l/AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT g|g UITEN LAF NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN Tsjechische kwestie rijdag 23 September 1938. No. 38 Zes en vijftigste jaargang I Voedt Uw huid 's nachts met Purol dagsblad r^37^franco Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Olld-VoSSemeer lifters1naar plaatsruimte' TI_^, Bij abonnement aanmerkelijke De opening van het parlement. koi de THOOLSCHE COURANT ^il nncf -f JL r>an T 1 blad verschijnt eiken Prijs per kwartaal Advertentiën van 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel post f 1,65 -f 15 cent kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 prijsvermindering. PUBLICATIES KEURING DIENSTPLICHTIGEN. 1 December a.s. zal de herkeu- sraad in eenige gemeenten zitting den. mlrent wie een keuring kunnen ergaan raadplege men de aanplak- itten. 13 holen, 21 Sept. 1938. De Burgemeester van Tholen. 78! Tsjecho-slowaakscbe kwestie op het oogenblik vergeleken den met een lawine, die snel den afstort en nog slechts schijnt unnen leiden tot een liquidatie de republiek van Masarijk. onden en Parijs hebben aan tg voorgesteld het Sudetenduit- i gebied zonder volksstemming het Derde Rijk af te staan en 3r eenmaal a gezegd was, kon b niet uitblijven. Polen en Hon- je hebben thans geëischt, dat ook andere minderheden bij de derlanden zullen worden gevoegd, ;schland en Italië steunen deze hen en het heeft er den schijn dat ondanks het weigerend voord van Praag op de Britsch- rsc ische voorstellen, een dergelijke se idatie nog de eenige mogelijkheid t fie niet tot oorlog zal leiden. Londen en ook wel in Parijs jnt men zich tenslotte wel hij dergelijke oplossing te willen •leggen. Men weet daar, dat zoo het niet tot een oorlog wil laten en, men zal moeten boeten voor 'outen te Versailles gemaakt. Door millioenen, die zeggen „En weer 't Duitschland zijn zin", wordt ontwikkeling der laatste dagen Chamberlain geweten, aar voor nog meer menschen zal verdwijnen van het Tsjecho- aaksche probleem uit de Euro- che politiek, zooals dit door mberlain gedacht is, het weg en van een schier ondragelijken aifi beleekenen. rant zonder Chamberlains stap er ongetwijfeld een Europeesch liet zijn ontstaan, dat door land, ook door Duitschland niet, I begeerd en thans wellicht nog worden vermeden, i zaak is dezede toestand was jeloopen. Wel waren er door de chen concessies gedaan, maar genoeg en de Tsjechische politiek t dan ook niet ten volle de be dering van de wereld gehad. is men achter de feiten aan- )men en hadden de Tsjechen iddellijk voorgesteld, wat zij 71 potte aanboden, dan hadden zij udetenduitschers voor het feit iei|eld, dat dezen toch niet konden leren, wat zij gevraagd hadden. 3t is evenwel anders gegaan. Het igsspook begon steeds duidelijker te doemen. Terzelfdertijd ging ipa er zich op bezinnen, dat de meene oorlog zeer waarschijnlijk 1 en dat het daarbij toch eigenlijk over de correctie van een staat, fn 1919 door de overwinnaars lu rmeerd was tegen den zin van je millioenen Dnitschers, Hon- sche en Poolsche bewoners van ihoslowakije. lil ging zichallerwege afvragen: 1 l ten de volken van Europa, omdat rie en een half millioen Sudeten schers zich bij Duitschland willen luiten, in de ontzettende beproe- van een verdelgingskrijg worden >rt? Kan dat tenslotte een gel reden zijn, om roo'n oorlog Europa te laten komen Het toch niet drie en een half tnil- Tsjechen, die worden opgeëischt rdrie en half millioen Dnitschers, el! R. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 maal per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60 en 30 ct. 14 47888 die niet anders wenschen dan bij Duitschland te komen. Moet zulk een ramp dan niet worden voorkomen Daarop nam Chamberlain zijn besluit. Wij weten nu, wat Hitier te Berch- tesgaden tegenover Chamberlain heeft geëischt. Aan dien eisch is in elk geval door Londen en Parijs ten deele tegemoet gekomen. OfTsj^cho Slowakije dit tenslotte nog zal doen, blijft de vraag, maar dit kan even terzijde worden gelaten. De hoofdzaak blijit dit: voor drie en een half millioen Sudetenduitsehers eenige honderdduizenden Hongaren en Polen, die persé bij hun land van oorsprong willen komen, krijgt men de volken van Europa niet zoodanig warm, dat zij de verschrikking van den oorlog met voldoende geestdrift tegemoet zouden gaan Dat doet zij eerst, wanneer over tuigend zou blijken, dat Duitschland er op uit is Europa aan zich te onderwerpen, een vrees, die inder daad bij millioenen leeft, maar nog eerst dient te worden bewezen. Het zal een goed deel van Chamber lains politiek zijn daaromtrent klaar heid te scheppen, waar hij met al zijn kracht gaat streven naar toe nadering tusschen het Westen en Duitschland. God geve, dat hem dit moge gelukken (Nadruk verboden) Minder uitbundig van stemming dan verleden jaar, toen Prinses en Prins aan de plechtigheid deel namen, was het publiek toch ook nu weer in grooten getale loegestruomd, om te genieten van het altijd weer boeiende schouwspel, dat het voorbij trekken van den Koninklijken stoet op weg naar de Ridderzaal te zien geeft. In 'slands vergaderzaal sprak H. M. de Koningin als telken jare de openingsrede voor het nieuwe zitting jaar uit, een rede ditmaal van een wel zeer veelzeggende soberheid en zakelijkheid, die geen plaats laat voor hoopvolle toekomstverwachtingen, doch aanspoort tot eensgezinde samen werking ter oplossing van de moeilijke problemen, waarmee ons land nog te kampen heeft. Duidelijk spreekt uit deze troonrede dat de regeering naast de versterking der weermacht de bestrijding der werkloosheid op den voorgrond stelt. Nieuwe maatregelen tot bestrijding daarvan worden aangekondigd, in zonderheid zoodanige maatregelen als kunnen bijdragen iot blijvende werkverruiming. De versterking der weermacht zal worden voortgezeten het spreekt wei vanzelf, dat deze beide groote opgaven zware eischen aan 'slands financiën zullen stellen. De noodzakelijkheid van nieuwe offers wordt dan ook reeds onder het oog gebracht, terwijl anderzijds de regeering haar uitgaven tot het aller- noodigste zal beperken. Al met al een troonrede, die weinig lichtpunten kan aantoonen, doch waaruit moed en vastberadenheid spreekt. Schiphol centrale luchthaven Zooals onze lezers weten, stelt de regeering zich op het standpunt, dat de positie van ons land in het inter nationale luchtverkeer het noodzake lijk maakt, dit geheele verkeer op één vliegveld te concentreeren. Werd eerst de aanleg van een nieuw cen traal vliegveld bij Leiderdorp over wogen, thans blijkt de regeering dit voornemen te hebben prijsgegeven en zich meer bezig te houden met de tweede oplossing die mogelijk was namelijk Schiphol te maken tot cen trale Nederlandsche luchthaven. Onderhandelingen hierover worden thans gevoerd tusschen den minister van Waterstaat en het. Amster- damsche gemeentebestuur. Het rijk zou dan in de verdere kosten van inrichting en exploitatie van Schiphol en nader te bepalen aandeel hebben Belangrijke benoemingen, Eenige belangrijke benoemingen, reeds afgekomen of nog aanstaande, vragen deze week onze aandacht. Aan het hoofd van het departement van Waterstaat zal 1 Jan. a.s. een nieuwe figuur verschijnen. De huidige secretaris-generaal van dit departe ment, mr. G. van der Meulen, heelt met ingang van dien datum eervol ontslag gekregen en in zijn plaats is benoemd mr. D. G. W. Spitzen, die Ihans administrateur is bij het depar tement van binnenlandsche zaken. Verder zal er ook wijziging komen in de ieiding der Spoorwegen. In plaats van de eenhoofdige leiding, die wij bij dit bedrijf tot nog toe kenden, zal er een meerhoofdige komen. De directie van dit omvang rijke staatsbedrijf zal in de toekomst bestaan uit een president en twee directeuren. Hierdoor wil men be reiken, dat de verschillende diensten van het bedrijf in de directie zelf zijn vertegenwoordigd, zoodat moei lijke problemen onmiddellijk door de meest ter zake kundige personen kunnen worden toegelicht. Tot presi dent van de Nederlandsche Spoor wegen zal worden benoemd prof. dr. ir. J. Goudriaan, naast wien ir. W. Hupkes en jbr. ir. W. F. H. van Rijckevorsel als direcienren zullen optreden. De beide nieuwe direc teuren zijn thans nog resp. chef van tractie en materieel, en chef goede rendienst en handelszaken. De door hun benoeming vrijkomende plaatsen zullen niet meer worden bezet, zoo dat op dit punt een bezuiniging wordt verkregen. De Millioenennota. Op een zoo sombere Troonrede moest wel een weinig opwekkende Millioenennota volgen. Een begroo ting met een tekort van 61 millioen gulden in weerwil van een drastische belastingverhooging (2% heffing op alle inkomsfen, huren, loonen en renten en een heffing van 8 op de winsten van rechtspersonen, dus van stichtingen, vereenigingen, enz.) dat is de bittere pil, die wij na een al te korte periode van opleving en gunstiger vooruitzichten thans al veer te slikken krijgen. De geld ver slindende voorzieningen, die deze belastingverhooging onontkoombaar maken werkloosheidsbestrijding en versterking der weermacht hebben echler zoozeer de instemming van het geheele volk, dat het dezen verzwaarden last ook op zich zal nemen. Verheugend is in ieder geval, dat het aantal tewerkgestelden zoo mogelijk zal worden vergroot tot 90 a 10Ü.000 en dat gestreefd wordt naar rechtvaardiger verdeeling van den belastingdruk. Dit laatste sluit in, dat naast de belastingverhooging ovor de geheele linie toch waar dit noodig is verlichting van den belas tingdruk zal worden verkregen, zoo voor de groote gezinnen cn in het algemeen voor de minst draagkrach- tigen der bevolking. BB'f! -* 4 Een liquite van den Tsjechischen staat of oorlog Op het oogenblik is de toestand zoo, dat de eene moge lijkheid niet waarschijnlijker mag worden geacht dan de andere. In elk geval krijgt men den indruk, dat er een lawine is ontstaan, die, in welke richting ook, niet meer is tegen te houden. Is het wonder, dat de zenuwen der Europeanen tot het uiterste gespannen zijn en een ieder angstig naar den dan van morgen blikt? Beschouwen wij thans de gebeur tenissen, die zich na het bezoek van Chamberlain aan Hitier hebben afge speeld, dan valt het onmiddellijk op, dat van de aanvankelijke ontspanning, die het onderhoud tusschen de beide staatslieden ongetwijfeld tijdelijk bracht, niets is overgebleven. Het advies, dat Frankrijk en Enge land na de conferentie van Londen van 1.1. Zondag aan Praag gaven, nl. afstand van het Sudetenduiische ge bied aan het Derde Rijk, zonder volksreferendum, waartegenover dan Londen en Parijs de nieuwe Tsjechi- staatsgrenzen zouden garandeeren, liet de hoop een minnelijke schikking bestaan. Thans kan daarvan echter geen sprake meer zijn. Ook Polen en Hongarije hebben geëischt, dat de in Tsjecho-Siowakije wonende minder heid weer bij het moederland moet worden gevoegd. De staaislieden van deze beido landen hebben een bezoek aan Hitier te Berehtesgaden gebracht en deze heeft hun toegezegd, dat zij op zijn vollen steun kunnen rekenen. Indien nu de Sudetenduitsehers, de Hongaren en de Polen zich van het Tsjechoslowaaksche staatsverband afscheiden, zou er nog slechts een rompstaat overblijven, bestaande uit het Tsjechische deel van Bohemen en een lange, steeds smaller wordende strook, waarin de Slowaken, Roethe- nen, Oekrainers en Roemenen wonen. Na een dergelijke afscheiding zal er echter geen levensvatbaar staatsver band meer overblijven. Achter de feiten. Men kan zich niet aan den indruk onttrekken, dat Londen en Parijs ook dit keer weer achter de feiten aanloopen. Toen Henlein met zijn 8 punten van Karlsbad to voorschijn was gekomen, stuurde Londen Lord Runciman naar Praag. Toen diens bemiddelingspogingen na eenige weken niets opleverden en Berlijn volle autonomie verlangde, diende Praag een voorstel tot kantonnale autonomie in. Toen de eisch naar een plebisciet hoorbaar werd, werd be perkte autonomie voorgesteld en toen Hitier te Neurenberg zijn eisch tot algeheele toekenning van het recht tot zelfbeschikking stelde, kwam men met de idee van een plebisciet ach teraan. Het ziet er r.aar uit, alsof deze gang van zaken zich ook nu, ten opzichte van de conferentie te Godes- berg, herhaalt. Terwijl de oiïicieele Duiische pers, na Chamberlains bezoek op den Oberzalsberg, jubelend begon te verkondigen, dat Tsjecho-Siowakije als staat zou worden geliquideerd en .Mussolini dit te Triest in nog duidelijker woorden als zijn eisch aan de wereld bekend maakte, con fereerden Chamberlain en Daladier te Londen over een afstand van de over wegend Sudeten duitsche gebieden aan het Rijk en een garantie der nabuurstaten en groote mogendheden voor de grenzen van het zoo over gebleven Tsjechoslowaaksche staats- gebied. Terwijl men Praag tot deze op lossing trachtte over te halen, is Hitier Londen en Parijs al weer vóór geweest. De Duitsche pers kreeg in structie het liquidatietbema lerhaud te nemen. Het bezoek der Polen en Hongaren op den Obersalzberg laat nauwelijks ruimte voor gissingen. Dat onder deze omstandigheden het nieuwe voorstel van Praag, dat het advies van Londen en Parijs tegen alle verwachting in van de hand wijst en het geschil voor wil leggen aan uet Haagsche Hof van Arbitrage, zulks volgens het Verdrag van 1926, dat tusschen Duitschland en Tsjecho- Siowakije is gesloten en door Hiller nog in 1936 is erkend, nauwelijks de moeite van het bespreken waard is, behoeft geen betoog. Uiterste spanning aan de Tsjechische grens. Intusschen stijgt de spanning aan de Boheemsche grens van uur tot uur. Henlein organiseert zijn legioenen, die gewapend worden en verstrekkende bevelen krijgen. Volgens berichten uit dit gebied zou het volkomen fout zijn te gelooven, dat het geduld der toch reeds zoo opgezweepte lieden onuitputtelijk is. Het is derhalve te hopen, dat de besprekingen in het schoone Bad Godesberg spoedig tut een bevredigend resultaat mogen leiden. Een langer uitblijven van een concrete oplossing zou fataal kunnen worden. Ongetwijfeld wil men noch in Londen, noch in Parijs of Berlijn den oorlog. Maar indien deSudeten- duitsche legioenen ten lange leste hun geduld zouden verliezen, ware de consequentie daarvan voor Europa niet te overzien. GEMEENTERAAD THOLEN. 16 September 1938. Voorzitter Burgemeester Mr. A. J. van der Hoeven. Secretaris de heer V. Laban. Afwezig met kennisgeving de heer J. L. Potappcl. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. Spr. zegt hierna dat hij bij den aanvang van deze vergadering niet na kan laten nog een enkel woord te spreken naar aanleiding van de plaats gehad hebbende feesten in verband met het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin. In boeken, tijdschriften en couranten hebben wij kunnen lezen wat onze Koningin voor Land en Volk is geweest en wij mogen wel God dankbaar zijn dat Hij ons zulk een Koningin heelt gegeven en hij spreekt dan ook den wensch uit dat God haar oog lang voor land en volk moge sparen. Punt 4 der agenda aankoop van grond wordt gewijzigd in verhuur van grond. De notulen van de twee vorige vergaderingen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van den Commissaris derKoningininZeeland dat koninklijk is goedgekeurd de verordening heffing opcenten op de gemeentefondsbelas ting. Van Ged. Staten goedkeuring wij ziging begrooting. Van het Centraal Bnreau van veri ficatie dat het gecontroleerd hééft de kas en boeken van den gemeente ontvanger; idem van het brugbedrijf en het PotMeijer fonds en dat alles in orde is bevonden. Van Ged. Staten goedkeuring be treffende vaststelling van de gewij zigde brugtarieven. Van hetzelfde college goedkeuiing van het raadsbesluit tot aankoop van grond van wed. de Haan. Van C. van Os een dankbetuiging voor de welwilleude medewerking die hij in zijn dienstverband heell ondervonden. Een verzoek van den Bond van Onderwijzers om adhaesie te betuigen betreflende de verlaging leerlingen- schaal. Burg. en weth. stellen voor deze stukken voor kennisg. aan te nemen, waartoe metalg. st. besloten wordt. Een schrijven van God. Staten be treffende begrooting 1938 met enkele opmerkingen en wijzigingen. Burg. en weth. stellen voor met de opmerkingen rekening te houden en de wijzigingen aan te brengen behalve die laatste betreflende het brugbedrijf. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. bieden aan de ge meenterekening en de andere reke ningen over 1937.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1