AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT **UITENLAË? NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Kjdag 4 November 1938. No. 44 Zes en vijftigste jaargang Ivorol geeft een zeer effectief zacht en geurig schuim 3 broertjes en 2 zusjes waren héél erg verkouden, 48ü53 Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. 1NTERC. 16 - POSTREK. 1043 Wat de Ierseksche en Thoolsche Courant in 1888 vertelde. O THOOLSCHE COURANT lad verschijnt eiken ag. Prijs per kwartaal met Geïllustreerd ^sblad ƒ1,375, franco >ost ƒ1,05 15 cent kosten. Advertentiên van 1 tol 4 regels 75 ct.: iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. K0STEL00ZE INENTING. •gemeester en Wethouders der ente Tholen maken bekend dat oensdag, den 9 November aan- de, des middags te '12 ure, de enheid zal zijn opengesteld tot looze Inenting en Herinenting Ie ingezetenen, die zich daartoe t lokaal der Openbare Lagere >1 aanmelden. 14 den, den 2 November 1938. •gemeester en Wethouders van 1 e n maken bekend dat tegen erdag 10 Nov. a.s. gelegen- bestaat lot aangifte voor ruiming irivaatputten. den voormiddag van dien dag scherven enz. door den reini- dienst worden opgehaald, den, 3 November 1938. 11 OPNEMING VAN VOETPADEN EN KUNSTWERKEN. gemeester en Wethouders van in brengen ter openbare kennis, beginnen op 24 November a.s., ege de Gemeente een Algemeene ming zal worden gehouden van tpaden en de daarin gelegen werken in die Gemeente, olen, 2 November 1938. waring en verlichting >elastingdruk. de Memorie van Antwoord op oorloopig verslag van de Tweede inzake de Rijksbegrooting 1939 heeft de regeering haar maatregelen op belasting- nog eens verdedigd. Zooals weet, zullen hoofdzakelijk ter g van het tekort ontstaan door jzondere uitgaven ten behoeve ■e defensie en ter bestrijding lle werkloosheid, nieuwe belas n worden ingevoerd, namelijk inkomsten- en winstbelasting, een aanmerkelijke verzwaring h len belastingdruk op ons volk kenen. st daarom heeft de regeering r gestreefd, anderzijds bestaande ÖJhtvaardigheden in de verdeeling dien druk op te hellen. Zoo i behalve de reeds vroeger rnde nog eenige nieuwe ver- S| ;en worden ingevoerd. ■j n. zal de zoutaccijns worden ;haft, zullen varkensvleesch, Pi, envleesch e.d. van omzetbelas- worden vrijgesteld, de omzet ting op thee en benzine worden r(pgd en de grondslag dienstboden personeele belasting worden en in dien zin, dat één dienst- steeds vrij zal zijn "der overweegt de regeering om imuleering van het bedrijfsleven personeele belasting meer te n van winkels, hotels, café's en urants, biljarten en pleizier- uigen en de personeele belasting motorrijtuigen aanzienlijk te gen. Ook wordt nog gedacht verlaging van den accijns op en gedistilleerd, wordt dus over het geheel 0 nen de belastingschroef weer aangedraaid, toch toont de ringnogwelzooveel mededoogen den gekwelden belastingbetaler, iem op punten waar de druk al Hjnlijk is, eenige verlichting t geschonken. ie ;oopvaardij in oorlogstijd. t met de totstandkoming van iccoord van München het oor- evaar voorloopig geweken is, ons land de wel zeer noodige enheid, allerlei voorzieningen 'effen, waaraan voordien niet of Oen de werd gedacht. 8 12 waardoor elke poetiing met Ivorol tevens een ware mondwassching wordt. Ivorol (volgens nieuw recept) Tube 60, 40, 25 cent 48056 Aan de luchtbescherming denken wij hier natuurlijk in de allereerste plaats. Doch daarnaast dreigt in het bijzonder onze zeevarende natie in tijd van oorlog een niet minder groot gevaar, namelijk dat de aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen uit de overzeesche gewesten wordt ge stagneerd. Bij bedreiging ter zee staat de koopvaardijvloot volkomen machteloos. Hierin wil de minister van defensie nu verandering brengen door cur sussen te organiseeren, waar den koopvaardij-oflicieren de noodige kennis zal worden bijgebracht om trent de aanvalsmogelijkheden op zee en de afweermiddelen daartegen. In het bijzonder zullen aanwijzin gen worden gegeven betreffende het varen in convooi en de bescherming tegen mijnen en gassen. De cursussen zullen toegankelijk zijn vooroflicieren, die alle examens, welke vereischt worden voor het bereiken van den hoogsten rang, hebben afgelegd. Critiek op de critiek. Uit dergelijke maatregelen blijkt wel, dat de autoriteiten, al is het gevaar nu geweken, niet stilzitten en ons land paraat willen maken bij uitbreken van een eventueelen oorlog. Ook het particulier initialief, waaraan hier te lande de zoo belangrijke lucht beschermingsorganisatie is overgelale, gaat op dezen weg voort. Amsterdam gaf het goede voorbeeld door een groote luchtbeschermingstentoonstel ling te organiseeren, welke door den minister van binnenlandsche zaken, H. van Boeyen, werd geopend. Bij deze gelegenheid oelende de minister critiek uit op de.... critiek, welke in de laatste weken allerwegen is ten beste gegeven naar aanleiding van de totaal onvoldoende organisatie der luchtbescherming in ons land. De minister erkende volmondig, dat er nog alles op dit gebied te doen is, doch hij veroordeelde de onbillijke critiek, die het weinige dat er dan toch ontegenzeggelijk nog gedaan is, geheel over het hoofd ziet. Bei] nes 100 jaar, Een belangrijk industrieel jubileum werd deze week in ons land gevierd de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes N. V. te Haarlem bestond den eersten November 100 jaar. Deze fabriek is zeker wel voor niemand in den lande een onbekende, want een groot deel van het rollend materieel, waarvan het reizend publiek in Nederland en ook in Nederlandsch-Indië gebruik maakt, is uit de werkplaatsen van deze Haarlemsche fabriek afkomstig. De regeering gaf van haar belang stelling met dit bijzondere jubileum blijk door den directeur der vennoot schap ir. H. J. M. Bekkers door H. M. de Koningin tot officier in de orde van Oranje-Nassau te benoemen en ook overigens aan verschillende leden van het personeel nog onder scheidingen uit te reiken. Er is in de laatste jaren in het centrum en het oosten van ons werelddeel wel veranderd. Polen gold in ieder geval voor de afsluiting van het niet-aanvalsverdrag met Duitscbland als een van de beste vrienden van Frankrijk. Tsjechowakije had militaire verdrogen met Frankrijk en met Rusland. En in de staten van Zuid-Oost-Europa, waar Frankrijks invloed eveneens groot was, speelde Engeland boven dien nog het spel met de zilveren kogels. Slechts Zuid-Slavië begon reeds in die jaren zijn politiek te herzien en tiaar vriendschappelijke betrekkingen met alle buurlanden te streven. En hoe ishet op het oogenblik Duitschland en Italië staan op het punt den handel met Zuid Oost-Europ te gaan beheerschen. De kleine staten in deze gebieden ver binden hun lot aan dat van de spil Berlijn- Rome. Wat vroeger ondenk baar was, is op liet oogenblik een feit. Tsjecho Slowakije en Hongarije doen een gemeenschappelijk beroep op een Duitsch-Italiaansch scheids gerecht. Inderdaad, is er wel veel veranderd in Europa na het accoord van Munchan. Frankrijk op nieuwe wegen. Maar niet slechts in Midden- en Oost-Europa hebben zich verande ringen voltrokken. Hetzelfde valt waar te nemen in West-Europa, het sterkst wellicht in Frankrijk. Daar is zoojuist het socialistisch-radicale congres gehouden, het congres dus van de regeeringspartij. Daar is geheel gebroken met de volksfrontpolitiek zoowel in binnen- als buitenlandsch opzicht. Minister-president Daladier heeft zelfs zeer scherpe woorden gericht tot de communisten en hun hun houding tijdens en na de crisisdagen krachtig veroordeeld. De minister van buitenlandsche zaken Bonnet wees er op, dat men in Frankrijk van harte wenscht, dat er een waarachtige samenwerking met Duitschland en Italië tot stand komt. Slechts Herriot was minder opti mistisch ten aanzien van de toekomst dan de beide andere partijleiders. Hij betreurde het, dat de politiek van de collectieve veiligheid schip breuk heeft geleden, en dat de Volkenbond op het oogenblik geen kracht bezit. Verder pleitte hij voor een handhaving van het verdrag met Rusland, terwijl hij tenslotte een beroep op de Vereenigde Staten deed om medewerking bij het vredeswerk. In Italië en Duitschland heeft men het verloop van het congres te Marseille gunstig beoordeeld. In Duitschland maakte men slechts een voorbehoud ten aanzien van de be handeling van het ko'oniale vraagstuk. Hel congres heeft nl. de koloniale eischen van Duitschland van de hand gewezen. Dit is echter voor loopig nog een kwestie van onderge schikt belang, zooals Hitier en Poncet in hun laatste onderhoud te Berlijn eenmaalvriendscbappelijkergeworden dan zal zich waarschijnlijk ook voor het koloniaal probleem een oplossing laten vinden. Na het congres van Marseille heeft Daladier nog een kleine verandering in zijn kabinet aangebracht. Reynaud en Marchandeau hebben van plaats verwisseld, zoodat Reynaud thans de Fransche financiën beheert. Hij heeft reeds verklaard, dat bij de gezondmaking van de Fransche financiën geen nieuwe devaluatie als geneesmiddel zal worden gebruikt. Chamberlain's nieuwe kabinet. Evenals Daladier heeft ook Cham- berlain zijn kabinet eenigszins ge reconstrueerd Lord Runciman is in de regeering teruggekeerd en boven dien is er een nieuwe, veelbelovende figuur, sir John Anderson, in opge nomen. Deze nieuwe minister geniet een reputatie van doortastenheid, zoodat zoowel geestverwanten als politieke tegenstanders hem eeren. Zijn rapport omtrent de evacuatie dat als leiddraad diende bij het uit zendenderschoolkinderen uit Londen gedurende de crisisweek, bracht hem op den voorgrond als den aangewezen man om de verdediging van de bur gerlijke bevolking te organiseeren. Op deze taak zal hij als minister zonder portefeuille al zijn krachten concentreeren. Het debat over de buitenlandsche politiek in het Lagerhuis, dat deze week gehouden is, heeft geen groote verrassingen gebracht. Dat de kritiek op het regeeringsbeleid fel zou zijn, wist men reeds, evenals het feit, dat de Britsch-Italiaansche overeenkomst spoedig in werking zal treden. Chamberlain wees er in den loop van het debet nog eens op, dat aan de Engelsche bewapening geen agressieve bedoelingen zijn verbonden. De eenige zorg van de regeering is het beveiligen van de imperiale ver bindingswegen en .zoo sterk te zijn, dat de Britsche diplomatie met andere mogendheden op voet van gelijkheid kan onderhandelen, De oorlog in het Verre Oosten. Het belangrijkste bericht uit het Verre Oosten is ongetwijfeld, dat Tsjang Kai Sjek ondanks de tegen slagen van den laatsten tijd zijn zet tegen Japan zal blijven voort zetten. Dit is zeer zeker een dapper besluit, maar de vraag duikt op, hoe lang de Chineesche maarschalk inder daad nog verzet zal kunnen bieden. Nu de verbinding met Kanton en Hongkong verbroken is, is men voor den aanvoer van wapens, munitie, enz. aangewezen op de wegen naar Fransch Indo-China en Rusland, die duizenden kilometers lang zijn. Waarschijnlijk is het dan ook, dat het tot groote veldslagen niet meer zal komen, doch dat de Japanners hoofdzakelijk door middel van den guerilla-oorlog bestookt worden. Voor de Jappen kan dit intusschen nog lastig genoeg worden. In de Iers. en Th. Crt. van 0 Oct. 1888 staat dat de Rederijkskamer Excelsior te Stavenisse is opgeheven. Te St. Annaland werden als Notabel der Ned. Herv. Kerk herbenoemd Jan Goedegebuure Az. en F. Geluk. In het no. van 13 Ocl. vinden wij dat de najaarsveemarkt te St. Maar tensdijk een goed resultaat had. Er was 140 stuks vee aangevoerd. Vaarzen werden verkocht van f150 a f200. Tot telefoonhoudster werd te Oud- Vossemeer benoemd mej. G. J. de Graaff. Te Stavenisse werd ten overstaan van Mr. J C. v. d. Lecq de Clercq publiek verkocht de windkorenmolen met huis enz. voor f 11.745.aan J. Dijkman te Sirjansland. Eenige perceelen bouwland brachten van f210 tot f450 per geniet op. De gemeentebegrooting voor 1889 werd vastgesteld op 19923.48 in ont vangst en uitgaaf. Mej. M. J. v. d. Moer, leerlinge der R. N. L te Tholen slaagde als onderwijzeres. Een Thoolsche visscher L. v. d. Hooft was op zijn vaartuig in de Mosselkreek aan het korren, waarbij hij overboord sloeg en verdronk. Hij liet een weduwe met 5 kinderen achter. maai Moeder wiet raad. Zij haalde avond» de doos Dampo vooi den dag en den volgenden morgen waien ze alle 5 weer beter. Doos 30 cent In het no. van 20 October staat dat de heer J. J. J. de Lange uit Tholen en leerling der .R. N. L te Middelburg slaagde als onderwijzer. In het no. van 27 October vinden wij dat de raad van Tholen de be- grooling vaststelde in ontvang en uitgaaf op f27075.17. Een lijst die te Tholen circuleerde ten behoeve van Wed. v. d. Hooft bracht f 121.50 op. De boterprijs was f0.52'/2 per '/2 K.G. Eieren golden f4.20 per 100 stuks GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER, 2 Nov. 1938. Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. Versluijs. Secretaris de heer W. van der Ploeg. Afwezig de heer J L. van Gorsel. De notulen van de vorige ver gadering worden voorgelezen. De heer Mees merkt op dat er staat dat de Jong de provisie van de geleverde meubelen heeft ontvangen maar dat moet zijn M. van Driel. Met deze opmerking worden de notulen vastgesteld. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Van den Commissaris der Koningin dat Kon. is goedgekeurd de verorde ning heffing schoolgeld. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van D. Wessels en J. van der Welle verzoeken om vergoeding volgens art. 13 der 1. o. wet. Burg. en Weth. stellen voor de gebruikelijke vergoeding te geven, waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Op voorstel van burg. en weth. wordt het kohier hondenbelasting met enkele honden aangevuld. Van den commissaris der Koningin is bericht ingekomen omtrent enkele wijzigingen van de verordening, regelende de eischen van benoem baarheid en veldwachter. De Voorzitter zegt dat hierover het advies is gevraagd van de alg. Ned. Politiebond en leest dit schrijven voor. Daarin wordt aangedrongen om het maximum salaris te bepalen op f 1550 en de kindertoeslag in te voeren. Burg. en Weth. stellen voor om de wijzigingen aan te brengen en het maximum salaris te bepalen van f 1350 op f1400 en ceen kinder toeslag. De heer Vroegop zegt dat in het schrijven van de politiebond staat dat er een kindertoeslag gegeven kan worden is dat hier ook zoo. De voorzitter antwoordt dat hier geen kindertoeslag wordt gegeven. De heer Vroegop merkt op dat in alle reglementen dit bepaald is en waarom moeten wij hier dan achter blijven, andere ambtenaren wordt het ook gegeven. De voorzi tter zegt dit is een kwestie van de raad om kindertoeslag te geven, het blijft aan den raad of hij het doen wil en of hij het .wen- schelijk acht. Persoonlijk is spr.niet tegen kindertoeslag en acht het zei wel billijk. De heer Vroegop zegt nogmaals als er nu aan alle ambtenaren kinder toeslag gegeven wordt waarom moet men dan hier achter blijven. Wethouder Lindhout vraagt of de heer Vroegop wel goed is ingelicht. Het salaris wordt verhoogd en dan zou daar nog bij moeten kindertoe slag. De heer Vroegop zegt wel goed ingelicht te zijn. Op vele plaatsen wordt kindertoeslag gegeven en daarom is hij er voor het hier ook te geven. Wethouder Daane zegt dat burg. en weth. in principe niet mee konden gaan met de verlaging voor de kleeding en toen is besloten om he^

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1