WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT i NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN rijdag 2 December 1938. No. 48 Zes en vijftigste jaargang Met de 3 Dam po producten bestrijdt U alle verkoudheden Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 THOOLSCHE COURANT l blad verschijnt eiken ■ijdag. Prijs per kwartaal 1,80met Geïllustreerd ndagsblad f 1,375, franco post ƒ1,65 -f 15 cent kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.: iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN Burgemeester en Wethouders van e n maken bekend dat tegen nderdag 8 Dec. a.s. gelegen- beslaat tot aangifte voor ruiming privaatputten. den voormiddag van dien dag Hen scherven enz. door den reini- igsdienst worden opgehaald. Tholen, 1 December 1938. Tl De BURGEMEESTER van Tholen, op Zaterdag den 3 December 1938, middags te 12 uur, ten Gemeente- ize aldaar 10 48199 EEN HOOP COMPOST bliek verkoopen. Inlichtingen bij den Gemeente- uwmeester. (er Economische Zaken. u de Memorie van Antwoord aan Tweede Kamer heeft de minister n Economische Zaken enkele be- ïgrijke mededeelingen gedaan, lereerst betreffende de houding der le| ;eering ten aanzien van het cadeau- ilsel. Dienaangaande is door den iountantsdienstvan het departement onderzoek ingesteld, waarover langs rapport is uitgebracht. Dit derzoek heeft uitgewezen, dat aan cadeaustelsel, zooals het thans staat, minder bedenkingen kleven n veelal wordt aangenomen en dat t industrieel belang aan deze zaak r'bonden niet onbelangrijk is. Daar- zal de regeering dan ook geen ittelijke regeling van het cadeau- ilsel voorstellen. Wordt hier dus regeeringsingrijpen de hand gewezen, ook op ander lied geeft de minister blijk van neiging.de overheidsbemoeiing te lerken, met name waar het land- nv-crisismaatregelen betreft. Zoo >rdt er thans naar gestreefd, het lrijfsleven in den landbonw meer jheid te laten. Op het oogenblik nog besprekingen gaande ischen bet college van Regeerings- nmissarissenen vertegenwoordigers de landbouworganisaties ten de te komen tot het vaststellen ttfc richtlijnen, welke in de toekomst het overnemen van landbouw- sismaatregelen waren te volgen. De minster verwacht, dat deze iprekingen spoedig tot een voor- ipig resultaat zullen leiden, waarna t de betrokken takken van handel nijverheid besprekingen zullen rden gevoerd over de vraag, hoe organisaties van handelen nijver- bij de overneming der maat- elen moeten worden ingeschakeld, herder wijst de minister in deze morie nog op de noodzakelijkheid vernieuwing der visschersvloot, lke hij „in beginsel en onder laaide omstandigheden" geneigd zijn, aan te moedigen. Eerst et de minister hiervoor echter vermoedelijke ontwikkeling van vloot en de vooruitzichten van visschersbedrijf grondig kennen, )dat overleg met de organisaties het visschersbedrijf noodzakelijk zijn. steunactie voor de Duische vluchtelingen. Uierwegen en op zeer groote laai is in de afgeloopen week de tot hulpverleening aan de idsche vluchtelingen voortgezet de geldinzameling betreft, tot </^verre met zeer goede resultaten. Jewish Golonisation Society, die Den Haag werd opgericht, doch internationaal verband werkt, zag ar kapitaal van 1 millioen gulden, in enkele dagen hijeen was iracht, inmiddels lot 4 millioen agroeien. Toch is dit nog maar schijntje, vergeleken bij wat er ie idig is, om de emigratie der leele Joodsche bevolking in itschland op groote schaal te ancieren. IC zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50, Tube 40, Doos 30 ct. Dampo'bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo neusdruppels hij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 cent. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt! 21 48186 Hiervoor is volgens den Neder- landschen onderhandelaar dezer organisatie niet minder dan 400 mi lioen pond noodig. De bijdragen zullen dus moeten blijven vloeien, wil er eenige kans bestaan, dat het moeilijke emigraiievraagstuk ooit tot een bevredigende oplossing wordt gebracht. Van schakers en autorenners. Hoewel het onze gewoonte niet is, in het overzicht sportfeiten te ver melden, willen wij ditmaal toch een uitzondering maken voor eenige be langrijke gebeurtenissen op sportge bied. Het groote Avro-Schaaktournooi, dat weken lang schaaklievend Neder land in spanning heeft gehouden, werd beëindigd met een ronde, die tot het laatst toe de spanning er in hield. Onze landgenoot dr, Euwe wist nog een overwinning te behalen, waardoor hij, zij het te zamen met twee anderen, de vierde plaals in het tournooi wrst te bezetten. Onmiddellijk na de sluiting van het tournooi worden thans reeds weer plannen gemaakt voor een wedstrijd om den wereld titel, welke naar alle waarschijnlijk heid eveneens in ons land zal plaats vinden en misschien ook weer door de Avro zal worden georganiseerd. Belangrijk zijn ook de plannen, die Zandvoort op sportgebied heelt. Deze gemeente toch is voornemens haar medewerking te verleenen om het mogelijk te maken, dat ook in ons land auto-wegwedstrijden zullen wor den gehouden, zooals het buitenland deze reeds lang keilt. Zandvoort stelt daartoe een afgesloten circuit van wegen beschikbaar, waar onderieiding van de K.N.A.C. een nationalen wed strijd om den prijs van Zandvoort zal worden verreden. Om dit plan te doen slagen, moet echter de regee ring ontheffing van het zgn. wed strijdverbod verleen Verwacht wordt dat deze ontheffing wel zal worden verkregen. Nederland-Duitschland verboden. De voetbalwedstrijd die Tl Dec. tusscben een Duitsch elftal en het Nederlandse!) zou worden gehouden is door den burgemeester van Rotter dam, den heer Oud, verboden, omdat deze beducht is voor relletjes. De heer Lotsy betreurde dit besluit ten zeerste, daar hij zich altijd op het standpunt had gesteld, dat politiek en sport niets met elkaar te maken hebben. Naar aanleiding van hel verbod heeft het D. N. B. in een com muniqué o.m. het volgende mede gedeeld: „Indien burgemeester Oud zich thans genoodzaakt ziet, dit ver bod uit te vaardigen, beteekent dit een zwichten voor de onverantwoor delijke elementen, die slechts het eene doel nastreven de betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland te benadeelen. Dit zwichten van den burgemeester der grootste Neder- landsche havenstad, welke haar wel vaart voor een groot deel te danken heeft aan haar transitohandel met Duitschland. heeft in sportief denkende kringen van Nederland teleurstelling en verontwaardiging gewekt." Voor Antwerpen is dit besluit van mr. Oud een buitenkansje. Naar men weet, zoekt deze groote concurrente van Rotterdam de gunsten der Duit- schers te verwerven, om zoodoende den Duflschen handel, die voor het meerendeel op Rotterdam is gecon centreerd tot zich te trekken. J uist deze week zijn het An t werpsche gemeentebestuur en eenige Belgische ministers de gasten van Keulen en Dusseldorf. Ze zullen zeker niet na laten, mr. Oud's verbod bij de Duitschers uit te spelen ten gunste van hun eigen havenstad. Het besluit van mr. Oud zal voor Rotterdam op deze manier nog wel een leelijk schadepostje kunnen worden. Verder doet het afbreuk aan orfs prestige tegenover het buitenland, daar het nu het lijkt of wij hier in Holland geen gezag zouden hebben omeven- tueele relletjes den kop in te drukken. Europa bereidt zich voor op het voorjaar. Men heeft geen vertrouwen in de toekomst, dat bewijst de steeds groeiende bewapening' der mogend heden. Wanneer in de lente de zon de wegen doet drogen dreigen nieuwe spanningen. En daarom trachten de staatslieden voor hun landen reeds thans de sterkste posities te betrekken om op alie eventualiteiten voorbereid te zijn. Polen hernieuwt zijn vriend schapsverdrag met Rusland; Cham- berlain en Halifax zijn besloten naar PiOine te reizen Japan stelt pogingen in liet werk het anti Komintern-pact uit te breiden tot een militair verdrag met Duitschland. De verwarring in Frankrijk. Hoe droevig is het in deze dagen van groote politieke gebeurtenissen met Frankrijk gesteld! Willen de menschen daar niet inzien, dat een innerlijk verdeeld Frankrijk bij diplo matieke onderhandelingen een positie moet innemen, die veel zwakker is dan waarop het land recht heeft. Juist op het oogenblik, nu Frankrijks koleniale en Middellandsche Zeebe- langen op het spel staan, zijn de ministers van het land gedwongen al hun aandacht aan de binnenland- sche verwarring te besteden. In deze moeilijke dagen, waarin voor Frank rijk zooveel op het spel staat, verspilt men zijn tijd met heillooze politieke demonstraties en houdt mende regee ring, af van de bsrgen positie! werk, die zij nog te verzetten heeft. De regeering, weet dan ook met haar positie nauwelijks raad Eenerzijds neemt zij wel krachtige maatregelen, die hoop voor de toekomst zouden kunnen geven, maar anderzijds heeft zij door haar bereidheid tot onder handelen haar positie weer verzwakt. Dit heeft de ontevredenen aange moedigd en de arbeidersleiders den kans gegeven de algemeene staking te proclameeren. De regeering nam uitgebreide maatregelen. Daladier richtte via de radio een ernstig woord tot de arbeiders om terwille van Frankrijks behoud en het behoud van de vrij heid, niet te staken. De regeering had uitgebreide maat regelen getroffen om op alles voor bereid te zijn, doch het gezonde verstand van de Franschen heelt het gewonnen van de opruiers en de staking is mislukt, hetgeen een groote overwinning voor de regeering be teekent. Verhouding ItaliëFrankrijk. De verstandhouding van deze beide buurstaten is nu de laatste jrren niet bizonder goed geweest, hetgeen telkens uit de couranten voornamelijk de Raliaansche bleek. Eenige dagen geleden is de toestand beslist onbehagelijk geworden voor Frankrijk. In een kamerzitting te Rome werd openlijk aangedrongen dat Italië zich in het bezit moest stellen van het aan Frankrijk be horende Corsica en de Fransche Kolonie Tunis,en Djiboetzi. Een opgewonden menigte betoogde voor het plaats van Mussolini en riep herhaaldelijk Tunis, Tunis Waar openbare uitingen nooit kunnen plaats vinden dan met goed keuring van de overheid, laat een en ander geen prettigen indruk ach Ier. De Poolsch-Russische toenadering. De herbevestiging van het tion- agressie-verdrag tusschen Rusland en Polen en de andere bepalingen van het vriendschapsverdrag tusschen de beide landen is op geheel onver wachte wijze afgekomen. Feitelijk is niets meer gebeurd dan dat reeds bestaande beloften vernieuwd worden, maar toch heeft dit niet slechts in de beide landen, maar ook in het oveiige Europa sensatie verwekt. Er wordt thans op gewezen, dat de wensch tot verbetering van de be trekkingen tusschen Polen en Rusland kort geleden tot uiting is gekomen, toen Duitschland niet bereid scheen te zijn de houding van Polen te be grijpen hij de bepaling van de nieuwe grens van Tsjechoslowakije. Zooals men weet, eischte Polen een gemeenschappelijke grens met Hongarije. Men kent in Warschau de Duitsche denkbeelden over de schepping' van een zelfstandigen Oekrainschen staat, die met Duitsch land zon samenwerken. Voor Polen is dit een groot gevaar, want in dezen staat leven millioenen Oekrainers, die liever vandaag dan morgen de banden met Warschau zouden willen verbreken, terwijl ook de Oekiainers in Rusland wel niet afkeerig van een grooten, onafhan kelijke!! Oekrainerstaat zullen zijn. Daarom is het, dat Polen bezwaar heeft tegen een min of meer zelf standig Roethenië in het kader van den nieuwen Tsjechoslowaakschen slaat waar de Duitsche invloed reeds tamelijk groot is. Roethenië zou wel eens de baker mat kunnen worden van een krach tige actie ten gunste van een grooten Oekrainschen staat. Gezien de groote belangen, die Rusland en Polen hier gemeenschap pelijk hebben, is het te hegrijpen, dat de beide landen verschillen van ondergeschikt belang ter zijde schoven en toenadering zochten. Anderzijds wordt het echter duidelijk dat de rust in Midden-Europa nog steeds niet aangebroken is en dat men daar in de komende maanden nog voor vele verrassingen kan komen te staan. Tsjechoslowakije kiest zijn nieuwen president. Groote sensatie heeft de Russiscli- Poolsche verklaring vooral ook in Tsjechoslowakije verwekt. Men vreest daar, na alle opofferingen, welke men zich reeds heeft getroost, dat het land alweer geen rust zal worden gegund. Overigens heeft men in den nieuwen staat echter weinig gelegen heid zich met de huitenlandsch poli tieke aangelegenheden te bemoeien. Men is in de eerste plaats verplicht zijn energie aan den innerlijken opbouw te besteden. De betrekkingen tusschen Tsjechen, Slowaken en Roethenen zijn thans op bevredigende wijze geregeld en men heeft zoojuist, overeenkomstig de gemaakte afspraak Hadsja tot president van de federale republiek gekozen. De Hongaarsche crisis. De terugkeer der Opper-Hongaarsche gebieden uit het Tsjechoslowaaksche staatsverband naar Hongarije heeft te Boedapest in het parlement tot een zeer onaangenamen strijd aan leidingen gegeven. De oppositie, waarin de grootgrondbezitters een rol spelen, vreezen, dat de nieuwe Opper-Hongaarsche afgevaardigden de regeering zullen steunen in haar wensch tot een betere verdeeling van het grondbezit. Deze oppositie, gesteund door een groot aantal afvalligen uit de regee- ringspartij, hebben nu het kabinet Imredy ten val gebracht, lmredy's verzoek tot ontslag is echter door den rijksbestuurder Horthygeweigerd en aldus bevindt deze zich nog steeds aan de regeering. Slechts de 70-jarige van Kanya, de minister van buite'n- landsche zaken, is afgetreden. Voor Imredy bestaat intusschen de hoop, dat de afvalligen uit eigen partij weer tot hem zullen terugkeeren. GEMEENTERAAD THOLEN, 29 November 1938. Voorzitter Burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven. Secretaris de heer V. Lahan. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. Aan de agenda wordt toegevoegd punt 12 vaststelling enkele wijzi gingen in de vleeschkeuringsverorde- ning in verhand met destructie van vee en vleesch. De notulen van de vergaderingen van 10 en 28 September jl. worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Eenige missives van Ged. Staten betreffende goedkeuring raadsbeslui ten en de definitieve vaststelling van de rekeningen over 1936 met enkele opmerkingen. Van het Centraal Bureau van verificatie en tin. adviezen rapporten over de administratie en de kas van het gasbedrijf, brugbedrijf, woning bedrijf en het Pot Meijerfons en proces verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen en met de op merkingen bij de rekening gemaakt zal rekening gehouden worden. Van den Commissaris der Koningin betreffende de regeling toelating leerlingen op rle U L.O. School uit de gemeenten Poortvliet Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse en Ouu Vossemeer ingaande 1 Januari 1939. Burg. en weth. stellen v.oor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, maar de voorzitter merkt er hij op dat het jammer is dat de regeling pas ingaat 1 Januari 1939 en niet 1 Januari 1938, daar is echter niets tegen te doen, maar de regeling is toch goedgekeurd. Het aangehouden vei zoek van P. Goedepebuure om vrijdom van bruggeld. Burg. en weth. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, daar door hem ook thans geprofileerd wordt van de verlaagde tarieven, welke 10 Oct. jl. zijn ingegaan. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Een verzoek van de afd. Tholen en St. Philipsland der Z. L. M. om twee schoollokalen voor het houden van een land- en tuinbouwcursus. Burg. en weth. stellen voor hierop gunstig te beschikken en alleen een vergoeding te vragen voor vuur en licht. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een verzoek van L. J. Aarnoudse te Bergen op Zoom om een school lokaal tot het geven van een handels- cursus. Burg. en weth. stellen voor hierop gunstig te beslissen onder dezelfde voorwaarden als het vorig jaar. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een verzoek van de div. landai bei- dersbonden om een toeslag te geven op de uitkeering uit de kas tijdens de verplichte stopzetting van de werkverschaffing. Burg. en weth. stellen voor hierop gunstig te beslissen en deze uitkee

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1