Gemekd vShSCfotoS Atelier SERRÉ SPEKKUIPEN Jan Jaarsma haardkachels J. MELSE, Tholen. Telef. 20 Familiedrukwerk J CRÈME e e laatste uren Met 1VOROL poetsen Rheumatische pijnen T rouwkaarten Qeboortekaarten Rouwbrieven arvoor dank gebracht, evenzoo ngene, die door hun finantiëele ven de organisatie mogelijk gemaakt bben. Een speciaal dankwoord richtte de orzitter aan het adres van het ifarecorps O. B. K., dat tot het ïr{tgen van het feest zoo ontzaggelijk el heeft bijgedragen. Terloops ird medegedeeld, dat door uitbrei- ig van het corps tevens finantiëele te jeilijkheden zijn ontstaan. Het be- jiur van B. K. heeft reeds naar uitweg gezocht. Binnenkort hopen hierop nader terug te komen. een weldaad voor Uw huid 8 4792d Ist im ho iei g icti 5T. ANNALAND. Benoemd tot lelijk hoofd aan de Bijz. School lier de heer L. van Balen, van akel. de OUD VOSSEMEER. Oud-Vosmeer's pziekvereen bracht Woensdag jl. Seienade aan het echtpaar ndrikseZuideweg, dat op dien het gouden bruilofsfeest vierde, ne De P.D.V. „De Zwaluw" hield een ie dvlucht uit Quirrain. De uitslag s: W. Stormezand '1 4 8. M. v. d. nde 2 5 13. A. v. Daalen 3. J. Ampt Klippel 7 11 12. Gebrs. Hoek Ï\|10. Aankomst eerste duif 9.40.23. atste 10.55.6. Ten huize van dhr. D. J. Ampt ïdbout werd door notaris v. d. 1de in bet openbaar verkocht een onbuis, waarin gevestigd een kap- zaak, gelegen aan de Molenstraat, oper werd dhr. Bierens te St. naland voor 1 800. LIED VAN DE WEEK or GUUS BETLEM Jr. kan ik mijn gedachten dwingen n dat, wat ieder bezighoudt at tellen nu nog andere dingen, lar dit ons overheerscht en knauwt, at doen ons al die kleinigheden ïv; larover ik U anders schrijf? had ik graag de zorg vermeden, hebben nu niets om het lijf. vallen weg, in aller denken dit, dat ons te wachten staat, dat we meer en meer zien wenken haast geen twijfel openlaat, t is een kwestie nog van dagen de beslissing, die is daar... spanning heeft ons lamgeslagen, ropa wacht slechts, en... is klaar, ar nog leeft daar, in alle harten hoop op wending in 't conflict Za|e willen nog het noodlot tarten ruwweg over ons beschikt, jyi i kunnen ons niet overgeven n dat, wat niemand wenscht en wil recht, om vredig voort televen, wachten slechts, bedrukt en stil. langzaam klimmen daar deuren ioi ar dat dat ééne, dat straks slaat op een oorlog aan zal sturen betere wegen openlaat? duizenden gebeden stijgen ihoog, voor deze laatste kans, hoe de hemel ook mag dreigen, als een laatste vleugje glans... du it kalmte ons in Holland leiden, a e zich de horizon ook kleurt ■i it ons in kalmte dit verbeiden, bidden, dat het niet gebeurt... (Nadruk verboden) 'e aangekondigde vóórmobilisatie. iteiljit Den Haag wordt d.d. 29 Sept. d neld: hij 'ot op vanmiddag is het door den vliister-president, dr. H. Golijn, 'eravond in zjjn radiorede voor- a r d e 1 ij k aangekondigde tele ra ten behoeve van de vóórmobi- tie nog niet uitgezonden, lieruit leiden wij af, dat de eering in de gisteren als gevolg de aangekondigde staatslieden- ferentie te Munchen ingetreden spanning in Europa aanleiding ft gevonden om de beslissing ter e op te schorten, totdat zich met ige meerdere duidelijkheid zal ekenen, hoe de internationale atie zich verder ontwikkelt, gebed voor behoud van den vrede isteravond om half acht heeft de is, u;t zijn werkkamer in het icaan, een boodschap voor den de uitgezonden, welke door bijna wi stations ter wereld is verbreid en vertaald. De stem van den Paus bad zoo onder zijn ontroering te lijden, dat zij af en toe bijna niet te verstaan was. Afsluiting wegen naar Zeeland. Van offxcieele zijde verzoekt men ons het volgende mede te deelen De wegen die leiden naar Zeeland zijn afgeslotenen voor: Ie Trailers, 2e. Wagens Langer dan 12 meteren 3e. Voor de zwaar beladen wagens langer dan 10 meter. Het luchtgevaar. Zoo vaak hoor ik mijn plaatsge- nooten zeggen als het over luchtbe scherming gaat„Och, wat zal ik me druk maken! Als er oorlog komt ligt onze gemeente toch in tijd van een paar minuten tegen de vlakte Waarom zoo somber? Waarom zal in tijd van oorlog de vijand veel tijd en geld vermorsen om juist onze gemeente met den grond gelijk te maken? Hier hebben we geen mili taire vestingwerken, geen oorlogs industrie of andere belangrijke fabrie ken geen knooppunt van spoor wegen geen groote electrische cen trales of iets dergelijks geen groote bruggen welker verwoesting het ge- heele verkeer in wanorde zou brengen; geen groote waterwerken. Kortom, er is niets waarvan de verwoesting voor den vijand van belang zou zijn U zult zeggen, waarom zullen wij ons dan nu nog voor luchtbescher ming druk maken? Wel, dat zullen wij doen voor het geval er bij toeval één of meer bommen op onze stad of ons dorp zouden vallen, bijv. in geval van motorpech van een vijan delijke bombardeur, die zich van zijn bommenlast moet ontdoen en dat dan liever doet boven een paar huizen dan op het open veld. Tegen derge lijke bommen kunnen wij ons zeer wel beschermen, mits we ons tijdig op de hoogte hebben gesteld wat we doen moeten en vooral, hóe we het doen En daarom moet U lid worden van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, (NassauOuwerkerkstraat3 Den Haag). Bedenkt dat luchtbescherming een nationale plicht is. Voor f800 meubilair verkocht. Voor de Rotterdamsche rechtbank is een merkwaardig verduisterings zaakje berecht, dat onmiddellijk ver band hield met de afbetalingsellende en waarbij tegen den beklaagde vrij spraak geêischt moest worden. Terecht stond de 36-jarige kleer maker E. W. v. d. V. te Poortugaal, die een merkwanrdig bedrijf uitoe- fende. Ondanks het feit, dat hij maar vijf a zes gulden per week steun genoot, had een afbetalingsmagazijn er geeri bezwaar in gezien, hem in ongeveer een jaar tijd voor meer dan achthonderd gulden aan ameuble menten te leveren Deze ameuble menten verhandelde de man weer en uit de opbrengst voldeed bij de afbetalingstermijnen. Merkwaardig genoeg verwekten de elkaar snel opvolgende aankoopen geen achterdocht bij het afbetalings magazijn. Het dossier vermeldt de aanschaffing in het voorjaar van 1937 van ameublementen van f 49.50, van f132, in Augustus van f135, in October van f 149, in December van f 140, in Mei 1938 van f142 en in Juli f213! Opgrond van de gegevens uit de instructie had de officier een ameublement van f 49.50 als verduisterd ten laste gelegd, maar ter zitting bleek dit reeds afbetaald te zijn, zoodat mr. F. M. Wilhren- ninck niet anders kon doen dan vrijspraak requireeren. Je kruipt door het oog van een naald, mannetje, vermaande de poli tierechter, die overeenkomstig den eisch moet vonnissen. Ik bied u mijn excuus aan was het antwoord, dat verdachte op dit gunstige vonnis meende te moeten geven.... geeft een frissche mond met witte tanden. Ivorol (Nieuw recept). Tube 60, 40 en 25 cent. 6 47920 Verhaal van een Ceyloneeschen visscher. Men hoort wel eens zeggen, als er sprake is van erge dingen „dat er op zee nog wel erger dingen gebeurd zijn". Zoo'n heel erge zeegebeurtenis vinden wij in de Engelsche bladen vermeld. In volle zee, ten Zuiden van Ceylon, werd dezer dagen een visscher opgepikt, die vastgebonden was op een wrakstuk van zijn boot. Hij was met zijn schuit door een storm overvallen en de golven ver brijzelden het scheepje. De beide mannen, die met hem in de boot waren en hijzelf, bonden zich vast aan een wrakstuk en daar dreven zij. Na twee dagen slierf er een van dorst, honger en koude. Den vol genden dag overleed ook de tweede. Maar hijzelf, de derde, bleef zicb nog aan het wrakstuk vastklampen. Er was geen voedsel meer voorradig, maar de man had nog de beschik king over een mandje van boom schors en daar voedde hij zich mee. Thans begon er belangstelling voor het wrakstuk te komen van den kant van eenige haaien. De ongelukkige be greep, dat het dezen vraatzuchtigen dieren te doen was om hem, maar ook om de beide dooden. Hij sneed hen los en liet de lijken in zee af drijven. De haaien wierpen zich op de beide dooden en de man op het wrakstuk was weer voor een tijd veilig. Allengs verloor hij het be wustzijn, zijn oogen waren zoo ge zwollen, dat hij niet meer zien kon, toen hoorde hij stemmen men had hem opgemerkt en gered, na vijf dagen van gevaar en angst. N. R. Ct. DE REGEERING VRAAGT EEN BUITENGEWOON CREDIET Een bedrag van 120 millioen gulden Ter bestrijding van de kostqn der in verband met de buitengewone omstandigheden te treffen maatrege len heeft de regeering op de defen- siebegrooting een buitengewoon crediet aangevraagd van 100 millioen gulden en op de begrooting van financiën een bedrag van 20 millioen guldon. Drama. Gistermiddag werd de negentien jarige dienstbode S. T. te Leiden op den Hoogen Rijndijk aangesproken door den 24 jarigen F. O. met wien zij geruimen tijd omgang heeft gehad. De vorige week had zij de verlo ving verbroken. Na een kort gesprek, waarin het meisje te kennen gaf, niets te gevoelen voor een hervatting der betrekkingen, haalde de jongeman een dolkmes te voorschijn en bracht haar daarmede vier steken toe. Het meisje zakte bloedend ineen. Zij werd naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar opera tief werd ingegrepen. Haar toestand is bevredigend. De dader vluchtte doch is eenige uren later gearresteerd. Ernstig ongeluk Op den weg tusschen Gouda en Oudewater zijn twee autobussen, geheel bezet met passagiers, in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. I Van de inzittenden werden drie personen levensgevaarlijk gewond, drie werden vrij ernstig gewond, terwijl van de overigen ruim 25 lichte kwetsuren opliepen. Uit de richting Utrecht naderde een autobus van de firma Dobbelman waarin een gezelschap sigarenwinke liers zat, dat een bezoek zou brengen aan de tabaksfabriek te Rotterdam. De bus reed achter een trailer, welke plotseling stopte. Het gevolg was, dat de bestuurder, die niet meer remmen kon, om een aanrijding te voorkomen het stuur naar links gooide, teneinde te trachten, de vrachtauto voorbij te rijden. Dit mislukte evenwel, aangezien op hetzelfde oogenblik van den an deren kant een autobus van den wilden dienst Den HaagUtrecht kwam aanrijden. Beide wagens vingen met een harde klap tegen elkaar en werden grootendeels vernield. Het bleek, dat van de inzittenden van de bus uit Den Haag drie per sonen ernstig gewond waren. Per ziekenauto werden twee van hen naar een ziekenhuis te Gouda ver voerd, terwijl de ander naar het R.-K. ziekenhuis te üudewater werd getransporteerd. Voorts waren van de reizigers van deze bus nog drie vrij ernstig gewond, die eveneens naar een ziekenhuis werden over gebracht. Twintig andere passagiers, die in hetzelfde voertuig zaten, kregen lichte verwondingen. De passagiers uit de Utrechtsche bus kwamen er beter af Slechts enkelen kregen lichte verwondingen. VARKENS NAAR DUITSCHLAND Verkocht door de crisiscentrale Het Alg. Hbld. deelt het volgende mede „Wij vernemen, dat de Veehou derijcentrale heeft besloten, om ettelijke duizenden zware varkens te verkoopen aan Duitschland. De ambtenaren der Veehouderij- centrale, de heeren Van Deth en Hornemann, hebben daarvoor, op last van Regeeringscommissaris Louwens een reis gemaakt naar Berlijn en zijn thans teruggekeerd. Het betreft hier zware varkens, welke de regeering vóór 15 October a.s. van de boeren zal opkoopen. Reeds eenigen tijd geleden werden de boeren in de gelegenheid gesteld, om aan de Centrale zware varkens ter levering op te geven, die dan tusschen 15 Augustus en 15 Sep tember zouden worden afgenomen. Dit zal nu dezer dagen zijn beslag krijgen. Wij vernemen, dat er ongeveer 9000 varkens zijn aangegeven, doch vanwege het mond- en klauwzeer zal liet aantal werkelijk in te leveren varkens wel wat kleiner worden. Aangezien het hier zware varkens betreft, die voor een derde deel uit spek bestaan, zal in elk geval een groote hoeveelheid vleesch en vet ons land verlaten (onlangs is een groote hoeveelheid Argentijnsch vleesch uit Duitschland ingevoerd voor onze werkloozen en behoef tigen). Deze varkens, die geslacht en ge heel buiten den handel om zullen worden geëxporteerd, zullen worden geleverd op de restanten van het betalingscontingent voor spek van de verstreken drie kwartalen. Er is n.l. zóó weinig'exportspek in ons land, dat de vorige contingenten niet konden worden uitgeputvoor het vierde kwartaal zal nu vrijwel geen export-spek meer overblijven, na dezen grooten varkensuitvoer. Dit tot schade van den particulieren exporthandel, die evenals in het geval Deterding zich wederom door de handeldrijvende crisiscen trale ziet gedupeerd, zij 't ook dat de handel den vorigen keer, na zeer langdurig aandringen een halve cent schadevergoeding per kilo heeft ont vangen en na herhaald aandringen, na anderhalf jaar, nogmaals een zelfde bedrag, in totaal f27500. Wij vernemen nog, dat de varkens uit Noord- en Zuid-Holland zullen worden geslacht te Uithoorn (v. Zwa nenberg) en dat Donderdag reeds een begin is gemaakt met de inlevering. De prijs, waarvoor aan Duitschland is verkocht, is geheim. KERKNIEUWS. ZONDAG 2 OGTOBER 1938. THOLEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 9 30 ds. v. d. Heuvel en nam. 2uurds. Wol- fensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 30 dr. Veltenaar. Heden (Vrijdag)avond 7 uurdr. C. Veltenaar. Bidstoud voor den Vrede. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Vrije Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uur ds. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Voorm. 10 uur ds. de Jonge te Bergen op Zoom. POORTVLIET. Ned. Herv Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. v. d. Heuvel. Bed. H. Doop. Beide diensten collecte centr. verwarming. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 uur en 's avonds 6 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. SCHERPENISSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. de Haan. Bed. H. D. Coll. Ziekenfonds. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. ST. MAARTENSDIJK. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. N.D. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Maandag 3 Oct. 's avonds 6.30 de heer Wynne te Oldebroek. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. STAVEN1SSE. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds 6 uur ds. Batelaan. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 uur leeskerk. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Griethuijzen. Oud Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds uur 5.30 leeskerk. Bijeenkomst in de Bewaarschool op Dinsdag 4 Oct. 's avonds 6.30 de heer E. Wynne te Kamperveen. OUD-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. v. Eist. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9,30, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 23 t/m 29 September 1938 Overleden: Cornelis Huberlus Adrianus Stoutjesdijk, wedn. van K. J. Bierens, 84 j. Mijnhardtjes doen deze snel ver dwijnen. 12 stuks 50 ct. 5 47922 MARKTBERICHTEN THOLEN, 30 September 1938. Roomboter f 0.75 per pond. Boereboter f 0.70 Eieren f 4.40 per 100. St Maartensdijk. Uienveiling van 29 September 1938. Gewone f2.262,31 bonken f2.30, picklers f 4.80, drielingen f 1.47, alles per 100 kg. Aanvoer 25500 kg. Graanbeurs. Wintergerst f 7.25f 7 50 Bruine boonen 18.20 Schokkers 11.12.50 Witte eigenheimers f 1.50-.— Blauwe 2.10 Bonten en blauwen 2.002.10 Poters 1.1.25 Groote ajuin per 60 kg. 1.20 Kleine ajuin 2.50 St. Annaland. Aardappel veiling van Dinsdag. 500 kg drielingen f 1,60. 150 kg. gele bonken f 1,70. 350 kg. bintjes bonken f 1,91. alles per 100 kg. Uienveiling van Donderdag. 530 balen Rijnsburger gewone f2.27, 25 balen idem bonken f2.19,25 balen idem drielingen, f 1,35 15 balen idem picklers f4 65, 15 balen stek f 1,11, alles per 100 kg. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. September Graden C. Zaterdag 24 17,4 Zondag 25 18, Maandag 26 18, Dinsdag 27 17,3 Woensdag 28 17,4 Donderdag 29 17,4 Vrijdag 30 17,2 Ondertrouwd6 47920 M. VOS en E. A. VAN DIJKE Oud-Vossemeer, September '38. is Uw aangewezen adres Bredaschestraat 6 BERGEN OP ZOOM Ook in VERGROOTINGEN maken wij iets aparts WWWWWWWW~Ï5 47920 Eiken 10 47912 Waschtobben, Stampton- nen. J. L. ELENBAAS Poortvliet - Telefoon 18 Bestellingen op worden aangenomen door onzen agent te Poortvliet den hee W. A. ISTA bet beste op dit gebied, met wegglijdend deksel, geen enkel ander soort jiaardkachel heeft dit gepatenteerd gemak. Ook koken op heete lucht, alleen bij de Jan Jaarsma, dus geen zwarte pannen, wat een genot. Tevens vele andere merken voorradig. Huishoudkachels vanaf f 9.75 en alle verdere be- noodigdheden. Komt U eens zien, dat kost niets. Wij zijn zeer voordeelig. Normaal grondbascules zijn nu zeer goedkoop z. schuifgewicbt 150 Ito. f 13,85, 200 Ko. f 14,75, met schuifge- wicht, dus geen koperen gewichten noodig, 150 Ko. f 15,75, 200 Ko. f 16,50 enz. Profiteer van deze tijdelijk zeer voordeelige prijzen. Aanbevelend, 36 47932

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 3