Tweede Blad. VAN VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938. GEMEENTERAAD ST. MAARTENSDIJK,31 Aug. 1038 Voorzitter Burgemeester Mr.H.H. Schuller. Secretaris de heer J. E. B. Meloen. Afwezig wethouder Quakkelaar. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor gezien het vandaag de verjaardag van H. M. de Koningin namens de raad een telegram van gelukwensch aan H. M. te zenden en leest de tekst van net telegram voor. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De notulen van de vorige ver gaderingen worden ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen stukken: Eenige missives van Ged. Staten betreffende goedkeuring raadsbe sluiten Van het Centraal bureau van verifi catie en fin. adviezen dat de boeken van de gemeente-ontvanger zijn ge controleerd en in orde bevonden evenals de administratie van het woningbedrijf Van den Minister van Soc. Zaken dat voor het werkobject bij A. P. Geluk-Kloet 80% uitgekeerd wordt van de loonen. Van dezelfde minister, betreffende het werkobjet bij A. M. Kloet. Een verzoek van W. Wielaard om een half jaar ontheffing van hondenbelasting,daarzijnhonddood is Burg. en weth. stellen voor aan dit verzoek te voldoen, daar bij onder zoek gebleken is dat hel waar is. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Een verzoek van het? hoofdbestuur van de Ned. Bond van Onderwijzers om adheasie te betuigen betreffende de verlaging van de leerlingenschaal. Burg. en Weth. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen. De hee. Op den Brouw is daar niet voor en is er voor indien moge lijk in te helpen grijpen. Wethouder Koopman acht het dan beter dat de minister in zou grijpen door de hooge salarissen op het platteland te verlagen en dit bedrag te besteden voor de kweekelingen. De heer Bout zegt dè k veekelingen moeten voor niets werken en nemen het werk af voor de onderwijzerst Wethouder Koopman meent dat men daar niet op in kan gaan, wan. hoeveel advocaten en doktoren en nog meer andere hebben geen betrekking. Met de stemmen van heeren Bout en op den Brouw tegen wordt het voorstel van burg. en weth. aange nomen. Van de Coöp. Vereeniging „Cen traal Beheer" betreffendede pachtwet onderlinge. De heeren Nelisse en Hage zeggen dat dit reeds in de pachtwet is vast gelegd en achtte dit te vroeg om nu reeds op in te gaan. Burg. en weth. stellen voor hierop niet in te gaan, waartoe inet alg. stemmen besloten wordt. Van Ged. Staten een schrijven be treffende de begrooting 1938 naar aanleiding van het onderhoud met de 3 raadsleden. De voorzitter stelt voor daar de zaak reeds is afgedaan dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer Koopman is er legen, terwijl de andere heeren er voor zijn. Een verzoek van de Bond van Hotelhouders enz. om medewerking van het Gemeentebestuur bijdea.s. feestelijkheden. Burg. en Weth. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hage is er voor om de "Thenschen het hier niet moeilijk te maken want zulke dagen zijn voor hun een kleine oogst. De heer Langejan meent dat men het de menschen nooit moeilijk moet maken maar het toezicht berust toch bij burg. en weth. Met alg. stemmen wordt het voor stel van burg. en weth. aangenomen. Een verzoek van C. L. Wielaard om met zijn tractor en daaraan verbonden dorschmachine enz. door de kom van de gemeente te mogen rijden. Burg. en Weth. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. De heer Langejan wil er bij bepalen dat er zachtjes gereden wordt, want het komt nogal aan voor de huizen. De heer op den Brouw wijst er op dat er in de politieverordening ver boden is dat twee wagens met één span paarden niet door het dorp mogen rijden en hier is een tractor een dorschmachine, een pers en een motor achter elkaar. Na nog eenige bespreking stelt de Voorzitter voor dan voorloopig toe stemming te geven en zal eenonder- zoek instellen om dan later met voor stellen te komen. Met alg. stemmen wordt dit goed gevonden. Vastgesteld wordt de pensioens grondslag van den burgemeester in verband met de periodieke verhoo ging van zijn salaris en van den ambtenaar van den burg. stand. Een verzoek van de Oranjevereni ging om de schoolkinderen ter ge legenheid van het 40 jarig jubileum van H. M. de Koningin te tracleeren. De voorzitter zegt besloten is door de Oranjevereniging om een klein feest te organiseeren en niet over te gaan tot versiering van straten daar er dit jaar reeds feest is ge. weest. De bedoeling is om Zaterdag middag een kinderfeest te organi seeren. De heer Hage vraagt wat het voor stel van burg. en weth. is. De voorzitter antwoordt dat er een geen voorstel is, want het is niet besproken bij burg. en weth. omdat de vastgestelde vergadering niet door gegaan is. Spr. is er zelf voor aan dit verzoek te voldoen, daar overal het 40-jarig jubileum wordt herdacht en dan is het goed ook de kinderen mee te laten doen. Nu kan men overgaan tot tractatie van de kinderen of hen een blijvend aandenken te geven. Persoonlijk voelt spr. veel voor een blijvend aandenken. Na een uitvoerige discussie over dit onderwerp waaraan alle leden deelnemen wordt op voorstel van weth. Koopman besloten om f 100 uit te trekken voor de schoolkinderen om deze een blijvend aandenken te geven. De heer Langejan stelt voor om ook f 100 uit te trekken vooi de be- hoeftigste menschen uit de gemeente. Met alg. st. wordt dit voorstel aangenomen. Een verzoek van de Oranjevereni ging om met het kinderfeest de Markt te mogen afzetten. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een verzoek van den controleur P. Poot om gezien zijn meerdere werkzaamheden hem een salaris- verhooging te geven van f250 per jaar met ingang van 1 Januari 1938. De heer Bout zegt. dat niet waar is dat de controleur van Stavenisse niets anders doet, want ik heb gezien dat hij de straat reinigde en de con troleur hier heelt nog tijd om op zijn eigen land te werken. Men kan dat zoo breed maken als men wil, maar met controle is niet den ge- heelen dag gemoeid. Ook het rijk ziet dat in, want men geeft maar subsidie voor f330, en als er nu weer f250 bij moet, waar zal bet dan een einde nemen. Spr. meent dat als de werkloozen- zorg zoo uitgevoerd wordt het onhoud baar is. Men is begonnon met een controleur en het gaat steeds hooger en het zal nog komen zooals Poot zelf gezegd heeft dat hij niet zal rusten voordat hij f 1000 heeft. Spr. vraagt wat het voorstel van burg. en weth. is. De heer Langejan vraagt of er ook een instructie is voor den controleur. De voorzitter zegt dat de instructie van den controleur zegt dat hij er niets bij mag doen. OpSt.Annala d mag de controleur dat wel en op Stavenisse ook en daar zullen ze hein zelfs het onderhoud van de begraaf plaats er bij geven. Als men hier een beperking oplegt, dan moet men ook de consequentie daarvan drogen en ,moet men zoo iemand eer. behoorlijk salaris geven. De heer Bout merkt op dat hij werk genoeg voor zich zelf heeft als er werk is. De voorzitter zegt dat er ook nog bijkomt dat het nimmer stilstaat, zoodat de controleur bijna een vol ledige dagtaak heeft, dat hij op zijn eigen land werkt is niet verboden, maar van het salaris wat hij nu heeft kan hij niet leven. Er komt voor den controleur steeds meer werk bij daar is niet aan te ontkomen, want er moet steeds strenger controle worden uitgevoerd. De heer Nelisse acht bet pijnlijk dat men het salaris moet gaan ver- hoogen, maar het moet de laatste keer zijn. De werkzaamheden breiden beslist uit, want nu is er ook bijge komen de steun aan de kleine boeren en hij is bijna ambtenaar- in den zin van de wet en dan is f G00 niet te hoog betaald. Hij moet ook iederen dag present zijn, maar hij kan niet begrijpen hoe de heeren Bout en op den Brouw zoo oppositie voeren. Hij heeft er over gesproken met den controleur van St. Annaland en daar werkt de S. D. A. P. juist mee en daar is dus samenwerking en dan is het ook voor den controleur veel gemakkelijker, maar hier altijd legen- werking en dat geeft veel meer werk. ^De controleur verdient veel geld voor de gemeente. Wij hebben ook veel controle, maar ik behandel de men schen altijd goed. Die geen kwaad doet, behoeft geen kwaad te vreezen. Hij is er voor den controleur ver hooging te geven. De heer op den Brouw merkt op dat voor de uitbreiding van de werk zaamheden dat was het maken van driemaandelijksche en weekrapporten hem reeds salarisverhooging gegeven is en die moesten worden bijgehouden, maar zij zijn nooit verschenen. Hij zou er niet tegen zijn als alle werk zaamheden noodzakelijk waren, want waarom moeten de menschen elke week hun inkomsten opgeven, daar het later nog eens wordt gevraagd. Hij is ook voor controle, maar dan eerlijke controle, want hij heeft het gevoel dat de een meer mag doen dan den ander. Onze fractie wil ook samenwerken, want ze is niet tegen controle, als zij niet de werkzaam heden op andere plaatsen als|Scher- penisse, daar wordt de secretaris of penningmeester van de bonden het volle |vertrouwen gegeven en deze keeren de steun uit, maar hier wordt het van den penningmeester van de bonden afgenomen en deze mag alleen de steun uilkeeren, terwijl de controleur de kastoeslag uitbetaald. Weth. Koopman merkt op dat voor de werkzaamheden die de controleur doet 1600 te weinig is. Hij werkt soms 13 lot 14 uur per dag. liet is iemand die een dagtaak heeft en die moet betaald worden. Er zijn nu eenmaal menschen die gecontroleerd moeten worden. De heer Bout zegt je weet ook wel Mat hemel en aarde bewogen is ge worden om Faasse te verbaliseeren. Weth, Koopman merkt op dat de rijksveldwachter dit heeft gedaan en fraude moet gestraft worden. Ook de minister eischt van burg. en weth. dat bij fraude straf wordt opgelegd, want ook bij dat geld is geld van de gemeente. De heer Bout zal het nu maar ineens zeggen, als de controleur een strafbaar feit pleegt, dan wordt het hier bij de gemeente niet uitgezocht

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1938 | | pagina 3