„Dokter Hartje" adviseen.,Mijnliardtje er is al is liet ook voor nieuwjaar. De voorzitter zegt toe dat dit zal gebeuren. Van den Inspeclenr der Di be lastingen te Zierikzee een berekening indien de gemeente zou gaan van de 3e naar de 2e klasse. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den Commissaris der Koningin in Zeeland dat met ingang van 20 Oct. jl. is herbenoemd tot burgemeester der gemeente de lieer W. L. Klos. De heer Vos feliciteert den voor zitter met zijn herbenoeming en bij hoopt dat God hem wijsheid mag geven om de gemeente zooveel mo gelijk te besturen op grond van Gods woord. De voorzitter dankt den beer Vos voor de gesproken woorden en de andere heeren voor hun schriftelijke felicitaties. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Van Ged. Staten goed keuring raads besluit met het in erfpacht geven van een stukje grond aan C. Bulier. De heer van Ast zegt dat Doller nog hetzelide moei betalen als liet vorig jaar. De voorzitter antwoordt dat het pas voor het volgend jaar is, dan wordt het voor 83 c.a. nu is het voor 40 De heer van Ast vraagt waar dat stukje grond precies is. De voorzitter kan dit zoo niet zeggen. Een verzoek van de Ver. van Oud-gediplomeerden der L. W. C. om een schoollokaal tot het geven van een land louwcursus en wel drie maal per week. Durg. en weth. stellen voor een lokaal te geven en een vergoeding te vragen van f 15. De heer van Ast is daar tegen, men moet zooveel mogelijk trachten het onderwijs te bevorderen. Dit moeten de menschen zelf betalen en er zijn er bij waar dit zeer moeilijk voor is. De heer Vos acht het voor drie maal per week niet veel. De voorzitter is er ook voor het onderwijs te bevorderen, maar het eischt toch weer een uilgaaf voor de gemeente. De heer van Ast stelt voor slechts de helft te berekenen. De heer Bolier steunt dit, het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 2 tegen 4 stemmen. Voor de heeren van Ast en Bolier. Van den Minister van Soc. zaken betreffende de steun voor kleine boeren voor 1939. Nadat de heer Vos hierover nog een vraag heelt gesteld wordt besloten deze uit te voeren zooals in de rege ling is aangegeven. Van den Minister van Binn. Zaken betreffende steun aan industrieele bedrijven. Daar dit voor deze gemeente niet van toepassing is wordt bet voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van D. K. Rijstenbil en onthefling volgers art. 46 dei- Motor en rijwielwet. Burg. en weth. stellen voor aan dit verzoek te voldoen, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Hel jaarverslag van de keurings dienst van waren te Goes zal bij de leden circuleeren. Van den Minister van Soc. zaken betreffende de kolentoeslag, deze mag gegeven worden van 30 Oct. 20 Nov. 1 1. van 27 Nov.11 Maart f 1,30 en nadien weer f 1. Burg. en weth. stellen voor deze volgens de circulaire te geven, waar toe met alg. stemmen besloten wordt lletjaarverlag van het Maatschappe lijk Hulpbetoon in Nederland over 4937 zal bij de leden circuleeren. Van den N. V. Bank van Ned. Gemeenten dat zo bereid is een overeenkomst aan te gaan voor 1939 met crediet van f 7500. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Van Ged. Staten om aan te sluiten bij het destructiebedrijf te Som Burg. en weth. stellen voor hiertoe te besluiten. De heer van Ast kan zich niet vrreenigen met bet bepaalde in art. 11 hetgeen gaat over bet ont- liuiden van gestorven dieren. De voorzitter licht deze zaak nader toe en zegt dat de kosten die dan gemaakt worden door het Rijk wor den terug betaald. De heer van Ast maakt ook be zwaar tegen het ophalen van de afvallen en dat daar nog kosten voor komen voor de gemeente. De voorzitter antwoordt dat de wet zegt dat dit moet gebeuren en de afvallen zouden eens per week worden opgehaald. De heer van Ast zegt als ze dit dan van hooger band voorschrijven, dit ook moeten betalen. De heer Vos vraagt of de gemeente daar eên plaals voor aan moet wijzen. De voorzitter antwoordt dat de gemeente voor een bus moet zorgen bij de slagers. De heer van Ast is er tegen dat er nog meer kosten voor de gemeente bij komen. Hij wil welen wat het precies kost en daarmee klaar, zoodat er later geen tegenvallers komen. De heer Rijstenbil vraagt wie er toezicht houdt dat de gestorven die ren in Son komen. De voorzitter antwoordt dat de veearts kennis gegeven wordt als er een dier is gestorven, deze geelt daarvan kennis te Son en daarvan daan wordt het gehaald, die zaak is rendabel. De heer Vqs zegt er staat dat een dag na de uitgifte het cadaver wordt weggehaald, maar als het dier nu op Zaterdag is gestorven. De heer van Ast merkt op dal de heer Vos het dan niet goed gelezen heeft, er staat werkdag. De secretaris leest dil nog eens voor. De heer Vos vraagt nog als een dier gestorven is, wie dit aan de verharde weg moet brengen. De voorzitter antwoordt de eige naar van het gestorven dier. Ovrr het voorstel van burg. en weth. om aan te sluiten staken de stemmen. Voor de heeren Bolier, Kleppe en Klos en tegen de heeren van Ast, Vos en Rijstenbil, zoodat het aangehouden wordt tot de vol gende vergadering. Burg. en weth. stellen voor naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland om enkele wijzigingen aan te brengen in de verordening benoembaarheid en bezoldiging gemeenteveldwachters. Met alg. st. wordt dit aangenomen. Burg. en weth. stellen voor de gemeente woningen wederom te verhuren voor f 2 per week, maai de verhuur van tuingrond nog aan te houden. De heer van Ast kan daarmede aceoord gaan. maar zou toch gaarne zien dat de menschen, die kans hebben hun tuintje te kunnen be houden even te waarschuwen, zoodat ze het kunnen bewerken. De voorzitter zal dit laten doen. Met alg. stemmen wordt het voor stel aangenomen. Aan de orde komt vaststelling verordeniag heffing legesgelden. Deze verordening wordt punt voor punt voorgelezen. De heer van Ast kan niet accoord gaan met de ventvergunningen, hij stelt voor deze geheel te schrappen. De voorzitter merkt op dat er geklaagd wordt dat er zooveel gevent wordt. De heer Bolier is het daarmee eens, maar hij vindt het jammer dat de eigen inwoners ook moeten betalen De heer Rijstenbil zijn bezwaar is ook dat inwoners f5 per jaar moeten betalen, deze menschen doen niet voor hun plezier venten. De beer Vos is er ook tegen omdat er zooveel eigen inwoners zijn die venten. Met 4 tegen 2 stemmen wordt het voorstel van Ast aangenomen. Tegen de heeren Kleppe en Klos. Na nog enkele opmerkingen wordt de verordening rnet alg. stemmen vastgesteld. De verordening haven- kade- en leggeld wordt op voorstel van burg. cn weth. vastgesteld. Burg, en weth. stellen voor vast te stellen de nietiw:e heffing verorde ning voor hondenbelasting waarbij de belasting gebracht wordt vanfO. op f 4. De heer van Ast vraagt waarom een schaapherdershond nu wel vrij is en toen hij het het vorig jaar vroeg, toen kon dit niet want de minister was er niet voor. De voorzitter antwoordt dat burg. en weth. het nu opgenomen hebben, omdat er een andere minister is, de vorige minister wilde er niets van weten. Wij weten echter nog niet of het goedgekeurd zal worden. De heer van Ast vraagt wie dat goed moet keuren de minister of de Kroon. De voorzitter antwoordt dat de Kroon dit moet doen. De heer van Ast zegt dat dit geen minister is, hij wenscht ook in het vervolg beter ingelicht te worden. Als het de Kroon is is het niet de minister en als het de minister is dan is het niet de Kroon. Met alg. stemmen wordt de veror dening vastgesteld. Burg. cn weth. stellen voor een wijziging van de begrooting voor 1938. De heer van Ast vraagt waarom die post voor dr Polderman er al op staat, terwijl het nog niet is goed gekeurd. De voorzitter antwoordt dat dit gedaan is, om te trachten spoedig een uitspraak te krijgen. De heer van Ast vraagt wie de kosten moet betalen voor L. Goede- gebuure die uit Duitschland is terug gekomen. De voorzitter antwoordt dat deze zaak in onderzoek is. Is het buiten zijn schuld dan moet de gemeente betalen en anders hijzelf. Met alg. stemrhen wordt de wijzi ging goedgekeurd. Nu volgt goedkeuring van de be grooting van het alg. armbestuur. De heer Vos wijst op iemand die uitkeering geniet en nimmer thuis is. Kan dit toegestaan worden door het armbestuur? De heer van Ast wil naar aanlei ding van de opmerking van den heer Vos burg. en weth. opdracht geven om het burg. armbestuur er op te bijHoofdpijn, Kiespijn, Zenuw- pijnen, Maandbezwaren. Rheu- matiek, Koorts, Griep, Spit, Lusteloosheid, Gevatte Koude. Een beter kou- en ptynverdrijvend middel, dat met ier en gunstiger werkt dan „Mijnhardtjes". is niet denkbaar. Na het innemen van een ..Mijnhardtje" voelt U de hevigste pijn terstond wegzakken, terwijl ze enkele minutenlatergeheelverdwenenM. De pijnverdrijver bij uitnemendheid. 1 „Mijnhardtje" 5 ©4. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. 46 48078 wijzen in overleg te treden met de andere diaconiën en te zien of er iels te bezuinigen is, maar de men schen mogen ook geen gebrek lijden. Met deze opmerking wordt de begrooting goedgekeurd. De heer Vos heeft de begrooting van de gemeente nagezien en wilde nog iets naar voren brengen. De post van f 7000 voor steun is niet te veel, maar het is toch een zware last die de gemeente op moet brengen en dus zal er ook, om den belasting betaler niet meer te drukken zooveel mogelijk bezuinigd moeten worden. De post onderhoud school van f200, daar is f 100 bij voor meubels, zou deze niet wat verlaagd kunnen worden Dit jaar is een merkwaardig jaar geweest, wij hebben eerst gevierd de geboorte van Prinses Beatrix, toen het 40 jarig jubileum van H.M. de Koningin en daarna zag de hemel zwart van oorlogswolken, die echter gelukkig zijn afgedreven. De feesten zoowel in Februari als in September zijn gevierd, maar hoe, al weer met dansmuziek en wel de laatste maal is dat gegeven op Zaterdagavond, zoodat de bewoners van de Langeweg des Zondagsmorgens het gejoel nog hoorden. Spr. weet wel dat de raad niet te beslissen heeft over dansmuziek, maar wilde toch nog wijzen op het raadsbesluit dat genomen is, waarin toch de meerderheid van den raad zich tegen dansmuziek uitspreekt en dan nog wacht spr. op een voorstel van burg. en weth. om de café's op Zondag te sluiten. Dan staat er ook een post van f50 voor kinderfeestje. Hij zou dit maar willen schrappen gezien de verhouding die er is met hetschool- personeel. Dan vraagt spr. nog of de post van f 400 voor onderhoud van straten en pleinen niet iets minder kan. De voorzitter antwoordt dat die post van f 400 wel noodig zal zijn. dan wat betreft die f50, men weet hoe de verhouding is en spr. heeft al eens getracht dit op te lossen, maar het ging niet. De heer van Ast merkt echter op die f50 maar memorie is geraamd. De voorzitter ziet dit na en dat blijkt juist te zijn. De heer van Ast wilde even het beleid van bui'2. en weth. naar voren brengen, Het doet hem genoegen dat wat de steunregeling betreft er eenige verbetering is gekomen. Alleen de extra uitkeering wordt nog niet ten volle uitgevoerd, en dit betreft de minst draagkrachtige in de gemeente. Dan wat betreft het ontvangen van de ingekomen stukken en de begroo ting, daar wordt ook nog niets aan gedaan. Dan als de burgemeester absent is, de eerste wethouder niet bekwaam is de raadsvergaderingen te leiden, zoo was er de laatste ver gadering een voorstel om geen rond vraag te doen, wat een gevolgen had dit kunnen hebben. Dan wat betreft het invoeren van de vakken J en K op de school. Daar willen burg. en weth. ook niet aan meewerken, dan hoopt hij indien er adhaesie betuigt moet worden om verbetering van het onderwijs, er meer medewerking zal ver leend worden. Dan is spr. er voor een post op den kapitaaldienst te brengen voor verbetering van de Kerkstraat die toestand is toch on houdbaar. Dan vraagt spr. waarom punt 12 ook niet is behandeld voor de vast stelling van de begrooting, betreffende de opcenten pers. belasting en ge meentefondsbelasting. Voor de ge meentefondsbelasting bedraagt de vermindering f200 en voor de pers. belasting f500, zoodat weer de minst draagkrachtige de dupe zijn. Het is een moeilijk punt om de herelassi- ficatie voor te stellen, want dan wordt de begrooting ontwricht, maar hij stelt toch voor om beide belastingen met 10 opcenten te verlagen. Wat betreft de post presentiegeld, deze zou hij willen verhoogen tot f 100. Dan wat betreft het salaris van de gemeenteambtenaar en de volontair. De een wordt met f50 verhoogd en de andere krijgt slechts f50. Spr. kan daar niet mee aceoord gaan. Hij acht f50 te weinig. Spr. vraagt wat er moet gebeuren voordie f lOOonderhoud gemeentehuis Spr. verklaart zich tegen de post voor de Vrijw. Landstorm. Dan ook tegen die f75 voor de luchtbescher. ming, laat het rijk daarvoor zorgen- Dan vraagt spr. naar de post' be grafenisrechten waarom deze is ver laagd. Dan staat er een post memorie voor het verkoopen van oud-materiaal, daar is hij tegen, hij zag gaarne dat Burg. en Weth. machtiging vragen als er iets verkocht moet worden. Wat moet er uitgevoerd worden voor die f 400 voor onderhoud straten en pleinen. Dan wilde spr. liet salaris van de gemeentewerkman en haven meester teruggebracht zien op het oude. De voorzitter antwoordt en zegt wat betreft het presentiegeld dat werd vroeger onder 6 leden verdeeld, maar dat mag niet meer het wordt nu door 7 gedeeld, maar dat van de voor zitter wordt teruggestort in de ge meentekas De heer van Ast stelt voor het brengen op f 100 hij acht dit noodig. De heer Vos meent dat f 75 genoeg is, en dat bel verlet dat men heeft wel betaald wordt, men moet toch ook de baten en de lasten heljien dragen. De heer van Ast meent dat dit wel gaat voor de meest draagkrachtige, maar als men uit de arbeidersklasse komt dat kan men de kosten er niet mee dekken. Het voorstel wordt echter niet ondersteund, dus komt niet in stemming. De voorzitter zegt wat betreft het salaris van ambtenaar en volontair. Er is veel werk op de secretarie en burg. en weth. kunnen niet hooger gaan. Wat betrelt f 100 onderhoud ge meentehuis, men wilde wat kleedjes aanschaffen voor de deuren. De post van de B. V. L. wordt er steeds opgezet. De luchtbescherming eischt veel en daar moet dikwijls reizen voor ge maakt worden. Wat betreft de begrafe nisrechten, dat is maar een schatting en dat is verlaagd omdat velen reeds een gekocht graf hebben. Wat betreft het verkoopen van oud-materiaal dat wordt nimmer gedaan zonder de raad eerst te hooren. Wat betreft het onderhoud van straten en pleinen er moeten enkele ver beteringen aangebracht worden. De heer Bolier stelt voor om de Kerkstraat geheel uit te breken en deze steenen gebruiken aan de West- straat. De voorzitter vindt dit een zeer goed voorstel, maar stelt voor dit in een apart raadsbesluit vast te leggen. Wat betreft het salaris van den havenmeestei er is nu veel minder werk te doen voor de haven. Wat betreft de belastingen burg. en weth. hadden gedacht niet te groote sprong te doen en vooi stellen de pers. belasting mei opcenten en de gemeentefond! lastlng met 5 opcenten te verminde De heer van Ast zegt dat gaarne zag dat beide rnet 10 opeet werden verlaagd, want anders di bet weer op de minst draagkracht! De voorzitter zegt dat dit niet j is, want bijna allen betalen pers lasting en dit wordt dan met 20 centen verlaagd. De heer van Ast is niet te u tuigen en houdt vast aan zijn voor Het wordt echter niet onderste zoodat het niet in stemming k< De bogrooting wordt hierna v gesteld in ontvang en uitgaa: f54100.27 met een post van onvi zien van f 883.80 voor de gew dienst en de kapitaaldienst in ontv en uitgaaf op f'1680.80 De heer Ast stemde tegen de geheele groot ng. Burg. en Weth. stellen voor opcenten van de hoofdsom der meentefondsbelasting met Sopcei en die van pers. belasting me opcenten te verlagen waartoe de stem van den heer van Ast t« besloten wordt. Hierna sluiting. DE STEUNVERLEENING VOOR KL BOEREN IN 1939. Kortgeleden is het nieuwe re ment tot steun aan klein-landbout aan alle Gemeentebesturen roni zonden, zoodat hiermede dooi Regeering uitvoering is gegeven! haar voornemen, om de bestai steunregeling ook in 1939 te 1 voortbestaan. Daar dit nieuwe reglement en wijzigingen brengt, welke van g belang kunnen zijn, lijkt het wel wenscht hierop even in te g temeer waar telkens blijkt, dat de steunregeling aan kleine bo nog veel misverstand bestaat, Zooals bekend is, liep de st regeling voor 1938 over de Gemeel besturen, zoodat in de eerste |>l het betrokken Gemeentebestuur ni besluiten, dat aan de regeling deelgenomen, alvorens de kl| boeren in die gemeente voor steun in aanmerking konden kon Deze wijze van uitvoering, welke| voor 1939 gehandhaafd blijft noodzakelijk omdat ook door del meentebesturen in de kosten va»( regeling moest worden bijgedraf Deze kosten echter hebben in provincie verscheidene Gemeent sturen weerhouden de regeling i| voeren, waardoor de kleine boi in deze gemeenten van steun stoken bleven. Speciaal die gemeenl die geen uitkeering ontvingen uil| Werkloosheids subsidiefonds en dientengevolge aanvankelijk de heele kosten van den steun aan kleine boeren (voor de B-groep)lr zouden moeten dragen, toonden nig neiging om deel te nemen. Reeds spoedig na de invoering) de steunregeling in November werd in de regeling echter voor gemeenten een verbetering aa bracht, doordat de beslissing genomen, dat in alle gemeenten de steunregeling werd ingevoerd Departement van Economische Z; i 30 vai) de kosten van de B-g 3 zou dragen. De C-groep kwam r 31 geheel ten laste van dit Departen 11 Voor de reeds genoemde gemeei werden daarmede de financieele 0 zwaren voor een gedeelta uit 1 weg geruimd, In het nieuwe reglement is weer een andere regeling getrojt welke hierop neer komt, dat vai kosten van steun aan kleine boe die in de B-groep vallen, het De tement van Economische Zaken tl gemiddeld 50% in deze kosten bijdragen. Het mag dan ook worden verwa dat met deze nieuwe regelinj |r; Gemeentebesturen wederom eri zullen overwegen de regeling voor hun gemeenten in te voe temeer waar toch bet feit, dat tl van twee kleine boeren wonende weerszijden van een gemeenteg eu onder volkomen dezelfde otns digheden levende, de eene weflr de andere niet voor steun in merking komt, v el tot zeer scb verhoudingen aanleiding geelt. Allereerst is dus noodig, dat Gemeentebesturen besluiten om regeling in te voeren, waarna de kleine boeren gelegenheid worden gegeven zich aan te mel|n< op de Gemeente-Secretarie. In de verdere regelingen zijn enkele punten nog wijzigingen gebracht. De groepen A, B en C zijn gehi haafd en eveneens de grenzen wi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2