DAMPO 'Ut? „Dokter Harti UW MNDJE- VERGOUDEN Wat de Ierseksche en Thoolsche Courant in 1888 vertelde. O BANDEN..! adviccrlMjjriliai'cltjë' De pijnverdrjver bij uitnemendheid /I voorwaarden laten hooren, nl. open deur, gelijke rechten en bescherming van de rechten en belangen van Groot-Brittannië in China, gelijke behandeling van de buitenlanders, opgeven van bet Chineesch verzet tegen Japan, liquidatie van de anti- Japanscbe beweging, alsmede op heffing van den boycot van Japanscbe waren. De Japanners noemen deze voor stellen echter onaanvaarbaar en aldus zal de strijd in het Verre Oosten blijven voortduren. RECHTZAKEN. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van den Politierechter van Maandag '21 November 1938. Domme vlucht. Voor een der Politierechters te Breda er werden toen 3 zittingen tegelijk gehouden moest Maandag o. a. terecht staan de 20 jarige J. L. K., landbouwersknecht uit Sint Maar lens- dijk, wegens het niet voldoen aan een ambtelijke vordering tot balt houden voor controle van zijn fiets- plaatje. Op 12 Augustus jl. controleerde de assistent der Directe Belastingen L. M K. aan de Westvestbinnen te Sint Maartensdijk de voorbijgaande rijwielen, naar de toen verplichte belastingmerken en toen daar J.L. K. aangepeddeld kwam riep de belasting- inan ook hem het halt toe. Maar K. beging de domheid zich hieraan niet te storen hij voldeed niet aan de ambtelijke vordering en ging er van door. Misschien had de jongeman reden om de controle te ontgaan, doch in ieder geval moest bij zijn handelwijze nu bezuren. De Politierechter ver oordeelde hem Maandag bij verstek tot f 10 boete subs. 5 d. hechtenis. c 1 Wrijf dan keel, rug en borstje in met jl V Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! H?/ 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. ln het no. van de Iers. en Thool sche Ct. van 3 November 1888 lezen wij dat in de gebonden raadsverga dering aan do fa. Wolterbeek ver gunning tot verkoop van de gasfabriek geeft, doch hij evenlueelen verkoop verzocht in kennis te worden gesteld met den naam van kooper, dit met het oog op naleving van het contract. Op een verzoek van de gestichte Ned. Geref. gemeente om voor haar godsdienstoefeningen de beschikking te mogen ontvangen over een lokaal, wordt besloten 2 lokalen dor lt. N L. af te staan. In dat van 17 November staat dat op de veemarkt te St. Maartensdijk 80 stuks vee was aangevoerd. Één jarige ossen f 45 a f 00, tweejarige f85 a f 100, driejarige f 140 a f 150, vaarzen f70 a f 150, kalf koeien f 180 a f200. Door liet prov. kerkbestuur van Zeeland zijn 8 kerkeraadsleden der N. U. Kerk te Tholen wegens de doleantie ontzet en van hun lidmaat schap der N. fl. Kerk vervallen ver klaard. in het no. van 24 Nov. komto. m. voor dat ook te St. Maartensdijk aanhangers zijn van de doleantie. De boterprijs was f 0.50 per '/j k.g., eieren golden f0 per 100. THOLEN, 25 November 1938 Een goede tijding. Op de agenda van de a.s Dinsdag alhier te houden raadsvergadering komt als punt voor dat onze inge zetenen zeker met voldoening zullen vernemen, n.1. „Belastingverlaging". - Bij de op 19 en 20 November te Bergen op Zoom gehouden ten toonstelling van raskonijnen behaalde J.A. van Zetten met GrootCbincilla oude voedsters een le en eereprijs en een 2e prijs. Met jonge voedsters een le, een eereprijs, een 2e en een 3e prijs. Op verzoek van het Neder- landsch Jeugdleidersinstiluut worden door den burgemeester dezer ge meente pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een plaat selijk comité van aclie ten behoeve van hen, die ter zake van geloof of ras vervolgd worden. Aangezocht zijn de WelEerwaarde lleeren Ds. H. K. Wolfensberger, Dr. C. Veltenaar, Ds. W. Baaij en Pastoor J. C. de Groot. De bedoeling is, in onderlinge samenwerking over het geheele land op 3 December a.s. een straatcollecle te organiseeren. Deze collecte, die de instemming der regeering heeft, wordt reeds bij voorbaat gaarne in de belangstelling aanbevolen. ln de op 23 dezer in de boven zaal van den heer Engelvaart ge houden ledenvergadering van de op 21 October 1.1. opgerichte Christelijk historische kiesvereeniging alhier werden als bestuursleden gekozen de bh. B. J. van Oost, V. Laban, J. J. Kramer, S de Korte enW.de Korte die resp. zullen vervullende functies van voorzitter, secretaris, penning meester, vice-voorzitter en wnd. secretaris-penningmeester. Wielrijders opgelet. Hoewel de bovenlaag van het rijwielpad Thoolsche brug—Vogelen zang, wegens het te vergevorderde seizoen niet meer aangebracht kan worden, is de onderlaag ingevvalst en zijn vorige weck de bekende blauwe borden me.t het rijwiel in wit geplaatst. Waar blijkt dat vele wielrijders niet bekend zijn met het voorschrift, wijzen wij er op dal de wielrijders verplicht zijn liet rechtsche pad te berijden en bet dus voor ben ver boden is op bet liukerpad te komen. Eveneens is het verboden op de rijksweg met een rijwiel te rijden, zelfs een weg die voorrangsweg is per rijwiel over te steken. Vrijdag werd in de zaal van mw. wed. M. J. Hoek de eerste avond van ons Nutsdepartement gehouden. De (aam van Kommer Kleyn is goed, want toen de voorzitter de lieer Moelker de bijeenkomst met een woord van welkom opende was de zaal geheel bezet. En het is een succesvolle avond geweest, die door het Kommer Kleyn ensemble, bestaande uit mw. Miep van den Berg en de heereu Kommer Kleyn en W. de Vries is gegeven. „intermezzo" is een blijspel dat de lachspieren in beweging bracht en de spelers oogstten dan ook een welverdiend applaus. In „Let" gaf Miep van den Berg uitstekend spel. Het blijspel „Gelukkig getrouwd" was vol van liumorische momenten, die de toehoorder^ een gulle lach ontlokten en de bijval van dien aard dat er herhaalde malen gehaald moest worden. Het slotwoord waarin de voorzitter een woord van dank bracht aan de spelers, was dan wel ten volle ver diend en de altenlie van het Bestuur om aan Mw. Miep van den Berg bloemen aan te bieden, was een goede gedachte. Wij mogen wel zeggen dat de eerste avond in dit seizoen een goede inzet is geweest. De tweede avond is ook aantrekke lijk, want dan treedt dr. van der Sleen de bekende wereldreiziger op die ons zal vertellen over Lapland. POORTVLIET. Bij de gehouden stemming voor nolabelen in de Ned. llerv. Kerk van Vrijdag 18 Nov. jl. werden uitgebracht 32 geldige stemmen Hiervan verkregen P. Oos- dijk 23, D, Quist 23 en P. J. Vroegop 20 stemmen, zoodat deze altredenden wederom in huil functie zijn benoemd. Tot kerkvoogden werden herkozen W. Dronkers, en E. C. W. A. Geuze. Op een gehouden nationale tentoonstelling le Bergen op Zoom behaalde M. v. Beveren alhier met twee liaaskleurige Vlaamsche Reus voedsters een eerste en tweede prijs plus twee eere prijzen. Tevens werd hem nog een medaille toegekend voor klein veeteelt met tevens het behoud van bet kampioenschap. D. v. 'tHof behaalde met twee haas- kleurige Vlaamsche reuzen rammen een eerste en een tweede prijs in de jeugdige afdeeling. Door de Burgemeester dezer gemeente is tot enkele dames, het verzoek gericht hun medewerking le willen verleenen, tot het inzamelen van gelden, het welk beschikbaar wordt gesteld voor de kinderen der joodsche vluchtelingen. De inteeken- lijst zal zoo spoedig mogelijk door deze dames aan de burgerij worden aangeboden. SCHERPF.NISSE.In dezegemeente hebben zich '1(5 personen aangemeld die voor steunuitkeering aan kleine boeren in 1939 in aanmerking hopen te komen. In de Ned. Herv. Kerk zijn aan de beurt vau aftreding als ouderling de heer A. G Kievit en als diaken de heer P. v. d. Slikke. Nu de landbouwwerkzaamheden zoo goed als afgeloopen zijn, zijn de werkloozen wederom aangewezen om bf te stempelen óf in werkverschaf fing te gaan werken. Reeds zijn enkele personen geplaatst in de werk verschaffing te St. Maartensdijk bij A. Kloet. Momenteel zijn er bij den agent der arbeidsbemiddeling23 werk loozen ingeschreven. STAVENISSE. Meldden we de vorige week dat de opening van den gewonen alg. landbouwcursus had plaats gehad, Vrijdagavond jl. had in één der lokalen van de O. L. school de officiëele opening plaats van een algem. land- en tuinbouwcursus in tegenwoordigheid van de commissie van toezicht, de voorzitter van de afd. van de Z.L.M. en het college van burg. en weth. De voorzitter van de commissie van toezicht, dhr J. C. Droogendijk, gaf, na allen een woord van welkom toegeroepen te hebben, zijn vreugde te kennen over het feit, dat alle cursisten, die reeds vroeger hun diploma van een tweejarigen cursus behaald hadden, thans weer opnieuw de gelegenheid aangrijpen, om hun kennis te vermeerderen. Hij beschouwde dit als een teeken dat men in de praktijk tot de con clusie was gekomen, dat het onder wijs, dat door de heeren J. Oudesluijs en S. Stoel gegeven zal worden, sterk op de praktijk gericht zal zijn. Dit getuigt o.a. uit het doceeren van vakken als landbouw-boekhouden, fruitteelt, boomgaardaanleg, veeteelt, pluimveeteelt enz. Namens burg. en weth. werd het woord gevoerd door den burgemeester Ook dit college had met belangstel ling de totstandkoming van deze cursus, die nog nimmer te dezer plaatse gehouden is, gevolgd Het valt in de cursisten te prijzen, dat zij de gelegenheid aangrijpen om meer dere ontwikkeling op te doen. De burgemeester laakte de houding van sommige ouders, die hun plicht verzaakt hebben, door hun jongens niet te sturen naar den op Maandag 44 Nov. jl aangevangen begincursus. De voorzitter van de afd. van de Z.L.M. dhr G. Steendijk, legde er den nadruk op, dat de Z.L.M. zich alles getroost om land- en luinbouw- cursussen te organiseeren, omdat door dat onderwijs het ontwikke lingspeil van de plattelandsjeugd niet onbelangrijk stijgt. Hierna ving dhr Oudesluijs met zijn eerste les aan, die handelde over de kippen op de boerderij. Voor de vaceerende betrekking van hoofd der openbare school hebben zich in totaal 24 sollicitanten aange meld. De tijdens de dankdag in de Ned. herv. kerk gehouden collecte ten bate van het Ned. Bijbelgenoot schap heeft, met inbegrip van een drietal nagekomen giften, in totaal het mooie bedrag van f 92,50 opgebracht. ST. ANNALAND. De heer H. Duij- zer heeft tegen 1 Januari a.s. be dankt als diaken der Ned. tlerv. Kerk. OUD-VOSSEMEER. De plaatselijke muziekvereen. hield Donderdag jl. in de zaal van dhr M. J Amptvoor leden, donateurs, donatrices en be gunstigers haarjaarlijksche uitvoering Toen de voorzitter dhr D.J.Ampt Gz. het openingswoord sprak was de ruime zaal lot de laatste plaats bezet. Als eerste nummer vau het pro gramma werd opgevoerd een blijspel onder den titel „Alles op atbetaling". Wij meenen het een goede keuze te mogen noemen, terwijl de rolvastheid der dillettanten zeer te prijzen viel. Hierop kwamen voor het geven van een zestal muzieknummers de wer kende leden der vereeniging in actie, waarop een welverdiend applaus de beloon ing was. Na een slotwoord door den voor zitter volgde een geanimeerd bal, waarvan de muziek verzorgd werd door de Gold Star Band van Sin Annaland. Door middel van de Zendings zakjes werd alhier ingezameld een bedrag van 191. In de Vrijdag jl. gehouden ledenvergadering der Schooi met den Bijbel, werd in de plaats van den heer Toornstra benoemd tot hoold der school met 2G van de 45 stem men. de heer Krijger, onderwijzer te Klundert. Als fungeerend president kerk voogd treedt op de heer J. L. van Gorsel. In verband met de hand over hand toenemende werkloosheid onder de landarbeiders is de steunregeling Maandag jl. in werking getreden. LIED VAN DE WEEK Bij het bezoek van Z. M. Koning Leopold van België Banden, uit een oud verleden Binden onze landen saam, Banden, weer vernievwd op heden Sterkten dezen ouden faam. Een in grootte een in wezen, Een zelfs in eenzelfde taal.. Zoo is hier de band gerezen Als een machtig ideaal. Eerbied voor elkanders wenschen, Eerbied voor elkanders werk, Eerbied voor elkanders., grenzen, Maakten deze vriendschap sterk. Vriendschapshanden, door de jaren Hechter nu dan ooit voordien, Hier hewezen, in de scharen Die den Koning kwamen zien. Niemand, die zich niet verheugde, En sponton, en welgemeend Gaf men uiting aan z'n vreugde. Beide landen zoo vereend. Juichend, jubelend en laaiend Was het „Welkom" in ons land, Petten, hoeden, vlaggen zwaaiend. Holland reikt een vriendenhand. Nooit werd zoo een Vorst ontvangen, Met zulk blij, spontaan vertoon, Blijdschap, niet om Staatsbelangen, Maar om.. Volk en om Persoon Om dien jongen, fleren Koning, Koning, in den besten zin.. Mensch en Vader in zijn woning, Met het zwaarbeproefd Gezin.. Banden uit een oud verleden Binden onze landen saam, Banden, weer vernieuwd op heden Sterkten dezen ouden faam.. Mogen deze vriendschapshanden In een wereld, vol van schijn. Als een voorbeeld zijn hoe landen.. Hoe een klein landgroot kan zijn. wumhahoI Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bij: Kiespijn, Spit, Rheumatiek, Maandbezwaren, Zenuwpijnen, Griep, Gevatte koude. 1 „Mijnhardtje" 5 cl. 1 2 „Mljnhardtjes" 50 ct 35 De Nederlandsche Pachtraad. Deministervan Economische Zaken heeft als rechtspersonen, welke lid kunnen zijn van den Nederlandschen Pachtraad, aangewezen de vereeni- gingen het Grondbezit, het Friesch Grondbezit, den Nederlandschen hond van landbezitters, de Katholieke ver eeniging van eigenaren en beheerders van landelijke bezittingen en het Limburgsch Grondbezit. Het Grondbezit zal Iwee, de ove rige aangewezen vereenigingen zullen elk één vertegenwoordiger aanwijzen Het aantal bestuursleden, hetwelk door en uit de vertegenwoordigers wordt gekozen, is vastgesteld op drie. BRUTALE INBRAAK IN AMSTERDAM. In het vroegere Lloyds-hotel. Op aanwijzing van een burger, die in. van den Kon. lloll. Lloyd te Ailge sterdam zag komen, heeft de polii ;t< in dit reeds langen tijd leeg staan gebouw een onderzoek ingesteld. Een ware ravage werd er aang troffen. Voor het meenemen lag gereed een partij koper en loi afkomstig van groote koperen koo ketels, waschbakken en dergelijk 'n Er was echter nog niets meegenome De schade is aanzienlijk, daar li herstellen van een en ander m groote kosten gepaard zal gaan. V; de mannen bestaat slechts een va; signalement. Reeds eerder was in dit gebou ingebroken, waarbij uit een keldt ruimte waarin een kostbare inboed van een particuliere was onderg1,1 bracht, tal van goederen werdf3 ontvreemd. lo Goedgeloovige jongeman va verspeelt zijn erfenis. Eenigen tijd geleden had zich Utrecht een helderziende gevestig die daar op de Voorstraat zijn pra tijken uitoefende. Van een24jarigi jongeman, die zich tot hem wendil wist hij al spoedig het volle vertro wen te winnen en het is hem gelul 13 een aan dezen laatste gelegateeri 101 erfenis door zijn geraffineerde gefingeerde verhalen in handen krijgen. De man was wel „helde ziend", maar op een andere wij dan zijn slachtoffer meende. Zoo had hij van den jongeman f21 gevorderd voor het analyseeren v het karakter van een meisje, wi portret hij slechts gezien had. En goedgeloovige jongeman betaalde. Bij volgende bezoeken bemerkte helderziende aldra, dat er aan dt ar jongeman meer te verdienen viel. 11 1 bleek namelijk, dat hij werkloos w, en dus paaide de man hem met eejn goede betrekking. Maar.... de jongem was ziek, moest gekeurd worden om hel juiste geneesmiddel te vinde moest de helderziende „in trance hetgeen zestig gulden per uur kost! Doch daar bleef het niet hij, wai zoo'n trancetoestand duurde vijf uti zoodat het slachtoffer na een derg lijke vertooning niet minder d f 300 kwijt was. Het mooiste wa dat de jongeman daar niet bij moei zijn, want, zoo vertelde de man trance kwam alleen in een absolu stille omgevingDe Voorstraat Utrecht was te druk en zoo moe hij daarvoor naar Den Haag. Inmiddels deed de jongeman aanraden van een vriend aangifte h de politie en bij zijn terugkeer Utrecht werd de helderziende arrest genomen. Het bleek een goec bekende van polilie te zijn, een 4' jarige man, die reeds eenige verooi deeliugen wegens verduistering acht den rug heeft. Bij zijn arrestatie had hij nii meer dan honderd in zijn bezit; overige duizend waren in Den Has opgemaakt. Vervroegd pensioen in de typografi Vele ouderen bereid vrijwill heen te gaan. Het plan, in de typografie na; voren gekomen, dat oudere arbeider tusschen 60 en 65 jar vrijwillig m< pensioen zouden gaan om zoodoenc plaats te maken voor jeugdigiah krachten, die thans werkloos zij; Tt heeft naar de Msb. meldt onder d betrokkenen goede weerklank ei vonden. Beeds meer dan 250 hunner hebhe verklaard, onder de gestelde voo: waarden het bedrijf le willen verlate en de verwachting bestaat, dat hu aantal nog met eenige tientallen zi groeien. Mocht het plan dus tot uil voering komen, dan zouden een dril honderd typografen over enkel weken van stempelaar tot werki worden. Nu de zaken zou staan, heeft d hedrijlsraad een eerste besprekin gehad met de werkloosheidcommissi Verwey, welke den minister over de voorgestelden maatregel moet advi seeren. Naar „Het Orgaan" van den Ne Kath. Graf. Bond meldt heeft commissie het plan met sympath: begroet. 4 Omkooperij door raadslid. Een paar maanden geleden kwa in den raad der gemeente Made (N.tl aan de orde de benoeming van ee nieuwen gemeente-secretaris. Tel einde zijn zoon de benoeming dee achtig te doen worden heeft een d( raadsleden toen zijn mede-raadslede trachten om te koopen. Met weini resultaat evenwel. De zoon kree slechts drie stemmen, terwijl nummer één van de voordracht va B. en W. 7 stemmen werden uitgift bracht. Eerst dezer dagen zijn de geruchte over deze omkooping tot de justiti lil a: er fiii n 17 :h( ;d' ge ti en

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2