IfAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT PUROL kuk¥st, geneest m ictftaait huid. NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN -rijdag 25 November 1938. No. 47 Zes en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oucl-Vossemeer letters naar plaatsruimte. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 pW"™1™"»™»- e nieuwe achtwet. THOOLSCHE COURANT blad verschijnt eiken dag. Prijs per kwartaal 10met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,375, franco post ƒ1,05 -f 15 cent kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel Bij abonnement aanmerkelijke s wals men weet, is het oude pacht- l^ft op 1 Novembe- jl. vervallen; wil echter nog niet zeggen, dat nieuwe pachtrecht reeds on- §3 dellijk volledig geldi. Hoe luiden "lde overgangsbepalingen tusschen en nieuw pachtrecht Dit is lurlijk een kwestie, die belang- benden ten zeerste interesseert, ils ons blijkt uit verschillende ien, welke ons bereiken naar aan- ing van het artikel over dit onder- p, hetwelk wij dezer dagen daarover iiceerden. ele van die vragen hebben vooral •ekking op de kwestie, hoe het loopende pachtcontracten gaat. verband hiei mede hebben wij opnieuw gewend tot den specialist dit gebied, Mr. Ph. de Vries, ocaat en procureur te Den Haag, wien wij, naar men weet, ook rerschillende bijzonderheden he lende de nieuwe Pachtwet in ons g artikel te danken hadden. Deze ichafte ons welwillend de ge- igde inlichtingenwij laten hem ■onder weer zelf aan het woord "Ie gestelde vragen brengen ons den in het z g. „overgangsrecht" overgang van den bestaanden den nieuwen rechtstoestand, overgangsrecht is uiteraard, ten zien van de Pachtwet, zeer be- ;rijk, omdat er natuurlijk op 1 emher jl., toen de nieuwe Paclit- in werking trad, vele duizenden litcontraclen liepen. In mijn werk Pachtwet" aldus de heer de js, „ben ik dan ook op die kwestie >er ingegaan en het daarin aan overgangsrecht een a'zonderlijke ireking gewijd. et is natuurlijk in een zoo kort ek als dit niet mogelijk, de zaak edig te behandelen doch wel kan mededeelen, waarop het in het t neerkomt. oor de oude, loopende pacblcon- iten moet men onderscheid maken jichen die, welke reeds op '1 Jan. 5 van kracht waren en die, welke dien datum zijn aangevangen. De contracten, die na 1 Januari 1936 aangevangen, blijven nog ge- ende twee jaar buiten de wet en, tenzij de contractueele termijn Ier afloopt. Gedurende dien tijd oeven deze contracten dus niet de Pachtkamers te worden op- rnden en blijven zij geheel door oude recht beheerscht. Ie contracten, welke vóór '1 Jan. 6 reeds reeds in werking waren, et men wederom onderverdeelen contracten met bepaalden duur contracten met onhepaalden duur. lontracten met onhepaalden pacht- nijn blijven wederom gedurende e jaar buiten de Pachtwet vallen, tot 1 November 1940. Ie contracten met bepaalden pacht- ebl aoijn die reeds vóór 1 Januari 1936 ir .verking waren, blijven gedurende He geheelen contractstermijn buiten ui Pachtwet vallen, tenzij deze con- ru itstermijn over den datum van Januari 1943 heenloopt. In het ste geval vallen ook de hier be lde contracten op 1 Januari 1943 er de werking der Pachtwet, oorts hebben enkele lezers raagd, wat de Pachtkamer eigen voor een instelling is. Anderen Iden iets gelezen over de Pacht- 'eaux en willen weten, wat deze leteekenen hebben. Ie Pachtkamer is een bijzonder, en voor pachtzaken ingesteld, iw rechtscollege. Dit college taat uit den kantonrechter, als bachtshalve voorzitter, en twee bij ers, die niet tot de rechterlijke :bo cht mogen behooren. Deze Pacht edi kamer van het Kantongerecht krijgt alle pachtzaken voor zich, alle rechtsgedingen derhalve, die verband houden met een pachtovereenkomst ook de ontruiming van een gepacht goed, nadat de pachttermijn is ver streken. De gewone rechterlijke macht (kantonrechter, rechtbank, gerechts- hol en llooge Raad) is niet meer bevoegd, in pachtzaken recht te spreken. Van de uitspraken van de Pacht kamers bij het Kantongerecht bestaat hooger beroep bij de Pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem, die in pachtzaken in hoogste ressort recht spreekt. Bovendien hebben de Pachtkamers, behalve hun eigen lijke rechtsprekende taak, nog ver schillende andere functies, o.a. het toetsen van pachtcontracten, het raad geven in pachtzaken, enz. De Pachtbureriux, waarvan men in den laatsten tijd in de bladen heeft kunnen lezen, zijn particuliere instellingen, door organisaties in het leven geroepen. Door hun „erkenning" door den minister van economische zaken krijgen zij evenwel een semi- olïicieel karakter en kunnen zij ver schillende functies der pachtkamers overnemen, zooals het tootsen der contracten en het geven van adviezen in pachtzaken". Tot zoover onze uiterst deskundige zegsman. Hun, die zich geheel en in alle bijzonderheden van de Pacht wet op de hoogte willen stellen, kunnen wij geen beteren raad geven, dan zich het destreflende werk aan te schaffen. Koning Leopold in ons land. Op allerhartelijkste wijze heeft Nederland den jongen vorst zijner Zuiderburen ingehaald.Pieeds dadelijk bij het eerste stalion van aankomst in ons land, te Roosendaal, zal do Koning der Belgen hebben gevoeld, dat hij hier welkom was. Hoe kort het oponthoud daar ook was, toch had men nog gelegenheid gevonden hem een welgemeende hulde te brengen, die later te Amsterdam en Den Haag nog door vele andere zou worden gevolgd. Op het galadiner in hei Paleis te Amsterdam werd in de redevoeringen zoowel van H. M. de Koningin als van Ilaar hoogen gast de beteekenis van dit bezoek nog eens nadrukkelijk onderstreept: het is bedoeld als een officieele manifes tatie, van de vriendschap en saam- hoorigheid, welke ondanks groote verschillen tusschen België en Neder land bestaan en die in dezen moei lijken tijd meer dan ooit bevorderd en aangekweekt dienen te worden. Moge dit hezoek van den Belgischen koning als zoodanig zijn uitwerking niet missen 1 Artistroepen in het geweer Nog aliijd is het voortbestaan van Artis niet verzekerd. Zooals men weet, gaat het Genootschap onder een zwaren schuldenlast de ver plichtingen voortvloeiende uit de obligatieleening 1895gebukt, waar van het ontheven moet worden, wil men een nieuwe toekomst kunnen ingaan. Nu heeft het Bestuur den obligatiehouders voorgesteld, genoe gen te nemen met afgeheele atlossing der leening tegen den koers van 52.3 achterstallige en nog loopende rente inbegrepen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan is het voortbestaan van Artis verzekerd. De beslissing hierover zal vallen in de vergadering van obligatiehouders, welke op 30Nov. a.s. wordt gehouden. Wegens het groote wetenschappelijke en cul- ureele belang dat hier op het spel staat, hebben de gezamenlijke hoog leeraren in de zoölogie aan de Neder- landsche universiteiten zich in een circulaire tot de obligatiehouders gewend, om hun steun voor genoemd Bestuursvoorstel in te roepen. Wie bereid is, zijn stem voor dit voor stel uit te brengen, doch niet zelf ter vergadering aanwezig kan zijn, wordt verzocht zijn obligatie(s) per aangeteekend schrijven te zenden aan het bankiershuis Hope en Co., Keizersgracht 577581, Postbox 659 te Amsterdam, ten name van den tweeden ondergeteekende der circu laire, prof. dr. Él. Boschma, directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden Deze zal dan voor de tijdelijk aan hem algestane obli gaties een stem ten gunste van het Bestuursvoorstel uitbrengen. Artis' lot ligt dus in handen van de obli- gatiehouders. Hopen wij, dat zij in zoo groot mogelijke getale in gun- stigen zin van hun stemrecht gebruik zullen maken, opdat de kostbare cultuurschat die Artis voor ons land beteekent, behouden blijft. Uniforme luchtposttarieven. Op de luchtpostconferentie, welke in Juni te Brussel werd gehouden, werden bezwaren naar voren gebracht tegen de uiteenloopende tarieven, welke de Engelsche, Fransche en Nederlandsche posterijen voor hel luchtpostvervoer op de route naar Indië berekenen. In gemeenschappelijk overleg heb ben de drie betrokken landen bestolen aan dezen voor het publiek onge- wenschten toestand een einde te maken. Op een te Konden-gehouden conferentie tusschen de administratie van de posterijen der drie genoemde landen is besloten, uniforme tarieven voor de Indië-route in te stellen, waarbij de Nederlandsche tarieven grootendeels als basis zijn aangeno men. Voortaan zal het dus geen verschil meer maken, of men zijn post met de Nederlandsche, Engelsche of Fransche luchtmail verzendt. De organisatie werkt. Door comité's en vereenigingen van alle gezindten wordt hard ge werkt aan de organisatie van de hulpverleening voor de Joodscbe vluchtelingen uit Duitschland. Ook de regeeringsmachinerie, die de vereisehte toelatings- vergunningen moet leveren, zonder welke geen vreemdeling, zelfs niet tijdelijk ons land wordt binnengelaten, is nu in volle actie en rekent 300 vergunnin gen per dag te kunnen verstrekken. Velen is dit te weinig, maar in elk geval zal men den goeden wil van de regeeiing, die zich toch immers ook voor de volle verant woordelijkheid ziet gesteld, moeten waardeeren en misschien zal men haar later dankbaar zijn voor deze rem, die zij het spontane hulpbetoon van de Nederlanders heeft aangelegd. Inmiddels zijn reeds over de 1000 vluchtelingen in ons land toegelaten voornamelijk ouders van reeds hier gevestigde personen en verder een tweehonderdtal volwassenen, die in zeer dringende of bijzondere om standigheden verkeerden. Dit is dan ook ongerekend de kinderen, waarvan er eveneens reeds enkele honderden in de beschikbaar gestelde tehuizen zijn opgenomen Ér is echter plaats voor vele anderen, een globale schatting telt het aantal beschikbare bedden op ongeveer 6000, terwijl de voor de huisvesting benoodigde gelden nog steeds blijven toestroomen. Vadertje Staat als kok. Alsof Vadertje Staat nog geen beslommeringen genoeg aan het hoofd had, heeft hij nu zoowaar den neus gestoken in huishoudelijke aangele genheden, erger nog in de keuken kwesties. Hij is nl. tot de ontdekking- gekomen, dat Moeder de Hollandsche huisvrouw haar gezin geen tomaten genoeg voorzet, en dit is een onver geeflijk verzuim, want de leveranciers van dit kostelijke product, de Neder landsche tomatenkweekers, zijn er in de laatste jaren ten gevolge van den aan alle kanten ingekrompen exporl, droevig aan toe. leder kent het beschamende beeld der hergen „doorgedraaide" tomaten die moeten worden vernietigd, omdat zij zelfs den minimumprijs op de veilingen niet meer opbrengen. De bemoeizucht van-den Staat heeft dus goede gronden. lieods werden in de laatste jaren duizenden kilo's doorgedraaide tomaten, hetzij versch of tot soep verwerkt, onder de werkloozen ge distribueerd, maar dit is natuurlijk nog lang niet voldoende. Heel ons volk moet aan het tomateneten worden gezet. Daartoe heeft de regeering enorme hoeveelheden tomaten uit de markt genomen en tot soep laten verwei ken. Niet minder dan 4'/2 rnillioen liter blikken zullen de volgende week in den handel worden gebracht tegen den prijs van 18 cent. Als nu de tomaat geen volksvoedsel wordt... vv^-i <-. Hoeveel kwaad het door Duischland opgeworpen Joodscbe vraagstuk in de wereld heeft gesticht, blijkt juist thans weer eens hij het bezoek, dat Chamberlain en Ilaiifax aan hun Fransche collega's te Parijs brengen. Toen dit bezoek overeengekomen werd, had de moordaanslag op Von Rath met de daarop volgende anti- Joodscho excessen in Duitschland nog niet plaats gevonden en Fransche staatslieden middelen zouden beramen om verdere profijlen te trekken van de politiek van verzoening, die te München was ingeleid. Thans inoet zelfs een blad als de „Times" vast stellen, dat het oogenblik voor een bespreking ter verbetering van de BritschDuitsche verhouding niet gunstig is. Maar al zal dan op hel oogenblik over een verdere toenadering tot Duitschland niet kunnen worden gesproken, er blijven te Parijs nog vele vraagstuken van belang te regelen. Voornamelijk wordt de aan dacht geconcentreerd op de Fransche en Britsche belangen achter de Maginotlinie en in de koloniale rijken. Zoo zal een belangrijk punt dei- besprekingen dat der coördinatie van de verdediging der beide landen vormen. Londen en Parijs willen te dien aanzien op het oogenblik geen risico's nemen daarvoor leent de toestand van het oogenblik zich geenszins. De besprekingen vinden wel is wel is waar plaats op een moment, dat de EngelschItaliaan- sche betrekkingen na de inwerking treding van het Paasch-accoord zienderoogen beter worden, maar dat staat tegenover, dat Italië, ondanks vele pogingen van Parijs, geen neiging vertoont tot de zoozeer door Londen gewenschte toenadering tot Frankrijk en de betrekking tusschen Engeland en Duitschland slechter worden, ook al moet een gerucht, dat de Duitsche ambassadeur uit Londen zou worden terugge roepen, voorloopig nonsens wordt genoemd. In Londen en Parijs vraagt men zich met angst in het hart af of dit „chassez-croisez"van vijandig heid en vriendschap tusschen de auloritairstaten en de democratieën toevallig of opzettelijk is. Men zal dan ook alles in het werk stellen, om den band tusschen Engeland en Frankrijk nog meer te versterken. Omvangrijke emigratie voorloopig uitgesloten. Terwijl nu in het vluchtelingen vraagstuk door de welwillende hou ding, die Engeland tegenover een opname van emigranten in zijn wereldrijk aanneemt, een wending ten gunste van de Joden is gekomen, staat men thans toch nog voor het feit, dat een emigratie op groote schaal voorloopig nog uitgesloten is. Want de Joden, ook wanneer zij een plaatje in het buitenland kunnen vinden, mogen Duitschland niet verlaten, het eer milliard boete vol daan is. Dat is echter nog niet gebeurd, veeleer is zelfs nog niet eens bekend gemaakt, hoe het moet worden be taald. Nieuwe adspirant emigranten hebben dus voorloopig absoluut geen kans, want zij kunnen het stuk niet krijgen, dat noodig is om Duitschland te verlaten. Wanneer deze boete be taald is, zal dit echter wel anders worden. Dat de Duitschers echter daarna de Joden zouden toestaan, een deel van hun geld mee naar het buitenland te nemen, moet wel als een ijdele hoop worden beschouwd. Het vluchtelingenvraagstuk wordt daardoor zeker moeilijker. Velelanden toch hebben geen bezwaar tegen de opname van Joden, maar het is niet altijd even gemakkelijk aan alles, wat Duitschland op een schoen en een slof over zijn grenzen gelieft te schuiven, onderdak te verleenen. Waren de Joden niet zoo berooid en van alles beroofd, dan zou men hun zelfs bij grootere groepen een plaats kunnen aanwijzen. Thans zullen het er minder moeten zijn en zal hun opneming meer zorgen en daarom meer lijd kosten. Het koloniale vraagstuk. De Zuidafrikaansche minister van defensie Tirow heeft thans na zijn verblijf te Lissabon en Londen ook een bezoek aan Berlijn gebracht, zich daarna naar Brussel begeven en zal deze dagen de gast zijn van den Zuidafrikaanschen gezantteDen Haag. Over de reis van Pirow is veel geschreven. Zoo gaat o.a. het gerucht, dat hij reeds een welhaast geheel uitgewerkt plan ter oplossing van het koloniale vraagsluk in zijn zak zou hebben. Daarin zou zijn voorzien in een Duitsch koloniaalrijk in het Westen van Afrika, dat dan tot stand zou moeten komen ten koste van Frankrijk, Portugal, België en Spanje; Engeland en Zuidafrika zouden in het bezit blijven van ongeveer al hun niandaatsgebiecen. Het is de vraag, of dit plan werkelijk bestaat. Berlijn heeft herhaaldelijk te kennen gegeven, dat het slechts zijn oude koloniën terug wil hebben en geen oplossing ten koste van derden wenscht. Overigens is hel koloniale vraag stuk voorloopig wat op den achter grond getreden, wijl de minder goede betrekkingen, die op het moment tusschen de groote mogendheden bestaan, een oplossing in elk geval bemoeilijken Daartoe zal een gunstiger tijd moeten worden afgewacht. Engelsche bemiddeling in het Verre Oosten. Uit het Verre Oosten komt het bericht, dat Engaland tegenover Tokio de hoop heeft uitgesproken, dat aan de vijandelijkheden in China een spoedig einde moge komen. Tevens heeft het laten weten, dat Groot- Brittanië steeds bereid is tot be middeling tusschen Japan en Chin- Reeds heeft het bepaalde vredesa

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1