schuldenaar eene circulaire in de buurt verspreid en de praktijken der voorschotbank blootge legd. Verleden "jaar had hij in zijn zaken f1500 noodig. De voorschotbank heeft hem het geld gegeven onder voorwaarden, dat hij binnen 14 dagen f2300.— zou terug betalen. Kort geleden moest betrokkene voor f300.een schuldbekentenis van f500.teekenen. Er is hier in ons land een woekerwet. De voorschotbank zou wel eens last kunnen krijgen EEN BURGEMEESTER TE KOOP. De raad der gemeente Heesch, gesteund door de bevolking, voert een verwoeden strijd tegen den burgemeester. Men wil niets meer met den burgemeester te maken hebben. Men wil hem kwijt en dat wel. tegen ieder aannemelijk bod. De burge meester werd aangesteld op een salaris van f2250.waarmede hij echter reeds aanstonds niet tevreden was. De raad is echter blijven weigeren hem meer te geven, zeggende„We moeten eerst af wachten, wat we aan je hebben.'" Het is van kwaad tot erger gekomen. De heer Offermans (zoo heet de burgemeester) is te Vught moeten gaan wonen, omdat nie mand hem in Heesch een huis wilde ver huren. Hij spreekt de raadsledeu met „lummels" toe, terwijl de raad in de no tulen den burgemeester een „schriftuur- vervalscher" noemt. Bij de installatie van den nieuwen burgemeester van Oss zeide de heer Offermans, sprekende over zijn gemeenteraad»Ach ja, dat behoort tot het laagste rapaille." De voltailige ge meenteraad van Heesch heeft zich nu tot Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant gewend en geschreven„Wij dringen er voor de zooveelste maal bij uw hoogstaand college op aan ons te verlossen van onzen tegenwoordigen burgemeester. Wij willen hem kwijt tegen elk aannemelijk bod...." HULDIGING KRANIG MEISJE. In Venlo heeft men op het stadhuis de 8-jange Benny Theunissen, die onlangs met levensgevaar drie kinderen uit een brandende bovenwoning heeft gered, van wege den Kon. Nederl. Brandweerbond het gouden kruis van verdienste voor moed en zelfopoffering geschonken. Een zeer goode gedachte. in hun lof over „Zij"-crême Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos,spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 2075 cent. 9 40050 TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN 1NDIË. Uit Indië komen in den laatsten tijd allesbehalve opwekkende berichten. Het aantal werkloozen en daarmede het aantal steuntrekkenden neemt in snel tempo toe. Op de particuliere liefdadigheid werd tot nu toe steeds met vrucht een beroep ge daan. Langzamerhand schijnt echter de grens van de publieke offervaardigheid bereikt te zijn en moet een beroep gedaan worden op de overheid. In den Volksraad is er heel veel te doen geweest over het voeren eener actieve handelspolitiek. In de laatste eeuw heeft de z.g.n. open-deur-politiek de ontwikke ling van Nederlandsch-Indië sterk gesti muleerd. Nu evenwel overal de deur voor de Indische exportproducten gesloten wordt, moet Indië de tot nu toe gevolgde politiek laten varen. Dat is evenwel niet hael gemakkelijk. Nederland is met de meeste landen door tractaten gebonden, welke hun eene behandeling waarborgen op den voet der meestbegunstigde natie. Volgens het Sumatra-tractaat van 1871 moet b.v. Engeland automatisch mee pro fiteeren van elke preferentie, welke Indië aan het moederland zou willen verleenen, enz. Vooral de concurrentie van de zijde van Japan drukt zwaar. Laten wij hopen, dat hare bemoeiingen vruchten afwerpen. TH0LEN, 23 December 1932. Wij verwijzen naar een in ons blad voor komende advertentie, wearbij de directie van de stoomtram bekend maakt dal tweeden Kerstdag er extra trams zullen rijden. DE BAZAR TEN BATE VAN „CONCORDIA". Tholen. Donderdagmiddag half drie waren alle damesleden van het Comité in de zaal van den heer Hoek aanwezig mei hunne helpsters, waar tevens tal van be langstellenden gekomen waren om de opening van den Bazar bij te wonen. De voorzitster van het Comité, mevrouw L. WagthoReijers nam het woord en sprak als volgt Dames en Heeren. We staan hier op het punt de Bazar ten bate van Concordia te openen. In de eerste plaats heet ik U namens het Damescomité welkom. Hard is er gewerkt om in enkele maan den dit tot stand >e brengen; onze groot ste voldoening zal zijn, dat Zaterdagavond alles zijn weg heeft gevonden. Zooals U zult zien is er voor elk wat wils. Een woord van dank is hier op zijn plaats aan allen, die hunne medewerking verleenden. Er is graag en gul gegeven en er was samenwerking, dit alles wekt de hoop, dat deze bazar zal slagen en Concordia voor Tholen zal behouden blijven. Hiermede open ik de Bazar. Daarop volgde een hartelijk applaus en al dadelijk verdrong het publiek zich om de verschillende stands, die zoo smaakvol door de dames zijn gearrangeerd. En werkelijk deze Bazar spant de kroon wat dë aankleeding betreft de reeds voor dien gehoudene. De dames WagthoReijers, Van de Velde--Polak, VerstraateMeeuse en van AsseltZoetemeijer, hebben eer van hun werk. Er is maar één roep over de aan kleeding der stands. Komen we de zaal in dan valt al dadelijk op de koffie- en thee- schenkerij die door welwillendheid van de firma Van Nelle daar tot stand is gebracht. Dan krijgen wij links een fraaie stand met galanterieën en kristallen voorwerpen, daarnaast de trek tent, voor een kwartje trekt men aan een touwlje en elke trek is raak, want nieten zijn er niet in. Dan krijgen we de Bijenkorf, waar men diverse voorwerpen kan koopen. In het tentje „Elck wat wils" is chocolade enz te krijgen, terwijl in de kiosk men papierwaren en dergelijke voorwerpen tegen lagen prijs kan koopen. Dan komt de stand met par- fumeriën, een heele sorteering aardige WAT ZEGT U? WORDT BIJ U GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? INSTRUCTEURS-DIPLOMA. De koninklijke Nederl. Automobiel Club is er toe overgegaan een diploma in te stellen voor automobiel instructeurs. Se dert de instelling van het zoogenaamde rijbewijs-examen, dat iederen automobilist of motorrijder verplicht tot het afleggen van een rijproef ter verkrijging van een rijbewijs, zijn de chauffeursscholen als paddenstoelen uit den grond verrezen. Het gevolg is geweest, dat de candidaten, die zich in het autorijden wenschen te bekwamen, geen enkelen waarborg hadden, dat zij op de juiste wijze werden opgeleid door instructeurs, die zelf volkomen op de hoogte waren von de rij techniek. De K. N. A. C. wil in deze leemte voorzien. flacons eau de cologne enz. zijn er te koop. Ook de stand met rookartikelen ontbreekt niet en daarnaast de Amerikaansche hoepla waar men met een hoepel aardige prijzen kan winnen. Het rad van avontuur heeft het druk, steeds draait het en de prijzen gaan weg. Vanzelfsprekend worden er veel spijkers geslagen in de plank en degenen die het handigste zijn gaan met een prijs strijken. Het trekbiljart gaat goed, er is veel lief hebberij voor terwijl de prikplank veel liefhebbers telt en er veel prijzen uitvallen, men krijgt altijd wat ener isgeenniet.Rond de sjoelbak zijn veel liefhebbers en degene die het handigste is maakt natuurlijk de beste kans. De mooiste stand is zeker wel d: de handwerken en de vele laagge artikelen vinden gretig aftrek. Nabij de stand van de handi treilen wij aan een draaimolen, vv alles beweegt. Het is een gift v; P. Geluk, die men kan winnen doi 10 cent het aantal erwten te raden dii glazen flesch zitten. En dit geschen „Concordia" is niet een der minst deerde. Dhr. Geluk heeft ongeve jaar gewerkt om dien draaimo maken en het is een kundig staaltji Door den heer Stekelee uit Ierse verschillende foto's gemaakt, die bi J. M. G. Pot verkrijgbaar zullen zij Na nog een woord van opw Eigenlijk, gezien het drukke bezoek, wi bodig. Doch wat is het er gesellig er een koopjes en mooie artikeleD te ba draaibord heeft het druk, erg leuk zo van avootunr waar men voor zoo'n schij airdigeo prijs kan winnen. En zij dieeenigi heid hebben kunnen voor een bagatel in de tent wat moois verkrijgen, evenals dit h is in bet trektenlje, je trekt maar touwtje en de prijs beagelt zoo maar nene. En wat is het aardig eens uit te ru de koffie- en tbeeschenkerij van de Sn Nelle, een kop koffis of thee slechts voor een thee complet betaalt men 1 voor koffie of thee met gebak 20 cent rustig zitje is toch ook wat waard. Wij twijfelen dan ook niet of heden V a»ood zal het er nog druk zijn en Z *ordl van zelfsprekend de drukte nog en raakt alles aitverkoebt. Vrijdagavond jl. hield deafd. 1 der S.D.A.P. een propaganda feest in besloten kring ter herdenking vai 10-jarig bestaan in de zaal van den M. J. Hoek. De Voorzitter heette alle aanwi hartelijk welkom en schetste het v< van de afdeeling in de 10 achter hg jaren. Hij wees op de moeilijke omstandig! waaronder was gewerkt, de tegen welke ze ondervonden. Op het oogenblik kan menconslat dat de afdeeling kern gezond is leden telt. Hierna werden een paar humorist voordrachten gedaan en volgens t meerde dhr Overhoff uit Goes een ge van Adema van Scheltema „De Daa Punt 3 van de agenda was een Di tisch tooneelstukje door Hessels Jon „Het Vergif" wat door de nog je arbeiderstooneelclub werdopgevoerd oogstte. Voorts hield dhr Overhoff uit Goe van de Prov. Staten van Zeeland een rede welke veel bijval vond. Na de pauze werden nog een humoristische voordrachten gedaai vervolgens nog een tooneelstuk do arbeiderstoneelclub nl. „De Wijze I gever" geschreven door C. de Dood. Hierna declamcerke dhr Overhoff. slachtveld" en de »tien geboden". Vervolgens sloot de Voorzitter geslaagde vergadering. Hij dankt allen die hebben medegei om deze avond te doen slagen en de aanwezigen op om lid te worden de S.D.A.P. Naar wij vernemen gaven zich 8 ni leden op. Dinsdagmorgen werd Tholen in en roer gezet door het kleppen vai brandklok. Liep eerst het gerucht d: hoeve „Stadszicht" in brand stonr spoedig bleek dat er brand was c hofstede „Mon Désir", bewoond door Jacq. Augustijn. Onze brandweer was spoedig ter pl en voerde ook mede de onlangs a: schafte motorspuit, die echter geen d behoefde te doen, daar de brand, di een klein bergschuurtje woedde, met slangen op de waterleiding gebluscht worden. Gelukkig was er geen wind, zc een tweetal stroomijten, die in de middellijke nabijheid van het in b staande schuurtje stonden, gespaard bl< Doordat de brand spoedig werd ont kon nog een varken gered en een vri auto in veiligheid worden gebracht. Een tractor werd zwaar beschal terwijl eenige vaten olie en andere kle heden een prooi der vlammen wer De schade is niet groot. PLAATSELIJK CRISIS COMITÉ De verkoop van zilveren theelepc ten behoeve van het Plaatselijk Comité is werkelijk een succes gew Ruim 50 lepeltjes zijn thans verkoch Het Comité verkreeg door verkoop c lepeltjes, crisisbriefkaarten en vrijw: bijdragen de beschikking over een zi winstbedrag van f62.80. Een woord van dank aan de gever geefsters en niet minder aan het da comité, dat geheel belangeloos dit liefc werk heeft verricht, is hier wel op plaats. ST-ANNALAND. Benoemd tot on wijzeres met vaste aanstelling aan de School te Nieuw Beijerland mej. U. tijdelijk onderwijzeres aan de Bijz. Sc alhier.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2