Itsetó/Ki wDokterHarlje" l£UW$. salaris van den gemeente veldwachter daarmede te verhoogen. De conclusie was dat de gemeente-veldwachter een goed salaris heeft en nu gelooft spr. wel dat hij graag die kinder toeslag zou willen hebben en hij gunt hem die ook van harte, maar de financieele toestand van de gemeente iaat het niet toe. Burg. en weth. hebben in oogenschouw genomen het salaris niet te verlagen, maar Ie houden op het oude peil en dan Ie bepalen op maximum f 1400 zonder kindertoeslag. Mocht het echter later blijken dat er kinderen hij zouden komen en de rnan geen behoorlijk bestaan meer heeft, dan alsnog de kindertoeslag er bij te doen. Het beste is thans het salaris op het oude peil te houden, want hij spr. loeft de veronderstelling dat de man dan nog oen behoorlijk salaris heeft. De heer Mees kan volkomen mee gaan met het gesprokene van den heer Daane. Daar de heer Vroegop geen voor stel wil doen, wordt met alg. stemmen hot voorstel van burgern. en weth. aangenomen. Burg. en weth. stellen voor naar aanleiding van een schrijven van de N.V. Bank van Ned. Gemeenten om hiermede een nieuwe overeenkomst aan te gaan, waartoe met alg. st. besloten wordt. Burg. en weth. stellen voor aan te sluiten bij het destructiebedrijf te' Sou. De heer Jeroense heeft daar veel klachten over gehoord, zelfs zoo dat er soms 8 ol' 9 dagen cadavers bleven liggen, om toch goed de hand te houden aan de bepalingen. De voorzitter zegt toe hier nauw keurig op te zullen letten. Met alg, stemmen wordt het voorstel aange nomen. Burg. en weth. stellen voor een wijziging van de hegrooting voor 1038, welke met alg. stemmen wordt goedgevonden. Burgern. en weth. stellen voor dit jaar wederom gelegenheid te geven tot vervolgonderwijs. De heer Jeroense zegt gezien de resultaten van de vorige winter, daar voor te zijn. De heer Vroegop verklaart zich er ook voor het is beter dal de jongens in de school zitten, dan dat ze op de hoeken van de straat staan. Met alg. st. wordt het voorstel aan genomen. Aan do orde komt vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1039 en de begroutingen der armbesturen. De voorzitter leest het rapport van de commissie voor. De commissie vraagt indien er werken zijn die van eenig belang zijn en die huilen het gewone onderhoud vallen om de raad daar tijdig van in te lichten wat de raming van kosten zijn. De voorzitter zegt dat het de be doeling is de raad hiervan tijdig in kennis to stellen. De commissie vraagt naar de post van f2000 voor vernieuwing openb. school. De voorzitter zegt ter zijner tijd daar meer van te zullen vertellen. De Inspecteur is geweest en daar deugt zoo goed als niels van de school. En wanneer dan ook alles zou moeten gebeuren wat de inspec teur wil dan is f2000 veel te weinig. Er is echter een onderhoud met hem aangevraagd en wij zullen trachten tot overeenstemming te komen. Weth. Daane geeft naar aanleiding van het gesprokene van den voor zitter de leden van den raad in overweging om ook de school eens 'op te gaan nemen. Hij hoopt dat het niet zoo zal gaan als met de verbe tering van de haven, toen het in den raad kwam wist niemand er iets van en werd hot van de eene vergadering naar de andere verschoven Hij hoopt dat wanneer burg. en weth. een onderhoud gehad hebben met den Inspeeteur en het komt in den raad dat het in één vergadering wordt afgehandelde Met is zoo de inspec teur wil de zaak moderniseeren, maai de gemeente gaat er failliet mee. De voorzitter is het daar volkomen mee eens, maar laat men ook de oude school goed bezien. Weth. Daane zegt nog wij zijn overtuigd dat het niet noodig is, het ziet er alles goed uit, maar laat een ander het dan maar doen, maar hij zal er nooit zijn stem aan geven. De voorzitter raadt aan er niet verder over te spreken en eerst het onderhoud met den Inspecteur af te wachten. De commissie komt het voor dat de post werkverschaffing en subsidie aan het armbestuur wel wat laag is geraamd. De voorzitter gelooft dit ook, maar als dat mocht blijken dan kan dit altijd nog genomen worden uit de post van onvoorzien. De commissie vraagt of er ook verhaal is op de nalatenschap van Wed. van Dienst, daar ze steeds ondersteuniug heeft ontvangen. De voorzitter antwoordt dat er volgens de armenwet nagegaan zal worden of er verhaal is. De commissie komt het voor dit de post van onvoorzien nogal hoog is zeker voor eventueele tegenvallers. De voorzitter zegt dat het goed is dat deze hoog is, want de werkver schaffing zal meer vragen dan anders daar meer werkverschaffing zalworden gegeven dan steun. Decommissievraagtgezien dehooge post voor onvoorzien of er geen geringe belastingverlaging kan worden voorgesteld. De voorzitter antwoordt dat hel beter is te wachten met be lastingverlaging tot het volgendjaar. De commissie adviseert naar be antwoording van de vragen om de hegrooting van de gemeente vast te stellen op dezelfde cijfers als deze is aangeboden geworden. De begrootii.gen van het Weezen en Alg. armbestuur gaven geen aan leiding tot op of aanmerkingen, zoodal de commissie adviseert ook deze op de aangeboden cijfers vast te stellen. De voorzitter zegt dat er eerst dan nog een paar besluiten genomen moeten worden en wel om de opcenten gemeenlefondsbelasting vast testellen op 50. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten Dan is er nog een aangehouden s hrijven van de caféhouders be treffende de vermindering van 2/3°P Va Burg. en weth. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. De hegrooting worden hierna met alg. stemmen vastgesteld. Burg. en weth stellen voor de vergoedingen voor de bijz. scholen vast te stellen voor de school met Bijbel op f946,29 en vuur de B. K. school op f 1321.925. Met alg. stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Dan zijn er nog een paar inge komen stukken en wel van de be woners van de Achterstraat om voor te schrijven een maximum snelheid want door het snelverkeer scheuren de gebouwen en zit men te schudden in zijn woning en tevens vragen ze verbetering van het wegdek. Burg. en Weth. stellen voor dit in handen te stellen van de gemeente ogzichter voor onderzook. Do heer Vroegop bevestigt de waarheid van dit schrijven want het is zeer erg men zit op zijn stoel te schudden of men zenuwlijder is. Met alg. stemmen wordt het voor stel aangenomen. Verder is nog ingekomen een ver zoek van G. E. Niemantsverdriet gemeente bode om zijn salaris met met f 1 per week te verhoogen, gezien de meerdere werkzaamheden die gekomen zijn. Burg. en weth. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, daar de werkzaamheden niet zoo zijn vermeer derd dat salaris verhooging gewettigd zou zijn. De heer Gunst vraagt of de bode minder verdiend dan de vorige bode en of de werkzaamheden iets drukker zij n De voorzitter antwoordt dat het loon hetzelfde is, de werkzaamheden zijn niet zooveel vermeerderd dat de jaarwedde verhoogd moet worden. Er is een enkel biljet meer aan te plakken. De buitendienst wordt door Witte gedaan. De heer Vroegop vraagt hoe lang Niemantsverdriet al in diensf is. De voorzitter weet het niet precies, maar gelooft drie jaar. De heer Vroegop zegt dat de werkzaamheden dan wel zijn toege nomen, want hij is er nu dag in dag uit en dan heeft de man nog een vrouw die geregeld op bed ligt, zoodat hij een weekloon moet betalen met de zomerschoonmaak. De voorzitter merkt op dat deze maar 2 dagen duurt en ook heeft hij het salaris geweten bij zijn be noeming. Wethouder Daane merkt op dat de werkzaamheden niet veel zijn toegenomen en ook gaat men niet buiten zijn instructie. De heer Vroegop zegt dat wat er in de instructie staat niet altijd billijk is, er is meer werk dan toen hij gekomen is. De heer Mees meent dat wanneer de voorzitter zegt dat er niet zooveel werk is bijgekomen, men dit dan ook moet aannemen. Het voorstel van burg. en weth. in stemming gebracht wordt aange nomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Gunst en Vroegop. De voorzitter deelt mede dat nog is ingekomen een schrijven van den Minister van Soc. Zaken dat in het tijdvak van 30 Oct. 1938 tot er met 5 April 1939 wederom een kolen- toeslag mag worden gegeven en wel van 30 Oct. tot 27 Nov. f 1 van 27 Nov. tot 11 Maart f 1,30 en de overige tijd weer f 1 Burg. en weth. stellen voor deze toeslag te geven in geld net als hel vorig jaar, dat is goed bevallen. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Bij de rondvraag vraagt de heer Jeroense hoe het is met de steun. De voorzitter antwoordt dat er tot op heden gelukkig nog geen werk- looze is ingeschreven. Hierna sluiting. Over enkele dagen open ik mijn praktijk. Aan een ieder geef ik geheel gratis en kosteloos advies. Allicht dat ik lielpen kan, want ik bezit meer dan 25 jaar ervaring. Bundels dankbe tuigingen kan ik U voorleggen van tnenschen, die opgetogen zijn over mijn (tulp en ik popel van verlangen om OOk aan IJ mijn beste krachten lê geven. WlJfW» THOLEN, 4 November 1938. Behoudens onvoorziene wijzigin gen is het programma van ons Nuts dept. voor het a s. winterseizoen als volgt Vrijdag 18 November 1938, Toneel avond te geven door het Kommer Kleijn-Ensemble voor dezen avond is geen extra toeslag verschuldigd. Maandag '19 December 1938. Spreker: Dr. VV, G. N. v. d. Sleen. Onderwerp: Zweden en Lapland. Lichtbeelden en smalfilm. Vrijdag 13 Januari 1939. Spreker Ds. Westmijse uit Rotterdam. Onder werp, nog niet vastgesteld. Donderdag 16 Februari 1939 Film avond. Op aanbeveling van het Hoofd bestuur zal worden vertoond de film van„Emile Zola" met een mooi bijprogramma. Deze film heeft een zeer goede pers. Mochten er nog zijn die geen lid van ons departement zijn dan kan men zich daartoe laten balloteeren door tusschenkomst van een der Bestuursleden alsook door bemidde ling van een gewoon lid. In het laatste geval behoort dat lid hiervan tijdig kennis te geven aan het Bestuur opdat bij de eerstvolgende vergade ring (nutsavond) de nieuwe leden kunnen worden geballoteerd. Zie de advertentie in dit nummer. 31 October is in de O. L. School de eerste les gehouden van de land- bouwwinlercursus der Z. L.M. die onder leiding staat van den heer A. Bil te St. Annaland. De tuinbouwcursns werd een uur later geopend deze staat eveneens onder leiding van den heer Bil voornoemd bijgestaan door de h.h. Wisse te Anna Jacobapolder en F. Dormaar te St.Annaland. De heer W. L. Klohipe opende namens de Z.L.M. met een woord van welkom de beide cursussen, welke openingdooronze burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven, werd bijge woond. Beide cursussen tellen 20 leer lingen en het is toe te juichen dat de Z. L. M. het initiatief genomen heeft om hen, die zich op dit gebied willen ontwikkelen, hiertoe in de gelegenheid te stellen onder leiding van deskundig en toegewijd personeel. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Tholen en het daaronder behoorende amblsgebied werd gedurende de maand Octobei 193S. Ingelegd f24739.73. Terugbe.- aald f 22040.91 Het laatste door dat kantoor uit gegeven hoekje draagt het nummer 16323. De landbouwhuishoudschool te Tholen. Zachtjes aan begint de bestaande cursus in huishoudkunde weer naar haar eind te Ioopen. Het is de 4e cursus, die achter elkaar in de Gemeente school wordt gegeven, en naar we hooren, met succes. Het zal de laatste cursus van dien aard in de tegenwoordig gebruikte lokalen zijn, want naar we hopen, zal de volgende cursus in de nieuwe huis houdschool kunnen beginnen. We noemen het een schoone ge dachte en een goede daad van den Raad onzer Gemeente, dat deze in vereeniging met de Z. I.. M. een gebouw laat klaarmaken voor dit nuttige onderwijs. Ofschoon door velen nog niet begrepen, dit onderwijs is nuttig en noodig voor onze meisjes, die later een huishouden moeten be sturen. Zeker,er zijn er, die zeggen dat kun je hij je moeder wel leeren en zelfs zijn er, die durven heweren.dat een meisje of vrouw gauw genoeg weet. Dezulken besellen echter niet, dat, wanneer men tot een taak geroepen is, het zooveel gemakkelij ker gaat, als men de beginselen grondig kent Wat leert men dan op de kook school zooals de cursus in de wan deling wordt genoemd? Inde eerste plaats naast het hoe,'ook het waarom, Er wordt les gegeven in koken, naaien en verstellen patroonteekenen, warenkennis, voedingsleer, He eerste beginselen van tuinbouw en plant kunde, waschbehandeling en al wat verder in een huishouden behoort gedaan te worden, in de eerste plaats wordt er de practijk geleerd, maar daarnaast ook de theorie; want wanneer practijk en theorie hand in hand gaan, dan zal het onderwijs zijn beste vruchten afwerpen. Als men dan al die nuttige lessen heeft gevolgd, wat is het dan niet prettig, als men zelfstandig een middagmaal kan bereiden, eenvoudig, maar ook, wat meer uitgebreid, wanneer men zelf een eenvoudige japon, alle soorten ondergoed kan maken en verstellen, van oud, nieuw kan maken wanneer men kan oordeelen over de voedings waarde en daardoor weet, wat men kinderen of zieken of herstellen den moet geven. Hoe prettig is het niet, om zelf, indien men in de gelegenheid is, groenten te kweeken met oordeelen planten en bloemen te kunnen be handelen, zooals het behoort. En zoo kunnen we doorgaan met al onze huishoudelijke werken en werkjes. Als we dan weten, waarom we dagelijks voedsel tot ons moeten nemen, waarom we 's morgens de bedden afhalen, waarom we de melk in een gesloten pan moeten koken, welke vitaminen in de verschillende voedingsstoffdn voorkomen enz. enz., dan wordt hot huishoudelijk werk een genoegen en geen sleur. Dan ontwikkelen wij onzen geest en dan zal er ook drang ontstaan om nog meer te leerende grondslag is gelegd, en de weg om meer te kunnen en te kennen is dan voor ieder open. Komt, meisjes van het platteland, voor U allen slaat de gelegenheid open, om dit nuttige onderwijs met betrekkelijk iage kosten, te volgen. De tijd is voorbij om het leven in te gaan met alleen, wat men op de lagere school geleerd heeft. Onze tijd eischt meer; weest allen paraat voor wat de toekomst van ieder uwer eischt. VAN EEN OUD-THOLENAAR. Ds. H. lanssen. Zondag 6 dezer hoopt ds. II. Janssen den dag te gedenken waarop hij veertig jaren geleden te Amsterdam bevestigd werd als predikant. Ds. H. Janssen, 6 Januari 1872 te Tholen geboren, werd, na de openb. lagere school te hebben afgeloopen, in het landbouwbedrijf te werk ge steld. Deze werkkring bevredigde den begaaiden jongen niet en de drang tot ontwikkeling en lust tot studie deden hem in zijn vrijen tijd water bouwkunde studeeren. Toen brak de leeftijd aan waarop hij in militairen dienst moest treden en werd hij bij de genie te Utrecht ingedeeld, waar hij het weldra tot korporaal bracht. Te Utrecht kwam hij in kennis met mr. Last en den tegenwoordigen inspecteur van het krankzinnigen wezen, dr. Wessels te Utrecbl. Deze ontdekten in den jongen Janssen i gaven die de moeite loonden ver te worden ontwikkeld en met d twee heeren werd de studie ter h genomen, die er toe leidde dat met goed gevolg toelatingsexar deed als student voor de theologie schooi der Christ. Gereformee Kerk te den Haag. 6 November 1898 werd ds. Jans als predikant te Amsterdam be; ligd, van '1904 tot 1914 was ds. Ja sen als predikant bij de Chr. Ger. K te Leiden werkzaam, terwijl hij 1910 benoemd werd als hulpdoe aan de theologische school waar predikanten voor de Chr. Gere meerde Kerk werden opgeleid. Door de synode der Chr. Gere: meerde Kerk werd ds. Janssen noemd als deputant voor de cori pondentie met de Hooge overh en werden zijn groote verdiens d e hij bezat, geëerd door hem benoemen tot prae-adviseur. Bov dien is hij adviseur voor de deputa voor de buitenlandsche zending Chr. Gereformeerde Kerk. De synode der Chr. Gereformee Kerk in Nederland vaardigde li in 1936 af als haar vertegenwoordi naar de synode der Chr. Geref. Kei in Noord-Amerika waar hij 3maaii( I; vertoefde en verschillende pre beurten vervulde. Ds. Janssen bezit de gave van woord, hij is een bezielend spre en een goed organisator en daar; zal het wel niet vreemd zijn gewi dat hij een groote plaats inneemt in jeugdwerk der Chr. Ger. Kerk, schillende jeugdbonden zijn door opgericht, zijn arbeid op dit geb werd zoo op prijs gesteld dat n ds. Janssen als eere-voorzitter organisaties benoemde. In 1914 brak een nieuw tijdpi in zijn predikantsloopbaan aan. werd bij de mobilisatie benoemd Veldprediker der Hle divisie, w hij zijn arbeidsveld had in Zeel; en N. Brabant en velen tijdens periode tot heil was en steun leende in die moeilijke jaren. In 1918 werd hij door de regeer benoemd tot lid van de Harskan commissie. In November van dat jaar volj j hij dr. Th. J. de Visser op als Ve prediker in algemeenen dienst werd in 1920 belast met de orga satie van de Protestantsche geesteli verzorging van de Kon. Mari Voorts werd hij voorzitter van Raden van Leger- en Vlootpredikan Als zoodanig bekleedt hij den r; van kononel bij de landmachten van kaptein ter zee bij de Kon. Mari In datzelfde jaar erkende regeerir.g zijn verdiensten door h te benoemen tot officier in de o; van Oranje Nassau. In October 1924 verleende regeering hem de eervolle opdra om in Ned. Indië de Prot. geesteli verzorging van het leger te orgf seeren.. Ruim een jaar later keei ds. Janssen naar het moedert terug nadat door de Indische reg ring leger- en vlootpredikantenwar aangesteld. 31 Augustus 1929 werden groote verdiensten op velerlei geb erkend door zijn benoeming ridder in de orde van den Neet Leeuw. Herhaaldelijk maakte ds. Jans: reizen mee met onze Ned. oorlo bodems en op die reizen werd getroffen door de behoefte die bestoud aan Ned. Zeemanshuizen Hiervan was het gevolg de richting van de Ned. Zeemanscentr waaraan hij een ijverig aandeeln terwijl nadien in buitenlands! havens vele chr. zeemanshuizen zegen van onze zeevarénden zijn gericht. Toen prof. dl. Slotemal de Bruine tot minister werd benoe koos men ds. Janssen als voorzit der Ned. zeemanscentrale. Eveneens is ds. Janssen lid het Londensche zeemanshuis. Verschillende vraagstukken maatschappeiijkenaard haddenstei de volle aandacht van ds. Janss zoo is hij bestuurslid van de Tuc unie en van den bond tegen schenden door vloeken van G|0 Heiligen naam, sedert 1932 is van beide organisaties voorzitter. Bovendien is hij voorzitter van i chr. militair verbond, wnd. voo van den nat. bond tegen de revolul lid van het H.B. van den nat. bo Het Mobilisatiekruis, penningm. i het londs 1918 tot bestrijding t tuberculose en kanker, lid van H.B. van den chr. militairen boij voor Oost en West, voorzitter het chr. mil. Tehuis in Waaldi en van het bestuur der chr. leesz en bibliotheek te den Haag. En bij al deze functies stelde Janssen zijn tijd nog beschikb: door zijn pennevruchten te levei 1 aan de verschillende tijdschriften

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2