ts&fM PUR0L3E §£UW&. „Pokier Ilu rij ad,1^.,Mijnliardlje w Mooie, Gezonde Huid De pijnverdrjver bij uitnemendheid ring precies te doen als het vorig jaar en vragen ook daarvoor een blanco crediet, Met alg. st. wordt ook dit aange nomen. De voorzitter deelt mede dat er een dankbetuiging van H. M. de Koningin is binnengekomen voor de gelukwenrchen bij baar regeerings- jubileum ontvangen. Verder deelt spr. mede dat er voor bet vervolgonderwijs slechts L2 leer lingen zich hebben aangemeld, zoodat deze cursus niet gegeven kan worden De heer Overbeeke meent dat er indertijd een besluit is genomen dat er 10 leerlingen moesten zijn voor een cursus. IIij acht liet overbodig om voor 2 een extra cursus te geven, hoewel hij het jammer vindt dat er zoo weinig belangstelling voorbestaat. Burg. en weth. stellen voor aan .1. Quist wederom een slukje grond te verhuren voor f20 per jaar. Met alg. stemmen wordt dit aangenomen. De voorzitter zegt als punt 3 der agenda staat uitgifte van grond in erfpacht, dit moet zijn vergunning tot het in gebruik nemen van grond. Burgem. en weth. stellen voor aan Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Beide in doozen van 30-60, Tube 45 rt. Bij Apolh. en Drog 8 S. L. Schot een stukje grond in gebruik te geven voor 5 jaar tegen f 15 per jaar, tot het bouwen van oen loods aan de Brug volgens de voor waarden zooals bij de. teekening is aangegeven. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor een uitbreiding van de aan burg. en weth. toegekende bevoegdheid bedoeld in artikel 172 der gemeentewet, in verband met de verhuring van de woning in de Boschstraat. De heer Bogert vraagt of die menschen die thans er inwonen er in kunnen blijven en o( ze dan meer huur moeten gaan betalen. De voorzitter antwoordt dat die huur hooger wordt en dat die men schen er waarschijnlijk dan uit zullen gaan, maar burgem. en weth. zullen voldoende tijd geven dat die men schen naar een andere woningkunnen uitzien. De heer Overbeeke merkt op dat de huur te laag is, hoewel hij niet zal zeggen voor de menschen die er inwonen, maar indertijd heeft het schoolbestuur die woning verhuurd, omdat ze anders leeg bleef staan, maar nu de woning van de gemeente is, is men verplicht er van te maken wat er van te maken is, want het is een flinke woning. Met alg. stemmen wordt het voor stel aangenomen. Burg. en weth. stellen voor vast te stellen het kohier der Reinigings rechten (wisseltonnen) voor het 4e kwartaal 1938, zooals dit voor de heeren tor inzage heeft gelegen. Met alg. stemmen wordt ditgoedgevonden. Burgem. en weth. stellen voor de reclames schoolgeld enz. af te doen zooals achter ieders naam is vermeld. Met alg. st. wordt hiertoe besloten Burg. en weth. stellen voor vast te stellen een nieuwe precarioveror- dening zooals deze ter inzage heeft gelegen. De voorzitter zegt de precariover- ordening duurt slechts tot 1 Januari 1939, zoodat deze opnieuw moet worden vastgesteld en nu heeft men tevens de gelegenheid genomen om enkele redactioneele wijzigingen aan te brengen en ook tevens de kwestie met de P.Z.E.M. De beer Bogert vraagt voor hoe lang deze nu wordt vastgesteld. De voorzitter antwoordt dat hangt al van de beslissing van de Kroon, dat kan voor 1 jaar zijn of voor 5 jaar. De heer Bogert vraagt of toch ook de opvatting is, dat wanneer de tijden nog eens gunstig worden deze ook zal verdwijnen. De voorzitter antwoordt dat men heeft kunnen zien dat waar belasting verlaging mogelijk is, burg. en weth. dit voorstellen en zoo zou het ook zijn met deze verordening; als ze niet meer noodig zou zijn dan is er geen enkele reden om deze dan toch te handhaven. Met algern. stemmen wordt het voorstel aangenomen. De voorzitter zegt nu komt aan de orde benoeming commissieleden. Spr. vraagt of de heeren het goedvinden dat deze door hem worden aange wezen. Met alg stemmen wordt dit goedgevonden. Hij benoemt dan tot leden van de gascommissie dezelfde heeren als het vorig jaar n.1.W. Moelker, J. Overheeke en L J. van Vessem. In de commissie van Soc. aange legenbeden alle raadsleden behalve de wethouders. Als vertegenwoordiger van de N.V. Waterleiding mij. wordt voor 1939 aangewezen wethouder' Franke. De voorzitter bedankt den heer Moelker voor hetgeen hij in het belang van de gemeente in de raad van aandeelhouders heeft gedaan. De heer Moelker zegt een paar vergaderingen van den raad van aandeelhouders te hebben meege maakt en ook gezien de rekeningen de begooting van de waterleiding Mij en heeft geconstateerd dat deze op een zeer duidelijke wijze was samengesteld en ook gezien dat het bedrijf in dien voege functionneert dat er uilgehaald wordt wat er uit te halen is. De heer Overbeeke vraagt of er nu ook geconstateerd is dat hel schuur verbod voordeelen heeft opgeleverd. De voorzitter antwoordt dat niet te kunnen zeggen, alleen is er ge constateerd dat er onlangs op een Zaterdag zooveel water is verbruikt als er nog nimmer verbruikt is ge worden, vermoedt wordt dat men in alle gemeenten aan het schuren is getrokken. Do heer Overbeeke antwoordt dat dit mogelijk is omdat, met op het eind van de bieten campagne is en het is nogal slikkerig geweest, maar hij wilde alleen maar weten of in het algemeen het schuur- verhod voordeel oplevert, want anders zou hij er voor zijn dat er sterk op werd gelet dat er niet zoo gemorst wordt metdit kostelijke water De voorzitter antwoordt dat door alle burgemeester besloten is op bepaalde dagen de politie op te dragen controle Ie houden. Het waterverbruik mag niet uitge breid worden, want dan zal er uit breiding moeten komen, wat geld zal kosten. De voorzitter zegt wij leven in de gelukkig omstandigheid dat wij de begrooting voor 1939 sluitend hebben kunnen maken met inbegrip van be lastingverlaging. Burg. en weth. stellen voor om de opcenten van de gemeente londsbelasting te vermin deren met 5 en te brengen op 55 en de opcenten pers. belasting met 10 opcenten en te brengen op 150. De heer Moelker juicht dit voorstel toe, het is goed dat. er iets gedaan wordt. Met alg. stemmen wordt het voor stel aangenomen. Voordat men overgaat tot vast stelling van de begrootingeu voor 1939 moeten eerst nog een paar besluiten worden genomen en wel op de begrooting hebben burg. en weth. geplaatst een post van f 20 voor subsidie aan de gewestelijke land stormcommissie in Zeeland. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor afwij zend te beschikken op het verzoek van de afd. Tholen en St. Philipsland voor ziekenhuisverpleging om 5 cent per inwoner en per jaar subsidie te geven, om reden zjj de administratie kosten te hoog achten. De heer Overbeeke vindt het jammer dat daarom geen subsidie zou worden gegeven. Hij zou er voor zijn dat er dan opgewezen werd dat men deze kosten te hoog acht en aandringen op vermindering om reden het van belang is dat deze vereeniging blijft bestaan en is er voor om onder deze voorwaarde voorloopig dan 1 jaar deze subsidie te geven, dan kan men het volgend jaar zien of met deze opmerking rekening is gehouden. Het is een heel nuttige instelling en de heer Moelker die voorzitter is geweest van het armbestuur weet wat er jaarlijks betaald moest worden voor ziekenhuisverpleging. De voorzitter is het volkomen er mee eens dat het een nuttige instel ling is en zou het ook jammer vinden als die moest verdwijnen. De eerste jaren voor zoo'n vereeniging zijn de zwaarste en het zou dan beter zijneen paar jaar aan te zien. De ad ministratiekosten zijn reeds f350 en spr. acht dit veel voor zoo'n kleine vereeniging. De heer Moelker is het over het geheel eens met den heer Overbeeke. Het is een zeer nuttige instelling en de eerste jaren zijn het moeilijkst. Toen hij destijds voorzitter was van het armbestuur, weet hij maar al te goed welke eischen er aan de publie ke kas werden gesteld. Spr. zou het jammer vinden dat door financieele omstandigheden deze instelling het zou moeten opgeven. Het is 5 cent per inwoner dus f 150 per jaar. Spr. is er voor dit voor een jaar te geven en dan te zien of de administratie kosten nog zoo hoog zijn en is dat zoo dan geen subsidie meer geven. Wethouder van den Berge is het niet eens met de heeren Overbeeke en Moelker. Hij vindt dat tegen woordig maar te vlug wordt aange klopt bij de gemeente. Deze instel ling bestaat nog maar zeer kort en nu wordt er al een beroep gedaan op de gemeente en dat vind ik erg. Spr. heeft daar een heel andere opvatting over. Er wordt gevraagd 5 cent per inwoner, en het is waar dat zoo'n instelling de eerste jaren moeilijk zit, maar hebben ze zelf al moeite gedaan om uit de moeilijk heden te komen. Zou het niet beter geweest zijn eerst een kleine ver hooging van contributie. Men moet eerst trachten zelf de moeilijkheden op te lossen en als dat werkelijk nu niet gaat laat men dan bij de ge meente aankloppen. Spr. acht het ook een zeer nuttige instelling. De heer Moelker zegt er thans niet over te kunnen oordeelen hoe veel menschen aangeklopt hebben het vorig jaar voor ziekenhuisver pleging. Indien er echter minder hebben aangeklopt, dan is dit een teeken dat de vereeniging gunstig heeft gewerkt. De voorzitter kan dit ook niet zeggen, dat zal in de rekening uit komen. Sprekers indruk is dat ze gunstig gewerkt heeft. De heer Overbeeke zegt juist een andere opvatting te hebben dan wethouder van den Berge. Juist in het beginstadium moet de vereeni ging aankloppen bij de gemeenteen men moet niet vergeten dat er thans vele oude zaken zijn opgeruimd, want hoevelen hadden een breuk, maar om de kosten zich niet lieten opereeren, maar nu zij lid zijn van deze vereeniging dit hebben laten doen, wat een groote klap is voor de vereeniging en daarom moeten wij helpen om deze klap op te vangen. Verhooging van contributie gaat niet, want dan bedanken de menschen. Spr. is er dan ook voor dit jaar de subsidie te verleenen. De heer Bogert zegt niets gehoord te hebben over die hooge admini stratiekosten, want daar ging het toch over. De voorzitter antwoordt dit was één van de motieven bij burg. en weth. en daar waren wij het in burg. en weth. over eens, maar over het andere liepen de meeningen uiteen. Persoonlijk is spr. er voor subsidie te geven, omdat in de eerste jaren de grootste kosten gemaakt worden en de steun dus het hardste noodig is. Het ledental moet groeien, zoodat er meer reclame gemaakt kan worden en zoo noodig moeten daar alle menschen aan meedoen De heer Bogert zegt dat daarmede het hoofdmotief nog niet is verklaard. De voorzitter antwoordt dat burg. en weth. juist het motief naar voren heeft gebracht dat de administratie kosten hoog zijn, spr. heeft zelfs het bedrag van f350 genoemd. De heer Bogert merkt op dat in dien dit nu eens werd verminderd en ze kunnen zich dan nog niet helpen, dan kan er toch altijd nog iets gedaan worden. Wethouder van den Berge merkt nog op dat het belachelijk is dat de contributie niet verhoogd kan wor den. Er zijn 1000 leden en dat zou dan 15 cent per lid zijn ofl'/t cent per maand. Het zou een beetje te klein zijn om daarvoor als lid te bedanken. Het voorstel van burg. en weth. om afwijzend te beschikken wordt aangenomen met alg. stemmen. Na de stemming verklaart wet houder van den Berge verkeerd gestemd te hebben. De voorzitter zegt nu is er een besluit genomen om subsidie te geven, maar hoeveel De heer Overbeeke stelt voor op het verzoek gunstig te beslissen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt dit aangenomen. Tegen de beide wet houders en den heer Bogert. Burg. en weth. stellen voor aan de schietbaancommissie een rente loos voorschot te geven van f600 onder voorwaarden zooals deze ter inzage hebben gelegen. De heer Overbeeke vraagt of de schietbaan nu geheel in orde komt en het gevaar voor de achterliggende polder geweken is. De voorzitter antwoordt dat deze goed in orde komt, maar alle gevaar is niet uitgesloten, maar dit is tot het uiterste verminderd. De heer Overbeeke zou er voor zijn dat er door geen leerlingen wordt geschoten maar dat deze het eerst leeren in het lokaal van de U.L.O. School met marga. De voorzitter zegt zelf toezicht daarop te hebben en dat komt wel in orde. De heer Overbeeke zegt daar straks is over de ziekenhuisverpleging zoo veel gesproken omdat dit zoo een jonge vereeniging is, maar dit is al een oude vereeniging en die kan zich zelf nog niet helpen. De voorzitter merkt op dat deze vereeniging pas 2 weken bestaat. De heer Overbeeke zegt dat is mogelijk maar naamsverandering is altijd mogelijk. Met alg. stemmen wordt het voor stel aangenomen. Volgens art. 55 der l.o. wet wordt het bedrag per leerling bepaald voor 1939 voor de üpenb School op f 10.08 voor de Clhr. scholen met gebruik van lokalen op f 7.14 en voor de U.L.O. School op f 15 70. Met alg. stemmen wordt ditgoed gevonden. Burg. en Weth. stellen nu voorde begrooting van het brugbedrijf vast te stellen voor de gewone dienst in ontvang en uitgaaf op f63113.30 en voor de kapitaaldiensi op f 131548.42, voor het gasbedrijf en de gewone dienst in ontvang en uitgaaf op f35035.14 en de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f 13507.91. Het woningbedrijf voor de gewone dienst in ontvang en uitgaaf op f2166 en de kapitaaldienst op f5129.54 en voor de gemeente in ontvang en uitgaaf op 1 183194.12 met een post van on voorzien van f1904, waar nog afgaat f150 voor de subsidie ziekenhuis verpleging en de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f9434.20. De heer Overbeeke vraagt waarom de post voor de archivaris is gebracht op f 150. De Voorzitter antwoordt dat alle posten ongeveer geraamd worden en nu is deze op f 150 geraamd omdat de heer llollestelle f200 had. Destijds is de secretaris het beheer van liet archief opgedragen en toen is het gezet op f 100 omdat het een bijbaantje was, maar nu heeft de secretaris gevraagd van het beheer ontheven te worden en zal er dus een ander /JM De kou komt er uit met enkele „Mijnhardtjes". Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bijHoofdpijn, Kiespijn, Spil, Rheumaiiek, Maand- bezwaren en Zenuwpijnen. 1 „Mijnhardtje" 5 Ct. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct 38 moeten komen en toen hebben burg en weth. het gezet op f 150. De heer Overbeeke zegt wanneer nu de begrooting met het bedrag van f '150 wordt vastgesteld wie be noemt dan de archivaris 1 De voorzitter antwoordt dat de archivaris door den raad wordt be noemd. De heer Overbeeke vraagt of er dan ook sollicitanten worden opge roepen. De voorzitter antwoordt nog niet er over gedacht te hebben hoe dat zal gaan, want men zal eerst af wachten of Ged. Staten de begrooting met deze post goedkeuren en als dat zou gebeuren dan zullen wij verder zien. Met alg. stemmen worden de be grootingen vastgesteld. Burg. en Weth. stellen voor twee wijzigingen aan te brengen in de vleeschkeuringsverordening in ver band met de destructie van vee en vleeseh. Zij stellen voor aan te sluiten bij Son met ingang van 1 Jan. 1939. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Bij de rondvraag zegtde heer Bogert dat door de verandering van stand plaatsen van de bussen, daar een slechte toestand is gekomen, want een wachtlokaal is er niet meer en ook de urinoir, er is in de buurt wel een urinoir, maar dat is bij avond niet te vinden. Hij vraagt of daar geen verbetering in gebracht k worden. De voorzitter antwoordt dat er het bord standplaats een duidelij aanwijziging zal komen waar li urinoir is maar wat betreft het wach lokaal daar kan wel eens over onde handeld worden met de B.B.A. 11 zou alleen noodzakelijk wezen vo eigen inwoners, want menschen d met de bus uit het eiland kome kunnen daarin wachten totdat de b van de B. B. A. komt. Hierna sluiting. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOO Zitting van Donderdag 24 Novemb OUD VOSSEMEER. Nog eenige weigerachtige r Nog eenige personen d;e geheel gedeeltelijk weigerachtig geblev waren toen van hun geëischt wei - dat zij hun aardappelland zoudi 'i besproeien met lood-arsenaat tegi dengevreesden coloradokever, haddji zich thans te verantwoorden. In de eerste plaats werd thans verantwoording geroepen W. D. Oud-Vossemeer die ook voorgaf g moedsbezwaren tegen bespuiting hebben en bespuiting daarom om li feit dat er op heel zijn land gei a beestje was, had achterwege gelate Hij had de stukken in zijn zak cl konden aantoonen dat hij gemoed bezwaren had, deelde verdachte m( Deze bestrijding ging tegen Go voorzienigheid. Maar jullie hebben geen gemoed bezwaren als het je portemonna betrett merkte de kantonrechter o waarmee verdachte het niet eens w waar hij daaraan reeds zeer veel hi opgeofferd. Als f 25 subs. 15 dagen is geëisc merkt verdachte op dat Prins Wille van Oranje vrijheid van godsdiei heeft nagelaten, doch de kanto rechter zegt direct daarop dat Prins van Oranje niet geweten hei dat men nu met de Coioradokev geplaagd zou worden. Men moet zich zelf beschermen en deze insect' uit het land houden. Dat kan geen mensch, merkt v! dachte nog op, die met het oog zijn minder gunstige financiei omstandigheden tot f 50 subs. dagen voorwaardelijk met een proi tijd van 1 jaar veroordeeld wordt A. v. P. te Oud-Vossemeer i niet tijdig met de bespuiting bego nen deelde hij mee omdat bij lang tijd werkloos was geweest en ni ui een werkje dat hij toen had gekreg niet tijdig klaar kou komen. De twee bespuiting had hij direct uitgevoei k Hij had geen gemoedsbezwaren. Na een eiscb van f6 subs. 3 dag werd hij tot f3 subs. 3 d.agen v oordeeld. De derde verdachte was P. v. eveneens uit Oud-Vossemeer die weerde wel gespoten te hebben, had het echter ook niet tijdig geda en was bovendien leugenachtig i l( weest in de mededeeling dat hij rei met de spuiter een overeenkon had aangegaan, want de spuiter w daar niets van. f20 subs. 10 dagen werd teg hem geëischt doch de uitspraak luid f5 subs. 5 dagen. In kc Tenslotte had G. J. zich nog verantwoorden die ook te lang wacht had en geen enkele maatre had getroffen, maar die daarentes de tweede bespuiting wel had uit; voerd. Hij werd na een eisch van f subs. 10 dagen tot f 12 subs. 6 das veroordeeld. SCHERPENISSE. Zonder achterlittia Mej. J. v. H. uit Scherpenisse v te Poortvliet geverbaliseerd om zij zondei brandend achterlicht 1 rS gereden. Ze deelde mee dat toen in Bergen op Zoom was vertrok! het licht beslist brandde. Het bli '0l te zijn losgetrild, want nadien he het ook weer gebrand en het is uitstekend in orde. Zij werd tot 2 kwartjes boete oordeeld. li nl 4 de ist THOLEN, 2 December 1938. Zooals uit een advertentie dit nummer blijkt, zit de tuinbol vereeniging die dit jaar isopgerii niet stil. Voor leden en belangs

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2