VAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSGHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN e Pachtwet werking getreden lijdag 11 November 1938. No. 45 Zes en vijftigste jaargang Slaap Uw verkoudheid weg met Dampo Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 «1 e] ik k 1 THOOLSGHE COURANT blad verschijnt eiken dag. Prijs per kwartaal 10; met Geïllustreerd dagsblad ƒ1,375, franco post ƒ1,05 -f 15 cent kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN )57 181 ja ui HULPVERLEENING AAN KLEINE BOEREN. urgemeester en Wethouders van len maken bekend, dat voor'1939 nieuwe regeling vastgesteld is hulp verle-nin gaan kleine boeren, ij, die voor steun volgens deze ling in aanmerking willen komen, nen zich op 12 November o.s. ter Dming van nadere inlichtingen melden op het Bureau voor ale Aangelegenheden, holen, 7 November 1938. 16 p '1 November is een nieuwe, velngrijke wet in werking getreden, lelijk de Pachtwet. Anderhalf jaar den verscheen zij reeds in de itscourantnu is eindelijk ook Koninklijk Besluit afgekomen, alende, dat zij op 1 November kracht wordt. allooze menschen, waaronder etwijfeld ook velen die tot de rs van dit blad behooren, zullen de nieuwe wetsbepalingen te ten krijgen, reden waarom wij een korl overzicht geven van nieuwe pachtrecht. oor den niet-deskundige op juri- h gebied en op het terrein van pachtrecht is het echter uiteraard gemakkelijk, den weg te vinden een doolhof van wetsartikelen, ke ten overvloede in den regel vervat in een stijl, die het lezen begrijpen voor den buitenstaander gemakkelijker maakt, fij prijzen ons daarom gelukkig, wij Mr. Ph. de Vries, advocaat procureur le Den Haag bereid den,onsvan voorlichting tedienen. izejners, hij heeft aan deze nieuwe een zeer belangrijk werk gewijd, wij belanghebbenden kunnen bevelen. Op den voorgrond sta", aldus de Vries, „dal veie bepalingen de Pachtwet een dwingend karak- lebben, d. w.z. dat in de paehtwet- Iracten van de -wettelijke regeling °i mag worden afgeweken. Wan- r dit des desondanks toch geschiedt, is bedoelde afwijking van nul geener waarde. Komen er dus in pachtcontract bepalingen voor, n strijd zijn met de dwingende sbepalingen, dan geldt niet de tractueele, doch de wettelijke eling. He pachtcontracten moeten schrif- k worden aangegaan. Binnen acht en is men verplicht, deze con- ten te zenden aan de Pachtkamer het Kantongerecht, binnen welk ltsgebied het gepachte land ligt. Pachtkamer zal dan de contracten de Pachtwet toetsen. Hierop laat slechts één uitzondering voor pachten van kleine, losse stukjes 1. Aan de Pachtkamer is het nu te beslissen, of het contract onge- igd in stand zal blijven. Meent Pachtkamer, dat in het contract tensporige bepalingen voorkomen voorbeeld een te hooge pachtsom), tracht de Pachtkamer landheer en hter tot wijziging te bewegen, ukt deze poging niel, dan verklaart Pachtkgmer het contract nietig, ii het algemeen loopen pacli-tcon- ten voor een onbepaalden tijd, een wederzijdschen opzeggings- nijn van '18 maanden. vf 'e verpachter is echter slechts eens de tien jaar geheel vrij het con- :t op te zeggen. Gaat de landheer r tot tusschentijdsche opzegging, heeft de pachter bet recht die egging aan het oordeel der Pacht- ser te onderwerpen. Deze beslist, 8 's Avonds aangewend 's Morgens reeds opgeknagt- Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct- 48080 of de opzegging al dan niet gehand haafd blijft, m a. w. of de pachter op het land kan blijven zitten, dan wel ol hij het zal moeten verlaten. In het laalsle geval kent de Pacht kamer den pachter echter een scha deloosstelling toe. Verhooging of verlaging der pacht som tijdens den duur van het pacht contract is. volgens de nieuwe Pacht wet, mogelijk. Verlaging geschiedt indien de opbrengst van het land, door buitengewone omstandigheden, in eenig jaar belangrijk lager is ge weest d n men kon verwachten. Verhooging vindt plaats wanneer de verpachter, door bijzondere werken van de overheid, op zwaardere lasten is. komen te zitten, dan men kon voorzien. Verlaging of verhooging voor komende pachtjaren kan even zeer geschieden, wanneer gewijzigde omstandigheden, naar goede trouw, dit gebieden. Heeft de pachter van het land verbeteringen aangebracht en zijn die verbeteringen door den verpach ter goedgekeurd, of door de Pacht kamer gesanclionneerd, dan heeft de pachter, bij het verlaten van heiland, aanspraak op een vergoeding. Natuurlijk is het niet mogelijk, hier alle bijzonderheden van de nieuwe Pachtwet uiteen te zettendoch het is duidelijk, dat in de wettelijke verhoudingen tusschen verpachter en en pachter ingrijpende wijzigingen zullen komen. Allen, die met de nieuwe Pachtwet te maken hebben, vooral de verpachters en pachters, zullen dus in hun eigen belang goed doen met terdege kennis te nemen van deze nieuwe, thans in werking getreden wet." Tot zoover Mr. de Vries, wiens aan duidelijkheid niets te wetischen overlatend werk in den aanvang dezes vermeld, daarbij goede diensten kan bewijzen. (Nadruk verboden.) a PBEM Nederland—Zuid-Afrika. Het eeuwfeest van de Voortrekkers in het stamverwante Zuid Afrika, de 100-jarige herdenking van Dingaans- dag, heeft ook in ons land groole belangstelling gewekt. In de pers wordt geregeld melding gemaakt van den stand der voorbereidingen en het is een verheugend feit, dat deze aanstaande herdenking de beiang- slelling in Nederland voor de af stammelingen der oude Boeren sterk heeft doen toenemen. Ook de regeering geeft hiervan blijk door haar besluit, zich bij deze feesten te doen vertegenwoordigen. De keus daarvoor is gevallen op den vice-president van den Raad van Slate Jhr. Mr. F. Deelaerts van Blokland, die zich met het vliegtuig dat de K.L.M in December a.s. een speciale vlucht naar Zuid-Afrika laat maken, naar het land van Paul Krüger zal begeven, om als officieel vertegenwoordiger van de Neder- landsche regeering de feesten van den Grooten Trek bij te wonen. Jhr. Beelaerts zal dan ook tegen woordig zijn bij de eerste-steenleg- ging voor het enorme Voortrekkers monument te Petroria. Groote orders der Spoorwegen. Hoezeer de publieke opinie zich op het oogenblik ook voor de gedu peerde autobusbedrijven mag uit spreken, de Spoorwegen gaan onver vaard voort hun reorganisatieplannen ter verbetering en moderniseering van het bedrijf ten uitvoer te leggen. De aanvulling en vernieuwing van het rollend materieel staat daarbij wel op den voorgrond. Thans is weer een belangrijke bestelling van rij tuigen gedaan, namelijk niet minder dan 92 stuks, welke moeten dienen voor de samenstelling van 18 diesel- electrische treinen van 5 rijtuigen elk, benevens twee reserverijtuigen. Deze opdracht, die een waarde van 4y2 millioen gulden vertegenwoordigt is geheel bij Nederlandsche indus trieën geplaatst en wel bij Werk spoor, Beynes en Allan. Met de onlangs geplaatste order voor diesel-motoruitrustinren, die ten bedrage van ruim 2'/2' millioen gulden bij de lirma's Werkspoor en Stork werd geplaatst, beteekent dit dus weer een zeer belangrijke werk verruiming voor tal van Nederland sche industrieën. Gestrande vogels. Op de Indische luchtlijn zijn dezer dagen enkele tegenslagen voorge komen, die gelukkig geen ernstige gevolgen hebben gehad. Nadat het uitgaande toeslel „Ibis" wegens motorstoring naar Medan moest terugkeeren, om daar op een nieuwe motor te wachten, beeft ook de „Gier" tegenspoed gehad. Bij de landing op het vliegveld van Bangkok zakte de machine door het landings gestel, met hel gevolg dat beide schroeven onzet werden. De „Oehoe" op een speciale vlucht naar Bombay onderweg, vloog vandaar door naar Bankok en nam den dienst van den gestranden vogel over. Door een en ander misten de passagiers voor Australië echter de aansluiting op de lijn van de K.N.I.L.M. Een nuttelooze nota. In de beruchte ontéigenings kwestie der Nederlandsche petroleum bedrijven in Mexico heeft ook de Nederlandsche regeering een woord van prolest laten hooren. Aan de Mexicaansche regeering werd een nota overhandigd, waarin wordt gezegd, dat, zoo de onteigening der Nederlandsche bezittingen al noodig was, daarvoor toch op behoorlijke wijze een rechtvaardige en snelle schadeloosstelling moet worden gege ven. De Mexicaansche regeering heeft zich ertoe bepaald de ontvangst van deze nota te bevestigen met de mededeeling, dat het onderwerp verder niet besproken zal worden. Gevolg is dat onze diplomatieke betrekkingen met dat land zijn ver broken. Het begrootingsdebat ingezet. In het parlement werd het jaar- lijksche begrootingsdebat ingezet met de noodige critiek van socialistische zijde op het „positief-christelijke" beleid der regeering. Voorls werd nog eens weer van linksche, zoowel als van rechtsche zijde geklaagd over onhoudbare toestanden bij het onder wijs en opnieuw aangedrongen op op verbetering van deleerlingenschaal bet hachelijke punt, waar geen geld meer voor kan overschieten, nu werkeloosheidsbestrijding en defensie het tekort op de begrooting reeds tot schrikbarende hoogte hebben doen stijgen. Ook de afgeloopen week, heeft weer een groot aantal belangrijke gebeurtenissen gebracht. Het grens geschil tusschen de Slowaken en Hongaren is thans door de uitspraak van de Duitsche en Italiaansche arbi ters geregeld en daarmede is de nieuwe toestand in Midden-Europa voorloopig gestabiliseerd. Hitier heeft twee malen gesproken en te kennen gegeven, dat een samenwerking met Engeland vooral bemoeilijkt wordt door de houding van de Britsche oppositie. Intusschen zetten Gham- berlain en Daladier hun verzoenend werk voort. En in hel Verre Oosten en Spanje wordt de wreede oorlog voortgezet. De uitspraak der arbiters teWee- nen in het Slowaaksch-Hongaarsch geschil is genomen op grond van het zelfbeschikkingsrecht der volken. Met economische en historische over wegingen heeft men gemeend zich niet te moeten inlaten. Derhalve zijn noch de Slowaken, die hun grootste steden verloren, noch de Hongaren, die zoo gaarne een gemeenschappe lijke grens met Polen hadden gehad, gehad, geheel tevreden.In ieder geval kan echler thans gezegd worden,dat de toesland gestabiliseerd is. Problemen voor het nieuwe Tsjecho- Slowakije. Voor het nieuwe Tsjecho-Slowakije zijn thans een aantal problemen van binnenlandschen aard op te lossen. Een nieuwe staalspresident moet ge kozen worden, in bet Tsjechische landsdeel is een regeling van het partijwezen noodig, de regeering moet worden gereconstrueerd en een nieuwe grondwet geredigeerd. Over de persoon van den nieuwen presi dent zullen Tsjechen, Slowaken en Karpatho-Oekrainers het wel spoedig eens werden. Moeilijk is echter reeds de herziening van het Tsjechische partijwezen. De oude partijen kunnen het over samensmelting moeilijk eens worden, er zijn voorstanders van een twee- en van een drie-partijen-systeem en het slot van het liedje zou wel eens kunnen zijn, dat de regeering ingrijpt en van hooger hand de noodige vereen voudigingsmaatregelen neemt. Het moeilijkste vraagstuk blijit echter de redactie van de grondwet: De Tsjechen houden immers aan de democratie vast, terwijl de Slowaken en Karpatho-Oekrainers sterk in autoritair vaarwater zijn geraakt. Men mag dan ook aannemen, dat de nienwe grondwet nog geruimen tijd op zich zal laten wachten. Hitier spreekt. Hiller heeft 11. Zondag te Weimar ter gelegenheid van een Nationaal- socialislischen herdenkingsdag een rede gehouden, waarin hij fel van leer trok tegen de Engelsche oppo sitie, in het bijzonder tegen Ghurchill en Greenwood Hij vergeleek Duitsch- land met een egel, een beest, dat niemand aan zal vallen, maar on middellijk zijn stekels opzet, wanneer het gehinderd wordt. In het buitenland verklaart men, wel begrip te hebben voor Hitiers houding tegenover de Engelsche oppositie, die nog steeds scherpe aanvallen op het Derde Rijk onder neemt, maar anderzijds had men toch gaarne gezien, dal de Duitsche leider eenige vriendelijke woorden had gewijd aan het vredeswerk van een Chamberlain en een Daladier. Den Dinsdag daarop sprak Hitier nogmaals en wel te München op de bijeenkomst der oude nationaal- socialistische strijders. Ook ditmaal liet hij scherpe critiek hooren op de Engelsche oppositie, maar anderzijds vond hij nu ook woorden van lof voor Chamberlain en Daladier. Ove rigens gaf hij nog eens nadrukkelijk te kennen, dat Duitschland den vrede wenschte. Nieuwe moeilijkheden voor de Joden In Parijs heeft een man van Jood- schen bloede een moordaanslag ge pleegd op een legatie-secretaris van de Duitsche ambassade in de Franscbe hoofdstad. Hij verklaarde daartoe overgegaan te zijn, om zijn rasge- nooten, die in Duitschland wonen, te wreken. Dat zijn daad een onaangename uitwerking voor de Joden in Duitsch land zal hebben, staat reeds vast. Verschillende maatregelen tegen zijn rasgenooten zullen nu in versneld tempo worden genomen. Inderdaad, Grynszpan, naar wiens verstandelijke vermogens nog geen onderzoek is ingesteld, heeft zijn rasgenooten wel een zeer slechten dienst bewezen. Toen in Duitschland de tijding kwam dat de legatie-secrelaris was overleden werden de aanvallen op de Joden ingezet. Duizenden zijn gearresteerd, Joodsche'winkels ver nield en synagogen, w.o. van de acht in Berlijn staande er zes in brand zijn gestoken. De Joden hebben het wel hard te verduren in het Duitsche Rijk... Versteviging van de spil Londen-Parijs. In Londen en Parijs is men van meening, dat als tegenwicht tegen de as Berlijn-Rome ook de spil lusschen de Engelsche en de Franscbe hoofdstad verstevigd dient te worden. Steeds nauwer wordt de samenwer king tusschen de groote Westersche democratieën en daarop wordt thans weer eens den nadruk gelegd door het bezoek, dat Chamberlain en Halifax aan hel einde van deze maand aan hun Fransche collega's zullen brengen. Dat er bij die gelegenheid talrijke Europeesche problemen besproken zullen worden staat wel vast. De strijd in het Verre Oosten. De oorlog in China wordt thans ook ten Westen van Hankou voort gezet. De Japanners zijn doende van genoemde stad een sterke luchtbasis te maken. Van daar uit maken zij luchtraids om de laatste verbinding van Tsjiang Kai-sjek met Birma, Indo-China en de Sovjet-Unie te verbreken. Intusschen organiseert Tsjiang Kai sjek te Tsjoenking op nieuw den tegenstand tegen de Japanners. Overigens heeft de Japansche regeering laten weten, dat zij in China in de handelspolitiek de open deur zal handhaven, indien men de overheerschende positie, die Japan in het Verre Oosten inneemt erkent. Hoe deze „opendeur-politiek" en de „overheerschende Japansche positie" zich op den duur met elkaar zullen verdragen, dient echter afge wacht te worden. Het offensief aan de Ebro. In Spanje heeft Franco zijn tegen offensief aan het Ebrofront, waar zoo lang en zoo hevig gevochten is, met succes onder nomen. De republikeinen zijn thans weer over de Ebro ge drongen. Het blijft echler de vraag, of dit van grooten invloed op het verdere verloop van den burgeroor log zal zijn. GEMEENTERAAD SCHERPENISSE, 4 Nov. '1938. Voorzitter burgemeester W. L. Klos. Secretaris de heer A. L. G. van Doorn. Afwezig weth. Hartog. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van het Alg. Ned. Verbond om belasting te gaan heffen van opschriften in vreemde taal op winkels enz. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den Minister van Soe. Zaken betreffende subsidie werkverschaffing voor het bouwrijp maken van grond De voorzitter zegt er moet dus een post gebracht worden op de kapitaal- dienst. De heer van Ast vraagt wanneer het werk een aanvang zal nemen. De voorzitter antwoordt dat dit gebeurt zoodra de vergunning er is van Waterstaat, maar het zal wel na nieuwjaar worden. De heer van Ast dringt er op aan te beginnen zoodra de vergunning

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1