AARIN OPGENOMEN DE IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN veilig; Signaal ^jtlag 16 September 1938. No. 3 7 Zes en vijftigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St-Maartensdijk, Stavenisse, St-Annaland en Oud-Vossemeer UITGAVE FIRMA J. M. C. POT. THOLEN - TEL. INTERC. 16 - POSTREK. 1043 Btt >rd THOOLSCHE URANT on id verschijnt eiken J tg. Prijs per kwartaal met Geïllustreerd sblad ƒ1,375, franco ist f 1,65 15 cent osten. Advertentiën van '1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 175 ct. Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. tarweprijzeu zijn weer ineen- en dit tot dicht bij het aller- prijspeil van '1933. Is er nu aad een enorme overvloed van stelijk product? Wij weten wel Zelfs in Nederland, waar men eken bij vele andere landen n buitengewoon hooge welvaart zijn er menschen, die met 1 boterhammen kunnen eten wel willen. En het brood zou ijk nog beter kunnen zijn, dan eeds is, al is bet veel en veel lijker dan b.v. in Italië eu hland, waar men tot de grootste heid gedwongen is bij het ge- van granen en derhalve ver- nde meng- en maalbepalin- ïeft. En zelfs in die staten kan ;ijn buik iu elk geval nog vol zulks in tegenstelling met be- andere landen, waar een sche ondervoeding voor een groot deel van de bevolking :ht. er is geen tarwe te veel, er is meer dan de wereld kan n en dat is een ramp voor den cent, den boer. En niet voor .Heen. De mtllioenen tarwepro- ten koopen en derhalve gaat it duur de geheele bevolking f meer den druk van de lage 1111 trijzen gevoelen. Het dalen van tannoteering op de wereldmarkt ds een van de factoren geweest en algemeene depressie. heeft nu in de laatste jaren egelen trachten te nemen, die in of meer vaste graanprijzen i leiden. In landen, die minder ceeren, dan zij zeil gebruiken, t niet zoo moeilijk. Daar kan len binnenlandschen prijs door etarieven, enz. willekeurig hoog n. Het leven wordt dan slechts uurder. In de exportlanden men echter direct voor een Vereenigde Staten van Noord- ika nu zijn zoo'n exportland. Ie maatregelen, welke Roosevelt laalste jaren heeft genomen, productie te beperken om den te beschermen, zijn bekend, ch staat men thans weer voor aagterecord op de graanbeurs. dan werkelijk niets tegen n ramp te doen Inderdaad 11e tot nog toe genomen maat- ondoelmatig gebleken. Zelfs ensiveering van- de wapenpro- waarvan men zooveel had cht. Wel is waar worden daar- >p verschillende gebieden gun- resultaten verkregen, maar de torting der graanprijzen bewijst toch, dat ook deze oorlogsluxe redding brengt. t er inderdaad noodig is, is de (eer naar een vreedzame sumen- g. Iedereen praat wel over maar de ecenomie staaf geheel t teeken van den oorlog. De van het oogenblik komt voort it feit, dat wij technisch wel is in een wereldeconomie leven, het juiste geestelijke en poli standpunt tegenover dit feit tiet gevonden hebben. De lage noteering is dan ook een on- signaal. chts bij een waren vrede stijgt elvaartspeil, zullen vele milli- menschen in en buiten Europa geld voor levensmiddelen, enz. uitgeven. Laat ons hopen, eze betere organisatie nog eens t bereikt. (Nadruk verboden.) feesten eral in het land is nu het feest- verstomdde stroom der ijksche gebeurtenissen is in zijn oude bedding weergekeerd. Ook te Amsterdam, waar de feestelijkheden, later begonnen dan elders, nog het langst hebben geduurd. En als men de balans opmaakt van hetgeen ons land in deze weken te zien heeft gegeven, dan kan de uilkomst slecht tot verheugenis stemmen de dank eener natie aan zijn Vorstin is op even overtuigende als waardige wijze gebracht. In de groote steden heeft bij alle drukte een opvallende ordelijkheid geheerscht ondanks het ontbreken van buitengewone politiemaatregelen. Trams en spoorwegen hebben weer topdagen gemaakt. Zoo vervoerde de Amsterdamsche tram iederen dag in de feestweek om en bij de 400.000 passagiers en op den druksten dag, den grooten Dinsdag, zelfs een half millioen. Des te merkwaardiger is daarnaast de feestbalans van de hoofdelijke electriciteitswerken wat wel niemand verwacht zal hebben Amsterdam gebruikte inde feestdagen minder stroom dan gewoonlijk de zee van licht, waarin de hoofdstad zich die dagen baadde, woog niet op tegen het gezamenlijk lichtverbruik in de huizen, dat nu achterwege bleef daar heel Amsterdam de avonden op straat doorbrachtOok de industrie en vele kantoren gebruikten minder stroom. Het afscheid van de hoofdstad aan de Koningin was allerhartelijkst. Overal stonden drommen menschen langs dan weg geschaard om H. M. een laatslen groet te brengen en het dankwoord der Landsvrouwe aan Amsterdams burgemeester drukt dan oo.c terecht erkentelijkheid uit voor de „eensgezinde aanhankelijkheid" door de hoofdstedelijke bevolking aan Koningin en Vorstenhuis betoond. Toch was dit afscheid nog slechts een afscheid voor den vorm, want in werkelijkheid bleef H. M. nog eenige dagen in de hoofdstad vertoeven in verband met de ongesteldheid van H. K. H. Prinses Juliana. Ook in het buitenland is het regeeringsjubileum van onze Koningin niet onopgemerkt voorbijgegaan. Overal waar Nederlanders in niet al te geringen getale gevestigd zijn, werd de heugelijke gebeurtenis op feestelijke wijze herdacht zoo door de Nederlandsche kolonie te Berlijn en te Brussel, doch ook in tal van andere, grootere en kleinere Euro- peesche plaatsen. De herdenking te Brussel verdient nog speciale ver melding wegens de bijzondere attentie van den Koning der Belgen, den plechtigen dankdienst in de Ned. Herv. Kerk te Brussel bij te wonen. De voedselvoorziening in oorlogstijd. In afwachting van een nader wette lijke regeling heeft de regeering het thans reeds noodig geoordeeld on getwijfeld in verband met den ge spannen internationalen toestand een wetsontwerp in te dienen, waarbij maatregelen worden voorgesteld tot regeling van de voedselvoorziening in tijd van oorlog. Het ontwerp, dat drie artikelen behelst, verleent de Kroon en den minister van landbouw de bevoegdheid tot het nemen van alle gewenschte maatregelen en be paalt, dat de kosten daarvan niet ten laste van Landbouwcrisisfondskomen. De wet draagt een tijdelijk karakter, want blijkens het 3de art. zal zij op 31 December 1939 weer worden in getrokken. De Karimata geeft het op, Een kleine oorzaak heeft het pleit beslisteen technisch mankement breuk van een der talinggoten van de molen noodzaakte de schat gravers van Terschelling „de Karimata' naar de werf te Kinderdijk te brengen, daar het ter plaatse niet hersteld kon worden. En nu de molen dan toch eenmaal naar honk moest, be sloot de leiding meteen maar, van deze gelegenheid gebruik te maken om een definitieve streep onder het baggerwerk te zetten. Daarmede is een roemloos einde gekomen aan zeker wel de meest grootsch opge zette van de vele gogingen tot berging van de Lutineschat. Aan opzet en uitvoering is het falen niet te wijten alles is uitge voerd, zooals men het zich had voor gesteld, de molen heeft in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoord en nu de schat bij dit systematisch, grondig werken niet is gevonden, blijft er slechts één conclusie over, het goud, zoo het er al geweest is, ligt er nu niet meer. Een schadepost dus voor de onder nemers, maar aan den anderen kant ook een mooie reclame voor den Nederlandschen scheepsbouw, op welke het volhardend zwoegen, onder dikwijls moeielijke omstandigheden van het technisch wonderwerk dat de Karimata ongetwijfeld is de aan dacht van het buitenland gevestigd heeft. De inspectie der volksgezondheid. Door het aftreden van dr. R. N ,M. Eykel als hoofdinspecteur van de volksgezondheid wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd was deze zeer belangrijke post vacant gekomen. Onmiddellijk is hierin voor zien doorbenoemmg van een opvolger. Hiervoor is de keuze gevallen op dr. J. J. Th. Doyer te Hilversum, inspecteur van de volksgezondheid in de provincie Noord Holland. In de bestrijding van besmettelijke ziekten in Noord-Holland in het algemeen en van de tubercolse in het bijzonder heeft de nieuwe hoofdinspecteur een zeer werkzaam aandeel gehad. Ook is hij een der leidende personen in de malariabestrijding in Noord-Holland. Duitsehland, Frankrijk en Polen. Poolsch Parlement ont bonden. De Volkenbondsver gadering. Ernstige toestand in Tsjekoslowakye, oorlogsge vaar. Chamberlain per vlieg tuig naar Hitier. Wie zich Maandagavond omstreeks 7 uur op het deftige Haagsche Voor hout bevond, kon waarnemen, hoe de oflieieren van den ger.eralon staf zich naar hun bureaux spoedden. Op dien tijd van den dag een onge woon verschijnsel. Maar sprak op dat oogenblik niet Hitier en bestond er geen kans, dat nu de beslissing over oorlog en vrede zou vallen Voor zichtigheid is nog steeds de moeder van de porceleinkast en meri wilde op alles zijn voorbereid, niet slechts in Nederland, maar in alle Europee- sche staten. Thans heeft Hitier gesproken en men weet, dat de generale staven gelukkig althans voorloopig niet in actie behoeven te treden. Dat daarmee echter de spanning in Europa is verdwenen, ware werkelijk teveel gezegd. Deze is zelfs nog toegenomen en spitst zich op het oogenblik met groote snelheid toe. De Duitsche leider heeft met een duidelijkheid, die niets te wenschen overlaat, de Duitsche houding uiteen gezet. Hitier eischte na eenige felle aanvallen op de Tsjechoslowaakscbe republiek en de Westersche demo cratieën het zelfbeschikkingsrecht voor de Sudeten-Duitschers. Wat daarvan intusschen de inhoud zou moeten zijn, liet hij nog in het mid den, zoodat men onmiddellijk na zijn redevoering kon meenen, dat hij een vriendschappelijke regeling van de Sudetenduitsche kwestie nog mogelijk achtte in het kader van den Tsjecho- s'owaakschen staat Klaarblijkelijk voldeed de inwilliging van de be treffende acht Karlsbader punten aan Hitler's denkbeeld van zelfbestem ming. Op het oogenblik echter, eenige dagen na de slotrede te Neurenberg, schijnt dit niet meer het geval te zijn. Thans nadat de laatste dagen en uren een groot aantal incidenten in Sudeten-Duitsehland hebben ge bracht en Praag ondanks alle pro testen voor Henleins partij in groote deelen van de republiek het stand recht heeft afgekondigd, schijnt men in Duitsche kringen nog slechts een plebisciet ais de eenig mogelijke be vredigende oplossing te beschouwen- Maar zal Praag lot een dergelijke oplossing, die natuurlijk gelijk staat met gebiedsafstand, willen overgaan Masaryk, de Tsjechische gezant te Londen, heeft de Engelsche regeering reeds laten welen, dat zijn regeering daaraan niet kan denken. Is het wonder, dat in Londen en Parijs de zenuwen tot het uiterste zijn ge spannen? Want llitler heeft met groote openhartigheid verklaard, daf Indien Praag het niet met de Sudeten- duitschers eens wordt, de Duitschers zelf hun volksgenooteii recht zullen verschaffen. En wat moeien in dat gevai Engeland en Frankrijk doen? Mogen zij terwille van 3,5 millioen Sudetenduilschers die niet in de Tsjechoslowaakscbe republiek willen leven, in den oorlog gaan? Zullen de Westersche regeeringen hun vol ken er van kunnen overtuigen, dat het noodig is voor een dergelijk feit oorlog te voeren? Het zell'bestem- mingsre-.ht der volken keert zich hier wel op tragische wijze tegen zijn eigen scheppers. Velen, vooral in Engelsehe kringen, hellen op het oogenblik over tot de meening, dat reeds begin October een plebisciet geëischt zal worden een plebisciet, dat door Praag zal worden geweigerd, waarmee het motief voor een Duitschen aanval zou zijn gegeven. Anderen echter zien in, dat het voordeel voor llitler waarschijnlijk grooler is, indien deSudetenduitschers in den Tsjechischen staat blijven. Zij meenen, dat hij weikelijk nog sleeds op een wijziging van hun positie binnen dien staat aanstuurt en de eigen maatregelen slechts als een laaste noodzaak achter de hand houdt. Eerst de toekomst kan een van deze beide meeningen in het gelijk stellen. Geweldige cijfers heeft Hitier in zijn rede genoemd over de verster kingen aan de Westgrens. Meer dan een half millioen menschen werken daar in een koortsachtig tempo, bijna twee millioen Duitschers zijn naar netrouwbareschaltingen van Duitsche zijde inmiddels onder de wapenen geroepen. Nochtans heeft Hitier ver zekerd, dat hij de grenzen van Frankrijk en ook van Polen respec teeren wil en dus geen aansprraak maakt op den Elzas en op de Poolsche gebieden, waar Duitschers wonen. Deze verklaring heeft niet nagelaten zoowel in Parijs' als Warschau een goeden indruk te maken. Maar of dit Frankrijk zal weerhouden, in geval van ernst aan Praag steun te verleenen Uit Polen komt een sensalioneel nieuwtje. De president van de repu bliek heefteen decreect uitgevaardigd houdende de ontbinding van het parlement. De datum der volgende verkiezingen is nog niet vastgesteld, maar volgens de grondwet is de pre sident verplicht binnen dertig dagen volgend op de parlementsontbinding nieuwe verkiezingen uit te schrijven, die binnen de daarop volgende zestig dagen moeten worden gehouden Het besluit tot ontbinding heeft levendige voldoening gewekt in de kringen der opposilio, die onder het oude verkiezingsstelsel, dat spoedig voor een nieuw plaats zal maken, eigenlijk uit het parlement verbannen waren. In Genéve vergadert de Volkenbond Dat er onder de huidige omstandig heden weinig belangstelling voor deze zitting bestaat is begrijpelijk. Bij de opening ontbraken zelfs de ministers van buitenlandsche zaken van do belangrijkste mogendheden. Toch zijn er nog interessante woor den gesproken over het beroemde of beruchte aitikel 10 nopens sancties tegen een aanvaller-staat. Onze minister Patijn en de vertegenwoor digers van de Oslostaten hebben duidelijk verklaard, dat dit artikel onder de huidige omstandigheden nog slechts een facultatieve heteeke- nis heelt en dat dus ook ten aanzien van economische en financieele sanc ties geen verplichtingen meer voor de volkeiibondsstaten bestaan, die voorschrijven deze sancties toe te passen. Zoojls men verwachten kon, bleef de indruk van Hitler's rede op lïen- lein en zijn aanhangers niet zonder gevolg. Overal in Tsjekoslowakye braken onlusten uit, die vergezeld gingen van schietpartijen, die aan weerszijden dooden lieten vallen. De regeering kondigde in verschillende streken den staat van beleg af en stelde standrechtbanken in, die zelf standig een doodvonnis kunnen uit spreken en doen voltrekken. Dit bracht Duitsehland weer in beroering en de toestand in Europa werd dreigend. Men verwachtte ieder oogenblik inmenging van Duitsehland, hetgeen Europa in vuur en vlam zou zetten. Toen gebeurde hetongehoorded-.it olie op de golven wierp. De Engel sche eerste minister Chamberlain, vroeg Maandag een persoonlijk onder houd aan met Hitier, dat werd toe gestaan en dat gister te Berchtes- gaben plaals had. Vanzelfsprekend is er van het resultaat nog niels bekend, doch de Engelsche minister keert heden naar Londen terug om le beraadslagen met zijn regeering en keert daarna weder naar Duitsehland terug ter verdere besprekingen. Er heerscht thans weder eenige hoop dat een oorlog zal kunnen worden vermeden, doch de harts tochten in den Tsjechischen staat zijn aan weerszijden zoo opgezweept, dat daar nog veel onrust heerscht. Laten wij hopen dat de binnen eenige dagen te houden nieuwe besprekingen tusschen den Fiihrer en den Engel- schen minister, tot goede resultaten zal mogen leiden. GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER, 9 Sept. 1938. Voorzitter Burgemeester Mr. J. J. Versluys. Secretaris de heer W.van der Ploeg. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige verga deringen worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. ingekomen stukken: Het verslag van de N. V. YVaterl. mij. Tholen over 1937. Dit zal bij de leden circuleeren. De voorzitter zegt de vorige ver gadering is besloten lot aanschafling van een brandvrije archiefkast en hiervoor was f 100 uilgetrokken, maar nu blijkt dat dit bedrag te laag is en het zal moeten zijn f365. Nu vragen burg. en "weth. machtiging deze kast toch te mogen aanschaffen. De heer van Gorsel vraagt of deze dan toch groot genoeg zal wezen, want anders moet men later weer komen. De voorzitter antwoordt dat de secretaris er alles in kan bergen wat er in moei. Met alg. st. wordt burg. en weth. machtiging verleend. Een verzoek van Abr. Klippel om hem ontheffing te geven van art. 46 Motor- en Rijwielwet. Burg. en weth. stellen voor hem ontheffing te geven, met de bepaling

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 1