De voorspelling Familiedrukwerk Uw foto Atelier SERRÉ almanakvoor1939 van Graaf Apponyi gaat in vervulling RECHTZAKEN. H.H. pluimveehouders „LENTELUST" T rouwkaarten Geboortekaarten Rouwbrieven Firma J. M. C. Pot, verjirganisalies, waarin hij een aile functie inneemt, uitgeven k in cr.-r. kringen is hij geen dat kende, hij is raadsman der xarf A. en door de Deputotenver- ■ing gekozen tot lid van het neet>e_.van Gemachtigden. In 1938 minister Iluys de Beere.ihroeck tot de stichting van werkkam- be\ in het was ds. Janssen die werd Ja|ewezen als adviseur voor de elijke en cultureele verzorging hijjirheiders in die kampen. zooals het niet dergelijke in- ngen op sociaal gebied meer de werkzaamheden werden en meer uitgebreid en in 1936 hij door den toenmaligen ter van waterstaat benoemd als :ori eur voor geestelijke en cultureele li irging der arbeiders van de rzeewerken. Als zoodanig is hij itter van de door dien minister itelde cultureele commissie. Janssen is ondanks al die hooge ies een eenvoudige man gebleven, ieder die zijn raad en hulp pt toegankelijk. Om met zijn lifeum gevierd te worden voelt hij igvoor en hij is den 6den Nov. ook afwezig zoodat hij zich aan ani huldiging onttrekt, pre ch zullen ds. Janssen de geluk- ichen uit breeden kring niet en onthouden en hem laten dat al het werk dat hij ten van anderen met liefde heeft w(|c.ht in breede kring wordt ge deerd. ij vermeldden twee hooge Neder- ehe onderscheidingen. Ook van mlandsche zijde werd hij onder raden, zoo werd hem in 1925 den toenmaligen president der sche republiek maarschalk von enburg het Duitsche roode kruis le klasse verleend wegens zijn in de leniging der nood van aksische predikanten. Voorts is el: jerechtigd tot het dragen van officierskruis voor langdurigen t als officier met het cijfer 20 an het mobilisatiekruis. Snel en goed OU, Vijlt. helpen hierbij J een poeder cf cachet van Mijnhardt. 01 rardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 cr. Ve ets,genaamd.Mijnhardtjes"2st. lOct DoosSOct Op de najaarskeuring voor engsten te Bergen op Zoom werd ^ekeurd en in het stamboek nomen Adriaan van Thulen van Sloutjesdijk en goedgekeurd dekking Lodewijk van Tholen en lera van Firma beide van M. J. tjesdijk Tholen, Certain vanSilva Gebr. G. en M. van Tilbeurgh Vossemeer, Doié du Quai van Hengstenvereeniging St. Maar- lijk, Han van J. F. Brooijmans tnnaland en Gebr. G. en M. van urgh Oud-Vossemeer. Goedge- werd voor 5 jaar Patriot van van C. G. Polderman Tholen. :ze hengsten werden in Bergen oom ook reeds gekeurd voor de 8 bekeuring, welke de volgende Zierikzee zou worden gehouden litslag was in de categorie 2Y2* hengsten 2e prijs Adriaan van en van M. J. Stoutjesdijk Tholen. redelijk goede hengst met oende beenen. 3e prijs Certain Lamswaarde van Gebr. van eurgh Oud-Vossemeer. In de orie oudere hengsten kleine 2e prijs Primera van Firma M. J. Stoutjesdijk Tholen. Een en zware hengst met goede en. 3e prijs Doré van Quai van Hengstenvereeniging St. Maar- dijk. de categorie oudere hengsten maat. 2e prijs Han van J. F. mans St. Annaland en Gebr. Tilbeurgh Oud-Vossemeer. Een goede, massale hengst, solide rof met goede krachtige bewe- n. Wij vestigen de aandacht op bekendmaking onder advertenties de film van het tochtje van de en van dagen Vrijdag a.s. in van den heer Nuijten zal i. JORTVLIET. Tijdens den ge- den dankdag alhier werden door jachtopziener H. Speijer bekeurd het doodslaan van een haas o lijl Mzn. en Herms. Uijl Hzn. het loopen over een weiland de vereischte schriftelijke umiuig. HERPENISSE. Geslaagd voor Zeeuwsche diploma voor waterb. te Middelburg de heer J. C. As alhier Geslaagd voor politiediploma te sterdam onze oud-dorpsgenoot teketee. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk. dag 26 October werd een bank- :t van f25 gecollecteerd voor d z, diaconie, terwijl in de collecte voor de kerk een gift van f 10 was gede poneerd. Tegen F. R. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden met een motorrijwiel, terwijl hem daartoe de bevoegdheid is ontzegd. OUD-VOSSEMEER. De zeventig jarige loonslager J. v. As is tenge volge van een mistap gevallen. Dr. Lindenbergh, wieus hulp werd inge roepen, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De in de N. H. Kerk gehouden oogsteollecte heeft in totaal opgebraht ruim f 144waarvan f 90.voor de Diaconie en f 54.voor de Kerk. B. Veraart, werkzaam bij den expediteur A. v. P., had het ongeluk een zijner beenen le breken. Hij werd opgenomen in bet ziekenhuis te Roosendaal. „ik heb rijken zien ontstaan en ondergaan doch ik ver trouw op de toekomst, want ik weet, dat het recht zal zegevieren." (Rede in de Volkenbondsver gadering van Septemberl929) De geheele wereld is vol van de dramatische gebeurtenissen, die zich in de republiek van Masaryk en Benesj afspelen. Het is dan ook geen kleinigheid. De leidende staat van bet blok der Kleine Entente is in eengestort, Frankrijk heeft zijn in vloed in Centraal-Europa verloren. De gevolgen van dit feit kunnen thans nog slechts voor een gedeelle worden overzien. De ineenstorting van dezen kunst matig gevormden slaat is sneller gekomen, dan iemand verwacht had. Dat zij komen moest, wist ieder, die zich maar een weinig met de toe standen in liet Donaubekken bezig hield. Alleen zij, die den buit hadden binnengehaald, alleen zij, die bun politiek hadden gebouwdopdenieuwe indeeling van Europa, sloten moed willig de oogen voor de dreigende gevaren, tot de catastrophe voor de deur stond. De ontbinding van Tsjecho-Slowa- kije is in vollen gang. Als machten, die ontzien moeien worden, hebben Duilschland en Polen zoo goed als onmiddellijk het door ben opgevorderde gebied bezet en in veiligheid gesteld. Hongarije heeft tot het laatste toe den koninklijken weg willen bewandelen, den weg van orde en overleg. Het is daarom een betreurens waardige vergissing, in de eischen van Hongarije tegenover de Praagsche regeering iets monstrueus te zien en dit land er van te willen verdenken of te willen betichten, in troebel water te visschen. Allen, die zoo denken of schrijven bewijzen daarmede van de waarheid en werkelijkheid zeer slecht op de hoogte te zijn. Hongarije thans voor te stellen als een roover, die een uitgeput slacht offer overvalt en uitplundert, is de geschiedenis op haar kop zetten. Niet Tsjecho-Slowakije wordt ver minkt ten bate van Hongarije, doch Hongarije is door het Verdrag van Trianon, de Groote Verminkte van Europa geworden. Twintig jaar lang heeft dit ver trapte land gesmeekt om rechtvaar digheid en rechtsherstel, maar overal bleven de deuren gesloten. De vor ming der Kleine Entente, onder leiding van Praag, beoogde slechts dit groote doel, Hongarije op de knieën te dwingen en de grenzen van Trianon als onschendbaar te erkennen. Hongarije eischt slechts die ge bieden op, waarin de meerderheid der bevolking Hongaarsch is, verder een plebisciet in die gebieden, die zonder volksstemming aan de vriend jes der overwinnaars werden weg geschonken. De 63.000 km2, die zich de Tsjechen van den Hongaarschen buit ver wierven, stonden meer dan 1000 jaren onder het bestuur der Hongaarsche kroon. Als door- Praag alles in het werk wordt gesteld, zelfs in Roethenië een plebisciet te voorkomen, dan is dit wel het duidelijkste bewijs, hoe zwak het zijn eigen zaak inziet. Het is niet minder dan grof boeren bedrog te spreken van een Tsjceho- Slowaaksche natie, een Tsjecho- Slowaaksche taal en een Tsjecho- Slowaaksch volk. Ze bestaan niet en hebben nooit bestaan. Het was de overleden leider der Slowaaksche volkspartij, Hlinka, die dit tot erger nis van de Praagsche regeering eens openlijk heeft uitgeschreeuwd, het was ook Hlinka, die vijf jaar geleden deze verklaring heeft afgelegd „In de duizend jaar, dat de Slowaken met de Hongaren in een staatsver band leefden, hebben ze niet zooveel te verduren gehad, als in de vijftien jaar van Tsjechische heerschappij." Zegt het soms niets aan de wereld, dat de Slowaken eerst in het aller- Mireigendste moment de Praagsche regeering met het mes op de keel de autonomie hebben kunnen af dwingen De zeven millioen Tsjechen, die zich acht miHioen minderheden hadden toegeëigend en de minder- heidsgebieden als hun koloniën be schouwden, hebben den ondergang van hun staat aan hun eigen impe rialistische politiek te wijten. Wil men de meening van een onverdacht getuige, lees dan het boek van Lloyd George over de Vredes verdragen. waarin hij de donkere bladzijde van het ontstaan van de Tsjeeho Slowaaksche republiek ver klaart met deze woorden „Wij had den slechts te kiezen tusschen het zelfbeschikkingsrecht en de vorming van Tsjeeho Slowakije", Hier slaat het dus zwart op wit, dat met toepassing van het plebis ciet nooit een Tsjecho-Slowakije zou zijn ontstaan. De rechtsgrond, waarop deze staat werd gesticht, was valsch van den beginne af. Waren Tsjechen zich zelf voldoende geweest, had de Praagsche regeering enkele jaren ge leden niet haar veto uilgesproken tegen den terugkeer van de Habs- burgers op den .Weensclien troon, dan had geen Anschluss haar rust verstoord en had de heer Benesj nog gezeteld in het Hradschin. De door Praag geleide omsingelingspoliliek ten opzichte van Hongarije is thans op het Tsjechenland toegepast. Het rijk der Tsjechen heeft zijn rol reeds uitgespeeld, het is een staatje geworden, dat geheel aan de genade van Duitschland is overge leverd. Met de uiterste concessies aan de Slowaken en Roethenen tracht men thans nog te redden, wat er te redden is. Maar ook hier is het spel verloren. Wel mag worden verwacht, dat de ouderhandelingen tusschen Praag en Boedapest, waarbij de Slo waken de kastanjes uit het vuur moeten halen, tot een resultaat zullen leiden, doch ze zullen slechts een compromis kunnen tot stand brengen, zoolang de Slowaken zich nog aan Praag gebonden achten. Zooals het Tsjechenland op Duitsch land, zoo zal het Verkleinde Slowakjje en het ingekrompen Karpalhen- Rusland geheel op Hongarije zijn aangewezen, zooals zij het duizend jaar zijn geweest. Alleen een alge- heele terugkeer in het oude verband, zoo gewenscht metdezelfdeautonomie die men thans van Praag hoopt te verkrijgen, kan een oplossing brengen, die aan de bevolking levenskansen biedt. Slowakije en Roethenië kunnen nu eenmaal niet leven zonder bet land. waarvan zij geographisch een deel uitmaken en waarmede zij door zooveel economische en historische banden en banden van taal en bloed verbonden zijn. Het is dan ook een valsche voor lichting van het publiek wanneer men spreekt over de symbolische bezetting van twee Tsjechische steden door Hongaarsche troepen. Neen, duizendmaal neen Ipolisag en Satoralja-Ujhely zijn twee oeroude Hongaarsche plaatsen, Hongaarscher in hun wezen dan Boedapest. O, had de onde, eerbiedwaardige Graaf Apponyi, wiens schitterende betoogen in de raadzalen van Genéve wel weerklank, doch geen ingang vonden, deze dagen eens mogen be leven. Inderdaad zijn vertrouwen is niet beschaamd geworden. Na twintig jaar van verdrukking neemt het recht zijn loop. Hongarije staat op een keerpunt in zijn roemrijke, veel bewogen geschiedenis, want men denke niet, dat met de oplossing van Tsecho-Slowakije de kwestie van het Donaubekken is opgelost. Na Praag zal aan Boekarest de rekening wor den gepresenteerd. De schanddaden der Roemenen in het Hongaarsche Zevenburgen roepen luide om ver gelding. A. G. vonnis gewezen in een der zaken in hooger beroep van een vonnis van den Kantonrechter le Bergen op Zoom, inzake de weigering lot bespuiling van hun velden tegen den Colorado kever. Het vonnis tegen de 49 jarige landbouwer L. J. G. te SI. Annaland gaf bevestiging van het kantonrech ter] ijke vonnis met vermindering der boete tot f75 subs. 30 d. hechtenis. PUBLICATIEN ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van Maandag 3 November 1938. De Coloradokever. Bij de Donderdag gegeven uitspra ken der Bredasche rechtbank is ook VERVOLGONDERWIJS Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat voor hen, die het gewoon of buitengewoon lager onderwijs hebben genoten en niet meer onder de verplichting vallen dit onderwijs te volgen, de gelegen heid bestaat tot bet genieten van VERVOLGONDERWIJS. Ouders of verzorgers, die bun kinderen het vervolgonderwijs wen- scben te laten volgen,, worden ver zocht daar van voor 15 November 1938 aangifte te doen op de Gemeente secretarie. KERKNIEUWS. ZONDAG 0 NOVEMBER 1938. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 en nam. 2 uur ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Neerbosch te Rilland-Bath. Voorm H. Avondmaal. Nam. Bed. H. Doop. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. en 's avonds 0 uur ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Geen dienst. POORTVLIET. Ned. Herv. Keik ^oorrn. 9 30 en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Bed. H. Doop. Beide -diensten coll. eentr. verwarming. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskeik. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Verschoor. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 0 uur leeskerk. STAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Batelaan en 's avonds 6 uur ds. van Griethuijzen. Voorm. Bed. H. Doop. Oud Ger. Gem. voorm. 9 30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. Woensdag 9 Nov. dankdag. Ned. Herv. Kerk voorrn. 9.30 ds. Gostenbrug te 's-Grevelduijn- Capelle en nam. 2 uur ds. Batelaan. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. v. Griethuijzen en nam. 2 uur ds. Batelaan. Voorm. Red. H. Doop. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. Bijeenkomst in de Bewaarschool Dinsdag 8 Nov. 's avonds 6.30 de heer Wijnne te Kamperveen. Woensdag 9 Nov. dankdag. Ned. Hr,rv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. van Griethuijzen. Oud Ger. Kerk. Donderdag 10 Nov. 's avonds 6.30 ds. Verhage te Mid delburg. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Bed. H. Avondmaal. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 0,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 28 October t/m 3 November '1938. Gehuwd: B. Aarnoudse 22 j. en N. M. de Jonge 20 j. Overleden G. P. Engelvaart m.v. J. B. Sakko 76 j. D. G. Krijger wed. van M. C. van der Slikke 80 j. Gem. STAVENISSE over October 1938. GeborenKornelis Leendert, z v. J. Fierens en W. Potappel. Anthonie Leendert, z. v. N. M. Ilage en M. F. Geluk. Cornelis, z. v. A. Goedege- buure en A. Hage. Johannis Pieter. z. v. G. Paulusse en W. J. Geluk, Marinus Willem, z. v. D. K. van Nieuwkerk en M. Pipping. Pieternella. d. v. G. Dorst en J. H. Moerland. GehuwdNicolaas L. Rijstenbil 22 j. te Scherpenisse en Neellje J. van Eenennaam 18 j. Overleden: Daniël D. de Rooij 18 j. Abraham Koeman 62 j„ man van J. I. Stoutjesdijk. Johannes Smits 77 j., man van Bazen. Geerlje Boogert 71 j., wed. van A. Manneke. Loop der bevolking. Vertrokken T. A. Knippen naar Amsterdam. A. Moerland naar 's Gra- venhage. M. Potappel naar St. Maar tensdijk. MARKTBERICHTEN THOLEN, 4 November 1938. Roomboter f 0.81 per pond. Boereboler f 0.76 Eieren f 6.00 per 100. St Maartensdijk. Uien veiling van 3 November 1938. Gewone f 3.813.88 bonken f3.57, drielingen f2.45, picklers f 0.37, stek- ajuin f 1.07--1.25 alles per 100 kg. Aanvoer 26500 kg. Graanbeurs van 3 November 1938. Wintergerst f 7.25f 7.40 Zomergerst 7.50—,, 7.65 Paardeboonen 6.75—,, 7. Bruine boonen 22. Schokkers 10.11 50 Wilte eigenheimers 1.40 Bonten 2.2.10 Blauwen 2.102.25 Groote ajuin 2.10—,, 2.25 Kleine ajuin 3.30 per 60 kg. Geperst slroo 7.8. erwtenstroo 13.——,, 13.50 per 1000 iig. ST. ANNAEAND. Uienveiling van Donderdag 3 November. 2250 balen Rijnsburger gewone f3.87. 90 balen idem 2e sit. f 2.60. 120 halen idem grove f3.63. 90 halen idem drielingen f2.39 40 balen idem picklers f631, 100 balen stek f 1,51. Alles per 100 kg. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Oct.Nov. Graden C. Zaterdag 29 8,4 Zondag 30 8,2 Maandag 31 8,2 Dinsdag 1 8,2 Woensdag 2 8,2 Donderdag 3 8,2 Vrijdag 4 8,2 Kwaliteit gegarandeerd. 8 dagen zicht. Neemt proef. W. Legh., Barnev., Patrijslegh., Ancona's, R. I. Reds. 6 maanden f 1.40 en 7 maanden volle leg f 1.60 per stuk. Vracht en verp. vrij Aanbev. Opfokhuis en broederij Gortstraat 72 Veenendaal -16 48050 Bestellingen op worden aangenomen door onzen agent te Poortvliet den heer W. A. ISTA gemaakt in het bevredigt U altijd In vergrootingen leveren wij ook iets aparts. ATELIER SERRÉ Bredaschestr. 6 - B. op Zoom 15 48000 VOORHANDEN Van Zwaamen en Thompsons Vastgestelde prijs Enkele 15 ct, Dubbele 25 ct Driedikke 25 ct Vierdikke 40 ct Aanbevelend, Boekhandel - Tholen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 3