IAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT üC NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN ntwapening bewapening? ijdag 28 October 1938. No. 43 Zes en vijftigste jaargang Rheumatische pijnen Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 ÜtUÜ I®gïp *Pr THOOLSCHE blad verschijnt eiken dag. Prijs per kwartaal jOmet Geïllustreerd dagsblad ƒ1,375, franco post ƒ1,65 15 cent kosten. Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. alle landen op een enkele ondering na is van bijna niets ers sprake dan van ontwapening ideaal, dat wij allen zoo van scber harte nastreven. Allerwegen ren wtj stemmen opgaan om te iken tot ontwapening. Doch meer woorden hooren wij niet; de welke wij zoo gaarne zouden laat op zich wachten, oen München achler den rug was, sterden wij eenige hoop, dat er op het gebied van bewapening al geen teruggang, dan toch lans een stilstand te constateeren vallen. Chamberlain had den de gered en wij waren optimis- genoeg om te meenen, dat het ook zou gelukken, het bewape- gsmonsteronder de kniete krijgen. Jdele hoop, die wij onmiddellijk rook hebben zien vervliegen, eland, het vaderland van den a, op wien in die dagen van nning de oogen van de geheele eld waren gevestigd, kondigt aan, het zijn bewapening in versneld ipo zal vervolgen te land, ter en in de lucht. luitschland maakt bekend, dat het bouw van zijn vestingwerken in Westen zal bespoedigen. Frank- blijft niet achter, Rusland doet zelfde, van Italië is het oud nieuws erika stelt honderdtallen millioe- beschikbaar voor de uitbreiding leger, vloot en luchtmacht. Vaarheen wij den blik ook wenden bijna overal kunnen wij hetzelfde istateeren. Natuurlijk blijft deze rapeningswedloop uitsluitend be kt tot de groote mogendheden, kleinere staten volgen voor het erendeel het voorbeeld der groo- en na, zij het dan op meer be- eiden voet, hoewel zij, met het ente voorbeeld van Tsjecho-Slo- kije voor oogen, geen oogenblik illusie kunnen koesteren, dat zij met de wapens in de hand nnen staande houden, als de ver- tigende stormvloed vroeg of laat lert. )oe naar mijn woorden, maar niet mijn daden. Heeft men wel ooit r meer consequente, een dolzin- >er toepassing van dit door schijn- iligheid ingegeven woord Men lart zich blind op den buurman, i zich ook sterker bewapent en et niets haastiger te doen, dan m na te volgen liever nog, als t kan, te overtreden, den verdedigt zich met te beweren t, wie den vrede wil, zich op den za rlog moet voorbereiden. Er is gelukkigerwijze op deze wereld en Briand, geen Stresemann meer, aan de verzoening der volken nnen werken, in plaats van de ronden te verbreeden, die tusschen grenzen gapen. De vredesduif elt zich teruggetrokken, de god van n oorlog heerscht alom opper- ichtig. Het zijn niet allen de overtuigde cifisten, noch de economen, die ze welhaast universeele verdwazing, zen wanhopigen wedloop naar den 'rond deze verspilling van milliarden (leslaan in een tijd, waarin aan alles hoef te is, behal ve aan oorlogswee, dagen, die nog zoo pas achter ipls liggen hebben overduidelijk be tzen, dat ergelukkig bij geen er kei volk meer geestdrift bestaat ui§or een oorlog. Bij geen enkel lk niet één uitgezonderd. De volken hebben geleerd, logisch denkenen dit logisch denken inieft hun de oogen geopend voor Pe waarheid, dat er in geen enkelen '1( rlog overwinnaars zijn niets 81 iders dan overwonnenen. Daarom n wij bewaard gebleven voor rlogspsvchose. Geen strijdkreet is 10 3(J bij machte geweest, orn weerklank te wekken. Stom en somber heeft men de toebereidselen aan gezien voor de groote castrofe, die onafwendbaar leek. En toch is dit veelbeteekenende feit niet in staat gebleken, om het ideaal der. ontwapening ook maar één stap nader te brengen. De bewa peningskoorts grijpt nog steeds om zich heen en wij kunnen het einde er van niet voorzien. Waar is de man, die in dezen noodlotligen toestand verandering weet te brengen? Waar is de man, die het voetspoor durft te drukken van een Chamberlain en ons bevrijdt van de nachtmerrie, die bewaping heet? Is er dan geen middel te vinden om langs den weg van rustig overleg onder staatshoofden dit gevaar te keeren, zooals men er door overleg in is geslaagd te voorkomen, dat de Europeesche oorlog ontbrandde? Wij zouden met dr. Kuyper kunnen uitroepen„Zij (wij) kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht," want elke dag, elk etmaal verwijdert ons verder van de mogelijkheid, om te komen tot ontwapening, althans beperking der bewaping. Men gaat voort met bet werpen van millioenen in den bodemioozen put, millioenen die overal, in elk land, bij elk volk, zooveel beter te besteden zouden zijn, Van harte verheugen wij er ons over, dat het spook van den oorlog van gisteren is verjaagddoch allen volken wacht nu een nog veel grooter taak: het verjagen van het spook van den oorlog van morgen. Doch dat zullen zij niet anders kunnen doen van door het gebruiken van hun gezond verstanden dit zegt hun, dat de eenige weg, welke daartoe kan leiden, is: ontwapening. Men kan den vrede niet tot zich lokken door het opstellen van kanonnen 1 Het bezoek van Koning Leopold. Het programma van den Koning van België voor zijn tweedaagsch bezoek aan ons land op 22 en 23 November a.s. blijkt uitgebreider te zijn dan aanvankelijk was gemeld. Niet alleen Amsterdam en Den Haag doch ook Amersfoort en Soestdijk zullen den Koning te gast krijgen. In Amersfoort wil Koning Leopold namelijk het monument voor de Belgische militairen bezoeken, terwijl hij in Soestdijk op het Paleis een particulier bezoek wil brengen aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Dit alles zal den eersten dag plaats vinden. De tweede dag is bestemd voor 's Konings bezoek aan de Residentie, waar een receptie zal worden ge houden op het Belgische gezantschap om de Belgische kolonie en de Bel gische consuls in ons land gelegen heid te geven, hun opwachting te maken bij den monarch. Onze handelsbetrekkingen met België. Op grond van het Nederlandsch- Belgische handelsverdrag heeft Don derdag te Brussel de installatie plaats gevonden van een tweetal commissies een van Belgische en een van Neder- landsche zijde, die ten doel hebben den weg te effenen voor de handels betrekkingen tusschen beide landen en voor kwesties, welke zich in het wederzijdsche handelsverkeer even tueel mochten voordoen, in gemeen schappelijk overleg een oplossing te vinden. Na de installatie werd een verga dering gehouden, waarin verschillen de reeds gerezen moeilijkheden onder de oogen werden gezien. Aan een en ander ging een noenmaal cier gezamenlijke commissieleden op het Nederlandsche gezantschap te Brussel vooraf. Nederlands lichamelijke opvoeding. Sinds eenigen tijd wordt in ver schillende onderwijskringen alarm geslagen over den gebrekkigen toe stand van de lichamelijke opvoeding in ons land. De waarde van lichame lijke oefening is in ons onderwijs nooit zoo op den voorgrond gesteld als in vele andere landen met name Engeland, doch dat zij in de practijk van ons onderwijs op schromelijke wijze wordt miskend, dat schijnt men eerst thans in breeden kring te gaan inzien. Dat de klacht niet overdreven is, blijkt het best uit de resultaten van een onderzoek, in 1935 door het Rijksschooltoezicht ingesteld. In dat jaar waren er in ons land 3063 openbare en 4980 bijzondere lagere scholen, waarvan resp. 1017 en 2478, dat is resp. 33.2 en 49.8yo in het bezit waren van een onvoorwaarde- vrijstelling voor lichamelijke oefening. M.a.w. beteekent dit, dat bij het L. O. 40van de scholen ofwel een half millioen kinderen geheel van gymnastiek-onderwijs verstoken is. 'Bij het Middelbaar Onderwijs is het wel is waar iets beter gesteld, maar toch beslaat ook daar nog een sterke wanverhouding tusschen lichamelijke en geestelijke oefening, terwijl bij het Nijverheidsonderwijs de gymnastiek geheel in het vergeet boek is geraakt. Uitvoerige gegevens over een en ander vindt men ineen dezer dagen door het Rijkscollege voor Lichamelijke Opvoeding uitge bracht rapport, waarin tevens ver betering van den toestand wordt bepleit. Hoe dit het best kan gebeuren, daarover is men het echter nog niet eens. Het Rijkscollege is van oordeel, d.at het op den weg der regeering 1 'gt, hierin te voorzien en waarschuwt tegen particulier initief, omdat dit voor alles gericht is op sportenspel en niet op opvoeding. Dat de regee ring aan dit onderdeel van de school- opvoeding, hoe noodzakelijk ook, meer geld ten koste zal leggen, is echter thans wel minder dan ooit te ver wachten en wat het Rijkscollege verlangt goed opgeleide leer krachten en speciaal georganiseerd, deskundig toezicht op het gymna stiekonderwijs zou zeker geen geringe kosten met zich mede brengen Wachten wij echter af, hoe de regee ring op het thans geslagen alarm zal reageeren. Strijd tegen de „wilde bussen" Spoor- en tramwegen voeren reeds jaar en dag een hardnekkigen strijd tegen de zgn. „wilde bussen", par ticuliere autobusdiensten, die geheel of nagenoeg parallel loopen met bestaande spoor- en tramlijnen en dezen een groot deel van de reizigers afsnoepen, doordat zij zooveel goed- kooper zijn. Tot voor kort wisten de autobus ondernemers geregeld tusschen de mazen van het wettelijk net door te glippen, doch in den laatsten tijd, waarschijnlijk omdat de concurrentie inderdaad gevaarlijke vormen gaat aannemen, hebben spoor- en tram wegmaatschappijen hun pogingen verscherpt en zijn er nu is geslaagd enkele rechterlijke veroordeelingen uit te lokken. Zoo zijn de wilde bus diensten tusschen Haarlem en Am sterdam in kort geding door de rechtbank te Haarlem verboden. Maar zelfs dit bleek nog niet af doende. In minder dan geen tijd hadden de autobusmannen een nieuwe N V. uit den grond gestampt die met het materieel van de ver boden diensten een halfuurdienst ging onderhouden. De vreugde was evenwel van korten duur, want de politie greep in en verbood den passagiers aan het station van ver trek te Haarlem in te stappen. Inmiddels zet de Noord-Zuidbol- landscheTramwegmaatschappij, beier bekend als „de Blauwe tram" haar actie voort. Zij heeft nu behalve de exploitanten van een autobusdienst ook de verhuurders van de bussen, waarmee deze onderneming haar dienst onderhoudt, gedagvaard, ten einde een verbod betreffende het verhuren van autobussen aan wilde busdiensten te verkrijgen. Dit is iets nieuws in den strijd tusschen rail- en wegverkeer en de uitspraak, die op '1 November is gesteld, wordt daarom met spanning afgewacht. Op het accoord van München is eenigen tijd lang een kater gevolgd. Engelauds eerste stap na München was de aankondiging van een nog krachtiger bewapeningdal wekte het wantrouwen van Berlijn en Rome op. Duitschiands eerste onderneming was een economisch offensief in Zuid-Oori Europadat deed argwaan in Engeland en Frankrijk ontstaan. En bedenkt men dan tenslotte nog, dat Italië, Polen en Hongarije in Tsjechoslowakije van het zelfbeschik- kingsrechlder volken wilden afwijken iels waaraan Duitscbland niet mee wilde doen dan kan de onbehaaglijkestemming vande laatste weken niet onbegrijpelijk zijn. Thans echter doen zich weer licht punten voor. Men gaat inzien, dat veel van het wantrouwen over en weer misplaatst is en dat laat de hoop leven, dat Europa alsnog de vruchten van München zal kunnen plukken. Een van de belangrijkste sympto men van een beter inzicht in de bedoelingen en wenschen der volken is ongetwijfeld de rede, diede Brilsche minister van buitenlandsche zaken, llalifax dezer dagen gehouden heeft. Halifax heeft duidelijk laten blijken, dat Engeland den „geest van Ver- sailles"opzij wil zetten; hetwenscht aan de begrippen samenwerking en verdraagzaamheid een andere betee- kenis te geven dan die welke tot dnsverre bestond. De samenwerking moet er een zijn tusschen gelijkwaardigen, maar met respecteering van elkanders belangen. Samenwerking op basis van gelijkheiden ter waarborging van die gelijkheid is een machts apparaat noodig. Daarom moet voors hands de strijd voor den vrede en tegen de oorzaken van den oorlog nog gepaard gaan met versterking van de bewapening. Met deze woorden heelt Halifax aan Berlijn en Rome meer begrip voor Engelands politiek willen bij brengen. In Berlijn heeft men dat begrepen en gezegd kan worden, dat het vertrouwen tusschen Duitschland en Engeland weer aan het toenemen is. En aangezien dezer dagen eindelijk ook het Britsch Italiaansche accoord in werking treedt, mag men ook daarvan een gunstigen invloed op de betrekkingen tusschen Londen en Rome verwachten. Voor de toekomst van Europa is dat van het grootste belang. Verkiezingen in Frankrijk. Het is opmerkelijk, dat Frankrijk zijn stem in het internationale concert zoo goed als niet laat hooren, maar onbegrijpelijk is dit niet. In dit land toch moeten zich eerst groote binnenlandsche veranderingen voltrekken, alvorens men zich in den nieuwen gang van zaken kan inscha kelen. Dat Frankrijk intusschen hard aan het werk is om de rroodige herzieningen in zijn beleid, zoowel buiten- als binnenlandsch, aan te brengen, behoeft niet betwijfeld te worden en dat deze herziening met den wil van het volk zullen plaats vinden, staat na de verkiezingen voor een deel van den senaat na 1.1. Zondag wel vast. Deze verkiezingen toch zijn uitgevallen in het voordeel der meest gematigde elementen, die zeker de nieuwe politiek van Daladier zullen steunen. Frankrijk blijft natuuilijk vasthouden aan de as Londen-Parijs, maar daarnaast zal het zooveel mogelijk alle geschillen met buitenlandsche mogendheden uit den weg moeten zien te ruimen. De benoemirg van Franpois Poncet tot ambassadeur te Rome is een van de eerste schreden op dezen weg. Mijnhardtjes doen deze snel ver dwijnen. 12 stuks 50 ct. 48027. Onderhandelingen tusschen Praag en Budapest. De hernieuwde onderhandelingen tusschen Praag en Budapest vlotten nog niet al te best. Wel zijn de beide standpunten elkaar wat meer gena derd, maar over een paar groolere steden is men het nog niet eens kunnen worden. De moeilijkheid schijnt hierin te schuilen, dat deze steden wel is waar een overwegend Hongaarsche bevolking hebben, maar- dat het omliggende land juist over wegend Slowaaksch is. Het enthno- grafische principe kan hier dan ook moeilijk in toepassing worden gebracht Intusschen werken de diplomaten ijverig voort en eerst wanneer de zaak geheel beklonken zal zijn, mag men een nieuwe bijeenkomst van Hongaren en Slowaken verwachten. Helaas is men echter op hel oogen blik nog niet zoo ver. De strijd in het Verre Oosten. 3 November is de Mikako jarig en het Japansche leger hoopte aan zijn keizer voor dezen dag als geschenk de verovering van Ilankou te kunnen melden. Het is daarin geslaagd zoowel de belangrijke Zuidchineesche hande'sstad Kanton als de tweede hoofdstad van de regeering Tsjiang Kai-sjek zijn gevallen. Men vraagt zich af, of thans de vrede tusschen China een zekereoorlogsverrnoeidheid waar te nemen, terwijl anderzijds de Japanners er geen belang bij kunnen, hebben, dan strijd nog verder in het binnenland, waar de voorwaarden voor hen minder gunstig zijn, voort te zetten. Het is echter eerst de toekomst, die op deze vraag een antwoord zal kunnen geven. Krachtig Britsch optreden in Palestina. Engeland is kennelijk van plan zijn politiek tegenover Palestina te her zien. Het schijnt het verdeelingsplan, dat zooveel onrust heeft verwekt, wel te willen laten varen en van Pales tina een Arabisch Joodschen staat onder Britsch toezicht te willen maken. In de allereerste plaats acht men het echter op het oogenblik noodig een einde te maken aan de tallooze daden van terreur. Men treedt daartoe uiterst kraehtig op en heeft zelfs de oude Arabische wijk van Jurazalem bezet. Het is voorliet veelgeplaagde land te hopen, dat het energieke Engelsche optreden thans inderdaad het gewenschte resultaat zal brengen. Voor een groot deel zal dit echter wel afhangen van de politiek, die Londen tegenover de Arabieren gaat volgen. GEMEENTERAAD ST. MAARTENSDIJK, 25 Oct. 1938. Voorzitter burgemeester mr. II. II. Schuller. Secretaris de heer J. E B. Meloen. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en wijdt enkele woorden aan het feit dat de heer Meloen, gemeente secretaris, op 1 October jl. deze betrekking 20 jaar in de gemeente heeft verricht. De vorige vergadering was spr. dit reeds bekend maar om dat die kort na 1 October was en kennende de bescheidenheid van den

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1