Slaap uw verkoudheid weg met Dam po Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardts Zenuwtabletten Van den Minister van Soc. zaken dat de behoeflenorm is vastgesteld van de eerste week in December tot Mei op f 10 en voor de overige maan den op f 12. De heer Stols zegt dat er bezwaren ingediend kunnen worden en is er voor dit te doen, want er zijn be zwaren tegen. De voorzitter antwoordt dat er reeds bezwaren ingediend zijn en leest de brief die daaromtrent geschreven is voor. Er is echter geen rekening met ons voorstel gehouden en de minister heeft het nu zoo bepaald. De heer Stols meent dat f 10 tot Mei veel te veris. De andere laat hij nog staan. Hij meent dat men alsnog bezwaren moet indienen. De voorzitter zegt toe dat het nog eens geprobeerd zal worden. Een schrijven van den Commissaris der Koningin om een wijziging aan te brengen in de verordening be noembaarheid van veldwachters in verband met het hebben van diplo ma's. Er mag alleen een toeslag ge geven worden voor het diploma dat de hoogste waarde heeft. Met alg. stemmen wordt besloten zich aan te sluiten bij het destructie bedrijf te Son. Een schrijven van de bewoners van de Kerkring om hen te verlossen van de stofplaag, die ontstaan is door het dempen van de Kerkring. Een dergelijk schrijven is binnen gekomen van het bestuur van de bijz. school. De voorzitter zegt dit heeft ook de vorige vergadering reeds een punt van bespreking uitgemaakt, maar men moet niet vergeten als dit ver zoek zou worden ingewilligd, dan krijgt men het uit andere gedeelten van de gemeente ook, want waar heeft men nu geen last van stof? Spr. noemt ook nog verschillende plaatsen en brengt dan naar voren wat de kosten zouden bedragen alleen binnen het hek en wel te bestraten met betontegels f2314 met klinkers f3598.40 en met Eshaliet f 968.02 en met Eshalite is het niet voldoende want dat is in een zekere periode van het jaar zachter dan anders en daar zullen de kinderen aan trekken en dan houdt het niet. Avond# aangewend 'a Morgens weer opgeknapt- Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Met alg. st. wordt hiertoe besloten Van den Bank van Ned. Gemeenten om neen ieuwe overeenkomst aan te gaan in verband met de rentever laging. De voorzitter leest het concept voor, wat met alg. st. wordt aange nomen. Van het Hoofd der Openb. school een verzoek om medewerking tot het geven van een cursus in herhalings- onderwijs en dit te doen in 2 klassen in verband metde leerlingen die de vorige winter reeds deze cursus hebben bezocht. Burg. en weth. stellen voor hierop gunstig te beschikken, waartoe met alg. st. besloten wordt. De heer van Dijke vraagt of het voor de bijz. schoul ook zal gaan. De voorzitter antwoordt dit juist naar voren te willen brengen en zou voor willen stellen indien er van het bestuur der bijz. school een dergelijk verzoek komt om dit ook zoo af te handelen. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. Burgem. en weth. stellen voor de pensioensgrondslag van den gem.- ontvanger met ingang van 1 Sept. 1938 vast te stellen op f905. Met alg. stemmen wordt dit aan genomen. Van Ged. Staten betredende de aansluiting aan het destructiebedrijf van den N.C.B. te Son. De voorzitter zet deze zaak uit voerig uiteen en zegt dat men volgens de wet aan moet sluiten en het goedkoopste is deze te Son, waarvan de kosten per jaar bedragen f82.32 met kans op reductie. De heer Geluk vraagt of alle beesten, die dood zijn worden weg gehaald. De voorzitter antwoordt dat alle beesten worden weggehaald, maar eerst wordt er bepaald aan welke ziekte het dier is gestorven, het gaat dus zoo er wordt op de secretarie kennis gegeven, die geeft weer kennis aan den veearts en deze zegt dan wat er moet gebeuren. Want een dier dat gestorven is aan miltvuur wordt in een aparte wagen vervoerd. Ook kan men het afval bij de slagers laten afhalen, maar dan moet de gemeente zorgen voor een afge sloten bus bij eiken slager. De heer Prinse vraagt of dit ook is voor gestorven huisdieren zooals honden en katten. De voorzitter antwoordt dat men die ook ophaalt, als men er geen raad mee weet, het beste zou echter zijn deze dan maar te brengen in de gesloten bus van een slager. De heer Stols acht dit nogal ge vaarlijk (gelach). De heer Stols begrijpt niet goed dat er reductie gegeven wordt, ter wijl er een hooge prijs wordt opge- gegeven. De voorzitter antwoordt dat de prijs jaarlijks wordt berekend door de Ver. van Ned. Gemeenten. Deze zaak bestaat reeds 5 jaar en de overeenkomsten die toen zijn aan gegaan waren voor 15 jaar, dus voor ons is het nu nog tien jaar en dan kunnen wij het opzeggen of opnieuw aangaan maar dan is het maar voor 5 jaar. De prijs is dus vastgesteld voor 15 jaar en nu wordt er reductie gegeven, omdat het bedrijl zoogoed werkt. De heer Stols vraagt of er geen goedkoopere is. De voorzitter antwoordt er zijn maar twee maatschappijen; er is ook nog de Gekro maar die is veel duurder, want daar zou het kosten f 112 zonder kans op reductie. Burg. en weth stellen dan ook voor een afwachtende houding aan te nemen. De heer Stols merkt op dat om de kosten te ramen op pl.m. f 1000 het terrein natuurlijk opgemeten is en vraagt of men nog weet hoeveel de Dorpsweg gekost heeft. De voorzitter antwoordt dat het is gemeten en leest voor de begrooting die gemaakt is. De heer Stols had niet kunnen begrijpen dat dit zooveel zou kosten. De heer van Dijke vraagt of het niet mogelijk is dit met fijne grind te doen en dat deze er dan wordt ingewalst. De voorzitter antwoordt dal dit nog veel geld zal kosten en het is niets waard. De heer Stols vraagt als de strook buiten het hek nu alleen wordt gedaan dan zou dit geen groot bedrag wezen. De voorzitter kan dit niet zeggen, maar het zou ook kunnen om hettelaten begroeien buiten het hek. Dan is het stuiven ook klaar. Dit zou gedaan kunnen worden door een beetje goede grond daar te brengen en dan te bezaaien. De heer Stols houdt vol dat het daar een toestand is die niet deugt, bij hevige wind ligt er bijna een kar zand voor de deur bij die menschen. De voorzitter merkt nog op dat dit in de Langstraat ook erg kan zijn en dat is op andere plaatsen ook zoo. Het voorstel van burg. en weth. om een afwachtende houding aan te nemen, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen de heeren Geluk en Stols. Een schrijven van de plaatselijke arbeidersbond de regeling van de behoeftenorm te bepalen van Mei tot Mei, zoodat de berekening pas plaats heeft nadat er een jaar is gewerkt. De voorzitter zegt de vorige ver gadering was het de behoeftenorm nu is hel de regeling. Maar als dit zou worden aangenomen dan zouden er geen wachtweken meer zijn en dat is niet de bedoeling van den minister en ook zou de geheete administratie die daarvoor gemaakt wordt overbo dig worden. Spr. toont met cijfers het verkeerde van dit voorstel aan. De heer Stols is het daar niet mee eens, het zou nu juist goed komen en vooral voor de groote gezinnen en ook hij toont met een voorbeeld aan hoe met de thans bestaande regeling iemand buiten de steun valt en zoodoende benadeeld wordt omdat er een tijd geweest is dat hij alleen maar steun tiok wat te weinig was en toen later wat meer verdiende om zoodoende de gaten te kunnen stoppen hij acht de thans bestaande regeling niet juist en hoopt ook dat al de raadsleden dit in zullen zien. Wij gaan thans de menschen voor moeilijkheden zetten, omdat ze nu uitrekenen zoo weinig mogelijk te verdienen om maar niet boven den norm te komen. Terwijl bij de rege ling die thans door den Bond wordt voorgesteld dit niet noodig is. De voorzitter zegt nogmaals dat er dan geen wachtweken zouden zijn en dan zou de gemeente met het tegenwoordige stelsel, dat door den minister goedgekeurd is, uit kunnen scheiden. De heer Stols merkt op dat de inkomstenbriefjes steeds ingeleverd moeten worden, maar men kan dan de menschen niet zoo uit de steun sluiten. Als wij deze regeling zoo insturen wordt ze ook goedgekeurd door den minister. De voorzitter en de heer Stols voeren hier discussie over en blijven aan hun eigen meening vasthouden zoodat de voorzitter tenslotte overgaat tot stemmingen brengt instemming het voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Stols, Geluk en van den Boogaard. De voorzitter leest het rapport voor van de commissie van onderzoek van de begrooting voor 1939, waaruit blijkt dat de commissie alles in orde heeft bevonden en adviseert de begrooting voor '1939 vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 83215.99 en de begrooting van het armbestuur in ontvang en uilgaaf op f 14733.645. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. De voorzitter dankt de beeren voor hun werkzaamheden in deze verricht.' Burg. en weth. stellen voor een wijziging van de begrooting voor 1938, welke met alg. st wordt goedge vonden. Bij de rondvraag zegt de heer Stols dat de laatste week een paar menschen naar Duitschland zijn ver trokken, maar volgens de circulaire van den minister zal er dan nog 14 dagen steun worden uitgekeerd. De voorzitter antwoordt dat dit zoo is, maar de steun was gesloten en nu is er geïnformeerd wat er moet gebeuren, maar er is nog geen antwoord gekomen. Alleen is bekend dat de menschen de helft van het reisgeld vergoed krijgen. De heer Stols zegt in het vrije bedrijf is het uurloon met 2 eent verhoogd, maar voor de werkver schaffing blijft het steeds 22 cent. Nu wordt er reeds van de bonden actie gevoerd, maar zou het nu ook niet goed zijn dat dit door de ge meente ter kennis van den minister wordt gebracht dat dit uurloon in de werkverschaffing te laag is. De voorzitter is het daar volkomen mee eens, maar steeds wordt er door spr. bij den Inspecteur op gewezen en het antwoord is dadelijk dan gaan ze maar naar Duitschland, daar wordt goed geld verdiend. De heeren wethouders zouden dit kunnen be vestigen dat spr. er steeds over spreekt. De beide wethouders verklaren ook dat de burgemeester steeds zijn best er voor doet, maar zonder resultaat. De heer Stols zou er toch voor zijn dat er over werd geschreven aan den minister. De voorzitter antwoordt dat er toch geschreven moet worden over de behoeftenorm en het is dus geen be zwaar om hier de pen ook nog eens op te scherpen. Hierna sluiting. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 13 October STAVENISSE. Verkeersovertreding. W. S., landbouwer te Stavenisse werd een dubbele verkeersovertre ding ten laste gelegd en wel le het links, althans niet behoorlijk rechts houden en 2e het harder rijden dan regelmatige draf. Het gebeurde in de Kerkweg waar S. met een met paard bespannen slede kwam aange reden toen de 15-jarige Wa. V. op 25 Augustus vanaf de Scheldeweg dezen weg kwam ingefietst. Doordat een auto op den hoek stond moest ze naar links passeeren en juist in den weg zag zij links van den weg de door S. bestuurde met 1 paard bespannen slede naderen. Het paard kwam plotseling naar rechts waarbij hel begon te steigeren. Om niet onder het prard te komen was Wa. V. den heg ingereden. De terplaatse wonende52-jarige land bouwer P. M. had een en ander gezien maar hij kon niet verklaren of het paard harder dan in draf ging. Dat iiet iels meer links dan rechts was geloofde hij wel en hij had het ook ineens een sprong naar rechts zien maken. 2xf4 boete subs. 2x4 dagen werd door den ambtenaar van het O. M. geëischt. De verdediger Mr. van Hasselt meende dat het harder gaan dan in draf zeker niet bewezen was. Boven dien is er geen sprake geweest van links houden. Verdachte reed in het spoor van den weg, doch het jonge paard had neiging naar links te gaan. Nadat ter zitting de schade aan het meisje nl. f3.50 was vergoed be sloot de kantonrechter ter plaatse eerst te gaan kijken om dan volgende week uitspraak te doen. Verboden vruchten. Op het voormalige kerkhof teSta- venisse groeien aardbeien en waar het gemeentegrond is mogen alleen gemeentedienaren die aardbeien pluk ken. VV. II. had er ook wel zin in en was er gaan plukken. Mej. G. G. had zulks gezien en op verzoek van den veldwachter, wiens echtgenoote wel gerechtigd is de aardbeien te plukken, had zij er melding van ge maakt. Tweemaal was zelfs de overtreding geconstateerd en daarom werd H. tot 2 x 50 cent subs. 2x1 dag ver oordeeld. THOLEN In verboden vischwater. W. B. te Tholen had het visscherij reglement op de Zeeuwsche slroomen overtreden door zonder schriftelijke vergunning te visschen in vischwater dat aan een ander was verpacht. Op 22 September was hij daartoe veroordeeld tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis, doch tegen dit vonnis was hij in verzet gegaan. De kantonrechter handhaafde het verstekvonnis. Dezelfde verdachte had zich ver volgens te verantwoorden omdat hij op 19 Augustus des nachts om half twee op perceel 06 op de Eendracht aan het visschen was geweest. Ver balisant J. II. had het geconstateerd en gezien dat verdachte een net van ongeveer 900 M. had uitstaan. Dat verdachte ter plaatse goed op de hoogte is bleek hem direct, daar hij precies wist te vertellen op welk perceel hij aan het visschen was en aan wien het toebehoorde. Mij kwam echter met de mededeeling dat het vangen van bot vrij is. Thans kwam verdachte met de uitvlucht dat hij niet op perceel 66 maar op grond van den polder ge- vischt had en dat mocht naar hij beweerde Die vlieger ging echter niet op, de Eendracht is verpacht van oever tot oever en bij hoog water komt daarin geen verandering. Waar verdachte niettegenstaande hij reeds was verbaliseerd zijn praclijk bleef voortzetten werd voor deze overtreding f 40 subs 20 dagen ge- eischt terwijl hij tot f 30 subs. 10 dagen veroordeeld werd. Vervolgens bad zich nog te ver antwoorden de 65 jarige J. S. te Tholen die op hetzelfde perceel gevisebt had. Hij was er eveneens in den nacht aangetroffen. En deze ver dachte had nog v el toestemming om in tegenwoordigheid van een der pachters te gaan visschen, onder beding dat hij een vierde deel van de vangst aan de pachters af stond. Verdachte had dit echter als ver gunning om te visschen opgevat en nooit ging hij in gezelschap van een der pachters, maar liefst op z'n eentje er op uit, om alzoo de volle buit te houden. Als men de hand krijgt neemt men er den arm en de schouder bij, merkte de ambtenaar van het O.M. op die f 15 subs 10 dagen eischte. De uitspraak in deze zaak luidde f 10 subs 5 dagen. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van den Politierechter van Maandag 17 October 1938 Steunfraude. Onder de gevallen van fraude, gepleegd jegens de werkloozensteun, Maandag te Breda door den Politie rechter te Breda behandeld, was ook dat, waarbij betrokken was de los werk man M. C. D. uit Scherpenisse. Deze steuntrekker moest terecht staan wegens valschheid in geschrifte omdat hij in de week van 6 tot 12 December j.l. valsche inlichtingen heeft verschaft en aan het Orgaan der Steunverleening aldaar heeft opgegeven en met zijn naam onder teekend, als zouden de gezinsinkom sten in die week f 14.20 hebben bedragen, hoewel die inkomsten in werkelijkheid f 18.94 bedroegen. Als getuige in deze zaak was op geroepen de aardappelkoopman J. v. Houdt te Scherpenisse, evenals ver dachte was ook de getuige present. Door zijn onjuiste opgave had D., die de kostganger in het gezin was, méér steun genoten dan hem van rechtswege toekwam, waardoor na deel voor den Staat is ontstaan. Een zuster van verdachte diende o.a die week bij de familie v. Houdt en deze inkomsten had D. niet ter bevoegden plaatse gemeli. Verdachte gaf het feit toe en get. vertelde wat hij van het geval wist, waarna de Off. van Justitie mr. G. J. B. v. d. Dussen den jeugdigen werklooze onder het oog bracht, welk ernstig feit hij beging, en ten slotte 2 weken gevangenisstraf tegen hem requireerde. Het vonnis door den Politierech mr. C. Coenegracht direct uitgesp ken gaf den wel geschrokken D. dagen gevangenisstraf, 't Jongmens achtte door deze straf zijn lev bedorven en kon nog niet besluil ze nu reeds te aanvaarden. Palen weggehaald? Voor den Politierechter te Bre moest Maandag nog verschijnen v. d. O., 62 jaar, zonder beros wonende te St. Annaland, om zi te verantwoorden voor het feit hem ten laste werd gelegd, als hij op verschillende tijdstippen Juli van dit jaar onder de gemeei St. Annaland een aantal palen hebb weggenomen toebehoorende aan waterschap St. Annaland. Als getuige was opgeroepen rijksveldwachter A. J. Schipper Stavenissedeze was present, v. d schitterde^-jdoor afwezigheid, werd versT&K tegen hem verleend De getuige wist dat er een 25- palen, althans stukken van parkoi palen, ter lengte van driekwart me afgebroken waren en dat er aantal in bezit van verdachte gevondenrnen heeft daar in c polder veel last van het wegha dezer paaleinden. V. d. O. had den getuige verkla; dat hij de palen gevonden had, mi dat werd door den verbalisant geloofd, evenmin als door den Pi tierechter en den Off. van Juslii Het afbreken en weghalen bedoelde palen achtte de Officier G. J. B. v. d. Dussen, niet onbed kelijk daar de zeewering er beschadigd wordt. Zijn Edel Gei vorderde dan ook f25 boete su 25 dagen hechtenis tegen v. d opdat hij dergelijke practijken aileeren. Desgevraagd gaf de rijksveldwa ter nog een beschrijving van verd. die gepensionneerd, de dr nogal schijnt te beminnen, goeds kon er niet van gezegd won en de Politierechter mr. C. Coe gracht vond dan ook alle reden v. d. O. een flinke straf op te leggi zijn vonnis luidde f25 boete si 15 dagen hechtenis. Duurbrandh zijn die „gevonden" paaltjes dus v v. d. O. geworden Zitting van Denderdag 20 Octo 1938. H De Coloradokever en gemoedsbezwa Omdat eind Juni jl. door het ho van den Plantenziektenkundii Dienst op verschillende met aar pelen beplantte perceelen grondfie den Joanna Maria Polder van fie; Sint Annalandsche polder, de aler wezigheid was vastgesteld, althjili vermoed van den zoozeer gevreesl Coloradokever, werd den betrok|(jf landbouwers door den Burgemeel|a bevolen hun gewas, ter bestrijd! ei van den kever, tweemaal te bespu||in met een 6—10% oplossing van arsenaal. Maar zooals men weet waren vooral ook op het eiland Tholen landbouwers door wie dit bevel overheid niet is opgevolgd oi: men er in wijden kring gemoedi zwaren tegen had Het kwaad God de menschen overzendt mag bestreden worden, zoo beweerden men mag zich niet verzetten t> de straffende hand van God Het gevolg was dat tegen heul weigerachtig bleven en dat wl er velen, al zullen daar ook wellv^ geweest zijn die tegen de moeit^ weinige kosten opzagen prol verbalen werden opgemaakt, wa; in de afgeloopen zomermaanden lange reeks van landbouwers Tholen en omgeving zich te Be op Zoom voor den kantonrecl voor hun houding moesten verl woorden, waarbij zij hun gemol bezwaren uiteen zetten. Er werden hen naast geringe ten, ook zware straffen opgell boelen van f5 en f 10, maar ookj f40 en f80. lerwijl verscheid beboet werden met f'100 subs hechtenis; één die wel erg br was opgetreden, zelfs met f150 s|o0< 100 d. hechtenis. Het liet zich wel aanzien dat alle veroordeeld deze straffen zolens op ts h v ei lapi tei m rei loi i ki zii d i ke t e VI Cc Tt ar tw OC meer zouden aanvaarden en Dom dag werd al te Breda een gevall handeld waarbij de landbouwer|chtt hooger beroep van zijn vonnis de arr. rechtbank moest verschij| 't Was de 49-jarige L. J. G-, li bouwer te Sint Annaland door Bergen op Zoomschen kantonrei bij vonnis d.d. Tl Augustus veroordeeld tot f 100 boete 40 d. hechtenis. Hem was hij inleidende dagvj ding ten laste gelegd dat hij oi St. Annaland als gebruiker van ceelen grond, beplant met aarl iee, vo itaal len [van Po 'eeli htbi aft ledi n ihtbi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2