IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. 2483 Vrijdag 9 December 1932. Negen en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Sch8rpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer Eerste Blad. Echt en goed Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, ijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,37B, franco per post f'1,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE: FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 1 j ct.; ieder regel meer 17'/. et. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Inschrijving voor den dienstplicht. e Burgemeester van Tliolen maalct bakeud dat JANUARI a.9. voor den dienstplicht moeten rdeu ingeschreven personen, die geboreu zijn 1914. Voor de aaugifte ter inschrijving zal in het ionder gelegenheid worden gegeven ter goraoente- relario op Woensdag 4 Jannari 1933 van 12 uur v.m. Voor nadere inlichtingen raadplege men de aau- ih biljetten. Tholen, 6 December 1932. 15 De Bargemeester van Tholen zal op Zaterdag den December 1932, des middags te 12 uur, ten Raad- ize aldaar, TWEE HOOPEN COMPOST bliek verkoopen. 8 -10019 Aanwijzing geschiedt door den Karrcman. jn Burgemeester en Weihouders van Tholen brengen ter onis dat aangilte voor ruiming van privaa-putten >en Donderdag 15 December a.s. kan geschieden. De aangiften te bezorgen in de brievenbus van Stadhuis. Op DONDERDAG 15 November a.s. zullen in den ormiddag scherven, enz. worden opgehaald Tholen, den 8 December 1932 10 BINNENLAND VER KEERSONGEV ALLEN. Wanneer wij ons opmaken tot het schrij- van dit weekoverzicht hebben wij ist over het verkeersongeval in Milicien ïezen. Een autobus waarin twintig ilitairen gezeten waren, slipte, sloeg in ille vaart over den kop. Drie inzittenden erden zwaar gewond. Twee er van zijn middels reeds overleden, de toestand 3n den derden is bedenkelijk. Zoo gaal f dag in, dag uit. Alléén in de maand ivernber registreerde men één en vijftig loden en 220 gewonden. Het zou een :er klein kunstje zijn om een dagelijks irschijnencle courant uit te geven, geheel nvijd aan verkeersongevallen. Wanneer >mt er eindelijk toch eens orde in den laierd? Wanneer worden er nu eens doende maatregelen getroffen om den ensch tegen zichzelf te beveiligen Onge- kken zijn natuurlijk niet te voorkomen. SPOORWEGONGEVAL. Bij de talrijke verkeersongevallen van vorige week heelt zich nog gevoegd m spoorwegongeluk. Nabij Vuglit reed goederentrein uit Tilburg een trein t Boxtel in de flank. De machinist van bn Tilburgschen trein was door drie iveilige seinen gereden. Een remmer erd dood in zijn hokje gevonden. PROTEST DER ROTTERDAMSCHE BANKETBAKKERS. De Rotterdamsche banketbakkers kwa len in opstand tegen het beslui' van den imeenteraad om voor den Zondag vóór Nicolaas geen dispensatie van de win- ilsluitingsverordening te verleenen. Zij ^Jdden liever eene bekeuring dan hun in kei op dien dag gesloten te moeten >uden. De politie is niet al te scherp en de overtreders opgetreden. Hoewel het recht had ieder uur eene bekeuring ef) te maken, hebben zij zich tot éénmaal paald. Toch is nog tegen een twee hon- srd winkeliers procesverbaal opgemaakt. het waren niet alleen kleine, maar ook •oote winkeliers. Ook de filialen van min waren bijvoorbeeld den geheelen ig open. iCIDENT IN DE TWEEDE KAMER. Het communistisch Tweede Kamerlid Visser werd de toegang tot de verga- JJferzaal voor één dag ontzegd. Gelijk men eet, heeft de commandant te Willems- ord aan de bestuursleden van een Marine- )nd een straf van vijf dagen zwaar arrest •gelegd, omdat zij in strijd met de dis- pline propaganda gevoerd hebben voor Ttegenwoordiging van dien hond bij de ||emonstiatie der S. D A. P. opSNovem- De heer Alberda diende een motie waarin op herziening van de straffen erd aangedrongen. Tegen behandeling hiervan had de voorzitter geen bezwaar, mils op een nader te bepalen dag. Daar tegen had de heer de Visser bezwaar. Hij eischte onmiddellijk behandeling der motie. Bij de verdere discussies wond hij zich hoe langer hoe meer op. De grofste scheldwoorden vlogen door de Kamer. En toen een paar vrijzinnnig-democraten er interrumpeerend Rusland bij te pas brachten, maakte hij dezen zelfs voor „schoeljes" uit. Ten slotte heeft Mr. van Schaik hem voor één dag den toegang tot het kamergebouw on zegd. HET INTERNATIONALE POOLJAAR. De Nederlandsche militairen, werkzaam op IJsland in verband met het internatio nale Pooljaar, moeten zich volgens het Tweede Kamerlid van Rappard, op allerlei wijze bekrimpen omdat zij van Rijkswege geen vergoeding ontvangen voor de meer dere kosten en het Comité voor het inter nationale Pooljaar niet in staat is de ver goeding te geven Ze moeten in de kleinste hotels hun intrek nemen. Het detachement bestaat uit één officier en twee onder officieren-vlieger. EEN EIGENAARDIGE RECLAME. Het groote warenhuis „de Bijenkorf" kwam dit jaar met eene nieuwe reclame. Zij had een sneldichter in dienst genomen. Wanneer men voor een bedrag van ten minste vijf gulden gekocht had, kreeg men hel rechtop een gedicht, geschikt om bij de St-Nicolaascadeautjes gevoegd te worden. Wij nemen wel aan, dat [het menigeen van een paar moeilijke oogenblikken heeft afgeholpen. IN DUSSELDORF. Zeker half Nederland is weer in span ning geweest in verband met den voetbal wedstrijd tusschen Duitschland en Neder land, welke ditmaal in Düsseldorf gehouden werd. De voethalexpert Hollander ver zorgde wederom het ooggetuigeverslag voor de A.V R.O. In strijd met de ver wachtingen wonnen de Nederlanders met twee tegen nul. Aan de organisatie van den wedstrijd schijnt nog al een en ander ontbroken te hebben. SMOKKELARIJ VAN WAPENS. In den Kaatsten tijd wordt er een leven- digen smokkelhandel in wapens gedreven. De wapens komen uit België en Spanje, waar blijkbaar de contróle op vuurwapens minder streng is, en worden via ons land naar Duitschland gesmokkeld. In hoofd zaak zullen ze wel voor de nationaal- socialisten bestemd zijn. Het sociaal-demo cratisch kamerlid Albarda heeft om opspo ring der in Nederland voorradige wapens verzocht, alsmede om scherpere controle op den invoer. BRAND OP DE P. C. HOOFT. Aan het blusschingswerk bij den brand op de P. C. Hooft schijnt nog wel het een en.ander ontbroken te hebben. Gevolg van het feit, dat de brandweer niet de zoozeer gewenschte plaatselijke bekendheid en kennis van de bijzonderheden betref fende op de schepen getroffen preventieve maatregelen tegen brand had. De Stoom vaartmij. „Nederland" heeft nu aan de brandweer tot wederopzegging de „Prins der Nederlanden" als oefenschip in bruik leen aangeboden. Amsterdam is daarmede de eerste havenstad geworden, waarvan het brandweerpersoneel, naar een bepaald rooster, periodiek op een groot passagiers schip geoefend zal worden. AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland verleenden aan de N. V. Alg. Transport onderneming te Utrecht (lees: de Neder landsche Spoorwegen) vergunning tot het in werking brengen van een autodienst van Alkmaar naar Leeuwarden over den afsluitdijk. Naar wy lazen is de concessie aan de A. T. O. verleend omdat de dienst een voorlooper van de treinverbinding is. Het wordt de langste autobusdienst in Nederland, namelijk 116 K.M. De rijtijd over den dijk bedraagt 3'A uur. Ook Ged. Staten van Friesland gaven tot dezen dienst roestemming. GEEN SINTERKLAZEN LANGS DE STRAAT. In verschillende steden heeft de burge meester geen toestemming gegeven voor optochten e. d, waarvan Sint Nicolaas of diens zwarte knecht deel uitmaakten. Een en ander geschiedde omdat men in deze roerige tijd alles wenscht te vermijden, wat mogelijk maar eenigszins naar samen scholingen en volksoploopen zweemt. Moge lijk hebben de burgervaders gelijk. Wij meenen echter, dat hier een beetje over dreven is. 'I Lijkt we1, of we ieder oogen- blik de revolutie kunnen verwachten. BUITENLAND Na heel veel gehaspel is er in Duitsch land dan toch eindelijk een regeering ge vormd. Een „presidenteel" (in tegenstel ling tot „parlementair") kabinet onder leiding van von Schleicher. De ex-generaal zelf is Rijkskanselier, tevens minister der Rijksweer, en geeft aan het bewind een zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekeniog dragen van den fabrikant A. Mijn- hardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Worm poeders, enz Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. 10 40018 militair karakter. Von Schleicher is er altijd trotsch op geweest, dat het hem gelukt is de Rijksweer buiten den poli tieleen strijd te houden. Dat zal in de toekomst al heel moeilijk zijn. De nieuwe Rijkskanselier is echter iemand met een zeer groot verstand en heelt daarbij zeer groole diplomatieke geschiktheid. In ieder geval zal hij het er beter van af brengen dan den verdwijnenden von Papen, wien het gedurende zijn kortstondige regeering inderdaad gelukt is, met alle politieke partijen, de Duitsch-nationalen misschien uitgezonderd, op voet van oorlog te komen. De vrees voor „de publieke opinie", de angst voor de ontwapenaars van diverse pluimage, eenzijdige en algemeene, schijnt voorgoed verdwenen. Op hetzelfde oogen- blik, dat men in tienève druk bezig is met de ontwapeningsprojecten, durven de regeeringen nieuwe bewapeningsplannen te publiceeren. liet Japansche departement van marine kwam deze week met een nieuw vlootbouwprogram. Oorspronkelijk was men voornemens met de uitvoering eerst in 193-4 te beginnen. „In verhand met de ontwikkeling van den internationalen toestand" is men van dit plan afgestapt Thans zal met den bouw van twee kruisers, zeven torpedojagers, 6 onderzeëers, een mijnlegger en een aantal mijnenvegers en torpedobooten onmiddellijk begonnen wor den. Ook de Japansche luchtvloot wordt uitgebreid. Waaneer in 1937 het luchtvloot- program is uitgevoerd, beschikt Japan over i niet minder dan 86 luchteskaders, heigeen meer dan tweemaal zooveel is als dit land had bij de vlooteonferentie van Londen De Vereenigde Staten blijven niet achter. De minister van oorlog wil het Ameri- kaansche leger, dat volgens hem veel te klein is, aanmerkelijk versterken. „In ver band met de onzekerheid" wordt eene uitbreiding verlangd tot 14.000 officieren en 165.00 man, modern uitgerust met name tegen luchtaanvallen. Tegelijk ver klaart deze bewindsman, dat van eene „onafhankelijk" verklaring der Philippijnen niets kan komen. „De chaos in het Oosten is zoo groot, dat het thans geen tijd is, zich daarmede bezig te houden". Wij vreezen, dat van die onafhankelijkheid wel nooit heel veel terecht zal komen. De Ver eenigde Staten geven zoo'n vooruitge schoven post niet vrijwillig prijs. Te meer, waar de Philippijnen de groeiplaats is van de Braziliaansche Hevea boom, die de zoo kostbare en onontbeerlijke rubber oplevert. In Engeland viel de beslissing. In een lange nota heeft Engeland zijne bereid willigheid tot betaling der op 15 December vervallende termijn aan de Vereenigde Staten verklaard. Evenwel tevens gemoti veerd, waarom deze betaling dient te worden uitgesteld. Engeland is verplicht in goud te betalen, hetgeen opoffering van een groot gedeelte van de goudreserves van de Bank of Engeland beteekent. Het pondslerling zal verder dalen, nieuwe economische moeilijkheden ontstaan. In de pers wordt reeds op repressailles, verhooging der invoerrechten der Amerikaansche goederen, aangedrongen. De strijd, welke op het oogenblik tusschen de Anglo Persian Oil Company en de Perzische regeering gevoerd wordt, is van groote beteekenis. De Perzen hebben onze petroleumconcessie, welke de Engelschen sedert 1901 bezaten, ingetrokken. Zij deden dit, omdat de inkomsten, welke uit deze concessie voortspruiten (als gevolg van de crisis) steeds minder worden. Terwijl in 1920 en 1930 de boorrechten nog gemiddeld 1,2 rnillioen pond sterling opbrachten, zijn deze in het afgeloopen jaar tot ongeveer 300.000 pond gedaald. En de begrooting der Perzische regeering staat en valt met de betalingen der Anglo Persian. In den strijd is de Engelsche regeering ten nauwste betrokken. Gelijk op Egypte den last drukt van het Suez-kanaal en de katoen, drukt op Perzië de Golf van Perzië en de petro leum. Evenmin als Engeland de Egyptische katoen voor zijne industrie en het Suez- kanaal voor zijn vloot kan missen, kan de Engelsche vloot het zonder de Perzische goll en de aan haar top gelegen petroleum- veiden stellen. Naar het schijnt wordt het resolute optreden van Perzië van'den kant van Sovjet Rusland, dat zijn invloed daar in den laatslen tijd aanmerkelijk heeft versterkt, krachtig aangewakkerd. Het rijksgerechtshof te Leipzig behandelt op het oogenblik eene wel oude, niettemin interessante geschiedenis. Een chauffeur, Jager genaamd, heeft zich te verantwoorden over eene tot hem gerichte beschuldiging. Jager zou in den nacht van 13 op 14 April 10J5 in de stelling voor Langemarck naar den vijand zijn overgeloopen en aan de I'ranschen den eersten Duitschen gasaanval aan dit gedeelte van het front hebben verraden. Jammer dat het proces met ge sloten deuren is behandeld. In het Poolsche grensdorpje Lomnica, was men hoogst verbaasd in kort tijd- bestip drie begrafenisstoeten te zien pas senten, hoewel er niemand overleden was. Weldra ontdekte men wat er achter zat. De begrafenisstoeten waren op touw gezet door communisten, die in de gesloten doodkisten groote partijen communistische propagandageschriften wilden vervoeren Te Croydon (Engeland) is eene stemming gehouden over het open stellen van de bioscopen op Zondag. Er waren ruim 34.000 kiezers voor en ruim 24.000 tegen. Er was dus een meerderheid van 10.000 stemmen voor openstelling. Duizenden wachtten voor het Raadhuis de uitslag der stemming af en er ging een luid gejuich op, toen het resultaat bekend werd ge maakt. Aan den verkiezingsstrijd was 10 000 pond ten koste gelegd en ongeveer 800 auts's brachten de kiezers af en aan. Tal van filmactrices haalden met hun eigen auto's kiezers af. Onder de officieren van de Household Cavalery heerscht groote beroering. De Engelsche Koning, kolonel-commandaut van dit corps, heeft namelijk den wensch uitgesproken, dat alle officieren van beide, regimenten, zoo mogelijk, snorbaarden zullen dragen. Het departement van Staat heeft een brief in behandeling van de patriotische vrouwenorganisaties, waarin geëischt wordt prof. Einstein niet in de Vereenigde Staten toe te laten. Ter motiveering wordt gezegd, dat Einstein anarchist is en lid van paci fistische wereldorganisaties. RECHTZAKEN. kantongerecht te tholen. 28 November 1932. Door den Kantonrechter zijn heden veroordeeld wegens; Overtreding der Politieverordening. W. J. K. te St-Philipsland tot f2 boete of eeb week tochtschool. Overtreding van het Motor-en Rijwielreglement. I. L. S. te Stavenisse lot f 2 boete of een

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1