ïeuus. tjgei er bij dat hij zoo min mogelijk ge bruik maakt van de straten in de kom van de gemeente. Weth. Lindhoul vraagt of bet niet mogelijk is bepaalde straten aan te wijzen. De voorzitter acht dit zeer moeilijk om dat te doen, omdat hij wel eens in zoo'n straat zou moeten wezen. De beer van Gorsel zegt dat men wel zoo veel mogelijk uit de kom van de gemeente te zal blijven, want men zoekt het steeds buiten de kom van de gemeente doen. Ook zal het wel niet zoo erg schokken als dat er een zware vrachtauto met een flinke vaart door de straten komt. De voorzitter acht het dan ook goed de bepaling er bij le nemen dat er zoo min mogelijk door de kom van de gemeente wordt gereder.. Met alg. st. wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen. Burg. en weth. stellen voor om de pensioensgrondslagen van den bur gemeester, ambtenaar burg. stand en ontvanger vast te stellen overeen komstig de huidige salarissen. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Burg. en weth. stellen voor adhaesie le betuigen aan het adres van de Bonden van Onderwijzers in verband met de verlaging van de leerlingen- schaal. De heer Vroegop heelt gelezen dat verschillende gemeenten geen adhae sie betuigen omdat het toch niet zal helpen, maar als wij niet schieten is het altijd mis, hij is voor adhaesie. te betuigen. Met alg. st. wordt hiertoe besloten Burg. en weth. stellen voor de suppletie begrooling van het alg. armbestuur te brengen op f2290 De heer Mees zegt als voorzitter van dit armbestuur dat alles is nage gaan en er is zooveel bijgekomen dat wij niet anders kunnen don deze wijziging van de begrooting te moeten voorstellen. Weth. Lindhout is er voor want men moet de arme menschen zooveel mogelijk helpen. Met alg. st. wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen, Burg. en weth. stellen voor op het verzoek van de vereeniging Zieken- huisvcrpleging eiland Tholen om een jaarlijksche bijdrage van 5 cent per inwoner afwijzend te beschikken. Daar men van meening is dat deze vereeniging geen philantropisch ka rakter heelt en men gewaarschuwd heeft om met deze lage contributie niet in zee te gaan en men het toch heeft gedaan. Nu zal dit voor deze gemeente ongeveer een bedrag van f 100 zijn en door een kleine ver hooging van contributie zou dit te vinden zijn. Weth. Lindhout zegt dat men hier nog een andere verzekering heeft ook en wij zouden dan verplicht zijn ook hieraan te gaan betalen en dat zou niet kloppen. De heer van Gorsel zegt er zitten hier en elders ook meer gegoeden in en die zou men dan ook gaan subsidieeren. Spr. is er voor dat eerst geprobeerd wordt de contributie te verhoogen en vraagt of er ook wel voldoende propaganda voor die ver eeniging gemaakt wordt, zoodat ze meer leden zouden krijgen. Hij is er ook niet voorjsubsidie te geven. Weth. Daane merkt op dat hier nog een andere verzekering is en die biedt meer voordeelen al is de contributie ook iets hooger. Nu komt men nog aankloppen hij het armbe stuur want deze vereeniging betaalt niet uit voor observatie. De voorzitter merkt op dat het niet gaat hoe andere verzekeringen werken, het gaat er over moeten wij subsidie geven. De heer Vroegop zegt er was reeds een verzekering hier e r toen is de vereeniging Tholen en St. Philipsland opgericht met een lagere contribulie om de andere verzekering te drukken en spr. is dan ook legen subsidie. Als deze vereeniging zou weggaan, kan men zich bij de andere aan sluiten. liet gaat toch niet aan sub sidie te gaan geven voor menschen die zelf meer contributie zouden kunnen betalen. Met alg. st. wordt het voorstel van burg. en weth. aailgenomen. Aan de orde komt voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 19117 en rekeningen armbesturen. De voorzitter leest het rapport voor en begint met de rekening van hel fonds Huyssen van Kaltendijke. De commissie merkt op dat het be stuur wel goed na mag gaan de wel stand van hen die gegeven worden. Er komen volgens hen enkele namen voor die het niet noodig hebben. Na enkele opmerkingen hierover wordt besloten dit aan het bestuur mede te deelen en wordt de rekening goedgekeurd. Wat betreft de gemeenterekening komt het de commissie voor dat er enkele posten schoolgeld nog niet binnen zijn en dat zijn toch wel menschen die het betalen kunnen. De voorzitter zegt dat burg. en weth. daar mee accoord gaan en zullen den gemeente-ontvanger daarop wijzen Weth. Daane spijt het dat dit steeds voorkomt. Hij vindt den gemeente ontvanger te soepel in deze en hij zou meer dwang hij de menschen uit moeten gaan oefenen om te be talen. De voorzitter antwoordt dat hierop gewezen kan worden hij de controle, Dan vraagt de commissie naar de achterstallige huur van P. van Driel. De voorzitter antwoordt dat hij is aangeschreven en belooft heeft le zullen betalen, maar nog steeds niets gedaan heeft. Hij is nu wel geen huurder meer, maar toch zal getracht worden dit alsnog in te vorderen. Dan wijst de commissie er op dat hel niet goed is dat een rekening van 1996 die te laat is ingekomen verrekend is over 1937. De voorzitter zegt dat burg. en weth hiermede accoord gaan en zullen aandringen op tijdig inzenden van de rekeningen. Verder heeft de commissie geen op- of aanmerkingen en wordt de rekening voorloopig vastgesteld. Bij de rekening van het Weezen armbestuur wijst de commissie er op dat er r.og onderverhuring van land plaats heeft en dat er ook nog posten pacht en rente te betalen zijn. De voorzitter antwoordt dat dit vorig jaar ook al is besproken en dat- er goed op zou worden gelet, maar het is misschien het beste dat het lid dat daarop wees de namen aan het bestuur noemde. Do heer Mees zegt dat is ook iets dat elk jaar naar voren gebracht zal worden. Er zijn 150 pachters en daar zullen er wel enkele onder zijn die te kort schieten en wat betreft de onderverhuring dat is onderzocht, maar als men het vraagt dan is het antwoord dat er niets van bestaat. Nadat de heeren Jeroense, Daane en van Gorsel nog enkele opmerkingen over het land hebben gedaan, waarbij de heer van Gorsel er op wijst dat het wel goed is dat de menschen er op gewezen worden om het land niet te laten vervuilen wordt ook deze rekening goedgekeurd. Bij de rekening van het alg. arm bestuur wijst de commissie op enkele personen,die uitkeering hebben gehad en reeds een behoorlijk inkomen hebben. De heer Mees licht deze opmer kingen toe en het blijkt dat de com missie totaal verkeerd is ingelicht geworden. Weth. Daane wijst ei in dit ver band op toch eerst een zaak goed te onderzoekeu, voordat men het zwart op wit zet. Met alg. st. wordt de rekening goedgekeurd. Aangeboden worden de begroo tingen van gemeente en van de arm besturen voor 1939. Tot leden van de commissie van nazien worden aangewezen de heeren J. L. van Gorsel, A. J. Gunst en P. Jeroense, terwijl in de plaats van den heer Jeroense, de heer Vroegop de begrooling van het fonds Huyssen van Kattendijke zal nagaan met de twee andere heeren. Burg. en weth. stellen voor aan de Oranjevereeniging een subsidie te geven van f310 voor kinderspelen tractatie schoolkinderen en ver siering gemeentehuis en dit alles te doen in overleg met burg. en weth. Weth. Lindhout vraagt of die f175 beslist voor de kinderen zijn. De voorzitter antwoordt dat die f 175 voor de kinderen zijn. Mei alg. st. wordt dit voorstel aan genomen. Burg. en weth. stellen voor f 150 beschikbaar te stellen om een extra uitkeering te doen aan de armen in overleg met het armbestuur. De heer Mees antwoordt dat het plan is dit precies eender te doen als bij de geboorte van Prinses Beatrix. Weth. Lindhout merkt op dat hij burg. en weth. ook is besproken om de gezinnen met 5 kinderen er ook bij te nemen, de vorige maai is men maar gegaan tot gezinnen met 0 kinderen, maar nu is er ook 150 meer uitgetrokken. De beer Vroegop merkt op dat er bij de tractatie van de kinderen de voi'ige maal klachten zijn gekomen over slechte kwaliteiten van verschil lende dingen. De voorzitter antwoordt dat dit zoo is, maar de leverancier was niet te ontdekken, omdat alles bij elkaar was gedaan, thans zal er echter door burg. en weth. toezicht op worden gehouden. Met alg. st. wordt ook het laatste voorstel aangenomen. Daar niemand meer iets heeft wordt de openbare vergadering gesloten en aat men over in besloten vergade- RECHTZAKEN. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Zitting van Donderdag 8 September Stavenisse. In verzet gegaan. Niet minder dan 12 inwoners van Stavenisse, die door den kantonrech ter tot vrij hooge geldboeten waren veroordeeld, wegens het niet bespui ten van hun aardappelland, waren in verzet gekomen en lieten zich bij de hernieuwde behandeling van hun zaak vertegenwoordigen door mr. P. Dieleman. Alleen J. W. S. die tot f 109 boete veroordeeld was, was zelf verschenen maar werd ook als verdediger door Mr. Dieleman bijgestaan. Appellant wil even in het kort, zonder omslag mededeelen wat zijn bezwaren zijn, maar de kantonrechter merkt hem op dat hij daarbij niet met Bijbelteksten behoeft aan te komen, want dat hij daar voldoende van op de hoogte is. Appellant deelt mee dat hij ge moedsbezwaren heeft tegen bespuiten omdat het gebruiken van voorbe hoedsmiddelen in strijd is met de Goddelijke voorzienigheid. Onze gemoedsbezwaren, zegt hij, groeien niet uit kracht van communistische beweging tegen de overheid Toon hij voor de eerste maal het bevel kreeg zijn aardappelland, dat slechts 10 roeden groot is, te be spuilen, heeft hij gevraagd waarom het moest geschieden en toen is geantwoord dat er gedachten waren dat de plaag van den coloradokever uit zou breken. Er geschiedt ten slotte niets tegen Gods wil en hij vroeg zich dan ook af of men iets moest gaan verdelgen wat niet aan wezig is. De kantonrechter: Maar dat toch kon komen Appellant: Het was slechts een gedachte dat de plaag zou kunnen uitbreken. Dat is een kwestie van de Goddelijke voorzienigheid en daar moeten we niet op vooruit loopen. Het is de Goddelijke voorzienigheid dat de kever in den landbouw te vinden is. Het bleek reeds eeuwen terug dat God door middel van den kever verwoesting in den landbouw bracht. De kantonrechter merkt op dat appellant ook te luisteren heeft naai de overheid die door de Goddelijke voorzienigheid is aangesteld. Boven dien zegt hij, gaan de belangen van het land, boven gemoedsbezwaren. De ambtenaar van het O.M. vraagt waarom appellant ook -anderen heeft overgehaald om niet te spuiten. Dat is een leugen, zegt hij, wij hebben daar niemand toe aangezet. Appellant die voorganger is geeft echter toe als voorganger tijdens de dienst gezegd te hebben dat het be spuiten in strijd is met Gods wetten De ambtenaar van het O.M. acht dit opstand tegen het openbaar gezag. We hebben niemand aangezet zich te verzetten tegen de overheid, zegt appellant, ik zou me dan schamen voor God en de menschen. We hebben slechts gezegd dat het nemen van maatregelen in strijd is met de God delijke voorzienigheid. Appellant wijst zelfs op een uit spraak van Salomon die gezegd heeft dat als kevers of peslelenties over het land komen het volk zich schuldig zal gevoelen en zij zich zullen vernederen voor God, die in Zijn alwijze voorzienigheid die straf zendt. Het eenige middel hiertegen was het gebed. De kan tonrechter den kt dat Salomon geen ander middel "ekend heeft en er toen nog geen loodarsenaat zal zijn geweest. Dat is niet bekend, zegt appellant, waarop hem gevraagd wordt of hij ook gebeden heeft. Mijn ziel heelt geweend en mijn ziel heeft geschreid zegt hij, toen hij de handelwijze zag. Wat thans gedaan is, is God vooruitloopen. Ilij vraagt zich tenslotte af, at zijn overtreding is geweest. De ambtenaar van het O. M. eischt bekrachtiging vati het bij verstek gewezen vonnis. Vervolgens had zich voor de eerste maal te verantwoorden G. P. uit Sta venisse die eveneens door Mr Diele man werd bijgestaan. Ook hij had gemoedsbezwaren maar wijst nadruk kelijk op hel verschil in opvatting hier en elders waar b.v. op Schouwen door de overheid is gespoten en geen enkel proces is opgemaakt en alleen op Tholen zijn zooveel processen opgemaakt. De bespuiting heelt bij hem plaats gehad en hij heelt daarvoor f 60 betaald. Tegen hem wordt een boete van f 50 subs 20 dagen geëischt. Mr. Dieleman het woord verkrij gend dankt voor de bereidwilligheid alle zaken tegelijk te behandelen. Hij wijst vervolgens op artikel 5 dat den Burgemeester verplicht bevel tot spuiten te geven en hem opdraagt wanneer aan dit bevel niet wordt voldaan zelf voor de bespuiling zorg te dragen. Er is geen enkele sanctie voor den verbruiker van het land die niet zou spuiten. De norm ont breekt en daarom gaan verdachten vrijuit. Hij meent dan ook dat het O.M. in deze niet ontvankelijk is. Voorts wijst hij op de bezwaren van de menschen uit Stavenisse. Voor hen is het een geestelijk conflict, waarmee men rekening heeft te houden, De menschen zijn geen mis dadigers, doch voor hen draagt de strijd een principieel karakter. Daar om ook zijn hooge geldboeten niet gerechtvaardigd. Resumeerende vraagt hij dus ontslag van rechts vervolging, subs. een geringe boele. De kantonrechter acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen, de juridische bezwaren gaan z.i. niet op. Waar hij over de groot heid van de boeten zich nader wil beraden, zal hij later vonnis wijzen. De verdediger vraagt dan in een der zaken schriftelijk vonnis, waarom de kantonrechter do uitspraak be paalde op Donderdag 15 September. Nog had zich voor een zelfde overtreding te verantwoorden W. B. uit Tholen die eveneens gemoeds bezwaren had en aantoonde dat hij in het verleden steeds zijn gemoeds bezwaren had doen gelden ook als het hem financieele opoffering kostte. Voorbehoedsmiddelen gebruiken acht hij tegen de wet Gods en tegen de wet der natuur. Een mensch, die gezond is, zegt hij, gaat geen dokter halen. Wanneer er geen kever is kan men deze ook niet dooden. Na een eisch van f30 subs. 10 d. werd hij tot f T5 subs. 5 dagen ver oordeeld. Zitting van Donderdag 15 September Stavenisse Uitspraak. De kantonrechter wees op verzoek van Mr. Dieleman schriftelijk vonnis in de zaak tegen G. P. die zich vorige week had te verantwoorden omdat hij had geweigerd zijn aardappelveld met loodarsenaat te bespuiten. Hij weerlegde daarin de juridische be zwaren door den verdiger naar voren gebracht en veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch van het O.M. tot f 50 boete subs 20 dagen hechtenis. St. Maartensdijk Verkeersovertreding. De 21 jarige A.L. had met zijn auto aan de Oost-Vest le St. Maartensdijk rijdende in de richting Molenstraat, de bocht geheel links genomen en met zijn wagen zoodanig dicht langs het linksche trottoir gereden dat hij een op het trottoir spelend meisje had gegrepen en verwond. Het was Elsa Steketee die voor de garage van haar vader met eenige meisjes op het trottoir aan het spelen was. Kous en schoen was stuk gereden terwijl zij eenige verwondingen had opgeloopen. De vader stelde een civiele eisch van f 18,40 in. Verdachte beweerde dat hij ter plaatse de bocht niet rechts kan nomen en daarom wel links rijden moet. De ambtenaar van het O.M. meent dat zoover naar links uitwijken niet noodig is. Hij acht het ten laste gelegde bewezen en eischt f 10 boete subs 5 dagen hechtenis. Verdachte wijst er nog op dat hij niet op het troittoir gereden is, maar hem wordt er op opmerkzaafn ge maakt dat dit ook niet wordt ten laste gelegd. De kantonrechter daarna uitspraak doende veroordeelt verdachte conform den eisch terwijl hij de civiele vor dering tot een beding van f'18,40 toewijst. ARR. RECHTBANK TE BREDA. Zitting van den Politierechter Maandag 12 September 1938. Mishandeling. In de eerste zitting na de vacantie door den Politierechter te Breda gehouden op Maandag 12 dezer moest al direct een der jeugdige eilandbewoners terecht staan. 't Was de 19-jarige landarbeider A. G. uit Oud-Vossemeer, wien mishandeling ten laste was gelegd, omdat hij op Zondag 10 Juli jl. zijn dorpsgenoot chauffeur 11. J. de E. gewelddadig gestompt en gesla zou hebben. Er waren in deze zaak geen tuigen gedagvaard en daar verdac zijn hardhandigheid bekende, i derde de OIT. van Justitie Mr. Cl B. v. d. Dussen wegens mishandel een boete van f 10 subs. 10 da hechtenis tegen hem. De Politierechter mr. C. Goe grachts veroordeelde den jeugdi landbouwer daarna tot f5 subs hechtenis. THOLEN, 16 September 1938. Handelsregister. Bij het Handelsregister der Kan van Koophandel en Fabrieken v Westelijk Noordbrabant te Bri Julianalaan 1, hadden gedurende maand Augustus 1938 de navolgei inschrijvingen plaats. Wijzigingen Onderlinge Veev zekering Maatschappij voor hel Eik Tholen (O.V.T.) Tholen, Oudela sebepoort 18. Uitgelr. comm.J. van Gorsel. Benoemd tot comi C. II. C. de Wit, Oud-Vossemeer Veilingsvereeniging „De Eendracl Tholen, Oudelandschepoort. Uitga Voorz. C. H. A. Stoutjesdijk. 1 Ondervoorzitter J. M. Wagemakel Voorzitter geworden. Het Bestuun Jac. Quist is Ondervoorzilter gen- den. Nieuw Bestuurslid: H. Jans Tholen. P.V. „De trouwe duif". Wedvlucht van uit Ottignies (ai 97 km.) met oude en j. duiven, houden op Zaterdag 3 Sept. jl. Uitslag: A. Wagemaker 2,3,7, D. Jansen 1, 5, 6. F. N'ijs 4, 11, L. M. de Heer 8, 10. Jac. Baaij 12, 13. Gelost 12 uur. le duif 1.37 laatste 1.47.6. Deelname 45 duiv Uilslag wedvlucht Ottignies, houden op 3 Sept. jl. voor de Z.( D. Jansen 2, 7, 10. A. Wagema 3, 4, 12. L. M. de Heer 11, 14. F. f 6, 18, 22. P.V. „De trouwe duif" Wi vlucht met oude- en jonge duivi van Cineij (150 km.) gehouden 10 Sept. jl. Uilslag A. Wagemaker 1 3 10. Jac. Bi 2 4. L. M. de Heer 5 6 8. D. Jam 7 11. G. Hazen 9. Gelost 11,30 le duif 2.19.3. Laat prijs winnende duif 2.48.23. Bij den heer Th. van Begl staat in diens tuin een perebool waaraan nog vruchten hangen, v de tweede maal in bloei. Cursus land- of tuinbouwkunde. Wij verwijzen naar een in dit] vooi komende advertentie waal melding wordt gemaakt van de mol lijkheid tot volgon van een curfl in land of tuinbouwkunde. Het einde der feesten te Tholen „Olympia" heeft Zaterdagavond de Markt nog een demonstratie geven, die Woensdag moest word uitgesteld. Er waren zeer vele belai stellenden opgekomen en onze G. oogstte veel succes. Nadien gaf „C« cordia" nog een concert dat grol belangstelling trok. Verkiezing Kamer van Koophandels- en Fabrieken, Breda. Bij de op Dinsdag 13 Septeml 1938 gehouden verkiezing voor lid van de Kamer van Koophai: en Fabrieken voor Westelijk Noo brabant, afd. Kleinbedrijf (vacati 11. P. M. Verlinden) is bij ent eandidaatstelling gekozen de lii F. W. E. Broek mans te Bergen Zoom. *POORTVLIET. Nog steeds br het mond- en klauwzeer zich in di gemeente uit, thans zijn er reedi aangiften, looper.de over een tol van 82 runderen. Gebleken is dat voor de 29 en 30 September en 1 October: te houden bazar ten behoeve van ziekenhuisverpleging zeer veel ani bestaat. Hij zal gehouden worden de benedenlokalen van de openbi lagere school en geopend zijn v des namiddags 2—10 uur (oude tij De collecte gehouden voor centrale verwarming in de Ned. He Kerk heeft opgebracht de som f 25.88. Door de politie alhier is tei vier personen procesverbaal op; maakt wegens het kaart spelen a den openbaren weg. Het bestuur van de Oranjeï' eeniging heeft voor het a.s. feest gehouden zal worden op Dinsd 20 Sept. het volgende prograrai

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 2